Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Τι να σου πω κοριτσάκι μου! Γενικά με προσέχει πολύ πάντως κ αυτό μου δημιουργεί ασφάλεια … 

Θυμάσαι τιμές αυχενικής ή τις ανέφερες σε παλιότερο post;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Μπράβο ρε παιδί μου να πάρεις μια ανάσα! Είσαι κι εσύ μαζί της ή τα κρατάει και μόνη της; Εγώ μόλις συνειδητοποίησα ότι στους βρεφονηπιακούς είναι 1 παιδαγωγός για 13 βρέφη και έπαθα σοκ! Ήρωες!

Φράχτη κοιτάω κι εγώ. Ο μικρός διανύει αποστάσεις, σέρνεται αλλά είναι θέμα χρόνου να μπουσουλήσει και να αλωνίζει σε όλο το σπίτι. Οπότε δεν ξέρω αν θα αντέξει σε τόσο περιορισμένο χώρο τους επόμενους μήνες. Η μικρή λιγότερο κινητική, της αρέσει να κάθεται στον πωπο και να προσηλωνεται σε παιχνιδάκια. Αν βρεις κάτι καλό πες μας

Τη μαθαινω τωρα ..για να τα κραταει και τα 2 κ να πηγαινω να ταΐζουμε μαζί κ αν τη μαθω να τα κοιμιζει και τα 2 ,εχω σωθει!χαχα προσπαθω στο καροτσι κ τα 2 τωρα..βρηκα αυτο αλλα δε ξερω αν βολεψει κ ειναι κ ακριβα https://www.biketoys.gr/index.php?route=product/search&search=Φράχτης &description=true

ή κατι τετοιο https://gr-m.banggood.com/Childrens-Game-Fence-Baby-Safety-Fence-Foldable-Portable-Indoor-Childrens-Playground-Gifts-p-1878434.html?utm_source=googleshopping&utm_source=googleshopping&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_organic&utm_medium=cpc_organic&utm_medium=cpc_bgcs&gmcCountry=GR&utm_content=minha&utm_content=minha&utm_content=sxxx&utm_campaign=minha-grg-el-mb&utm_campaign=minha-grg-el-mb&utm_campaign=sxxx-ssc-grg-el-all-0318&currency=EUR&cur_warehouse=CN&createTmp=1&ID=6294689&gbraid=0AAAAADshcaVvjTSVikl3kZjPWxuqH7T39&ad_id=507318310734&gclid=CjwKCAjwyIKJBhBPEiwAu7zll3MteAaStDKRSxqE2zbK7LEdmjWhJvwwnIPtBG9oBtOKt2heAGX1qRoC3f8QAvD_BwE

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Τι να σου πω κοριτσάκι μου! Γενικά με προσέχει πολύ πάντως κ αυτό μου δημιουργεί ασφάλεια … 

Θυμάσαι τιμές αυχενικής ή τις ανέφερες σε παλιότερο post;

12+3 εβδομαδων που εκανα αυχενικη διαφανεια 1,90 το ενα μωρο κ 2,40 το αλλο.Μαζι με το pappA Τρισωμια 21 ειχα 1:1098 τρισωμια 18 1:2800 και τρισωμια 13 1: 8509 &  προεκλαμψια πριν τις 37 εβδομαδες ειχα 1:100 Στη 2η αυχενικη σε αλλο γιατρο που πηγα λογω ανασφάλειας  παρόμοιες τιμες μου εβγαλε κ εκεινος..οποτε εκανα κ το νιπτ μετα που βγηκε αρνητικο κ ειχα ησυχασει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Κάτι τέτοιο νε κουνια και τσουλήθρα κοιτούσα κι εγώ. Δεν ξέρω πραγματικά για πόσο θα είναι. Έχω και την εμπειρία από τον μεγάλο μου που ούτε κατά διάνοια δεν θα καθοταν εκεί μέσα. Άντε κανένα 10λεπτο με κάποιον μεγάλο μέσα. Τα μικρα βέβαια δεν είναι τόσο ασυμβίβαστα, θα δω πως θα πάνε τις επόμενες εβδομάδες και θα το σκεφτώ  κι εγώ. 

