Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Evi 89 είπε:

Περαστικά σας @annie! μου!! Θα μπείτε σε μια σειρά σιγα σιγά! Αφού δεν είναι κάτι ανησυχητικό πάλι καλά.. ομως ο αποχωρισμός οπως λες πολύ δύσκολο. Υπομονή... 

 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Να σας ζήσουν και πάλι τα μωράκια σας.. Οι πρώτες μέρες είναι γενικά δύσκολες πόσο μάλλον με δίδυμα. Θα τα καταφέρεις και θα πάνε όλα καλά..  Σε καταλαβαίνω απόλυτα με τον ικτερο.. Και εμας μας έβαλαν να γυρίσουμε το ίδιο βράδυ για να μας τον μετρήσουν..Σαν χθες με θυμάμαι πελαγωμένη με ένα νεογέννητο  αγκαλιά μες στο κρύο να τρέχουμε στην κλινική. Όταν μου τον πήραν από τα χέρια καθόμουν απέξω και έκλαιγα.. Εύχομαι να είστε καλύτερα σήμερα! 

 

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@annie! μου πως καταλάβατε ότι είχε ικτερο; ήρθε παιδίατρος και το μέτρησε ή είδατε εσείς ότι είναι ληθαργικο και πήγατε εκτάκτως; 

Θυμάμαι κι εγώ τις πρώτες μέρες ήταν ο φόβος και ο τρόμος των γιαγιάδων να κοιτάνε μήπως είναι κίτρινο το παιδί. Γιατί στο μαιευτήριο έλεγαν οι μαίες ότι πρέπει να πίνει γάλα (ξένο, εγώ ακόμα δεν είχα κατεβάσει) για να αποβάλλει τον ικτερο. Έτσι στο σπίτι που προσπαθούσα να θηλάσω 20 ωρες την ημερα, τις είχα από πάνω να λένε "τι το παιδεύεις, δώσε μπουκαλι". Απο καλη προθεση, κι εγώ να είμαι άυπνη και μέσα στη σύγχυση να πρέπει να υποστηρίξω την επιλογή μου 

@Lisaki 80 σε νιωθω, πολύ κλάμα κι εγω, κι ας μην χρειάστηκε να τον αποχωριστώ. Μόνο και μόνο η αμφιβολία αν κάνω το καλύτερο για το παιδί μου. 

Αλλά θυμάμαι και πολύ όμορφες στιγμές, γεμάτες απόλυτη ευτυχία...

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου. Κ ο μικρός είχε ικτερο λιγότερο βέβαια κ ξεκίνησε να πεφτει πριν βγούμε. Τους μετράνε στην κλινική σε κάθε περίπτωση. Τα περισσότερα μωράκια έχουν απλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα χρειαστούν θεραπεία. Πήγα και την είδα το απόγευμα κ τη θήλασα. Αύριο το πρωί θα ξέρουμε αν θα πάρεξ εξιτήριο ή θα χρειαστεί κι άλλη μια μέρα στις λάμπες. Σε μας τα μετράνε όλα από το δέρμα κ αν είναι κοντά στο όριο κάνουν αιματολογικές. Στο δοαδερμικο φαινόταν σήμερα 1.5 μονάδα κάτω από χθες. Μας πήραν αίμα για να μην πάμε κ αύριο να τη δουν κ εν τέλη είχε ανεβεί κατά 2 μονάδες, ήταν πάνω από το όριο κ χρειάστηκε νοσηλεία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 ώρες, ο/η annie! είπε:

 

Ναι 34η εβδομάδα κ γλυτωσα θερμοκοιτίδα. Για την ακρίβεια 32η με το πως μετρούσαν τότε. 

Καλα είμαστε. Το πρώτο βράδυ ήταν παρα πολύ δύσκολο δε θα σας πω ψέματα. Η πρώτη μέρα γενικά αλλά εχθές ήμασταν πολύ καλύτερα. Ήρθε και η μαία κ μας βοήθησε πολύ. Βέβαια δεν είμαι στα καλύτερα μου γιατί η μικρή είχε ανεβάσει λίγο ικτερο, πήγαμε εχθές για έλεγχο μας άφησαν να φύγουμε οριακά με οδηγίες για τάισμα στο 2ωρο. Όντως τρώγαμε ανα 2ωρο, το μπούκωσα το παιδί, πήρε 60 γραμμάρια αλλά ο ίκτερος ανέβηκε κι άλλο κ μου την κράτησαν για φωτοθεραπεία. Ξέρω πως δεν είναι κάτι κ θα είναι μια χαρά αλλά αλήθεια σας λέω ο αποχωρισμός δεν παλευεται για κανένα λόγο.  

