Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 17 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Από πού το πήρες; Γιατί εδώ Θεσσαλονίκη δεν το βρίσκω κάπου διαθέσιμο. Μέχρι πόσο μηνών τα κοιμιζεις εκεί;

Από την παιδουπολη το πήρα. Το έχουν κ στα orchestra. Το είδα στο κατάστημα στο Makedonia πριν κλείσουν, δεν το έχουν στο site. Δεν ξέρω μέχρι ποτε θα τα έχω εκεί, σηκώνει μέχρι 15 κιλά. Θέλω να πιστεύω πως θα μας πάει μέχρι 5-6 μηνών 

https://www.paidoupoli.gr/vrefika-eidi-spitiou/parkokrevata/parkokrebato-2-epipedon-milky-way-yfasmatino-me-ptyssomeni-pleyra-grey-2020-kikkaboo-31003010075/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 30 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Από την παιδουπολη το πήρα. Το έχουν κ στα orchestra. Το είδα στο κατάστημα στο Makedonia πριν κλείσουν, δεν το έχουν στο site. Δεν ξέρω μέχρι ποτε θα τα έχω εκεί, σηκώνει μέχρι 15 κιλά. Θέλω να πιστεύω πως θα μας πάει μέχρι 5-6 μηνών 

https://www.paidoupoli.gr/vrefika-eidi-spitiou/parkokrevata/parkokrebato-2-epipedon-milky-way-yfasmatino-me-ptyssomeni-pleyra-grey-2020-kikkaboo-31003010075/

Τέλεια. Από ότι είδα υπάρχουν στρώματα αποκλειστικά για παρκοκρεβατα γύρω στα 30 ευρώ. Αυτά πήρες; Μάλλον και εγώ εκεί θα καταλήξω. Σε ευχαριστώ πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Τέλεια. Από ότι είδα υπάρχουν στρώματα αποκλειστικά για παρκοκρεβατα γύρω στα 30 ευρώ. Αυτά πήρες; Μάλλον και εγώ εκεί θα καταλήξω. Σε ευχαριστώ πολύ. 

Εμένα μου έδωσε μια φίλη το στρώμα που είχε στο παρκοκρεβατο της κ δεν αγόρασα. Έχει όμως οικονομικά και στην ΙΚΕΑ. Οι διαστάσεις σε νοιάζουν μόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Εγώ γέννησα Τεταρτη πρωί. 9:13 το ένα και 9:14 το άλλο. Το πρώτο που βγήκε, γεννηθηκε 2320 και το δευτερο 2540. Το 2540 ειχε αναπνευστική δυσχέρεια και το έχουν εντατική ακόμα.. μου το εφεραν 10 δευτερολεπτα να το δω μεσα στο χειρουργειο και δεν το ειδα ξανα. Το 2320 εχασε σε μια μερα 300 γρ και ήταν στα όρια να το παρουν και αυτο. Ευτυχως πάει καλύτερα και το έχουμε σπίτι. Δεν μπορεί να θηλάσει ακομα γιατι μου ειπανε ότι ειναι πολύ μικρο και δεν ξέρει ακομα τι να κανει. Το προσπαθώ αλλά δεν τα καταφερνουμε. Αυτά τα νέα μου.. 

 

@Antelope τι νέα; Πώς είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εγώ γέννησα Τεταρτη πρωί. 9:13 το ένα και 9:14 το άλλο. Το πρώτο που βγήκε, γεννηθηκε 2320 και το δευτερο 2540. Το 2540 ειχε αναπνευστική δυσχέρεια και το έχουν εντατική ακόμα.. μου το εφεραν 10 δευτερολεπτα να το δω μεσα στο χειρουργειο και δεν το ειδα ξανα. Το 2320 εχασε σε μια μερα 300 γρ και ήταν στα όρια να το παρουν και αυτο. Ευτυχως πάει καλύτερα και το έχουμε σπίτι. Δεν μπορεί να θηλάσει ακομα γιατι μου ειπανε ότι ειναι πολύ μικρο και δεν ξέρει ακομα τι να κανει. Το προσπαθώ αλλά δεν τα καταφερνουμε. Αυτά τα νέα μου.. 

 

@Antelope τι νέα; Πώς είσαι; 

Κοριτσακι μου με το καλό να το παρεις σπιτι και το αλλο το μωρακι σου !!! Θα θηλάσει αργοτερα μην ανησυχεις ..λιγακι να μεγαλωσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/2/2021 at 6:51 ΜΜ, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω , όταν πρώτο φέρνεις τα μωράκια στο σπίτι και λογικά θα κοιμούνται μαζί σας το πρώτο καιρό που τα βαζετε; Θα έχω κρεβατακια στο παιδικό δωματιο για όλη την ημέρα αλλα για την νύχτα τι; Δεν ξέρω τι να πάρω και να μην ξοδέψω πολλα γιατί πιστεύω μέχρι το 6μηνο θα τα κάνω χρήση.

