Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακό σπερματογραφημα


Sweeties

Recommended Posts

Καλησπέρα. Στην προσπάθεια μας με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι έκανε σπερματογραφημα με τις εξής τιμές.
Ημέρες αποχής: 4
Αριθμός σπερματοζωαρίων : 400.000
Ολικός αριθμός σπερματοζωαρίων : 1.960.000
Ζωτικότητα : 35 στα 60'
Ταχεία κίνηση προς τα εμπρός: 1η ώρα 7%, 2η ώρα 4%, 3η ώρα 2%
Νωθρή κίνηση προς τα εμπρός: 1η ώρα 5%, 2η ώρα 5%, 3η ώρα 7%

Κινηση επί τόπου: 1η ώρα 23%, 2η ώρα 20%, 3η ώρα 18%

Ακίνητα: 1η ώρα 65%, 2η ώρα 71%, 3η ώρα 73%
Ογκος: 4.9
Αντίδραση (ph): 7.7
Ρευστοποίηση: 40
Γλοιοτητα: αυξημένη
Τυπικές μορφές: 26%
Άτυπες μορφές: 33%
Ανωμαλίες κεφαλής: 41%
Ανωμαλίες αυχένος : 14%
Ανωμαλίες ουράς: 19%
Συγκολλήσεις 0%

Μετά από επίσκεψη σε ουρολόγο-ανδρολογο μας έγραψε εξετάσεις ορμονικές: Προλακτίνη, FSH, LH, TESTO, FREE TESTO και θυροειδή (TSH). Επίσης νέο σπερματογραφημα σε 20 ημέρες.
Δεν βρέθηκε κιρσοκήλη. Η ερώτηση μου είναι η εξής, η οποία δεν απαντήθηκε από τον ουρολόγο-ανδρολογο, υπάρχει περίπτωση οι κακές αυτές τιμές να φτάσουν σε ικανοποιητικό σημείο ώστε να καταφέρουμε μια φυσιολογική σύλληψη; Οι ηλικίες μας είναι 30 εγώ και 35 ο άντρας μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sweeties είπε:

Καλησπέρα. Στην προσπάθεια μας με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι έκανε σπερματογραφημα με τις εξής τιμές.
Ημέρες αποχής: 4
Αριθμός σπερματοζωαρίων : 400.000
Ολικός αριθμός σπερματοζωαρίων : 1.960.000
Ζωτικότητα : 35 στα 60'
Ταχεία κίνηση προς τα εμπρός: 1η ώρα 7%, 2η ώρα 4%, 3η ώρα 2%
Νωθρή κίνηση προς τα εμπρός: 1η ώρα 5%, 2η ώρα 5%, 3η ώρα 7%

Κινηση επί τόπου: 1η ώρα 23%, 2η ώρα 20%, 3η ώρα 18%

Ακίνητα: 1η ώρα 65%, 2η ώρα 71%, 3η ώρα 73%
Ογκος: 4.9
Αντίδραση (ph): 7.7
Ρευστοποίηση: 40
Γλοιοτητα: αυξημένη
Τυπικές μορφές: 26%
Άτυπες μορφές: 33%
Ανωμαλίες κεφαλής: 41%
Ανωμαλίες αυχένος : 14%
Ανωμαλίες ουράς: 19%
Συγκολλήσεις 0%

Μετά από επίσκεψη σε ουρολόγο-ανδρολογο μας έγραψε εξετάσεις ορμονικές: Προλακτίνη, FSH, LH, TESTO, FREE TESTO και θυροειδή (TSH). Επίσης νέο σπερματογραφημα σε 20 ημέρες.
Δεν βρέθηκε κιρσοκήλη. Η ερώτηση μου είναι η εξής, η οποία δεν απαντήθηκε από τον ουρολόγο-ανδρολογο, υπάρχει περίπτωση οι κακές αυτές τιμές να φτάσουν σε ικανοποιητικό σημείο ώστε να καταφέρουμε μια φυσιολογική σύλληψη; Οι ηλικίες μας είναι 30 εγώ και 35 ο άντρας μου.

Η καλλιέργεια ήταν καθαρή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sweeties είπε:

Δεν γράφει για καλλιέργεια. Μάλλον δεν εγινε. 