Αχ βρε Αννιε μου τι στεναχώρια να αποχωριζεσαι το ένα μωρό μόλις έχετε πάει σπίτι.. Πραγματικά πολύ σκληρό. Και εγώ τετοιου ίδιου φόβους εχω. Αλλά σίγουρα θα περάσουν αυτές οι δυσκολίες και τα μωράκια σας θα είναι και τα δύο στην αγκαλιά σας στο σπίτι! Καλύτερα να μείνει μια μέρα παραπάνω στο νοσοκομείο και να είστε σίγουροι παρά να γίνει κάτι τέτοιο ξανά και να τρέχετε πάλι. Οποτε μπορείς να μας ενημερώνεις! Πιστεύω όπως και εγώ έτσι και τα άλλα κορίτσια σε σκεφτόμαστε! ♥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Αχ βρε Αννιε μου τι στεναχώρια να αποχωριζεσαι το ένα μωρό μόλις έχετε πάει σπίτι.. Πραγματικά πολύ σκληρό. Και εγώ τετοιου ίδιου φόβους εχω. Αλλά σίγουρα θα περάσουν αυτές οι δυσκολίες και τα μωράκια σας θα είναι και τα δύο στην αγκαλιά σας στο σπίτι! Καλύτερα να μείνει μια μέρα παραπάνω στο νοσοκομείο και να είστε σίγουροι παρά να γίνει κάτι τέτοιο ξανά και να τρέχετε πάλι. Οποτε μπορείς να μας ενημερώνεις! Πιστεύω όπως και εγώ έτσι και τα άλλα κορίτσια σε σκεφτόμαστε! ♥

Άστο κορίτσι μου πολύ δύσκολο. Ούτε που μπορώ να φανταστώ την κατάσταση των μαμάδων που έχουν μωράκια στη ΜΕΝΝ. Εδώ εγώ που ήξερα ότι δε θα πάθει κάτι κ κόντεψα να καταρρεύσω. Έχοντας κ ένα παιδί στο σπίτι.. Γερά να είναι όλα τα παιδάκια του κόσμου!!! Εμάς έπεσε ο ίκτερος κατά  10 μονάδες κ θα πάμε να την πάρουμε το μεσημέρι!!!😍🥰😍🥰💕💕 Εσυ πως πας κορίτσι μου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η annie! είπε:

Άστο κορίτσι μου πολύ δύσκολο. Ούτε που μπορώ να φανταστώ την κατάσταση των μαμάδων που έχουν μωράκια στη ΜΕΝΝ. Εδώ εγώ που ήξερα ότι δε θα πάθει κάτι κ κόντεψα να καταρρεύσω. Έχοντας κ ένα παιδί στο σπίτι.. Γερά να είναι όλα τα παιδάκια του κόσμου!!! Εμάς έπεσε ο ίκτερος κατά  10 μονάδες κ θα πάμε να την πάρουμε το μεσημέρι!!!😍🥰😍🥰💕💕 Εσυ πως πας κορίτσι μου; 

Πιστεύω θα το ζήσω και εγώ αυτό το συναίσθημα και ειλικρινά συμπάσχω από τώρα μαζί σου. Ευτυχώς η μικρή σας έμεινε ελάχιστα μέσα. Αφού σήμερα θα την πάρετε σπίτι επιτέλους μια εβδομάδα μετά την γέννα θα είστε όλοι μαζί αγκαλιά στο σπιτάκι σας! Ίσως βιάστηκαν να σας διώξουν από το μαιευτήριο και γιαυτό η ταλαιπωρία εγινε μεγαλύτερη. Εάν μένατε και εσύ και τα μωρακια μια εβδομάδα μέσα στο νοσοκομείο όλοι μαζί θα ήταν ίσως λιγάκι καλύτερα. Τουλάχιστον δεν θα είχες και τα πήγαινε έλα.

