Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πανικός και κατάθλιψη


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

SOS. Μένω Αθήνα. Αλλά έχω την εφορία μου στη Θεσσαλονίκη ακόμη. Δε με άφησαν να κλείσω ραντεβού στην επιτροπή εδώ στο Μαρούσι γιατί δεν ανήκω εδω. Έκλεισα για Θεσσαλονίκη και τα χαρτιά θα τα στείλω με κουριερ τέλη Οκτώβρη. 

Αλλά... Μόλις βγει η απόφαση μπορώ να κάνω εξουσιοδότηση σε φίλη να την πάρει και να μου τη στείλει. Να την υπογράψει ο γιατρός εδώ κι εγώ να ανεβω Θεσσαλονίκη να πάρω τα φάρμακα από το φαρμακείο του εοππυ εκεί.

Και τους ρώτησα αν μπορώ να τα πάρω από Αθήνα. Άλλωστε εδώ θα την κάνω την εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο.  Λένε όχι.. 

Δηλαδή φάρμακα που θέλουν ψυγείο θα τα έχω μαζί μου στο τρένο 6 ώρες. Μάλιστα... Τόσο δύσκολο τους είναι να τα πάρω από Αθήνα. Λες και ο εοππυ δεν είναι ένας... 

Επίσης ρώτησα σε συμβολαιογράφο για τη πράξη συναίνεσης. Είναι 70 ευρώ και παμε με τις ταυτότητες μας. 

Για τον πολιτικό επειδή ανήκουμε σε διαφορετικούς δήμους και πόλεις αφηστε το. Πόνεσε το κεφάλι μου μόνο από τα δικαιολογητικά που θέλουν.. Αν κατάλαβε κάνεις τι χρειάζεται ακριβώς ας μου στείλει μήνυμα. 

Όλο εμπόδια. Μόνο εμπόδια. Κι άλλος άγχος κι άλλα έξοδα. Κι όλα αυτά επειδή δε μπορώ από μόνη μου να κάνω το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου. 

Κ εγώ είχα θέμα με το ταξίδι καθώς είμαι από νησί κ δε τα πήρα.. μου τα φέρανε στο αντίστοιχο φαρμακείο του Εοππυ στην περιοχη μου. Μήπως να κάνεις μια ερώτηση κ εκεί??να δούμε τι θα σου πούνε.. 

Μα είναι τραβηγμένο να γίνει όλη αυτή η διαδικασία πάνε έλα , κτλ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Καλημέρα! Γιατί δεν μπορείς; Μπαίνεις κανονικά με τους κωδικούς σου;

Ναι κανονικά με τους κωδικούς μου μπαίνω κ μου εκτυπώνει τη μισή σελίδα. Μ χει σπάσει τα νεύρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η annie! είπε:

Αποθήκευσε το ως εικόνα μέσω της ζωγραφικής και εκτύπωσε το. Εγώ αυτό είχα κάνει. Στο πληκτρολόγιο σου υπάρχει ένα κουμπί το print screen. Το πατάς, ανοίγεις τη ζωγραφική, κάνεις επικόλληση, αποθήκευση ως εικόνα και εκτυπώνεις μετά. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Μωρέ το σκέφτηκα αλλά ξέρω γω. Θα το κάνω κ αυτό κ θα βγάλω κ του ΙΚΑ κ ότι θέλουν ας κάνουν. Ευχαριστώ πολύ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

@Ermioni40 @Kikip @Αναστασία31 Πώς τα πήγατε με την επιτροπή; Όλα εντάξει;

@Nefeliap Πώς είσαι κορίτσι; 

Καλό σ/κ να έχουμε! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

@Ermioni40 @Kikip @Αναστασία31 Πώς τα πήγατε με την επιτροπή; Όλα εντάξει;

@Nefeliap Πώς είσαι κορίτσι; 

Καλό σ/κ να έχουμε! 😊

Καλο σκ να περασετε ομορφα !!εγω πολυ καλά τα ιδια γενικως ...κουλ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2020 at 6:20 ΜΜ, ο/η Kikip είπε:

Απαράδεκτη η τακτική τους! Πάρε και στο φαρμακείο της Θεσσαλονίκης να το διασταυρώσεις αυτό που σου λένε! Κ διαμαρτυρησου και στης Αθήνας, είναι παράλογο όλο αυτό. Γιατί όμως ανακάλυψαν ότι η εφορία σου είναι στην Θεσσαλονίκη? Όταν πήρες για ραντεβού μόνο όνομα και ΑΜΚΑ δεν έδωσες? Και την απόφαση γιατί να την παραλάβεις? Κανείς δεν πάει στην επιτροπή αυτοπροσώπως λόγω κορονοιου. Εμένα μου είπαν ότι θα μου την στείλουν ηλεκτρονικά. Ουφ έχω μπερδευτεί.....