Αμα στα κοιμίζει ταυτόχρονα πες της να μας πει κι εμάς το κόλπο 😂 Εγώ μπορώ μόνο τη μια στο καρότσι και τον άλλο στο στήθος (σαν τον τιραμολα γίνομαι) και μόλις γλαρωσει αυτός που είναι στο στήθος τον βάζω στο καρότσι με γρήγορες αλλά απαλές κινήσεις και αλλαγή βάρδιας να κοιμισω και την άλλη αγκαλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

12+3 εβδομαδων που εκανα αυχενικη διαφανεια 1,90 το ενα μωρο κ 2,40 το αλλο.Μαζι με το pappA Τρισωμια 21 ειχα 1:1098 τρισωμια 18 1:2800 και τρισωμια 13 1: 8509 &  προεκλαμψια πριν τις 37 εβδομαδες ειχα 1:100 Στη 2η αυχενικη σε αλλο γιατρο που πηγα λογω ανασφάλειας  παρόμοιες τιμες μου εβγαλε κ εκεινος..οποτε εκανα κ το νιπτ μετα που βγηκε αρνητικο κ ειχα ησυχασει..

Εντάξει με τέτοιες τιμές δεν χρειαζόσουν τίποτα παραπάνω. Εγώ είχα κάτι του τύπου 1/290 φαντάσου και πάλι δεν μου είπαν για άμνιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Σωστά μιλάς, αλλά αυτό είναι κάτι που όσο κ να το προετοιμάσεις κ πάλι θα σου έρθουν τα πάνω κάτω! Είναι όλα πρωτόγνωρα! Έτοιμη δεν θα είσαι ποτέ νομίζω! Προς το παρόν γράφω ώρες ύπνου! 🤣

Έτσι ακριβώς! Εγώ είχα μια ιδέα από το πρώτο μωρό τι με περιμένει αλλα και πάλι δεν μπορούσα να φανταστώ. Αυτό που δεν περίμενα και εξεπλάγην ευχάριστα, είναι ότι ο κόσμος έχει σταματήσει να μου δίνει συμβουλές! Ξέρεις αυτές οι καλοπροαίρετες (οχι πάντα) του πως να μεγαλώνω τα παιδιά μου. Πιο πολύ με οίκτο με κοιτάνε όταν ακούν ότι έχω τρία 😂

Γράφε ύπνους τώρα που μπορείς, αξία ανεκτίμητη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Κάτι τέτοιο νε κουνια και τσουλήθρα κοιτούσα κι εγώ. Δεν ξέρω πραγματικά για πόσο θα είναι. Έχω και την εμπειρία από τον μεγάλο μου που ούτε κατά διάνοια δεν θα καθοταν εκεί μέσα. Άντε κανένα 10λεπτο με κάποιον μεγάλο μέσα. Τα μικρα βέβαια δεν είναι τόσο ασυμβίβαστα, θα δω πως θα πάνε τις επόμενες εβδομάδες και θα το σκεφτώ  κι εγώ. 

Αμα στα κοιμίζει ταυτόχρονα πες της να μας πει κι εμάς το κόλπο 😂 Εγώ μπορώ μόνο τη μια στο καρότσι και τον άλλο στο στήθος (σαν τον τιραμολα γίνομαι) και μόλις γλαρωσει αυτός που είναι στο στήθος τον βάζω στο καρότσι με γρήγορες αλλά απαλές κινήσεις και αλλαγή βάρδιας να κοιμισω και την άλλη αγκαλια!

Χαχχα Και εγω τα ιδια!!!  κοιμίζω το μικρο αγκαλια με Πιπίλα κ την μικρη στο καροτσι αλλα Τωρα πιεζω κ το μικρο στο καροτσι γιατι τον καλόμαθα αγκαλια κ πονα η μεση μου ..και μετα σκεφτομαι να τα κοιμίζω κ τα  2 στα καρότσια τους ..ταυτοχρονα! Ευελπιστω δηλαδη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Εντάξει με τέτοιες τιμές δεν χρειαζόσουν τίποτα παραπάνω. Εγώ είχα κάτι του τύπου 1/290 φαντάσου και πάλι δεν μου είπαν για άμνιο

ΣοβαρΑ;; Με το pappA? Εγω πριν το αιμα ειχα 1: 50 για τρισωμια 21 πχ ..με το αιμα ανεβηκε κ πηγε τοσο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

ΣοβαρΑ;; Με το pappA? Εγω πριν το αιμα ειχα 1: 50 για τρισωμια 21 πχ ..με το αιμα ανεβηκε κ πηγε τοσο .

