Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Έχω την μαμά μου κάποιες μέρες και την πεθερά μου. Δεν νομίζω να έχω αρκετό γάλα έτσι και αλλιώς η παιδίατρος μου είπε ότι ότι παίρνουν από το στήθος το παίρνουν στο πρώτο 20λεπτο μετά απλώς πιπιλιζουν. Τι να πω δεν ξέρω ενώ την ημέρα είναι πολύ καλές πίνουν 20 λεπτά στήθος και περίπου 90 γρ ξένο και κοιμούνται κατευθείαν . Το έκανα και το βράδυ αυτό αλλά δεν ξέρω τι παθαίνουν μόλις πάω να τα βάλω στο κρεβάτι κλαινε και ζητάνε να φάνε.

 

Ναι το πιπίλισμα δεν το γλιτώνεις ακόμα και εαν δεν τραβάνε γάλα. Εμένα είναι 6 μηνών και η κόρη μου ακόμη πιπιλαει μέχρι να αποκοιμηθεί. Εάν δεν έχεις βοήθεια 24 ώρες το 24ωρο είναι πραγματικα πολύ δύσκολο να κάθεσαι με τις ώρες μέχρι να χορταινουν και ικανοποιούνται από το αρκετό πιπίλισμα πού τα ηρεμεί..

Εαν παίρνουν πιπίλα ξεγέλασε τα και με την πιπίλα όσο μπορείς. Έχεις αντλήσει ποτέ με θηλαστρο για να ξέρεις πόσο τρώνε από μητρικό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 13 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Ναι το πιπίλισμα δεν το γλιτώνεις ακόμα και εαν δεν τραβάνε γάλα. Εμένα είναι 6 μηνών και η κόρη μου ακόμη πιπιλαει μέχρι να αποκοιμηθεί. Εάν δεν έχεις βοήθεια 24 ώρες το 24ωρο είναι πραγματικα πολύ δύσκολο να κάθεσαι με τις ώρες μέχρι να χορταινουν και ικανοποιούνται από το αρκετό πιπίλισμα πού τα ηρεμεί..

Εαν παίρνουν πιπίλα ξεγέλασε τα και με την πιπίλα όσο μπορείς. Έχεις αντλήσει ποτέ με θηλαστρο για να ξέρεις πόσο τρώνε από μητρικό? 

Έκανα άντληση μόνο στην κλινική. Δεν έχω ξανά κάνει από τότε. Η παιδίατρος δεν είναι πολύ θετική στο θηλαστρο και έτσι δεν το χρησιμοποιώ. Αυτό που με κουράζει είναι η μικρούλα μου που κουράζεται όταν θηλάζει και μπορεί να αφήσει το στήθος στο 10λεπτο και μετά κοιμάται και δεν ξέρω πόσο έφαγε. Επίσης εσείς τα ξυπνάτε για να φάνε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου έχω ένα άλλο ερώτημα. Μέχρι πότε χρειάζεστε βοήθεια με τα δίδυμα; Σκέφτομαι μετα τις 40μερες να έχω την πεθερά μου κάποιες μέρες τα πρωινά που δουλεύει ο σύζυγος και μετά να τις αναλάβω μαζί του αλλά φοβάμαι τα βραδινά. Μέχρι πότε θα έχω την πεθερά μου  αλλά κ την μαμά μου που είναι απο άλλο νομό να μένουν τα βράδια μαζί μας δεν γινεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/8/2021 at 11:32 ΠΜ, ο/η mariamp είπε:

Έκανα άντληση μόνο στην κλινική. Δεν έχω ξανά κάνει από τότε. Η παιδίατρος δεν είναι πολύ θετική στο θηλαστρο και έτσι δεν το χρησιμοποιώ. Αυτό που με κουράζει είναι η μικρούλα μου που κουράζεται όταν θηλάζει και μπορεί να αφήσει το στήθος στο 10λεπτο και μετά κοιμάται και δεν ξέρω πόσο έφαγε. Επίσης εσείς τα ξυπνάτε για να φάνε;

Εάν δεν κάνεις άντληση και παίρνουν συμπλήρωμα δεν μπορείς να αυξήσεις την παραγωγή σου αρκετά ώστε να τα χορτάσεις όμως. Είναι και πιστοποίημενη σύμβουλος θηλασμού η παιδίατρος?

