Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

@melodyy συγχαρητήρια! Να σου ζήσουν γερές και τυχερές να είναι στη ζωή τους! Φοβερη εμπειρια να τα βλεπεις με το που βγαινουν ε; 

Αφού αρχίσατε και βρίσκεται ήδη πατήματα είστε πολύ καλά! Εγώ είμαι προετοιμασμένη για το 40ημερο του χάους 😰

Βρε θηρίο πέρασες τις 37 εβδομάδες; Τι βαρος ειχαν τα κορίτσια σου; 

Οπότε βρεις χρόνο πες μας κι άλλα! Όπως καταλαβαίνεις διψάμε για λεπτομέρειες για αυτές τις πρώτες μέρες ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@melodyy μου να σας ζήσουν τα μωράκια σας γερά κ δυνατά!!! Φθασανε μέχρι τέλους ε? Να μας πεις λεπτομέρειες, έγινε κάτι ξαφνικά η πηγες προγραμματισμενα? Τι όμορφα μια μια παίρνει σειρά.. Κ το καλό είναι πως όλες φθάνουν στο στόχο παρά τις δυσκολίες!! Σ λίγο καιρό θα ανοίξουμε νέο θέμα δίδυμο μαμάδων🤣😘🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Σούπερ!!! Θα βάλουν πολύ γρήγορα βάρος μόλις περάσουν οι πρώτες μέρες.. Σας ειπαν από το μαιευτήριο πως να τα ταΐζετε? Πως ξέρετε ωράρια κλπ? Πολύ καλό που θηλάζουν και τα δύο για να διατηρείται η παραγωγή σου! Καταπληκτικα νέα γενικώς! Χαίρομαι πάρα πολύ για σας 😊 Όλα πήγαν κατευχην! 

Μας είπαν κ από το μαιευτήριο αλλά κ ο παιδίατρος μας. Είχαμε κάνει ένα ραντεβού πριν γεννήσω, με το που γεννήσαμε ήρθαμε σ επικοινωνία κ σήμερα ήρθε κ σπίτι κ τα είδε. Αλλά ναι εννοείται πως φεύγεις με οδηγίες από το μαιευτήριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Μας είπαν κ από το μαιευτήριο αλλά κ ο παιδίατρος μας. Είχαμε κάνει ένα ραντεβού πριν γεννήσω, με το που γεννήσαμε ήρθαμε σ επικοινωνία κ σήμερα ήρθε κ σπίτι κ τα είδε. Αλλά ναι εννοείται πως φεύγεις με οδηγίες από το μαιευτήριο

Χαιρομαι πολυ αγάπη που βρίσκετε τους ρυθμους σας😘😘🥰 όλα πήγαν πολυ καλα χαρείτε τα κ χουχουλιαστε!! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η melodyy είπε:

Κορίτσια μου ναι γέννησα δόξα το θεό και όλα είναι καλά! Εσείς πως είστε;;;; με το καλό να έρθουν στον κόσμο τα παιδάκια σας γερά και δυνατά!!! Και όσες παλεύουν σύντομα να δουν το πολυπόθητο θετικό αποτέλεσμα! Πως είστε;;;; εγώ τώρα ξεκινάω να βρίσκω πατήματα δειλά δειλά! 

Πολλά συγχαρητήρια!!! Να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας!!! Υγιή και καλοτυχα να είναι! Πως είναι η αϋπνία ο θηλασμός και οι δύσκολιες μετά τη γέννα? Έκανες καισαρική με επισκληριδιο εεε? Είναι το καλύτερο και το πιο ασφαλές για τα μωράκια για να μην πάρουν νάρκωση!

Και εγώ είμαι σε περίοδο που τα περιμένω να σκάσουν μύτη. Ελπίζω να φτάσουμε την 36η εβδομάδα αλλά δεν τα ξέρεις αυτά.. Εμένα με είχαν ότι θα γεννήσω σίγουρα κατά την 34η λόγω σωματοτυπου. Οπότε είμαστε σε επιφυλακή σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Αχ πώς κάθεσαι με τα ποδια ψηλά; Δεν σε πιέζουν την κοιλιά; Αφού ανακουφίζεσαι όμως! Αυτο εχει σημασια.. τα παπούτσια; Σου μπαινουν; 
 

