Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια....

θελω τις εμπειριες σας και συμβουλες....

μπας και δω ασπρη μερα!!!

Εχω ενα αγορακι 8 μηνων!! Οπου με ξενυχταει ολη νυχτα!! Εχω προσπαθησει παρα πολλα πραγματα εως τωρα αλλα εκεινος τιποτα! Η σειρα που εχω μεχρι τωρα ειναι να παιζουμε πριν για να κουραστει κανουμε μπανακι πινουμε το γαλα μας..(φορμουλα) και κοιμαται...μετα απο λιγη ωρα ξυπανει και θελει οπως δηποτε να θηλασει αλλιως γινεται χαμος...και αυτο συνεχιζεται ολη νυχτα ...ξυπναει κ θελει στηθος!! Κ ολοι μ λενε κοφτο για να σωθεις αλλα δεν ειναι ευκολο καθως αυτο ειναι τωρα μηνες και εχω εξαντληθει κ εγω...και δεν εχω αλλο τροπο να κοιμαται για να πευτω και εγω λιγο να ξεκουραζομαι!!

εσεις εχετε κατι να μπυ πειτε π επιασε και σωθηκατε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η marzou είπε:

Γεια σας κοριτσια....

θελω τις εμπειριες σας και συμβουλες....

μπας και δω ασπρη μερα!!!

Εχω ενα αγορακι 8 μηνων!! Οπου με ξενυχταει ολη νυχτα!! Εχω προσπαθησει παρα πολλα πραγματα εως τωρα αλλα εκεινος τιποτα! Η σειρα που εχω μεχρι τωρα ειναι να παιζουμε πριν για να κουραστει κανουμε μπανακι πινουμε το γαλα μας..(φορμουλα) και κοιμαται...μετα απο λιγη ωρα ξυπανει και θελει οπως δηποτε να θηλασει αλλιως γινεται χαμος...και αυτο συνεχιζεται ολη νυχτα ...ξυπναει κ θελει στηθος!! Κ ολοι μ λενε κοφτο για να σωθεις αλλα δεν ειναι ευκολο καθως αυτο ειναι τωρα μηνες και εχω εξαντληθει κ εγω...και δεν εχω αλλο τροπο να κοιμαται για να πευτω και εγω λιγο να ξεκουραζομαι!!

εσεις εχετε κατι να μπυ πειτε π επιασε και σωθηκατε;;;;

Κορίτσι μου μια από τα ίδια. 8.5 μηνών η μικρή. Πίνει φόρμουλα το βράδυ μπας κ κοιμηθεί καλύτερα αλλά δεν... Είμαι σε απελπισία. Ξυπνάει, ψάχνει στήθος,ςιναι κ πάρα πολύ ανήσυχη.. Όταν είναι να ξυπνήσει δέρνει εκατό σβούρες. Κ πολλές φορές αφού θηλάσει συνεχίζει να στριφογυριζει. Εγώ δν τολμώ να κόψω το θηλασμό. Αν κ βλέπω πως τελευταία ούτε αυτό αρκεί για να ξανακοιμηθει εύκολα όπως παλιά. Εαμεςιτωτα βγάζουμε το τέταρτο δοντάκι αλλά δνε νομίζω πια να φταίει αυτό. Εσείς έχετε βγάλει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Κορίτσι μου μια από τα ίδια. 8.5 μηνών η μικρή. Πίνει φόρμουλα το βράδυ μπας κ κοιμηθεί καλύτερα αλλά δεν... Είμαι σε απελπισία. Ξυπνάει, ψάχνει στήθος,ςιναι κ πάρα πολύ ανήσυχη.. Όταν είναι να ξυπνήσει δέρνει εκατό σβούρες. Κ πολλές φορές αφού θηλάσει συνεχίζει να στριφογυριζει. Εγώ δν τολμώ να κόψω το θηλασμό. Αν κ βλέπω πως τελευταία ούτε αυτό αρκεί για να ξανακοιμηθει εύκολα όπως παλιά. Εαμεςιτωτα βγάζουμε το τέταρτο δοντάκι αλλά δνε νομίζω πια να φταίει αυτό. Εσείς έχετε βγάλει; 

Εχουμε βγαλει πεντε και εντοιμαζεται και το εκτο...αλλα δεν εχει γκρινια καιολου ολη μερα για τα δοντια του οποτε και εγω δεν νομιζω να ειναι αυτο..και πιο παλια ειχα δωσει τη νυχτα και ντεπονακι μηπως και εχει ενοχληση απο τα δοντια...ουτε αυτο επιασε!!

