Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια γέννησα κι εγώ λοιπόν στην 39η εβδομάδα.!ο τοκετός δεν ξεκινούσε φυσικά ο γιατρός μας ειπε δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο θα ταν επικίνδυνο, τεχνητούς πόνους δεν κάνουν στην δίδυμη κυηση οπότε αυτήν την φορά γέννησα με καισαρική. Πριν 18 μέρες. Τώρα παλεύουμε με τους Κολικούς κ με την πείνα καθώς το στήθος μάλλον δεν αρκεί.. τα άλλα παιδια μου τα θήλασα αποκλειστικά, στα δίδυμα ία δεν θα τα καταφέρω.. Ήδη από την δεύτερη βδομάδα τους έχω βάλει από 60μλ συμπλήρωμα κ χτες βάλανε κ το μεσημέρι γιατί πραγματικά θα με έτρωγαν ζωντανή.. Αυτά!! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα! Είναι σαν να είσαι σε  όνειρο κ είναι τεράστια ευλογία τα δύο αυτά θαυματακια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sofi mar είπε:

Γειά σας κορίτσια γέννησα κι εγώ λοιπόν στην 39η εβδομάδα.!ο τοκετός δεν ξεκινούσε φυσικά ο γιατρός μας ειπε δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο θα ταν επικίνδυνο, τεχνητούς πόνους δεν κάνουν στην δίδυμη κυηση οπότε αυτήν την φορά γέννησα με καισαρική. Πριν 18 μέρες. Τώρα παλεύουμε με τους Κολικούς κ με την πείνα καθώς το στήθος μάλλον δεν αρκεί.. τα άλλα παιδια μου τα θήλασα αποκλειστικά, στα δίδυμα ία δεν θα τα καταφέρω.. Ήδη από την δεύτερη βδομάδα τους έχω βάλει από 60μλ συμπλήρωμα κ χτες βάλανε κ το μεσημέρι γιατί πραγματικά θα με έτρωγαν ζωντανή.. Αυτά!! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα! Είναι σαν να είσαι σε  όνειρο κ είναι τεράστια ευλογία τα δύο αυτά θαυματακια!! 

Συγχαρητήρια να σου ζήσουν! Πώς σου φάνηκε η εμπειρία της καισαρικης σε σύγκριση με τους φυσιολογικούς; Φαντάζομαι τι θα γίνεται με 4 παιδιά στο σπίτι τα δύο νεογέννητα και με κολικούς 😫

Για το θηλασμό μη σκας. Τωρα εισαι σε survival mode. Δώσε ξένο να χορταίνουν και να μην καταρρεύσεις κι εσύ, αλλά να τα βάζεις συχνά στο στήθος. Έχεις εμπειρία και το σώμα σου θυμάται. 2 μήνες μου πήρε για να θηλάσω αποκλειστικά ενώ είχα ξεκινήσει με μικτή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/10/2021 at 10:40 ΠΜ, ο/η Panika είπε:

Σ'ευχαριστώ πολυ! Μακάρι! Αλλά δε θέλω να γεννήσω τόσο νωρις.. Φοβάμαι.. Παιδευτηκαμε για να μείνω έγκυος κ ήμουν συνέχεια αγχωμένη.. Τώρα που ηρέμησα λίγο μας ήρθε αυτό.. Ανησυχώ για τα μωράκια μου..

Εντάξει είναι λιγο νωρίς αλλά είναι απόλυτα ασφαλή τα μωρά. Μπορείς να ηρεμήσεις. Όταν κρίνουν οι γιατροί ότι είναι κατάλληλη ώρα θα τα βγάλουν, μπορεί να πάνε και μέχρι τέλους. Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια και καλο μηνα :) οι μικρές μου κοντεύουν ενός μηνα, κανουμε μικτή διατροφή, ενω κάθονται και οι δυο πανω κατω την ιδια ωρα στο στήθος απο ξενο γαλα η μια τρωει περισσότερο και η αλλη πολυ λιγότερο. Το χω πει του παιδιάτρου και μου λεει οτι την χορταίνει το στήθος. Εγω Απλα αγχωνομαι γιατι η μια ειναι πιο βαριά. Ειναι φυσιολογικό ε; Τα δικά σας διδυμάκια τρώνε το ιδιο; Σας ευχαριστω πολυ πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η rose2020 είπε:

Καλησπερα κοριτσια και καλο μηνα :) οι μικρές μου κοντεύουν ενός μηνα, κανουμε μικτή διατροφή, ενω κάθονται και οι δυο πανω κατω την ιδια ωρα στο στήθος απο ξενο γαλα η μια τρωει περισσότερο και η αλλη πολυ λιγότερο. Το χω πει του παιδιάτρου και μου λεει οτι την χορταίνει το στήθος. Εγω Απλα αγχωνομαι γιατι η μια ειναι πιο βαριά. Ειναι φυσιολογικό ε; Τα δικά σας διδυμάκια τρώνε το ιδιο; Σας ευχαριστω πολυ πολυ. 

