Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Είμαι κάπως καλύτερα με τα φάρμακα που μου έδωσαν. Η μαία του έχουμε θα μου βρει αιματολογο εδω ώστε να κάνω όλες τις εξετάσεις. Η Λευκού δεν έχει ραντεβού για τους επόμενους 2 μήνες... Πήρα και την αιματολογο πού μου έστειλε η @Tokyo . Ελπίζω αυτή την εβδομάδα να βγει μια άκρη. Ευτυχώς είμαι σπίτι για να φροντίζω τα μικρά. Εγώ με τον άντρα μου τα φροντίζουμε και είναι και η μαμά μου ακόμα εδώ. 

Η μεγάλη δεν έχει πάρει πολύ βάρος ακόμα και δεν τρώει πολύ ούτε από στήθος ούτε από μπουκάλι. Σα να δυσκολεύεται να αναπνεύσει από την μύτη. Και εδώ ο παιδίατρος εννοείται δεν έρχεται σπίτι.. Μόνο η μαία τα βλέπει τα μωρά.

Το σώμα μου είναι πολύ περίεργο. Έχω ακόμα λίγο κοιλιά και το δέρμα είναι μαλακό. Είμαι 47 κιλά και όσο και εάν τρωω δεν παχαίνω.. Και έχω ακόμα αίμα από κάτω.. Είναι φυσιολογικό άραγε τόσες μέρες?

Εσύ πότε με το καλό γεννάς?

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου!! Εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά από δω και πέρα και να πάρουν μπρος και τα δυο τα μωράκια σου! 
Όσον αφορά το αίμα, εμένα μετά την καισαρικη μου κράτησε περίπου 20 μέρες..

Για αυτό που λες οτι το σώμα σου είναι περιεργο, αν ήσουν πολύ μικροκαμωμένη με μεγάλη κοιλιά είναι πιθανό να έπαθες diastasis recti.. (Διάσταση κοιλιακών, είναι ένα κενό ανάμεσα στους κοιλιακούς)  Ψάξε σχετικά στο Ίντερνετ..   Θέλει ειδικές ασκήσεις για να επανέλθει η κοιλιά  και καλύτερα με ειδικό φυσιοθεραπευτή. Είναι νωρις ισως για να το δεις ακόμα αλλά έχε το κατά νου!
Σε χώρες όπως η Γερμανία, Σκανδιναβικές κτλ είναι πιο ενημερωμένοι για τέτοια από ότι στην Ελλάδα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Όχι κοριτσάκι μου αυτό είναι άλλο. Το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας είναι χρήματα τα οποία στα δίνει ο ΟΑΕΔ για να σου συμπληρώσει τη διαφορά των χρημάτων που πήρες από το ΙΚΑ με το μισθό σου. Το 6μηνο είναι διαφορετικό πράγμα κ το παίρνεις εφόσον συναινεί κ ο εργοδότης σου αφού λήξει η άδεια λοχείας. 

Κοριτσακι μου @annie   μπήκα στον ΟΑΕΔ και το έκανα ηλεκτρονικα μάλλον το έκανα σωστά. ελπίζω δλδ.. Σ ευχαριστώ όπως και να έχει δεν το ηξερα .  Όποτε @sova κορίτσι μου να το ξέρεις και εσυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Εγω τωρα κορίτσι μου μπορώ  να το κάνω αυτό;; σε λίγες μέρες θα πάρω το κυοφοριας

Όχι κοπέλα μου αυτό το κανεις αφότου πληρωθείς κ το λοχείας. Στο site του ΟΑΕΔ έχει πληροφορίες κ τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι.

στις πριν 2 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Είμαι κάπως καλύτερα με τα φάρμακα που μου έδωσαν. Η μαία του έχουμε θα μου βρει αιματολογο εδω ώστε να κάνω όλες τις εξετάσεις. Η Λευκού δεν έχει ραντεβού για τους επόμενους 2 μήνες... Πήρα και την αιματολογο πού μου έστειλε η @Tokyo . Ελπίζω αυτή την εβδομάδα να βγει μια άκρη. Ευτυχώς είμαι σπίτι για να φροντίζω τα μικρά. Εγώ με τον άντρα μου τα φροντίζουμε και είναι και η μαμά μου ακόμα εδώ. 