Θα πάω ναι στις 34+5! Αλλά δε νομίζω να έχω νέα! Θα με δει απλά! Εσύ πιστεύεις οτι μπορεί να κλείσετε ραντεβού;;

Δεν έχω φορέσει παπούτσια τις τελευταίες μέρες που ξεκίνησα να πρήζονται τα πόδια τόσο πολύ.. Θα δω την Τετάρτη εάν θα μου κάνουν 😂 Αλλιώς να δω τι θα κάνω.. Θα πάω με τις παντόφλες (χαχαχαχα). Έχουν κατέβει τώρα λίγο ακόμα νομίζω και έχω λίγα εκατοστά να αναπνέω όταν είμαι ξαπλωμένη.. Βέβαια από το στήθος και πάνω είμαι εντελώς κάθετη γιατί αλλιώς δεν αναπνέω λόγω μπούκωματος..

Πιστεύω θα μου κλείσουν ραντεβού μολις κλείσω την 36η ναι. Θεωρητικα πρέπει να βγάλουμε το ράμμα της περιδεσης και να περιμένουμε τον τοκετό αλλά επειδή δεν υπάρχει η περίπτωση του φυσιολογικού θέλω να μου τα κάνουν μαζί όπως και της @annie!

Έχεις άρα πολλές μέρες ακόμα μέχρι το ραντεβού εσύ εε? Ίσως να είναι και το τελευταίο στις 34+5 εεε? Εσύ θα πας προγραμματισμένα? Τι έχετε πει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Δεν έχω φορέσει παπούτσια τις τελευταίες μέρες που ξεκίνησα να πρήζονται τα πόδια τόσο πολύ.. Θα δω την Τετάρτη εάν θα μου κάνουν 😂 Αλλιώς να δω τι θα κάνω.. Θα πάω με τις παντόφλες (χαχαχαχα). Έχουν κατέβει τώρα λίγο ακόμα νομίζω και έχω λίγα εκατοστά να αναπνέω όταν είμαι ξαπλωμένη.. Βέβαια από το στήθος και πάνω είμαι εντελώς κάθετη γιατί αλλιώς δεν αναπνέω λόγω μπούκωματος..

Πιστεύω θα μου κλείσουν ραντεβού μολις κλείσω την 36η ναι. Θεωρητικα πρέπει να βγάλουμε το ράμμα της περιδεσης και να περιμένουμε τον τοκετό αλλά επειδή δεν υπάρχει η περίπτωση του φυσιολογικού θέλω να μου τα κάνουν μαζί όπως και της @annie!

Έχεις άρα πολλές μέρες ακόμα μέχρι το ραντεβού εσύ εε? Ίσως να είναι και το τελευταίο στις 34+5 εεε? Εσύ θα πας προγραμματισμένα? Τι έχετε πει?

Ε ναι βρε κορίτσι μου από τη στιγμή που θα πας με καισαρική γιατί να σε παιδέψει νωρίτερα κ να στο βγάλει; Κατευθείαν με το που τελειώσει με την καισαρική μπορεί να το βγάλει ούτε μισό λεπτό υπόθεση δεν είναι. Σκέψου εμένα εκείνη τη ώρα μου είχαν βγάλει ήδη το πανί που είχα για την εγχείρηση για να μη βλέπω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Μας είπαν κ από το μαιευτήριο αλλά κ ο παιδίατρος μας. Είχαμε κάνει ένα ραντεβού πριν γεννήσω, με το που γεννήσαμε ήρθαμε σ επικοινωνία κ σήμερα ήρθε κ σπίτι κ τα είδε. Αλλά ναι εννοείται πως φεύγεις με οδηγίες από το μαιευτήριο

Ωραία! Άρα παίρνεις οδηγίες κατευθείαν! Θα έρχεται στο σπίτι ο παιδίατρος? Ή θα τα πηγαίνετε και εσείς? Εδώ στην Γερμανία έρχεται η μαία την επόμενη μέρα μετά που βγαίνεις από το μαιευτήριο αλλά νομίζω ο παιδίατρος δεν έρχεται σπίτι. Τα ζυγίζει κλπ? Τι ακριβώς κάνει στο σπίτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η annie! είπε:

Ε ναι βρε κορίτσι μου από τη στιγμή που θα πας με καισαρική γιατί να σε παιδέψει νωρίτερα κ να στο βγάλει; Κατευθείαν με το που τελειώσει με την καισαρική μπορεί να το βγάλει ούτε μισό λεπτό υπόθεση δεν είναι. Σκέψου εμένα εκείνη τη ώρα μου είχαν βγάλει ήδη το πανί που είχα για την εγχείρηση για να μη βλέπω. 

