Μετάβαση σε περιεχόμενο

παρκο και μωρο


anastasia93

Recommended Posts

κοριτσια λιγη βοηθεια !! μεχρι ποια ηλικια βαζουμε το παιδι μας στο παρκο ΄? και πως καταφερνετε να κανετε δουλειες αν το παιδι αλωνιζει μεσα στο σπιτι ? ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/8/2020 at 10:09 ΠΜ, ο/η anastasia93 είπε:

κοριτσια λιγη βοηθεια !! μεχρι ποια ηλικια βαζουμε το παιδι μας στο παρκο ΄? και πως καταφερνετε να κανετε δουλειες αν το παιδι αλωνιζει μεσα στο σπιτι ? ❤️

Καλημέρα Αναστασία μου! Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Τώρα αυτό είναι αναλόγως το παιδί. Στο δικό μου δεν άρεσε το πάρκο. Αν καθόταν κανένα μισάωρο πανυγηριζα! Έτσι κατέληξε να γίνει καλάθι παιχνιδιών! Αντί δηλαδή να βάζω το μωρό μέσα έβαζα τα παιχνίδια του! Αν θυμάμαι καλά το κράτησα ως 14-15 μηνών. Μετά τον άφησα ελεύθερο μέσα στο σπίτι (προστατεύοντας τον φυσικά κλείνοντας τις γωνίες και μαζεύοντας ότι θα μπορούσε να τραβήξει και να τον χτυπήσει). Το μαγείρεμα το κάναμε παρεούλα πολλές φορές! Στον ένα χέρι αυτός στο άλλο η κουτάλα! Για αυτό μετά ξεκίνησα φυσιοθεραπείες στο αριστερό μου χέρι!😁 Όμως ότι μπορείς και ότι προλαβαίνεις θα κάνεις. Δεν είναι εύκολο το μεγάλωμα ενός παιδιού. Κανένας δεν θα σε κατηγορήσει αν έχει λίγη σκόνη το τραπεζάκι. Εσύ να έχεις προτεραιότητα τις ανάγκες του μωρού σου και όλα τα άλλα μια χαρά θα τα κουμαντάρεις θα δεις!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ !! 😃 ειναι και το σπιτι ειναι θεμα ναι εγω φοβαμαι πολυ γτ οταν περπαταει πεφτει και εχουμε πλακακια και ποναει και μετα καταληγω να μην τον αφηνω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/8/2020 at 10:09 ΠΜ, ο/η anastasia93 είπε:

κοριτσια λιγη βοηθεια !! μεχρι ποια ηλικια βαζουμε το παιδι μας στο παρκο ΄? και πως καταφερνετε να κανετε δουλειες αν το παιδι αλωνιζει μεσα στο σπιτι ? ❤️

Καλησπέρα,

Στο πάρκο παιδί άνω του έτους δύσκολα έως αδύνατο να καθήσει...κ κάτω του έτους δηλαδή δεν το ακούω συχνά!!!

Μια ιδέα για τις δουλειές του σπιτιού είναι να του δίνεις κάτι να απασχολείται εκεί κοντά σου.... ή κάποιο παιχνίδι που γενικά του τραβάει την προσοχή ή κάποιο αντικείμενο του σπιτιού (π.χ κατσαρόλες -κουταλες σχεδόν σιγουρακι σε όλα τα παιδιά 🤭) και φυσικά κλείνεις τις πόρτες ώστε να μην μπορεί να απομακρυνθεί από εσένα.... Προφανώς δεν θα καταφέρεις να κάνεις πολλές δουλειές μαζί ή με τεράστια προσοχή στη λεπτομέρεια αλλά αν δεν έχεις βοήθεια καπως έτσι πρέπει να λειτουργείς ώστε να γίνονται έστω οι βασικές δουλειές του σπιτιού κατά προτεραιότητα....

Αν έχεις την τύχη να υπάρχει άνθρωπος έστω μια στο τόσο να σε βοηθήσει καλό θα ήταν να το ζητάς ώστε να κάνεις π.χ πιο σωστή καθαριοτητα- γενική

Η λύση που θα πω τώρα ξέρω ότι δεν ειναι ότι καλύτερο αλλά μερικές φορές εμένα με έχει βοηθήσει... τραγουδάκια στο YouTube....εγώ βάζω στην τηλεόραση όχι πολύ ώρα κ όχι συνεχεια (έτσι κ αλλιώς δεν δείχνει πάντα ενδιαφέρον) αλλά και 10' να κάτσει όλο κ κάτι θα προλάβω!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα καθεται στο παρκο καποιες φορες γκρινιαζει και απλα τον βαζω στο καροτσι δινοντας τ ενα παιχνιιδι .. δεν ειναι και απολυτα σωστο γιατι νομιζω πως ετσι τον καθυστερω στο περπατημα ... σε ευχαριστω ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...