Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα

Έχω έναν μπεμπι 8 ημερών. Όταν του αλλάζω πάνα ή τον ντυνω δείχνει να δυσανασχετεί πολύ έντονα. Είναι η μόνη στιγμή που ακούω το κλάμα του. Είναι λογικο;;;; κάνω κάτι λαθος;;; 

Επίσης, εσείς χρησιμοποιήτε μωρομαντηλα σε βρέφος ή το πλένεται σε κάθε αλλαγή;;;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η μικρομουπονυ είπε:

Κοριτσια καλησπέρα

Έχω έναν μπεμπι 8 ημερών. Όταν του αλλάζω πάνα ή τον ντυνω δείχνει να δυσανασχετεί πολύ έντονα. Είναι η μόνη στιγμή που ακούω το κλάμα του. Είναι λογικο;;;; κάνω κάτι λαθος;;; 

Επίσης, εσείς χρησιμοποιήτε μωρομαντηλα σε βρέφος ή το πλένεται σε κάθε αλλαγή;;;;;

 

Καλημέρα καλή μου... Εγώ έχω ένα αντράκι 4 μηνών και απο την αρχή τον καθάριζα με Μωρομάντηλα water wipes ή mustela.... Φυσικά έχω μείνει στα water wipes είμαι πολύ ευχάριστημενη... Σίγουρα όταν αλλάζεις το παιδάκι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή, δηλαδή απαλά απαλά στα αγγίγματα.....το πανί του δεν πρέπει να τον πιέζει ούτε να αγγίζει επάνω στον ομφαλο του..... Καλό θα ήταν να μιλήσεις με τον παιδίατρο σου για την δυσανασχετεί που νοιώθει.... Αλλιώς άλλαξε παιδίατρο αν δεν νοιώθεις πως σε βοηθά... Αυτά από εμένα.... Υπομονη και σιγά σιγά θα στρώσει :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι να το χαίρεσαι το μικρακι σού!!! Το ότι δυσανασχετεί δεν νομίζω πως είναι κάτι μιας και ο μεγάλος μου γιος μέχρι σήμερα 20 μηνών δυσανασχετεί στην αλλαγή Πάνας χαχα!! Εγώ έχω τώρα τη μικρή 2 μηνών και την κάνω με μωρομαντιλα αλλά ο γιος μου λόγο ευεσθησιαςς έτσι κ μια φορά τον έκανα με μωρομαντιλο κοκκίνιζε πολύ οπωτε πλύσιμο όσες φορές τη μέρα αλλάζαμε πάνα !! Αν δεν το ερεθίζει κάντο έτσι αλλιώς νεράκι ακόμα καλύτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η μικρομουπονυ είπε:

Κοριτσια καλησπέρα

Έχω έναν μπεμπι 8 ημερών. Όταν του αλλάζω πάνα ή τον ντυνω δείχνει να δυσανασχετεί πολύ έντονα. Είναι η μόνη στιγμή που ακούω το κλάμα του. Είναι λογικο;;;; κάνω κάτι λαθος;;; 

Επίσης, εσείς χρησιμοποιήτε μωρομαντηλα σε βρέφος ή το πλένεται σε κάθε αλλαγή;;;;;

 

Καλησπέρα! Να σου ζήσει ο μπέμπης σου!! 

Εγώ πιστεύω είναι του παιδιού. Εμενα είναι ο δικός μου τώρα 23 μηνών σχεδόν και ακόμα να συνηθησει εντελώς. Από νεογέννητο δίναμε μεχη ειδικά στο ντύσιμο. Το χειμώνα δε που έχει να τόσα μανίκια να του βαλω άστα. Τώρα το καλοκαίρι που βάζουμε ένα φανελάκι κ τέλος είμαστε καλύτερα. Δηλαδή για να καταλάβεις 2 μήνες τώρα δεν γκρινιάζει στο ντύσιμο μόνο. Από ένα σημείο κ μετά το συνηθησα τι άλλο να έκανα. 

Όταν ήταν βρέφος αν δεν τον έπλενα στη βρύση τον καθάριζα τοπικά με βαμβάκι κ νερό κάποιες φορές. Τώρα κανονικά μωρομαντηλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως αναφέρθηκε ήδη από άλλα κορίτσια το γεγονός πως δυσανασχετεί στην αλλαγή της πάνας σαν διαδικασία και όχι σε κάποια συγκεκριμένη κίνηση τότε είναι θέμα του παιδιού. Βέβαια μίλα με τον παιδίατρο σου για να είσαι σίγουρη. Εγώ τον δικό μου τον έπλενα σε κάθε αλλαγή πάνας με νεράκι και ήπιο σαπούνι με εξαίρεση τις βραδυνές πάνες που κοιμόταν και δεν ήθελα να τον ξυπνήσω όπου τον έκανα με μωρομαντηλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...