Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΜΚΑ κλπ


Eiffel

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.

Ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες έχουν γεννήσει, ποιες είναι οι διαδικασίες που ακολουθούν τη γέννηση δηλ. Ληξιαρχική πράξη γέννησης, ΑΜΚΑ, ασφάλιση ή ο,τι άλλο χρειάζεται. Είναι εύκολα και από άποψη διαδικασιών και από άποψη χρόνου; Τα κάνει όλα ο σύζυγος ή πρέπει να κάνω κάτι κι εγώ; Σημειώνω ότι θα ασφαλίσω το παιδί μας στη δική μου ασφάλεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες έχουν γεννήσει, ποιες είναι οι διαδικασίες που ακολουθούν τη γέννηση δηλ. Ληξιαρχική πράξη γέννησης, ΑΜΚΑ, ασφάλιση ή ο,τι άλλο χρειάζεται. Είναι εύκολα και από άποψη διαδικασιών και από άποψη χρόνου; Τα κάνει όλα ο σύζυγος ή πρέπει να κάνω κάτι κι εγώ; Σημειώνω ότι θα ασφαλίσω το παιδί μας στη δική μου ασφάλεια.

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου,

Λοιπόν θα σου πω εγώ πως τα θυμάμαι στο πρώτο μου παιδάκι πριν 4 χρόνια!

Αφού γέννησα πήγε ο άντρας μου και δήλωσε τη μικρή στο ληξιαρχείο μόνος του, έπειτα και αφού βγήκα πήγα στα ΚΕΠ κσι της έβγαλα ΑΜΚΑ και μετά πήγα στο ΙΚΑ για να την ασφαλίσω στην δική μου ασφάλεια και εδώ την πάτησα! Χρειάζεται εξουσιοδότηση από τον μπαμπά και δήλωση ότι δεν θα την ασφαλίσει αυτός διαφορετικά πρέπει να είναι μαζί και αυτός αν δεν έχεις εξουσιοδότηση δική του με το γνήσιο της υπογραφής! 

Επίσης αν παίρνεις επίδομα λοχείας πρέπει να κάνεις πρώτα όλες αυτές τις διαδικασίες και μετά να καταθέσεις τα χαρτιά σου για το επίδομα! 

Μπορεί να τα κάνει κ ο άντρας σου αν έχει εξουσιοδότηση δική σου, αλλά αν μπει στη δική σου ασφάλεια το μωρό δεν γνωρίζω αν μπορεί να πάει ο ίδιος χωρίς εσένα, καλύτερα αυτό να το ρωτήσεις! 

Όλα αυτά πριν 4 χρόνια, τώρα αν έχει αλλάξει κάτι δεν το γνωρίζω, θα το μάθω σε λίγες μέρες που γεννάω! 😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου! Εγώ γεννησα πριν δύο μήνες,όλη την διαδικασία για το ληξιαρχείο,την έκδοση ΑΜΚΑ και την αίτηση για το επίδομα γέννας την έκανε η κλινική ηλεκτρονικά

Μόνο ο άντρας Μ πήγε στο ΙΚΑ με την ληξηαρχικη πράξη γέννησης κ την βεβαίωση ΑΜΚΑ του μωρου,τα βγάζεις από τα ΚΕΠ,και την ασφάλισε στο βιβλιάριο υγείας.

Απλά για το επίδομα γέννας θα πρέπει να έχεις βιβλιάριο τραπέζης που να είσαι ο κύριος δικαιούχος.

Ελπίζω να βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariaira είπε:

Κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου! Εγώ γεννησα πριν δύο μήνες,όλη την διαδικασία για το ληξιαρχείο,την έκδοση ΑΜΚΑ και την αίτηση για το επίδομα γέννας την έκανε η κλινική ηλεκτρονικά

Μόνο ο άντρας Μ πήγε στο ΙΚΑ με την ληξηαρχικη πράξη γέννησης κ την βεβαίωση ΑΜΚΑ του μωρου,τα βγάζεις από τα ΚΕΠ,και την ασφάλισε στο βιβλιάριο υγείας.

Απλά για το επίδομα γέννας θα πρέπει να έχεις βιβλιάριο τραπέζης που να είσαι ο κύριος δικαιούχος.

Ελπίζω να βοήθησα!