Τα εχω σε κουνια και τα 2 μαζι ..διπλα στο κρεβατι μου ..γιατι δεν ηθελα να αγοραζω πολλα και να αλλαζω .η κουνια γινεται κρεβατι κ θα την εχει μεχρι 6/7 ετων..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Evi 89 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εγώ γέννησα Τεταρτη πρωί. 9:13 το ένα και 9:14 το άλλο. Το πρώτο που βγήκε, γεννηθηκε 2320 και το δευτερο 2540. Το 2540 ειχε αναπνευστική δυσχέρεια και το έχουν εντατική ακόμα.. μου το εφεραν 10 δευτερολεπτα να το δω μεσα στο χειρουργειο και δεν το ειδα ξανα. Το 2320 εχασε σε μια μερα 300 γρ και ήταν στα όρια να το παρουν και αυτο. Ευτυχως πάει καλύτερα και το έχουμε σπίτι. Δεν μπορεί να θηλάσει ακομα γιατι μου ειπανε ότι ειναι πολύ μικρο και δεν ξέρει ακομα τι να κανει. Το προσπαθώ αλλά δεν τα καταφερνουμε. Αυτά τα νέα μου.. 

 

@Antelope τι νέα; Πώς είσαι; 

Να σου ζήσουν κοριτσάκι μου κ με το καλό να πάρεις κ το άλλο σπίτι γρήγορα!! Βάζε το στο στήθος κ ότι κάνει μόνο κ μόνο οι κινήσεις να γίνονται φτάνει. Κ μένα η μικρή μου που γεννήθηκε 2310 κ έφτασε τα 2050 δε θήλαζε καλά, σιγά σιγά όμως τα καταφέραμε. Όχι σε μια μέρα ή μια εβδομάδα.. Αλλά κάθε μέρα πήγαινε κ λίγο καλύτερα κ πλέον δεν την προλαβαίνεις. Πως είσαι εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evi 89 να σου ζήσουν κοριτσάρα μου και γρήγορα να μαζευτεί όλη η οικογένεια σπίτι! Το εχουν βάλει στο οξυγόνο το μεγάλο σου; πρέπει να είναι δύσκολο να μην το έχεις δει ακόμα. Αλλά σύντομα Θα κάνετε τις καλύτερες αγκαλιές. Και με το μικρουλι μη σκας. Να τρέφεται θέλουμε τώρα και σιγά σιγά θα το βρείτε με το θηλασμό. Εσύ πως είσαι από την καισαρικη; πως πάει η ανάρρωσή σου; 

Εγώ αύριο έχω ραντεβού, θα κάνω nonstress και θα κλείσω ημερομηνία

Κορίτσια που γεννήσατε, φόρεσε καμία πυτζαμες με παντελόνι μετά την καισαρική; βολεύουν ή να μην βάλω καν στη βαλίτσα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Evi 89 να σου ζήσουν κοριτσάρα μου και γρήγορα να μαζευτεί όλη η οικογένεια σπίτι! Το εχουν βάλει στο οξυγόνο το μεγάλο σου; πρέπει να είναι δύσκολο να μην το έχεις δει ακόμα. Αλλά σύντομα Θα κάνετε τις καλύτερες αγκαλιές. Και με το μικρουλι μη σκας. Να τρέφεται θέλουμε τώρα και σιγά σιγά θα το βρείτε με το θηλασμό. Εσύ πως είσαι από την καισαρικη; πως πάει η ανάρρωσή σου; 

Εγώ αύριο έχω ραντεβού, θα κάνω nonstress και θα κλείσω ημερομηνία

Κορίτσια που γεννήσατε, φόρεσε καμία πυτζαμες με παντελόνι μετά την καισαρική; βολεύουν ή να μην βάλω καν στη βαλίτσα;

Νυχτικό και ρομπα απο πανω μονο.ασε που εκανε κ τρελή ζεστη..πυζαμα δε με βολευε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

@Evi 89 να σου ζήσουν κοριτσάρα μου και γρήγορα να μαζευτεί όλη η οικογένεια σπίτι! Το εχουν βάλει στο οξυγόνο το μεγάλο σου; πρέπει να είναι δύσκολο να μην το έχεις δει ακόμα. Αλλά σύντομα Θα κάνετε τις καλύτερες αγκαλιές. Και με το μικρουλι μη σκας. Να τρέφεται θέλουμε τώρα και σιγά σιγά θα το βρείτε με το θηλασμό. Εσύ πως είσαι από την καισαρικη; πως πάει η ανάρρωσή σου; 