Εγώ δύσκολα δυστυχώς. Κάθε μέρα δηλαδή δυσκολεύει η κατάσταση. Νιώθω πολύ μεγάλη δυσφορία με αναπνοή πρήξιμο και αφαγία και δεν μπορώ να κοιμηθώ πλέον κιόλας. Έχω και τα κλασσικά πετρωμάτα με βάρος χαμηλά. Οπότε περιμένουμε ότι μπορεί να γίνει από μέρα σε μέρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ @annie! και μόνο που το σκέφτομαι θελω νσ βαλω τα κλάματα. Όχι ότι θα πάθει κάτι το κοριτσάκι σου, είναι πολύ συχνά αυτά, αλλά και μόνο στην ιδέα ότι ένα ανυπεράσπιστο πλασματάκι το παίρνουν από την αγκαλιά της μαμάς του 😥 

@Magaiver είσαι μια ανάσα πριν τη μεγάλη συνάντηση. Είναι απίστευτα όλα αυτά που έχεις περάσει μέχρι τώρα και αξιοθαύμαστη η υπομονή σου! Το δώρο που σε περιμένει στο τελος της διαδρομής θα σε ανταμείψει και με το παραπάνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

@Evi 89 πως είσαι εσύ? Έπεσαν οι παλμοι? Αισθάνεσαι καλά?

@Antelope νομίζω έκλεισες 32 πλέον? Όλα καλά με τις ξαπλες?

 

Οχι ακομα, τη Δευτέρα κλείνω τις 32 και θα κάνω πάρτυ! Ειστε όλες καλεσμένες 🥳 μαζί με τα μωρά σας

Δεν έχω ενοχλήσεις, καλά είμαι. Τόσο καλά που άρχισα να τσακώνομαι με τον άντρα μου 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Πιστεύω θα το ζήσω και εγώ αυτό το συναίσθημα και ειλικρινά συμπάσχω από τώρα μαζί σου. Ευτυχώς η μικρή σας έμεινε ελάχιστα μέσα. Αφού σήμερα θα την πάρετε σπίτι επιτέλους μια εβδομάδα μετά την γέννα θα είστε όλοι μαζί αγκαλιά στο σπιτάκι σας! Ίσως βιάστηκαν να σας διώξουν από το μαιευτήριο και γιαυτό η ταλαιπωρία εγινε μεγαλύτερη. Εάν μένατε και εσύ και τα μωρακια μια εβδομάδα μέσα στο νοσοκομείο όλοι μαζί θα ήταν ίσως λιγάκι καλύτερα. Τουλάχιστον δεν θα είχες και τα πήγαινε έλα.

Εγώ δύσκολα δυστυχώς. Κάθε μέρα δηλαδή δυσκολεύει η κατάσταση. Νιώθω πολύ μεγάλη δυσφορία με αναπνοή πρήξιμο και αφαγία και δεν μπορώ να κοιμηθώ πλέον κιόλας. Έχω και τα κλασσικά πετρωμάτα με βάρος χαμηλά. Οπότε περιμένουμε ότι μπορεί να γίνει από μέρα σε μέρα..

Τέλος καλό όλα καλά!! Και η μικρή είναι σούπερ κ τρώει το πουλάκι μου!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Υπομονή όσο μπορείς. Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω αλλά θα ανταμειφθείς με το που τα γνωρίσεις!! 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Αχ @annie! και μόνο που το σκέφτομαι θελω νσ βαλω τα κλάματα. Όχι ότι θα πάθει κάτι το κοριτσάκι σου, είναι πολύ συχνά αυτά, αλλά και μόνο στην ιδέα ότι ένα ανυπεράσπιστο πλασματάκι το παίρνουν από την αγκαλιά της μαμάς του 😥 

@Magaiver είσαι μια ανάσα πριν τη μεγάλη συνάντηση. Είναι απίστευτα όλα αυτά που έχεις περάσει μέχρι τώρα και αξιοθαύμαστη η υπομονή σου! Το δώρο που σε περιμένει στο τελος της διαδρομής θα σε ανταμείψει και με το παραπάνω

Καλε ναι εννοείται πως δεν ήταν τίποτα αλλά ελα κ πεισε τη λεχώνα τη μάνα.. Πω ρε φίλε όσο νορμαλ ήμουν στην εγκυμοσύνη από τα ορμονικά μου, τόσο τρελή έχω γίνει τώρα. Το κλάμα πάει κορόμηλο για ψύλλου πήδημα. Εχθές που πήγαμε το απόγευμα να τη θηλάσω μετά στο δρόμο δεν μπορούσε να με ηρεμήσει ο άντρας μου με τίποτα.. Σήμερα το πρωί που μου είπαν ότι θα βγούμε; Εκεί να δεις κλάμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Τέλος καλό όλα καλά!! Και η μικρή είναι σούπερ κ τρώει το πουλάκι μου!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Υπομονή όσο μπορείς. Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω αλλά θα ανταμειφθείς με το που τα γνωρίσεις!! 