Την ασφαλισες την κορούλα σου στη δική σου ασφάλεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Την ασφαλισες την κορούλα σου στη δική σου ασφάλεια;

Όχι,ο άντρας μου στη δική του ασφάλεια σαν προστατευόμενο μελος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Όχι,ο άντρας μου στη δική του ασφάλεια σαν προστατευόμενο μελος

Μπορεί να πάει ο άντρας σου στο ΙΚΑ και να το ασφαλίσει σε σένα αρκεί να κάνει μια υπεύθυνη δηλώσει ότι δεν θέλει να ασφαλίσει σε αυτόν.. Δεν χρειάζεται να πας εσύ, φυσικά θα έχει όλα τα χαρτιά μαζί του... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Μπορεί να πάει ο άντρας σου στο ΙΚΑ και να το ασφαλίσει σε σένα αρκεί να κάνει μια υπεύθυνη δηλώσει ότι δεν θέλει να ασφαλίσει σε αυτόν.. Δεν χρειάζεται να πας εσύ, φυσικά θα έχει όλα τα χαρτιά μαζί του... 

Δεν έχω δική μου ασφάλεια,οπότε μας έχει βάλει στη δική του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Δεν έχω δική μου ασφάλεια,οπότε μας έχει βάλει στη δική του.

Προς την @Eiffel πήγαινε η απάντηση για την ασφάλεια... Που θέλει να το βάλει επάνω της το μωρό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Προς την @Eiffel πήγαινε η απάντηση για την ασφάλεια... Που θέλει να το βάλει επάνω της το μωρό... 

Συγνώμη δε το κατάλαβα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αν λύνεται με συμβιβασμό ή με ολοκληρωτική ρήξη της σχέσης. Θα δείξει! Για μένα πια το πολυτιμότερο πλάσμα της ζωής μου βρίσκεται στην κοιλιά μου! Και θα κάνω τα ΠΆΝΤΑ για να είναι εκείνη καλά!
    • Κορίτσι μου καλημέρα καλά έκανες κ πήρες δεύτερη γνώμη κ Εγώ είχα πάρει πριν μείνω εγκυος το πρώτο μωρό αν και τελικά μου είχε πει τα ίδια πράγματα αλλά με άλλο τρόπο π με κέρδισε καλύτερα! Κ τελικά έμεινα στην δεύτερη γιατρο θεωρώ ότι είναι κ το γούρι μου!!   αρχικα θα ήθελα να σε ρωτήσω ποσό ήταν η προλακτινη σου; Είχα κ εγώ κάπου στα 50 κ η ενδοκρινολόγος μ εγραψε ντοστινεξ για 6 μηνες σε περίπτωση π δεν εμένα εγκυος θα έπρεπε να ακολουθούσαμε άλλη μέθοδο πια…αλλά είχαν συμφωνήσει κ οι δυο γιατροί με την αγωγή αυτή  
    • Καλημέρα κορίτσι μου, νομίζω αυτή η μάστιγα με τους γιατρούς που μας χαντακώνουν αντί να μας βοηθούν δεν θα σταματήσει ποτέ! Τουλάχιστον θέλω να πιστεύω οτι πλέον μπαίνουμε στην διαδικασία είτε για μια 2η γνώμη είτε για ένα ψάξιμο στο ίντερνετ που κάποιες φορές δεν βοηθάει γιατί έχει πολλές πληροφορίες αλλά υπάρχουν οι φορές που είναι πραγματικά άκρως βοηθητικό.
    • @Katiana1987Δυστυχώς συχνά είναι οι δικοί μας άνθρωποι που μας στενοχωρούν και περισσότερο.. εύχομαι να είναι κάτι που λύνεται κορίτσι μου..🌸 
    • Ο ενδοκρινολόγος μου είπε μαξ μέχρι 125 μία ώρα μετά το γεύμα (ιδανικά έως 120) και το πρωί έως 92, μαξ μερικές φορές έως 95. χεχε σύμφωνα με τον γυναικολόγο σου καλά είμαι! εμένα ο γυναικολόγος δε μου είπε κάτι.. θέλω να πάω να τεστάρω το μηχανάκι.. φοβάμαι μην τυχόν δεν μετράει ακριβώς.. μία από αυτές τις μέρες θα πάω στο μικροβιολογικό να μου μετρήσουν το σάκχαρο και στο καπάκι να έχω και την ένδειξη του μετρητή.. πάντως μου είπε να μην το έχω άγχος, όσο βλέπω ότι είναι εντάξει να μετράω και μέρα παρά μέρα.. εγώ βέβαια κάθε τόσο τρυπιέμαι.. εμένα με πειράζει πολύ το ψωμί και το ρύζι.. αν φάω δύο κομματάκια σοκολάτα δεν ανεβαίνει! πάλι καλά! 😄
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...