Δλδ οι μετρήσεις που ανέφερες παραπάνω είναι τα αποτελέσματα του nipt; Εγώ ρωτάω τις τιμές σύμφωνα με τις μετρήσεις του υπερήχου…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Δλδ οι μετρήσεις που ανέφερες παραπάνω είναι τα αποτελέσματα του nipt; Εγώ ρωτάω τις τιμές σύμφωνα με τις μετρήσεις του υπερήχου…

Αυτα που σου εγραψα ειναι τα βασικότερα αποτελεσματα της αυχενικης  !!!αλλα γραφει και αλλες μετρησεις για παραδειγμα : καρδιακή λειτουργεια, φλεβωδης πόρος,πλακουντας ,CRL, BPD κλπ 

το νιπτ μετα εγραφε : Αιτία παραπομπής:Δίδυμη κύηση 12 εβδομάδων και 3 ημερών κατά την αιμοληψία.Μαζικά παράλληλη αλληλούχιση με τεχνολογία αλληλούχισης επόμενης γενιάς (Next Generation Sequencing, NGS). 
Αποτέλεσμα:Το αποτέλεσμα του ανωτέρου ελέγχου είναι ΑΡΝΗΤΙΚΟ.Από την ανάλυση του γονιδιώματος του δείγματος προς εξέταση δεν ανιχνεύθηκαν προσθήκες ή ελλείψεις χρωμοσωμικού υλικού, ενδεικτικές για χρωμοσωμικές ανευπλοειδίες, υπομικροσκοπικούς διπλασιασμούς ή ελλείψεις ≥10 Mb.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Αυτα που σου εγραψα ειναι τα βασικότερα αποτελεσματα της αυχενικης  !!!αλλα γραφει και αλλες μετρησεις για παραδειγμα : καρδιακή λειτουργεια, φλεβωδης πόρος,πλακουντας ,CRL, BPD κλπ 

το νιπτ μετα εγραφε : Αιτία παραπομπής:Δίδυμη κύηση 12 εβδομάδων και 3 ημερών κατά την αιμοληψία.Μαζικά παράλληλη αλληλούχιση με τεχνολογία αλληλούχισης επόμενης γενιάς (Next Generation Sequencing, NGS). 
Αποτέλεσμα:Το αποτέλεσμα του ανωτέρου ελέγχου είναι ΑΡΝΗΤΙΚΟ.Από την ανάλυση του γονιδιώματος του δείγματος προς εξέταση δεν ανιχνεύθηκαν προσθήκες ή ελλείψεις χρωμοσωμικού υλικού, ενδεικτικές για χρωμοσωμικές ανευπλοειδίες, υπομικροσκοπικούς διπλασιασμούς ή ελλείψεις ≥10 Mb.

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Για τις παλιές διδυμομανουλες που ψάχνουν φράχτη εμείς πήραμε από το bike toy's τον απλό με τα 160 ευρώ κι έχουμε σωθεί. βέβαια τώρα θέλουν να πιάνονται από το φράχτη και να στέκονται όρθιες, η μία ειδικά αφήνει και τα χέρια και πέφτει, οπότε έχουμε και κάτι μαξιλάρια μέσα μη χτυπήσει. Πάντως μπαίνω κι εγώ μέσα και παίζουμε. 

Εντομεταξυ όσο μεγαλώνουν τόσο χειρότερα είναι γιατί πρέπει να τα έχεις από κοντά μη χτυπήσουν!!! 

@Nefeliapέκανες πρόοδο βλέπω εγώ ακόμη τις παλεύω μία μία στην αγκαλιά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Για τις παλιές διδυμομανουλες που ψάχνουν φράχτη εμείς πήραμε από το bike toy's τον απλό με τα 160 ευρώ κι έχουμε σωθεί. βέβαια τώρα θέλουν να πιάνονται από το φράχτη και να στέκονται όρθιες, η μία ειδικά αφήνει και τα χέρια και πέφτει, οπότε έχουμε και κάτι μαξιλάρια μέσα μη χτυπήσει. Πάντως μπαίνω κι εγώ μέσα και παίζουμε. 

Εντομεταξυ όσο μεγαλώνουν τόσο χειρότερα είναι γιατί πρέπει να τα έχεις από κοντά μη χτυπήσουν!!! 

@Nefeliapέκανες πρόοδο βλέπω εγώ ακόμη τις παλεύω μία μία στην αγκαλιά!!! 

