Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες άνοιξης 2021


Recommended Posts

στις πριν 51 λεπτά, ο/η sova είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Τι κανετε ? Εγώ τις τελευταίες μέρες νιώθω τρομερή κούραση και έχω συνέχεια ξινιλες ότι και να φάω ότι και να πιω ! :(

Πόσο είσαι κορίτσι μου; Τώρα σου άρχισαν αυτα; στο Α τρίμηνο δεν ειχες τίποτα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 564
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Πόσο είσαι κορίτσι μου; Τώρα σου άρχισαν αυτα; στο Α τρίμηνο δεν ειχες τίποτα; 

Είμαι 18+2. Στις αρχές είχα καούρες σταμάτησαν όμως μόλις έκλεισα τον 3ο τώρα από την Παρασκευή έχω αυτές τις ξινιλες και τρομερή κούραση ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sova είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Τι κανετε ? Εγώ τις τελευταίες μέρες νιώθω τρομερή κούραση και έχω συνέχεια ξινιλες ότι και να φάω ότι και να πιω ! :(

Καλησπέρα κορίτσι μου εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω μια μεταλλική γεύση μόνιμος στο στόμα πήγα οδοντίατρο αλλά δεν μπόρεσε καν να με δει αφού μόλις με ακούμπησε εμετο αλλά είναι της εγκυμοσύνης αυτό όσο για την κούραση οι εξετάσεις σου πως είναι μήπως έχει πέσει το σίδερο. 

Εγώ πάλι εδώ και μερικές μέρες βλέπω εφιάλτες όσο και να προσπαθώ να κάνω όμορφες σκέψεις ξυπνάω κάθε πρωί χάλια 😴😴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Sunshine 88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω μια μεταλλική γεύση μόνιμος στο στόμα πήγα οδοντίατρο αλλά δεν μπόρεσε καν να με δει αφού μόλις με ακούμπησε εμετο αλλά είναι της εγκυμοσύνης αυτό όσο για την κούραση οι εξετάσεις σου πως είναι μήπως έχει πέσει το σίδερο. 

Εγώ πάλι εδώ και μερικές μέρες βλέπω εφιάλτες όσο και να προσπαθώ να κάνω όμορφες σκέψεις ξυπνάω κάθε πρωί χάλια 😴😴

Έκανα σήμερα εξετάσεις και είναι πολύ καλές! 

Για την μεταλλική γεύση δεν σε βοηθάει κάτι ? 

Για εφιάλτες στην εγκυμοσύνη έχω διαβάσει και από ότι έχω καταλάβει συμβαίνει συχνά ! Δοκίμασε όταν ξαπλώνεις να κάνεις χαλάρωση και να οραματιζεσαι τα μωρά σου με όμορφες σκέψεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η sova είπε:

Έκανα σήμερα εξετάσεις και είναι πολύ καλές! 

Για την μεταλλική γεύση δεν σε βοηθάει κάτι ? 

Για εφιάλτες στην εγκυμοσύνη έχω διαβάσει και από ότι έχω καταλάβει συμβαίνει συχνά ! Δοκίμασε όταν ξαπλώνεις να κάνεις χαλάρωση και να οραματιζεσαι τα μωρά σου με όμορφες σκέψεις 

Από τι έχω συζητήσει με τον γιατρό είναι της εγκυμοσύνης αυτό πολλά αλλάζουν εμένα με βοηθάει το τσάι με μεντα και τζιντζερ.

Όσο για τους εφιάλτες όσο και να κάνω όμορφες σκέψεις δεν πιάνει μέχρι και κάτι χαζές ταινίες έχω δει πάλι το μυαλό κάνει τα δικά του θα περάσει και αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια απο κούραση είμαι πολύ καλά μετά τις 14 εβδομάδες. Βέβαια ήταν και ότι μείωσα πολύ και τις δραστηριότητες λόγω επιπλοκών. Στο πρώτο τρίμηνο όμως σερνόμουν. Επίσης με το που εκλεισα το Α τριμηνο μου σταμάτησαν οι αναγούλες, εμετοί κλπ κομπλέ.

