Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες άνοιξης 2021


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη που κάνω κατάχρηση του χώρου σας, μιας και έχω πητ τον Ιούνιο, αλλά ως λίγο πιο προχωρημένες κ έμπειρες θα ήθελα τη γνώμη σας: διανύω την 10η βδομάδα κ ήδη από την 9η έχω υποχώρηση των συμπτωμάτων που είχα. Από χθες μάλιστα ξεπρήζεται κ πονάει λιγότερο το στήθος μου. Επειδή έχω ήδη μια παλίνδρομη στο ιστορικό μου κ το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο, μπορείτε να μου πείτε αν έχετε ανάλογη εμπειρία??

Με το καλο το μωρακι σου! Ειναι ισως η πιο συχνή ανησυχία των εγκύων σε αυτή τη φάση! Είναι όμως τόσο φυσικό να σταματάνε τα συμπτώματα κάποια στιγμή. Συγκεκριμένα είναι πολύ μικρό το ποσοστό που τους συνεχίζουν και σε προχωρημένη εγκυμοσυνη. Άρα να βλέπεις τον εαυτό σου ως μια από τις τυχερές!

Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξης: στην πρωτη εγκυμοσυνη εκεί γύρω στις 9 εβδομάδες άρχισα να νιώθω πολύ καλά, αρχισα να μην εχω προβλημα με τις μυρωδιές, τα φαγητα, ειχα απιστευτη ενέργεια. Εκεί που πριν λίγες μέρες σερνόμουν. Εννοειται οτι ανησύχησα και εψαχνα πληροφορίες αλλά προφανώς όλα καλά.

Τώρα στη δεύτερη με τα δίδυμα ήταν λίγο πιο ζορικα τα πράγματα. Είχα συμπτώματα μέχρι και 14η εβδομάδα. Αλλά ήμουν και πάλιουρας και δεν ανησύχησα 😉

Αργουνε και λιγο αυτοί οι υπέρηχοι βρε παιδί μου και σε τρώει η αγωνία τι γίνεται εκεί μέσα. Αλλά τελικά βλέπεις το σπορι σου και χαλαρώνεις. Αχ τώρα είσαι στη φάση που θα δείτε πλασματακι με χεράκια και ποδαράκια να χορεύει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 564
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Με το καλο το μωρακι σου! Ειναι ισως η πιο συχνή ανησυχία των εγκύων σε αυτή τη φάση! Είναι όμως τόσο φυσικό να σταματάνε τα συμπτώματα κάποια στιγμή. Συγκεκριμένα είναι πολύ μικρό το ποσοστό που τους συνεχίζουν και σε προχωρημένη εγκυμοσυνη. Άρα να βλέπεις τον εαυτό σου ως μια από τις τυχερές!

Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξης: στην πρωτη εγκυμοσυνη εκεί γύρω στις 9 εβδομάδες άρχισα να νιώθω πολύ καλά, αρχισα να μην εχω προβλημα με τις μυρωδιές, τα φαγητα, ειχα απιστευτη ενέργεια. Εκεί που πριν λίγες μέρες σερνόμουν. Εννοειται οτι ανησύχησα και εψαχνα πληροφορίες αλλά προφανώς όλα καλά.

Τώρα στη δεύτερη με τα δίδυμα ήταν λίγο πιο ζορικα τα πράγματα. Είχα συμπτώματα μέχρι και 14η εβδομάδα. Αλλά ήμουν και πάλιουρας και δεν ανησύχησα 😉

Αργουνε και λιγο αυτοί οι υπέρηχοι βρε παιδί μου και σε τρώει η αγωνία τι γίνεται εκεί μέσα. Αλλά τελικά βλέπεις το σπορι σου και χαλαρώνεις. Αχ τώρα είσαι στη φάση που θα δείτε πλασματακι με χεράκια και ποδαράκια να χορεύει!

Κοπέλα μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η λογική μου λέει ακριβώς αυτά που λες εσύ, το άγχος όμως λέει τα δικά του..Αύριο που θα πάμε για εμβολιμο υπέρηχο θα φανεί ό,τι είναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη που κάνω κατάχρηση του χώρου σας, μιας και έχω πητ τον Ιούνιο, αλλά ως λίγο πιο προχωρημένες κ έμπειρες θα ήθελα τη γνώμη σας: διανύω την 10η βδομάδα κ ήδη από την 9η έχω υποχώρηση των συμπτωμάτων που είχα. Από χθες μάλιστα ξεπρήζεται κ πονάει λιγότερο το στήθος μου. Επειδή έχω ήδη μια παλίνδρομη στο ιστορικό μου κ το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο, μπορείτε να μου πείτε αν έχετε ανάλογη εμπειρία??