Αχ κοπέλα μου, αυτό που υπάρχουν υποτιθέμενοι ουρολόγοι που δίνουν σπερμοδιάγραμμα χωρίς καλλιέργεια με ξεπερνάει!!! Έτσι ταλαιπωρηθήκαμε και μεις  ένα 8 μηνο μέχρι να πάμε σε άλλο ουρολόγο.. Μπορεί να έχει απλά ένα μικρόβιο ο σύζυγος που να σας κάνει όλη αυτή τη ζημιά. Εμάς αυτό ήταν το βασικό μας πρόβλημα. Ζητήστε να σας γράψει καλλιέργεια οπωσδήποτε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Sweeties είπε:

Καλησπέρα. Στην προσπάθεια μας με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι έκανε σπερματογραφημα με τις εξής τιμές.
Ημέρες αποχής: 4
Αριθμός σπερματοζωαρίων : 400.000
Ολικός αριθμός σπερματοζωαρίων : 1.960.000
Ζωτικότητα : 35 στα 60'
Ταχεία κίνηση προς τα εμπρός: 1η ώρα 7%, 2η ώρα 4%, 3η ώρα 2%
Νωθρή κίνηση προς τα εμπρός: 1η ώρα 5%, 2η ώρα 5%, 3η ώρα 7%

Κινηση επί τόπου: 1η ώρα 23%, 2η ώρα 20%, 3η ώρα 18%

Ακίνητα: 1η ώρα 65%, 2η ώρα 71%, 3η ώρα 73%
Ογκος: 4.9
Αντίδραση (ph): 7.7
Ρευστοποίηση: 40
Γλοιοτητα: αυξημένη
Τυπικές μορφές: 26%
Άτυπες μορφές: 33%
Ανωμαλίες κεφαλής: 41%
Ανωμαλίες αυχένος : 14%
Ανωμαλίες ουράς: 19%
Συγκολλήσεις 0%

Μετά από επίσκεψη σε ουρολόγο-ανδρολογο μας έγραψε εξετάσεις ορμονικές: Προλακτίνη, FSH, LH, TESTO, FREE TESTO και θυροειδή (TSH). Επίσης νέο σπερματογραφημα σε 20 ημέρες.
Δεν βρέθηκε κιρσοκήλη. Η ερώτηση μου είναι η εξής, η οποία δεν απαντήθηκε από τον ουρολόγο-ανδρολογο, υπάρχει περίπτωση οι κακές αυτές τιμές να φτάσουν σε ικανοποιητικό σημείο ώστε να καταφέρουμε μια φυσιολογική σύλληψη; Οι ηλικίες μας είναι 30 εγώ και 35 ο άντρας μου.

Καλησπέρα και μην απογοήτευσε για όλα υπάρχει λύση μπορεί να φταίει κάποιο μικρόβιο η ορμονολογικο  οκ εμείς δεν είχαμε τέτοια νούμερα αλλα είχαμε σοβαρό θέμα με την κινητικότητα που με βιταμίνες για ρετούς μήνες έφτασε σε καλά επίπεδα που η ουρολογοι την θεωρούσαν ικανή για φυσιολογική σύλληψη αλλα πάλι καταφύγαμε στην εξωσωματική. 

Ψάξε για έναν καλό ουρολογο και ύστερα βλέπετε τι κάνετε όλα θα πάνε καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annie! είπε:

Αχ κοπέλα μου, αυτό που υπάρχουν υποτιθέμενοι ουρολόγοι που δίνουν σπερμοδιάγραμμα χωρίς καλλιέργεια με ξεπερνάει!!! Έτσι ταλαιπωρηθήκαμε και μεις  ένα 8 μηνο μέχρι να πάμε σε άλλο ουρολόγο.. Μπορεί να έχει απλά ένα μικρόβιο ο σύζυγος που να σας κάνει όλη αυτή τη ζημιά. Εμάς αυτό ήταν το βασικό μας πρόβλημα. Ζητήστε να σας γράψει καλλιέργεια οπωσδήποτε!!

Θα πάμε για νέο σπερματογραφημα στις 15 Σεπτεμβρίου. Μας είπε ότι δεν γράφεται. Μπορούμε να του πούμε να γίνει και καλλιέργεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sweeties είπε:

Θα πάμε για νέο σπερματογραφημα στις 15 Σεπτεμβρίου. Μας είπε ότι δεν γράφεται. Μπορούμε να του πούμε να γίνει και καλλιέργεια;

Φυσικά και μπορείτε. Απλά καλό θα ήταν να σας έχει γράψει ο γιατρός τι θέλει στην καλλιέργεια. Όπως και το να πάτε σ ένα άλλο μικροβιολογικό όπως είπε η @karen κατά προτίμηση με εξειδίκευση στο σπέρμα. Αν είσαι Αθήνα ξέρουν τα κορίτσια να σου πούνε που να πάτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η karen είπε:

Εγω γνωρίζω δυο μέρες αποχή, καλό θα ηταν ενα επαναλειπτικο και απο αλλο μικροβιολογικό. Καλή επιτυχία! 

