Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου, γερά και τυχερά να είναι!! Εγώ δεν είχα βοήθεια με τα παιδιά και ο σύζυγος μου δούλευε πάνω από 12ωρα καθημερινά.. Δεν θα σου πω ότι δεν ήταν δύσκολα όμως βγαίνει.. Αυτό που με βοήθησε πολύ ήταν ότι φαγητό τον πρώτο μήνα μας έφερνε η πεθερα και ερχόταν μια φορά την εβδομάδα και μου καθάριζε το σπίτι.. Τα μωρά τα φρόντιζα αποκλειστικά εγώ μέρα νύχτα.. Οι πρώτες μέρες στο σπίτι είναι ζόρικες μέχρι να βρεις τα πατήματα σου μετά κυλάει πολύ πιο ομαλά, ειδικά όταν σταματάς να ξυπνάς τα μωρά το βράδυ εκει παίρνεις μια γερή ανάσα!! Εγώ θήλασα αποκλειστικά, δεν μπορούσα να διανοηθώ μόνη μου να πρέπει να αποστειρώνω να βράζω να κρυώνω νερά να ταΐζω δυο μωρά ταυτόχρονα με μπιμπερό🥵🥵... Κάθε φορά,όμως, που κοιμόταν τα παιδιά είτε ήταν μέρα είτε ήταν νύχτα και ένιωθα κουρασμένη κοιμόμουν και εγώ μαζί τους.. Στον 2ο μήνα αμέσως μετά το 1ο εμβόλιο μου κοιμήθηκαν και πρώτη φορά σερί όλο το βράδυ, τότε περιττό να σας πω ότι ήθελα να κάνω πάρτυ!!! 🥳🥳 Καλή δύναμη σε όλες σας, θα έρθουν πιο εύκολες μέρες τόσο σύντομα και δεν θα θυμάστε όλες αυτές τις δυσκολίες!! 

Και φτανει το γαλα κ για τα 2 μωρα; Δεν ηθελε ποτε συμπληρωμα; Σου ηρθε ευκολα; Ή εβαλες θηλαστρο για βοηθεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Αχ παναγια μου πολυ δυσκολο ειναι! Μακαρι να τα καταφερω..και ολες οσες θελουμε !!! θελει πολυ υπομονη κ επιμονη!!το βρεδυ καλά κανεις και δινεις 60 για να κοιμουνται κ λιγο παραπανω.αυτο με το 2 /3ωρο να τα ξυπνας κ να τα ταΐζεις ειναι νεα μόδα;;η μανα μου με κοροιδευε και λεει οποτε θελει ας ξυπνησει το παιδι..αλλα ισως τα μωρακια μας να ειναι σε κιλα πιο λιγα απο το αν ηταν ενα μονο..μαι να πρεπει ετσι;.δε ξερωω...θα τα δω και εγω αυντομα ..τριτη παω για καρδιοτοκογραφημα κ λογικα θα μου πει ποτε θα γεννησω :-)

Έχει να κάνει με τα κιλά τους κ το πόσα έχασαν στην κλινική. Μέχρι εχθές είμασταν στο 2ωρο.. Έπρεπε να πάρουν βάρος, ειδικά η μικρούλα που είχε ικτερο. Οπότε δεν έχει όταν ξυπνήσουν.. Τα ξυπνάς κ ταΐζεις. Εμάς εχθές είπε ο γιατρός πως η μικρή πήρε περισσότερο από τον μικρό γιατί λέει αναπληρώνει τα κιλά που θα έπαιρνε κανονικά αν ήταν μόνη της στην κοιλιά. Ποιος ξέρει. Εγώ κάνω ότι μου πουν ο γιατρός κ η μαία του. Κοιτα δε θα σου πω ψέματα η κούραση είναι μεγάλη αλλά με το που τα πάρεις αγκαλιά τα ξεχνάς όλα!!! Ειδικά τις πρώτες μέρες το μόνο που έχεις να κανεις εσύ είναι να θηλάζεις, να τρως και να κοιμάσαι.. Όσο για τα κιλά κορίτσια μη σκέφτεστε το ποσα θα πάρετε κλπ... Τα μικρά είναι 15 ημερών, εγώ στην εγκυμοσύνη πήρα 15 κιλά κ ήδη έχω χάσει 18... Και τώρα τρώω όχι αστεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Και φτανει το γαλα κ για τα 2 μωρα; Δεν ηθελε ποτε συμπληρωμα; Σου ηρθε ευκολα; Ή εβαλες θηλαστρο για βοηθεια;