Η μεγάλη δεν έχει πάρει πολύ βάρος ακόμα και δεν τρώει πολύ ούτε από στήθος ούτε από μπουκάλι. Σα να δυσκολεύεται να αναπνεύσει από την μύτη. Και εδώ ο παιδίατρος εννοείται δεν έρχεται σπίτι.. Μόνο η μαία τα βλέπει τα μωρά.

Το σώμα μου είναι πολύ περίεργο. Έχω ακόμα λίγο κοιλιά και το δέρμα είναι μαλακό. Είμαι 47 κιλά και όσο και εάν τρωω δεν παχαίνω.. Και έχω ακόμα αίμα από κάτω.. Είναι φυσιολογικό άραγε τόσες μέρες?

Εσύ πότε με το καλό γεννάς?

Κ ούτε πρόκειται να παχύνεις κορίτσι μου όσο θηλάζεις. Σε ξεζουμίζουν τα μικρά. Κ μένα η μικρή μου αντεπεξήλθε καλύτερα από τον μπόμπιρα που ήταν κ μισό κιλό πιο αδύνατη, και ακόμα είναι δηλαδή. Ο μικρός χρειάστηκε 8.5 ώρες οξυγόνο ενώ αυτή τίποτα. Όσον αφορά το αίμα εγώ έχει λίγες μέρες που καθάρισα κ αύριο σαραντιζω. Κ πάλι μπορεί να δω μετά από το θηλασμό λίγα καφέ στο σερβιετακι. Η κοιλιτσα θα φύγει σιγά σιγά. Σκέψου εγώ είμαι 3 κιλά κάτω από όταν έμεινα έγκυος κ λίγη κοιλιτσα έχω. Δε φαίνεται πάντως πως γέννησα δίδυμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Είμαι κάπως καλύτερα με τα φάρμακα που μου έδωσαν. Η μαία του έχουμε θα μου βρει αιματολογο εδω ώστε να κάνω όλες τις εξετάσεις. Η Λευκού δεν έχει ραντεβού για τους επόμενους 2 μήνες... Πήρα και την αιματολογο πού μου έστειλε η @Tokyo . Ελπίζω αυτή την εβδομάδα να βγει μια άκρη. Ευτυχώς είμαι σπίτι για να φροντίζω τα μικρά. Εγώ με τον άντρα μου τα φροντίζουμε και είναι και η μαμά μου ακόμα εδώ. 

Η μεγάλη δεν έχει πάρει πολύ βάρος ακόμα και δεν τρώει πολύ ούτε από στήθος ούτε από μπουκάλι. Σα να δυσκολεύεται να αναπνεύσει από την μύτη. Και εδώ ο παιδίατρος εννοείται δεν έρχεται σπίτι.. Μόνο η μαία τα βλέπει τα μωρά.

Το σώμα μου είναι πολύ περίεργο. Έχω ακόμα λίγο κοιλιά και το δέρμα είναι μαλακό. Είμαι 47 κιλά και όσο και εάν τρωω δεν παχαίνω.. Και έχω ακόμα αίμα από κάτω.. Είναι φυσιολογικό άραγε τόσες μέρες?

Εσύ πότε με το καλό γεννάς?

Κοιλιά εχω φουλ κ εχω ανησυχησει οτι δε θα φυγει ποτε! :-( Αν κ εχασα τα 10 κιλα απο τα 15 που πηρα ... αιμα ισως εχουμε και μεχρι και 30 μερες μου ειπε η μαια..αναλογα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Είμαι κάπως καλύτερα με τα φάρμακα που μου έδωσαν. Η μαία του έχουμε θα μου βρει αιματολογο εδω ώστε να κάνω όλες τις εξετάσεις. Η Λευκού δεν έχει ραντεβού για τους επόμενους 2 μήνες... Πήρα και την αιματολογο πού μου έστειλε η @Tokyo . Ελπίζω αυτή την εβδομάδα να βγει μια άκρη. Ευτυχώς είμαι σπίτι για να φροντίζω τα μικρά. Εγώ με τον άντρα μου τα φροντίζουμε και είναι και η μαμά μου ακόμα εδώ. 