Ναι στην αρχή τα ξυπνούσα κάθε 2.5-3 ώρες. Βέβαια συνήθως θέλανε νωρίτερα και ξυπνούσαν μόνα τους. Κάποιες μέρες δηλαδή τα θηλάζα ανά 1.5 ώρα θυμάμαι. Μετά τον 1.5 μήνα δεν τα ξυπνούσαμε πλέον. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/8/2021 at 7:52 ΜΜ, ο/η mariamp είπε:

Κορίτσια μου έχω ένα άλλο ερώτημα. Μέχρι πότε χρειάζεστε βοήθεια με τα δίδυμα; Σκέφτομαι μετα τις 40μερες να έχω την πεθερά μου κάποιες μέρες τα πρωινά που δουλεύει ο σύζυγος και μετά να τις αναλάβω μαζί του αλλά φοβάμαι τα βραδινά. Μέχρι πότε θα έχω την πεθερά μου  αλλά κ την μαμά μου που είναι απο άλλο νομό να μένουν τα βράδια μαζί μας δεν γινεται. 

Χμμμ εγώ ακόμα έχω δεύτερο άτομο για το δεύτερο μωρό. Βέβαια τα δικά μου είναι πάρα πολύ της αγκαλιάς και βγάζουν και δόντια τώρα και είναι δύσκολο με μόνο ένα άτομο ακόμη. Ιδανικά χρειάζονται 3 ώστε να προλαβαίνω να κάνω μπάνιο και καμιά δουλειά στο σπίτι. Μην σε αγχώνω όμως. Άλλη περίπτωση το κάθε μωρό. Εμένα και τα δύο κοιμούνται πολύ δύσκολα με κούνημα στο μαρσιπο ή αγκαλιά με τις ώρες και τραγούδια. Είναι στο παιδί. Όταν είναι πολύ μικρά δεν ξυπνάνε εύκολα και όταν μεγαλώνουν δεν κοιμούνται με τίποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/8/2021 at 7:52 ΜΜ, ο/η mariamp είπε:

Κορίτσια μου έχω ένα άλλο ερώτημα. Μέχρι πότε χρειάζεστε βοήθεια με τα δίδυμα; Σκέφτομαι μετα τις 40μερες να έχω την πεθερά μου κάποιες μέρες τα πρωινά που δουλεύει ο σύζυγος και μετά να τις αναλάβω μαζί του αλλά φοβάμαι τα βραδινά. Μέχρι πότε θα έχω την πεθερά μου  αλλά κ την μαμά μου που είναι απο άλλο νομό να μένουν τα βράδια μαζί μας δεν γινεται. 

Εγώ θεωρώ ότι το ιδανικό είναι οι ενήλικες να είναι σε αριθμό ν+1, όπου ν= Ο αριθμός των παιδιών μέχρι να αρχίσουν να κοιμούνται σερί. Για εμένα βέβαια αυτό θα σήμαινε να είμαστε μόνιμα 4 ενήλικες επί 24ωρου βάσεως, πράγμα αδύνατον. 

Είμαι αρκετές ώρες μόνη μου με τα 2 μωρά και καμία φορά με τα 3. Δεν θα σου πω ότι δεν βγαίνει, βγαίνει αλλά είναι φοβερά εξαντλητικό κι ας με λένε ηρωίδα, δεν το απολαμβανω καθόλου. Θέλω ταυτόχρονα να κάνω κάποιες βασικές δουλειές, μαγείρεμα, μπάνιο κλπ. Οπότε όποια βοήθεια δεκτή και πολύ νερό στο κρασί μας.

Για τα νυχτερινά ταίσματα θεωρητικα σταματας να τα ξυπνας όταν ανακτήσουν το βάρος γέννησης +200γραμμαρια. Αλλά γιατί δεν θέλεις να τα αφήνεις να θηλάζουν όσο θέλουν; Για εμένα αυτό ήταν σωτήριο πολλές φορές γιατί δεν είχα πως αλλιώς να τα απασχολήσω. Μαξιλαρι θηλασμου διπλό και άραγμα με νέτφλιξ 😁 