Πιστέψτε με φτάνει και με το παραπάνω, εμένα έσταζε πολλές φορές γινόμουν χάλια από το γάλα!! Η παραγωγή έχει να κάνει με το πόσο πίνουν τα μωρά, όσο πιο πολύ θηλάζουν τόσο πιο πολύ γάλα παράγεται.. Εμένα το γάλα μου κατέβηκε την 3η μέρα μετά τον τοκετό, μέχρι τότε είχα δώσει μόνο δυο φορές στο ένα μωρό ξένο λόγω πίεσης στο νοσοκομείο γτ μου έλεγαν πρέπει για να φύγει ο ίκτερος.. Μετά χρειάστηκε να αποσυμφόρησω το στήθος με θήλαστρο  γιατι το γάλα κατέβηκε πολύ απότομα και πρήστηκα υπερβολικά πολύ σε σημείο να πονάω!! Από τότε δεν ξαναχρησιμοποιησα θήλαστρο..  Ο γιος μου θήλαζε με δυσκολία ήταν πιο μικρουλης και κουραζόταν πολύ εύκολα, ήμουν όμως πολύ τυχερή γτ η κόρη μου θήλαζε τέλεια.. Τις πρώτες 20 μέρες χρησιμοποίησα ψευδό θηλή στον γιο γιατί δεν μπορούσε να πιάσει τη θηλή ήταν και πολύ επίπεδες οι θηλές μου.. Εγώ πρόσφερα στο κάθε μωρό μόνο ένα συγκεκριμένο στήθος, μου είχε πει η μαία ότι με αυτόν τον τρόπο βοηθάω το στήθος μου να καταλάβει ποσό πρέπει να παράγει γτ το κάθε μωρό τρώει διαφορετικές ποσότητες και αυτό το κράτησα μέχρι τη στιγμή που αποθηλασα.. 
 

Κοριτσια αυτό που σας συμβουλεύω είναι να ευχαριστηθείτε όλες σας τις στιγμές με τα μωρά σας, να ακούτε το σώμα και τα θέλω σας να μην πιέζεστε πολύ γιατι πάνω από όλα σημασία έχει να νιώθετε και να είστε εσείς καλά για να φροντίζετε τα μωράκια σας!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux να σε ρωτήσω κάτι αν θυμάσαι. Στις πολύ αρχές που ακόμα δεν στηρίζουν το κεφαλάκι πώς θήλαζες και τα δύο; Εγώ θυμάμαι ότι έπρεπε με το ένα χέρι να κρατάω το κεφαλάκι του και με το άλλο το στήθος για να μην ξεφεύγει. Και χρειαζόμουν και ένα άτομο να μου δίνει νερό με το καλαμάκι 😂 τι δίψα ήταν αυτή θεε μου! Όση ώρα τρώει το ένα, τι κάνει το άλλο; κι αν πχ τρώει επί 40 λεπτά κι αρχίσει να κλαίει το άλλο, πως το χειρίζεσαι; Σταματάς το πρώτο για να πάρεις το άλλο; Το ίδιο κι όταν τα κάνεις μπάνιο ή τα πλένεις μετά την αλλαγή πάνας. Παίρνεις και το δεύτερο μωρό στο μπάνιο σε ρηλαξ και αν κλάψει το αφήνεις να κλαίει μέχρι να τελειώσεις; 

Χαζές ερωτήσεις, το ξέρω αλλά κάτι τέτοια πρακτικά σκέφτομαι και τρελαίνομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Έχει να κάνει με τα κιλά τους κ το πόσα έχασαν στην κλινική. Μέχρι εχθές είμασταν στο 2ωρο.. Έπρεπε να πάρουν βάρος, ειδικά η μικρούλα που είχε ικτερο. Οπότε δεν έχει όταν ξυπνήσουν.. Τα ξυπνάς κ ταΐζεις. Εμάς εχθές είπε ο γιατρός πως η μικρή πήρε περισσότερο από τον μικρό γιατί λέει αναπληρώνει τα κιλά που θα έπαιρνε κανονικά αν ήταν μόνη της στην κοιλιά. Ποιος ξέρει. Εγώ κάνω ότι μου πουν ο γιατρός κ η μαία του. Κοιτα δε θα σου πω ψέματα η κούραση είναι μεγάλη αλλά με το που τα πάρεις αγκαλιά τα ξεχνάς όλα!!! Ειδικά τις πρώτες μέρες το μόνο που έχεις να κανεις εσύ είναι να θηλάζεις, να τρως και να κοιμάσαι.. Όσο για τα κιλά κορίτσια μη σκέφτεστε το ποσα θα πάρετε κλπ... Τα μικρά είναι 15 ημερών, εγώ στην εγκυμοσύνη πήρα 15 κιλά κ ήδη έχω χάσει 18... Και τώρα τρώω όχι αστεία.

