Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες άνοιξης 2021


Recommended Posts

@Antelope δεν φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω... Στο γιο μου έμεινα σε μερική ακινησία για 2 μήνες λόγω κοντου τραχήλου, αλλά δεν είχε καμία σχέση για μένα. Έπαιρνα το βιβλιαράκι μου αγκαλιά, έβγαινα στο μπαλκόνι κ λιαζομουν, άκουγα μουσική... Τώρα είναι πολύ διαφορετικά με τον μικρό που ξαφνικά δεν μπορω να παίζω μαζί του, όπως πριν. Κ με κλειστά τα σχολεία ακόμη πιο δύσκολο. Τώρα ήρθε για 2 βδομάδες κ εμένα η μαμα μου κ μετά θα έχει δέκα μέρες άδεια ο άντρας μου. Στη συνέχεια δεν ξέρω τι θα κάνουμε, μιας κ όλοι οι δικοί μας μένουν εκτός Αθηνών. Ο μικρός ευτυχώς δείχνει μεγάλη κατανόηση. Πχ Σταμάτησα να τον παίρνω αγκαλιά όρθια, από την πρώτη στιγμή κ δεν μου ξαναζητήσε. Αλλά είναι κ σε ηλικία που πλέον συνεννοουμαστε πολύ καλά. Κ προσπαθώ στο χρόνο μας να κάνω άλλες δραστηριότητες πιο ήσυχες. Διαβάζουμε πολλά βιβλία, παίζουμε με lego, παζλ, τέτοια... Του αρέσει πολύ να του λεω ιστορίες, τραγούδια κλπ κ φυσικά με τον μπαμπά του πάνε κ τις βόλτες τους, για ποδήλατο ή περπάτημα κ κανουν τα δικά τους παιχνίδια.

Αχ, να πάνε όλα καλά και αυτό το διάστημα θα ναι μια μικρή παρένθεση μόνο κ για μας κ για τα παιδιά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 564
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  Κορίτσια καλησπέρα και απο μένα εγώ είμαι 19 εβδομάδων και χθες ενιωσα για πρώτη φορά μια κλωτσιά έτσι ίσα ίσα ηταν ενα μικρο ποδαράκι δεν μπορώ να το εξηγήσω ήταν οτι ποιο όμορφο σήμερα δεν νιώθω τίποτα και εχω πολύ άγχος αλλά σκέφτομαι οτι μετά από λίγο καιρό θα το νιώθω κάθε μέρα εσείς τι λέτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@Antelope δεν φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω... Στο γιο μου έμεινα σε μερική ακινησία για 2 μήνες λόγω κοντου τραχήλου, αλλά δεν είχε καμία σχέση για μένα. Έπαιρνα το βιβλιαράκι μου αγκαλιά, έβγαινα στο μπαλκόνι κ λιαζομουν, άκουγα μουσική... Τώρα είναι πολύ διαφορετικά με τον μικρό που ξαφνικά δεν μπορω να παίζω μαζί του, όπως πριν. Κ με κλειστά τα σχολεία ακόμη πιο δύσκολο. Τώρα ήρθε για 2 βδομάδες κ εμένα η μαμα μου κ μετά θα έχει δέκα μέρες άδεια ο άντρας μου. Στη συνέχεια δεν ξέρω τι θα κάνουμε, μιας κ όλοι οι δικοί μας μένουν εκτός Αθηνών. Ο μικρός ευτυχώς δείχνει μεγάλη κατανόηση. Πχ Σταμάτησα να τον παίρνω αγκαλιά όρθια, από την πρώτη στιγμή κ δεν μου ξαναζητήσε. Αλλά είναι κ σε ηλικία που πλέον συνεννοουμαστε πολύ καλά. Κ προσπαθώ στο χρόνο μας να κάνω άλλες δραστηριότητες πιο ήσυχες. Διαβάζουμε πολλά βιβλία, παίζουμε με lego, παζλ, τέτοια... Του αρέσει πολύ να του λεω ιστορίες, τραγούδια κλπ κ φυσικά με τον μπαμπά του πάνε κ τις βόλτες τους, για ποδήλατο ή περπάτημα κ κανουν τα δικά τους παιχνίδια.

Αχ, να πάνε όλα καλά και αυτό το διάστημα θα ναι μια μικρή παρένθεση μόνο κ για μας κ για τα παιδιά! 