Η μεγάλη δεν έχει πάρει πολύ βάρος ακόμα και δεν τρώει πολύ ούτε από στήθος ούτε από μπουκάλι. Σα να δυσκολεύεται να αναπνεύσει από την μύτη. Και εδώ ο παιδίατρος εννοείται δεν έρχεται σπίτι.. Μόνο η μαία τα βλέπει τα μωρά.

Το σώμα μου είναι πολύ περίεργο. Έχω ακόμα λίγο κοιλιά και το δέρμα είναι μαλακό. Είμαι 47 κιλά και όσο και εάν τρωω δεν παχαίνω.. Και έχω ακόμα αίμα από κάτω.. Είναι φυσιολογικό άραγε τόσες μέρες?

Εσύ πότε με το καλό γεννάς?

Αχ κορίτσι μου άντε να μπείτε σε μια σειρά να σε παρακολουθεί κι ένας αιματολόγος να μην αισθανεσαι κσο ξεκρεμαστη στα θέματα υγείας. Η μαία έρχεται καθημερινά στο σπίτι; Φανταζομαι αν έβλεπε κάτι ανησυχητικό στη μικρούλα σου θα σε παρέπεμπε σε παιδίατρο, έτσι δεν είναι; βρέχει πάνες; για τη μύτη μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λίγο φυσιολογικό ορο για πλύσεις.

Το δικό σου σώμα θα ήταν εξωπραγματικό να έχει επανελθει τόσο σύντομα μετά από δίδυμη εγκυμοσυνη και τόσες περιπέτειες. Το αίμα εμένα μου είχε κρατήσει 40 μέρες. Τις πρώτες μέρες είχα μεγάλη ροή, μετά μειωνόταν κάθε μέρα. Εσύ έχεις ακόμα κόκκινο φρέσκο αίμα με μεγάλη ροή;

Εγω καλά είμαι, δεν έχω γεννήσει ακόμα, σε 3 μέρες αν όλα πάνε καλά θα έχω τα πλασματάκια μου αγκαλιά. Προσπαθώ να το χωνέψω κι ακόμα δεν μπορώ! Έχω 2 μερες τώρα που ενώ έχω το ελεύθερο να κινούμαι και να περπατάω, δεν μπορώ να κουνηθώ, ποναω στα οστα της λεκάνης και νιώθω ότι θα διαλυθώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope με το καλό!!! Κ γω για Σάββατο (θα μπω για πρόκληση γιατί είμαι ήδη 39+3 κ επικρατεί μεγάλη ησυχία 😂) νομίζω θα είμαστε σχεδόν ταυτόχρονα!

@Magaiver εύχομαι περαστικά κ σύντομα να είναι όλα αυτά μια κακή ανάμνηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope @Tokyo με το καλό κορίτσια μου!! Δεν το πιστεύω ότι φτάσαμε εδώ όλες μας. Πέρυσι τέτοια εποχή μιλούσαμε για διεγέρσεις, βλαστοκυστες κλπ κ τώρα εμένα σήμερα έγιναν 40 ημερών κ σεις γεννάτε σε 3 μερούλες πρώτα ο Θεός!! @Tokyo γλυκό μου κορίτσι μ ένα πόνο σου εύχομαι!! Θα τρελαθείς όταν την πάρεις αγκαλιά!! @Antelope κορίτσι μου καλό το συναίσθημα σου είναι γνώριμο γιατί έχεις ήδη τον πρίγκιπα σου αλλά θα δεις ποσό μεγάλη ευλογία είναι τα διδυμάκια!! 2πλη χαρά κ απέραντη αγάπη. Εγώ ώρες ώρες νομίζω θα σπάσει η καρδιά μου από την αγάπη που νιώθω. Θα περιμένω νέα σας γλυκά μου κορίτσια!! Η σκέψη μου μαζί σας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/2/2021 at 2:11 ΜΜ, ο/η Lisaki 80 είπε:

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου!! Εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά από δω και πέρα και να πάρουν μπρος και τα δυο τα μωράκια σου! 
Όσον αφορά το αίμα, εμένα μετά την καισαρικη μου κράτησε περίπου 20 μέρες..