Ειναι σταθερός ο τοιχος ή θα τον γκρεμίσουν ;;;!ασε που προβλεπω τρελους τσακωμους μεταξυ τους !εμενα ειναι πολυ ζωηρά κ τα 2 ! Οπως το λες οσο μεγαλωνουν πιο δυσκολα ειναι ολα .. 
οχι αγκαλια πλεον δεν αντεχα ειναι 8,5 κιλά!! Δε γινεται με τιποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ειναι σταθερός ο τοιχος ή θα τον γκρεμίσουν ;;;!ασε που προβλεπω τρελους τσακωμους μεταξυ τους !εμενα ειναι πολυ ζωηρά κ τα 2 ! Οπως το λες οσο μεγαλωνουν πιο δυσκολα ειναι ολα .. 
οχι αγκαλια πλεον δεν αντεχα ειναι 8,5 κιλά!! Δε γινεται με τιποτα..

Σταθερός είναι.. κι εγώ τις προσέχω μην ανταμωνουν και πολύ γιατί δεν καταλαβαίνουν και μαλλιοτραβιουνται από τώρα!!! Εμένα η μία έχει φθάσει 10 κιλά!!!! 

Ερώτηση.. από κοιλίτσα πώς πάτε σας έφυγε???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Sweetie79 είπε:

Σταθερός είναι.. κι εγώ τις προσέχω μην ανταμωνουν και πολύ γιατί δεν καταλαβαίνουν και μαλλιοτραβιουνται από τώρα!!! Εμένα η μία έχει φθάσει 10 κιλά!!!! 

Ερώτηση.. από κοιλίτσα πώς πάτε σας έφυγε???? 

Ωωω πεινανε ολο κ πιο πολυ! Προσπαθησε καροτσι δε γινεται 10 κιλα χερι κ βολτες ..οχι βεβαια !!!κοιλια προβλεπω να μη φυγει ποτε αν δε πιεστουμε σε γυμναστικη κ διατροφη που δε προλαβαινω εγω προσωπικα να κανω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Η μικρή μου είναι 2 μηνών είχαμε πολλά σάλια τις προηγούμενες μέρες και από χθες κάνει το εξής, ξυπνάει κάθε μία ώρα και πιπιλιζει με μανία το δάχτυλο της με μάτια κλειστά. Την παίρνω αγκαλιά για να την κουνήσω και κοιμάται αλλά μετα ξανά κάνει το ίδιο. Να την ταιζω κάθε μία ώρα δεν παίζει. Μήπως είναι τα δόντια; Πως να το αντιμετωπίσω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mariamp είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Η μικρή μου είναι 2 μηνών είχαμε πολλά σάλια τις προηγούμενες μέρες και από χθες κάνει το εξής, ξυπνάει κάθε μία ώρα και πιπιλιζει με μανία το δάχτυλο της με μάτια κλειστά. Την παίρνω αγκαλιά για να την κουνήσω και κοιμάται αλλά μετα ξανά κάνει το ίδιο. Να την ταιζω κάθε μία ώρα δεν παίζει. Μήπως είναι τα δόντια; Πως να το αντιμετωπίσω;

Με τη σωτηρία πιπίλα!! Καλύτερα από το να κάνει το στήθος σου πιπίλα ή το χέρι της! (Σύγχυση θηλής δεν παίζει αν σε ανησυχεί) εύχομαι να ηρεμήσει!! Καλή δύναμη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Πόσα κιλά ήταν τα μωράκια σας δύο μηνών; Αγχώθηκα ότι μήπως δεν τις ταιζω αρκετά γιατί έχει καμία βδομάδα που κοιμούνται σερι 7-8 ώρες το βράδυ. Μήπως να τις ξυπνάω; Τουλαχιστον την πιο αδυνατη.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πόσα κιλά ήταν τα μωράκια σας δύο μηνών; Αγχώθηκα ότι μήπως δεν τις ταιζω αρκετά γιατί έχει καμία βδομάδα που κοιμούνται σερι 7-8 ώρες το βράδυ. Μήπως να τις ξυπνάω; Τουλαχιστον την πιο αδυνατη.