Καλε ναι εννοείται πως δεν ήταν τίποτα αλλά ελα κ πεισε τη λεχώνα τη μάνα.. Πω ρε φίλε όσο νορμαλ ήμουν στην εγκυμοσύνη από τα ορμονικά μου, τόσο τρελή έχω γίνει τώρα. Το κλάμα πάει κορόμηλο για ψύλλου πήδημα. Εχθές που πήγαμε το απόγευμα να τη θηλάσω μετά στο δρόμο δεν μπορούσε να με ηρεμήσει ο άντρας μου με τίποτα.. Σήμερα το πρωί που μου είπαν ότι θα βγούμε; Εκεί να δεις κλάμα.. 

Τρώει η μικρούλα 😊? Έχει πάρει καθόλου βάρος? Ο άλλος ήταν πιο παχύς και γιαυτό τα κατάφερε Πίο εύκολα μάλλον εε? Ο θηλασμός πάει καλά?

Η λοχεια λένε ότι είναι πολύ δύσκολη περίοδος... 40 μέρες κλάμα και σκαμπανεβάσματα συναισθημάτικα. Έχεις πόνο και αίμα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Οχι ακομα, τη Δευτέρα κλείνω τις 32 και θα κάνω πάρτυ! Ειστε όλες καλεσμένες 🥳 μαζί με τα μωρά σας

Δεν έχω ενοχλήσεις, καλά είμαι. Τόσο καλά που άρχισα να τσακώνομαι με τον άντρα μου 😂😂

Χαχαχαχα μπράβο!!! Η διάθεση είναι πολύ σημαντικό πράγμα! Πάρτυ σε 2 μέρες λοιπόν!!! Δεν έχεις πιαστεί από την ξάπλα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Τρώει η μικρούλα 😊? Έχει πάρει καθόλου βάρος? Ο άλλος ήταν πιο παχύς και γιαυτό τα κατάφερε Πίο εύκολα μάλλον εε? Ο θηλασμός πάει καλά?

Η λοχεια λένε ότι είναι πολύ δύσκολη περίοδος... 40 μέρες κλάμα και σκαμπανεβάσματα συναισθημάτικα. Έχεις πόνο και αίμα? 

Εχθές όταν πήγαμε κλινική είχε πάρει 60 γραμμάρια και σήμερα που μου την δώσανε είχε πάρει 30. Γενικά τα κορίτσια είναι πιο δυνατά από τα αγόρια. Ο θηλασμός μια χαρά!! Όχι αποκλειστικός αλλά θηλάζουν κ τα 2. Από πόνο σχεδόν τίποτα να σου πω την αλήθεια, έκανε εξαιρετική δουλειά ο γιατρός. Κ από αίμα λίγα πράγματα. Σκεφτείτε είχα πάρει 2 συσκευασίες σερβιετες λοχείας κ δεν χρησιμοποίησα ούτε μια. Παρείχαν στην κλινική τα αναλώσιμα κ μέχρι να γυρίσουμε σπίτι μου ήταν άχρηστες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Χαχαχαχα μπράβο!!! Η διάθεση είναι πολύ σημαντικό πράγμα! Πάρτυ σε 2 μέρες λοιπόν!!! Δεν έχεις πιαστεί από την ξάπλα? 

Κοίτα νομίζω δεν έχω πιαστεί αλλά όταν πάω να σηκωθώ (να πάω μέχρι την κουζίνα, μη φανταστείς) περπατάω σαν ξεχαρβαλωμένη. Νομιζω θα κάνω μήνες να επανέλθω στα φυσιολογικά. Εσύ κοντεύεις 35 εβδομάδες; 

@annie! πολύ κλάμα ε; Είναι παντως μοναδική περίοδος η λοχεία. Κραταει τοσο λιγο, αλλά είναι τόσο εντονη...

Τι ωραία που τα έχεις και τα δύο μωράκια σπίτι υγιεστατα και χαρούμενα 😊 Ο ύπνος σας πως ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Κοίτα νομίζω δεν έχω πιαστεί αλλά όταν πάω να σηκωθώ (να πάω μέχρι την κουζίνα, μη φανταστείς) περπατάω σαν ξεχαρβαλωμένη. Νομιζω θα κάνω μήνες να επανέλθω στα φυσιολογικά. Εσύ κοντεύεις 35 εβδομάδες; 

@annie! πολύ κλάμα ε; Είναι παντως μοναδική περίοδος η λοχεία. Κραταει τοσο λιγο, αλλά είναι τόσο εντονη...