Ναι αυτό θέλω και εγώ βρε @annie! μου. Αλλά επειδή εδώ είναι αλλιώς τα πράγματα και ακολουθούν πρωτόκολλα πολύ αυστηρά δεν ξέρω εάν γίνεται αυτό. Θα ρωτήσω τώρα που θα παω. Σίγουρα εάν γίνει απρόοπτα θα γίνουν και τα δύο μαζί αλλά εάν πάω προγραμματισμενα δεν ξέρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Δεν έχω φορέσει παπούτσια τις τελευταίες μέρες που ξεκίνησα να πρήζονται τα πόδια τόσο πολύ.. Θα δω την Τετάρτη εάν θα μου κάνουν 😂 Αλλιώς να δω τι θα κάνω.. Θα πάω με τις παντόφλες (χαχαχαχα). Έχουν κατέβει τώρα λίγο ακόμα νομίζω και έχω λίγα εκατοστά να αναπνέω όταν είμαι ξαπλωμένη.. Βέβαια από το στήθος και πάνω είμαι εντελώς κάθετη γιατί αλλιώς δεν αναπνέω λόγω μπούκωματος..

Πιστεύω θα μου κλείσουν ραντεβού μολις κλείσω την 36η ναι. Θεωρητικα πρέπει να βγάλουμε το ράμμα της περιδεσης και να περιμένουμε τον τοκετό αλλά επειδή δεν υπάρχει η περίπτωση του φυσιολογικού θέλω να μου τα κάνουν μαζί όπως και της @annie!

Έχεις άρα πολλές μέρες ακόμα μέχρι το ραντεβού εσύ εε? Ίσως να είναι και το τελευταίο στις 34+5 εεε? Εσύ θα πας προγραμματισμένα? Τι έχετε πει?

Ωραια οταν πας να μας πεις νέα! Και αν τελικά πήγες με παντόφλες! Εμενα οπως ειπα δεν εχουνε πρηστεί ακόμα. Ισα ισα λιγο που ουτε φαίνονται ούτε ενοχλούνε. Θα δείξει. Μάλλον είσαι η επόμενη στην σειρά που θα γεννήσει! 
Έχω μέρες ναι. Στις δυο βδομάδες μου κλείσανε. Για προγραμματισμένα μου είπε η γιατρός εκτός απροόπτου. Τι να πω! Κανείς δεν ξέρει! Ο Θεός μονο! Όλα καλά να πάνε και δε με νοιάζει το απρόοπτο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Ωραία! Άρα παίρνεις οδηγίες κατευθείαν! Θα έρχεται στο σπίτι ο παιδίατρος? Ή θα τα πηγαίνετε και εσείς? Εδώ στην Γερμανία έρχεται η μαία την επόμενη μέρα μετά που βγαίνεις από το μαιευτήριο αλλά νομίζω ο παιδίατρος δεν έρχεται σπίτι. Τα ζυγίζει κλπ? Τι ακριβώς κάνει στο σπίτι?