Κορίτσι μου απόλυτα φυσιολογικό ακούγεται. Τα συμπτώματα έρχονται κ φεύγουν κ αλλάζουν συνεχώς. Και τις πρώτες εβδομάδες είναι πάντα πιο εντονα. Μην αγχώνεσαι όσο μπορείς. Όλα θα πάνε καλά. Θα κάνεις σύντομα κ αυχενική και θα ηρεμήσεις πολύ. Εύχομαι να κυλήσουν όλα όμορφα κ ήρεμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Η μικρούλα είναι μια και όντως πολύ δραστήρια 😁 το δεύτερο είναι αγόρι και πιο ήσυχο. Ίσως επειδή είναι και προσθιος ο πλακουντας να μην το καταλαβαίνω εγώ τόσο πολύ. 

Αύριο κλείνω 25 εβδομάδες. Έχω ακόμα δρόμο αλλά κάθε μέρα που περνάει νιώθω σαν να ανεβαίνω ένα μικρό σκαλοπατακι μέχρι να φτάσω στην κορυφή.

Αγάπη ξέρω ότι οι αιματολιμνες είναι αρκετά συνηθισμένο εύρημα και δεν εχω ακουσει να επηρεάζει την ανάπτυξη. Ανησυχησε ο γιατρος; το 20% θεωρείται μεγάλο ποσοστό; Θα πρέπει να κάνεις πιο συχνά έλεγχο τώρα για να βλέπετε την ανάπτυξη; 

Αχ ο χαμηλός πλακουντας ήταν ο τρόμος μου στις αρχές γιατί εξαιτίας του είχα τις αιμορραγίες. Όμως εμένα ήταν επιχείλιος, σχεδον επιπωματικός. Οταν εγινε παραχειλιος δεν ξαναείχα πρόβλημα. Και μετά ανέβηκε κι άλλο. Λογικά κι εσένα θα ανέβει όσο μεγαλώνει η μήτρα. Αν φτάσει να απέχει 2cm από τον τράχηλο σταματά να σε απασχολεί. Αλλά ναι η ξεκούραση είναι σημαντική για όλες μας.

Κι εμείς στολίσαμε χθες. Ο άντρας μου δηλαδή, εγώ έδινα οδηγίες από τον καναπέ χιχι. Είναι πολύ ωραία η ατμόσφαιρα των Χριστουγέννων. Δεν τα εκτιμούσα τόσο πολύ παλιά αλλά όταν έχεις παιδιά είναι όλα αλλιώς. Γενικά πολλά πράγματα αποκτούν άλλο νοημα. 

Σχολείο θα συνεχίσει κανονικά ο μικρός σου μόλις ανοιξουν; Σκέφτεσαι να τον σταματήσεις καθόλου όταν θα γεννήσεις; Εγώ είμαι σε δίλημμα

Αααχχ σοβαρά; πως μπερδεύτηκα έτσι; Το καταλαβαινω απόλυτα το συναίσθημα που περιγράφεις. Κάθε εβδομάδα που περνάει είναι κ μια μικρή νίκη. 

Ο γιατρός μου είπε ότι σ αυτην την εβδομάδα δεν ανησυχούμε, αλλά ότι στο επόμενο τρίμηνο που οι ανάγκες του μωρού θα είναι μεγαλύτερες, μπορεί να έχουμε υπολειπομενη ανάπτυξη. 

Μακάρι να ανέβει κ ο δικός μου πλακούντας. Προς το παρόν από την αυχενική στην Β επιπέδου δεν άλλαξε κθλ... 

