Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ψυχολογία στην αρχή της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες...

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας για άλλη μια φορά. Την περασμένη εβδομάδα έμαθα πως είμαι έγκυος, μετα απο πολλες προσπάθειες και άγχος να τα καταφέρουμε. Ωστόσο έχει εδώ και 3 - 4 ημέρες που η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα. Θέλω συνεχώς να κλαίω, κάνω όλο άσχημες σκέψεις, αγχώνομαι για τα πάντα και γενικοτερα δεν είμαι καθόλου καλά. Υπάρχουν άλλες κοπέλες που είχατε αντίστοιχη εμπειρία στην αρχή την εγκυμοσύνης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Natacha είπε:

Καλησπέρα σε όλες...

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας για άλλη μια φορά. Την περασμένη εβδομάδα έμαθα πως είμαι έγκυος, μετα απο πολλες προσπάθειες και άγχος να τα καταφέρουμε. Ωστόσο έχει εδώ και 3 - 4 ημέρες που η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα. Θέλω συνεχώς να κλαίω, κάνω όλο άσχημες σκέψεις, αγχώνομαι για τα πάντα και γενικοτερα δεν είμαι καθόλου καλά. Υπάρχουν άλλες κοπέλες που είχατε αντίστοιχη εμπειρία στην αρχή την εγκυμοσύνης;

Αααα δεν θελουμε τετοια κοριτσι τι επαθες εσυ θα πρεπε να χαιρεσαι..καλά ουτε εγώ χαιρομαι γιατί τραβηξα κ γω πολλα..ειμαι απλα συγκρατημενη... αλλά οχι μη κανεις ασχημες σκεψεις και χαλας ολη την υγεια σου και του μωρου σου!!δεν υπαρχει λογος κανενας ισα κακο χειροτερο κανεις προσεχε κ παρτο αλλιως σε παρακαλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη κ ένα υγιέστατο μωράκι 💕

Είναι λογικό να αγχώνεσαι κ να σκέφτεσαι άσχημα....κ εγώ τα ίδια σκεφτόμουν κ μάλιστα επειδή δεν είχα σύμπτωματα ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι κάτι δεν πάει καλά.... Κατάφερα μετά την αυχενική να νιώσω καλύτερα...με βοηθούσαν βέβαια κ οι συζητήσεις με δικούς μου ανθρώπους ή να κάνω πράγματα που με ευχαριστούσαν!!!κ φυσικά ο γιατρός που με καθησύχαζε....

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι αν το σκεφτείς πιο λογικά ότι είναι να γίνει θα γίνει...εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προσέχεις κ να σκέφτεσαι όμορφα πράγματα!!!

Στη ζωή γίνονται κ άσχημα πράγματα αλλά γίνονται κ πολύ όμορφα όπως ένα μωράκι...σκέψου θετικά , ξεκουράσου κ ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου!!!

Σου εύχομαι ένα ανοιξιάτικο μωράκι σαν το δικό μου...κ εγώ τέτοιες μέρες πριν δύο χρόνια έμαθα ότι ήμουν έγκυος!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Natacha είπε:

Καλησπέρα σε όλες...

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας για άλλη μια φορά. Την περασμένη εβδομάδα έμαθα πως είμαι έγκυος, μετα απο πολλες προσπάθειες και άγχος να τα καταφέρουμε. Ωστόσο έχει εδώ και 3 - 4 ημέρες που η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα. Θέλω συνεχώς να κλαίω, κάνω όλο άσχημες σκέψεις, αγχώνομαι για τα πάντα και γενικοτερα δεν είμαι καθόλου καλά. Υπάρχουν άλλες κοπέλες που είχατε αντίστοιχη εμπειρία στην αρχή την εγκυμοσύνης;

Γεια σ κορίτσι μμ .κ εγώ το είχα αυτό νομίζω ότι είναι από το σοκ πιο πολύ κ ότι αρχίζεις να καταλαβαίνεις ποσα πράγματα θα αλλάξουν.προσπαθησε να κάνεις πράγματα όπως κ πριν  κ να ξεχνεσαι.μόλις ακούσεις την καρδούλα θα σ φύγουν όλα.με το καλό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας και για τα γλυκα σας λόγια. Ίσως νιώθω έτσι επειδή είναι αρχή ακόμα και είναι μεταβατικό το στάδιο.

