Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sweetie79 είπε:

Εντομεταξυ εγώ νόμιζα ότι ξεκινώντας τις στερεές θα μειωθούν σημαντικά κι οι θηλασμοι. αλλά από το βραδάκι που τους δίνω γάλα η μία θέλει κάθε δύο ώρες στήθος, κι είναι και τσουπωτη!!!!. 

Εσάς πόσο είναι τα μωράκια σας τώρα ηλικιακά και σε κιλά??? 

Α θηλάζεις κιολας για αυτο.θα αναζητάνε στηθος ..μπορει καποιος αγνωστος να τα κοιμίσει η θελουν εσενα μονο; τα άλματα ουτε που τα κοιταω..εμενα 5 μηνων 8,25 κιλα η μπεμπα και 7,5 ο μπέμπης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Α θηλάζεις κιολας για αυτο.θα αναζητάνε στηθος ..μπορει καποιος αγνωστος να τα κοιμίσει η θελουν εσενα μονο; τα άλματα ουτε που τα κοιταω..εμενα 5 μηνων 8,25 κιλα η μπεμπα και 7,5 ο μπέμπης 

Το βράδυ τις κοιμίζει κι ο άντρας μου αφού τις ταισω πρώτα.. την ημέρα και η πεθερά μου!!Η μπέμπα σου του ρίχνει του μπέμπη ε??? Μια χαρά είναι κι εμένα είναι 7 μηνών και η μία είναι 9,3 κι η άλλη 8. Όλοι μου λένε ότι η μία είναι τσουπωτη αλλά την να την κάνω που διψάει για γάλα 😂😂, ελπίζω όταν αρχίσει το περπάτημα να χάσει!!!! 

Εμενα πάντως το πιο κουραστικό είναι αυτό το κούνημα στην αγκαλιά μέχρι να κοιμηθούν.. κι όχι τίποτα άλλο τη μέρα περισσότερη ώρα τις κουνάω να κοιμηθούν από ότι κοιμούνται!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sweetie79 είπε:

Το βράδυ τις κοιμίζει κι ο άντρας μου αφού τις ταισω πρώτα.. την ημέρα και η πεθερά μου!!Η μπέμπα σου του ρίχνει του μπέμπη ε??? Μια χαρά είναι κι εμένα είναι 7 μηνών και η μία είναι 9,3 κι η άλλη 8. Όλοι μου λένε ότι η μία είναι τσουπωτη αλλά την να την κάνω που διψάει για γάλα 😂😂, ελπίζω όταν αρχίσει το περπάτημα να χάσει!!!! 

Εμενα πάντως το πιο κουραστικό είναι αυτό το κούνημα στην αγκαλιά μέχρι να κοιμηθούν.. κι όχι τίποτα άλλο τη μέρα περισσότερη ώρα τις κουνάω να κοιμηθούν από ότι κοιμούνται!!!! 

Αχ τα ιδια σουιτι μου! Ακριβως ομως ..αυτο με κουρασε κ μενα να κοιμίζω 1 ωρα για 20 λεπτο υπνο το λεγόμενο πάουερ ναπ..δεν ειναι δείγμα παχυσαρκίας για κανεναν λογο -μου το ειπε ο παιδιατρος ! Θα τα χασουν σιγουρα !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το κούνημα κορίτσια για να κοιμηθούν δεν παλεύεται. Ή μάνα μου επιμένει να τα μάθουμε να κοιμούνται στο καρότσι, έτσι μας κοιμιζε αυτή λεει (δίδυμα κι εμείς) αλλά δεν πιάνει ποτέ ούτε για πλάκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Αυτό το κούνημα κορίτσια για να κοιμηθούν δεν παλεύεται. Ή μάνα μου επιμένει να τα μάθουμε να κοιμούνται στο καρότσι, έτσι μας κοιμιζε αυτή λεει (δίδυμα κι εμείς) αλλά δεν πιάνει ποτέ ούτε για πλάκα

Εχει δικιο μαλλον η μανα σου κ μενα αυτο λεει και το παλευω με το καροτσι διοτι 8 κιλα πως να τα σηκώνουμε πια.. πλεον πονα η μεση κ πολυ..βαζω τον μικρό καροτσι κ κουναω πολυ κ πολυ γρηγορα κ καμια φορα πιανει., αλλα ειναι σωστο κ αυτο να ταρακουνιέται τοσο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Εχει δικιο μαλλον η μανα σου κ μενα αυτο λεει και το παλευω με το καροτσι διοτι 8 κιλα πως να τα σηκώνουμε πια.. πλεον πονα η μεση κ πολυ..βαζω τον μικρό καροτσι κ κουναω πολυ κ πολυ γρηγορα κ καμια φορα πιανει., αλλα ειναι σωστο κ αυτο να ταρακουνιέται τοσο; 