Τώρα έχω παλινδρόμηση κάποιες φορές, που είναι σαν να γυρίζει το περιεχόμενο του στομάχου προς τα πανω και είναι πολύ ενοχλητικό. Αυτό εννοείς ξινίλες @sova ; μου είπαν ότι είναι αναμενόμενο λόγω της μητρας που έχει μεγαλώσει πιέζει τα όργανα και αν είναι υπερβολικά να πάρω φάρμακα τύπου μααλοξ. Αλλά προς το παρόν παλεύεται.

@Sunshine 88 τι είδους εφιαλτες έχεις; αφορούν την εγκυμοσύνη και τα παιδιά σου; Γενικά πως εισαι ψυχολογικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Εγώ κορίτσια απο κούραση είμαι πολύ καλά μετά τις 14 εβδομάδες. Βέβαια ήταν και ότι μείωσα πολύ και τις δραστηριότητες λόγω επιπλοκών. Στο πρώτο τρίμηνο όμως σερνόμουν. Επίσης με το που εκλεισα το Α τριμηνο μου σταμάτησαν οι αναγούλες, εμετοί κλπ κομπλέ.

Τώρα έχω παλινδρόμηση κάποιες φορές, που είναι σαν να γυρίζει το περιεχόμενο του στομάχου προς τα πανω και είναι πολύ ενοχλητικό. Αυτό εννοείς ξινίλες @sova ; μου είπαν ότι είναι αναμενόμενο λόγω της μητρας που έχει μεγαλώσει πιέζει τα όργανα και αν είναι υπερβολικά να πάρω φάρμακα τύπου μααλοξ. Αλλά προς το παρόν παλεύεται.

@Sunshine 88 τι είδους εφιαλτες έχεις; αφορούν την εγκυμοσύνη και τα παιδιά σου; Γενικά πως εισαι ψυχολογικά;

Όχι ακριβώς παλινδρόμηση τώρα είναι λίγο αηδιαστικό να το εξηγήσω. Με το που τρώω κάτι σαν να ανέβουν γαστρικά υγρά αλλά δεν μου έρχονται σαν παλινδρόμηση ! Είναι πολύ άσχημα ! Προσπαθώ να τρώω ελαφρια αλλά και πάλι με πιάνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope Καλημέρα!!!!

Νομίζω ότι φταίει Γενικά όλη η κατάσταση που μου έχει βάλει αυτες της εφιάλτες όσο να ναι είμαστε πιο ευαίσθητες τώρα τον μικρό τον έχω σταματήσει από τον βρεφικό δεν τον πάω καθόλου γιατί φοβάμαι τον άντρα μου τον περιμένω με αντισηπτικό και βγάλε ότα ρούχα από την πόρτα εισόδου νομίζω ότι όλα αυτά είναι που με έχουν ταράξει .

Ας ελπίζουμε να περάσει γρήγορα για όλους να ηρεμήσουμε 🙂🙂.

Για παλινδρόμηση έπαιρνα ένα σιρόπι στο τέλος γιατί ότι έτρωγα λόγο ότι ο μικρός ήταν πολύ πάνω μου γυρνούσε πίσω αλλά βοηθάει και πολλά μικρά γεύματα κατά την διάρκεια της μέρας πως λένε μερικές εγκυμοσύνη η πιο όμορφο περίοδο της ζωής χαχαχα εγώ μέχρι τώρα φτου φτου μην με ματιαζω δεν έχω απόλυτος κανένα θέμα εκτός από την γεύση με αλουμίνιο που νιώθω αλλά αυτό με καραμέλες τσίχλες και τσάι περνάει μπορώ να πω ότι παίρναω μια καλή και εύκολη εγκυμοσύνη σαν αυτές που ζήλευα στον γιο μου 😜😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι ώρα νέα που είχατε όλες καλές β επιπέδου εξετάσεις!!!! Πολύ χάρηκα 😊 Εμένα μου έβαλε ραντεβού 24 του μήνα, μου φάνηκε λίγο αργά, αλλά επέμενε ότι φαίνεται καλύτερα η καρδιά τότε, οπότε υπομονή! @Antelopeκορίτσι μου πόσα εκατοστά είναι τώρα ο τράχηλος σου; την καταλαβαίνω την αγωνία αυτή, την είχα στο γιο μου, απλώς απ την 25η εβδομάδα κ μετά. Τώρα είσαι ξάπλα τελείως; μόνο για φαγητό, μπάνιο, τουαλέτα; @Sunshine 88τι ωραία που έκανες κ τα πρώτα ψώνια του μωρού! Θύμισε μου αγοράκι περιμένεις κ εσύ; το άγχος με τον covid είναι δυστυχώς παγκόσμιο κ κοινό για όλους μας, πόσο μάλλον για τη φαησ που βρισκόμαστε τώρα εμείς. Ο μικρός σου πάει παιδικό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η sova είπε:

Όχι ακριβώς παλινδρόμηση τώρα είναι λίγο αηδιαστικό να το εξηγήσω. Με το που τρώω κάτι σαν να ανέβουν γαστρικά υγρά αλλά δεν μου έρχονται σαν παλινδρόμηση ! Είναι πολύ άσχημα ! Προσπαθώ να τρώω ελαφρια αλλά και πάλι με πιάνει 

Αυτό που περιγράφεις νομίζω είναι ακριβώς η παλινδρόμηση. Και οι καουρες ένα σύμπτωμά της. Είναι πολύ ενοχλητικο αλλα και συνηθισμένο στην εγκυμοσύνη. Το μονο που μπορω να σου πω είναι μικρα γεύματα και να μην ξαπλώνεις αμέσως μετά το φαγητό. Υπομονή 🙁

 @Sunshine 88 δεν είναι και λίγο αυτό που περνάμε, ειδικά στην κατάσταση μας που έχουμε και τόσους περιορισμούς. Εμένα πιο πολύ με πειράζει η απομόνωση. Οταν βρίσκομαι με φίλους και αγαπημένους συγγενεις όλα τα προβλήματα γίνονται πιο ελαφρά. Τώρα με την καραντίνα πάει κι αυτό. Αφού σου πάει καλά αυτή η εγκυμοσυνη μπορείς να κάνεις πραγματάκια που σε κάνουν να νιώθεις καλά. Καθε μερα και κατι μικρο που σε ευχαριστεί εστω για μιση ωρα, κάνει μεγάλη διαφορά στη διάθεση. Πώς είναι η κατασταση εκει; έχετε κι εσείς καραντίνα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. Ο τράχηλος ήταν 25mm στην Β επιπέδου που την έκανα όμως νωρίς 21+2. Σήμερα 22+1 δεν έχει μειωθεί αλλά έβαλα τον πεσσό και νιώθω μια ασφάλεια.

Εσένα πόσο ήταν μετα την 25η; Έμεινες ξάπλα; Και στις ποσες γεννησες; Εμένα δεν ήταν αυστηρός με το θέμα αυτό, μου είπε να συνεχίσω την καθημερινότητα με λίγο παραπάνω προσοχή

Με το καλο και σε εσένα η Β επιπέδου! Ισχύει αυτό με την καρδιά που έχει πλήρως σχηματιστεί στις 23-24 εβδομάδες. Απλά δεν θέλουν να το τραβήξουν πολύ παραπανω γιατί μετα δεν φαίνεται καλά ο εγκέφαλος επειδή γίνονται πιο συμπαγη τα οστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope κοριτσάκι μου κ εμένα στις 25 εβδ είχε πάει στα 2,5 εκ από 3,5 που ήταν στη Β επιπέδου 3 βδομάδες πριν. Μετά έμεινα σπίτι μέχρι να μπω στο μηνα μου. Δεν περπατούσα εκτός κθλ. Και δεν έκανα κθλ δουλειές κλπ. Γέννησα 39 και 5 εν τέλει σε πληροφορώ! Στον ένατο ξεκίνησα φουλ περπάτημα και άργησε πολύ να κοντυνει κ να μαλακώσει ο τράχηλος, σχεδον μέχρι τη μερα της γέννας. Λόγω της τόσο μεγαλης υπερπροστασιας πριν. Εσύ έχεις κ δίδυμα, οπότε ο πεσσος σίγουρα θα σου δημιουργεί μεγαλύτερη ασφάλεια τώρα που αρχίζουν να παίρνουν περισσότερο βάρος κ τα μωρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@Antelope κοριτσάκι μου κ εμένα στις 25 εβδ είχε πάει στα 2,5 εκ από 3,5 που ήταν στη Β επιπέδου 3 βδομάδες πριν. Μετά έμεινα σπίτι μέχρι να μπω στο μηνα μου. Δεν περπατούσα εκτός κθλ. Και δεν έκανα κθλ δουλειές κλπ. Γέννησα 39 και 5 εν τέλει σε πληροφορώ! Στον ένατο ξεκίνησα φουλ περπάτημα και άργησε πολύ να κοντυνει κ να μαλακώσει ο τράχηλος, σχεδον μέχρι τη μερα της γέννας. Λόγω της τόσο μεγαλης υπερπροστασιας πριν. Εσύ έχεις κ δίδυμα, οπότε ο πεσσος σίγουρα θα σου δημιουργεί μεγαλύτερη ασφάλεια τώρα που αρχίζουν να παίρνουν περισσότερο βάρος κ τα μωρά. 