 

 

ήταν 5000 και 5200 αν θυμάμαι καλά από 2700 περίπου που γεννήθηκαν. Δεν τα ξύπνησα ποτέ αλλά δεν έχουν κοιμηθεί και ποτέ τόσο πολύ! Αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα το σταυρό μου και προσευχές να κρατήσει αυτό το ωράριο. Πόσο είναι η αδυνατούλα και σε ανησυχεί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

ήταν 5000 και 5200 αν θυμάμαι καλά από 2700 περίπου που γεννήθηκαν. Δεν τα ξύπνησα ποτέ αλλά δεν έχουν κοιμηθεί και ποτέ τόσο πολύ! Αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα το σταυρό μου και προσευχές να κρατήσει αυτό το ωράριο. Πόσο είναι η αδυνατούλα και σε ανησυχεί;

4700 η μία και 5700 η αλλη από 2240 και 2700 αντίστοιχα. Η δεύτερη το γάλα το πίνει σε χρόνο dt η πρώτη θέλουμε ώρα. Από ύψος πως πάνε; Εμένα είναι 55 η πρώτη και 59 η δεύτερη. Όπως καταλαβαίνεις δεν μοιάζουν για δίδυμα. Είναι η μεγάλη αδερφή και η μικρούλα...πλάκα εχουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/9/2021 at 10:55 ΠΜ, ο/η mariamp είπε:

4700 η μία και 5700 η αλλη από 2240 και 2700 αντίστοιχα. Η δεύτερη το γάλα το πίνει σε χρόνο dt η πρώτη θέλουμε ώρα. Από ύψος πως πάνε; Εμένα είναι 55 η πρώτη και 59 η δεύτερη. Όπως καταλαβαίνεις δεν μοιάζουν για δίδυμα. Είναι η μεγάλη αδερφή και η μικρούλα...πλάκα εχουν

α έχουν αρκετή διαφορά! είναι πολύ καλά όμως και τα δύο! από ύψος δεν θυμάμαι τα δικά μου, πρέπει να το κοιτάξω και θα σου πω. τώρα 7 μηνών είναι 70εκατοστά και περίπου 8 κιλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!!Πρόσφατη διδυμομάνα κ εγω..γεννησα τον Αύγουστο κ τα μωράκια μου ειναι ακόμα στην θερμοκοιτίδα λόγω προωρότητας...σε λίγες μέςρες θα πάρουμε το ένα στο σπίτι μας...Έχοντας ακόμα ένα κοριτσάκι 2,5 ετών, θα ήθελα να μου πείτε εμπειρίες σχετικά με το μεγάλωμα των διδύμων έχοντας ακόμα ένα παιδάκι μικρής ηληκίας!!!!Ευχαριστώ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η SKORPIOS είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!!Πρόσφατη διδυμομάνα κ εγω..γεννησα τον Αύγουστο κ τα μωράκια μου ειναι ακόμα στην θερμοκοιτίδα λόγω προωρότητας...σε λίγες μέςρες θα πάρουμε το ένα στο σπίτι μας...Έχοντας ακόμα ένα κοριτσάκι 2,5 ετών, θα ήθελα να μου πείτε εμπειρίες σχετικά με το μεγάλωμα των διδύμων έχοντας ακόμα ένα παιδάκι μικρής ηληκίας!!!!Ευχαριστώ!!!!