Κι εγώ το κάνω αυτό καμία φορά όταν είναι μόνη μου με τα δυο. Γρήγορα στο καρότσι με κινήσεις ταχυδακτυλουργού να ξεκινήσει αμέσως το κούνημα με το που το αφήσω να μην προλάβει να κλάψει ενώ έχω το άλλο αγκαλιά. Όχι ότι κοιμάται, αλλά τουλάχιστον δεν κάνει χαμό. Μέχρι να κοιμηθεί το ένα στην αγκαλιά και πάρω πάλι το άλλο αγκαλιά για να κοιμηθεί κι αυτό. Δεν νομίζω ότι δημιουργεί πρόβλημα. Το τράνταγμα που λένε ότι δεν κάνει είναι το πολύ απότομο όπου ο εγκέφαλος ταρακουνιεται χτυπώντας στα οστά του κρανίου. 

Το άλλο που μου λέει είναι να τους έχω ένα "νάνι" που όταν το κρατάνε το συνδυάζουν με τον ύπνο. Εμείς πχ είχαμε από μια κουβέρτα που θελαμε να χαϊδεύουμε μέχρι 3 ετών. Έχετε κάτι τετοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!! Κι εγώ το καρότσι σκεφτόμουν γιατί από τέλος Αυγούστου δε θα έχω καμία βοήθεια, οπότε κάπως πρέπει να τις κουμαντάρω όταν κλαίνε και οι δύο 😓😓😓. Δηλαδή με το καρότσι λένε ότι δεν κάνει?? Που τρανταζονται πέρα δώθε μες στο σπίτι??? Κι εμένα αυτό μου λένε να τις μάθω να κοιμούνται μόνες τους στην κούνια.. έλα που δεν πιάνει.. αντε στις 100 να εχει συμβεί 2 φορές!!! Εντομεταξυ στη μία έχω κι ένα πανάκι αρκουδάκι και πιπίλα.. η άλλη έχει το δάχτυλο... αλλά και πάλι θέλουν αγκαλιά και δε μπορώ κιόλας να τις αφήνω να κλαίνε!!. @

@Nefeliapκι εγώ πιστεύω να τα χάσει μόλις αρχίσει το περπάτημα.. πάντως όπου τη δουν αυτό μου λένε ότι είναι τροφαντη.. τι να κάνω δε θα της κάνω και δίαιτα από τώρα!!!! Βέβαια να δω πως θα τη σηκώνω μέχρι τότε 😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!! Κι εγώ το καρότσι σκεφτόμουν γιατί από τέλος Αυγούστου δε θα έχω καμία βοήθεια, οπότε κάπως πρέπει να τις κουμαντάρω όταν κλαίνε και οι δύο 😓😓😓. Δηλαδή με το καρότσι λένε ότι δεν κάνει?? Που τρανταζονται πέρα δώθε μες στο σπίτι??? Κι εμένα αυτό μου λένε να τις μάθω να κοιμούνται μόνες τους στην κούνια.. έλα που δεν πιάνει.. αντε στις 100 να εχει συμβεί 2 φορές!!! Εντομεταξυ στη μία έχω κι ένα πανάκι αρκουδάκι και πιπίλα.. η άλλη έχει το δάχτυλο... αλλά και πάλι θέλουν αγκαλιά και δε μπορώ κιόλας να τις αφήνω να κλαίνε!!. @

@Nefeliapκι εγώ πιστεύω να τα χάσει μόλις αρχίσει το περπάτημα.. πάντως όπου τη δουν αυτό μου λένε ότι είναι τροφαντη.. τι να κάνω δε θα της κάνω και δίαιτα από τώρα!!!! Βέβαια να δω πως θα τη σηκώνω μέχρι τότε 😆😆

 

στις πριν 12 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κι εγώ το κάνω αυτό καμία φορά όταν είναι μόνη μου με τα δυο. Γρήγορα στο καρότσι με κινήσεις ταχυδακτυλουργού να ξεκινήσει αμέσως το κούνημα με το που το αφήσω να μην προλάβει να κλάψει ενώ έχω το άλλο αγκαλιά. Όχι ότι κοιμάται, αλλά τουλάχιστον δεν κάνει χαμό. Μέχρι να κοιμηθεί το ένα στην αγκαλιά και πάρω πάλι το άλλο αγκαλιά για να κοιμηθεί κι αυτό. Δεν νομίζω ότι δημιουργεί πρόβλημα. Το τράνταγμα που λένε ότι δεν κάνει είναι το πολύ απότομο όπου ο εγκέφαλος ταρακουνιεται χτυπώντας στα οστά του κρανίου. 