Πολύ ενθαρρυντική η ιστορία σου! Εμένα μου είπαν ότι αν δεν ήταν δίδυμη δεν θα κάναμε τίποτα πέρα από την παρακολούθηση. Μακάρι να έχω κι εγώ την εξέλιξη σου! Σε αυτήν την κύηση έχεις μετρήσει τράχηλο ή πρώτη φορά στη Β επίπεδου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Πολύ ενθαρρυντική η ιστορία σου! Εμένα μου είπαν ότι αν δεν ήταν δίδυμη δεν θα κάναμε τίποτα πέρα από την παρακολούθηση. Μακάρι να έχω κι εγώ την εξέλιξη σου! Σε αυτήν την κύηση έχεις μετρήσει τράχηλο ή πρώτη φορά στη Β επίπεδου;

Μου τον μετράει κάθε φορά η γιατρός με το χέρι. Κι ευτυχώς ακόμα δεν φαίνεται να υπαρχει θεμα. Βέβαια λόγω ιστορικού το έχουμε περισσότερο κατά νου. Θα φανεί, αν θα επαληθευτεί η ιστορία! 

Σου εύχομαι πραγματικά να έχεις τελειομηνη εγκυμοσύνη και τα μωρά στην αγκαλιά σου χωρίς θερμοκοιτιδες κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Μου τον μετράει κάθε φορά η γιατρός με το χέρι. Κι ευτυχώς ακόμα δεν φαίνεται να υπαρχει θεμα. Βέβαια λόγω ιστορικού το έχουμε περισσότερο κατά νου. Θα φανεί, αν θα επαληθευτεί η ιστορία! 

Σου εύχομαι πραγματικά να έχεις τελειομηνη εγκυμοσύνη και τα μωρά στην αγκαλιά σου χωρίς θερμοκοιτιδες κλπ. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να πάρουν όσο περισσότερο χρόνο γίνεται στη μητρα.

Τι εννοείς τον μετράει με το χερι; σου κάνει κολπική εξέταση; και με αυτόν τον τρόπο μπορεί να δει και το μήκος; Σε ρωτάω γιατί δεν το έχω ξανακούσει πέρα από την εξέταση που γίνεται στο τέλος για να δουν διαστολή κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να πάρουν όσο περισσότερο χρόνο γίνεται στη μητρα.

Τι εννοείς τον μετράει με το χερι; σου κάνει κολπική εξέταση; και με αυτόν τον τρόπο μπορεί να δει και το μήκος; Σε ρωτάω γιατί δεν το έχω ξανακούσει πέρα από την εξέταση που γίνεται στο τέλος για να δουν διαστολή κλπ

Ναι, κολπικά κι η ίδια θεωρεί ότι είναι πιο ακριβής μέτρηση μάλιστα σε σχέση με τον υπερηχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ομορφούλες!!!

Μάλλον πρέπει να σταματήσω να βλέπω ειδήσεις εγώ αυτά με ταράζουν 🤔.

Και εμένα στον τελευταίο ραντεβού με εξέτασε απο κάτω για το μήκος τράχηλου ο γιατρός το θεωρεί πιο αξιόπιστο μου είπε από τον υπέρηχο που είναι +- .