Πωπω αυτό ήθελα να σε ρωτήσω.. Ζυγίστηκα σημερα και έχω πάρει μόνο 16 κιλά ενώ ο γιατρός μου είχε πει τουλάχιστον 20. Άρα πρακτικά όλα θα φύγουν με τη γέννα.  

Η κοιλιά πως είναι? Με τόση διάταση που είχε θα μαζέψει πιστεύεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η karen είπε:

Γεια σας ομορφιές β επιπέδου σε ποια εβδομαδα κάνατε ;

Κουκλα τι κανεις; Εφτασες κι ολας για Β επιπεδου; 21+2 έκανα εγώ! 

Πώς είναι ο τράχηλος; έκανες τα δέοντα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Mariloux να σε ρωτήσω κάτι αν θυμάσαι. Στις πολύ αρχές που ακόμα δεν στηρίζουν το κεφαλάκι πώς θήλαζες και τα δύο; Εγώ θυμάμαι ότι έπρεπε με το ένα χέρι να κρατάω το κεφαλάκι του και με το άλλο το στήθος για να μην ξεφεύγει. Και χρειαζόμουν και ένα άτομο να μου δίνει νερό με το καλαμάκι 😂 τι δίψα ήταν αυτή θεε μου! Όση ώρα τρώει το ένα, τι κάνει το άλλο; κι αν πχ τρώει επί 40 λεπτά κι αρχίσει να κλαίει το άλλο, πως το χειρίζεσαι; Σταματάς το πρώτο για να πάρεις το άλλο; Το ίδιο κι όταν τα κάνεις μπάνιο ή τα πλένεις μετά την αλλαγή πάνας. Παίρνεις και το δεύτερο μωρό στο μπάνιο σε ρηλαξ και αν κλάψει το αφήνεις να κλαίει μέχρι να τελειώσεις; 

Χαζές ερωτήσεις, το ξέρω αλλά κάτι τέτοια πρακτικά σκέφτομαι και τρελαίνομαι!!

Καθόλου χαζές ερωτήσεις.. Πάντα θήλαζα ταυτόχρονα την ημέρα, ενώ τη νύχτα όποτε ξυπνούσε το κάθε μωρό.. Το στήθος δεν το κρατούσα ποτέ κατά τη διάρκεια του θηλασμού παραμονο στην αρχή όπου βοηθούσα τα μωρά να πιάσουν την θηλή αν δεν μπορούσαν μονα τους.. Γενικά ολη μέρα την περνούσαμε στον καναπέ έχω μεγάλο γωνιακό και όταν είχα ένα μωρό στην αγκαλιά μου για να παρω το άλλο το γύριζα στο πλάι και το σήκωνα ανάποδα κρατώντας το από το στηθακι του ουσιαστικά το κεφάλι τους κρεμόταν μπροστά αλλά αυτό δεν είναι καθόλου πρόβλημα (δεν ξέρω κιόλας αν το εξήγησα σωστά).. Δεν θυμάμαι να διψουσα τρέλα κατά τη διάρκεια του θηλασμού αλλά έπινα αρκετό νερό μέσα στην ημέρα.. Είχε τύχει να θηλάζει το ένα και να αρχίσει το άλλο να κλαίει, αναγκαστικά αν δεν το είχα κοντά σταματούσα το πρώτο έπαιρνα το δεύτερο και πήγαινα ξανά στην αρχική μου θέση να θηλάσω και τα δυο μαζί, αυτός είναι και ο λόγος που εμένα προσωπικα η πολυθρόνα θηλασμού δεν με βόλεψε ποτέ.. Όταν ερχόταν η ώρα για αλλαγή πανας εκανα πολύ γρήγορες κινήσεις και είχα γίνει λίγο Φεράρι μη τυχόν και κλάψει το δεύτερο, δεν σου κρύβω ότι αρκετές φορές έκλαιγε κάποιο μωρό για λίγο αλλά δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά!! Για το μπάνιο το ίδιο επίσης, δεν διαρκούσε πολύ ήταν εξπρές γτ δεν με έπαιρνε για καθυστερήσεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Πωπω αυτό ήθελα να σε ρωτήσω.. Ζυγίστηκα σημερα και έχω πάρει μόνο 16 κιλά ενώ ο γιατρός μου είχε πει τουλάχιστον 20. Άρα πρακτικά όλα θα φύγουν με τη γέννα.  