Ωστόσο χθες βράδυ είδα λίγο αιμα και σήμερα έτρεξα στο γιατρο. Μου είπε πως έχω μικρη αποκόλληση και εκεί οφείλεται το αίμα και να μείνω ξαπλωμενη. Όμως επειδη ειναι πολυ αρχη ακομα - σημερα ειμαι 5 εβδομαδων και 1 ημερας - μου ειπε πως οι πιθανότητες να παει καλα η εγκυμοσύνη είναι 50-50. Ξεκίνησα και utrogestan και αντιβιωση και ελπίζω. Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Natacha είπε:

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας και για τα γλυκα σας λόγια. Ίσως νιώθω έτσι επειδή είναι αρχή ακόμα και είναι μεταβατικό το στάδιο.

Ωστόσο χθες βράδυ είδα λίγο αιμα και σήμερα έτρεξα στο γιατρο. Μου είπε πως έχω μικρη αποκόλληση και εκεί οφείλεται το αίμα και να μείνω ξαπλωμενη. Όμως επειδη ειναι πολυ αρχη ακομα - σημερα ειμαι 5 εβδομαδων και 1 ημερας - μου ειπε πως οι πιθανότητες να παει καλα η εγκυμοσύνη είναι 50-50. Ξεκίνησα και utrogestan και αντιβιωση και ελπίζω. Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω...

Κορίτσι μου γεια σου. Σου εύχομαι να είναι όλα περαστικά και σε λίγο καιρό να κρατάς στην αγκαλιά σου ένα γερό μωράκι... Είμαστε ακριβώς στις ίδιες εβρομαδες. Εγώ έχω δύο ατυχίες μεχρι τώρα οπότε δεν ειμαι η κατάλληλη να σου μιλήσω για ψυχολογία. Ηθελα μόνο να σ πω ότι το αίματακι είναι κάπως συνημμένο στις αρχές ειδικά το καφε. Ακολούθησε τις οδηγίες και όλα θα πάνε καλά... Είμαι εδώ οτιδήποτε θελήσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Natacha είπε:

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας και για τα γλυκα σας λόγια. Ίσως νιώθω έτσι επειδή είναι αρχή ακόμα και είναι μεταβατικό το στάδιο.

Ωστόσο χθες βράδυ είδα λίγο αιμα και σήμερα έτρεξα στο γιατρο. Μου είπε πως έχω μικρη αποκόλληση και εκεί οφείλεται το αίμα και να μείνω ξαπλωμενη. Όμως επειδη ειναι πολυ αρχη ακομα - σημερα ειμαι 5 εβδομαδων και 1 ημερας - μου ειπε πως οι πιθανότητες να παει καλα η εγκυμοσύνη είναι 50-50. Ξεκίνησα και utrogestan και αντιβιωση και ελπίζω. Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω...

Καλημέρα κοπέλα μου, είναι αρκετά συνηθισμένες οι αποκολλήσεις. Και γω έχω. Ξεκίνησα με αίμα όπως και συ ακριβώς 5 + 1, μετά είχα καφέ, ξανά αίμα μετά από 4 μέρες και για τις επόμενες 15 μέρες καφέ. Δόξα το Θεό έχω φτάσει αισίως στη 13η εβδομάδα. Και πάλι είχα καφέ αυτές τις μέρες αλλά δεν δίνει σημασία ο γιατρός. Ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά!! Σκέψου ότι εμένα ακόμα δεν έχει φτιάξει τελείως η αποκόλληση αλλά είναι πολύ μικρή πια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου, είναι αρκετά συνηθισμένες οι αποκολλήσεις. Και γω έχω. Ξεκίνησα με αίμα όπως και συ ακριβώς 5 + 1, μετά είχα καφέ, ξανά αίμα μετά από 4 μέρες και για τις επόμενες 15 μέρες καφέ. Δόξα το Θεό έχω φτάσει αισίως στη 13η εβδομάδα. Και πάλι είχα καφέ αυτές τις μέρες αλλά δεν δίνει σημασία ο γιατρός. Ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά!! Σκέψου ότι εμένα ακόμα δεν έχει φτιάξει τελείως η αποκόλληση αλλά είναι πολύ μικρή πια.