Εμάς ο ανδρολόγος αλλά και ο εξωσωματικός ήθελαν 3 μέρες αποχή και την 4η να δώσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η karen είπε:

Εγω γνωρίζω δυο μέρες αποχή, καλό θα ηταν ενα επαναλειπτικο και απο αλλο μικροβιολογικό. Καλή επιτυχία! 

Και εγώ για πάνω από 3 λιγότερες από 7 γνωρίζω. Θα γίνει επαναληπτική εξέταση στις 15/09. Δεν ξέρω αν πρέπει να ελπίζω σε κάποιο άλλο αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι ότι μας έχει έρθει κεραμίδα και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να το διαχειριστώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ειστε Αθηνα ο πρωτος γυναικολογος μου μας ειχε στειλει σε ενα εξιδεικευμενο κεντρο σπερματος..εκει κανουν τα παντα αλλα νομιζω οτι δεν συνεργαζεται με εοππυ!!αν σας ενδιαφερει με χαρα να σας δωσω τα στοιχεια!λιγο πολυ ολοι φαγαμε αυτην την κεραμυδα ανακαλυπτοντας οτι υπαρχει ενα προβλημα,καθε αρχη κ δυσκολη αυτο που εχω εγω να σας πω αν και νεα κ εγω σε αυτο το δυσκολο λαβυρινθο ειναι οτι κρυβουμε μεσα μας τεραστεια δυναμη κ στο τελος ολοι βρισκουμε τον τροπο κ το κουραγιο να αντεπεξελθουμε κ να κανουμε οτι χρειαζεται...ξερω μοιαζει με βουνο αλλα δεν ειναι ...ειναι μια κακια περιπετεια που καποια στιγμη θα τελειωσει με τον τροπο που εμεις θελουμε ...!!η αποφαση ειναι δικη μας κ για ολα τα προβληματα υπαρχει παντα μια λυση..μπορει να μη μας φαινεται αρχικα στο ακουσμα της ιδανικη η τελεια ,αλλα υπαρχει λυση παντα..!!οτι καλυτερο ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ψαχνοντας τον πελαργο είπε:

Αν ειστε Αθηνα ο πρωτος γυναικολογος μου μας ειχε στειλει σε ενα εξιδεικευμενο κεντρο σπερματος..εκει κανουν τα παντα αλλα νομιζω οτι δεν συνεργαζεται με εοππυ!!αν σας ενδιαφερει με χαρα να σας δωσω τα στοιχεια!λιγο πολυ ολοι φαγαμε αυτην την κεραμυδα ανακαλυπτοντας οτι υπαρχει ενα προβλημα,καθε αρχη κ δυσκολη αυτο που εχω εγω να σας πω αν και νεα κ εγω σε αυτο το δυσκολο λαβυρινθο ειναι οτι κρυβουμε μεσα μας τεραστεια δυναμη κ στο τελος ολοι βρισκουμε τον τροπο κ το κουραγιο να αντεπεξελθουμε κ να κανουμε οτι χρειαζεται...ξερω μοιαζει με βουνο αλλα δεν ειναι ...ειναι μια κακια περιπετεια που καποια στιγμη θα τελειωσει με τον τροπο που εμεις θελουμε ...!!η αποφαση ειναι δικη μας κ για ολα τα προβληματα υπαρχει παντα μια λυση..μπορει να μη μας φαινεται αρχικα στο ακουσμα της ιδανικη η τελεια ,αλλα υπαρχει λυση παντα..!!οτι καλυτερο ευχομαι!

Δεν είμαστε Αθήνα. Είμαστε επαρχία. Τα λόγια σου με βοηθούν πολύ. Η αλήθεια δεν είναι αυτήν που τελικά φανταζόμασταν. Σιγά σιγά ίσως καταφερω να το χωνέψω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας κορίτσια. Είμαι πολύ μπερδεμένη καθως μετα από ένα νέο σπερμοδιαγραμμα οι τιμές είναι οι εξης

Ημέρες αποχης: 2
Πυοσφαιρια : σπάνια
Ερυθρά (κ.ο.π) :όχι
Σπερματίδες(κ.ο.π): όχι
Σπερματοκυτταρα (κ.ο.π) : όχι
Προστατικα κύτταρα (κ.ο.π): όχι
Βλέννη: όχι

αριθμός σπερματοζωαρίων : 9.844.000
Αριθμός σπερματοζωαρίων ολικός: 33.469.600
Ζωτικότητα : 49%