Είναι μικρά ακόμα τα κοριτσάκια σου αλλά σύντομα θα αρχίσουν να ξεχωρίζουν τη μέρα από τη νύχτα και θα κοιμούνται παραπάνω τις νύχτες. Δεν μπορώ να σου πω πότε θα κοιμηθούν σερί γιατί αυτό είναι στο παιδί. Αλλά αν φτάσεις στο σημείο να ξυπνάνε μόνο για να φάνε και ξανακοιμουνται είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

Κουράγιο, είναι δύσκολος ο πρώτος καιρός, όλα μπαίνουν στη θέση τους σιγά σιγά. Όμως ας μην τρέφουμε προσδοκίες,  ποτέ δεν θα είμαστε όπως πριν. Απλά θα προσαρμοστούμε και θα μας φαίνεται πιο εύκολο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 4/8/2021 at 10:38 ΜΜ, ο/η Magaiver είπε:

εμείς έχουμε πάρει το πιο ελαφρύ και στενό που υπάρχει στην αγορά για να χωράει από πόρτες και να μπορω να το σηκώνω. Είναι όμως κάπως ακριβο. Λέγεται mountain buggy. 

Φαίνεται πολυ ενδιαφέρον αυτό το καρότσι όπως το έψαξα απλά αναρωτιέμαι εάν όταν μεγαλώσουν θα είναι άνετα επειδή λογικά η θέση για το κάθε παιδι είναι μικρότερη αφου ειναι πιο στενό.. Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο peg perego book for two.. Θέλω να τα δω κ από κοντά όμως.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πως πατε; Εχετε βοηθεια για τα μωρα σας; Πως τα καταφέρνετε; Δεν αντεχω αλλο,θα καταρρευσω νομιζω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Κοριτσια πως πατε; Εχετε βοηθεια για τα μωρα σας; Πως τα καταφέρνετε; Δεν αντεχω αλλο,θα καταρρευσω νομιζω... 

Ελα κορίτσι μου πως είσαι? Δεν έχεις καθόλου βοήθεια? Θα μεγάλωσαν τα μωράκια ε? Εμείς τέλος Σεπτεμβρίου ξεκινάμε τροφές.. Αντε να δουμε.. Κατά τ αλλα πολυ καλές είναι σίγουρα έχουμε τη γρινια μας αλλά κοιμόμαστε τη νυχτα. Τρώνε κ ξυπνάνε 7-8 τ πρωι. Βοήθεια έχω ευτυχώς κ από το συζυγο μεγάλη όταν είναι σπίτι αλλά κ από τη μαμά που μένουμε κοντά.. Στέλνει κ η πεθερα κανένα φαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Ελα κορίτσι μου πως είσαι? Δεν έχεις καθόλου βοήθεια? Θα μεγάλωσαν τα μωράκια ε? Εμείς τέλος Σεπτεμβρίου ξεκινάμε τροφές.. Αντε να δουμε.. Κατά τ αλλα πολυ καλές είναι σίγουρα έχουμε τη γρινια μας αλλά κοιμόμαστε τη νυχτα. Τρώνε κ ξυπνάνε 7-8 τ πρωι. Βοήθεια έχω ευτυχώς κ από το συζυγο μεγάλη όταν είναι σπίτι αλλά κ από τη μαμά που μένουμε κοντά.. Στέλνει κ η πεθερα κανένα φαι.. 

ναι παμε για 6 μηνων αλλα τη νυχτα ξυπνανε αυτο ειναι το θεμα ξυπναει 12 η μικρη ,μετά 3 ο μικρος κ μετα 5:30 η μικρη κοκ!εισαι τυχερη που κοιμουνται.τι προγραμμα  κανετε; Καθε ποσο ταΐζεις κ ποτε κοιμουνται; Εγω δινω γαλα πχ

6 πρωι 150 ml κ κοιμουνται στις 7:00 για 30’ 

9:00 120 ml κ παλι υπνος στις 10 για 40’