Το άλλο που μου λέει είναι να τους έχω ένα "νάνι" που όταν το κρατάνε το συνδυάζουν με τον ύπνο. Εμείς πχ είχαμε από μια κουβέρτα που θελαμε να χαϊδεύουμε μέχρι 3 ετών. Έχετε κάτι τετοιο;

Δεν εχω κατι ..αλλα τωρα που το λες μηπως να παρουμε κανενα τυπου κουκλάκι παρηγοριάς ,αλλα τα βαζουν ολα στο στομα συνεχεια θα το φανε χαχα.

μαυρο ακριβως @Sweetie79οταν παει 7 μηνων ετσι οπως παει θα φτιασει 10 κιλα.που να σηκώνουμε.καροτσι αμεσα θα προσπαθησω απο σημερα !!!!κ ας κλαινε θα επιμεινω για να μαθουν..δε γινεται αλλιως

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2021 at 12:35 ΜΜ, ο/η Panika είπε:

Σ'ευχαριστώ πολυ! Αυτό φοβάμαι ότι δε θα μπορω να παω πουθενα μόνη μου γιατί δεν θα είμαι καθόλου καλή στην οδήγηση του καροτσιου. 

Με το ένα χέρι παει!! Εγώ πάω παντού μόνη με τα μωρά. Ακόμα και στην άμμο παει στη θάλλασα, με την όπισθεν βεβαια κ ο σύζυγος αλλά παει!!   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/7/2021 at 6:04 ΜΜ, ο/η Panika είπε:

Κορίτσια καλησπερα.. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας. Περιμένω κ εγώ δίδυμα κ θα ήθελα να σας ρωτησω σχετικά με το καρότσι που αγοράσατε. Θα ήθελα να μου προτεινετε καποια. μετά από τη χρήση τόσο καιρό είστε ικανοποιημένες? Είναι καλυτερα  να προτιμησω τα καροτσια τα σκέτα η αυτά που είναι 3 σε 1  βολεύουν περισσοτερο?? 

εμείς έχουμε πάρει το πιο ελαφρύ και στενό που υπάρχει στην αγορά για να χωράει από πόρτες και να μπορω να το σηκώνω. Είναι όμως κάπως ακριβο. Λέγεται mountain buggy. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2021 at 11:32 ΜΜ, ο/η Sweetie79 είπε:

Ναι μεγαλώσανε!!!! Περιμένουμε το μοουσουλημα τώρα, να δω πως θα τις μαζεύω τότε 😂😂

Εσείς τι κάνετε πόσο είστε τώρα??? 

@Nefeliap

Κι εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι για τα ξενύχτια!!!! 

Απίστευτο πόσο γρήγορα μεγαλώνουν και αλλάζουν όμως εε? Εμείς 6 μηνών ακριβώς 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/7/2021 at 3:59 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

αυτοί οι κύκλοι ταίσματος-κοιμίσματος δεν τελειώνουν ποτέ. μερικές μέρες νομίζω ότι δεν κάνουμε τίποτα άλλο από αυτά τα δύο. όταν τελειώνει ο ένας αρχίζει ο άλλος. αυτό που έχει βολέψει τον τελευταίο καιρό είναι το εξής: με το που ξυπνάνε αλλάζω, ταίζω, μετά μένουν ξύπνια περίπου 2 ώρες και όταν πάνε να αρχίσουν την γκρίνια ξανακοιμίζω χωρίς να ταίσω. θα φάνε μόλις ξυπνήσουν, έστω και 20 λεπτά να κοιμηθούν. τη νύχτα προσπαθώ να τα βάλω για ύπνο γύρω στις 9 μετά το γάλα και κατά τη διάρκεια της νύχτας ξυπνάνε μόνο για να φάνε και ξανακοιμούνται αμέσως (δεν τα κρατάω να ρευτούν, θηλάζω όμως) μέχρι τις 8 που θα ξυπνήσουν για πρωί. Ενδεικτικά:

8:00 πρωινό ξύπνημα-τάισμα

10:00 ύπνος

11:00 ξύπνημα-τάισμα

13:00 ύπνος

14:00 ξύπνημα - τάισμα

17:00 ύπνος

18:00 ξύπνημα - τάισμα

21:00 μπάνιο - τάισμα - ύπνος

22:00 - 8:00 ύπνος με ενδιάμεσα ξυπνήματα για τάισμα (ξυπνάνε τουλάχιστον 2-3 φορές συγχρονισμένα)