Και γω πήρα μαία την επόμενη που βγήκαμε. Είναι η μαία του παιδίατρου κ με βοήθησε παρα πολύ!  Ελλάδα συνήθως μέχρι να 40ισουν τα παιδιά έρχονται οι παιδίατροι στο σπίτι. Κανονικό έλεγχο μέτρησε κεφαλάκι, αντανακλαστικά, τα ακροάστηκε και τα ζύγισε. 1.30 ώρα τα εξέταζε σίγουρα. Τσέκαρε κ στάση θηλασμού κ γενικά μας έδωσε οδηγίες. Τώρα το τι πρωτόκολλα έχουν εκεί δεν το ξέρω πάντως σε μένα αν είχε βγάλει το ράμμα θα είχαν σπάσει τα νερά μου. Νομίζω στο ειπα με το που το έβγαλε άνοιξε ο τράχηλος 3 εκατοστά. Βέβαια θεωρώ πως και εκεί ξέρουν τι κάνουν κ δε θα ρισκάρουν. Όλα θα πάνε καλά γλυκιά μου!! Ποσό ακριβώς είσαι σήμερα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Και γω πήρα μαία την επόμενη που βγήκαμε. Είναι η μαία του παιδίατρου κ με βοήθησε παρα πολύ!  Ελλάδα συνήθως μέχρι να 40ισουν τα παιδιά έρχονται οι παιδίατροι στο σπίτι. Κανονικό έλεγχο μέτρησε κεφαλάκι, αντανακλαστικά, τα ακροάστηκε και τα ζύγισε. 1.30 ώρα τα εξέταζε σίγουρα. Τσέκαρε κ στάση θηλασμού κ γενικά μας έδωσε οδηγίες. Τώρα το τι πρωτόκολλα έχουν εκεί δεν το ξέρω πάντως σε μένα αν είχε βγάλει το ράμμα θα είχαν σπάσει τα νερά μου. Νομίζω στο ειπα με το που το έβγαλε άνοιξε ο τράχηλος 3 εκατοστά. Βέβαια θεωρώ πως και εκεί ξέρουν τι κάνουν κ δε θα ρισκάρουν. Όλα θα πάνε καλά γλυκιά μου!! Ποσό ακριβώς είσαι σήμερα; 

Όντως πλήρης έλεγχος! Και εγώ θα ρωτήσω εδώ τι είδους εξέταση κάνουν. Ευτυχώς βρήκαμε και Έλληνα παιδίατρο. Είναι πολύ δύσκολο να σε δεχτεί ο γιατρός εδώ.. Πολύ περίεργο σύστημα.. Αλλά ευτυχώς μας δέχτηκε!

Σήμερα είμαι 34+4 και την Τετάρτη που θα πάω στο νοσοκομείο θα ρωτήσω πως ακριβώς θα γίνει.. Είναι καιρός να μου πούνε πιστεύω. 

Μια εύκολη νύχτα με τα μικρούλια σας εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Evi 89 είπε:

Ωραια οταν πας να μας πεις νέα! Και αν τελικά πήγες με παντόφλες! Εμενα οπως ειπα δεν εχουνε πρηστεί ακόμα. Ισα ισα λιγο που ουτε φαίνονται ούτε ενοχλούνε. Θα δείξει. Μάλλον είσαι η επόμενη στην σειρά που θα γεννήσει! 
Έχω μέρες ναι. Στις δυο βδομάδες μου κλείσανε. Για προγραμματισμένα μου είπε η γιατρός εκτός απροόπτου. Τι να πω! Κανείς δεν ξέρει! Ο Θεός μονο! Όλα καλά να πάνε και δε με νοιάζει το απρόοπτο.. 

Ναι εγώ θα γεννήσω τώρα. Τα υπόλοιπα κορίτσια που περιμέναμε γέννησαν😊 Όπως το λες είτε προγραμματισμένα είτε απροοπτα να είναι καλά τα μωράκια όλων μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσείς με την περίδεση πρέπει να γραφτεί η περίπτωση σας κάπου ώστε να συγκεντρωθούν όλες αυτές οι περιπτώσεις που πάει καλά και να γίνει επιτέλους ρουτίνα και στη δίδυμη κύηση. Γιατί τώρα δεν κάνουν περίδεση επειδή δεν υπάρχουν επίσημα δεδομένα ότι βοηθάει και χάνονται μωράκια άδικα. Το ότι η @annie! είχε κατευθείαν διαστολή με το που αφαιρέθηκε το ράμμα τα λεει ολα.

Κι εμένα  στη γέννα μου είπε θα μου βγάλει το πεσσό. Ελπίζω να έχω κάνει ήδη την αναισθησία γιατί δεν θα είναι πολύ ευχάριστο να βάλει όλο το χέρι να ψαχουλεύει τον τράχηλο 😳

Φαντάζεστε με το που θα βγει το δαχτυλίδι να εκτοξευτεί και η μπέμπα;;