12:00 φρουτο ξανα υπνος 30’ στις 13:00 

15:00 φαγητο κ 1 ωρα υπνος

18:00 απογευματινο βρωμη πχ

20:30 γαλα 200ml κ υπνος 21:00 εως 00:00 ή 1:00 ή 2 ή οποτε ξυπνησουν ουφ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Γέννησα πριν 1.5 μήνα και τα μωράκια μου ήταν 2250και 2750 η καθεμία. Όταν σαραντησαν πήγαμε στην παιδίατρο και ήταν 3770 η πρώτη και 4650 η δεύτερη. Να σας ενημερώσω ότι δίνω μπουκάλι αλλά και θηλάζω σε κάθε γεύμα από 20λεπτα όποτε δεν κλαίνε και οι δύο ταυτόχρονα. Την 2η πολλές φορές επειδή βλέπω ότι τραβάει πιο πολύ κοιμάται αποκλειστικά και με θηλασμό μόνο. Αλλά νιώθω τύψεις για την μικρούλα μου . Δεν τρώει όσο η άλλη, η διαφορά στα κιλά είναι εμφανής και αυτό με κάνει να στεναχωριέμαι ότι δεν τρώει η πρώτη όσο και η δεύτερη. Άραγε μπορεί να αλλάξει αυτή η διαφορά κιλών; Τι να κάνω για αυτό;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

ναι παμε για 6 μηνων αλλα τη νυχτα ξυπνανε αυτο ειναι το θεμα ξυπναει 12 η μικρη ,μετά 3 ο μικρος κ μετα 5:30 η μικρη κοκ!εισαι τυχερη που κοιμουνται.τι προγραμμα  κανετε; Καθε ποσο ταΐζεις κ ποτε κοιμουνται; Εγω δινω γαλα πχ

6 πρωι 150 ml κ κοιμουνται στις 7:00 για 30’ 

9:00 120 ml κ παλι υπνος στις 10 για 40’

12:00 φρουτο ξανα υπνος 30’ στις 13:00 

15:00 φαγητο κ 1 ωρα υπνος

18:00 απογευματινο βρωμη πχ

20:30 γαλα 200ml κ υπνος 21:00 εως 00:00 ή 1:00 ή 2 ή οποτε ξυπνησουν ουφ !

Εμείς τέλος Σεπτεμβρίου θα ξεκινήσουμε φαγητό.. Μας είπε με μεσημεριανό να ξεκινήσουμε πατατα, μετά Κάροτο, κολοκυθιά κρέας κτλ. Δε ξερω τι θα γίνει 🤣🤣 

Την ημέρα τρώνε ανά 4ωρο 180ml . Βέβαια δεν είναι παντα 180 κπ φορές αφήνουν κ λιγο ειδικά η μια που δεν είναι κ τόσο φάγανη.. Το βράδυ κατά τις 9-10 θα πιουνε παλι το γάλα τους κ θα σηκωθουν το πρωι πια.. 7μιση , 8 εκεί... σήμερα μόνο ξυπνησαν 5:30 κ 6. Γενικότερα από μικρές επεδίωκα να τρωνε μαζί για να μη ξυπνάω 10 φορές.. Τώρα δε το επιδιώκω προτιμω ειδικά η μια να πεινασει καλά ώστε να φαει.. Παρ ολα αυτα μπορώ να πω ότι συγχρονιζονται μόνες τους.. Δλδ σκέψου ποτε δεν είχαν αποκλείση στο φαγητό πανω απο 40λ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Κοριτσια πως πατε; Εχετε βοηθεια για τα μωρα σας; Πως τα καταφέρνετε; Δεν αντεχω αλλο,θα καταρρευσω νομιζω... 

Έχω 2 νταντάδες και τις γιαγιάδες και τους παππούδες και τον παιδικό για τον μεγάλο και πάλι είμαι πτώμα. Το βράδυ ξυπνάνε 2-3 φορές το καθένα. Το κορίτσι τρώει και ξανακοιμαται, το αγόρι μπορεί να θέλει και 1 ώρα κούνημα. Από όταν ξεκινήσαμε τις στερεές άρχισε να κάνει πάλι κακα τη νύχτα όπως όταν ήταν νεογέννητο, οπότε τον πλένω και ξαγρυπνάει. Παρε βοήθεια, πληρωμένη αν έχεις τη δυνατότητα. Τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο συμφωνώ για τη νταντά που λες! @Antelope Και για μένα ήταν τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει!! Πληρώνεις αλλά κάνει αυτό που θέλεις!! 
με το καλό τα μωράκια σας κορίτσια και καλή δύναμη σε όλες σας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Εμείς τέλος Σεπτεμβρίου θα ξεκινήσουμε φαγητό.. Μας είπε με μεσημεριανό να ξεκινήσουμε πατατα, μετά Κάροτο, κολοκυθιά κρέας κτλ. Δε ξερω τι θα γίνει 🤣🤣 