Κορίτσια έχω θέμα με τον οδοντίατρο κατευθείαν εμετο εκεί μόλις ακουμπήσει δεν ξέρω τι να κάνω ένα δόντι έχει αρχίζει και μου πονάει πολύ νιώθω ότι θα πέσει αυτή με θεωρεί υπερβολική 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια βρε κορίτσια; Δεν το είχα ακούσει την εξέταση με το χέρι. Βέβαια τώρα που το λέτε, όταν μου έβαλε τον πεσσό, έβαλε το χέρι και ειπε εντάξει είναι ο τράχηλος, δεν θα έχεις πρόβλημα. Άρα σίγουρα κάποια πληροφορία παραπάνω θα πήρε σε σχέση με τον υπέρηχο. Ίσως αν είναι μαλακός/σκληρός/ελαστικός  κλπ που δε φαίνονται αλλιώς.

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Ναι, κολπικά κι η ίδια θεωρεί ότι είναι πιο ακριβής μέτρηση μάλιστα σε σχέση με τον υπερηχο. 

@Sunshine 88 τα δόντια θέλουν προσοχή στην εγκυκοσυνη. Μήπως μπορει ο οδοντίατρος να σου δώσει κάποιες λύσεις πχ στοματικό διάλυμα ή κάτι άλλο χωρίς να χρειαστεί να σου κάνει θεραπεία με ανοιχτό το στόμα που προκαλεί εμετό; 

Όσο για τις ειδήσεις, Ε κλειστο το ρημάδι! 🤣 Δες καμία κωμωδία να σου φτιάξει τη διάθεση. Εγώ βλέπω το emily in Paris στο netflix. Χαλαρό, κοριτσίστικο, ανέμελο με ωραία στυλ ντυσίματα και ωραίους άντρες! Ξεφεύγει το μυαλό ευχάριστα. Δεν περίμενα ποτέ να βλέπω τέτοια σειρά αλλά μου φτιάχνει τη διάθεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε; Συγγνωμη εχω καιρό να σας γράψω αλλα δεν ειχα κανενα νεότερο! Η αλήθεια ειναι οτι με όλη αυτη την κατασταση με παίρνει απο κατω πολυ.... 

Αναμένω β επιπέδου να μου φύγει και αυτο το αγχος να σιγουρεψουμε και το φύλο👶 !! Το ζάχαρο μου το προηγούμενο μήνα ήταν 94. Τωρα 96 κ γλυκοζυλιωμενη 5,1. Μου ειπε ειμαι στα όρια κ θα παω για καμπύλη σακχάρου αγχώθηκα λιγο αλλα ισως ευθύνεται που εφαγα και πολλα γλυκακια ενω μεχρι τωρα δεν τα ήθελα καθολου...και πριν την εγκυμοσύνη μου το ζάχαρο μου ήταν 90+ .. 😏😏 

εσεις πείτε μου; Μα ποσο να αντέξουμε αυτη τη καραντίνα 😏😏😏🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lily94 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε; Συγγνωμη εχω καιρό να σας γράψω αλλα δεν ειχα κανενα νεότερο! Η αλήθεια ειναι οτι με όλη αυτη την κατασταση με παίρνει απο κατω πολυ.... 

Αναμένω β επιπέδου να μου φύγει και αυτο το αγχος να σιγουρεψουμε και το φύλο👶 !! Το ζάχαρο μου το προηγούμενο μήνα ήταν 94. Τωρα 96 κ γλυκοζυλιωμενη 5,1. Μου ειπε ειμαι στα όρια κ θα παω για καμπύλη σακχάρου αγχώθηκα λιγο αλλα ισως ευθύνεται που εφαγα και πολλα γλυκακια ενω μεχρι τωρα δεν τα ήθελα καθολου...και πριν την εγκυμοσύνη μου το ζάχαρο μου ήταν 90+ .. 😏😏 

εσεις πείτε μου; Μα ποσο να αντέξουμε αυτη τη καραντίνα 😏😏😏🥰🥰🥰

Κορίτσι μου με το καλό η Β επιπέδου! Τι φύλο σας ειπαν μέχρι στιγμής;

Με τους εμετούς που είχες φαντάζομαι τώρα είσαι καλύτερα, ε; Το σάκχαρο θέλει προσοχή στην εγκυκοσυνη αλλά με διατροφή και παρακολούθηση θα είσαι μια χαρά. Δεν είναι χάλια οι τιμές σου.

