Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπορώ να κολλήσω Σταφυλόκοκκο από τον σκύλο?


Recommended Posts

Είμαι 34 εβδομάδων και έχω ένα Yorkshire terrier στο σπίτι. Σήμερα παρατήρησα μιας και δεν τον αγγίζω σε όλη την εγκυμοσύνη ότι το σώμα του μέσα από τα μαλλιά του είναι όλο πληγές!! Πήρα επείγοντος τον κτηνίατρο τηλ και μου είπε ότι μάλλον έχει σταφυλόκοκκο και να μην τον αγγίζω! Αύριο θα τον πάω από εκεί να δει και να του δώσει αντιβίωση. Έχω αγχωθει πολύ!!!😱 Μπορεί να κολλήσω?? Με γλείφει καμιά φορά στα πόδια αλλά γενικά δεν τον χαϊδεύω στην εγκυμοσύνη!! Φοβάμαι πολύ!!! Έχει κολλήσει καμία ποτέ σταφυλόκοκκο στην εγκυμοσύνη?? Είναι επικίνδυνο?? Πώς θα το καταλάβω ότι κόλλησα??? 😰😰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ria27 είπε:

Είμαι 34 εβδομάδων και έχω ένα Yorkshire terrier στο σπίτι. Σήμερα παρατήρησα μιας και δεν τον αγγίζω σε όλη την εγκυμοσύνη ότι το σώμα του μέσα από τα μαλλιά του είναι όλο πληγές!! Πήρα επείγοντος τον κτηνίατρο τηλ και μου είπε ότι μάλλον έχει σταφυλόκοκκο και να μην τον αγγίζω! Αύριο θα τον πάω από εκεί να δει και να του δώσει αντιβίωση. Έχω αγχωθει πολύ!!!😱 Μπορεί να κολλήσω?? Με γλείφει καμιά φορά στα πόδια αλλά γενικά δεν τον χαϊδεύω στην εγκυμοσύνη!! Φοβάμαι πολύ!!! Έχει κολλήσει καμία ποτέ σταφυλόκοκκο στην εγκυμοσύνη?? Είναι επικίνδυνο?? Πώς θα το καταλάβω ότι κόλλησα??? 😰😰

Προφανώς προτεραιότητα έχει η εγκυμοσύνη σου και για το τι πρέπει να κανεις θα σου πει ο γυναικολόγος σου με τον οποίο έπρεπε να έχεις ήδη μιλήσει για κάτι τόσο σοβαρό. 
Λυπάμαι που το 2020 υπάρχει ακόμη η πεποίθηση ότι ένα εμβολιασμένο και δεσποζόμενο ζώο (γάτα , σκύλος ) μπορεί να προκαλέσει οποιαδήποτε επιπλοκή στην εγκυμοσύνη . Δεν φταίνε τα ζώα . Ενημερωθείτε σωστά.  Επίσης πως είναι δυνατόν να πρόλαβε να γεμίσει πληγές το ζωντανό και να μην το παρατηρήσει κανεις; Δεν είναι δουλειά μου προφανώς να κρίνω αλλά κρίμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η melita29 είπε:

Προφανώς προτεραιότητα έχει η εγκυμοσύνη σου και για το τι πρέπει να κανεις θα σου πει ο γυναικολόγος σου με τον οποίο έπρεπε να έχεις ήδη μιλήσει για κάτι τόσο σοβαρό. 
Λυπάμαι που το 2020 υπάρχει ακόμη η πεποίθηση ότι ένα εμβολιασμένο και δεσποζόμενο ζώο (γάτα , σκύλος ) μπορεί να προκαλέσει οποιαδήποτε επιπλοκή στην εγκυμοσύνη . Δεν φταίνε τα ζώα . Ενημερωθείτε σωστά.  Επίσης πως είναι δυνατόν να πρόλαβε να γεμίσει πληγές το ζωντανό και να μην το παρατηρήσει κανεις; Δεν είναι δουλειά μου προφανώς να κρίνω αλλά κρίμα! 