Την ημέρα τρώνε ανά 4ωρο 180ml . Βέβαια δεν είναι παντα 180 κπ φορές αφήνουν κ λιγο ειδικά η μια που δεν είναι κ τόσο φάγανη.. Το βράδυ κατά τις 9-10 θα πιουνε παλι το γάλα τους κ θα σηκωθουν το πρωι πια.. 7μιση , 8 εκεί... σήμερα μόνο ξυπνησαν 5:30 κ 6. Γενικότερα από μικρές επεδίωκα να τρωνε μαζί για να μη ξυπνάω 10 φορές.. Τώρα δε το επιδιώκω προτιμω ειδικά η μια να πεινασει καλά ώστε να φαει.. Παρ ολα αυτα μπορώ να πω ότι συγχρονιζονται μόνες τους.. Δλδ σκέψου ποτε δεν είχαν αποκλείση στο φαγητό πανω απο 40λ. 

Και εγω ετσι τα παω συγχρονισμένα ολη μερα αλλα το βραδυ εινσι το προβλημα.εχω την εντυπωση οτι ειναι σπανιο να κοιμουνται σερι οποτε εισαι απο τις τυχερες μαλλον :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Και εγω ετσι τα παω συγχρονισμένα ολη μερα αλλα το βραδυ εινσι το προβλημα.εχω την εντυπωση οτι ειναι σπανιο να κοιμουνται σερι οποτε εισαι απο τις τυχερες μαλλον :-)

Κοίτα όσο μεγαλώνουν λογικά πρεπει να στρώνει κ το προγραμμα τους.. Εμένα η παιδιατρος μου είπε πως είναι πολυ καλο αυτό κ στόχος αυτό ήταν να έχουν ένα προγραμμα κ να κοιμουνται τη νυχτα.. Αμα τους αυξήσεις τα ml δε θα τα φάνε? Η αν τρεναρεις λιγο το προγραμμα πχ να φάνε 10-11? Καλά εμένα μετά βίας 10 αρχίζει η γκρίνια.. Τώρα πχ τις έκανα 180 Μ Μ άφησαν κανα 50αρι κ οι δυο γιατί κοιμόταν ορθιες κ είχαμε γκρίνια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Έχω 2 νταντάδες και τις γιαγιάδες και τους παππούδες και τον παιδικό για τον μεγάλο και πάλι είμαι πτώμα. Το βράδυ ξυπνάνε 2-3 φορές το καθένα. Το κορίτσι τρώει και ξανακοιμαται, το αγόρι μπορεί να θέλει και 1 ώρα κούνημα. Από όταν ξεκινήσαμε τις στερεές άρχισε να κάνει πάλι κακα τη νύχτα όπως όταν ήταν νεογέννητο, οπότε τον πλένω και ξαγρυπνάει. Παρε βοήθεια, πληρωμένη αν έχεις τη δυνατότητα. Τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει! 

Τι ωρα σου ερχονται οι ντανταδες ; Κανουν βάρδιες ή και οι 2 μαζι πχ 7 με 15:00 ή 10 με 18:00; Τι ειναι καλυτερα αραγε ?@Lisaki 80

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Κοίτα όσο μεγαλώνουν λογικά πρεπει να στρώνει κ το προγραμμα τους.. Εμένα η παιδιατρος μου είπε πως είναι πολυ καλο αυτό κ στόχος αυτό ήταν να έχουν ένα προγραμμα κ να κοιμουνται τη νυχτα.. Αμα τους αυξήσεις τα ml δε θα τα φάνε? Η αν τρεναρεις λιγο το προγραμμα πχ να φάνε 10-11? Καλά εμένα μετά βίας 10 αρχίζει η γκρίνια.. Τώρα πχ τις έκανα 180 Μ Μ άφησαν κανα 50αρι κ οι δυο γιατί κοιμόταν ορθιες κ είχαμε γκρίνια.. 