Για αυτό που λες οτι το σώμα σου είναι περιεργο, αν ήσουν πολύ μικροκαμωμένη με μεγάλη κοιλιά είναι πιθανό να έπαθες diastasis recti.. (Διάσταση κοιλιακών, είναι ένα κενό ανάμεσα στους κοιλιακούς)  Ψάξε σχετικά στο Ίντερνετ..   Θέλει ειδικές ασκήσεις για να επανέλθει η κοιλιά  και καλύτερα με ειδικό φυσιοθεραπευτή. Είναι νωρις ισως για να το δεις ακόμα αλλά έχε το κατά νου!
Σε χώρες όπως η Γερμανία, Σκανδιναβικές κτλ είναι πιο ενημερωμένοι για τέτοια από ότι στην Ελλάδα.. 

Ακριβώς αυτό που είπες έχω πάθει. Μου έδειξαν ήδη ασκήσεις να κάνω στο νοσοκομείο οι φυσιοθεραπεύτριες. Αλλιώς μου είπαν θα έχω πρόβλημα και δεν θα κρατιούνται τα όργανα μου σταθερά μέσα στην κοιλιά.. Ευχαριστώ πολυ πού μου έγραψες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Είχα κάποια υγρά και έπειτα από απόφαση του γιατρού μου μου πήρε κολπικό δείγμα και βγήκε ότι έχω μικρόβιο. Μίλησα με τον γιατρό μου θα μου γράψει αντιβίωση για 7 ημέρες και θα επαναλάβω ξανά την εξέταση και γενικά θα το παρακολουθούμε γιατί κάτι τέτοιο συμβάλλει στον πρόωρο τοκετό μου είπε. Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;Έχω αγχωθει αρκετά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! είναι ένα δράμα η κατάσταση με τα κιλά.. Είμαι σαν τα παιδάκια στην Αιθιοπία. Προσπαθώ να παχύνω αλλά είναι πραγματικά πολύ δύσκολο. Έχω χάσει 16 κιλά από τότε που γέννησα. Με τα ωράρια πώς είστε εσείς? Έχετε στρώσει? 

@Antelope Έφτασε η μέρα και για σένα επιτέλους!!! Όλα να πάνε πολύ πολύ καλά εύχομαι! Και τα μωράκια να έρθουν στο σπίτι σύντομα μαζί σας! Πόσο ακριβώς είσαι? 37η εβδομάδα? Και για πυτζάμα με τίποτα.. Όπως είπαν τα κορίτσια νυχτικό πού ανοίγει για να θηλασεις εύκολα και ρόμπα από πάνω. Εγώ δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένη. Ακόμα αγοράζω γιατί δεν ήξερα ακριβώς τι έπρεπε να πάρω..

@Tokyo Με το καλό!!! Μονο ευχάριστα νέα περιμένουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mariamp είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είχα κάποια υγρά και έπειτα από απόφαση του γιατρού μου μου πήρε κολπικό δείγμα και βγήκε ότι έχω μικρόβιο. Μίλησα με τον γιατρό μου θα μου γράψει αντιβίωση για 7 ημέρες και θα επαναλάβω ξανά την εξέταση και γενικά θα το παρακολουθούμε γιατί κάτι τέτοιο συμβάλλει στον πρόωρο τοκετό μου είπε. Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;Έχω αγχωθει αρκετά

Ποιο μικρόβιο βρέθηκε? Εγώ είχα ecoli και εντεροκοκκο. Ποια αντιβίωση σου είπαν? Κάποια βακτήρια κάνουν συσπασεις και πρόωρο τοκετό όποτε λογικά γιαυτό σου είπαν για αντιβίωση.. Όμως μην αγχώνεσαι. Εγώ αυτά τα δύο βακτήρια τα είχα σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη. Δεν είναι όλα επικίνδυνα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ποιο μικρόβιο βρέθηκε? Εγώ είχα ecoli και εντεροκοκκο. Ποια αντιβίωση σου είπαν? Κάποια βακτήρια κάνουν συσπασεις και πρόωρο τοκετό όποτε λογικά γιαυτό σου είπαν για αντιβίωση.. Όμως μην αγχώνεσαι. Εγώ αυτά τα δύο βακτήρια τα είχα σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη. Δεν είναι όλα επικίνδυνα..

