Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Α εισαι Θεσσαλονίκη οκ. Εύχομαι ολα να πανε καλα κοριτσι μ. 

Μήπως να έπαιρνες άλλη μια γνώμη από αιματολόγο;; Έχω διαβάσει για την Λευκού από τα κορίτσια στο θέμα της εξωσωματικής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@PenelopeD Γεια σου Κι από μένα. Είμαι σχεδόν ίδια περίπτωση με εσένα με τη διαφορά ότι κουβαλάω ένα άλλο γονίδιο μιας σπανιας νευροεκφυλιστικης νόσου. Για μας τα πράγματα ωστόσο εξελίχθηκαν καλά. Εκανα πρωτοκολλο ανταγωνιστών, είχα πολύ καλή ανταπόκριση, πήραμε μπόλικα ωάρια, γονιμοποιήθηκαν σχεδόν όλα και φτάσαμε να έχουμε 14 βλαστοκυστες. Κάναμε βιοψία για προεμφυτευτ διάγνωση και τα μισά νοσουσαν. Μεταφέραμε μια άριστη βλαστοκυστη πριν από 1 μήνα σχεδόν και τώρα είμαι αισίως 6μιση εβδομάδων. Εμείς συνεργαστήκαμε με το Χωρεμειο και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Αν θέλεις να σου δώσω και περισσότερες πληροφορίες και για το γιατρό και το κέντρο κλπ, πες μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Μήπως να έπαιρνες άλλη μια γνώμη από αιματολόγο;; Έχω διαβάσει για την Λευκού από τα κορίτσια στο θέμα της εξωσωματικής. 

Ναι θελω να παω στην Λευκου. Κλεινει ραντεβου στην Αθηνα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Ναι θελω να παω στην Λευκου. Κλεινει ραντεβου στην Αθηνα? 

Αυτό δε γνωρίζω να στο απαντήσω. Πάρε τηλέφωνο και θα σου πει. Νομίζω μέσα στον κορωνιο έκανε ραντεβού εξ αποστάσεως. Τα κορίτσια στο θέμα της εξωσωματικής θα ξέρουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@PenelopeD λυπάμαι κορίτσι μου για όλο αυτό που περνάς. Μια ερώτηση μόνο: Ο προεμφυτευτικος έγινε μόνο για τα συγκεκριμένα γονίδια που ευθύνονται για αυτό το σύνδρομο ή έγινε και γενικός καρυότυπος για ανευπλοειδίες; έχεις δει εξειδικευμένο γενετιστή; ξέρω ότι για περιπτώσεις φορέων πχ μεσογειακής αναιμίας μπορεί να προτείνουν φυσική σύλληψη και όσο το δυνατόν  πιο σύντομη διαγνωστική εξέταση και αν βγει  θετική κάνουν διακοπή κύησης. Αλλά εκεί μιλάμε για 75% πιθανότητες υγιούς εμβρύου. Εσένα φαντάζομαι είναι 50% και δεν έχει τεθεί τέτοιο θέμα που θα ήταν και πολύ ψυχοφθόρο.

Πάντως όντως η pgd δεν σου εγγυάται επιτυχη εγκυμοσυνη. Έχουμε και το παράδειγμα της αγαπημένης @peacock με άριστα ελεγμένα έμβρυα και η ιδια να έχει κάνει όλες τις εξετάσεις, δηλαδή απόλυτα ιδανικές συνθήκες αλλά με ατυχή εξέλιξη.

Μακάρι να μπορέσουν να δοθούν απαντήσεις και να μη χρειαστεί να ταλαιπωρηθείς άλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Λοιπόν σε αυτό που με ρώτησες, το κέντρο γενετικής που έχω επιλέξει έφτιαξε πρωτόκολλο μονο για το συγκεκριμένο σύνδρομο-μετάλλαξη. Δεν κάναμε έλεγχο για τα άλλα δύο που ανέφερες. Δεν γνωρίζω κάτι για αυτά οπότε κάθε ενημέρωση θα ήταν πολύτιμη! 