Και με σε μένα δεν δίνει σημασία στο καφέ μου είπε είναι φυσιολογικό εγώ ακόμα σήμερα είμαι στη 9η μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Επανέρχομαι μετά από μεγάλο διάστημα γιατί δυστυχώς η εγκυμοσύνη μου δεν εξελίχθηκε καλά.

Αν και στις 6 εβδ. και 2 ημέρες ακούσαμε καρδούλα, την 8η εβδομάδα σταμάτησε χωρίς να καταλάβω τίποτα. Δεν είχα ούτε αίμα πλέον, ούτε πόνο. Πήρα πολλές γνώμες από γιατρούς γιατί παρόλο που η καρδούλα είχε σταματήσει, η χοριακή ανέβαινε πάρα πολύ και μέσα μου είχα την ελπίδα. Μάταια όπως αποδείχθηκε. Προχωρήσαμε σε αναρρόφηση και έτσι τελείωσε το όνειρο.

Με έχει επηρεάσει πάρα πολύ ψυχολογικά. Ούτε εγώ το περίμενα ότι θα ήμουν τόσο χάλια. Η χειρότερη στιγμή μου ήταν μετά την αναρρόφηση που πήγα για υπέρηχο να δούμε ότι καθάρισε η μήτρα, και κοίταξα την οθόνη του υπερήχου και η μήτρα μου ήταν άδεια. Εκεί έσπασε η καρδιά μου. Κατανοώ ότι πρέπει να το ξεπεράσω και να κοιτάω μπροστά και ότι πολλές κοπέλες έχουν ζήσει πολύ χειρότερες καταστάσεις και σε πιο προχωρημένες εγκυμοσύνες, αλλά αυτές τις στιγμές επικρατεί το συναίσθημα και όχι η λογική. Θέλω ακόμα χρόνο μέσα μου να θρηνήσω και να μαζέψω τα κομμάτια μου. Το είχαμε προσπαθήσει και τόσους μήνες να μείνω έγκυος που νιώθω ότι και οι προσπάθειές μου πήγαν χαμένες και από την άλλη με πιάνει το άγχος μήπως δεν καταφέρω να ξαναμείνω  έγκυος.

Σας ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Natacha είπε:

Καλησπέρα!

Επανέρχομαι μετά από μεγάλο διάστημα γιατί δυστυχώς η εγκυμοσύνη μου δεν εξελίχθηκε καλά.

Αν και στις 6 εβδ. και 2 ημέρες ακούσαμε καρδούλα, την 8η εβδομάδα σταμάτησε χωρίς να καταλάβω τίποτα. Δεν είχα ούτε αίμα πλέον, ούτε πόνο. Πήρα πολλές γνώμες από γιατρούς γιατί παρόλο που η καρδούλα είχε σταματήσει, η χοριακή ανέβαινε πάρα πολύ και μέσα μου είχα την ελπίδα. Μάταια όπως αποδείχθηκε. Προχωρήσαμε σε αναρρόφηση και έτσι τελείωσε το όνειρο.

Με έχει επηρεάσει πάρα πολύ ψυχολογικά. Ούτε εγώ το περίμενα ότι θα ήμουν τόσο χάλια. Η χειρότερη στιγμή μου ήταν μετά την αναρρόφηση που πήγα για υπέρηχο να δούμε ότι καθάρισε η μήτρα, και κοίταξα την οθόνη του υπερήχου και η μήτρα μου ήταν άδεια. Εκεί έσπασε η καρδιά μου. Κατανοώ ότι πρέπει να το ξεπεράσω και να κοιτάω μπροστά και ότι πολλές κοπέλες έχουν ζήσει πολύ χειρότερες καταστάσεις και σε πιο προχωρημένες εγκυμοσύνες, αλλά αυτές τις στιγμές επικρατεί το συναίσθημα και όχι η λογική. Θέλω ακόμα χρόνο μέσα μου να θρηνήσω και να μαζέψω τα κομμάτια μου. Το είχαμε προσπαθήσει και τόσους μήνες να μείνω έγκυος που νιώθω ότι και οι προσπάθειές μου πήγαν χαμένες και από την άλλη με πιάνει το άγχος μήπως δεν καταφέρω να ξαναμείνω  έγκυος.