@Tokyo αντε κορίτσι μου μ ενα πονο. . @Antelope και σε σενα γλυκιά μου με το καλό να πάρετε αγκαλιά τα μωράκια σας.. Και εγώ  ανυπομονώ για το δικό μου.. Πέρυσι όντως όλες μιλάγαμε για βλαστοκυστες  και τώρα έχουμε νινιά μέσα στη κοιλιά μας δεν το πιστευω αλήθεια. Όλα καλά να μας πάνε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ποιο μικρόβιο βρέθηκε? Εγώ είχα ecoli και εντεροκοκκο. Ποια αντιβίωση σου είπαν? Κάποια βακτήρια κάνουν συσπασεις και πρόωρο τοκετό όποτε λογικά γιαυτό σου είπαν για αντιβίωση.. Όμως μην αγχώνεσαι. Εγώ αυτά τα δύο βακτήρια τα είχα σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη. Δεν είναι όλα επικίνδυνα..

Στρεπτόκοκκο από ότι είδα στις εξετάσεις .Στον επόμενο υπερηχο θα τα πω και αναλυτικά με τον γιατρό μου. Ακόμη δεν πήρα την αντιβίωση για να ξέρω και ποια μου έδωσε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Αχ κορίτσι μου άντε να μπείτε σε μια σειρά να σε παρακολουθεί κι ένας αιματολόγος να μην αισθανεσαι κσο ξεκρεμαστη στα θέματα υγείας. Η μαία έρχεται καθημερινά στο σπίτι; Φανταζομαι αν έβλεπε κάτι ανησυχητικό στη μικρούλα σου θα σε παρέπεμπε σε παιδίατρο, έτσι δεν είναι; βρέχει πάνες; για τη μύτη μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λίγο φυσιολογικό ορο για πλύσεις.

Το δικό σου σώμα θα ήταν εξωπραγματικό να έχει επανελθει τόσο σύντομα μετά από δίδυμη εγκυμοσυνη και τόσες περιπέτειες. Το αίμα εμένα μου είχε κρατήσει 40 μέρες. Τις πρώτες μέρες είχα μεγάλη ροή, μετά μειωνόταν κάθε μέρα. Εσύ έχεις ακόμα κόκκινο φρέσκο αίμα με μεγάλη ροή;

Εγω καλά είμαι, δεν έχω γεννήσει ακόμα, σε 3 μέρες αν όλα πάνε καλά θα έχω τα πλασματάκια μου αγκαλιά. Προσπαθώ να το χωνέψω κι ακόμα δεν μπορώ! Έχω 2 μερες τώρα που ενώ έχω το ελεύθερο να κινούμαι και να περπατάω, δεν μπορώ να κουνηθώ, ποναω στα οστα της λεκάνης και νιώθω ότι θα διαλυθώ

Βρήκα 2 αιματολογους εδώ αλλά δεν ξέρω εάν είναι καλοί. Δεν εμπιστεύομαι εύκολα γιατρό εδώ. Ευτυχώς είμαι σχετικά σταθερά. 

Η μαία έρχεται μέρα παρά μέρα. Σήμερα τα κάναμε και μπανακι. Μια ειδική μέθοδο για να νιώθουν όπως όταν ήταν στον αμνιακο σάκο.. Πρώτη φορά μπάνιο μετά από τη γέννα. Δεν μας άφηναν νωρίτερα.. Ναι βρέχουν μπόλικες πάνες. Καταγραφουμε τα πάντα σε μια εφαρμογή. Πήραν λίγο βαρος ευτυχώς.. Και η μικρή έφτασε 2840 δηλαδή ξεπέρασε το βάρος της γέννησης της επιτέλους! Αλλά τις δώσαμε 2 μέρες και ξένο γάλα. Τον μικρό τον έχουμε μόνο με θηλασμό. Φαίνεται να ρουφάει καλά και να χορταίνει. Πήραμε ένα ηλεκτρικό ρούφηχτηρι για την μύτη.. Είχε και ένα που το συνδέεις με την σκούπα. Μήπως το ξέρεις? Φυσιολογικό όρο τους βάζουμε ναι.