@Magaiver ε-ε-ερχονται!! Τετάρτη σε κάνουν εισαγωγή και σε λίγες μέρες τα έχεις αγκαλιά αναπνέοντας κανονικά και τρώγοντας βουνά από στρουντελ, κνουντελ, βουρστ! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο που μου ηρθε; στην καισαρική μπορούμε να έχουμε βαμμένα τα νύχια των ποδιών;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Κορίτσια εσείς με την περίδεση πρέπει να γραφτεί η περίπτωση σας κάπου ώστε να συγκεντρωθούν όλες αυτές οι περιπτώσεις που πάει καλά και να γίνει επιτέλους ρουτίνα και στη δίδυμη κύηση. Γιατί τώρα δεν κάνουν περίδεση επειδή δεν υπάρχουν επίσημα δεδομένα ότι βοηθάει και χάνονται μωράκια άδικα. Το ότι η @annie! είχε κατευθείαν διαστολή με το που αφαιρέθηκε το ράμμα τα λεει ολα.

Κι εμένα  στη γέννα μου είπε θα μου βγάλει το πεσσό. Ελπίζω να έχω κάνει ήδη την αναισθησία γιατί δεν θα είναι πολύ ευχάριστο να βάλει όλο το χέρι να ψαχουλεύει τον τράχηλο 😳

Φαντάζεστε με το που θα βγει το δαχτυλίδι να εκτοξευτεί και η μπέμπα;;

@Magaiver ε-ε-ερχονται!! Τετάρτη σε κάνουν εισαγωγή και σε λίγες μέρες τα έχεις αγκαλιά αναπνέοντας κανονικά και τρώγοντας βουνά από στρουντελ, κνουντελ, βουρστ! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο που μου ηρθε; στην καισαρική μπορούμε να έχουμε βαμμένα τα νύχια των ποδιών;

Γενικά νομίζω θέλουν ή χέρια ή πόδια άβαφα όχι και τα 2. Ρώτησε το γιατρό. Εγώ δεν είχα τίποτα βαμμένο.. Σίγουρα θα σου έχει κάνει την αναισθησία πρώτα. Εμένα με ξεκίνησε ο αναισθησιολόγος για την επισκληρίδειο κ μετά από κανα μισάωρο μπήκε ο γυναικολόγος μου. Άπαξ κ μπήκε ο γιατρός σε 5 λεπτά έβλεπα τα παιδάκια μου!!😍😍💕💕❤️💙❤️💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Κορίτσια εσείς με την περίδεση πρέπει να γραφτεί η περίπτωση σας κάπου ώστε να συγκεντρωθούν όλες αυτές οι περιπτώσεις που πάει καλά και να γίνει επιτέλους ρουτίνα και στη δίδυμη κύηση. Γιατί τώρα δεν κάνουν περίδεση επειδή δεν υπάρχουν επίσημα δεδομένα ότι βοηθάει και χάνονται μωράκια άδικα. Το ότι η @annie! είχε κατευθείαν διαστολή με το που αφαιρέθηκε το ράμμα τα λεει ολα.

Κι εμένα  στη γέννα μου είπε θα μου βγάλει το πεσσό. Ελπίζω να έχω κάνει ήδη την αναισθησία γιατί δεν θα είναι πολύ ευχάριστο να βάλει όλο το χέρι να ψαχουλεύει τον τράχηλο 😳

Φαντάζεστε με το που θα βγει το δαχτυλίδι να εκτοξευτεί και η μπέμπα;;

@Magaiver ε-ε-ερχονται!! Τετάρτη σε κάνουν εισαγωγή και σε λίγες μέρες τα έχεις αγκαλιά αναπνέοντας κανονικά και τρώγοντας βουνά από στρουντελ, κνουντελ, βουρστ! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο που μου ηρθε; στην καισαρική μπορούμε να έχουμε βαμμένα τα νύχια των ποδιών;

@Antelope απλά θέα.. Τα νυχια των ποδιων;; τις ίδιες απορίες έχουμε🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Γενικά νομίζω θέλουν ή χέρια ή πόδια άβαφα όχι και τα 2. Ρώτησε το γιατρό. Εγώ δεν είχα τίποτα βαμμένο.. Σίγουρα θα σου έχει κάνει την αναισθησία πρώτα. Εμένα με ξεκίνησε ο αναισθησιολόγος για την επισκληρίδειο κ μετά από κανα μισάωρο μπήκε ο γυναικολόγος μου. Άπαξ κ μπήκε ο γιατρός σε 5 λεπτά έβλεπα τα παιδάκια μου!!😍😍💕💕❤️💙❤️💙