Εγώ ξάπλα την βγάζω τον περισσότερο καιρό. Είχα διάφορες επιπλοκές, αιμορραγίες, κοντό τράχηλο... αλλά τα μωράκια μεγαλώνουν καλά και ειδικά το βράδυ κάνουν πάρτυ! Αυτές οι κλωτσιτσες είναι που μου δίνουν δύναμη και αισιοδοξία ❤

Εύχομαι ότι καλύτερο από δω και πέρα! Να μας λες τα νέα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κορίτσι μου με το καλό η Β επιπέδου! Τι φύλο σας ειπαν μέχρι στιγμής;

Με τους εμετούς που είχες φαντάζομαι τώρα είσαι καλύτερα, ε; Το σάκχαρο θέλει προσοχή στην εγκυκοσυνη αλλά με διατροφή και παρακολούθηση θα είσαι μια χαρά. Δεν είναι χάλια οι τιμές σου.

Εγώ ξάπλα την βγάζω τον περισσότερο καιρό. Είχα διάφορες επιπλοκές, αιμορραγίες, κοντό τράχηλο... αλλά τα μωράκια μεγαλώνουν καλά και ειδικά το βράδυ κάνουν πάρτυ! Αυτές οι κλωτσιτσες είναι που μου δίνουν δύναμη και αισιοδοξία ❤

Εύχομαι ότι καλύτερο από δω και πέρα! Να μας λες τα νέα σου

Και εγω σου εύχομαι οτι καλύτερο!! Το θετικο της καραντίνας οτι καθόμαστε και ξεκουραζόμαστε! Ας το εκμεταλλευτούμε🙏🏻  
να αφήσουμε πίσω όλες τις δυσκολίες!ασε οι εμετοί άργησαν πολυ να περάσουν....Εγω τώρα σιγα σιγα αρχίζω και νιώθω πιο έντονα οτι κουνιέται κ ειναι οτι καλύτερο 🥰 θα μπω 20η εβδομαδα..
κοριτσακι μας έχουν πει!! Αλλα για να δούμε;;;;!!!!! 💗💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

@Lily94 έκανες Β επιπέδου; Όλα καλά;

Πώς είστε οι υπόλοιπες κορίτσια;

Εγώ είμαι καλά, συνεχίζω την ξάπλα για να μην επιβαρύνω τον τράχηλο. Ευτυχώς φαίνεται να κρατάει αλλά πάντα είμαστε προετοιμασμένοι για τα απρόοπτα.

Επίσης έχω να σας πω ότι εδώ και λίγες μέρες βλέπω στις θηλές άσπρο υγρό, παχύ σαν το πρωτόγαλα. Η μαία μου είπε ότι όντως αυτό είναι.

Το έχει καμία άλλη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope καλά κάνεις κοριτσάκι μου και ξεκουράζεσαι... Πόσο εβδομάδων είσαι τώρα; είναι δραστήριες οι μικρούλες; 

Πρωτογαλα εγώ δεν έχω. Ούτε κ στο γιο μου είχα πριν γεννήσω.

Από νέα.. Εκανα Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ πριν λίγες μέρες , οι μετρήσεις του μωρού μια χαρά ευτυχώς, αλλά ο πλακούντας μου έχει διαφορα θέματα... Υπάρχουν κάτι λίμνες αίματος, καλύπτουν το 20% του πλακούντα κ φοβόμαστε υπολειπομενη ανάπτυξη στο επόμενο τρίμηνο που θα ναι αυξημένες οι ανάγκες του μωρού. Συν τοις άλλοις είναι πολύ χαμηλός, παραχειλιος κ θέλει προσοχή για να μην έχω αιμορραγιες κλπ. Την Πέμπτη εχω ραντεβού με τη γιατρό μου κ θα μάθω περισσότερα. 

Πως τα πάτε κατά τ άλλα με το lockdown Στολισατε; Εμείς έχουμε μπει για τα καλά σε χριστουγεννιατικο κλίμα. Σήμερα κάναμε κ μελομακάρονα με τον μικρό. Σκαρφιζομαι ένα σωρό δραστηριότητες τώρα που δεν πάει σταθμό, προκειμένου να περνάει ευχάριστα η ώρα μας.