Το σώμα μου είναι πολύ περίεργο αλήθεια. Είναι σα να μην γέννησα λόγω του πόσο αδύνατη είμαι. Έχω κοιλιά γιατί η μήτρα ακόμα είναι μεγάλη. Ίσως γιαυτό έχω ακόμα αίμα? Είναι κόκκινο ζωηρό ακόμα. Έχω ακόμα τους μώλωπες από τα αιμάτωματα και έχω την μαύρη γραμμή εγκυμοσύνης όπως ακριβώς πριν γεννήσω. Το πιο εντυπωσιακο είναι ότι δεν έχω ούτε μια ραγάδα στην κοιλιά. Και δεν έβαζα κρέμα ούτε καν ενυδάτωσης στην εγκυμοσύνη.. Αυτό που με τρομάζει είναι ότι δεν θα κρατιούνται τα όργανα μου εάν δεν μάζεψουν οι κοιλιακοί.. Τα νιώθω να κουνιούνται βασικά..

Νομίζω έτσι είναι στο τέλος όπως αισθάνεσαι ακριβώς! Δηλαδή τόσο καιρό ήσουν ξάπλα για τον τράχηλο και τώρα που έχεις το ελεύθερο να περπατάς δεν έχεις την δύναμη και την αντοχή. Είναι πολύ το βάρος και η ξάπλα ατροφει τους μύες. Ο συνδυασμός δεν είναι ο,τι καλύτερο.. Θα γεννήσεις με φυσιολογικό ή καισαρική εντέλει? Είναι τρομερό πάντως που όλες φτάσαμε τόσο μακρυά. Τελικά ο τράχηλος δεν ήταν πρόβλημα για καμιά! Εγώ μόνο από τον τραχηλο τελικά δεν κινδυνευα. Άλλο αδιαγνωστο πρόβλημα είχα που ακόμα καλά καλά δεν ξέρω τι ήταν. 

Βγάλε καμιά φωτογραφία και απόλαυσε τις τελευταίες κλωτσιτσες στην κοιλιά! Η συγκίνηση είναι τεράστια πραγματικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η mariamp είπε:

Στρεπτόκοκκο από ότι είδα στις εξετάσεις .Στον επόμενο υπερηχο θα τα πω και αναλυτικά με τον γιατρό μου. Ακόμη δεν πήρα την αντιβίωση για να ξέρω και ποια μου έδωσε. 

Να πάρεις την αντιβίωση και όλα θα πάνε καλά! Από ο,τι ξέρω ο στρεπτοκοκκος είναι επικίνδυνος και εάν γεννήσεις φυσιολογικά. Κολλάει το έμβρυο. Καλύτερα ξεφορτώσου το το βακτήριο τώρα που είναι νωρίς. Μην εγκατασταθεί για καιρό. 

Και πάρε οπωσδήποτε προβιοτικα όπως Eva biolact γιατί κάνουν μηκυτες οι αντιβιωσειες δυστυχώς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Να πάρεις την αντιβίωση και όλα θα πάνε καλά! Από ο,τι ξέρω ο στρεπτοκοκκος είναι επικίνδυνος και εάν γεννήσεις φυσιολογικά. Κολλάει το έμβρυο. Καλύτερα ξεφορτώσου το το βακτήριο τώρα που είναι νωρίς. Μην εγκατασταθεί για καιρό. 

Και πάρε οπωσδήποτε προβιοτικα όπως Eva biolact γιατί κάνουν μηκυτες οι αντιβιωσειες δυστυχώς..