Ισχύει αυτο που λες για τα Χριστούγεννα κ τις γιορτές γενικώς. Γινόμαστε ξανά παιδιά με τα παιδιά μας. Ο μικρός μου μόλις ανοίξει ο σταθμός, θα πάει κανονικά ναι. Για 2 βδομάδες απ ότι φαίνεται κ μετά διακοπές πάλι. Γενικά σκέφτομαι να πάει μέχρι 2 εβδομάδες ίσως πριν γεννήσω. Εσύ πως το σκέφτεσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Ο μικρός μου μόλις ανοίξει ο σταθμός, θα πάει κανονικά ναι. Για 2 βδομάδες απ ότι φαίνεται κ μετά διακοπές πάλι. Γενικά σκέφτομαι να πάει μέχρι 2 εβδομάδες ίσως πριν γεννήσω. Εσύ πως το σκέφτεσαι; 

Κάτι τέτοιο θα κάνουμε κι εμεις μάλλον. Ειναι πολύ βοηθητικος ο βρεφονηπιακός και του αρέσει κι όλας, όμως φέρνει ιώσεις, ήδη με έχει κολλήσει 2 φορές. Οι δασκάλες θεωρούν ότι δεν πρέπει να σταματάει το παιδί όταν έρχεται αδερφάκι για να έχει τουλάχιστον ένα σταθερό σημείο αναφοράς στην καθημερινότητα του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Κοπέλα μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η λογική μου λέει ακριβώς αυτά που λες εσύ, το άγχος όμως λέει τα δικά του..Αύριο που θα πάμε για εμβολιμο υπέρηχο θα φανεί ό,τι είναι...

Αύριο λοιπόν θα σου φύγει το άγχος και θα έχεις τις καλύτερες εικόνες να σε κρατανε χαρούμενη μέχρι τον επόμενο υπέρηχο 💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κάτι τέτοιο θα κάνουμε κι εμεις μάλλον. Ειναι πολύ βοηθητικος ο βρεφονηπιακός και του αρέσει κι όλας, όμως φέρνει ιώσεις, ήδη με έχει κολλήσει 2 φορές. Οι δασκάλες θεωρούν ότι δεν πρέπει να σταματάει το παιδί όταν έρχεται αδερφάκι για να έχει τουλάχιστον ένα σταθερό σημείο αναφοράς στην καθημερινότητα του

Κι εγώ αυτό βλέπω. Ότι έχει ήδη κερδίσει πολλά και από φίλους και από ερεθίσματα, δραστηριότητες κλπ. Και είναι κ σε ηλικία που έχει ανάγκη το πιο κοινωνικό παιχνίδι. Ιώσεις παραδόξως δεν έφερε καθόλου, παρ ότι ήμουν προετοιμασμενη. Ο Γενάρης κ ο Φλεβάρης είναι βέβαια πιο δύσκολοι μήνες. Αλλά αφού γεννήσω με το καλό, λέω να τον κρατήσω τουλάχιστον μέχρι το Πάσχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πως είστε; Αντέχεται με την κλεισούρα; Εγω που και που φρικαρω!!

ευτυχως ολα καλα στην β επιπέδου..❤️
Να ρωτήσω ομως κατι; Ο γιατρός μου με βγάζει παραπάνω  εβδομάδων απ οτι ο γιατρός που παω μονάχα για τις μεγάλες εξετάσεις. Σας εχει τύχει και εσας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lily94 είπε:

Κορίτσια μου πως είστε; Αντέχεται με την κλεισούρα; Εγω που και που φρικαρω!!

ευτυχως ολα καλα στην β επιπέδου..❤️
Να ρωτήσω ομως κατι; Ο γιατρός μου με βγάζει παραπάνω  εβδομάδων απ οτι ο γιατρός που παω μονάχα για τις μεγάλες εξετάσεις. Σας εχει τύχει και εσας;

Εγώ συνήθισα και αντέχω 😊. Εσύ που δεν έχεις λόγο να κάθεσαι στο κρεβάτι βγες καμία βολτίτσα.  Και όσο είσαι μέσα βιβλια, ταινιες, σειρές και φυσικά ετοιμασίες για το νέο μέλος! Τώρα που σιγουρευτήκατε όλα καλά μπορείς να αρχίσεις να κοιτάς τα πρώτα ψώνια. Σε τι χρωματάκι θα κινηθείτε; μπλε ή ροζ;

Γενικά συμβαίνει να βγάζουν διαφορά στους υπέρηχους αλλά εσύ είχες συγκεκριμένες ημερομηνίες. Πως το μετράνε; με βαση την τελευταια περίοδο ή απο μετρήσεις στον υπερηχο; Είναι μεγάλη η διαφορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου καλησπέρα!!