Αχου μωρέ τι καλό παιδάκι που έχεις! Είναι φοβερό πάντως πόση προσαρμοστικότητα έχουν τα μικρούλια. Σίγουρα νιώθουν την απεριόριστη αγάπη μας και δεν το βιώνουν σαν εγκατάλειψη όλο αυτό. Μάλλον για εμάς είναι πιο δύσκολο. Μια παρένθεση, οπως τα λες! Θα γεννήσουμε και θα γεμίσει η αγκαλιά μας μωρά, μικρά και μεγάλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess1312 είπε:

  Κορίτσια καλησπέρα και απο μένα εγώ είμαι 19 εβδομάδων και χθες ενιωσα για πρώτη φορά μια κλωτσιά έτσι ίσα ίσα ηταν ενα μικρο ποδαράκι δεν μπορώ να το εξηγήσω ήταν οτι ποιο όμορφο σήμερα δεν νιώθω τίποτα και εχω πολύ άγχος αλλά σκέφτομαι οτι μετά από λίγο καιρό θα το νιώθω κάθε μέρα εσείς τι λέτε;

Τελεια αίσθηση ε; Γιατί αγχώνεσαι; Είναι νωρίς ακόμα, θα είναι σποραδικές οι κλωτσιές. Μπορεί και μια μέρα να μην το καταλάβεις καθόλου και την επόμενη να κάνει τούμπες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antelope είπε:

Τελεια αίσθηση ε; Γιατί αγχώνεσαι; Είναι νωρίς ακόμα, θα είναι σποραδικές οι κλωτσιές. Μπορεί και μια μέρα να μην το καταλάβεις καθόλου και την επόμενη να κάνει τούμπες

Γιατί εννοώ το ενιωσα χθες σήμερα δεν ενιωσα τίποτα και αγχωθηκα μην έγινε τίποτα περιμένω να πάω πως και πως να πάω 29 του μηνός να κάνω β επιπέδου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Princess1312 είπε:

Γιατί εννοώ το ενιωσα χθες σήμερα δεν ενιωσα τίποτα και αγχωθηκα μην έγινε τίποτα περιμένω να πάω πως και πως να πάω 29 του μηνός να κάνω β επιπέδου 

Έτσι θα είναι τώρα στην αρχή. Μια χαρά είναι το μωράκι σου. Με το καλο και η Β επιπέδου. Μετά από αυτή θα ηρεμήσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Έτσι θα είναι τώρα στην αρχή. Μια χαρά είναι το μωράκι σου. Με το καλο και η Β επιπέδου. Μετά από αυτή θα ηρεμήσεις

Ευχαριστώ πολύ να εισαι καλά περιμένω πως και πως δεν έρχεται ακόμα 29 του μηνός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου! Πηγα κ εγω προχθες, εκανα την Β Επιπεδου! Ολα τελεια με την μπεμπα, μεγαλωνει τελεια! Ειμαστε ηδη 430 γρ💖💖 Υπαρχει ομως ενα προβλημα..εχω λεει υψηλη αντισταση στις μητριαιες αρτηριες ( αν το λεω καλα) κ εχω μοκρη πιθανοτητα για προεκλαμψια κ υπολειπομενη αναπτυξη εμβρυου..

πηγα την ιδια μερα στον γυναικολογο..μου ειπε να μην τρελαινομαι..ειμαι στα ανωτερα φυσιολογικα ορια, αλλα..προληπτικα πρεπει να κανω ενεσακια καθε πρωι κ salospir το μεσημερι..

Υπαρχει καποια κοπελα με παρομοια εμπειρια..; Εχω πολυ αγχος αν θα πανε ολα καλα με το μωρο..παρα πολυ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2020 at 12:03 ΠΜ, ο/η marina22 είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου! Πηγα κ εγω προχθες, εκανα την Β Επιπεδου! Ολα τελεια με την μπεμπα, μεγαλωνει τελεια! Ειμαστε ηδη 430 γρ💖💖 Υπαρχει ομως ενα προβλημα..εχω λεει υψηλη αντισταση στις μητριαιες αρτηριες ( αν το λεω καλα) κ εχω μοκρη πιθανοτητα για προεκλαμψια κ υπολειπομενη αναπτυξη εμβρυου..