τι να πω...αν καμια φορα πετυχει και ξυπνησει κι τον κοιμησω χωρις θηλασμο στα χερια η νανπυρισμα..εκει παει καλυτερα και κοιμαται πιο πολυ!! Αλλα δεν πτυχενει παντα ειναι φορες που κανει σαν παλαβος!!

τη μερα πως κοιμαται;; Το μεσημερι δηλαδη...με θηλασμο η εχεις βρει καπως αλλιως και την κοιμηζεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marzou είπε:

Εχουμε βγαλει πεντε και εντοιμαζεται και το εκτο...αλλα δεν εχει γκρινια καιολου ολη μερα για τα δοντια του οποτε και εγω δεν νομιζω να ειναι αυτο..και πιο παλια ειχα δωσει τη νυχτα και ντεπονακι μηπως και εχει ενοχληση απο τα δοντια...ουτε αυτο επιασε!!

τι να πω...αν καμια φορα πετυχει και ξυπνησει κι τον κοιμησω χωρις θηλασμο στα χερια η νανπυρισμα..εκει παει καλυτερα και κοιμαται πιο πολυ!! Αλλα δεν πτυχενει παντα ειναι φορες που κανει σαν παλαβος!!

τη μερα πως κοιμαται;; Το μεσημερι δηλαδη...με θηλασμο η εχεις βρει καπως αλλιως και την κοιμηζεις;;

Κοιμάται 3-4 φορές τη μέρα με Θηλασμό. Κοιμόταν με κούνημα αλλά πλέον δεν πιάνει. Γενικά πικρό θέμα ο ύπνος. Εγώ δεν έχω βοήθεια κ νιώθω όλη μέρα πτώμα. Δν έχω κουράγιο να κάνω τίποτα κ όμως έχω πάρα πολλά να κάνω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!κι εγω μια απο τα ιδια!εχω εναν μπεμπη 8 μηνων,απο τον 5ο μηνα και μετα ενω κοιμοταν σερι ξεκινησε να ξυπναει πολλες φορες τη νυχτα και τον ξεγελουσα καποιες φορες με πιπιλα αλλιως τον θηλαζα και ξανακοιμοταν..Απο τον 6ο και μετα που αρχισαμε τις στερεες ελεγε ο γιατρος οτι θα "μπουκωνει"περισσοτερο και θα κοιμαται..Αμ δε!!! παλι τα ιδια,καποιες φορες ξυπναει 2-3 φορες,καποιες 3-4..το καλο εν μερη ειναι οτι κοιμαται αμεσως,αλλα δεν θελει πια πιπιλα,μονο στηθος κι αν δεν ειμαι εγω εκει δεν προκειται να ξανακοιμηθει!Αυτο ειναι το θεμα μου κι οσο κι αν μου λενε "κοψε το στηθος να αρχισει να μαθαινει",εε αυτο δεν λειτουργει γιατι απλα βασανιζεται κι αυτος και ολοι μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Εγω εχω ενα μεγαλυτερο μωρακι(15 μηνων) και τραβηξαμε πολλα με το θεμα ύπνος.Μετα το χρονο ειδα τεραστια διαφορά στο παιδί μου.Ειναι σαν να της πατησε καποιος ενα κουμπί.Θα σας πω τι με βοηθησε εμενα μηπως σας φανει χρήσιμο.Ενα προγραμμα μεσα στην ημερα.Να ξερει το μωρο τι να περιμενει.Να μην κοιμαται πολυ κουρασμένο και με υπερένταση γιατι ετσι ξυπνουσε συνέχεια.Να μην κοιμαται με κλάμα αλλα χαρούμενη.Προυποθετει να μην εχει υπερενταση βεβαια αυτό.Να εχει περασει ποιοτικό χρονο μεσα στην μερα με εμενα και τον μπαμπα τής.Να μην της αρνουμαι στήθος όποτε το θέλει γιατι καθαρα απο αγχος το ζηταγε περισσότερο.Νομιζω στην ηλικα σας καθε 3 με 3μιση ωρες ξυπνια κοιμοταν η δικια μου αλλα εκανε 2 υπνους μεσα στην μέρα.Μηπως αντιστέκονται στον υπνο γιατι θελουν να τους μειωσουν?Εχει και ενα δυσκολο αλμα στους 9 μηνες νομίζω.Απ'οτι εχω καταλαβει παντως δεν εχει σχεση αν θηλάζει η πινει φορμουλα το μωρό στον υπνο του.Γιατι και με θηλασμο αλλα κοιμουνται σουπερ και με φορμουλα ξυπνάνε συνέχεια.Θα σας βοηθησει να κοιμαστε μαζι αν δεν το κανετε και να τα ταιζετε ξαπλωμενα.Με τα δοντια που ερχονται παντως μονο βοηθεια θα ειναι ο θηλασμός..Κουραγιο μανούλες❤