Να σου ζησουν και καλο κουραγιο! Κι εγω δίδυμα 7 μηνών τώρα και ο μεγάλος 3 παρά. Δεν θα σου πω ψέματα, ειναι πολυ δύσκολα. Οι πρώτοι μήνες είναι από τις περιόδους της ζωής που και να εξαντλήσεις τις αντοχές πάλι δεν φτάνουν. Έχω ρίξει τρελα κλάματα για τον μεγάλο που με ζητούσε σπαρακτικά και τον απομάκρυναν ο μπαμπάς ή η γιαγιά γιατί εγώ έπρεπε να θηλασω το ένα ενώ το άλλο έκλαιγε γιατί με ζητούσε κι αυτό. Προσπαθώ όσο μπορώ να τον κάνω να συμμετέχει στην καθημερινότητα των μωρών, να νιώσει μέλος της ομαδας και βλέπω ότι πετυχαίνει. Πχ να φέρει πάνα, να κουνήσει την κουδουνίστρα κλπ. Υπάρχουν όμως και στιγμές που πεισμώνει, τσαντίζεται, γινεται επιθετικός, αρνείται να κάνει βασικά πράγματα που μέχρι τώρα έκανε πχ να φάει μόνος του, να συνεργαστεί για να ντυθεί επειδή αργήσαμε, να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα ή γιογιο κλπ και τοτε καταλήγουμε να κλαίνε όλα κι εγώ καμια φορά μαζί τους από την απόγνωση. Εκ των πραγμάτων αυτά που πρόσφερες στο πρώτο παιδί που σε είχε σε αποκλειστικότητα δεν θα μπορείς να τα προσφέρεις τώρα που θα έχεις 3 στο σπίτι. Κι αυτό ξέρεις δεν είναι απαραίτητα κακό. Τα μικρα θα μάθουν από πολύ νωρίς να είναι πιο συγκαταβατικά και υπομονετικά. Και θα ζήσεις απίστευτες στιγμές όταν θα είναι όλα μαζί και θα αλληλεπιδρούν και θα γελάνε. Τα δάκρυα της κούρασης θα γίνουν δάκρυα ευτυχίας. Αυτό που έχω να σου πω είναι από τώρα να χαμηλώσεις τα στάνταρ σου σε ότι έχει να κάνει με καθαριότητα και τάξη στο σπίτι, να φροντίσεις να γίνονται τα πολύ βασικά σε θέμα υγιεινής πρωτίστως και να δεχτείς όσο περισσότερη βοήθεια μπορείς. Εμένα με βοηθάει να έχω λίγο αποκλειστικό χρόνο με το κάθε παιδί ξεχωριστά (έστω και ένα μισάωρο την μερα) και λίγο χρόνο για τον εαυτό μου για να μην καταρρεύσω. Καλη αρχη στη νεα υπέροχη ζωη σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Να σου ζησουν και καλο κουραγιο! Κι εγω δίδυμα 7 μηνών τώρα και ο μεγάλος 3 παρά. Δεν θα σου πω ψέματα, ειναι πολυ δύσκολα. Οι πρώτοι μήνες είναι από τις περιόδους της ζωής που και να εξαντλήσεις τις αντοχές πάλι δεν φτάνουν. Έχω ρίξει τρελα κλάματα για τον μεγάλο που με ζητούσε σπαρακτικά και τον απομάκρυναν ο μπαμπάς ή η γιαγιά γιατί εγώ έπρεπε να θηλασω το ένα ενώ το άλλο έκλαιγε γιατί με ζητούσε κι αυτό. Προσπαθώ όσο μπορώ να τον κάνω να συμμετέχει στην καθημερινότητα των μωρών, να νιώσει μέλος της ομαδας και βλέπω ότι πετυχαίνει. Πχ να φέρει πάνα, να κουνήσει την κουδουνίστρα κλπ. Υπάρχουν όμως και στιγμές που πεισμώνει, τσαντίζεται, γινεται επιθετικός, αρνείται να κάνει βασικά πράγματα που μέχρι τώρα έκανε πχ να φάει μόνος του, να συνεργαστεί για να ντυθεί επειδή αργήσαμε, να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα ή γιογιο κλπ και τοτε καταλήγουμε να κλαίνε όλα κι εγώ καμια φορά μαζί τους από την απόγνωση. Εκ των πραγμάτων αυτά που πρόσφερες στο πρώτο παιδί που σε είχε σε αποκλειστικότητα δεν θα μπορείς να τα προσφέρεις τώρα που θα έχεις 3 στο σπίτι. Κι αυτό ξέρεις δεν είναι απαραίτητα κακό. Τα μικρα θα μάθουν από πολύ νωρίς να είναι πιο συγκαταβατικά και υπομονετικά. Και θα ζήσεις απίστευτες στιγμές όταν θα είναι όλα μαζί και θα αλληλεπιδρούν και θα γελάνε. Τα δάκρυα της κούρασης θα γίνουν δάκρυα ευτυχίας. Αυτό που έχω να σου πω είναι από τώρα να χαμηλώσεις τα στάνταρ σου σε ότι έχει να κάνει με καθαριότητα και τάξη στο σπίτι, να φροντίσεις να γίνονται τα πολύ βασικά σε θέμα υγιεινής πρωτίστως και να δεχτείς όσο περισσότερη βοήθεια μπορείς. Εμένα με βοηθάει να έχω λίγο αποκλειστικό χρόνο με το κάθε παιδί ξεχωριστά (έστω και ένα μισάωρο την μερα) και λίγο χρόνο για τον εαυτό μου για να μην καταρρεύσω. Καλη αρχη στη νεα υπέροχη ζωη σας!

Σε ευχαριστώ πολύ...δυστυχώς το ένα διδυμακι μου μεταφέρθηκε στο Παίδων λόγω θέματος με το εντερακι του..θα πάρουμε μόνο το ένα σπίτι...ελπίζω να πάνε όλα καλά...Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...