Ποιος είπε ότι δεν πάνε λόγω covid? Εγώ πέρασα την Παρασκευή επιτροπή. Ειμασταν πάρα πολλά ζευγάρια. Κ απ τις 7. 30 οι αποφάσεις βγήκαν γύρω στη 1.παρε κ ρώτα κορίτσι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

@Ermioni40 @Kikip @Αναστασία31 Πώς τα πήγατε με την επιτροπή; Όλα εντάξει;

@Nefeliap Πώς είσαι κορίτσι; 

Καλό σ/κ να έχουμε! 😊

Εγω πέρασα (το λέω σαν να έδωσα πανελλήνιες 😜) ευτυχώς ήρθε κ άντρας μου τελικά μαζί. Πείτε μας κ οι υπόλοιπες τι κάνατε!!! Α κ να ρωτήσω ρε κορίτσια, τη Δευτέρα θα μ γράψει ο γιατρός τα φάρμακα να πάω Τρίτη να τα πάρω. Μ πε να χω ψυγειακι κ παγοκυστες μέσα. Δεν έχω ιδέα πόσα είναι βασικά. Πήρα μια τσάντα ισοθερμικη κ παγοκυστες. Αλλά όχι μεγάλη. Είναι πολλά? Είμαι λίγο άσχετη 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/8/2020 at 11:59 ΜΜ, ο/η Kikip είπε:

Καταλαβαίνω καλά ότι τα δύο σπερμοδιαγραμματα δεν μπορούν να γίνουν στο ίδιο εργαστήριο??? Αυτό λέει στα δικαιολογητικά? 

Θέλουν από διαφορετικό διαγνωστικό τα σπερμοδιαγραμματα πάντα συμβεβλημενα με εοππυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2020 at 8:59 ΜΜ, ο/η Ermioni40 είπε:

Απλά Οκτώβρη μπορεί να γίνει το δεύτερο σπερμοδιαγραμμα ώστε να έχω μαζέψει όλα τα χαρτιά για την εξωσωματική. Το ραντεβού στην επιτροπή πόσο να πάρει; δύο βδομάδες μετά έκλεισαν στην φίλη μου στον εοππυ στο Μαρούσι. Ενδιάμεσα θα κάνω και σαλπιγγογραφια και ίσως υστεροσκοπηση (έχω κλείσει και για αυτό ραντεβού στο αρεταιειο) 

Σεπτέμβρη θα πάμε και σε συμβολαιογράφο γιατί δεν ειμαστε παντρεμένοι.. Φαντάζομαι ότι άλλο χρειάζεται θα μου το πουν στο αρεταιειο τον Σεπτέμβρη που έχω ραντεβού. 

Την κιρσοκηλη δεν σκεφτομαστε ακόμη να την κάνουμε. Πολύ παρατολμο μου φαίνεται. 

Βρε αγάπη μου τώρα τα διάβαζα πάλι γτ χάνομαι λίγο εδώ μέσα. Τη κιρσοκηλη δε πρέπει να τη κάνει χειρουργείο? Εντάξει μπορεί να μην φτιάξει απόλυτα το σπέρμα αλλά θα είναι σίγουρα φαντάζομαι. Βασικά πιστεύω ότι δεν έχετε βρει τους κατάλληλους γιατρούς που να εμπιστευτείτε κ να χαλαρώσετε κάπως. Όλα γίνονται, κ εγώ είχα αγχωθεί στην αρχή αλλά τώρα πιστεύω ότι έχω ελπίδες. Ηρεμία όσο μπορείς 🙏😘

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Αναστασία31 είπε:

Εγω πέρασα (το λέω σαν να έδωσα πανελλήνιες 😜) ευτυχώς ήρθε κ άντρας μου τελικά μαζί. Πείτε μας κ οι υπόλοιπες τι κάνατε!!! Α κ να ρωτήσω ρε κορίτσια, τη Δευτέρα θα μ γράψει ο γιατρός τα φάρμακα να πάω Τρίτη να τα πάρω. Μ πε να χω ψυγειακι κ παγοκυστες μέσα. Δεν έχω ιδέα πόσα είναι βασικά. Πήρα μια τσάντα ισοθερμικη κ παγοκυστες. Αλλά όχι μεγάλη. Είναι πολλά? Είμαι λίγο άσχετη 🙄

Μπράβο! Με το καλό! Εξαρτάται τι θα σου γράψει κορίτσι... Κάθε γιατρός ακολουθεί δικό του πρωτόκολλο. Παγοκύστες σου δίνουν κ από τον ΕΟΠΥΥ εάν τους ζητήσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Μπράβο! Με το καλό! Εξαρτάται τι θα σου γράψει κορίτσι... Κάθε γιατρός ακολουθεί δικό του πρωτόκολλο. Παγοκύστες σου δίνουν κ από τον ΕΟΠΥΥ εάν τους ζητήσεις..

Θα πάρω αύριο τηλ να μάθω τι κ πως. Ευχαριστώ 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/9/2020 at 2:27 ΠΜ, ο/η Αναστασία31 είπε:

Ποιος είπε ότι δεν πάνε λόγω covid? Εγώ πέρασα την Παρασκευή επιτροπή. Ειμασταν πάρα πολλά ζευγάρια. Κ απ τις 7. 30 οι αποφάσεις βγήκαν γύρω στη 1.παρε κ ρώτα κορίτσι μου. 