Εχουμε ρουτιν μεσα στην ημερα και τον κοιμηζω με ηρεμια οχι με ξλαματα και κουρασμενο...αλλα απο οτι βλεπω ειναι θεμα παιδιου!!απλα δεν θελει να κπιμαται σερι...μακαρι καιβο δικος μ να φτιαξει στο χρονο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!κι εγω μια απο τα ιδια!εχω εναν μπεμπη 8 μηνων,απο τον 5ο μηνα και μετα ενω κοιμοταν σερι ξεκινησε να ξυπναει πολλες φορες τη νυχτα και τον ξεγελουσα καποιες φορες με πιπιλα αλλιως τον θηλαζα και ξανακοιμοταν..Απο τον 6ο και μετα που αρχισαμε τις στερεες ελεγε ο γιατρος οτι θα "μπουκωνει"περισσοτερο και θα κοιμαται..Αμ δε!!! παλι τα ιδια,καποιες φορες ξυπναει 2-3 φορες,καποιες 3-4..το καλο εν μερη ειναι οτι κοιμαται αμεσως,αλλα δεν θελει πια πιπιλα,μονο στηθος κι αν δεν ειμαι εγω εκει δεν προκειται να ξανακοιμηθει!Αυτο ειναι το θεμα μου κι οσο κι αν μου λενε "κοψε το στηθος να αρχισει να μαθαινει",εε αυτο δεν λειτουργει γιατι απλα βασανιζεται κι αυτος και ολοι μας...

Αχχχ ακριβως το ιδιο πραγμα ζω....

ολοι μου λενε και σε μενα κοψε το στηθος!! Οπου και εγω θελω να το κοψω... αλλα δεν εχω αλλη επιλογη νομιζω...δεν κοιμαται αλλιως ξανα αν ξυπνησει...

και για πιπιλα ουτε λογος φυσικα!!

και ολοι μου λενε τα ιδια και τα ιδια « κατι κανεις λαθος»!!!

εχουμε εξαντληθει και λυση δεν υπαρχει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!

Εμένα το παιδάκι μου αν κ με φόρμουλα έκοψε πρόσφατα (17 μηνών) τα ξυπνήματα κατά τη διάρκεια της νύχτας.... Ωστόσο από τον χρόνο κ μετά είχαν διορθωθεί πολύ καθώς ξυπνούσε-επινε-κοιμοταν κ μια μόνο φορά!!!

Αρχικά θυμάμαι πως στους 8μηνες είχαμε κ εμείς θέματα στον ύπνο το είχα ψάξει κ νομίζω είναι κάτι σαν στάδιο που περνάνε.

Το άλλο που διάβασα σχετικά πρόσφατα ομως είναι πως τα μωρά όπως κ όλοι μας έχουν κάποια στάδια ύπνου....όλοι μας κάποιες στιγμές "ξυπνάμε" αν όλα είναι εντάξει κοιμόμαστε αμέσως χωρίς να θυμόμαστε κάτι το πρωί....αν κάτι δεν πάει καλά (κρύο-ζεστη κλπ) ξυπνάμε κ διορθώνουμε....Τα παιδιά που έχουν μάθει να κοιμούνται στο στήθος ή στην αγκαλιά (όπως ο δικό μου) όταν "ξυπνήσουν" βλέπουν ότι δεν είναι όλα καλά γιατί βρίσκονται σε άλλη θέση από αυτήν που αποκοιμήθηκαν κ έτσι ζητούν πάλι τον ίδιο τρόπο για να νιώσουν ασφάλεια κ να κοιμηθούν!!!