Εγώ αύριο έχω ραντεβού, θα κάνω nonstress και θα κλείσω ημερομηνία

Κορίτσια που γεννήσατε, φόρεσε καμία πυτζαμες με παντελόνι μετά την καισαρική; βολεύουν ή να μην βάλω καν στη βαλίτσα;

Μη βάλεις καν. Νυχτικιές μόνο και κοντομάνικες. Θα σκάσεις από τη ζέστη. Η πυτζαμα δε θα σε βολέψει αγάπη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η sova είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα καλή εβδομάδα :) οσες έχετε βγει σε άδεια κύησης ξέρετε ποιο ειναι το ποσό ?

Καλημερα κορίτσι μου. Εγώ  βγήκα πριν μια εβδομαδα και με 550 βασικό μισθό πηρα για άδεια κτήσης 745 ευρώ. Περίμενα περισσοτερα  να σας πω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sova είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα καλή εβδομάδα :) οσες έχετε βγει σε άδεια κύησης ξέρετε ποιο ειναι το ποσό ?

Εξαρτάται από το μισθό σου. Δεν είναι το ίδιο ποσό για όλες.

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Καλημερα κορίτσι μου. Εγώ  βγήκα πριν μια εβδομαδα και με 550 βασικό μισθό πηρα για άδεια κτήσης 745 ευρώ. Περίμενα περισσοτερα  να σας πω. 

Με το που πάρεις τα χρήματα από την άδεια λοχείας μπορείς να καταθέσεις στον ΟΑΕΔ τα χαρτιά σου για το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας και θα πάρεις και από εκεί ένα ποσό το οποίο θεωρητικά συμπληρώνει το μισθό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σταυρι είπε:

Καλημερα κορίτσι μου. Εγώ  βγήκα πριν μια εβδομαδα και με 550 βασικό μισθό πηρα για άδεια κτήσης 745 ευρώ. Περίμενα περισσοτερα  να σας πω. 

745 για τις 56 μέρες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η sova είπε:

745 για τις 56 μέρες ?

Ναι ακριβώς τόσα.  @annie κορίτσι μου ναι θα τα κανω και αυτά κάτσε να γεννήσω με το καλό. Τώρα πήρα το κυοφοριας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/2/2021 at 12:04 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Άντε μπραβο, εγω ειχα ενα 3ης εμβρυο στη καταψυξη (απο φυσικο) που το αποψυξαμε για να παει βλαστοκυστη κ εγινεΑΑ και πηραμε 2 ωαρια απο τροποποιημενο φυσικο με 150 μοναδες καθε μερα περγκοβερις για 6 μερες( συνολο 900 μοναδες πενα )που τα αφησαμε για βλαστοκυστες κ αυτα και τα μεταφεραμε και τα 3 τη 5η μερα απο ωοληψια..αυτα τα 2 ηταν ΑΒ.απο πριν την τελευταια ωοληψια και μετα την ετ εκοψα ζαχαρη ,γλουτενη μαχαιρι για τυχον φλεγμονες κλπ & ετρωγα σουπερ υγιεινα & του αντρα διορθωθηκε το σπερμα με βιταμινες κ οχι καταχρήσεις.!καλη επιτυχια!!!να πανε ολα τελειαααα 

Μηπως θυμασαι και τον αριθμο μπροστα δηλ ηταν 3αα 4αα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mamamaria είπε:

Μηπως θυμασαι και τον αριθμο μπροστα δηλ ηταν 3αα 4αα?

έμαθα την ημερα της εμβρυομετεφορας το τι ακριβως θα μεταφερω γιατι δεν ξεραμε αν θα φτασουν καν βλαστοκυστες..ασε μου ειχε βγει η ψυχη εκεινες τις 5μερες(απο ωοληψια εννοω/εγινε τεταρτη η ωοληψια κ δευτερα η ετ) οποτε τους ρωτησα για το νουμερο μπροστα που λες ,και μου απαντησανε οτι «σε αυτη τη φαση ΔΕΝ υπαρχει νουμερο.ειναι Μια ΑΑ κ 2 ΑΒ»

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2021 at 11:07 ΠΜ, ο/η annie! είπε:

Εξαρτάται από το μισθό σου. Δεν είναι το ίδιο ποσό για όλες.

Με το που πάρεις τα χρήματα από την άδεια λοχείας μπορείς να καταθέσεις στον ΟΑΕΔ τα χαρτιά σου για το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας και θα πάρεις και από εκεί ένα ποσό το οποίο θεωρητικά συμπληρώνει το μισθό σου.