Καλη Κυριακή να έχουμε! Φιλιά σε όλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη που κάνω κατάχρηση του χώρου σας, μιας και έχω πητ τον Ιούνιο, αλλά ως λίγο πιο προχωρημένες κ έμπειρες θα ήθελα τη γνώμη σας: διανύω την 10η βδομάδα κ ήδη από την 9η έχω υποχώρηση των συμπτωμάτων που είχα. Από χθες μάλιστα ξεπρήζεται κ πονάει λιγότερο το στήθος μου. Επειδή έχω ήδη μια παλίνδρομη στο ιστορικό μου κ το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο, μπορείτε να μου πείτε αν έχετε ανάλογη εμπειρία??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@Antelope καλά κάνεις κοριτσάκι μου και ξεκουράζεσαι... Πόσο εβδομάδων είσαι τώρα; είναι δραστήριες οι μικρούλες; 

Πρωτογαλα εγώ δεν έχω. Ούτε κ στο γιο μου είχα πριν γεννήσω.

Από νέα.. Εκανα Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ πριν λίγες μέρες , οι μετρήσεις του μωρού μια χαρά ευτυχώς, αλλά ο πλακούντας μου έχει διαφορα θέματα... Υπάρχουν κάτι λίμνες αίματος, καλύπτουν το 20% του πλακούντα κ φοβόμαστε υπολειπομενη ανάπτυξη στο επόμενο τρίμηνο που θα ναι αυξημένες οι ανάγκες του μωρού. Συν τοις άλλοις είναι πολύ χαμηλός, παραχειλιος κ θέλει προσοχή για να μην έχω αιμορραγιες κλπ. Την Πέμπτη εχω ραντεβού με τη γιατρό μου κ θα μάθω περισσότερα. 

Πως τα πάτε κατά τ άλλα με το lockdown Στολισατε; Εμείς έχουμε μπει για τα καλά σε χριστουγεννιατικο κλίμα. Σήμερα κάναμε κ μελομακάρονα με τον μικρό. Σκαρφιζομαι ένα σωρό δραστηριότητες τώρα που δεν πάει σταθμό, προκειμένου να περνάει ευχάριστα η ώρα μας.

Η μικρούλα είναι μια και όντως πολύ δραστήρια 😁 το δεύτερο είναι αγόρι και πιο ήσυχο. Ίσως επειδή είναι και προσθιος ο πλακουντας να μην το καταλαβαίνω εγώ τόσο πολύ. 

Αύριο κλείνω 25 εβδομάδες. Έχω ακόμα δρόμο αλλά κάθε μέρα που περνάει νιώθω σαν να ανεβαίνω ένα μικρό σκαλοπατακι μέχρι να φτάσω στην κορυφή.

Αγάπη ξέρω ότι οι αιματολιμνες είναι αρκετά συνηθισμένο εύρημα και δεν εχω ακουσει να επηρεάζει την ανάπτυξη. Ανησυχησε ο γιατρος; το 20% θεωρείται μεγάλο ποσοστό; Θα πρέπει να κάνεις πιο συχνά έλεγχο τώρα για να βλέπετε την ανάπτυξη; 

Αχ ο χαμηλός πλακουντας ήταν ο τρόμος μου στις αρχές γιατί εξαιτίας του είχα τις αιμορραγίες. Όμως εμένα ήταν επιχείλιος, σχεδον επιπωματικός. Οταν εγινε παραχειλιος δεν ξαναείχα πρόβλημα. Και μετά ανέβηκε κι άλλο. Λογικά κι εσένα θα ανέβει όσο μεγαλώνει η μήτρα. Αν φτάσει να απέχει 2cm από τον τράχηλο σταματά να σε απασχολεί. Αλλά ναι η ξεκούραση είναι σημαντική για όλες μας.

Κι εμείς στολίσαμε χθες. Ο άντρας μου δηλαδή, εγώ έδινα οδηγίες από τον καναπέ χιχι. Είναι πολύ ωραία η ατμόσφαιρα των Χριστουγέννων. Δεν τα εκτιμούσα τόσο πολύ παλιά αλλά όταν έχεις παιδιά είναι όλα αλλιώς. Γενικά πολλά πράγματα αποκτούν άλλο νοημα. 

Σχολείο θα συνεχίσει κανονικά ο μικρός σου μόλις ανοιξουν; Σκέφτεσαι να τον σταματήσεις καθόλου όταν θα γεννήσεις; Εγώ είμαι σε δίλημμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...