Εγώ από τότε που τον αφήνω στην κούνια του ξύπνιο είδα τεράστια διαφορά στον ύπνο του παρόλο που έγινε τυχαία γιατί τότε δεν τα είχα διαβάσει αυτά!!!Βεβαια πάντα διάβαζα ότι πρέπει στη κούνια τους να τα αφήνουμε μισό κοιμησμενα αλλά μου φαινόταν τόσο δύσκολο!!!

όσο τον νανουριζα αγκαλιά πολλές φορές ξυπνούσε σχεδόν αμέσως κ ήθελε πάλι αγκαλιά.....κ μας έπαιρνε μια ώρα μέχρι να κοιμηθεί καλά!!!

Να τονίσω όμως ότι δεν έκανα κάποια αυστηρή εκπαίδευση ύπνου (τύπου άστο να κλαίει) ήταν 13μηνων κ μάλλον έτοιμος να αλλάξουμε τη διαδικασία γιατί το δέχτηκε από την πρώτη στιγμή...Είχα προσπαθήσει περίπου 9-10 μηνών κ ήταν εντελώς αρνητικός ...

Υπομονή κορίτσια ο πρώτος χρόνος ειναι απαιτητικός ως προς το θέμα του ύπνου....μήνα με τον μήνα όλα φτιάχνουν!!! Γενικά θέλει δοκιμές κ ψάξιμο να δεις τι θα σας ταιριάξει κ ποτέ θα είναι έτοιμο το παιδί για αλλαγές 😉

Κουράγιο 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η marzou είπε:

Αχχχ ακριβως το ιδιο πραγμα ζω....

ολοι μου λενε και σε μενα κοψε το στηθος!! Οπου και εγω θελω να το κοψω... αλλα δεν εχω αλλη επιλογη νομιζω...δεν κοιμαται αλλιως ξανα αν ξυπνησει...

και για πιπιλα ουτε λογος φυσικα!!

και ολοι μου λενε τα ιδια και τα ιδια « κατι κανεις λαθος»!!!

εχουμε εξαντληθει και λυση δεν υπαρχει!!!

Ναι βρε παιδι μου,αυτο που ολοι το εχουν ευκολο και σου την λενε κιολας οτι το αργησες 'ή το χειριστηκες λαθος δεν μπορω να το καταλαβω πραγματικα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα!!

Εμένα το παιδάκι μου αν κ με φόρμουλα έκοψε πρόσφατα (17 μηνών) τα ξυπνήματα κατά τη διάρκεια της νύχτας.... Ωστόσο από τον χρόνο κ μετά είχαν διορθωθεί πολύ καθώς ξυπνούσε-επινε-κοιμοταν κ μια μόνο φορά!!!

Αρχικά θυμάμαι πως στους 8μηνες είχαμε κ εμείς θέματα στον ύπνο το είχα ψάξει κ νομίζω είναι κάτι σαν στάδιο που περνάνε.

Το άλλο που διάβασα σχετικά πρόσφατα ομως είναι πως τα μωρά όπως κ όλοι μας έχουν κάποια στάδια ύπνου....όλοι μας κάποιες στιγμές "ξυπνάμε" αν όλα είναι εντάξει κοιμόμαστε αμέσως χωρίς να θυμόμαστε κάτι το πρωί....αν κάτι δεν πάει καλά (κρύο-ζεστη κλπ) ξυπνάμε κ διορθώνουμε....Τα παιδιά που έχουν μάθει να κοιμούνται στο στήθος ή στην αγκαλιά (όπως ο δικό μου) όταν "ξυπνήσουν" βλέπουν ότι δεν είναι όλα καλά γιατί βρίσκονται σε άλλη θέση από αυτήν που αποκοιμήθηκαν κ έτσι ζητούν πάλι τον ίδιο τρόπο για να νιώσουν ασφάλεια κ να κοιμηθούν!!!

Εγώ από τότε που τον αφήνω στην κούνια του ξύπνιο είδα τεράστια διαφορά στον ύπνο του παρόλο που έγινε τυχαία γιατί τότε δεν τα είχα διαβάσει αυτά!!!Βεβαια πάντα διάβαζα ότι πρέπει στη κούνια τους να τα αφήνουμε μισό κοιμησμενα αλλά μου φαινόταν τόσο δύσκολο!!!

όσο τον νανουριζα αγκαλιά πολλές φορές ξυπνούσε σχεδόν αμέσως κ ήθελε πάλι αγκαλιά.....κ μας έπαιρνε μια ώρα μέχρι να κοιμηθεί καλά!!!