Έχω χαθεί γιατί μετακομιζα και ήταν ότι πιο δύσκολο να ομολογώ δεν μπορούσα να κάνω πολλά και κανένας δεν τα έκανε όπως τα ήθελα εγω μας βγάλανε την πίστη με τα έπιπλα αλλα τακτοπηθηκαμε αύριο θα βάλουμε και το δέντρο. 

Τα νέα μου όλα μια χαρά τελικά περιμένουμε μπέμπα και εχει αρχίζει ο τρίτος παγκόσμιος για το όνομα γιαγιάδες που τρώγονται μεταξύ τους και δυο γονείς που δεν συμφωνούν σε τίποτα έχουμε χρόνο που θα πάει το δικό μου θα βγει .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sunshine 88 είπε:

Κοριτσαρες μου καλησπέρα!!

Έχω χαθεί γιατί μετακομιζα και ήταν ότι πιο δύσκολο να ομολογώ δεν μπορούσα να κάνω πολλά και κανένας δεν τα έκανε όπως τα ήθελα εγω μας βγάλανε την πίστη με τα έπιπλα αλλα τακτοπηθηκαμε αύριο θα βάλουμε και το δέντρο. 

Τα νέα μου όλα μια χαρά τελικά περιμένουμε μπέμπα και εχει αρχίζει ο τρίτος παγκόσμιος για το όνομα γιαγιάδες που τρώγονται μεταξύ τους και δυο γονείς που δεν συμφωνούν σε τίποτα έχουμε χρόνο που θα πάει το δικό μου θα βγει .

 