Τι ωραία που τα έχεις και τα δύο μωράκια σπίτι υγιεστατα και χαρούμενα 😊 Ο ύπνος σας πως ειναι;

@Magaiver Η λοχεία είναι μυστήριο πράγμα. Γενικά είμαι πολύ καλά αλλά με το παραμικρό μπορεί να με πάρουν τα κλάματα. Καλά κοιμόμαστε σε γενικές γραμμές απλά επειδη η μικρή πρέπει να τρώει ανα 2ωρο κ ο μικρός ανα 3ωρο δε θα πολύ κοιμηθούμε το βράδυ αλλά ποιος νοιάζεται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η annie! είπε:

@Magaiver Η λοχεία είναι μυστήριο πράγμα. Γενικά είμαι πολύ καλά αλλά με το παραμικρό μπορεί να με πάρουν τα κλάματα. Καλά κοιμόμαστε σε γενικές γραμμές απλά επειδη η μικρή πρέπει να τρώει ανα 2ωρο κ ο μικρός ανα 3ωρο δε θα πολύ κοιμηθούμε το βράδυ αλλά ποιος νοιάζεται; 

Δηλαδή δεν ξυπνάει νωρίτερα από το τρίωρο; αυτό σημαίνει ότι τρώει πολύ αποτελεσματικά. Ενα τέτοιο μωρό θέλω κι εγώ! 

Ε καλά μέχρι να τα αλλάξεις, να τα ταΐσεις, να τα κρατήσεις να ρευτούν και να τα ξανακοιμίσεις παει το 2ωρο και πάλι από την αρχή. Που να προλάβεις να κοιμηθείς; Για μένα αυτό νομίζω θα είναι το πιο δύσκολο κομμάτι. Με βλέπω να έχω παραισθήσεις από την αϋπνία 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Δηλαδή δεν ξυπνάει νωρίτερα από το τρίωρο; αυτό σημαίνει ότι τρώει πολύ αποτελεσματικά. Ενα τέτοιο μωρό θέλω κι εγώ! 

Ε καλά μέχρι να τα αλλάξεις, να τα ταΐσεις, να τα κρατήσεις να ρευτούν και να τα ξανακοιμίσεις παει το 2ωρο και πάλι από την αρχή. Που να προλάβεις να κοιμηθείς; Για μένα αυτό νομίζω θα είναι το πιο δύσκολο κομμάτι. Με βλέπω να έχω παραισθήσεις από την αϋπνία 🤪

Σκέψου ότι εμείς το προγραμμα φαγητού το έχουμε γραμμένο ειδάλλως δεν ξέρουμε ποιος τρώει κ ποτε. Συνήθως δεν ξυπνάει. Στο 3ωρο μπαίνει στήθος κ μετά πίνει 30ml από μπουκάλι. Η μικρή στο 2ωρο μπουκάλι κ όποτε κ αν θελήσει στήθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η annie! είπε:

Άστο κορίτσι μου πολύ δύσκολο. Ούτε που μπορώ να φανταστώ την κατάσταση των μαμάδων που έχουν μωράκια στη ΜΕΝΝ. Εδώ εγώ που ήξερα ότι δε θα πάθει κάτι κ κόντεψα να καταρρεύσω. Έχοντας κ ένα παιδί στο σπίτι.. Γερά να είναι όλα τα παιδάκια του κόσμου!!! Εμάς έπεσε ο ίκτερος κατά  10 μονάδες κ θα πάμε να την πάρουμε το μεσημέρι!!!😍🥰😍🥰💕💕 Εσυ πως πας κορίτσι μου; 

Εγώ έφυγα στις τρεις μέρες από το Νοσοκομείο με το κοριτσάκι μου μόνο. 

Ο μικρός έμεινε εκείνο το βράδυ για τον ίκτερο. 

Σκίστηκε η καρδιά μου στα δύο. Το πρωί με πήραν τηλέφωνο να πάω να τον πάρω και πετούσα από τη χαρά μου. Τον φέραμε σπίτι και έκλαιγα και τον κρατούσα αγκαλιά λες και θα μου τον πάρουν. 