Να τονίσω όμως ότι δεν έκανα κάποια αυστηρή εκπαίδευση ύπνου (τύπου άστο να κλαίει) ήταν 13μηνων κ μάλλον έτοιμος να αλλάξουμε τη διαδικασία γιατί το δέχτηκε από την πρώτη στιγμή...Είχα προσπαθήσει περίπου 9-10 μηνών κ ήταν εντελώς αρνητικός ...

Υπομονή κορίτσια ο πρώτος χρόνος ειναι απαιτητικός ως προς το θέμα του ύπνου....μήνα με τον μήνα όλα φτιάχνουν!!! Γενικά θέλει δοκιμές κ ψάξιμο να δεις τι θα σας ταιριάξει κ ποτέ θα είναι έτοιμο το παιδί για αλλαγές 😉

Κουράγιο 💕

Αυτο που λες ειναι ολοσωστο,οτι βλεπουν αλλαγη και ταραζονται...Υπαρχουν μερικα που ειναι "αναισθητα"αλλα τα περισσοτερα ετσι ειναι,ειδικα οταν ειναι μικρουλια...Εμενα ο δικος μου ενω καποιες φορες τον παιρνει ο υπνος μονος του οταν ερθει η ωρα και παλι δεν ξεχναει να με ξυπνησει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Ναι βρε παιδι μου,αυτο που ολοι το εχουν ευκολο και σου την λενε κιολας οτι το αργησες 'ή το χειριστηκες λαθος δεν μπορω να το καταλαβω πραγματικα!!!

Τώρα πετάγομαι αλλά μου θύμησες την πεθερά μου Sofia μου! Μια ημέρα τι γυρνάει και μου λέει βρε κορίτσια; Δεν ξέρετε ούτε ένα μωρό να κοιμησετε! 😤Εγώ φταίω που γιος της κοιμόταν όλη την ημέρα μικρός!

Κάθε παιδί έχει τον δικό του πρόγραμμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα κοιμούνται κανονικά. Εμένα ο δικός μου όταν ήταν γύρω στα δύο κάθε βράδυ κοιμόταν 2 με 3 τα ξημερώματα. Θυμάμαι μια ημέρα τον έβαλα στο κρεβατάκι του με το ζόρι κι έκλεισα το φως. Εγώ ξάπλωσα δίπλα και τον κοιτούσα. Στριφογυρησε τόσες πολλές φορές που σε δέκα λεπτά είχε γίνει μούσκεμα από το ζόρι του. Τότε στεναχωρέθηκα και δεν τον έκανα ποτέ ξανά. Δυσκολεύτηκα λίγους μήνες αλλά μετά έστρωσε. Βέβαια σε άλλα παιδάκια μπορεί να πιάνουν πιο εύκολα κάποιες μέθοδοι αλλά όλα τα παιδιά δεν είναι ίδια. Μετά τα 3 κοιμάται κανονικά κι αυτός κι εμείς! Κι έτσι όλοι είμαστε χαρούμενοι κι εγώ πραγματικά μπορεί τότε να υπέφερα αλλά τώρα τα σκέφτομαι και χαμογελάω! Εξάλλου αν δεν κάνω άλλο μωρό μπορεί να μην ζήσω ξανά τέτοιες στιγμές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης ανοίξτε τα αυτιά σας κ επεξεργαστείτε πληροφορίες κ συμβουλές που έχουν στόχο να βοηθήσουν μόνο!!

Αυτά τα τύπου " α εμένα το παιδί μου κοιμόταν 24 ώρες συνεχόμενα από 2 ημερών" "α εμένα καθόταν στο πάρκο κ έκλαιγε όταν πεινούσε" κλπ ακόμα κ αλήθεια να είναι έχουν στόχο να σας αγχωσουν.... αλλιώς να σας πουν πως το κατάφεραν να το κάνετε κ εσείς!!! Η κάθε οικογένεια είναι διαφορετική....κ τα παιδιά έχουν τους ρυθμούς τους. Το ότι δεν κοιμάται δεν τρώει ή δεν κάθεται ήσυχα ένα παιδί δεν σημαίνει ότι είσαι άχρηστη μάνα....Περνάει μια φάση που δυσκολεύεται το παιδί σου....δεν έχετε βρει ακόμα τον τρόπο να το ξεπεράσετε....δεν είσαστε έτοιμοι ακόμα!!! Ούτε εσύ είσαι άχρηστη ούτε το παιδί κακομαθημένο κ δύσκολο....κ ούτε είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε τα προγράμματα των άλλων!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια να ρωτήσω κάτι άλλο;; υπάρχει καμία μαμά που το μωρό της να στριφογυριζει πολύ στον ύπνο του κ να ξυπνάει συχνά;; εμένα το κάνει πολύ έντονα κ έχω πλέον αρχίσει να ανησυχώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Εγώ κορίτσια να ρωτήσω κάτι άλλο;; υπάρχει καμία μαμά που το μωρό της να στριφογυριζει πολύ στον ύπνο του κ να ξυπνάει συχνά;; εμένα το κάνει πολύ έντονα κ έχω πλέον αρχίσει να ανησυχώ. 