Ταχεία κίνηση προς τα εμπρός: 1ή ώρα 2%, 3η ώρα 0%
Νωθρή κίνηση προς τα εμπρός: 1η ώρα 14%, 3η ώρα 10%
Κίνηση επί τόπου : 1η ώρα 38%, 3η ώρα 35%
Ακίνητα: 1η ώρα 46%, 3η ώρα 55%

Όγκος σπέρματος : 3.4 ml
Ph : 7.7
Ρευστοποίηση : 30'
Σύσταση : ομοιογενής

Συγκολλήσεις όχι σε όλα

Τυπικές μορφές: 52%
Άτυπες μορφές: 48%
Ανωμαλίες κεφαλής: 33%

Καλλιέργεια σπέρματος αρνητική

Ορμονολογικες εξετάσεις
FSH 2.82
LH 6.38
PRL 9.9
Τεστοστερόνη ολική 11.98
Τεστοστερόνη ελεύθερη 7.44
TSH 1.52

μερα από επαφή με άλλον γιατρό μας είπε ότι με αυτές τις τιμές υπάρχουν ελπίδες για φυσιολογική σύλληψη. Πείτε μου την γνώμη σας σας παρακαλώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sweeties χωρίς να είμαι ειδικός φυσικά εγώ βλέπω τεράστια βελτίωση μέσα σε ένα μήνα! Ο αριθμός από 1εκ περίπου πήγε 33εκ!😮 Αυτό δείχνει ότι βελτιώνεται! Άρα ανταποκρίνεται στη θεραπεία που κάνει. Σκέψου ότι το κάνατε και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Εμάς ο γιατρός μας είχε πει ότι μετά από τρεις μήνες θα φανεί η διαφορά και ότι θα μείνω έγκυος. Κι όντως τον τρίτο μήνα ήμουν εγκυουλα! Εγώ στην κινητικότητα νομίζω υπάρχει θεματακι αλλά με σωστή καθοδήγηση από κάποιον ειδικό θα πετύχετε σύλληψη! Εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να μας αναρτήσεις φωτογραφία με θετικό τεστακι!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

@Sweeties χωρίς να είμαι ειδικός φυσικά εγώ βλέπω τεράστια βελτίωση μέσα σε ένα μήνα! Ο αριθμός από 1εκ περίπου πήγε 33εκ!😮 Αυτό δείχνει ότι βελτιώνεται! Άρα ανταποκρίνεται στη θεραπεία που κάνει. Σκέψου ότι το κάνατε και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Εμάς ο γιατρός μας είχε πει ότι μετά από τρεις μήνες θα φανεί η διαφορά και ότι θα μείνω έγκυος. Κι όντως τον τρίτο μήνα ήμουν εγκυουλα! Εγώ στην κινητικότητα νομίζω υπάρχει θεματακι αλλά με σωστή καθοδήγηση από κάποιον ειδικό θα πετύχετε σύλληψη! Εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να μας αναρτήσεις φωτογραφία με θετικό τεστακι!😘

Όταν διάβασα το μήνυμα σου ειλικρινά ανατριχιασα. Μακάρι να τα καταφέρουμε και εμείς φυσιολογικά. Απλά δεν ξέρω τι χρονικό περιθώριο να βαλω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Sweeties είπε:

Όταν διάβασα το μήνυμα σου ειλικρινά ανατριχιασα. Μακάρι να τα καταφέρουμε και εμείς φυσιολογικά. Απλά δεν ξέρω τι χρονικό περιθώριο να βαλω. 

Αν θέλεις να με ακούσεις να μην βάλεις χρονικό περιθώριο! Να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις! Όταν μου το είχε πει ο γιατρός τότε γέλασα. Με κοροϊδεύει λέω! Δύο χρόνια προσπαθώ και θα έρθει τόσο γρήγορα; Δεν θα σου πω ψέματα ότι δεν το σκεφτόμουν καθόλου απλά ένιωθα μια ηρεμία εκείνη την περίοδο γιατί μέσα μου ήξερα ότι εμείς κάναμε αυτό που έπρεπε. Αυτό που κάνετε κι εσείς τώρα δηλαδή! Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά αν μπορείτε χρονικά να περιμένετε λίγο να φανούν τα αποτελέσματα. Εγώ όταν ξεκίνησα προσπάθειες ήμουν 31. Είχα το περιθώριο. Απλά την υπομονή δεν είχα. Κι όταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη κατέληξε σε παλινδρομη αναθεώρησα πολλά. Κι έτσι κατάφερα να μείνω ξανά αμέσως και τώρα να έχω ένα υπέροχο αγοράκι. Πίστεψε το! Απόλαυσε την ζωή σου και να σκέφτεσαι ότι θα τα καταφέρεις είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο. Στο χέρι σου είναι να πολεμάς για τα θέλω σου!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...