Τώρα λίγο γελάω με την υπερβολή μου. Αλλά κάτι οι ορμόνες κάτι το πρωτόγνωρο συναίσθημα πραγματικά υπέφερα. 

Πάντως το σφίξιμο στην καρδιά μου ακόμα το νιώθω όταν το θυμάμαι.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Εγώ έφυγα στις τρεις μέρες από το Νοσοκομείο με το κοριτσάκι μου μόνο. 

Ο μικρός έμεινε εκείνο το βράδυ για τον ίκτερο. 

Σκίστηκε η καρδιά μου στα δύο. Το πρωί με πήραν τηλέφωνο να πάω να τον πάρω και πετούσα από τη χαρά μου. Τον φέραμε σπίτι και έκλαιγα και τον κρατούσα αγκαλιά λες και θα μου τον πάρουν. 

Τώρα λίγο γελάω με την υπερβολή μου. Αλλά κάτι οι ορμόνες κάτι το πρωτόγνωρο συναίσθημα πραγματικά υπέφερα. 

Πάντως το σφίξιμο στην καρδιά μου ακόμα το νιώθω όταν το θυμάμαι.  

Αχ σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Εγώ εχθές το βράδυ παραμιλούσα στον ύπνο μου κ έψαχνα τη μικρή απ ότι μου είπε ο άντρας μου. Πέρασαν τώρα κ έχουμε τα αγγελούδια μας στο σπίτι!!!😍💕😁🥰👼🏻👼🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η annie! είπε:

Εχθές όταν πήγαμε κλινική είχε πάρει 60 γραμμάρια και σήμερα που μου την δώσανε είχε πάρει 30. Γενικά τα κορίτσια είναι πιο δυνατά από τα αγόρια. Ο θηλασμός μια χαρά!! Όχι αποκλειστικός αλλά θηλάζουν κ τα 2. Από πόνο σχεδόν τίποτα να σου πω την αλήθεια, έκανε εξαιρετική δουλειά ο γιατρός. Κ από αίμα λίγα πράγματα. Σκεφτείτε είχα πάρει 2 συσκευασίες σερβιετες λοχείας κ δεν χρησιμοποίησα ούτε μια. Παρείχαν στην κλινική τα αναλώσιμα κ μέχρι να γυρίσουμε σπίτι μου ήταν άχρηστες 

Σούπερ!!! Θα βάλουν πολύ γρήγορα βάρος μόλις περάσουν οι πρώτες μέρες.. Σας ειπαν από το μαιευτήριο πως να τα ταΐζετε? Πως ξέρετε ωράρια κλπ? Πολύ καλό που θηλάζουν και τα δύο για να διατηρείται η παραγωγή σου! Καταπληκτικα νέα γενικώς! Χαίρομαι πάρα πολύ για σας 😊 Όλα πήγαν κατευχην! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κοίτα νομίζω δεν έχω πιαστεί αλλά όταν πάω να σηκωθώ (να πάω μέχρι την κουζίνα, μη φανταστείς) περπατάω σαν ξεχαρβαλωμένη. Νομιζω θα κάνω μήνες να επανέλθω στα φυσιολογικά. Εσύ κοντεύεις 35 εβδομάδες; 

@annie! πολύ κλάμα ε; Είναι παντως μοναδική περίοδος η λοχεία. Κραταει τοσο λιγο, αλλά είναι τόσο εντονη...

Τι ωραία που τα έχεις και τα δύο μωράκια σπίτι υγιεστατα και χαρούμενα 😊 Ο ύπνος σας πως ειναι;

Μπα αμέσως θα επανέλθεις στα πόδια σου! Τα μικρά δεν θα σου αφήσουν και πολλές επιλογές πιστεύω..😃 Λογικά προς το τέλος θα σε αφήσει και πιο λάσκα.. Πότε θα αφαιρέσετε το πεσο ξέρεις? Την Τετάρτη που έχω ραντεβού θα είμαι ακριβώς 35+0.. Λογικά μαξ την άλλη εβδομάδα θα γεννήσω. Σκέφτομαι ότι μπορεί ακόμα και να με κρατήσουν στο νοσοκομείο την Τετάρτη εάν δουν ότι ο τοκετός είναι πολύ κοντά..