Εμένα αυτό το έκανε περίπου 5-6 μηνών λόγω δοντιών....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maritina89 είπε:

Εμένα αυτό το έκανε περίπου 5-6 μηνών λόγω δοντιών....

Εμένα το κάνει απ τον τρίτο μήνα. Τα πρώτα δύο τα βγάλε 7.5 μηνών κ τώρα βγάζει το τέταρτο. Σταμάτησε τώρα να το κάνει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Εμένα το κάνει απ τον τρίτο μήνα. Τα πρώτα δύο τα βγάλε 7.5 μηνών κ τώρα βγάζει το τέταρτο. Σταμάτησε τώρα να το κάνει; 

Ναι έχει σταματήσει ουσιαστικά ήταν ένας μήνας περίπου που το έκανε....για αυτό το αποδώσαμε στα δόντια έκτοτε δεν το έχει κάνει απ' όσο θυμάμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Εγώ κορίτσια να ρωτήσω κάτι άλλο;; υπάρχει καμία μαμά που το μωρό της να στριφογυριζει πολύ στον ύπνο του κ να ξυπνάει συχνά;; εμένα το κάνει πολύ έντονα κ έχω πλέον αρχίσει να ανησυχώ. 

Ναι και εμενα περναει φασεις που στριφογυριζει εντονα...μπορει κατι να τα ενοχλει μπορει να μην βολευονται...αυτο ειναι φυσιολογικο!! Θα σταματησουν να το κανουν καποια στιγμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η marzou είπε:

Ναι και εμενα περναει φασεις που στριφογυριζει εντονα...μπορει κατι να τα ενοχλει μπορει να μην βολευονται...αυτο ειναι φυσιολογικο!! Θα σταματησουν να το κανουν καποια στιγμη!!!

Κάθε βράδυ κ για μήνες;;; Τι να τα ενοχλεί;; Ανησυχώ γιατί το κάνει. Δεν είναι ότι περνάει φάσεις, είναι μια μόνιμη κατάσταση κάθε βράδυ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Τώρα πετάγομαι αλλά μου θύμησες την πεθερά μου Sofia μου! Μια ημέρα τι γυρνάει και μου λέει βρε κορίτσια; Δεν ξέρετε ούτε ένα μωρό να κοιμησετε! 😤Εγώ φταίω που γιος της κοιμόταν όλη την ημέρα μικρός!

Κάθε παιδί έχει τον δικό του πρόγραμμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα κοιμούνται κανονικά. Εμένα ο δικός μου όταν ήταν γύρω στα δύο κάθε βράδυ κοιμόταν 2 με 3 τα ξημερώματα. Θυμάμαι μια ημέρα τον έβαλα στο κρεβατάκι του με το ζόρι κι έκλεισα το φως. Εγώ ξάπλωσα δίπλα και τον κοιτούσα. Στριφογυρησε τόσες πολλές φορές που σε δέκα λεπτά είχε γίνει μούσκεμα από το ζόρι του. Τότε στεναχωρέθηκα και δεν τον έκανα ποτέ ξανά. Δυσκολεύτηκα λίγους μήνες αλλά μετά έστρωσε. Βέβαια σε άλλα παιδάκια μπορεί να πιάνουν πιο εύκολα κάποιες μέθοδοι αλλά όλα τα παιδιά δεν είναι ίδια. Μετά τα 3 κοιμάται κανονικά κι αυτός κι εμείς! Κι έτσι όλοι είμαστε χαρούμενοι κι εγώ πραγματικά μπορεί τότε να υπέφερα αλλά τώρα τα σκέφτομαι και χαμογελάω! Εξάλλου αν δεν κάνω άλλο μωρό μπορεί να μην ζήσω ξανά τέτοιες στιγμές!