Κοριτσαρα μου δεν το πιστευω αλήθεια τρώγονται;; εμένα κυρίες μέχρι στιγμής αλλά δεν το γλιτώνω τ όνομα της πεθεράς μου ο χειρότερος εφιάλτης έγινε πραγματικοτητα ασε.. Αλλά γερή να ναι η μπεμπα μου και δεν με νοιάζει τίποτα. Μη σκας και μην μαλώνεις δεν αξίζει το κόπο πραγματικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα! Προχθές είχα γιατρό κ μετά τα νέα της Β επιπέδου η γιατρός μου το κόψε το περπάτημα, τις επαφές κ τα βάρη φυσικά. Πολύ δύσκολο για μας χωρίς καμία βοήθεια κ με ένα νήπιο να μην πηγαίνει σχολείο. Δουλειά συνεχίζω κανονικά απ το σπίτι. Ελπίζουμε ο πλακούντας να μην γίνει επιπωματικος κ ιδανικά να ανέβει. Μου είπε μέχρι 32 εβδομαδων ο τι γίνει, μετα με ο τι έχουμε θα πορευτουμε. Η αλήθεια είναι ότι έπεσε κάπως η ψυχολογία μου, μου έδιναν μεγαλη χαρά οι οικογενειακοι μας περίπατοι σ αυτη τη φάση ειδικά του lockdown. Φυσικά προέχει το εμβρυακι μας τώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sunshine 88 με το καλό η μπέμπα σου! Αχ αυτό το θέμα με το όνομα... Εμείς γι αυτό βάλαμε άσχετο όνομα στο γιο μου κ άσχετο πάλι θα βάλουμε κ τωρα. Δεν την καταλαβαίνω κθλ αυτήν την παράδοση... Εσύ να είσαι ήρεμη κ να ξεκουραστεις τώρα μετά από ολόκληρη μετακόμιση. Με το καλό κ το δεντράκι σας, να το χαρείτε! Χριστούγεννα με τα μωράκια μας τα μικρα στην κοιλιά και τα μεγάλα μας στην αγκαλιά, αυτό κ μόνο είναι ευτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. ο πλακουντας στην περίπτωση σου αποτελεί πρόβλημα για φυσιολογική γεννα απο τι θυμάμαι τότε γιατί τελικά σε μένα ανέβηκε και πήγε τέρμα πάνω ξεκούραση και καθόλου βαροι ε με έναν νήπιο είναι αδύνατο. Εγω ώρες ώρες νιώθω τύψεις που δεν τον σηκώνω και όταν του κάνω μπάνιο του έχω βάλει σκαλοπάτι και βγαίνει μόνος του . Εμείς είμασταν απροετοιμαστοι για κόρη και είχαμε ονομα και στον γιο μου έχω βάλει άσχετο ένα που μας άρεσε ενώ με το που μάθανε ότι περιμένουμε κόρη άρχιζαν τα όργανα  αλλα δεν θα περάσει το δικό τους σε καμια περίπτωση . Εμένα κουνιέται παρα πολύ  η μπέμπα σεισμός είναι δεν έχει πάρει θέση είναι με τα πόδια κάτω έλεγα για φυσιολογικα αυτή την φορά μια που εδώ το vbac είναι δικαίωμα και μια που με τον κύριο εφτασα στην πηγή αλλα δεν τα καταφέραμε και δεν θέλω να ξαναζήσω την καισαρική αλλα έχουμε χρόνο μέχρι να αποφασίσει η δεσποινίδα να πάρει θέση. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sunshine 88 δεν μου έχει πει η γιατρός ότι είναι πρόβλημα για φυσιολογική γέννα, αλλά ειναι κ πολύ νωρίς για να κρίνει φαντάζομαι... Εσένα σε ποια βδομάδα άλλαξε; φοβάμαι ότι είναι προχωρημένη σχετικά η εγκυμοσύνη για να ανέβει τόσο πολύ, μακάρι όμως. Με το μπανιο το ίδιο ακριβώς κάνουμε κ εμείς. Εσένα είναι κ πιο μικρούλης, εμένα το δέχτηκε απ την 1η μερα χωρίς δυσκολία, αλλά κάνουμε πολλές αγκαλιες καθιστοι η ξαπλωμένοι. Τι να κάνουμε, προέχουν τώρα τα μικρά μικρά μας. Τι ωραία που είναι κινητική η μπέμπα σου, αυτο σημαίνει ότι περνάει τέλεια εκεί μέσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια...να ρωτήσω κάτι για τον πλακούντα;; Είμαι λίγο πίσω από εσάς..μόλις μπήκα στον 4ο..είχα λίγα καφέ στην αρχή και την περασμένη εβδομάδα κάναμε αυχενική όπου όλα τα ποσοστά βγήκαν παρά πολύ καλά, όμως όταν τον ρώτησα για τα καφέ μου είπε ότι δε βλέπει κάτι ανησυχητικό αλλά είναι λίγο χαμηλά ο πλακούντας...το θεώρησε φυσιολογικό ακόμα και να κάνω σαν να μην μου το είπε αλλά δεν παύω να ανησυχώ..είχε καμία παρόμοια εμπειρία αλλά  να ανέβηκε μετά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια...να ρωτήσω κάτι για τον πλακούντα;; Είμαι λίγο πίσω από εσάς..μόλις μπήκα στον 4ο..είχα λίγα καφέ στην αρχή και την περασμένη εβδομάδα κάναμε αυχενική όπου όλα τα ποσοστά βγήκαν παρά πολύ καλά, όμως όταν τον ρώτησα για τα καφέ μου είπε ότι δε βλέπει κάτι ανησυχητικό αλλά είναι λίγο χαμηλά ο πλακούντας...το θεώρησε φυσιολογικό ακόμα και να κάνω σαν να μην μου το είπε αλλά δεν παύω να ανησυχώ..είχε καμία παρόμοια εμπειρία αλλά  να ανέβηκε μετά;

Καλημέρα κορίτσι μου.Εγω μόλις μπήκα στον πέμπτο μήνα και έχω και εγώ διαγνωσμένο από την αυχενική χαμηλό πλακούντα οπίσθιο.Ειχα και εγώ λίγο καφέ στον 4ο μήνα για 1-2 μέρες αλλά με utrogestan ολα πήγαν μια χαρά!Ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ φυσιολογικό να είναι χαμηλά ο πλακούντας καθώς είναι συνηθισμένο φαινόμενο,στη συνέχεια ανεβαίνει.Προς το παρόν μου είπε:όχι βάρη,όχι σκυψιματα και όχι σεξ για έναν μήνα ώστε να τον βοηθήσουμε να ανέβει.

Μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε!Έχω ακούσει και κοπέλα που ο πλακούντας της ανέβηκε μια εβδομάδα πριν γεννήσει,οπότε εμείς είμαστε ακόμη στην αρχή 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ με τον πλακούντα είχα πολύ μεγάλο θέμα. Μέχρι 18 εβδομάδων είχα συχνά καφέ και αίμα. Στις 14 που είχα τεράστια αιμορραγία μου τον είδαν επιχειλιο, σχεδόν επιπωματικό. Και ο γιατρός στα επείγοντα και ο γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν αξιολογείται σε αυτή τη φάση της εγκυμοσύνης και κατά 99% θα ανέβει. Όντως ανέβαινε σιγά σιγά. Στις 18 εβδομάδες και ενώ είχα ακόμα λίγα καφέ πηγα σε ειδικό εμβρυομητρικό για παρακολούθηση, μου έκανε και κολπικό, είδε ότι ο πλακουντας απέχει 2 εκατοστά από τον τράχηλο και είπε με αφοπλιστική σιγουριά: οπισθιος υψηλός! Δεν θα ξαναδείς αίμα. Αυτό ήταν! Μετά βέβαια είχα άλλα θέματα και δεν τη γλίτωσα την ξάπλα αλλά οκ.

Πάντως όλοι συμφωνούσαν ότι η αξιολογηση του πλακούντα γίνεται περιπου στη Β επίπεδου που και παλι εχει αρκετες πιθανοτητες να ανέβει τις επομενες εβδομάδες. 

Νομίζω η μόνη αντένδειξη για ΦΤ είναι να καλύπτει εντελώς τον τράχηλο. Και είναι και η μόνη περίπτωση που δεν εχει μεγαλες πιθανοτητες να ανέβει με τον καιρό.

@Smurf88 μου λιγο προσοχή τώρα που είναι νωρίς και δεν θα έχεις πρόβλημα. Το ίδιο κι εσύ @Beatricee μπορεί στον επόμενο υπέρηχο ήδη να έχει απομακρυνθεί αρκετά από τον τράχηλο.

@Vivi.Nik. κι εσένα εύχομαι να ανέβει. Έχεις περιθώριο ακόμη. Αλλά κι έτσι να μείνει δεν είναι κι άσχημα. Καταλαβαίνω που σε παίρνει από κάτω γιατί σου στερεί τα λίγα ωραία πράγματα που μπορείς να κάνεις σαν οικογένεια. Σκεψου όμως ότι δεν είναι πρόβλημα για το μωρό. Αυτο τρέφεται και αναπτύσσεται καλά και ότι θα είναι για λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα ρε @Sunshine 88 τι ανατροπή είναι αυτη; Σας την έσκασε η μπέμπα! Μου φαίνεται είχε σχέδιο, άργησε να αποκαλυφθεί για να προκαλέσει εντάσεις με τα ονόματα, έτσι για να ανάβουν τα αίματα χαχα 

@Σταυρι γιατί εφιάλτης η πεθερά; έχει όνομα που δεν σου αρέσει ή δεν τα πάτε καλά;

Μια γνωστή μου που δεν ήθελε να βγάλει την πεθερά της έβγαλε μια ιστορία ότι την είχε τάξει την μπέμπα της λόγω επιπλοκών στην αρχή και ότι θα τους το έλεγε όταν έρθει η ώρα (δεν είχε σκεφτεί όνομα, απλα δεξ ηθελε την πεθερά). Έλα μου όμως τώρα που γεννήθηκε και θελει να της βγάλει αρχαιοελληνικό όνομα δεν έχει πώς να το καλύψει και θα γίνει χειρότερη παρεξήγηση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια...να ρωτήσω κάτι για τον πλακούντα;; Είμαι λίγο πίσω από εσάς..μόλις μπήκα στον 4ο..είχα λίγα καφέ στην αρχή και την περασμένη εβδομάδα κάναμε αυχενική όπου όλα τα ποσοστά βγήκαν παρά πολύ καλά, όμως όταν τον ρώτησα για τα καφέ μου είπε ότι δε βλέπει κάτι ανησυχητικό αλλά είναι λίγο χαμηλά ο πλακούντας...το θεώρησε φυσιολογικό ακόμα και να κάνω σαν να μην μου το είπε αλλά δεν παύω να ανησυχώ..είχε καμία παρόμοια εμπειρία αλλά  να ανέβηκε μετά;