Σύμφωνα με δύο γενετιστές που επισκέφθηκα μας είπαν πως πρόκειται για 50-50 όπως λες κι εσύ. Στην πραγματικότητα όμως την πρωτη φορά από τα 7 έμβρυα βρέθηκε 1 μη παθολογικό και τη δεύτερη φορά από τα 9 μόλις τα 2. Επομένως και για το 50% αμβιβάλλω χωρίς να σκέφτομαι να αλλάξω και κέντρο γενετικής καθώς αυτό που συνεργάζομαι (alfa lab) έχει διευθύντρια μία γενετίστρια μοριακή βιολόγο που ήταν και σε ένα από τα χειρουργεία της αδερφής μου (επίσης νοσεί όπως εγώ) και την εμπιστεύομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση;; Πως βρήκατε ότι είστε φορείς στα σύνδρομα αυτά και τα ψαξατε;; εγώ ας πούμε έχω κάνει μόνο κυστικη ινωση το 100% που βγήκε αρνητικό.. Δεν κάνω εξωσωματική εγώ απλά διαβασα αυτά που γράψατε και είπα να ρωτήσω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ διαγνώστηκα στη γέννηση και χειρουργήθηκα και υπάρχει και οικογενειακό ιστορικό. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι κληρονομικά νοσήματα επομένως το οικογενειακό περιβάλλον νοσεί ή είναι φορείς κι αυτοί. Μην ανησυχείς @Clairy.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@PenelopeD σου έστειλα μνμ με το γιατρό. Απλά ήθελα να διευκρινίσω ότι εμείς κάναμε έλεγχο για ανευπλοειδιες κ όχι κάποια συγκεκριμένη ασθένεια. Μήπως υπάρχει κάτι εκεί; δεν ξέρω... Εμείς πήγαμε για ανεξήγητη μετά από προσπάθεια κάπου 1.5 έτος.

Θα έλεγα μιλά με γενετιστή να καταλάβεις τι πιθανότητα έχεις αν πιάσεις φυσικά να είναι υγιές. Ίσως αξίζει η προσπάθεια... Αλλά αυτό θα στο πει γιατρός. 

Εμείς δεν είχαμε απολύτως τπτ θεωρητικά μπορούσαμε να κάνουμε ανά πάσα στιγμή κ όμως δεν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PenelopeD είπε:

Εγώ διαγνώστηκα στη γέννηση και χειρουργήθηκα και υπάρχει και οικογενειακό ιστορικό. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι κληρονομικά νοσήματα επομένως το οικογενειακό περιβάλλον νοσεί ή είναι φορείς κι αυτοί. Μην ανησυχείς @Clairy.

Κατάλαβα.. Μήπως όντως αν είναι ένα 50% ότι θα πάσχει το έμβρυο να πάτε με φυσικό τρόπο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@PenelopeD Λυπάμαι πολύ που διαβάζω ότι εχεις ταλαιπωρηθεί τόσο.

Εκανες pgd για να ελεγξεις τα έμβρυα για συγκεκριμένο γονίδιο.. δεν εκανες pgs που ελέγχει χρωμοσωμικές ανωμαλίες...γιατί πραγματικά μπορεί να σου έχει συμβεί αυτό. Να ηταν γονιδιακά υγιή αλλα χρωμοσωμικά να υπήρχε πρόβλημα... πφφφφ! Από την αλλη κι εγω εκανα προεμφυτευτικό (για χρωμοσωμικές ανωμαλίες όμως), εμεινα εγκυος σε δίδυμα  και απεβαλα ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ την 6η εβδομάδα...

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.... κι εγω εχω ταλαιπωρηθεί οικονομικά και ψυχολογικά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε @peacock....εσύ πόσες προσπάθειες έχεις κάνει; Κάνεις πάντα διέγερση; Γιατί εγώ ναι...και δεν ξέρω με τόση gonal τι θ'απογίνω! Πήρα τηλ. στο alfa lab και ρώτησα για τα ανευπλοειδή και θα συζητήσω από Σεπτέμβρη για την τιμή...έχεις δίκιο θα το συζητήσω και με τον γιατρό που θα βρω έως τότε και θα το κάνουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η PenelopeD είπε:

Αχ βρε @peacock....εσύ πόσες προσπάθειες έχεις κάνει; Κάνεις πάντα διέγερση; Γιατί εγώ ναι...και δεν ξέρω με τόση gonal τι θ'απογίνω! Πήρα τηλ. στο alfa lab και ρώτησα για τα ανευπλοειδή και θα συζητήσω από Σεπτέμβρη για την τιμή...έχεις δίκιο θα το συζητήσω και με τον γιατρό που θα βρω έως τότε και θα το κάνουμε

Εχω κανει 2 διεγέρσεις με gonal από τις οποίες εκανα 5 εμβρυομεταφορές (3 αρνητικά,1 βιοχημική και στο τελος τωρα τον Απρίλιο 1 παλίνδρομη τα διδυμακια μου που ηταν και με προμφυτευτικό)  Επίσης ετων 31 εγώ. Εχω ενα τελευταίο υγιές εμβρυο το ποιο όμως είναι 2ΒΒ, χαρακτηρίζεται δηλ ως "poor".....