Σας ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου!!! Στα συναισθήματα που νιώθουμε δεν υπάρχει σύγκριση....ο καθένας έχει τη ζωή του κ βιώνει τα δικά του ευχάριστα κ δυσάρεστα!!! 

Αφού έμεινες μια φορά έγκυος θα μείνεις κ πάλι....δεν έχει σημασία η κατάληξη πολλές κοπέλες έχουν αποβάλει αλλά στην πορεία έκαναν παιδιά ή απέβαλαν εφόσον είχαν κάνει παιδιά.

Δεν θα σου πω να μην στεναχωριέσαι γιατί πιστεύω πως πρέπει να ζούμε ότι μας έρχεται κ να μην καταπιεζομαστε....θα σου ευχηθώ σύντομα μια υπέροχη εγκυμοσύνη κ ένα υγιέστατο μωρό στην αγκαλιά σου!!!💕Ειμαιν σίγουρη ότι θα έρθει!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου!!! Στα συναισθήματα που νιώθουμε δεν υπάρχει σύγκριση....ο καθένας έχει τη ζωή του κ βιώνει τα δικά του ευχάριστα κ δυσάρεστα!!! 

Αφού έμεινες μια φορά έγκυος θα μείνεις κ πάλι....δεν έχει σημασία η κατάληξη πολλές κοπέλες έχουν αποβάλει αλλά στην πορεία έκαναν παιδιά ή απέβαλαν εφόσον είχαν κάνει παιδιά.

Δεν θα σου πω να μην στεναχωριέσαι γιατί πιστεύω πως πρέπει να ζούμε ότι μας έρχεται κ να μην καταπιεζομαστε....θα σου ευχηθώ σύντομα μια υπέροχη εγκυμοσύνη κ ένα υγιέστατο μωρό στην αγκαλιά σου!!!💕Ειμαιν σίγουρη ότι θα έρθει!!!

 

Καλησπέρα ήθελα να πω στην κοπελα οτι Λυπάμαι παρα πολύ πραγματικα..εγώ έχω χασει 2 μωρακια...και ξέρω πως είναι σε κατανοώ και εγώ φοβάμαι πολύ που παλι είμαι έγκυος μην το χασω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maritina89 σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την συμπαράσταση. Εύχομαι να πιάσουν οι ευχές σου και να τα καταφέρω. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! ❤️

@Prinssenc1312 σε ευχαριστώ πολύ! Όλα καλά θα πάνε αυτή την φορά, μην αγχώνεσαι καθόλου! Να σκέφτεσαι μόνο θετικά! :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Natacha είπε:

@Maritina89 σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την συμπαράσταση. Εύχομαι να πιάσουν οι ευχές σου και να τα καταφέρω. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! ❤️

@Prinssenc1312 σε ευχαριστώ πολύ! Όλα καλά θα πάνε αυτή την φορά, μην αγχώνεσαι καθόλου! Να σκέφτεσαι μόνο θετικά! :)

 

@Natacha πραγματικα μπορω να σε καταλάβω εγώ ήμουν στην 6 ευδομαδα και έπρεπε να ήμουν στην 7η αλλά ποτε δεν μεγάλωσε και ποτε δεν ακουσαμε καρδουλα...και εγώ ήμουν χαλιά για πόσους μηνες η καρδιά μου έσπασε στα δυο προσπαθούσα να το ξεχάσω αλλά να ξέρεις πως αφού εκείνες έγκυος θα ξανά μείνεις και θα κανεις ενα γερο μωρακι και εγώ που είχα παλυνδρομη κύηση μου είπε ο γιατρός πως είναι τυχαιω τώρα είμαι στην 4 μέρα καθυστέρηση και δεν έχω παει ουτε σε γιατρό ουτε πουθενά ούτε χοριακι γιατί φοβάμαι πως παλι τα ίδια και μήπως γίνει κάτι και το ξανά χασω και πάω στο 3 μωρακι που χάνω και είμαι 20 χρόνον και μου φενετε τόσο άσχημο και πιστεύω πως εγώ φταιω που έχασα τα μωρακια μου πάντως μην σε πέρνει απο κάτω γιατί όλα καλά θα πάνε ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...