Γενικά φυσιολογικό είναι, εφοσον βρεχουν πανες και αναπτυσσονται σωστα στις καμπυλες τους. Αλλά ίσως να πρέπει να κοιτάξεις το χαλινό αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Εμένα είχε η μπέμπα κοντό χαλινό. Μολις τον κόψαμε στις 40 μερες άρχισε να θηλαζει πιο αποτελεσματικά και μετα πίνανε το ίδιο. Βέβαια ήταν πάντα παρόμοια στο βάρος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και σε ευχαριστω για την απάντηση σου. Δεν μας εχει πει κατι ο παιδίατρος γι αυτο αλλα θα τον ρωτησω :) πάνες βρέχουμε και κενώσεις εχει. Και παλι σε ευχαριστω παρα πολυ :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/11/2021 at 3:34 ΠΜ, ο/η Antelope είπε:

Συγχαρητήρια να σου ζήσουν! Πώς σου φάνηκε η εμπειρία της καισαρικης σε σύγκριση με τους φυσιολογικούς; Φαντάζομαι τι θα γίνεται με 4 παιδιά στο σπίτι τα δύο νεογέννητα και με κολικούς 😫

Για το θηλασμό μη σκας. Τωρα εισαι σε survival mode. Δώσε ξένο να χορταίνουν και να μην καταρρεύσεις κι εσύ, αλλά να τα βάζεις συχνά στο στήθος. Έχεις εμπειρία και το σώμα σου θυμάται. 2 μήνες μου πήρε για να θηλάσω αποκλειστικά ενώ είχα ξεκινήσει με μικτή. 

Αχ σευχαριστω πολύ! Με καθησυχασες περί θηλασμού.. Δεν το χω με τα μπιμπερό.. Θα κάνω υπομονή.. Με τα 4 εδώ γίνεται μεγάλο πανηγύρι..! Σήμερα έτρωγα με το ένα χέρι στο άλλο κράταγα το ένα που θηλάζει με το πόδι κουναγα το δεύτερο που εσκουζε κ συνάμα τραμπουκιζα τα 2 μεγάλα για να φάνε όσο πιο ήσυχα γίνεται.. Θα τα καταφέρουμε! Λοιπόν η καισαρική μου φανηκε φρίκη σε σχέση με τον φυσιολογικό.. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο  από τον φυσικό τοκετό.. Αλλά παρόλα αυτά είμαι ευγνώμων που υπάρχει αυτή η μέθοδος γιατί αλλιώς θα είχαμε θέμα... Δόξα τον Θεό όλα καλα! Αν ξαναγεννησω πάντως κ έχω επιλογή θα προτιμήσω 100 τις 100 φυσιολογικο τοκετό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/11/2021 at 9:50 ΜΜ, ο/η sova είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τελικά δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη δεν ακούσαμε καρδούλα ! :( 😞 

Κοριτσι μου σοβαρα ; Πολυ λυπαμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Πως εισαι;

Περιέργα ! Πίστευα ότι ήταν άλλο ένα θαυματακι! Ξεχνιέμαι εδώ με τα ζουζούνια ευτυχώς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sova είπε:

Περιέργα ! Πίστευα ότι ήταν άλλο ένα θαυματακι! Ξεχνιέμαι εδώ με τα ζουζούνια ευτυχώς! 

Ναι κοριτσακι μου ολα καλά ,δοξα τω θεω και εγω λεω καθε μερα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κορίτσια.... Τι κάνετε; Εμείς μπήκαμε στον 4ο μήνα .. Βρε κορίτσια μπαίνετε και εσείς σε φάση σύγκρισης του ενός μωρού από το άλλο; Η 2η μου κόρη είναι πιο ζωηρή από την 1η, γελάει πιο συχνά και γενικά όπως μας είπε και η παιδίατρος η κινητικής συμπεριφορά και γενικά η ανταπόκριση της  συμβαδίζει με την ηλικία της .Η πρώτη μου είναι πιο "σοβαρή" με το ζόρι να μας χαρίσει ένα χαμόγελο και βλεπω ότι είναι και πιο αργή σε κάποιες κινήσεις και ανταποκρίσεις. Να ανησυχήσω;Τι γίνεται στα δικά σας μωράκια;;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις. Καλή συνέχεια

Καλημέρα κορίτσι μου, δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες που δεν απαντήσαμε. Είμαστε όλες πολύ απασχολημένες όπως καταλαβαίνεις και ίσως δεν προλαβαίνουμε να παρακολουθούμε τις συζητήσεις.