Στο alpha lab καναμε κι εμείς τον προεμφυτευτικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Εχω κανει 2 διεγέρσεις με gonal από τις οποίες εκανα 5 εμβρυομεταφορές (3 αρνητικά,1 βιοχημική και στο τελος τωρα τον Απρίλιο 1 παλίνδρομη τα διδυμακια μου που ηταν και με προμφυτευτικό)  Επίσης ετων 31 εγώ. Εχω ενα τελευταίο υγιές εμβρυο το ποιο όμως είναι 2ΒΒ, χαρακτηρίζεται δηλ ως "poor".....

Στο alpha lab καναμε κι εμείς τον προεμφυτευτικό.

Μαζεύτηκες από τα μπάνια ;Εξαφανισμένη  τι κανεις ; ςφω επιτέλους βρήκα δοτρια  αλλα το ταμείο ειναι μείον θα προλάβουμε και την καραντίνα τι εστι το poor 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock έχεις ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ κι εσύ... Όλα αυτά στον ίδιο γιατρό και κέντρο; Καμιά ιδέα για το τι φταίει σου έχουν πει; Συγνώμη αν σε βάζω να θυμάσαι άσχημα πράγματα... Όσο για το τελευταίο έμβρυο,ναι είναι poor όπως λες αλλά καμιά φορά η ζωή κρύβει κι εκπλήξεις...! Σίγουρα δεν προχωράς μόνο με αυτό για γνώμονα όμως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η PenelopeD είπε:

@peacock έχεις ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ κι εσύ... Όλα αυτά στον ίδιο γιατρό και κέντρο; Καμιά ιδέα για το τι φταίει σου έχουν πει; Συγνώμη αν σε βάζω να θυμάσαι άσχημα πράγματα... Όσο για το τελευταίο έμβρυο,ναι είναι poor όπως λες αλλά καμιά φορά η ζωή κρύβει κι εκπλήξεις...! Σίγουρα δεν προχωράς μόνο με αυτό για γνώμονα όμως. 

Στον ίδιο γιατρό...στο ίδιο κέντρο... εχω κανει όλες τις εξετασεις που θα μπορούσα να κανω... εχω επισκεφτεί διάφορους γιατρούς από τότε και όλοι δε μπορούν να εξηγήσουν τι εφταιξε.... Το μόνο που μένει είναι να κανω βιοψία ενδομητριου για μικρόβια μήπως βρεθεί κατι....αν και πλεον είναι σαν να ψάχνω σταγόνα στον ωκεανό.

Όλοι λένε να προχωρήσω και να μη το βάλω κάτω.... πόσο ευκολα το λενε.... εχουμε τσακιστεί οικονομικά τόσα χρόνια και πλεον ψυχολογικά δε μπορώ να διαχειριστώ τίποτα... Κλείνω τα ματια και μου ερχονται στο μυαλό εικονες από εκείνη τη μέρα, αιμορραγία απίστευτη, κόκκινο παντου..στα πλακάκια στο μπανιο, στο διάδρομο που με 'εσυρε ο αντρας μου να με παει στο κρεμβατι...το κρεβατι μας κατακόκκινο... ο τρόπος που τα έχασα με στιγμάτισε.... Δε θα είμαι ποτε ξανα αυτό που ήμουν πριν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η karen είπε:

Μαζεύτηκες από τα μπάνια ;Εξαφανισμένη  τι κανεις ; ςφω επιτέλους βρήκα δοτρια  αλλα το ταμείο ειναι μείον θα προλάβουμε και την καραντίνα τι εστι το poor 

Σου είχα στείλει Καρενάκι μου... ποια μπανια...με το ζόρι εχω κανει ενα... το "poor" σημαίνει χαμηλή ποιότητα... και ίσως δείχνει τη δυναμική στην εμφύτευση..

Αναμένω όμορφα νεα από σενα! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Στον ίδιο γιατρό...στο ίδιο κέντρο... εχω κανει όλες τις εξετασεις που θα μπορούσα να κανω... εχω επισκεφτεί διάφορους γιατρούς από τότε και όλοι δε μπορούν να εξηγήσουν τι εφταιξε.... Το μόνο που μένει είναι να κανω βιοψία ενδομητριου για μικρόβια μήπως βρεθεί κατι....αν και πλεον είναι σαν να ψάχνω σταγόνα στον ωκεανό.