@annie! Πού γεννησες; Σε ιδιωτικό ή δημόσιο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κορίτσια εσείς με την περίδεση πρέπει να γραφτεί η περίπτωση σας κάπου ώστε να συγκεντρωθούν όλες αυτές οι περιπτώσεις που πάει καλά και να γίνει επιτέλους ρουτίνα και στη δίδυμη κύηση. Γιατί τώρα δεν κάνουν περίδεση επειδή δεν υπάρχουν επίσημα δεδομένα ότι βοηθάει και χάνονται μωράκια άδικα. Το ότι η @annie! είχε κατευθείαν διαστολή με το που αφαιρέθηκε το ράμμα τα λεει ολα.

Κι εμένα  στη γέννα μου είπε θα μου βγάλει το πεσσό. Ελπίζω να έχω κάνει ήδη την αναισθησία γιατί δεν θα είναι πολύ ευχάριστο να βάλει όλο το χέρι να ψαχουλεύει τον τράχηλο 😳

Φαντάζεστε με το που θα βγει το δαχτυλίδι να εκτοξευτεί και η μπέμπα;;

@Magaiver ε-ε-ερχονται!! Τετάρτη σε κάνουν εισαγωγή και σε λίγες μέρες τα έχεις αγκαλιά αναπνέοντας κανονικά και τρώγοντας βουνά από στρουντελ, κνουντελ, βουρστ! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο που μου ηρθε; στην καισαρική μπορούμε να έχουμε βαμμένα τα νύχια των ποδιών;

Εγώ είχα τα νύχια ποδιών βαμμένα στη καισαρική! Χαχαχ βέβαια δεν ήταν προγραμματισμένη, προέκυψε! Αλλά δεν μου τα ξέβαψαν!!
Βλέπεις το μωρό/τα μωρά σε 5 λεπτάκια και μετά θέλεις κανένα 20’ λεπτό για να σε ράψουν κτλ!

Ο άντρας μου περίμενε  απέξω. Εγώ ειδα το μωρό μερικά δευτερόλεπτα και μετά το πήραν..   και αυτό που χάνεις είναι η στιγμή του να δείτε μαζί για πρώτη φορά το μωρό! Άκουγα που φώναζαν τον άντρα μου για να του το δείξουν  και έλεγα τώρα το είδε και εγώ ήμουνα κολλημένη μέσα και περίμενα να με ράψουν! Λεπτομέρειες βέβαια είναι αυτά! Το βασικό είναι πως πλέον όλα αυτά είναι ρουτίνα και  απόλυτα ασφαλή! Με το καλό!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κορίτσια εσείς με την περίδεση πρέπει να γραφτεί η περίπτωση σας κάπου ώστε να συγκεντρωθούν όλες αυτές οι περιπτώσεις που πάει καλά και να γίνει επιτέλους ρουτίνα και στη δίδυμη κύηση. Γιατί τώρα δεν κάνουν περίδεση επειδή δεν υπάρχουν επίσημα δεδομένα ότι βοηθάει και χάνονται μωράκια άδικα. Το ότι η @annie! είχε κατευθείαν διαστολή με το που αφαιρέθηκε το ράμμα τα λεει ολα.

Κι εμένα  στη γέννα μου είπε θα μου βγάλει το πεσσό. Ελπίζω να έχω κάνει ήδη την αναισθησία γιατί δεν θα είναι πολύ ευχάριστο να βάλει όλο το χέρι να ψαχουλεύει τον τράχηλο 😳

Φαντάζεστε με το που θα βγει το δαχτυλίδι να εκτοξευτεί και η μπέμπα;;

@Magaiver ε-ε-ερχονται!! Τετάρτη σε κάνουν εισαγωγή και σε λίγες μέρες τα έχεις αγκαλιά αναπνέοντας κανονικά και τρώγοντας βουνά από στρουντελ, κνουντελ, βουρστ! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο που μου ηρθε; στην καισαρική μπορούμε να έχουμε βαμμένα τα νύχια των ποδιών;

Για την περιδεση έχεις δίκιο απόλυτο!!! Ο γιατρός μου στην Ελλάδα ήταν κάθετος ότι εάν δεν μου κάνουν περιδεση εδώ στην Γερμανία πρέπει οπωσδήποτε να πάρω το πρώτο αεροπλάνο να πάω Ελλάδα να μου την κάνει εκείνος γιατί τα μωράκια μας θα πεθάνουν ή θα γεννηθούν τόσο πρόωρα με πολύ σοβαρά προβλήματα. Και είχε απόλυτο δίκιο! Από την αρχή πάντως μου το είχε αναφερει να κάνουμε προληπτικά.. Κάτι ήξερε ο άνθρωπος..