Η αληθεια ειναι οτι οι γυναικες οι μεγαλυτερες ειδικα την εχουν την απαντηση ετοιμη!!Ετσι μου την ελεγε η γιαγια μου οποτε τον επαιρνα αγκαλια με το που εκλαιγε!!Καμμια διαλακτικοτητα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Η αληθεια ειναι οτι οι γυναικες οι μεγαλυτερες ειδικα την εχουν την απαντηση ετοιμη!!Ετσι μου την ελεγε η γιαγια μου οποτε τον επαιρνα αγκαλια με το που εκλαιγε!!Καμμια διαλακτικοτητα!!!

Έχεις δίκαιο! Αν και εμένα η γιαγιάκα  μου έλεγε ότι η μάνα ξέρει καλύτερα! Να κάνω αυτό που νιώθω εγώ! Πάντως οι παλιοί ήταν λίγο πιο σκληροί στο θέμα ανατροφή! Γιατί να μην πάρεις το παιδί σου αγκαλιά όταν θα κλάψει δηλαδή; Για να μην το κακομαθεις; Δεν κακομαθαινει έτσι ένα παιδί. Η αγκαλιά κρύβει αγάπη και όταν μάθεις να την παίρνεις είσαι ικανός και να την δίνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτης της αποψης ειμαι και εγω!!Αλλα με τι σκληραδα ερχεται η απαντηση οτι οσο το αγκαλιαζεις το κακομαθαινεις!!!Πως μπορεις να αφησεις ενα μωρουλινι που εχει αναγκη απο αγκαλια να τσιριζει για να μαθει ποτε δεν το καταλαβα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2020 at 1:37 ΜΜ, ο/η despoina46 είπε:

Κάθε βράδυ κ για μήνες;;; Τι να τα ενοχλεί;; Ανησυχώ γιατί το κάνει. Δεν είναι ότι περνάει φάσεις, είναι μια μόνιμη κατάσταση κάθε βράδυ 

Το κανει ολο το βραδυ;;

κοιτα κατι ανυσηχιυο σιγουρα δεν ειναι...μπορει σαν παιδι να ειναι στο χαρακτηρα του να γυρναει μεχρι να βολευτει...μπορει επειδη ειναι ακομα πολυ μωρακι να μην εχει βρει ακομα τον τροπο να βολευεται...και μενα ειναι φορες που κανει αρκετη ωρα μεχρι να μεινει σε ενα σημειο και να μην κουνιεται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia86 είπε:

Αχ αυτης της αποψης ειμαι και εγω!!Αλλα με τι σκληραδα ερχεται η απαντηση οτι οσο το αγκαλιαζεις το κακομαθαινεις!!!Πως μπορεις να αφησεις ενα μωρουλινι που εχει αναγκη απο αγκαλια να τσιριζει για να μαθει ποτε δεν το καταλαβα!!

Εγω πιστευω πως η αληθεια ειναι καπου στη μεση σε ολο αυτο το θεμα ΑΓΛΑΛΙΑΣ!!

οντως θα συμφωνισω πως οι παλιες γυναικες το εχουν αυτο το θεματακι το οτι θα καλομαθει το μωρο και θα ειναι συνεχεια πανω σου και ολα τα σχετικα...

αλλα καπου νομιζω εχει μια μικρη αληθεια...σε καμια περιπτωση δεν ειναι σωστο το μωρακι να κλαιει και να το αφηνεις μονο του και να μην το περνεις, αλλα τουλαχιστον εγω κοριτσια απο την αρχη προσπαθησα να μην το εχω τοσο αγκαλια και πανω μου...καθως ο μικρος μου ειναι αρκετα βαρης και θα ειχα τρομερο προβλημα με τη μεση μου...

οποτε προσπαθησα να μην μαθει τοσο αγκαλια...βεβαια εννοειτε οποτε κλαει η οποτε με εχει αναγκη τον παιρνω αλλα ας πουμε εχω βρει τροπους να ειμαι κοντα του αλλα οχι πανω μου.. πχ να παιζουμε στο κρεβατι μαζι διπλα διπλα η να κανουμε πραγματα μαζι ωστε να απασχολειτε και να μην εχει την αναγκη αυτη!!!

γιατι ναι ισως και στην πολυ αγκαλια μετα να την αναζητανε και παρα πανω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...