Κάποια κορίτσια χάθηκαν.. Ελπίζω να είναι όλες καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Μπα αμέσως θα επανέλθεις στα πόδια σου! Τα μικρά δεν θα σου αφήσουν και πολλές επιλογές πιστεύω..😃 Λογικά προς το τέλος θα σε αφήσει και πιο λάσκα.. Πότε θα αφαιρέσετε το πεσο ξέρεις? Την Τετάρτη που έχω ραντεβού θα είμαι ακριβώς 35+0.. Λογικά μαξ την άλλη εβδομάδα θα γεννήσω. Σκέφτομαι ότι μπορεί ακόμα και να με κρατήσουν στο νοσοκομείο την Τετάρτη εάν δουν ότι ο τοκετός είναι πολύ κοντά..

Κάποια κορίτσια χάθηκαν.. Ελπίζω να είναι όλες καλά!

Γεια σας κορίτσια.. 

@Magaiver Είμαι καλύτερα ευτυχώς. Πιστευω να μην με ξαναπιάσει. Την γιατρό δεν την βρήκα. Πέρασε μετάναπο δυο μέρες απο την κορτιζόνη. Τοση σύμπτωση; Δεν ξέρω.. έχω βαρύνει πολύ και δυσκολεύομαι στο περπάτημα και στον καναπε καθιστή παλι ζορίζομαι! Πώς αντέχεις εσυ;; Βολεύεσαι;

@Antelope τι καλά που είσαι άνετη! Μπράβο! Έτσι άμα δεν έχουμε ζόρια παίρνουμε θάρρος! Εγω οταν είχα ταχυπαλμία κιχ δεν έβγαζα. Ησύχασε ο άντρας μου χαχα! 
 

@annie! Πολύ χαίρομαι για τα καλά νέα! Όλα καλά να σας πάνε και με ηρεμία θα τα αντιμετωπίσετε όλα! Υγεία να υπάρχει! Καλή αρχή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Γεια σας κορίτσια.. 

@Magaiver Είμαι καλύτερα ευτυχώς. Πιστευω να μην με ξαναπιάσει. Την γιατρό δεν την βρήκα. Πέρασε μετάναπο δυο μέρες απο την κορτιζόνη. Τοση σύμπτωση; Δεν ξέρω.. έχω βαρύνει πολύ και δυσκολεύομαι στο περπάτημα και στον καναπε καθιστή παλι ζορίζομαι! Πώς αντέχεις εσυ;; Βολεύεσαι;

@Antelope τι καλά που είσαι άνετη! Μπράβο! Έτσι άμα δεν έχουμε ζόρια παίρνουμε θάρρος! Εγω οταν είχα ταχυπαλμία κιχ δεν έβγαζα. Ησύχασε ο άντρας μου χαχα! 
 

@annie! Πολύ χαίρομαι για τα καλά νέα! Όλα καλά να σας πάνε και με ηρεμία θα τα αντιμετωπίσετε όλα! Υγεία να υπάρχει! Καλή αρχή! 

Ευτυχως πέρασε!!! Λογικά ναι από την κορτιζόνη θα στο έκανε παρενέργεια..

Α ναι και εγώ ζορίζομαι πολύ και στην καρέκλα και στο περπάτημα.. Στον καναπέ δεν κάθομαι πια γιατί με πιάνει η μέση μου. Είμαι πολύ ώρα στο κρεβάτι με τα πόδια ψηλά για να μην πρήζονται.. Με το που κρεμιουνται κάτω όταν κάθομαι στην καρέκλα γίνονται σαν ντονατ.. Καλά για πολύ ώρα να περπατήσω δεν το συζητώ.. Λαχανιαζω τρελα. Αφού αναρωτιέμαι πως θα καταφέρω να περπατήσω την Τετάρτη στο νοσοκομείο.. Έχει και σκάλες αρκετές.. Άστα! Λέω θα γεννήσω από το ζόρι μεθαύριο βασικά.. 

Εσύ θα πας την άλλη εβδομάδα ξανά να σε δει εε? Νιώθεις θα αντέξεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/1/2021 at 4:12 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

Τι να πω κι εγώ, δεν ξέρω για σίγουρα αν θα τις κάνω. Φαντάζομαι αν φτάσω 36 δεν θα χρειάζεται. Αλλά νομίζω η @annie! έκανε που έφτασε στο τέλος. Και κάπου είχα δει ότι κάποιοι κάνουν σε καισαρικές ανεξαρτήτως προωρότητας. Με ΦΤ πιέζονται τα πνευμονάκια με τετοιο τρόπο που τα βοηθάνε να αναπνεύσουν. Ενώ με την καισαρική που βγαίνουν αβίαστα δεν περνάνε από αυτό το στάδιο και μπορεί να έχουν μικροθεματάκια.