Κοριτσάκι μου εμένα από την αρχή ήταν χαμηλός, στη Β επιπέδου έγινε κ παραχειλιος. Η γιατρός μου είπε μέχρι την 32η εβδομάδα μπορεί να ανέβει. Μετά το παίρνουμε απόφαση. Οπότε κ εμένα μου σύστησε να κόψω 100% βάρη, επαφές, αλλά κ το 30λεπτο περπάτημα που έκανα κάθε μέρα. Μου έδωσε κ μαγνησιο, προγεστερόνη κ buscopan για να ηρεμήσει η μήτρα. Εύχομαι να πανε όλα καλά για όλες μας🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Εγώ με τον πλακούντα είχα πολύ μεγάλο θέμα. Μέχρι 18 εβδομάδων είχα συχνά καφέ και αίμα. Στις 14 που είχα τεράστια αιμορραγία μου τον είδαν επιχειλιο, σχεδόν επιπωματικό. Και ο γιατρός στα επείγοντα και ο γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν αξιολογείται σε αυτή τη φάση της εγκυμοσύνης και κατά 99% θα ανέβει. Όντως ανέβαινε σιγά σιγά. Στις 18 εβδομάδες και ενώ είχα ακόμα λίγα καφέ πηγα σε ειδικό εμβρυομητρικό για παρακολούθηση, μου έκανε και κολπικό, είδε ότι ο πλακουντας απέχει 2 εκατοστά από τον τράχηλο και είπε με αφοπλιστική σιγουριά: οπισθιος υψηλός! Δεν θα ξαναδείς αίμα. Αυτό ήταν! Μετά βέβαια είχα άλλα θέματα και δεν τη γλίτωσα την ξάπλα αλλά οκ.

Πάντως όλοι συμφωνούσαν ότι η αξιολογηση του πλακούντα γίνεται περιπου στη Β επίπεδου που και παλι εχει αρκετες πιθανοτητες να ανέβει τις επομενες εβδομάδες. 

Νομίζω η μόνη αντένδειξη για ΦΤ είναι να καλύπτει εντελώς τον τράχηλο. Και είναι και η μόνη περίπτωση που δεν εχει μεγαλες πιθανοτητες να ανέβει με τον καιρό.

@Smurf88 μου λιγο προσοχή τώρα που είναι νωρίς και δεν θα έχεις πρόβλημα. Το ίδιο κι εσύ @Beatricee μπορεί στον επόμενο υπέρηχο ήδη να έχει απομακρυνθεί αρκετά από τον τράχηλο.

@Vivi.Nik. κι εσένα εύχομαι να ανέβει. Έχεις περιθώριο ακόμη. Αλλά κι έτσι να μείνει δεν είναι κι άσχημα. Καταλαβαίνω που σε παίρνει από κάτω γιατί σου στερεί τα λίγα ωραία πράγματα που μπορείς να κάνεις σαν οικογένεια. Σκεψου όμως ότι δεν είναι πρόβλημα για το μωρό. Αυτο τρέφεται και αναπτύσσεται καλά και ότι θα είναι για λίγο 

Κοριτσάκι μου σ ευχαριστώ για τη στηριξη. Ο δικός μου πλακούντας έχει κ τις αιματολιμνες, οπότε η ανάπτυξη του μωρού θα μας απασχολήσει σίγουρα στο επόμενο τρίμηνο. Αλλά ναι, ο χαμηλός δεν επηρεάζει. Η γιατρός στην ουσία μου σύστησε τη γνωστη θεραπεία ξεκουραση, έτσι ώστε να τον βοηθήσουμε να ανέβει κ να μην κατέβει κ άλλο κ γίνει επιπωματικος που δεν θέλουμε. Κ εγώ είχα 2 φορές αίμα στο πρώτο τρίμηνο κ μου είπαν ότι λόγω χαμηλού πλακούντα έβλεπα, παρ ότι δεν έπαθα αποκολληση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Κοριτσάκι μου σ ευχαριστώ για τη στηριξη. Ο δικός μου πλακούντας έχει κ τις αιματολιμνες, οπότε η ανάπτυξη του μωρού θα μας απασχολήσει σίγουρα στο επόμενο τρίμηνο. Αλλά ναι, ο χαμηλός δεν επηρεάζει. Η γιατρός στην ουσία μου σύστησε τη γνωστη θεραπεία ξεκουραση, έτσι ώστε να τον βοηθήσουμε να ανέβει κ να μην κατέβει κ άλλο κ γίνει επιπωματικος που δεν θέλουμε. Κ εγώ είχα 2 φορές αίμα στο πρώτο τρίμηνο κ μου είπαν ότι λόγω χαμηλού πλακούντα έβλεπα, παρ ότι δεν έπαθα αποκολληση. 

Αχ ναι είναι και οι αιματολίμνες. Αυτο εχει να κανει και με τις αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηριες ή ειναι ασχετο; Ποσο συχνα πρεπει να τις παρακολουθεις; Ελπιζω να μην επηρεασουν την αιμάτωση.

