Μετάβαση σε περιεχόμενο

γέννα εν μεσω covid


Kat90

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες απο τις μανούλες που γέννησαν εν μέσω πανδημίας (απο τον Μάρτιο και μετά).

Το μόνο που γνωρίζω είναι πως απαγορευονται οι επισκεψεις αλλα γενικά ποιο πρωτόκολλο ακολουθουν τα νοσοκομεία?

Επιτρέπεται να βρίσκεται ο σύζηγος στις οδύνες και στην αίθουσα τοκετού?

Μπορεί ο συνοδός να κοιμηθεί στο δωμάτιο εαν δεν προκειται για μονόκλινο?

βάζει το ίδιο το νοσοκομείο και μόνες τους γυναίκες σε 2κλινα ή 3κλινα προκειμένου να αποφεύγεται ο συνωστισμός?

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ γέννησα 27 Μαρτίου, με τις σκληρές καραντίνες.. Επιτρεπόταν ένας μόνο συνοδός, ήρθε ο άντρας μου φυσικά και κοιμόταν κανονικά στο δωμάτιο, αλλά δεν του επιτρεπόταν να μπαινοβγαίνει από την κλινική. Έτυχε να χρειαστούμε κάποια πράγματα και μας τα έφερναν συγγενείς στην πόρτα, τα έπαιρναν οι μαίες και μας τα έφερναν. Για 2κλινα δεν ξέρω όμως. Τον άντρα μου δεν τον άφησαν να είναι στον τοκετό. Νομίζω ότι τα ίδια ισχύουν και τώρα, αν και ελπίζω να αφήνουν τον σύζυγο, το θεώρησα πολύ υπερβολή αυτό και ήταν πολύ άσχημο και για τους δυο μας. Εύχομαι με το καλό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γέννησα 3 Ιουλίου.. 

Ο σύζυγος μου ήταν στην γεννα από έξω βεβαια λόγω καισαρικής με ολική νάρκωση  και με είδε όταν ξύπνησα..

Επισκέπτες καθόλου κσι ο σύζυγος τις ώρες επισκεπτηριου μονο.. 

Έμεινα τκ πρώτο βράδυ σε μονόκλινο γιατί δεν είχα προλάβει να κάνω το τεστ κορονοιου και περίμεναν να βγουν τα αποτελέσματα.. Μετά πήγα σε 3κλινο κανονικά στο οποίο είχε μέσα 2 άτομα γιατί οι αποστάσεις από τα κρεβάτια ήταν κοντά κσι είχαμε στην μεση ενα κενό.. 

Επίσης δεν μπορούσαμε να κάνουμε βόλτα μέσα στη κλινική έπρεπε να μείνουμε στο δωμάτιο.. 

Κάτι άλλο δεν ξέρω αν θέλεις να ρωτήσεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό το μωράκι σου!!

Εγώ γεννησα 27/6,ο σύζυγος ήταν μαζί μου σε όλη την διαδικασία του τοκετού όπως κ όλη μέρα στο δωμάτιο,μόνο που δεν είχε επισκεπτηριο.

Επίσης κάναμε βόλτα στους διαδρόμους αλλά φορούσαμε τη μάσκα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι είναι ανάλογα το μαιευτήριο!! Που γέννας?? Εγώ γέννησα Μάιο Ιασώ και δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα!! Με το καλό το μωρό σού και οι υπόλοιπες να χαίρεστε τα ζουζούνια σάς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@Mamounitsa στο Ιασω επιτρεπόταν ο μπαμπάς στη διάρκεια του τοκετου;

Δεν γνωρίζω γιατί είμαι από καισαρική ήταν μαζί μου και την ώρα τις αναμονής και μετά μέσα μέρα νύχτα εκεί δίπλα Μου!! Αλλά νομίζω πως ναι από άλλες κοπέλες ήταν μέσα ο μπαμπάς με μια μικρή επιφύλαξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 19/8/2020 at 12:32 ΜΜ, ο/η Mamounitsa είπε:

Νομίζω ότι είναι ανάλογα το μαιευτήριο!! Που γέννας?? Εγώ γέννησα Μάιο Ιασώ και δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα!! Με το καλό το μωρό σού και οι υπόλοιπες να χαίρεστε τα ζουζούνια σάς

Στο Μητέρα γεννάω και είχα ακούσει οτι δεν επιτρέπεται να μείνει και να κοιμηθεί ο σύζηγος στο δωμάτιο εαν δεν είναι μονόκλινο. Σε κάποια νοσοκομεία δεν επιτρέπουν την παραμονή καν στις οδύνες και έχω τρομάξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/9/2020 at 3:49 ΜΜ, ο/η Kat90 είπε:

Στο Μητέρα γεννάω και είχα ακούσει οτι δεν επιτρέπεται να μείνει και να κοιμηθεί ο σύζηγος στο δωμάτιο εαν δεν είναι μονόκλινο. Σε κάποια νοσοκομεία δεν επιτρέπουν την παραμονή καν στις οδύνες και έχω τρομάξει...

Ναι και εγώ έχω ακούσει σε κάποια είναι αυστηρά!! Αλλά δεν ξέρω να σου πω για το μητέρα σίγουρα!! Πάρε ένα τηλεφώνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έτσι θα μας ανεβάσεις και συ το ουράνιο τόξο σου, να είσαι σίγουρη 🌈🌈 Από Οκτώβρη ξανά γιατί παίρνει ο άντρας μου κάποια φάρμακα ας πούμε, και δεν θέλουμε να διακινδυνεύσουμε να μείνω έγκυος όσο τα παίρνει.. Βγάζει ταυτόχρονα τα δύο κάτω και οι αφυπνίσεις τη νύχτα είναι ασταμάτητες... Που θα πάει, θα ηρεμήσουμε κάποια στιγμή (ένας γνωστός μου είπε θα ηρεμήσω εννοείται, όταν πάει 4 ετών 😱😱). Συνεχίζω τα τεστ και αυτόν τον μήνα και μετά τέλος, αν και δεν τρέφω πολλές ελπίδες, σίγουρα θέλουν χρόνο οι ορμόνες μου να έρθουν στα ίσα τους. Φιλάκια και στη δική σου κορούλα, και χαδακια στην μικρούλα στην κοιλιτσα 💓💓 Τη μέρα δαγκώνει ο,τι βρει, αλλά η νύχτα είναι άλλη πίστα, πιο δυσκολη. Ανά δύο ώρες ξύπνημα και κλάμα... Υπομονή σε όλες μας! Φιλάκια και στο δικό σου μωρουδελι ♥️♥️♥️
    • Τώρα που είπες γκρινιάζει, λοιπόν ακούστε έχω μια φίλη αστρολογο με την οποία κοιτάμε τις ημερομηνίες γύρω στην ΠΗΤ και οι περισσότερες μέρες του Οκτώβρη έχουν μια συνοδο που κάνει πολύ γκρινιαρικους χαρακτήρες.... με λέει μέσα στη μίρλα θα είναι 😝... πέφτει κ η έκλειψη.... δεν ξερω απο που να το πιασω.... θα δεσω τα ποδια μου να το βγαλω Νοέμβρη 😂
    • Καλησπέρα κορίτσια.Εκανα αιματολογικό έλεγχο..όλα καλά στις μετρήσεις.Ξεκιναω επισήμως αύριο λοιπόν...🙏🙏🙏Πρώτος υπέρηχος Τετάρτη 8 Μαϊου.
    • Εμένα δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα η ανάρρωση από την καισαρική.. αυτό που με ζόρισε πιο πολύ ήταν επειδή θηλαζα και κρατούσα το παιδί αγκαλιά πολλές ωρες με πονούσε λιγο η τομή από το βαρος του παιδιού  αλλά γενικα ήταν οκ και έκανα καισαρική με ολική ναρκωση κιολας που θεωρείται και λίγο πιο δύσκολο 
    • Εμένα μου ήρθε λίγο ξαφνικό είναι η αλήθεια γιατί δεν είχα ποτε τέτοιο θέμα 🤷‍♀️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...