Σχετικά με την ερώτηση σου, εγώ δεν έχω ανάλογη εμπειρία γιατί συμβαδίζουν γενικά τα δικά μου. Με μια-δυο εβδομάδες διαφορά κατακτούν τα διάφορα στάδια. Δωσε χρόνο στην πρώτη σου και θα δεις θα τα κάνει όλα. Το κάθε μωράκι έχει τους δικούς του ρυθμούς και επίσης το καθένα έχει και τι δικό του χαρακτήρα 

Είναι πολύ μικρά ακόμα για να έχεις τέτοιου είδους ανησυχίες 

Γενικά οι διδυμομανουλες μπαίνουμε στο τριπάκι της σύγκρισης αλλά είναι από μόνο του λάθος. Η παιδίατρος αν έβλεπε κάτι που δεν της άρεσε θα σου το έλεγε

Εύχομαι να είσαι κι εσυ και τα κορίτσια σου καλά γιατί η πίεση είναι πολύ μεγάλη και καμία φορά φτιάχνουμε προβλήματα από το μυαλό μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το πιο καρότσι σας βόλεψε για τα διδυμάκια σας!θα ήθελα να κου πείτε τις εμπειριες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια, 

 

@mariamp Μπαίνω και εγω σε αυτη τη λογικη να συγκρίνω τα κοριτσια μου, κοντεύουν 2 μηνών, εγω τις συγκρίνω στο ποσο τρωει η κάθε μια. Ο παιδίατρος μου λεει να μην το κανω αυτο και οτι εφόσον αναπτύσσονται φυσιολογικά ειναι ολα καλα. 
 

@geo2222 εγω πηρα Chipolino duo smart, ειναι διπλα διπλα τα καθίσματα, ακομα δεν εχουμε κυκλοφορήσει πολυ εξω ομολογω.  Στην αρχη σκεφτομουν το μπρος πίσω αλλα οταν τα ειδα απο κοντα κατέληξα στο διπλα διπλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το πιο καρότσι σας βόλεψε για τα διδυμάκια σας!θα ήθελα να κου πείτε τις εμπειριες σας!

Καλημέρα. Μας χάρισαν ένα Joie Aire Twin που ήταν ήδη χρησιμοποιημένο 2 χρόνια. Είχα σκοπό να πάρω κι εγώ άλλο, και αυτό να το έχω για δεύτερο μιας και είναι πολύ ελαφρύ και ευέλικτο. Αλλά πέρασε ο καιρος και βολευτήκαμε πάρα πολύ, δεν έχει πάθει τίποτα. Έχω βέβαια και ένα μονό για έκτακτες περιπτώσεις, peg perego, επίσης σκυλί. Αν δεν είχα το Joie ίσως να έπαιρνα το διπλό peg perego με τη βάση για τα αυγά για τον πρώτο καιρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!πειτε κανενα νεο ! Περπατανε μπουσουλάνε  τα μωρακια σας ;Πειτε καμια ιδεα για απογευματινο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Γεια σας κοριτσια!πειτε κανενα νεο ! Περπατανε μπουσουλάνε  τα μωρακια σας ;Πειτε καμια ιδεα για απογευματινο 

Καλημέρα!! Εμείς μπουσουλαμε η μεγάλη από τον 7ο και ο μικρός τώρα στον 8ο ! Για απογευματινό τρώμε γιαούρτι και τώρα σκέφτομαι να φτιάχνω καμία κρεμουλα με γάλα βρώμης η αμυγδάλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια παίρνουμε δωρο από τον οαεδ από το εξάμηνο μητροτητας ; και άλλη ερώτηση ξέρετε για την γονική άδεια από τον οαεδ που είναι επιδοτούμενη; την δικαιούμαστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 29/11/2021 at 10:12 ΠΜ, ο/η sova είπε:

Καλημέρα!! Εμείς μπουσουλαμε η μεγάλη από τον 7ο και ο μικρός τώρα στον 8ο ! Για απογευματινό τρώμε γιαούρτι και τώρα σκέφτομαι να φτιάχνω καμία κρεμουλα με γάλα βρώμης η αμυγδάλου 

Γιαουρτι κ εμεις ..αλλα δε βλεπω να χορταίνουν.βραδινο δινεις;; εμενα το βραδυ εξακολουθούνε να ξυπνανε και τα 2 για γαλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/11/2021 at 10:13 ΠΜ, ο/η sova είπε:

Κορίτσια παίρνουμε δωρο από τον οαεδ από το εξάμηνο μητροτητας ; και άλλη ερώτηση ξέρετε για την γονική άδεια από τον οαεδ που είναι επιδοτούμενη; την δικαιούμαστε;

Δεν εχω ιδεα εγω παντως.οι αλλες μανουλες τι κανουν ; Κοριτσια δε προλαβαίνετε φανταζομαι κ ειναι λογικο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2021 at 4:21 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Γιαουρτι κ εμεις ..αλλα δε βλεπω να χορταίνουν.βραδινο δινεις;; εμενα το βραδυ εξακολουθούνε να ξυπνανε και τα 2 για γαλα..

Καλημέρα! Το βράδυ γάλα στις 8 μετά στις 11 και μετά πάμε πρωί! Μήπως δεν χορταινουν μέσα στη μέρα ;πόσο μηνων είναι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2021 at 4:21 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Γιαουρτι κ εμεις ..αλλα δε βλεπω να χορταίνουν.βραδινο δινεις;; εμενα το βραδυ εξακολουθούνε να ξυπνανε και τα 2 για γαλα..

Γιαούρτι ποσο τρώνε; εγώ όταν βλέπω ότι δεν χορταίνουν τους δίνω 1.5 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...