Όλοι λένε να προχωρήσω και να μη το βάλω κάτω.... πόσο ευκολα το λενε.... εχουμε τσακιστεί οικονομικά τόσα χρόνια και πλεον ψυχολογικά δε μπορώ να διαχειριστώ τίποτα... Κλείνω τα ματια και μου ερχονται στο μυαλό εικονες από εκείνη τη μέρα, αιμορραγία απίστευτη, κόκκινο παντου..στα πλακάκια στο μπανιο, στο διάδρομο που με 'εσυρε ο αντρας μου να με παει στο κρεμβατι...το κρεβατι μας κατακόκκινο... ο τρόπος που τα έχασα με στιγμάτισε.... Δε θα είμαι ποτε ξανα αυτό που ήμουν πριν...

Έχω σοκαριστεί με αυτό που έζησες... Έχεις κάθε δικαίωμα να λυγίζεις... Αλλά και να σταθείς στα πόδια σου ξανά. Άσε τους άλλους να λένε, μόνο εσύ ξέρεις πώς να ξαναβρείς τη δύναμη. 

Με ποιον γιατρό συνεργάζεσαι; Αν θες να το αναφέρεις φυσικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Στον ίδιο γιατρό...στο ίδιο κέντρο... εχω κανει όλες τις εξετασεις που θα μπορούσα να κανω... εχω επισκεφτεί διάφορους γιατρούς από τότε και όλοι δε μπορούν να εξηγήσουν τι εφταιξε.... Το μόνο που μένει είναι να κανω βιοψία ενδομητριου για μικρόβια μήπως βρεθεί κατι....αν και πλεον είναι σαν να ψάχνω σταγόνα στον ωκεανό.

Όλοι λένε να προχωρήσω και να μη το βάλω κάτω.... πόσο ευκολα το λενε.... εχουμε τσακιστεί οικονομικά τόσα χρόνια και πλεον ψυχολογικά δε μπορώ να διαχειριστώ τίποτα... Κλείνω τα ματια και μου ερχονται στο μυαλό εικονες από εκείνη τη μέρα, αιμορραγία απίστευτη, κόκκινο παντου..στα πλακάκια στο μπανιο, στο διάδρομο που με 'εσυρε ο αντρας μου να με παει στο κρεμβατι...το κρεβατι μας κατακόκκινο... ο τρόπος που τα έχασα με στιγμάτισε.... Δε θα είμαι ποτε ξανα αυτό που ήμουν πριν...

Αμαν φιλη πάλι τα μαυρισες ολα έγιναν δεν αλλάζουν δεν μας χαροποιουν ολα αυτα τα συμβάντα αλλα συνεχίζουμε δεν ξεχνάμε συνηθίζουμε να ζούμε με αυτά, ασε τη γκρινια και εστίασε στην επόμενη σου προσπάθεια κανεις μας δε τα βρήκε ρόδινα ολα εμας μας το χρωσταγε εκεί, θυμωνω και νευριαζω δεν θελλω να διαβάζω τετοια απολαυσε το υπολοιπο καλοκαιριού και τον άντρα σου και απι Σεμπτέμβριο οαλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/8/2020 at 3:25 ΜΜ, ο/η Karamela! είπε:

Ναι θελω να παω στην Λευκου. Κλεινει ραντεβου στην Αθηνα? 

Δυστυχως οχι, με χιλια ζορια με δεχτηκε λογω του οτι και πηρα τηλ(μου ειπανε οχι/καθετοι) και εστειλα κ μαιλ κ παρακαλεσα και λογω του εξωσωματικου μου που παρενεβει..στειλΕ μαιλ γραψε σας παρακαλω πολυ κλπ δε βγαζω ακρη κ ενα συντομο ιστορικο...ειναι η μονη που θα σε βοηθησει !το πιστευω! Ειναι πολυ ξυπνια!!επεμενε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η karen είπε:

Αμαν φιλη πάλι τα μαυρισες ολα έγιναν δεν αλλάζουν δεν μας χαροποιουν ολα αυτα τα συμβάντα αλλα συνεχίζουμε δεν ξεχνάμε συνηθίζουμε να ζούμε με αυτά, ασε τη γκρινια και εστίασε στην επόμενη σου προσπάθεια κανεις μας δε τα βρήκε ρόδινα ολα εμας μας το χρωσταγε εκεί, θυμωνω και νευριαζω δεν θελλω να διαβάζω τετοια απολαυσε το υπολοιπο καλοκαιριού και τον άντρα σου και απι Σεμπτέμβριο οαλι

Αυτα δε μπορω να μου λενε...να σταματησω να γκρινιαζω ή να προχωρησω ή να μη τα σκεφτομαι κτλ γι΄αυτό και αποφευγω να μιλάω.. καθε ανθρωπος είναι διαφορετικός Καρενάκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PenelopeD είπε:

Έχω σοκαριστεί με αυτό που έζησες... Έχεις κάθε δικαίωμα να λυγίζεις... Αλλά και να σταθείς στα πόδια σου ξανά. Άσε τους άλλους να λένε, μόνο εσύ ξέρεις πώς να ξαναβρείς τη δύναμη. 