φυσικά αν δω σημάδια πείνας/νύστας ενδιάμεσα πράττω αναλόγως. για αυτό λέω ότι το πρόγραμμα αυτό είναι ενδεικτικό, ποτέ δεν γίνεται ακριβώς. Αλλά παρατηρώ ότι είναι πιο ήρεμα όταν ξέρω πάνω-κάτω εγώ τι θα επακολουθήσει για να έχουν κι αυτά μια ρουτίνα και να παίρνουμε κι εμείς μια ανάσα. Ό,τι και να λέμε, τα δίδυμα θέλουν χέρια. Είναι φοβερά εξαντλητικό να τα κάνεις όλα μόνη σου. Άσε που για να τα κοιμίσω ταυτόχρονα μόνη μου θέλω περίπου δύο ώρες, ενώ αν είμαι με κάποιον άλλο κοιμούνται σε 10 λεπτά το πολύ

και εγώ αυτό το πρόγραμμα θελω ιδανικά αλλά δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ... Κάνουμε και BLW και το ταισμα παίζει να παίρνει 3-4 ώρες την μέρα. Το κοιμισμα όμως μακράν το πιο δύσκολο θα έλεγα. Με το μαρσιπο όλη μερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

και εγώ αυτό το πρόγραμμα θελω ιδανικά αλλά δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ... Κάνουμε και BLW και το ταισμα παίζει να παίρνει 3-4 ώρες την μέρα. Το κοιμισμα όμως μακράν το πιο δύσκολο θα έλεγα. Με το μαρσιπο όλη μερα..

πώς πάει το BLW; κι εγώ το θέλω αλλά οι υπόλοιποι φοβούνται. Δεν μπορώ να το απαιτήσω από γιαγιάδες, νταντά κλπ, σέβομαι το φόβο τους, για αυτό τους έχουμε αρχίσει κρεμούλες, ίσα να δοκιμάσουν, δεν είναι ότι τρώνε κανονικά. Αλλά πιάνουν το κουτάλι, δεν το αφήνουν, φαίνεται να θέλουν να έχουν τον έλεγχο και πιστεύω με το BLW θα ωφεληθούν και αυτά και για εμάς θα είναι πιο εύκολο όσο περνάει ο καιρός. Τους έχω πάρει και τροφοδότες, αυτά που είναι σαν πιπίλες με τρυπούλες και βάζεις μέσα μαλακές τροφές πχ μπανάνα. το κρατάνε στα χεράκια τους και τους αρέσει πάρα πολύ

Μπάνιο πώς τα κάνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

πώς πάει το BLW; κι εγώ το θέλω αλλά οι υπόλοιποι φοβούνται. Δεν μπορώ να το απαιτήσω από γιαγιάδες, νταντά κλπ, σέβομαι το φόβο τους, για αυτό τους έχουμε αρχίσει κρεμούλες, ίσα να δοκιμάσουν, δεν είναι ότι τρώνε κανονικά. Αλλά πιάνουν το κουτάλι, δεν το αφήνουν, φαίνεται να θέλουν να έχουν τον έλεγχο και πιστεύω με το BLW θα ωφεληθούν και αυτά και για εμάς θα είναι πιο εύκολο όσο περνάει ο καιρός. Τους έχω πάρει και τροφοδότες, αυτά που είναι σαν πιπίλες με τρυπούλες και βάζεις μέσα μαλακές τροφές πχ μπανάνα. το κρατάνε στα χεράκια τους και τους αρέσει πάρα πολύ

Μπάνιο πώς τα κάνετε;

Τώρα ξεκινήσαμε τροφές που έγιναν ακριβώς 6. Ο μικρός τα πάει πολύ καλά στην ποσότητα που τρώει αλλά τα χέρια δεν τα χρησιμοποιει. Τρώει σαν σκύλος με το στόμα πάνω από το δισκο. Η μικρή τα πηγαίνει περίφημα με τα πιασίματα του φαγητού αλλά τρώει ελάχιστα. Κάνω αποκλειστικα τα ταισματα εγώ και γιαυτό δεν φοβάμαι. Γιαγιάδες και λοιπούς δεν θα εμπιστευομουν η αλήθεια είναι. Πρέπει να ξέρουν να κάνουν σωστά τις κοπες και να έχουν πολυυυυ υπομονή καθώς και γνώσεις ποτέ υπάρχουν σημάδια πνιγμονης και πότε είναι αντανακλαστικο gagging. Πιστεύω και εγώ σε λίγους μήνες θα αποδώσει καρπούς ο χρόνος που αφιερώνω τώρα όταν θα τρώνε μόνα τους και εγώ απλά θα κάθομαι και τρώω κανονικά όπως παλιά και όχι μόνιμα με ένα μωρό στην αγκαλιά. Για τα μωρά έχει όφελος επίσης. Το έχουν κάνει κάποιες φίλες μου και είναι φοβερό ποσο μικρά καταφέρουν να μασάνε πριν καταπιούν. Με τα αλεσμενα παρακάμπτουν εντελώς την μασηση και κάνουν κατευθείαν κατάποση. 