πηγα την ιδια μερα στον γυναικολογο..μου ειπε να μην τρελαινομαι..ειμαι στα ανωτερα φυσιολογικα ορια, αλλα..προληπτικα πρεπει να κανω ενεσακια καθε πρωι κ salospir το μεσημερι..

Υπαρχει καποια κοπελα με παρομοια εμπειρια..; Εχω πολυ αγχος αν θα πανε ολα καλα με το μωρο..παρα πολυ! 

Ακριβώς το ίδιο βρήκαν και σε εμενα23 εβδομαδες σήμερα.

 

Δεν ξέρω και εγω. Είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά

 

 

..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κιόλας. Εύχομαι σε όλες με γερό μωρο/μωράκια.

 

Εμένα είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη.

 

Στην πρώτη είχα πολλά προβληματα πήγαν όλα καλά βέβαια.

Τώρα στην δεύτερη βρήκαν αυτόε την μητριαια. Αλλά δεν μου εξηγούν πολλά....και είμαι χάλια.

 

Ευχαριστώ πολύ Τόνια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες τι κάνετε???

Εγω καλά βέβαια πέρασα και μια περιπέτεια πριν λίγες μέρες σχεδόν τρεις μέρες δεν άκουγα την μπεμπα καθόλου τρελάθηκα ε στην αρχή είπα ιδέα μου μια που και στον μικρό υπερβολική ήμουν και κάθε τρεις και λίγο έτρεχα σε νοσοκομεία και τι δεν έφαγα τι δεν επινα αυτή τιποτα και την τέταρτη μέρα πηγα στο νοσοκομείο που είδαμε ότι η κυρία είχε γυρίσει με τα ποδαράκια στην πλάτη μου 28 έχω καμπύλη ζαχάρου για πείτε διατροφή που μπορώ να κάνω μια εβδομάδα πριν θυμάμαι στον γιο μου ειχα κάνει ενώ τώρα καμια οδηγία. 

Ετοιμαζόμαστε για γιορτές ζητώ το αμαζον που μας έφερε όλα τα δώρα. Αν και τα φετινά Χριστούγεννα θα είναι κάπως μια που δεν θα έχουμε γονείς αδέρφια του χρόνου με υγεία .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marina22 και @GeorgiaKo καταλαβαίνω να αναστατώνεστε με το εύρημα αλλά δεν σημαίνει κάτι στην παρούσα φάση. Εφόσον το μωρό αναπτύσσεται κανονικά μπορεί και να μην επηρεαστεί καθόλου. Θα παρακολουθείτε την ανάπτυξη και αν χρειαστεί ο γιατρός θα επέμβει. Λύσεις υπάρχουν και οι γιατροί σας θα κάνουν το καλύτερο για εσάς και το μωρό σας. 

GeorgiaKo το ότι δεν είχες αντίστοιχο πρόβλημα στην προηγούμενη εγκυμοσυνη είναι πολύ θετικό σαν πρόγνωση. Σε ποια εβδομάδα γεννήθηκε το πρώτο σου και με τι βάρος;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sunshine 88 είπε:

Καλησπέρα μανούλες τι κάνετε???

Εγω καλά βέβαια πέρασα και μια περιπέτεια πριν λίγες μέρες σχεδόν τρεις μέρες δεν άκουγα την μπεμπα καθόλου τρελάθηκα ε στην αρχή είπα ιδέα μου μια που και στον μικρό υπερβολική ήμουν και κάθε τρεις και λίγο έτρεχα σε νοσοκομεία και τι δεν έφαγα τι δεν επινα αυτή τιποτα και την τέταρτη μέρα πηγα στο νοσοκομείο που είδαμε ότι η κυρία είχε γυρίσει με τα ποδαράκια στην πλάτη μου 28 έχω καμπύλη ζαχάρου για πείτε διατροφή που μπορώ να κάνω μια εβδομάδα πριν θυμάμαι στον γιο μου ειχα κάνει ενώ τώρα καμια οδηγία. 

Ετοιμαζόμαστε για γιορτές ζητώ το αμαζον που μας έφερε όλα τα δώρα. Αν και τα φετινά Χριστούγεννα θα είναι κάπως μια που δεν θα έχουμε γονείς αδέρφια του χρόνου με υγεία .