Ναι το λογικο αυτο ειναι ..εχω αυξησει και 200 μλ να δωσω γαλα το βραδυ πριν κοιμηθουν και παλι θα ξυπνησουν.. και 10 το βραδυ να κοινηθουν παλι θα ξυπνησουν ,οποτε τουλαχιστον τα βαζω πιο νωρις να «ησυχάζω».ολα τα εχω κανει.μαλλον ειανι στα παιδια τελικα..δε ξερω ελπιζω να στεωσει αυτο γιατι δεν αντεχω ψαχνω βοηθεια τωρα εστω μια κοπελα για 8ωρο αλλα και παλι εγω θα καθομαι ..μπορει μια κοπελα να τα εχει και τα 2 ; Ε δε γινεται.οποτε θελω 2 κοπελες.χτες ξυπνησε ο μικρη 1 ο μικρος 3  η μικρη 4 και ο μικρος 6 αυπνη τελειως οπως καταλαβαινετε..ποσο να αντεξω .ειχα τη πεθερα μου στην αρχη αλλα μετα ουτε να κοιμίσει δεν μπορουσε- κουραστηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Τι ωρα σου ερχονται οι ντανταδες ; Κανουν βάρδιες ή και οι 2 μαζι πχ 7 με 15:00 ή 10 με 18:00; Τι ειναι καλυτερα αραγε ?@Lisaki 80

Εξαρτάται αν θα είναι κάποιος από εσάς μαζί. Εγώ έχω βάρδιες αλλά αλληλεπικαλυπτόμενες μεταξυ τους ώστε κάποιες ώρες να ξεκουράζομαι/ασχολούμαι με τον μεγάλο. Από την μικρή μου εμπειρία θεωρώ ότι είναι καλύτερα δύο ταυτόχρονα αν υπάρχει η δυνατότητα. Κακα τα ψέματα είναι εξαιρετικά δύσκολο ένα άτομο να φροντίσει δύο μωρά σε αυτη την ηλικία. Γίνεται κομμάτια και δεν είναι κανένας τελικά ευχαριστημένος. Οι έμπειρες διδυμοντανταδες ειναι λίγες και ζητάνε πάρα πολλά λεφτά. Καλύτερα δυο λιγότερο έμπειρες μαζί με τα μισά λεφτά η καθε μια. Μου αρέσει που μιλάνε κι όλας μεταξύ τους, έχουν και "ενήλικες" συζητήσεις και παρακολουθούν τα μωρά, τραγουδάνε μαζί, χορεύουν. Περνάνε κι αυτές καλά και τα μωρά. Η μια γίνεται χίλια κομμάτια και για πόσο μπορεί να κάνει τον καραγκιόζη μόνη της; 

Αν δεν είχα τον μεγάλο που με ξεθεωνει θα έκανα το εξης: δύο νταντάδες να καλύπτουν 12ωρο συνολικά. Δηλαδή 8ωρο η κάθε  μια με αλληλοεπικάλυψη ένα 4ωρο που θα το αφιερωνα μόνο για μένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι το λογικο αυτο ειναι ..εχω αυξησει και 200 μλ να δωσω γαλα το βραδυ πριν κοιμηθουν και παλι θα ξυπνησουν.. και 10 το βραδυ να κοινηθουν παλι θα ξυπνησουν ,οποτε τουλαχιστον τα βαζω πιο νωρις να «ησυχάζω».ολα τα εχω κανει.μαλλον ειανι στα παιδια τελικα..δε ξερω ελπιζω να στεωσει αυτο γιατι δεν αντεχω ψαχνω βοηθεια τωρα εστω μια κοπελα για 8ωρο αλλα και παλι εγω θα καθομαι ..μπορει μια κοπελα να τα εχει και τα 2 ; Ε δε γινεται.οποτε θελω 2 κοπελες.χτες ξυπνησε ο μικρη 1 ο μικρος 3  η μικρη 4 και ο μικρος 6 αυπνη τελειως οπως καταλαβαινετε..ποσο να αντεξω .ειχα τη πεθερα μου στην αρχη αλλα μετα ουτε να κοιμίσει δεν μπορουσε- κουραστηκε.