Εως τώρα μπάνιο τα κάνουμε μπαίνοντας στην μπανιέρα μαζί τους. Είναι καλοκαίρι και βοηθάει να είμαστε με τα μαγιό. Εσείς πως τα κάνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Τώρα ξεκινήσαμε τροφές που έγιναν ακριβώς 6. Ο μικρός τα πάει πολύ καλά στην ποσότητα που τρώει αλλά τα χέρια δεν τα χρησιμοποιει. Τρώει σαν σκύλος με το στόμα πάνω από το δισκο. Η μικρή τα πηγαίνει περίφημα με τα πιασίματα του φαγητού αλλά τρώει ελάχιστα. Κάνω αποκλειστικα τα ταισματα εγώ και γιαυτό δεν φοβάμαι. Γιαγιάδες και λοιπούς δεν θα εμπιστευομουν η αλήθεια είναι. Πρέπει να ξέρουν να κάνουν σωστά τις κοπες και να έχουν πολυυυυ υπομονή καθώς και γνώσεις ποτέ υπάρχουν σημάδια πνιγμονης και πότε είναι αντανακλαστικο gagging. Πιστεύω και εγώ σε λίγους μήνες θα αποδώσει καρπούς ο χρόνος που αφιερώνω τώρα όταν θα τρώνε μόνα τους και εγώ απλά θα κάθομαι και τρώω κανονικά όπως παλιά και όχι μόνιμα με ένα μωρό στην αγκαλιά. Για τα μωρά έχει όφελος επίσης. Το έχουν κάνει κάποιες φίλες μου και είναι φοβερό ποσο μικρά καταφέρουν να μασάνε πριν καταπιούν. Με τα αλεσμενα παρακάμπτουν εντελώς την μασηση και κάνουν κατευθείαν κατάποση. 

Εως τώρα μπάνιο τα κάνουμε μπαίνοντας στην μπανιέρα μαζί τους. Είναι καλοκαίρι και βοηθάει να είμαστε με τα μαγιό. Εσείς πως τα κάνετε?

Κάπως έτσι θα το κάνω κι εγώ. Με εμένα και τον μπαμπα θα τρώνε κομμάτια, με τους άλλους φροντιστές κρεμουλες! Θα πάρει λίγο παραπάνω να αυτονομηθουν αλλά δεν πειράζει. Τώρα που θα κλείσουμε 6 μήνες θα αρχίσω να τους δίνω σιγά σιγά.

Για μπάνιο με έχει βολέψει πολύ το puj μπανάκι νιπτήρα αλλά μεγαλώνουν και δεν ξέρω μέχρι πότε θα τα χωράει. Έχω ξεκινήσει να τα βάζω και σε ένα καθισματακι μέσα στην μπανιέρα αν και νομίζω είναι για μεγαλύτερα Γιατί δεν στηρίζονται καλά και γλιστράνε

Αυτο: 

https://prenatal.gr/product/ok-baby-κάθισμα-μπάνιου-flipper-evolution-aqua/?gclid=CjwKCAjwmK6IBhBqEiwAocMc8m6m9W5s0UN_vzyUyvGGaJIhsYcC2_sHRX3EYYxG_XznRZ0O34v4KRoCQwMQAvD_BwE

Πολυ ωραιο το μπανιο μαζι! Θα το δοκιμάσω κι εγώ και θα τραγουδάμε δύο δύο στην μπανιερα δυο δυο 🛀

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κάπως έτσι θα το κάνω κι εγώ. Με εμένα και τον μπαμπα θα τρώνε κομμάτια, με τους άλλους φροντιστές κρεμουλες! Θα πάρει λίγο παραπάνω να αυτονομηθουν αλλά δεν πειράζει. Τώρα που θα κλείσουμε 6 μήνες θα αρχίσω να τους δίνω σιγά σιγά.