Η κοιλιά πως είναι? Με τόση διάταση που είχε θα μαζέψει πιστεύεις?

Κ μένα μου είχε πει σίγουρα 20 αλλά δεν τα έφτασα. Η κοιλιά έπεσε κατευθείαν... έχει μείνει πολύ λίγη. Σε καμμία περίπτωση δε φαίνεται πως γέννησα πριν 2 βδομαδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Καθόλου χαζές ερωτήσεις.. Πάντα θήλαζα ταυτόχρονα την ημέρα, ενώ τη νύχτα όποτε ξυπνούσε το κάθε μωρό.. Το στήθος δεν το κρατούσα ποτέ κατά τη διάρκεια του θηλασμού παραμονο στην αρχή όπου βοηθούσα τα μωρά να πιάσουν την θηλή αν δεν μπορούσαν μονα τους.. Γενικά ολη μέρα την περνούσαμε στον καναπέ έχω μεγάλο γωνιακό και όταν είχα ένα μωρό στην αγκαλιά μου για να παρω το άλλο το γύριζα στο πλάι και το σήκωνα ανάποδα κρατώντας το από το στηθακι του ουσιαστικά το κεφάλι τους κρεμόταν μπροστά αλλά αυτό δεν είναι καθόλου πρόβλημα (δεν ξέρω κιόλας αν το εξήγησα σωστά).. Δεν θυμάμαι να διψουσα τρέλα κατά τη διάρκεια του θηλασμού αλλά έπινα αρκετό νερό μέσα στην ημέρα.. Είχε τύχει να θηλάζει το ένα και να αρχίσει το άλλο να κλαίει, αναγκαστικά αν δεν το είχα κοντά σταματούσα το πρώτο έπαιρνα το δεύτερο και πήγαινα ξανά στην αρχική μου θέση να θηλάσω και τα δυο μαζί, αυτός είναι και ο λόγος που εμένα προσωπικα η πολυθρόνα θηλασμού δεν με βόλεψε ποτέ.. Όταν ερχόταν η ώρα για αλλαγή πανας εκανα πολύ γρήγορες κινήσεις και είχα γίνει λίγο Φεράρι μη τυχόν και κλάψει το δεύτερο, δεν σου κρύβω ότι αρκετές φορές έκλαιγε κάποιο μωρό για λίγο αλλά δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά!! Για το μπάνιο το ίδιο επίσης, δεν διαρκούσε πολύ ήταν εξπρές γτ δεν με έπαιρνε για καθυστερήσεις!! 

Ενταξει κατάλαβα ακριβώς! Τα εξήγησες τέλεια!! Ειναι σημαντικό να παίρνεις πληροφορίες από έναν άνθρωπο που τα έχει περάσει. Γιατι κακα τα ψέματα, οση βοηθεια και να έχουμε θα υπάρχουν ώρες που θα πρέπει να είμαστε τελείως μόνες μας και καλό θα ήταν να είμαστε προετοιμασμένες. 

Οσο για σένα, μετά από όλα αυτά μπορείς άνετα να κάνεις καριέρα ταχυδακτυλουργού!! 👏👏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβάζω όλα αυτά που γράφετε τώρα ρε κορίτσια και λέω πως γίνεται οι γυναίκες να είναι τόσο δυνατές ρε παιδί μου!? Δηλαδή τι περνάμε και πάλι μια χαρά τα πάμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Διαβάζω όλα αυτά που γράφετε τώρα ρε κορίτσια και λέω πως γίνεται οι γυναίκες να είναι τόσο δυνατές ρε παιδί μου!? Δηλαδή τι περνάμε και πάλι μια χαρά τα πάμε!!!