Έχεις δοκιμάσει όταν πχ ξυπναει η μικρή να σηκώνεις κ τον μικρό να τον ταιζεις ώστε να συγχρονιστουν κάπως..?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Εξαρτάται αν θα είναι κάποιος από εσάς μαζί. Εγώ έχω βάρδιες αλλά αλληλεπικαλυπτόμενες μεταξυ τους ώστε κάποιες ώρες να ξεκουράζομαι/ασχολούμαι με τον μεγάλο. Από την μικρή μου εμπειρία θεωρώ ότι είναι καλύτερα δύο ταυτόχρονα αν υπάρχει η δυνατότητα. Κακα τα ψέματα είναι εξαιρετικά δύσκολο ένα άτομο να φροντίσει δύο μωρά σε αυτη την ηλικία. Γίνεται κομμάτια και δεν είναι κανένας τελικά ευχαριστημένος. Οι έμπειρες διδυμοντανταδες ειναι λίγες και ζητάνε πάρα πολλά λεφτά. Καλύτερα δυο λιγότερο έμπειρες μαζί με τα μισά λεφτά η καθε μια. Μου αρέσει που μιλάνε κι όλας μεταξύ τους, έχουν και "ενήλικες" συζητήσεις και παρακολουθούν τα μωρά, τραγουδάνε μαζί, χορεύουν. Περνάνε κι αυτές καλά και τα μωρά. Η μια γίνεται χίλια κομμάτια και για πόσο μπορεί να κάνει τον καραγκιόζη μόνη της; 

Αν δεν είχα τον μεγάλο που με ξεθεωνει θα έκανα το εξης: δύο νταντάδες να καλύπτουν 12ωρο συνολικά. Δηλαδή 8ωρο η κάθε  μια με αλληλοεπικάλυψη ένα 4ωρο που θα το αφιερωνα μόνο για μένα!

Αυτο που λες κανενας ευχαριστημένος εγω ειμαι κομματια κ δε μπορω να χαρω απο τη κουραση..ναι αυτο σκεφτηκα και εγω να ερχεται μια κοπελα στις 7 με 15:00 και η αλλη 11:00 με 19:00 και μετα να καθομαι εγω να κοιμίζω και να ξυπναω και το βραδυ αλλα και παλι βουνο και αυτο.κανονικα θελει 3 βάρδιες και ποσα να διαθέσεις πια;800 ευρω εχω δει οτι θελει 8ωρο 5νθημερο καποια τυπου εμπειρια 28χρονη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Έχεις δοκιμάσει όταν πχ ξυπναει η μικρή να σηκώνεις κ τον μικρό να τον ταιζεις ώστε να συγχρονιστουν κάπως..?? 

Το εχω κανει και αυτό..ειναι τρομερη ταλαιπωρια τα βραδια ..απορω αλλες μανουλες πως τα καταφερνουν..ο μικρος βγαζει κ δοντια και εχει τρομερη γκρινια/αυπνια .. αλλα εγω ειμαι σε 24 ωρη βαση εδω κ 6 μηνες κ δεν εχω αλλες αντοχες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Το εχω κανει και αυτό..ειναι τρομερη ταλαιπωρια τα βραδια ..απορω αλλες μανουλες πως τα καταφερνουν..ο μικρος βγαζει κ δοντια και εχει τρομερη γκρινια/αυπνια .. αλλα εγω ειμαι σε 24 ωρη βαση εδω κ 6 μηνες κ δεν εχω αλλες αντοχες

Ο συζυγος δουλευει συνεχώς?? Δε μπορεί να βοηθήσει? Σίγουρα χρειάζεται βοήθεια δε το συζητώ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Ο συζυγος δουλευει συνεχώς?? Δε μπορεί να βοηθήσει? Σίγουρα χρειάζεται βοήθεια δε το συζητώ... 

βοηθαει παρα πολυ ! Αλλα και παλι δε γινεται ρε κοριτσια ειναι και σιγουρα θεμα των μωρων..ειναι δυσκολα στον υπνο τα δικα μου.υπομονή μονο! Κ ψαχνω και βοηθεια..βρηκα κατι κοπελιτσες για να δουμε.. Καλημερα σε ολες και καλο μηνα να εχουμε !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

βοηθαει παρα πολυ ! Αλλα και παλι δε γινεται ρε κοριτσια ειναι και σιγουρα θεμα των μωρων..ειναι δυσκολα στον υπνο τα δικα μου.υπομονή μονο! Κ ψαχνω και βοηθεια..βρηκα κατι κοπελιτσες για να δουμε.. Καλημερα σε ολες και καλο μηνα να εχουμε !!!!!

Μακάρι να ξεκουραστεις κ εσυ λίγο!!! Καλο μηνα σε όλες 😍😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...