Για μπάνιο με έχει βολέψει πολύ το puj μπανάκι νιπτήρα αλλά μεγαλώνουν και δεν ξέρω μέχρι πότε θα τα χωράει. Έχω ξεκινήσει να τα βάζω και σε ένα καθισματακι μέσα στην μπανιέρα αν και νομίζω είναι για μεγαλύτερα Γιατί δεν στηρίζονται καλά και γλιστράνε

Αυτο: 

https://prenatal.gr/product/ok-baby-κάθισμα-μπάνιου-flipper-evolution-aqua/?gclid=CjwKCAjwmK6IBhBqEiwAocMc8m6m9W5s0UN_vzyUyvGGaJIhsYcC2_sHRX3EYYxG_XznRZ0O34v4KRoCQwMQAvD_BwE

Πολυ ωραιο το μπανιο μαζι! Θα το δοκιμάσω κι εγώ και θα τραγουδάμε δύο δύο στην μπανιερα δυο δυο 🛀

 

Χαχαχαχα είναι απόλαυση το μπανακι! εμείς τραγουδάμε το μπανακι μανακι😂

Ξετρέλαινονται γενικώς με το νερό τα μικρά. Και σπίτι αλλά και στη θάλασσα..

Είναι καλο να αυτονομηθουν σχετικά γρήγορα και γιαυτα να έχουν αυτοπεποίθηση αλλά και για μας γιατί η πλάτη μέση θα τα παίξει κάποια στιγμή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας διδθμομανούλες! Ελπίζω όλες καλά και ασφαλείς. Περιμενω και εγώ τον Δεκέμβριο τα διδυμάκια μου και αναζητώ καρότσι. Δυστυχώς το ασανσερ της πολυκατοικίας είναι μινιατούρα, μόλις 60εκ ανοιγμα πόρτας, 110εκ μηκος, 80εκ πλάτος. Εχει χρησιμοποιήσει κάποια μικρό στενό καρότσι με επάλληλη τοποθέτηση των μωρών; Προς τον παρόν βρίσκω μόνο ένα i candy bunndle 1300€. Ευχαριστλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η NASSIAB είπε:

Γεια σας διδθμομανούλες! Ελπίζω όλες καλά και ασφαλείς. Περιμενω και εγώ τον Δεκέμβριο τα διδυμάκια μου και αναζητώ καρότσι. Δυστυχώς το ασανσερ της πολυκατοικίας είναι μινιατούρα, μόλις 60εκ ανοιγμα πόρτας, 110εκ μηκος, 80εκ πλάτος. Εχει χρησιμοποιήσει κάποια μικρό στενό καρότσι με επάλληλη τοποθέτηση των μωρών; Προς τον παρόν βρίσκω μόνο ένα i candy bunndle 1300€. Ευχαριστλω!

Καλημέρα κοπέλα μου, με το καλό τα μωράκια σου!! Κ γω μπρος πίσω ήθελα αρχικά αλλά όταν τα είδαμε από κοντά καταλήξαμε ότι δε βολεύουν καθώς με το που μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά δε θα χωράνε τα ποδαράκια τους κ θα χτυπάνε. Εμείς δεν έχουμε ασανσέρ κ το καρότσι είναι μόνιμα στο πορτ παγκαζ του αυτοκινήτου. Όταν πάμε βόλτα κατεβαίνω κ το ετοιμάζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου. 28 ημερών σήμερα τα κορίτσια μου. Έχουμε θέμα το βράδυ με τον ύπνο. Την ημέρα τρώνε και κοιμούνται αλλά το βράδυ μπορεί να πιάσουν και 4 ώρες συνεχόμενα ξυπνιες και ζητάνε συνέχεια να φάνε. Έχουν φτάσει να τρώνε 120γρ  η καθεμία και μετά τις θηλάζω και πάλι ψάχνονται. Ενώ την ημέρα τρώνε πιο λίγο και κάποιες φορές κοιμόνταν και μόνο με θηλασμό. Τι να κάνω  για το βράδυ όμως; Κοντεύω να καταρρευσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια μου. 28 ημερών σήμερα τα κορίτσια μου. Έχουμε θέμα το βράδυ με τον ύπνο. Την ημέρα τρώνε και κοιμούνται αλλά το βράδυ μπορεί να πιάσουν και 4 ώρες συνεχόμενα ξυπνιες και ζητάνε συνέχεια να φάνε. Έχουν φτάσει να τρώνε 120γρ  η καθεμία και μετά τις θηλάζω και πάλι ψάχνονται. Ενώ την ημέρα τρώνε πιο λίγο και κάποιες φορές κοιμόνταν και μόνο με θηλασμό. Τι να κάνω  για το βράδυ όμως; Κοντεύω να καταρρευσω