Με ποιον γιατρό συνεργάζεσαι; Αν θες να το αναφέρεις φυσικά

Θα ξεκινησω νεα προσπάθεια με τον κο Μαστρομηνα στο Εμβρυογενεσις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η PenelopeD είπε:

@peacock έχεις ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ κι εσύ... Όλα αυτά στον ίδιο γιατρό και κέντρο; Καμιά ιδέα για το τι φταίει σου έχουν πει; Συγνώμη αν σε βάζω να θυμάσαι άσχημα πράγματα... Όσο για το τελευταίο έμβρυο,ναι είναι poor όπως λες αλλά καμιά φορά η ζωή κρύβει κι εκπλήξεις...! Σίγουρα δεν προχωράς μόνο με αυτό για γνώμονα όμως. 

Καλησπέρα, δεν έχω κάνει εξωσωματικη αλλά ειμασταν πολύ κοντά στο να πάρουμε την απόφαση μιας και έχουμε και οι δύο στίγμα,στη πρώτη εγκυμοσυνη έγινε διακοπή, ήμουν σε απόγνωση και χάλια ψυχολογικά, όλοι οι γιατροί και στη πόλη μου και στην Αθήνα μου είπαν να πάμε φυσιολογικά, στην αρχή δεν ήθελα καθόλου, στη συνέχεια είπα ας το προσπαθήσω, στη δεύτερη εγκυμοσυνη είχα σάκο αλλά όχι έμβρυο εκεί είπα ότι θα τα καταφέρω είχα πολύ θετική ψυχολογία και μετά από μια περίοδο μένω ξανά έγκυος, κάνουμε τροφοβλαδτη και το μωράκι έχει μόνο το δικό μου στίγμα και όλα μέχρι τώρα καλά. Δε ξέρω ποιο είναι το σωστό και τι τελικά κοστίζει λιγότερο ψυχολογικά, εγώ το ρίσκαρα δε λέω να κάνεις το ίδιο απλά λέω σκέψου το. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/8/2020 at 4:53 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Αυτα δε μπορω να μου λενε...να σταματησω να γκρινιαζω ή να προχωρησω ή να μη τα σκεφτομαι κτλ γι΄αυτό και αποφευγω να μιλάω.. καθε ανθρωπος είναι διαφορετικός Καρενάκι..

Να γκρινιάζεις;;; γκρίνια είναι να λες ότι έκαψες μαλλί στο κομμωτήριο... Αυτό που έζησες ήταν σοκαριστικο κ τραυματικο κ έχεις το δικαίωμα να κλαψεις όσο θες. Θα προχωρήσεις όταν νιώσεις έτοιμη, όχι εκβιαστικα, δεν πάει έτσι... Πάντα εκπλήσσομαι πόσο δε θέλουμε να ακούμε για τις αποβολές σαν να μην είναι αληθινή απώλεια, σαν να μην έχασες παιδί έστω κ αγέννητο. Μπορεί να λέγονται κ με καλή πρόθεση οκ, είναι όμως βρε κορίτσια πολύ σκληρά αυτά τα λόγια. Αν δεν μπορείτε να νιώσετε τον άλλο μην λέτε τπτ, δεν ειναι υποχρεωτικό να πούμε κάτι. 

Πικοκ δεν είχα ξαναδιαβάσει το πως έγιναν όλα κ ειλικρινά δεν μπορώ ούτε να το φανταστώ. Ειλικρινα λυπάμαι πάρα πολύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/8/2020 at 7:48 ΜΜ, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση;; Πως βρήκατε ότι είστε φορείς στα σύνδρομα αυτά και τα ψαξατε;; εγώ ας πούμε έχω κάνει μόνο κυστικη ινωση το 100% που βγήκε αρνητικό.. Δεν κάνω εξωσωματική εγώ απλά διαβασα αυτά που γράψατε και είπα να ρωτήσω.. 

Καλό θα ήταν, αν δεν έχεις ήδη κάνει και αν προσπαθείς για παιδάκι να κάνεις μια ηλεκτροφοριση αιμοσφαιρινης, να δεις αν έχεις στίγμα ή κάποια μετάλλαξη που δε φαινεται στις απλές αιματολογικες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...