Και κατά τα άλλα είμαστε το αδύναμο φύλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Έχει να κάνει με τα κιλά τους κ το πόσα έχασαν στην κλινική. Μέχρι εχθές είμασταν στο 2ωρο.. Έπρεπε να πάρουν βάρος, ειδικά η μικρούλα που είχε ικτερο. Οπότε δεν έχει όταν ξυπνήσουν.. Τα ξυπνάς κ ταΐζεις. Εμάς εχθές είπε ο γιατρός πως η μικρή πήρε περισσότερο από τον μικρό γιατί λέει αναπληρώνει τα κιλά που θα έπαιρνε κανονικά αν ήταν μόνη της στην κοιλιά. Ποιος ξέρει. Εγώ κάνω ότι μου πουν ο γιατρός κ η μαία του. Κοιτα δε θα σου πω ψέματα η κούραση είναι μεγάλη αλλά με το που τα πάρεις αγκαλιά τα ξεχνάς όλα!!! Ειδικά τις πρώτες μέρες το μόνο που έχεις να κανεις εσύ είναι να θηλάζεις, να τρως και να κοιμάσαι.. Όσο για τα κιλά κορίτσια μη σκέφτεστε το ποσα θα πάρετε κλπ... Τα μικρά είναι 15 ημερών, εγώ στην εγκυμοσύνη πήρα 15 κιλά κ ήδη έχω χάσει 18... Και τώρα τρώω όχι αστεία.

Καταλαβαα !!ναι !!!! οταν θηλάζεις δε παχαινεις..τουλαχιστον τωρα μπορουμε να φαμε τα παντα ... :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Και κατά τα άλλα είμαστε το αδύναμο φύλο...

Το τι έχουν δει τα μάτια μου τόσο καιρό στο νοσοκομείο δεν περιγράφεται... Να λες δεν παίζει να τα αντέχει άνθρωπος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Το τι έχουν δει τα μάτια μου τόσο καιρό στο νοσοκομείο δεν περιγράφεται... Να λες δεν παίζει να τα αντέχει άνθρωπος... 

Εννοείς στη μαιευτική ή γενικά στο νοσοκομείο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Καταλαβαα !!ναι !!!! οταν θηλάζεις δε παχαινεις..τουλαχιστον τωρα μπορουμε να φαμε τα παντα ... :-) 

Εγώ πήρα 25 κιλά και στις 2 εβδομάδας μετά τη γέννα είχα χάσει 28, δεν φαινόταν καν ότι είχα γεννήσει!! Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ο θηλασμός ή το ότι δεν είχα χρόνο να φάω 🤔🤔 ή και τα δυο ταυτόχρονα!! 
Στο θέμα κοιλιά νομίζω με βοήθησε αρκετά η ζώνη καισαρικης που έβαλα σας το έχω ξαναναφερει ήταν σωτηρία για μένα όχι μόνο από θέμα μαζέματος αλλά ταυτόχρονα μου κρατούσε σταθερή την τομή και από την 1η μέρα αυτοεξυπηρετιομουν, ο,τι ήθελα σηκωνόμουν μόνη μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η melodyy είπε:

Το τι έχουν δει τα μάτια μου τόσο καιρό στο νοσοκομείο δεν περιγράφεται... Να λες δεν παίζει να τα αντέχει άνθρωπος... 

χαχαχαχα μήπως μπήκε καμία έγκυος εντατική με σοβαρή υπονατριωση όπως εγώ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

χαχαχαχα μήπως μπήκε καμία έγκυος εντατική με σοβαρή υπονατριωση όπως εγώ?

Μ αρέσει που το διακωμωδείς πάντως! 

Θέλω να μας πει η @melodyy τι είδε, αλλά φοβάμαι μην τρομάξουμε. Αν και πλέον είμαστε έτοιμες για όλα. 💪💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! 

@Marilouxευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές, πραγματικά μου έδωσες κουράγιο!!!! Ελπίζω να τα καταφέρω κι εγώ όπως εσύ 💕💕

@Antelopeτις ίδιες απορίες έχουμε κι εγώ αυτά σκεφτόμουν!!!!

Κορίτσια εγω πάλι ανέβασα πυρετό από χθες κι έχω πόνο στο στήθος, οπότε μάλλον βλέπω να έπαθα καμία μαστίτιδα.. να δω τι άλλο θα με βρει 🤔🤔

Όσον αφορά τα κιλά εγώ είμαι πιο αδύνατη από πριν την εγκυμοσύνη, τόσο που ανησυχω.. και τρώω και συνέχεια!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Μ αρέσει που το διακωμωδείς πάντως! 