Καλά τι λες τωρα; 3 μέρες να μην την έχεις ακουσει; θα είχα τρελαθεί! Καλά έκανες και πήγες νοσοκομειο, ουφ ηρέμησες! 

Για την καμπύλη εγώ δεν έκανα διατροφή. Αντίθετα είχα πλακώσει κάτι μελομακάρονα την προηγούμενη μέρα! Το μονο ηταν που ήμουν 12 ώρες νηστική (αρκούν και 8 ομως). Την 2ωρη θα κάνεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@marina22 και @GeorgiaKo καταλαβαίνω να αναστατώνεστε με το εύρημα αλλά δεν σημαίνει κάτι στην παρούσα φάση. Εφόσον το μωρό αναπτύσσεται κανονικά μπορεί και να μην επηρεαστεί καθόλου. Θα παρακολουθείτε την ανάπτυξη και αν χρειαστεί ο γιατρός θα επέμβει. Λύσεις υπάρχουν και οι γιατροί σας θα κάνουν το καλύτερο για εσάς και το μωρό σας. 

GeorgiaKo το ότι δεν είχες αντίστοιχο πρόβλημα στην προηγούμενη εγκυμοσυνη είναι πολύ θετικό σαν πρόγνωση. Σε ποια εβδομάδα γεννήθηκε το πρώτο σου και με τι βάρος;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.μακαρι να παραμένει καλά το βάρος.

 

Το θέμα είναι ότι από εδώ και πέρα το στρες θα είναι έντονο αν θα παίρνει βάρος η όχι....

 

Εμένα είχε γεννηθεί 39,5 εβδομαδες 3 κιλά...μια χαρά δηλ.

 

Και τώρα δεν απαιτω πολλά απλά να βγει έστω 2 κιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Καλά τι λες τωρα; 3 μέρες να μην την έχεις ακουσει; θα είχα τρελαθεί! Καλά έκανες και πήγες νοσοκομειο, ουφ ηρέμησες! 

Για την καμπύλη εγώ δεν έκανα διατροφή. Αντίθετα είχα πλακώσει κάτι μελομακάρονα την προηγούμενη μέρα! Το μονο ηταν που ήμουν 12 ώρες νηστική (αρκούν και 8 ομως). Την 2ωρη θα κάνεις; 

Τρελαθηκα αλλα τι να έκανα και στον γιο μου ειχα τέτοια δεν φαντάζεσαι πόσες φορές είχα πάει στα επείγοντα η κλαίγοντας σαν τρελή στον γιατρό τότε οποτε ο άντρας μου επέμενε ότι είμαι υπερβολική και καθόμουν και δοκίμαζα διαφορα κόλπα να κουνηθεί. Δεν ξέρω τι ακριβώς θα μου κάνουν αλλα οριακά μου ειχαν βγει τότε γιατί έχω μια προδιάθεση  εγω το έχω και 28 αντε τι διατροφή να κάνω τον Χριστουγέννων έφτιαξα και μελομακάρονα και κουραμπιέδες μου έστειλε και έναν ταψί μπακλαβάς η μαμά και να μην έχω ζάχαρο θα το αποκτήσω με το ζόρι 😉😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κοριτσια και χρονια πολλα!! 
´Εχει ασχοληθεί καποια με την διαδικασία\χαρτιά που χρειαζονται για το επίδομα μητροτητας? Το πρώτο βήμα νομιζω ειναι μια φορμα που σου δινουν απτο ικα απο γιατρο εοππυ (ο γυναικολογος μου δεν ειναι συμβεβλημενος) που γραφει την ΠΗΤ και μετα το δινεις στον εργοδοτη..

ξερετε εαν ολη αυτη η διαδικασια γινεται πλεον ηλεκτρονικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/12/2020 at 12:33 ΜΜ, ο/η Kat90 είπε:

Γεια σας κοριτσια και χρονια πολλα!! 
´Εχει ασχοληθεί καποια με την διαδικασία\χαρτιά που χρειαζονται για το επίδομα μητροτητας? Το πρώτο βήμα νομιζω ειναι μια φορμα που σου δινουν απτο ικα απο γιατρο εοππυ (ο γυναικολογος μου δεν ειναι συμβεβλημενος) που γραφει την ΠΗΤ και μετα το δινεις στον εργοδοτη..