Κορίτσια σήμερα ήρθα για έναν έλεγχο στο νοσοκομείο γιατί το ένα μου πόδι πρήστηκε πολύ σε σχέση με το άλλο και φοβήθηκα για θρόμβωση. Και τελικά με κράτησαν εδώ γιατί βρέθηκε πάλι υπονατριωση. Το νάτριο μου έπεσε 124 και κανείς δεν ξέρει γιατί.. Τώρα μου απαγορεύουν να πίνω πολύ νερό. Αλλά ανησυχώ αλήθεια. Την προηγούμενη φορά μπήκα εντατική επειδή το νάτριο παρά ήταν χαμηλά. Νομίζω δεν αντέχει άλλο το σώμα μου.. Η εγκυμοσύνη μεν προχωράει αλλά εγώ τα έχω παίξει.. Ευτυχώς τα μώρα είναι ήδη 2200γρ οπότε ελπίζω οποιαδήποτε στιγμή και να χρειαστεί να τα πάρουν θα ειναι αρκετά καλά. Μου είπαν να πάω σπίτι εάν θέλω με δική μου ευθύνη αλλά φοβάμαι με το ιστορικό της υπονατριωσης στην εντατική. Αυτά από μένα για σήμερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Για την περιδεση έχεις δίκιο απόλυτο!!! Ο γιατρός μου στην Ελλάδα ήταν κάθετος ότι εάν δεν μου κάνουν περιδεση εδώ στην Γερμανία πρέπει οπωσδήποτε να πάρω το πρώτο αεροπλάνο να πάω Ελλάδα να μου την κάνει εκείνος γιατί τα μωράκια μας θα πεθάνουν ή θα γεννηθούν τόσο πρόωρα με πολύ σοβαρά προβλήματα. Και είχε απόλυτο δίκιο! Από την αρχή πάντως μου το είχε αναφερει να κάνουμε προληπτικά.. Κάτι ήξερε ο άνθρωπος..

Κορίτσια σήμερα ήρθα για έναν έλεγχο στο νοσοκομείο γιατί το ένα μου πόδι πρήστηκε πολύ σε σχέση με το άλλο και φοβήθηκα για θρόμβωση. Και τελικά με κράτησαν εδώ γιατί βρέθηκε πάλι υπονατριωση. Το νάτριο μου έπεσε 124 και κανείς δεν ξέρει γιατί.. Τώρα μου απαγορεύουν να πίνω πολύ νερό. Αλλά ανησυχώ αλήθεια. Την προηγούμενη φορά μπήκα εντατική επειδή το νάτριο παρά ήταν χαμηλά. Νομίζω δεν αντέχει άλλο το σώμα μου.. Η εγκυμοσύνη μεν προχωράει αλλά εγώ τα έχω παίξει.. Ευτυχώς τα μώρα είναι ήδη 2200γρ οπότε ελπίζω οποιαδήποτε στιγμή και να χρειαστεί να τα πάρουν θα ειναι αρκετά καλά. Μου είπαν να πάω σπίτι εάν θέλω με δική μου ευθύνη αλλά φοβάμαι με το ιστορικό της υπονατριωσης στην εντατική. Αυτά από μένα για σήμερα..

Περαστικά...!! Όλα θα πάνε καλά! Να μας  πεις νέα σου.. θα τα δεις συντομα τα μωράκια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Για την περιδεση έχεις δίκιο απόλυτο!!! Ο γιατρός μου στην Ελλάδα ήταν κάθετος ότι εάν δεν μου κάνουν περιδεση εδώ στην Γερμανία πρέπει οπωσδήποτε να πάρω το πρώτο αεροπλάνο να πάω Ελλάδα να μου την κάνει εκείνος γιατί τα μωράκια μας θα πεθάνουν ή θα γεννηθούν τόσο πρόωρα με πολύ σοβαρά προβλήματα. Και είχε απόλυτο δίκιο! Από την αρχή πάντως μου το είχε αναφερει να κάνουμε προληπτικά.. Κάτι ήξερε ο άνθρωπος..