Θα πάρω αντιβίωση πρωί -βραδυ και προβιοτικο το μεσημέρι μου ειπε. Διάβασα ότι σε περίπτωση που βγει αρνητικό πρέπει να επαναλαβω την εξέταση γιατί μπορεί να εμφανιστει ξανα μέχρι το τέλος. Ελπίζω να πάνω όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mariamp κι εγώ είχα στρεπτοκοκκο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν είχα πάρει αντιβίωση. Το πλάνο ήταν αν γεννούσα με φυσιολογικό θα μου έβαζαν στον ορο αντιβίωση 4 ώρες πριν. Ο λόγος που δεν μου έδωσε όταν το βρήκαμε ήταν ότι είναι πολύ συνηθισμένο μικρόβιο και ότι έρχεται και φεύγει, άρα δεν είχε νόημα να το καταπολεμούσαμε τοτε γιατι μπορει να επανεμφανιζοταν μετα απο λιγο. Δεν μου είπε τίποτα για πρόωρο. Τελικά όντως γέννησα με φυσιολογικό, τελειομηνη, αλλά επειδή ήταν οξύς τοκετος (υπερβολικά γρήγορος) δεν πρόλαβα να πάρω την αντιβιωση που έπρεπε ενδοφλέβια. Αυτό σήμαινε ότι το μωρό μπορεί να είχε κολλήσει και να πάθαινε απο τίποτα έως πολύ σοβαρές καταστάσεις. Του παίρνανε αίμα κάθε μέρα τις πρώτες μερες αλλά ευτυχώς δεν είχε κολλήσει. 

Βλέποντας προς τα πίσω πάντως θα προτιμούσα να είχα πάρει αντιβίωση όταν το ανακαλύψαμε. Θα είχα λιγότερο άγχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

@annie! είναι ένα δράμα η κατάσταση με τα κιλά.. Είμαι σαν τα παιδάκια στην Αιθιοπία. Προσπαθώ να παχύνω αλλά είναι πραγματικά πολύ δύσκολο. Έχω χάσει 16 κιλά από τότε που γέννησα. Με τα ωράρια πώς είστε εσείς? Έχετε στρώσει? 

@Antelope Έφτασε η μέρα και για σένα επιτέλους!!! Όλα να πάνε πολύ πολύ καλά εύχομαι! Και τα μωράκια να έρθουν στο σπίτι σύντομα μαζί σας! Πόσο ακριβώς είσαι? 37η εβδομάδα? Και για πυτζάμα με τίποτα.. Όπως είπαν τα κορίτσια νυχτικό πού ανοίγει για να θηλασεις εύκολα και ρόμπα από πάνω. Εγώ δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένη. Ακόμα αγοράζω γιατί δεν ήξερα ακριβώς τι έπρεπε να πάρω..

@Tokyo Με το καλό!!! Μονο ευχάριστα νέα περιμένουμε! 

Είμαστε στο 3ωρο την ημέρα κ 4ωρο τη νύχτα. Γενικά είναι με τις μέρες τους. Σήμερα πχ η μικρή είναι όλη μέρα μέσα στη γκρίνια χωρίς κάποιο προφανή λόγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@mariamp κι εγώ είχα στρεπτοκοκκο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν είχα πάρει αντιβίωση. Το πλάνο ήταν αν γεννούσα με φυσιολογικό θα μου έβαζαν στον ορο αντιβίωση 4 ώρες πριν. Ο λόγος που δεν μου έδωσε όταν το βρήκαμε ήταν ότι είναι πολύ συνηθισμένο μικρόβιο και ότι έρχεται και φεύγει, άρα δεν είχε νόημα να το καταπολεμούσαμε τοτε γιατι μπορει να επανεμφανιζοταν μετα απο λιγο. Δεν μου είπε τίποτα για πρόωρο. Τελικά όντως γέννησα με φυσιολογικό, τελειομηνη, αλλά επειδή ήταν οξύς τοκετος (υπερβολικά γρήγορος) δεν πρόλαβα να πάρω την αντιβιωση που έπρεπε ενδοφλέβια. Αυτό σήμαινε ότι το μωρό μπορεί να είχε κολλήσει και να πάθαινε απο τίποτα έως πολύ σοβαρές καταστάσεις. Του παίρνανε αίμα κάθε μέρα τις πρώτες μερες αλλά ευτυχώς δεν είχε κολλήσει. 