Εδώ κοπελες εχουν μεγάλη αποκόλληση και δεν επηρεάζεται η τροφοδοσία.

Ρε δεν νομίζω να κατέβει ο πλακουντας και να γίνει επιπωματικος από παραχείλιος. Από όσο το είχα ψάξει το χειροτερο σεναριο ειναι να μείνει στη θέση του και να μην ανέβει.

Όσο για τις επαφές, εμάς ούτε καν τις ανέφερε, ούτε για αστείο δεν μας πέρασε από το μυαλό. Μου φαίνεται σε κάνα χρόνο θα ξαναγνωριστουμε με τον άντρα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Αχ ναι είναι και οι αιματολίμνες. Αυτο εχει να κανει και με τις αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηριες ή ειναι ασχετο; Ποσο συχνα πρεπει να τις παρακολουθεις; Ελπιζω να μην επηρεασουν την αιμάτωση.

Εδώ κοπελες εχουν μεγάλη αποκόλληση και δεν επηρεάζεται η τροφοδοσία.

Ρε δεν νομίζω να κατέβει ο πλακουντας και να γίνει επιπωματικος από παραχείλιος. Από όσο το είχα ψάξει το χειροτερο σεναριο ειναι να μείνει στη θέση του και να μην ανέβει.

Όσο για τις επαφές, εμάς ούτε καν τις ανέφερε, ούτε για αστείο δεν μας πέρασε από το μυαλό. Μου φαίνεται σε κάνα χρόνο θα ξαναγνωριστουμε με τον άντρα μου

Μακάρι... Αυτή τη στιγμή καλύπτουν το 20% του πλακούντα. Οπότε μου είπαν ότι όσο το μωρο ειναι ακόμα μικρό, είναι πιο μικρές οι ανάγκες του και καλύπτεται. Στο επόμενο τρίμηνο προφανώς θα κάνω πιο συχνά ντομπλερ κ θα το παρακολουθούμε. Δεν έχει σχέση με τις μητριαιες απ ότι κατάλαβα. 

Οσο για τις επαφές, ελπίζω να κάνουμε ενα ευχάριστο διάλειμμα στον ένατο, (όσο ευχάριστο μπορεί να είναι τότε) γιατί μετά... Θα περάσει στάνταρ ενα 3μηνο ακόμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Μακάρι... Αυτή τη στιγμή καλύπτουν το 20% του πλακούντα. Οπότε μου είπαν ότι όσο το μωρο ειναι ακόμα μικρό, είναι πιο μικρές οι ανάγκες του και καλύπτεται. Στο επόμενο τρίμηνο προφανώς θα κάνω πιο συχνά ντομπλερ κ θα το παρακολουθούμε. Δεν έχει σχέση με τις μητριαιες απ ότι κατάλαβα. 

Οσο για τις επαφές, ελπίζω να κάνουμε ενα ευχάριστο διάλειμμα στον ένατο, (όσο ευχάριστο μπορεί να είναι τότε) γιατί μετά... Θα περάσει στάνταρ ενα 3μηνο ακόμα... 

Εγώ δεν θα φτάσω 9ο οπότε ούτε τοτε ευχάριστο διάλειμμα για μένα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πόσο γέλασα με τα ονόματα.  Εγώ επειδή εκνευρίζομαι με αυτά είπα και στον άντρα μ κάτσε να βγει το παιδάκι και θα έχουμε χρόνο να αποφασίσουμε. Θεωρώ ότι είναι κάτι που αφορά αποκλειστικά τους γονείς και κανέναν άλλον... Βέβαια ο άντρας μ θέλει το όνομα του πατέρα του αλλά ελπίζω να σεβαστεί κι την άποψη ν που δε θέλω να ακολουθήσουμε αυτές τις παραδόσεις..
από κιλά πως πάτε? Εγώ σήμερα Μπήκα 7ο έχω πάρει 7 και βλέπω να συνεχίζω ακάθεκτη πάρα το ότι προσέχω και λόγω του ότι πιέζεται το στομαχι δεν μπορώ να τρώω πολύ. Το βράδυ ένα γιαουρτάκι και η ζυγαριά ανεβαίνει.. Οι έμπειρες να μας πουν πόσα κιλά μπαίνουν τους τελευταίους μήνες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...