ξερετε εαν ολη αυτη η διαδικασια γινεται πλεον ηλεκτρονικα?

Αχ κορίτσι μου δεν ξέρω να σε βοηθήσω σίγουρα. Νομίζω κλείνεις ηλεκτρονικά ραντεβού με το ΙΚΑ και πας με το χαρτί γιατρού και σου δίνουν μια αίτηση και μια δήλωση για να υπογράψει ο εργοδότης. Ή @annie! τα ξέρει αυτά καλά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/12/2020 at 12:33 ΜΜ, ο/η Kat90 είπε:

Γεια σας κοριτσια και χρονια πολλα!! 
´Εχει ασχοληθεί καποια με την διαδικασία\χαρτιά που χρειαζονται για το επίδομα μητροτητας? Το πρώτο βήμα νομιζω ειναι μια φορμα που σου δινουν απτο ικα απο γιατρο εοππυ (ο γυναικολογος μου δεν ειναι συμβεβλημενος) που γραφει την ΠΗΤ και μετα το δινεις στον εργοδοτη..

ξερετε εαν ολη αυτη η διαδικασια γινεται πλεον ηλεκτρονικα?

Καλησπέρα κοπέλα μου, λοιπόν για την άδεια κυήσεως θέλει χαρτί από γιατρό του ΙΚΑ ή του δημοσίου ή συμβεβλημένο που να αναφέρει την ΠΗΤ. Βεβαίωση εργοδότη ότι θα σταματήσεις τη δουλειά εκείνο το διάστημα, ταυτότητα και λογαριασμό τραπεζης. Μετά κλείνεις ραντεβού ηλεκτρονικά στις παροχές για επίδομα μητρότητας τα καταθέτεις και σου δίνουν το χαρτί με το ποσό που θα σε πληρώσουν. Αν πας σε γυναικολόγο του ΙΚΑ θα σου δώσει αυτός ένα τρίπτυχο που συμπληρώνει τα δικά του, μετά εσύ τα στοιχεία σου κ τέλος ο εργοδότης. Και ξεμπερδεύεις. Αν δουλεύεις στο δημόσιο θέλουν άλλο χαρτί εργοδότη βάσει μιας εγκυκλίου που δεν τη θυμάμαι.. Ελπίζω να σε βοήθησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Γεια σας μελλοντικές μανουλες!!είμαι στην 32 εβδομάδα με ΠΗΤ μέσα 13/04. Είμαστε και άλλες με μελλοντικά κρυαρακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2021 at 10:49 ΜΜ, ο/η Lily94 είπε:

Κορίτσια μου χαθήκαμε εντελώς!!!❤️ Εύχομαι να είστε όλες καλα!!! 

Τι κάνεις κορίτσι; πως ειναι η μπεμπούλα σου; 

Εγώ 36η εβδομάδα και μάλλον γεννάω την εβδομάδα που μας έρχεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mamamia eirini είπε:

Γεια σας μελλοντικές μανουλες!!είμαι στην 32 εβδομάδα με ΠΗΤ μέσα 13/04. Είμαστε και άλλες με μελλοντικά κρυαρακια?

Με το καλο! Τι έχεις; αγοράκι ή κοριτσάκι; 

Εγω εχω δίδυμα και θα γεννήσω νωρίτερα. Δεν ξέρω καν αν θα προλάβω τα ψάρια. Μπορεί να βγουν υδροχόοι! Τι είναι καλύτερο; Τι να προτιμήσω; 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σας!! Ηθελα να σας ρωτησω..Με τον Αντρα μ προσπαθουμε για παιδακι εδω και 8Μηνες καθε μερα τον προηγουμενο Μηνα μ ηρθε η ακατανομαστη αλλα οχι πολλες μερες κ στην αρχη μ ηρθε λιγο ροζ μετα σταματησε τελειος και την επομενη μερα κανονικα..Τωρα αυτο το Μηνα πονουσα παρα πολυ χαμηλα δεξια και αριστερα στην κοιλια μ περπατησα λιγο και κουραστηκα αμεσως ποναγε ολο μου τ σωμα και ζαλιζομουν νομιζα οτ ειχε ερθει η ακατανομαστη αλλα ειχα πολυ ασπρα κολπικα και πηχτα υγρα και μετα τ βραδυ εβγαλα λιγο αιμα..Υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...