Θέλω να μας πει η @melodyy τι είδε, αλλά φοβάμαι μην τρομάξουμε. Αν και πλέον είμαστε έτοιμες για όλα. 💪💪

Δεν ήταν καθόλου αστείο αλλά πραγματικά τώρα τι άλλο μπορώ να κάνω? Είναι αυτό που λέει η @Sweetie79 "Να δω τι άλλο θα με βρει!"

Ναι @melodyy πες μας τι είδανε τα μάτια σου στο νοσοκομείο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! 

@Marilouxευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές, πραγματικά μου έδωσες κουράγιο!!!! Ελπίζω να τα καταφέρω κι εγώ όπως εσύ 💕💕

@Antelopeτις ίδιες απορίες έχουμε κι εγώ αυτά σκεφτόμουν!!!!

Κορίτσια εγω πάλι ανέβασα πυρετό από χθες κι έχω πόνο στο στήθος, οπότε μάλλον βλέπω να έπαθα καμία μαστίτιδα.. να δω τι άλλο θα με βρει 🤔🤔

Όσον αφορά τα κιλά εγώ είμαι πιο αδύνατη από πριν την εγκυμοσύνη, τόσο που ανησυχω.. και τρώω και συνέχεια!!! 

 

Sweetie μου αν υπάρχει υποψία μσστίτιδας πρέπει να δράσεις άμεσα. Δεν παλεύεται. Είχα πάθει πρώτη φορά όταν ήταν 20 ημερών ο μικρός μου και ήταν εφιαλτική. Μεσα σε λίγη ώρα ανέβασα 40 πυρετό, ο πόνος στο στήθος ανυπόφορος και η εξάντληση σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορούσα ούτε να κουνηθώ ούτε να μιλήσω. 

Ο γυναικολόγος στον κόσμο του, είπε να κόψω τον θηλασμό Και να πάω στα επείγοντα να δουν μήπως χρειάζομαι χειρουργείο (στην αρχή μου έλεγε μήπως είναι κάποια ιωση) και με έσωσε η παιδίατρος (Είναι και σύμβουλος θηλασμου). Οι οδηγίες ήταν να βγάζω τελείως το γάλα από το πονεμένο στήθος, εντατικο μασάζ στο σημείο που πονάει με κινηση απο τη βαση προς τη θηλή (Κι ας μην μπορούσα ούτε να το αγγίξω από τον πόνο) ζεστές κομπρεσες/ζεστα ντουζ για να μαλακώσει και να μπορεί να βγει το γάλα και κρύες κομπρεσες μετα το θηλασμό για ανακούφιση. Ξεκούραση μου έλεγε και ξανάλεγε (πόσο εύκολο είναι αυτό;) Τέλος μου σύστησε να πάρω algofren για τον πόνο, τον πυρετό και την μείωση της φλεγμονής. Την τριτη μέρα θα έπαιρνα αντιβίωση αν συνέχιζε. Ευτυχώς κράτησε μόνο 24 ώρες. Την επόμενη μέρα έφυγε ο πυρετός, συνέχιζα βέβαια να πονάω αλλά υποφερτά μεχρι να φύγει τελείως. 

Α και σε όλα αυτά δεν πρέπει να ξεχνάς και το άλλο στήθος γιατί συχνά το παραμελούμε και μπορεί να φραξουν οι πόροι και να πάθει το ίδιο.

Πάρε τηλ κάποιον να σε καθοδηγήσει, γιατρό, μαία (συνήθως οι παιδίατροι ξέρουν καλύτερα από τους γυναικολόγους αυτά τα θέματα) γιατί είναι κρίμα να υποφέρεις και αν το αφήσεις θα γινει χειρότερο.

Εύχομαι να περάσει σύντομα.  Έχεις περάσει πολλά κι εσύ βρε μανούλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Sweetie μου αν υπάρχει υποψία μσστίτιδας πρέπει να δράσεις άμεσα. Δεν παλεύεται. Είχα πάθει πρώτη φορά όταν ήταν 20 ημερών ο μικρός μου και ήταν εφιαλτική. Μεσα σε λίγη ώρα ανέβασα 40 πυρετό, ο πόνος στο στήθος ανυπόφορος και η εξάντληση σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορούσα ούτε να κουνηθώ ούτε να μιλήσω. 