Είσαι μόνη σου? Δεν έχεις βοηθεια? Εμείς ήμασταν πολύ τυχεροί και από μικρά κοιμουνταν αρκετά το βράδυ. Πολύ μου φαίνεται 120γρ για τόσο μικρά μωράκια πάντως. Εσύ έχεις γάλα αρκετό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου, με το καλό τα μωράκια σου!! Κ γω μπρος πίσω ήθελα αρχικά αλλά όταν τα είδαμε από κοντά καταλήξαμε ότι δε βολεύουν καθώς με το που μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά δε θα χωράνε τα ποδαράκια τους κ θα χτυπάνε. Εμείς δεν έχουμε ασανσέρ κ το καρότσι είναι μόνιμα στο πορτ παγκαζ του αυτοκινήτου. Όταν πάμε βόλτα κατεβαίνω κ το ετοιμάζω

Σας ευχαριστώ πολύ για την ααντηση και κυρίως την ευχή! Να σας ζήσουν και εσάς τα παιδάκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Είσαι μόνη σου? Δεν έχεις βοηθεια? Εμείς ήμασταν πολύ τυχεροί και από μικρά κοιμουνταν αρκετά το βράδυ. Πολύ μου φαίνεται 120γρ για τόσο μικρά μωράκια πάντως. Εσύ έχεις γάλα αρκετό?

Έχω την μαμά μου κάποιες μέρες και την πεθερά μου. Δεν νομίζω να έχω αρκετό γάλα έτσι και αλλιώς η παιδίατρος μου είπε ότι ότι παίρνουν από το στήθος το παίρνουν στο πρώτο 20λεπτο μετά απλώς πιπιλιζουν. Τι να πω δεν ξέρω ενώ την ημέρα είναι πολύ καλές πίνουν 20 λεπτά στήθος και περίπου 90 γρ ξένο και κοιμούνται κατευθείαν . Το έκανα και το βράδυ αυτό αλλά δεν ξέρω τι παθαίνουν μόλις πάω να τα βάλω στο κρεβάτι κλαινε και ζητάνε να φάνε.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Έχω την μαμά μου κάποιες μέρες και την πεθερά μου. Δεν νομίζω να έχω αρκετό γάλα έτσι και αλλιώς η παιδίατρος μου είπε ότι ότι παίρνουν από το στήθος το παίρνουν στο πρώτο 20λεπτο μετά απλώς πιπιλιζουν. Τι να πω δεν ξέρω ενώ την ημέρα είναι πολύ καλές πίνουν 20 λεπτά στήθος και περίπου 90 γρ ξένο και κοιμούνται κατευθείαν . Το έκανα και το βράδυ αυτό αλλά δεν ξέρω τι παθαίνουν μόλις πάω να τα βάλω στο κρεβάτι κλαινε και ζητάνε να φάνε.

 

Κ μένα πολυ μου φαίνεται 120,ml. Εμένα είναι 4 μηνών κ πινουν 150. Πιπίλα δίνεις? Γιατί ξεγελιουνται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Κ μένα πολυ μου φαίνεται 120,ml. Εμένα είναι 4 μηνών κ πινουν 150. Πιπίλα δίνεις? Γιατί ξεγελιουνται..

Δοκίμασα να δώσω πιπίλα αλλά μόλις τους φύγει από το στόμα κλαινε. Όπως είπα και πιο πάνω δεν πίνουν  σε κάθε γεύμα 120γρ άντε να πίνουν μια φορά το βράδυ και πάλι πεινανε και εκεί γκρινιάζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Δοκίμασα να δώσω πιπίλα αλλά μόλις τους φύγει από το στόμα κλαινε. Όπως είπα και πιο πάνω δεν πίνουν  σε κάθε γεύμα 120γρ άντε να πίνουν μια φορά το βράδυ και πάλι πεινανε και εκεί γκρινιάζουν.