Βλέποντας προς τα πίσω πάντως θα προτιμούσα να είχα πάρει αντιβίωση όταν το ανακαλύψαμε. Θα είχα λιγότερο άγχος

Σε ευχαριστώ πολύ.Αισθανοναι ήδη καλύτερα από την απάντηση σου γιατί από χθες το σκέφτομαι συνέχεια και έχω αγχωθει απίστευτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Όπως σας είχα πει έχω στρεπτόκοκκο και για αυτό τον λόγο ξεκίνησα σήμερα αντιβίωση με zinadol. Μου έδωσε να παίρνω και το προβιοτικο το ultra levure. Το θέμα είναι ο γιατρός μου μου είπε να το παίρνω μετά το μεσημεριανό ο φαρμακοποιός έγραψε να το παίρνω μισή ώρα πριν την αντιβίωση και συνήθως πρωι. Το έχει πάρει καμία κοπέλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια. Όπως σας είχα πει έχω στρεπτόκοκκο και για αυτό τον λόγο ξεκίνησα σήμερα αντιβίωση με zinadol. Μου έδωσε να παίρνω και το προβιοτικο το ultra levure. Το θέμα είναι ο γιατρός μου μου είπε να το παίρνω μετά το μεσημεριανό ο φαρμακοποιός έγραψε να το παίρνω μισή ώρα πριν την αντιβίωση και συνήθως πρωι. Το έχει πάρει καμία κοπέλα;

Κορίτσι μου τα προβιοτικά καλό είναι να τα παίρνεις μακριά από την αντιβίωση γιατί αλλιώς αυτή τα σκοτώνει. Επίσης δύο ώρες πριν κ δύο ώρες μετά την αντιβίωση όχι γαλακτοκομικά. 

Ελπίζω να πήρες το ισχυρό ultra levure! Η zinadol είναι ψιλοπερίεργη αντιβίωση. Εμένα μου έκανε ζημιά στο έντερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Κορίτσι μου τα προβιοτικά καλό είναι να τα παίρνεις μακριά από την αντιβίωση γιατί αλλιώς αυτή τα σκοτώνει. Επίσης δύο ώρες πριν κ δύο ώρες μετά την αντιβίωση όχι γαλακτοκομικά. 

Ελπίζω να πήρες το ισχυρό ultra levure! Η zinadol είναι ψιλοπερίεργη αντιβίωση. Εμένα μου έκανε ζημιά στο έντερο...

Άρα θα το παίρνω το μεσημέρι όπως μου είπε ο γιατρός μου. Υποτίθεται το zinadol είναι από τις ελαφριες αντιβιωσεις για εγκυους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Άρα θα το παίρνω το μεσημέρι όπως μου είπε ο γιατρός μου. Υποτίθεται το zinadol είναι από τις ελαφριες αντιβιωσεις για εγκυους

Η zinadol γενικά είναι πολύ καλή αντιβίωση κ συνήθως την δίνουν για χρόνιες φλεγμονές. Μην ανησυχείς απλά κοίτα να είσαι συνεπής με τα προβιοτικά. Περαστικούλια! 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε??? Πολυ ησυχία.. Γεννησατε κ τρέχετε🥰🥰😊 σήμερα θα γέννησε κ η @Antelope έτσι? Με το καλό σε όλες!! 

Να σας ρωτησω ντόμπλερ ποτε κάνατε? Εγώ πήρα να κλείσω αλλά θα λείπει κ βάλαμε ραντεβου σε 2 βδομάδες όταν θα είμαι 32+5. Συμφώνησε ο γιατρός μου αλλά Μ φάνηκε μακρινό χαχχ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Κορίτσια τι κάνετε??? Πολυ ησυχία.. Γεννησατε κ τρέχετε🥰🥰😊 σήμερα θα γέννησε κ η @Antelope έτσι? Με το καλό σε όλες!! 

Να σας ρωτησω ντόμπλερ ποτε κάνατε? Εγώ πήρα να κλείσω αλλά θα λείπει κ βάλαμε ραντεβου σε 2 βδομάδες όταν θα είμαι 32+5. Συμφώνησε ο γιατρός μου αλλά Μ φάνηκε μακρινό χαχχ.. 

Μια χαρά είναι μέχρι 34 νομίζω το κάνουμε ! Εγώ το έκανα χθες 32+6 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...