Ο γυναικολόγος στον κόσμο του, είπε να κόψω τον θηλασμό Και να πάω στα επείγοντα να δουν μήπως χρειάζομαι χειρουργείο (στην αρχή μου έλεγε μήπως είναι κάποια ιωση) και με έσωσε η παιδίατρος (Είναι και σύμβουλος θηλασμου). Οι οδηγίες ήταν να βγάζω τελείως το γάλα από το πονεμένο στήθος, εντατικο μασάζ στο σημείο που πονάει με κινηση απο τη βαση προς τη θηλή (Κι ας μην μπορούσα ούτε να το αγγίξω από τον πόνο) ζεστές κομπρεσες/ζεστα ντουζ για να μαλακώσει και να μπορεί να βγει το γάλα και κρύες κομπρεσες μετα το θηλασμό για ανακούφιση. Ξεκούραση μου έλεγε και ξανάλεγε (πόσο εύκολο είναι αυτό;) Τέλος μου σύστησε να πάρω algofren για τον πόνο, τον πυρετό και την μείωση της φλεγμονής. Την τριτη μέρα θα έπαιρνα αντιβίωση αν συνέχιζε. Ευτυχώς κράτησε μόνο 24 ώρες. Την επόμενη μέρα έφυγε ο πυρετός, συνέχιζα βέβαια να πονάω αλλά υποφερτά μεχρι να φύγει τελείως. 

Α και σε όλα αυτά δεν πρέπει να ξεχνάς και το άλλο στήθος γιατί συχνά το παραμελούμε και μπορεί να φραξουν οι πόροι και να πάθει το ίδιο.

Πάρε τηλ κάποιον να σε καθοδηγήσει, γιατρό, μαία (συνήθως οι παιδίατροι ξέρουν καλύτερα από τους γυναικολόγους αυτά τα θέματα) γιατί είναι κρίμα να υποφέρεις και αν το αφήσεις θα γινει χειρότερο.

Εύχομαι να περάσει σύντομα.  Έχεις περάσει πολλά κι εσύ βρε μανούλα..

Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου!!! Μίλησα με τη μαία του γιατρου και μου είπε να πάρω voltaren και αντιβίωση κι αύριο να μιλήσω με το μαστολογο τους να με δει!!! Κι επίσης μου είπε μασάζ κι άδειασμα το στήθος!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sweetie79 είπε:

Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου!!! Μίλησα με τη μαία του γιατρου και μου είπε να πάρω voltaren και αντιβίωση κι αύριο να μιλήσω με το μαστολογο τους να με δει!!! Κι επίσης μου είπε μασάζ κι άδειασμα το στήθος!!!! 

Α ωραία έχεις τους καλύτερους συμβούλους! 

Με τη φαγούρα που είχες τι έγινε αλήθεια; σταμάτησε μετά τη γέννα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Δεν ήταν καθόλου αστείο αλλά πραγματικά τώρα τι άλλο μπορώ να κάνω? Είναι αυτό που λέει η @Sweetie79 "Να δω τι άλλο θα με βρει!"

Ναι @melodyy πες μας τι είδανε τα μάτια σου στο νοσοκομείο..

Όταν θα γέννησετε όλες... Δε χρειάζεται τώρα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Δεν ήταν καθόλου αστείο αλλά πραγματικά τώρα τι άλλο μπορώ να κάνω? Είναι αυτό που λέει η @Sweetie79 "Να δω τι άλλο θα με βρει!"

Ναι @melodyy πες μας τι είδανε τα μάτια σου στο νοσοκομείο..

 Συγνώμη που γέλασα αλλά έτσι το εξέλαβα εγώ, ότι έκανες χιούμορ με την κατάσταση σου! Εξάλλου όταν όλα περνάνε με αίσιο τέλος μόνο αυτό μένει να κάνεις.. Υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις και άπειρα περιστατικά που θεωρούνται πολύ βαριά κ σοβαρα... Δεν είναι ένα κ δύο..οσες όμως νοσηλεύονται σίγουρα έχουν σοβαρό λόγο για να το κάνουν.. σαν το δικό σου όμως, όχι δεν είχε ή τουλάχιστον όσο ήμουν εκει.Ωστόσο το νοσοκομείο δεν κάνει καλό στην ψυχολογία γτ πραγματικά επηρεάζεσαι με όσα βλέπεις εκεί μέσα...μπορεί να μπαίνεις για καλό αλλά άμα παρακαθεσαι εκεί είναι επιβαρυντικό για τη ψυχολογία.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...