Τηλεφωνικά έκλεισα. Στη Θεσσαλονίκη. Αυτό ακριβώς μου είπαν. Να τα στείλω με κουριερ. Α μη μου λες τέτοια τώρα. Να τους πάρω αύριο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/9/2020 at 2:50 ΠΜ, ο/η Αναστασία31 είπε:

Βρε αγάπη μου τώρα τα διάβαζα πάλι γτ χάνομαι λίγο εδώ μέσα. Τη κιρσοκηλη δε πρέπει να τη κάνει χειρουργείο? Εντάξει μπορεί να μην φτιάξει απόλυτα το σπέρμα αλλά θα είναι σίγουρα φαντάζομαι. Βασικά πιστεύω ότι δεν έχετε βρει τους κατάλληλους γιατρούς που να εμπιστευτείτε κ να χαλαρώσετε κάπως. Όλα γίνονται, κ εγώ είχα αγχωθεί στην αρχή αλλά τώρα πιστεύω ότι έχω ελπίδες. Ηρεμία όσο μπορείς 🙏😘

 

Απο τη στιγμή που είναι 40 χρόνων και κάνεις δεν εγγυάται ότι το σπέρμα θα βελτιωθεί είπαμε να κάνουμε πρώτα μια εξωσωματική και αν δεν πετύχει να κάνει εγχείρηση και μετά να κάνουμε και μια δεύτερη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Ermioni40 είπε:

Τηλεφωνικά έκλεισα. Στη Θεσσαλονίκη. Αυτό ακριβώς μου είπαν. Να τα στείλω με κουριερ. Α μη μου λες τέτοια τώρα. Να τους πάρω αύριο; 

Δεν ξέρω για Θεσσαλονίκη μήπως το κάνουν διαφορετικα. Εγώ πήγα τη Παρασκευή που πέρασε εδώ Αθήνα. Πάρε κ ρώτα αλλά αφού σου είπαν έτσι, έτσι θα είναι. Μην αγχώνεσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Ermioni40 είπε:

Απο τη στιγμή που είναι 40 χρόνων και κάνεις δεν εγγυάται ότι το σπέρμα θα βελτιωθεί είπαμε να κάνουμε πρώτα μια εξωσωματική και αν δεν πετύχει να κάνει εγχείρηση και μετά να κάνουμε και μια δεύτερη. 

Οκ εσείς ξέρετε καλύτερα ποιο είναι το πιο σωστό. Θέλω να σου πω μόνο ότι ο κουμπάρος μου έκανε κιρσοκηλη στα 43 κ το σπέρμα του έφτιαξε τελείως κ έκαναν φυσιολογικά παιδάκι. Να χεις στο νου σου γτ αν πας με επιτροπή θα ζητήσουν χαρτί από ανδρολογο κ δεν θα πρέπει να γράφει για κιρσοκηλη γτ μπορεί να σας κόψουν. Κ καλά πρώτα χειρουργείο κ μετά. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως τώρα; πρέπει να κρύψουμε την κιρσοκηλη; δηλαδή με το ζόρι χειρουργείο; έχω διαβάσει κι εδώ στα φόρουμ ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί το χειρουργείο να επιδεινώσει την κατάσταση του. Άσε που θέλει μήνες για να φανεί το αποτέλεσμα στο σπέρμα και η ΑΜΗ μου δεν μου αφήνει περιθώρια. Μου φαίνεται εντελώς κουφό να με κόψουν επειδή δεν κάναμε το χειρουργείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Όντως τώρα; πρέπει να κρύψουμε την κιρσοκηλη; δηλαδή με το ζόρι χειρουργείο; έχω διαβάσει κι εδώ στα φόρουμ ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί το χειρουργείο να επιδεινώσει την κατάσταση του. Άσε που θέλει μήνες για να φανεί το αποτέλεσμα στο σπέρμα και η ΑΜΗ μου δεν μου αφήνει περιθώρια. Μου φαίνεται εντελώς κουφό να με κόψουν επειδή δεν κάναμε το χειρουργείο. 

Με σιγουριά θα σου απαντήσει ο γιατρός της εξοσωματικης που θα σου φτιάξει τον φάκελο. Πόσο είναι η ΑΜΗ σου? Κ μένα είναι χαμηλή χωρίς λόγο πάρα την ηλικία μου αλλά ο γιατρός είναι θετικός. Πολλοί λένε μάλιστα πως δεν παίζει κ τόσο μεγάλο ρόλο η ΑΜΗ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είπε τίποτα ο εξωσωματικός για την κιρσοκηλη. Τον φάκελο τον φτιάχνω μόνη μου και πριν τον στείλω θα τον παω να τον ελέγξει. 

Η Αμη μου είναι σχεδόν μηδέν στα 35 μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...