Ναιι χαμός γίνεται αλλά αν προσπαθησεις να τη κρατάς μεχρι να τα παρει ο υπνος μετά κ να φυγει δε θα αντιδράσουν. Εμένα έτσι κάνουν κοντευω να βάλω ζιποτειπ στις πιπιλες βάλε βγάλε 🤣🤣 μόλις τις παρει ο υπνος κ να πέσει δεν ασχολουνται.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Έλα κορίτσι μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρον❤️ η μητρα και ο τράχηλος είναι πεντακάθαρα! Ίσως η περίοδος να αργησει και να έρθει μέχρι και σε 50 μέρες και να μην ανησυχήσω! Μου έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για αυτοάνοσα και θρομβοφιλια τις έκανα και θα βγουν μέχρι την Τρίτη! Επίσης περιμενουμε να βγουν και οι καρυοτυποι (εμβρύου και οι δικοί μας) και μετά το πασχα έκλεισα ραντεβού να με δει και να συζητήσουμε τι θα βγάλουν οι εξετάσεις και έχει στο μυαλό του να μου δώσει κάποια αγωγη γτ έπεσαν λίγο και τα ανδρογονα μου και με βάση το ιστορικό μου και τος εξετάσεις να μου δώσει αγωγη! Επίσης μου είπε να μη τρώω κάποια τρόφιμα και να μη περνώ κάποιες βιταμίνες γτ πυροδοτούν τις ενδορφινες με αποτελεσμα να μη κάνω ποιοτικά ωάρια! Τελος μου είπε πως αφού θα λείπει ο σύντροφος το καλοκαιρι μπορούμε να καταψηξει ο σύντροφος σπερμα και να κάνω σπερματεγχυνση κάποια στιγμή το καλοκαιρι αφού παρω την αγωγη και μετά🙏
    • Ναι ακούγονται ενθαρρυντικά 🙏μου είπε θα το παλέψουμε μαζί και είμαι σίγουρος ότι το μωρακι θα έρθει🙏 δυστυχώς τις γιορτές δεν θα είναι ο σύντροφος εδώ όποτε θα τις περάσουμε μοναχικά! Θα πάω στα πεθερικά μου βέβαια αλλά όσο να ναι δεν είναι το ίδιο😢 ευτυχως μου το είπε και από μόνος του ότι αν λείπει ο σύντροφος θα κάνουμε μαζί την προσπάθεια 🙏 Ενδιαφέρεται πολύ γ αυτό και εγώ τον εμπιστεύομαι πολύ! Δεν με ξεπετάει και μας εξηγεί τα πάντα 🙏 Ναι ενοιωσα μια ανακούφιση γτ θέλει να το ψάξουμε λιγακι αλλά και μου δεν μας άφησε να προσπαθησουμε μόνοι μας και βλεπουμε! Από μονος του μας είπε ότι αν θελουμε να κάνουμε σπερματεγχυνση  να καταλήξουμε σπερμα και ας λείπει ο συζυγος θα το κάνουμε μαζί με τον γιατρό 🙏 Κορίτσι μου η διατροφή που ανέφερα προφανώς είναι για την δικιά μου περίπτωση με βάση το ιστορικό μου (ΣΠΩ, υψηλή αμη, χαμηλά ανδρογονα, υπερινσουλιναιμια κτλ) μη βάζεις κατά νου αυτά που είπα γτ κάθε περίπτωση είναι διαφορετική! Μου είπε να αποφεύγω αυτά καθώς πυροδοτούν τις ενδορφινες και κατά συνέπεια δεν βοηθούν σε ποιοτικά ωάρια! Μου είπε επακριβώς πως αν σας πηγαινα για εξωσωματικη θα σας έπαιρναν 4000-5000 και θα περνάμε τα τέτοια μας τώρα! Έτσι ακριβώς μου είπε🤪 θέλει λέει να το παλέψουμε ακόμη να βγουν και οι εξετάσεις και από εκεί και περα να δούμε πως θα προχωρήσουμε🙏 αχ κοριτσάκι μου τι έχεις περάσει και εσυ😩
    • ΄Άρα αυτά επιτρέπονται και βοηθάνε; Τότε ο γιατρός της @Mpourmpouloγιατί της είπε να τα ελαττώσει;
    • Γεια σας κορίτσια. Προσφατα πήγα στο μοναστήρι της Αγίας Ειρήνης να πάρω το μηλαρακι και την ζώνη. Μου είπαν για 3ημερη νηστεία , αλλά την τρίτη μέρα εγώ έφαγα παγωτό το πρωί το ξέχασα και την4η μέρα έφαγα το μηλαρακι κανονικά. Δεν ξέρω τι έπαθα εκείνη την ημέρα και το ξέχασα τελειωσ ότι έκανα νηστεία ... Τώρα θεωρείτε άκυρο;  Να ξαναπάρω μηλαρακι να ξεκινήσω πάλι απ' την αρχή;  Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη ... Προσπαθώ 3 χρόνια για μωράκι αλλά δεν έρχεται ..😔😔😔😔😥
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...