@melodyy γέννησες ή έχεις σπάσει όλα τα ρεκόρ;;;

Γέννησα γέννησα  στις 12/1! Ήταν μια υπέροχη εμπειρία και όσες είστε ψύχραιμες συστήνω ανεπιφύλακτα ραχιαία ή επισκληριδιο! Η μία παρουσίασε ίκτερο και μείναμε παραπάνω στο νοσοκομείο! Τελικά δε γλιτώσαμε τις λάμπες αλλά οκ! Γερές να είναι κ μακάρι όλα τα προβλήματα να ξεπερνιουνται πολύ πολύ εύκολα κ γρήγορα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/1/2021 at 11:22 ΜΜ, ο/η Magaiver είπε:

Ναι είμαι πολύ χαρούμενη που πέρασα την 34η και μένουν λίγες μέρες για να μπω στον 9ο. Ο,τι και να γίνει δηλαδή τώρα τα μωρά είναι ασφαλή. Θυμάμαι και η @annie! μας είχε πει ότι γεννήθηκε αυτή την εβδομάδα και δεν μπήκε καν θερμοκοιτιδα! Και εσύ σιγά σιγά πλησιάζεις!!! Κούτσα κούτσα τον ροκανιζουμε τον χρόνο..

Λογικά τα κοριτσια που γέννησαν και πήγαν σπίτι δεν προλαβαίνουν να κάνουν τίποτα γιαυτό δεν μπαίνουν να μας γράψουν νέα. Φαντάζομαι και η @melodyy γέννησε γιατί εξαφανίστηκε και εκείνη..

Κορίτσια μου ναι γέννησα δόξα το θεό και όλα είναι καλά! Εσείς πως είστε;;;; με το καλό να έρθουν στον κόσμο τα παιδάκια σας γερά και δυνατά!!! Και όσες παλεύουν σύντομα να δουν το πολυπόθητο θετικό αποτέλεσμα! Πως είστε;;;; εγώ τώρα ξεκινάω να βρίσκω πατήματα δειλά δειλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Κορίτσια μου ναι γέννησα δόξα το θεό και όλα είναι καλά! Εσείς πως είστε;;;; με το καλό να έρθουν στον κόσμο τα παιδάκια σας γερά και δυνατά!!! Και όσες παλεύουν σύντομα να δουν το πολυπόθητο θετικό αποτέλεσμα! Πως είστε;;;; εγώ τώρα ξεκινάω να βρίσκω πατήματα δειλά δειλά! 

Να σας ζήσουν!!  Καλότυχα να είναι και υπομονή! Όσο και δύσκολα να ειναι τωρα στην αρχή, αυτό ειναι χαρά! Ας μην παραπονιόμαστε! Εγώ δεν έχω γεννήσει ακόμα, έτσι τα λέω! Στις πόσες βδομάδες γέννησες τελικά;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Ευτυχως πέρασε!!! Λογικά ναι από την κορτιζόνη θα στο έκανε παρενέργεια..

Α ναι και εγώ ζορίζομαι πολύ και στην καρέκλα και στο περπάτημα.. Στον καναπέ δεν κάθομαι πια γιατί με πιάνει η μέση μου. Είμαι πολύ ώρα στο κρεβάτι με τα πόδια ψηλά για να μην πρήζονται.. Με το που κρεμιουνται κάτω όταν κάθομαι στην καρέκλα γίνονται σαν ντονατ.. Καλά για πολύ ώρα να περπατήσω δεν το συζητώ.. Λαχανιαζω τρελα. Αφού αναρωτιέμαι πως θα καταφέρω να περπατήσω την Τετάρτη στο νοσοκομείο.. Έχει και σκάλες αρκετές.. Άστα! Λέω θα γεννήσω από το ζόρι μεθαύριο βασικά.. 

Εσύ θα πας την άλλη εβδομάδα ξανά να σε δει εε? Νιώθεις θα αντέξεις?

Αχ πώς κάθεσαι με τα ποδια ψηλά; Δεν σε πιέζουν την κοιλιά; Αφού ανακουφίζεσαι όμως! Αυτο εχει σημασια.. τα παπούτσια; Σου μπαινουν; 
 

Θα πάω ναι στις 34+5! Αλλά δε νομίζω να έχω νέα! Θα με δει απλά! Εσύ πιστεύεις οτι μπορεί να κλείσετε ραντεβού;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...