Κοριτσι μου εννοείς αμα γεννήσουμε καταθέτουμε χαρτιά για να παρουμε τα 500 ευρώ που δινει ο ΟΑΕΔ για 6 μήνες;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσι μου εννοείς αμα γεννήσουμε καταθέτουμε χαρτιά για να παρουμε τα 500 ευρώ που δινει ο ΟΑΕΔ για 6 μήνες;; 

Όχι κοριτσάκι μου αυτό είναι άλλο. Το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας είναι χρήματα τα οποία στα δίνει ο ΟΑΕΔ για να σου συμπληρώσει τη διαφορά των χρημάτων που πήρες από το ΙΚΑ με το μισθό σου. Το 6μηνο είναι διαφορετικό πράγμα κ το παίρνεις εφόσον συναινεί κ ο εργοδότης σου αφού λήξει η άδεια λοχείας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Όχι κοριτσάκι μου αυτό είναι άλλο. Το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας είναι χρήματα τα οποία στα δίνει ο ΟΑΕΔ για να σου συμπληρώσει τη διαφορά των χρημάτων που πήρες από το ΙΚΑ με το μισθό σου. Το 6μηνο είναι διαφορετικό πράγμα κ το παίρνεις εφόσον συναινεί κ ο εργοδότης σου αφού λήξει η άδεια λοχείας. 

Εγω τωρα κορίτσι μου μπορώ  να το κάνω αυτό;; σε λίγες μέρες θα πάρω το κυοφοριας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/2/2021 at 4:54 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

@Magaiver πως εισαι; Είχες καμία εξέλιξη με τους γιατρούς; Τα μωρά σου τι κάνουν; Ποιος τα φροντίζει τώρα;

Είμαι κάπως καλύτερα με τα φάρμακα που μου έδωσαν. Η μαία του έχουμε θα μου βρει αιματολογο εδω ώστε να κάνω όλες τις εξετάσεις. Η Λευκού δεν έχει ραντεβού για τους επόμενους 2 μήνες... Πήρα και την αιματολογο πού μου έστειλε η @Tokyo . Ελπίζω αυτή την εβδομάδα να βγει μια άκρη. Ευτυχώς είμαι σπίτι για να φροντίζω τα μικρά. Εγώ με τον άντρα μου τα φροντίζουμε και είναι και η μαμά μου ακόμα εδώ. 

Η μεγάλη δεν έχει πάρει πολύ βάρος ακόμα και δεν τρώει πολύ ούτε από στήθος ούτε από μπουκάλι. Σα να δυσκολεύεται να αναπνεύσει από την μύτη. Και εδώ ο παιδίατρος εννοείται δεν έρχεται σπίτι.. Μόνο η μαία τα βλέπει τα μωρά.

Το σώμα μου είναι πολύ περίεργο. Έχω ακόμα λίγο κοιλιά και το δέρμα είναι μαλακό. Είμαι 47 κιλά και όσο και εάν τρωω δεν παχαίνω.. Και έχω ακόμα αίμα από κάτω.. Είναι φυσιολογικό άραγε τόσες μέρες?

Εσύ πότε με το καλό γεννάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/2/2021 at 7:30 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Νομιζω 2300 ;;;

Παρόλο που δεν εμπιστεύομαι τι μου λένε σε αυτή την βρωμοχωρα μου είπαν κορίτσια το εξής: Στα δίδυμα το πιο μικρό πάει καλύτερα.. Είναι περίεργο αυτό αλλά το έχουν παρατηρήσει είπαν. Εμένα το ένα γεννήθηκε 2300 και θηλάζει από την πρώτη μέρα δεν μπήκε ούτε μια μέρα θερμοκοιτιδα και δεν χρειάστηκε τίποτα. Το άλλο 2750 και ακόμα δεν έχει πάρει το βάρος της γέννησης, δεν τρώει καλά, κατάπιε αμνιακο υγρό και χρειάστηκε οξυγόνο 7 ώρες. Τα μικρότερα έμβρυα λέει η θεωρία τους στρεσαρονται πολύ και τα πάνε καλύτερα εκτός μήτρας.. Και εάν κρίνω και από την @Evi 89 το μικρό αντεπεξέλθηκε καλύτερα από το πιο παχύ.. Αλλά μπορεί όλα αυτά που μου λένε να είναι μπούρδες.. Εδώ μου έλεγαν να μην πίνω νερό για να μην πέφτει το νάτριο και εγώ είχα πνευμονική εμβολη πού θέλει πολύ νερό για να αραιώνει το αίμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...