Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φόβος για κορονοιο


Recommended Posts

Κορίτσια SOS!! Ο αδερφός μου διαγνώστηκε με κορονοιο και από τότε έχω πανικοβληθεί!!! Απο μέρα σε μέρα θα γεννήσω...αν βγω θετική στον ιό έστω και ασυμπτωματικη δεν θα μου δώσουν το μωρό μόλις γεννηθεί?? Θα το κρατάνε μακριά μου μέχρι να βγω αρνητική στο τέστ?? Το βράδυ βλέπω εφιάλτες ότι δεν μου το δίνουν και ξυπνάω με κλάματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενημέρωσε κατευθείαν το γιατρό σου, προφανώς θα πρέπει να υποβληθείς σε τεστ COVID-19 άμεσα. Μην πανικοβάλλεσαι, όμως, ως τώρα οι επιστήμονες θεωρούν πως δεν υπάρχει αυξημένος κίνδυνος σε περίπτωση εγκυμοσύνης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου! Απο οτι ακουσα και διαβασα αν βγει η μητερα θετικη στον ιο της δινουν το μωρο με ολες τις προφυλαξεις για να θηλασει και να το κρατησει αγκαλια αλλα δεν ξερω για ποσο κι αν αυτο ισχυει ακομα..Μιλησες με τον γιατρο σου να σου πει τι ισχυει για το μαιευτηριο που θα γεννησεις; και αν εκανες ενα τεστακι δεν θα σε εβγαζε απο αυτο το αγχος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου! Απο οτι ακουσα και διαβασα αν βγει η μητερα θετικη στον ιο της δινουν το μωρο με ολες τις προφυλαξεις για να θηλασει και να το κρατησει αγκαλια αλλα δεν ξερω για ποσο κι αν αυτο ισχυει ακομα..Μιλησες με τον γιατρο σου να σου πει τι ισχυει για το μαιευτηριο που θα γεννησεις; και αν εκανες ενα τεστακι δεν θα σε εβγαζε απο αυτο το αγχος; 

Άσε...τώρα μας είπαν από το νοσοκομείο ότι βρήκαν έγκυος με τον ιό και παίρνουν όλες τις μαιές για εξέταση και όλο την μαιευτική για απολύμανση!! Έχουμε ξεφύγει από κρούσματα!! Έχει πάρα πολλούς ασθενείς και στην τηλ λέει ότι έχουμε μόνο 5...! Πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει!! 😢 (Χανιά) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ria27 είπε:

Άσε...τώρα μας είπαν από το νοσοκομείο ότι βρήκαν έγκυος με τον ιό και παίρνουν όλες τις μαιές για εξέταση και όλο την μαιευτική για απολύμανση!! Έχουμε ξεφύγει από κρούσματα!! Έχει πάρα πολλούς ασθενείς και στην τηλ λέει ότι έχουμε μόνο 5...! Πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει!! 😢 (Χανιά) 

Αρχικά ηρέμησε γιατί περισσότερο κακό κάνεις εσύ έτσι στο μωρακι σου παρά ο ιός.. Κάνε το τεστακι και ακόμα και να βγει θετικό θα το αντιμετωπίσεις με οποιον τρόπο χρειαστεί με τη βοήθεια του γιατρού σου.. Το πιο σημαντικό από όλα όμως είναι όσο έχεις στη κοιλίτσα σου αυτό το πλασματακι να είσαι ήρεμη και να κάνεις όμορφες σκέψεις γιατί όσο φοβάσαι εσύ άλλο τόσο φοβάται κι αυτό.. Και είμαι σίγουρη πως θα πάνε όλα καλά στο τέλος.. 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/8/2020 at 9:59 ΠΜ, ο/η Ria27 είπε:

Κορίτσια SOS!! Ο αδερφός μου διαγνώστηκε με κορονοιο και από τότε έχω πανικοβληθεί!!! Απο μέρα σε μέρα θα γεννήσω...αν βγω θετική στον ιό έστω και ασυμπτωματικη δεν θα μου δώσουν το μωρό μόλις γεννηθεί?? Θα το κρατάνε μακριά μου μέχρι να βγω αρνητική στο τέστ?? Το βράδυ βλέπω εφιάλτες ότι δεν μου το δίνουν και ξυπνάω με κλάματα!!!

Με το καλό εύχομαι να έρθει το μωράκι σου! Σκέψου θετικά ότι είσαι στο τέλος της εγκυμοσύνης και δεν κινδυνεύει το μωρό σου. Σήμερα ο γυναικολόγος μου είπε πως αν κολλήσω κορωνοϊό στο 1ο τρίμηνο κινδυνεύω ακόμα και να αποβάλλω.

Περαστικά στον αδερφό σου και εύχομαι να μην είσαι θετική στο κορωνοϊό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έτσι θα μας ανεβάσεις και συ το ουράνιο τόξο σου, να είσαι σίγουρη 🌈🌈 Από Οκτώβρη ξανά γιατί παίρνει ο άντρας μου κάποια φάρμακα ας πούμε, και δεν θέλουμε να διακινδυνεύσουμε να μείνω έγκυος όσο τα παίρνει.. Βγάζει ταυτόχρονα τα δύο κάτω και οι αφυπνίσεις τη νύχτα είναι ασταμάτητες... Που θα πάει, θα ηρεμήσουμε κάποια στιγμή (ένας γνωστός μου είπε θα ηρεμήσω εννοείται, όταν πάει 4 ετών 😱😱). Συνεχίζω τα τεστ και αυτόν τον μήνα και μετά τέλος, αν και δεν τρέφω πολλές ελπίδες, σίγουρα θέλουν χρόνο οι ορμόνες μου να έρθουν στα ίσα τους. Φιλάκια και στη δική σου κορούλα, και χαδακια στην μικρούλα στην κοιλιτσα 💓💓 Τη μέρα δαγκώνει ο,τι βρει, αλλά η νύχτα είναι άλλη πίστα, πιο δυσκολη. Ανά δύο ώρες ξύπνημα και κλάμα... Υπομονή σε όλες μας! Φιλάκια και στο δικό σου μωρουδελι ♥️♥️♥️
    • Τώρα που είπες γκρινιάζει, λοιπόν ακούστε έχω μια φίλη αστρολογο με την οποία κοιτάμε τις ημερομηνίες γύρω στην ΠΗΤ και οι περισσότερες μέρες του Οκτώβρη έχουν μια συνοδο που κάνει πολύ γκρινιαρικους χαρακτήρες.... με λέει μέσα στη μίρλα θα είναι 😝... πέφτει κ η έκλειψη.... δεν ξερω απο που να το πιασω.... θα δεσω τα ποδια μου να το βγαλω Νοέμβρη 😂
    • Καλησπέρα κορίτσια.Εκανα αιματολογικό έλεγχο..όλα καλά στις μετρήσεις.Ξεκιναω επισήμως αύριο λοιπόν...🙏🙏🙏Πρώτος υπέρηχος Τετάρτη 8 Μαϊου.
    • Εμένα δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα η ανάρρωση από την καισαρική.. αυτό που με ζόρισε πιο πολύ ήταν επειδή θηλαζα και κρατούσα το παιδί αγκαλιά πολλές ωρες με πονούσε λιγο η τομή από το βαρος του παιδιού  αλλά γενικα ήταν οκ και έκανα καισαρική με ολική ναρκωση κιολας που θεωρείται και λίγο πιο δύσκολο 
    • Εμένα μου ήρθε λίγο ξαφνικό είναι η αλήθεια γιατί δεν είχα ποτε τέτοιο θέμα 🤷‍♀️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...