Έχει μεσαιου μηκους μαλλάκια και ακόμα και στο χάδι δεν καταλαβαμε τίποτα...το πρόσωπο του είναι καθαρό...δεν έχει κάποια πληγή...μπάνιο ο άντρας μου το κάνει κάθε εβδομάδα!! Εγώ στην αρχή υπέθεσα ότι είναι κάποια αλλεργία αλλά ο γιατρός επέμενε από την περιγραφή μου ότι δεν είναι...! Φαντάσου τα σαν ματωμένα σπυράκια σε όλο το σώμα του! Δεν είναι μεγάλες πληγές....δεν φαινόταν τίποτα...και μάλλον κόλλησε από το ινστιτούτο που κουρεύεται μας είπε!! 😟 Έχει κάνει όλα τα εμβόλια αλλά ο γυναικολόγος μου είπε ότι μπορεί να με κολλήσει κάποιες ασθένειες οπότε εγώ δν τον άγγιζα καθόλου 8 μήνες! Επίσης του βάλαμε και φάρμακο για τα τσιμπούρια την άνοιξη το οποίο και αυτό μου είπε οτι δεν κάνει να έρχομαι σε επαφή! Τεσπα μου ήταν πολύ δύσκολο να μην τον αγγίζω καθόλου μιας και ο σκύλος είναι σπίτι μου πριν καν παντρευτώ και τον είχα συνέχεια αγκαλιά στον καναπέ και στο κρεβάτι!! Τώρα αυτά όλα κόπηκαν και ο καημένος μια χαρά τα εμαθε και συνήθισε να μην ανεβαίνει πουθενά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει ενημέρωση ούτε και παιδεία στο θέμα ζώα. Εδώ δεν υπάρχει από τους γιατρούς τους ίδιους. Γιατρός να λέει ότι μπορείς να κολλήσεις κάτι από εμβολιασμένο ζώο. Στην Ελλάδα δυστυχώς όταν έρχεται το μωρο,φεύγει το ζώο. Και με το φεύγει που λέω δεν εννοώ μόνο ότι διώχνουν τα ζώα από το σπίτι,εννοώ ότι τα παραγγονιζουν κιόλας. Έτσι κάπως μεγαλώνουν τα παιδιά τους μέσα στη φορμολη και τα κάνουν να μην αγαπάνε και να μην πλησιάζουν τα ζώα. Δεν μιλάω για σένα,για να μην παρεξηγηθώ,συζήτηση κάνουμε. Έχω 3 ζώα μέσα στο σπίτι. 2 σκυλιά και έναν γάτο και επίσης είμαι έγκυος μετά από πολλές αποτυχίες. Ποτε κάνεις δεν μου είπε για τα ζώα μου και πότε δεν άφησα κανέναν να το κάνει διότι είναι κι αυτά παιδιά μου. Κι εγώ μεγάλωσα με ζώα και δεν έπαθα τίποτα και το παιδί μου θα κάνει το ίδιο. Σε αυτά που γράφεις το λάθος ειναι και εκεί θα μείνω ότι κάνετε το σκυλι μπάνιο κάθε βδομάδα. Μεγα λάθος. Διαταρασετε το ph του δέρματος του και μπορεί και από αυτό να είναι τα δερματικά. Συζήτησε το με τον κτηνίατρο. Φυσικά ακούς το γυναικολόγο σου σε όλα Αλλά και τον κτηνιατρο σου από τη στιγμή που έχεις ζώο στο σπίτι. Να μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε και δεν θα πάθεις τίποτα. Και όταν με το καλό έρθει το μωράκι μην παραγγονισεις το σκυλο.αστα να μεγαλώσουν μαζί και θα δεις τι καλό θα κάνεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/8/2020 at 10:28 ΠΜ, ο/η mariatzo είπε:

Δυστυχώς δεν υπάρχει ενημέρωση ούτε και παιδεία στο θέμα ζώα. Εδώ δεν υπάρχει από τους γιατρούς τους ίδιους. Γιατρός να λέει ότι μπορείς να κολλήσεις κάτι από εμβολιασμένο ζώο. Στην Ελλάδα δυστυχώς όταν έρχεται το μωρο,φεύγει το ζώο. Και με το φεύγει που λέω δεν εννοώ μόνο ότι διώχνουν τα ζώα από το σπίτι,εννοώ ότι τα παραγγονιζουν κιόλας. Έτσι κάπως μεγαλώνουν τα παιδιά τους μέσα στη φορμολη και τα κάνουν να μην αγαπάνε και να μην πλησιάζουν τα ζώα. Δεν μιλάω για σένα,για να μην παρεξηγηθώ,συζήτηση κάνουμε. Έχω 3 ζώα μέσα στο σπίτι. 2 σκυλιά και έναν γάτο και επίσης είμαι έγκυος μετά από πολλές αποτυχίες. Ποτε κάνεις δεν μου είπε για τα ζώα μου και πότε δεν άφησα κανέναν να το κάνει διότι είναι κι αυτά παιδιά μου. Κι εγώ μεγάλωσα με ζώα και δεν έπαθα τίποτα και το παιδί μου θα κάνει το ίδιο. Σε αυτά που γράφεις το λάθος ειναι και εκεί θα μείνω ότι κάνετε το σκυλι μπάνιο κάθε βδομάδα. Μεγα λάθος. Διαταρασετε το ph του δέρματος του και μπορεί και από αυτό να είναι τα δερματικά. Συζήτησε το με τον κτηνίατρο. Φυσικά ακούς το γυναικολόγο σου σε όλα Αλλά και τον κτηνιατρο σου από τη στιγμή που έχεις ζώο στο σπίτι. Να μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε και δεν θα πάθεις τίποτα. Και όταν με το καλό έρθει το μωράκι μην παραγγονισεις το σκυλο.αστα να μεγαλώσουν μαζί και θα δεις τι καλό θα κάνεις... 

Τελικά πήγαμε χτες στον κτηνίατρο και έχει σταφυλόκοκκο ☹️. Μπορεί να τον κόλλησε από οπουδήποτε μας είπε ο κτηνίατρος...θα του κάνει ενδοφλέβιες αντιβιωσεις μέχρι και το Σάββατο για να σκοτώσει πιο γρήγορα το βακτήριο διοτι λέει είναι κολλητικο στον άνθρωπο...τι να πω...εγώ δεν ήξερα καν ότι μπορεί ο σκύλος να κολλήσει κάτι τέτοιο... 🥺 Μου είπε και ο κτηνίατρος να αποφύγω τις επαφές διότι σε ευαίσθητα δέρματα και χαμηλό ανοσοποιητικό είναι εύκολη η μετάδοση...μακάρι να του περάσει γρήγορα!! Σήμερα θα το πω στο γυναικολόγο που έχω ραντεβού να δω μήπως υπάρχει κάποια εξέταση να κάνω εγώ...αν και δεν νομίζω γτ αυτή η ασθένεια εκδηλώνεται δερματικά και εγώ ευτυχώς δεν έχω τίποτα....τι να πω θα δείξει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρέπει να το έχει καιρό το ζώο. Ήρθε σε επαφή με άλλα ζώα? Έχουν πρόσβαση στο σπίτι σας αλλά ζωα? Με τι τρεφεται το ζώο?Υπάρχει και η περίπτωση να του το μετέφερε άνθρωπος.Ο σταφυλοκοκοσ είναι κολλητικος στον άνθρωπο Αλλά είναι πιο κολλητικος από τον άνθρωπο στο σκύλο κυρίως. Ας δει και ο άντρας σου το σώμα του η κάποιος που σας επισκέφθηκε τελευταία. Ότι σου είπαν οι γιατροί θα κάνεις.μη σου πω έπρεπε να είχες πάρει και το γυναικολόγο από χτες. Πάντως μην ανησυχείς. Και στην περίπτωση να έχεις κολλήσει,που δεν θα έχεις κολλήσει ξέρει ο γιατρός τι θα κάνει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...