Κορίτσια σήμερα ήρθα για έναν έλεγχο στο νοσοκομείο γιατί το ένα μου πόδι πρήστηκε πολύ σε σχέση με το άλλο και φοβήθηκα για θρόμβωση. Και τελικά με κράτησαν εδώ γιατί βρέθηκε πάλι υπονατριωση. Το νάτριο μου έπεσε 124 και κανείς δεν ξέρει γιατί.. Τώρα μου απαγορεύουν να πίνω πολύ νερό. Αλλά ανησυχώ αλήθεια. Την προηγούμενη φορά μπήκα εντατική επειδή το νάτριο παρά ήταν χαμηλά. Νομίζω δεν αντέχει άλλο το σώμα μου.. Η εγκυμοσύνη μεν προχωράει αλλά εγώ τα έχω παίξει.. Ευτυχώς τα μώρα είναι ήδη 2200γρ οπότε ελπίζω οποιαδήποτε στιγμή και να χρειαστεί να τα πάρουν θα ειναι αρκετά καλά. Μου είπαν να πάω σπίτι εάν θέλω με δική μου ευθύνη αλλά φοβάμαι με το ιστορικό της υπονατριωσης στην εντατική. Αυτά από μένα για σήμερα..

Αχ βρε κοριτσάκι μου ποσό έχεις ταλαιπωρηθεί... Δε μένεις μέσα καλύτερα να σε προσέχουν; Σου έχουν πει στόχο εβδομάδων για τα μωράκια που αν φτάσεις θα τα πάρουν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Αχ βρε κοριτσάκι μου ποσό έχεις ταλαιπωρηθεί... Δε μένεις μέσα καλύτερα να σε προσέχουν; Σου έχουν πει στόχο εβδομάδων για τα μωράκια που αν φτάσεις θα τα πάρουν; 

Δεν βρίσκουν γιατί συμβαίνει αυτό με το νατριο.. Αν είναι δυνατόν! Να σου πω την αλήθεια ακόμη δεν συζητήσαμε πότε θα γίνει η καισαρική αλλά πιστεύω θα θέλουν να κλείσω 36+0 για να τα πάρουν. Απο την άλλη δεν ξέρω μήπως είναι πιο σωστό να γίνει νωρίτερα εάν υπάρχει εμδοκρινολογικο πρόβλημα σε μένα. Έχω πολλούς πονοκεφάλους συνέχεια. Και δεν ξέρω από τι είναι εντέλει.. Ελπίζω και τα μωρά να μην έχουν επηρεαστεί από αυτό το θέμα με το νάτριο.. Ανησυχώ πολυ γιαυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Δεν βρίσκουν γιατί συμβαίνει αυτό με το νατριο.. Αν είναι δυνατόν! Να σου πω την αλήθεια ακόμη δεν συζητήσαμε πότε θα γίνει η καισαρική αλλά πιστεύω θα θέλουν να κλείσω 36+0 για να τα πάρουν. Απο την άλλη δεν ξέρω μήπως είναι πιο σωστό να γίνει νωρίτερα εάν υπάρχει εμδοκρινολογικο πρόβλημα σε μένα. Έχω πολλούς πονοκεφάλους συνέχεια. Και δεν ξέρω από τι είναι εντέλει.. Ελπίζω και τα μωρά να μην έχουν επηρεαστεί από αυτό το θέμα με το νάτριο.. Ανησυχώ πολυ γιαυτα.

Κορίτσι μου αυτό το πρόβλημα προκαλείται από την εγκυμοσυνη; Δηλαδή αν γεννήσεις θα επανέλθει;

Νομίζω κι εγώ θα προτιμούσα να μείνω στο νοσοκομείο ώστε ανα πασα στιγμη αν δουν οτι παει να επειδεινωθει να τα πάρουν. Μια βδομάδα έμεινε ουσιαστικά, λες να πάει τόσο στραβά τόσο σύντομα; Από την άλλη και τώρα να βγουν θα είναι μια χαρά τα μωρά. Το θέμα είναι να είσαι κι εσύ καλά γιατί έχεις ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...