Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναρρωτική άδεια 30 ημερών και επιτροπη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Μετά από μια παλλιδρομη τον Ιανουάριο ξανά έμεινα έγκυος. Είμαι στην 6+4 εβδομάδα και την προηγούμενη εβδομάδα είχα αίμα. Πήγα στον γιατρό μου και ενώ δεν είδε αποκόλληση για να είμαστε σίγουροι με βάση το ιστορικό μου και επειδή η εργασία μου απαιτεί βάρη μου έδωσε με μιας 30μερες άδεια. Δεν έχω ξανά πάρει τόσες μέρες αναρρωτική και πλέον δεν ξέρω τι να κάνω για να πληρωθώ. Με ενημέρωσαν από την εργασία μου ότι έχουν έτοιμα τα χαρτιά από την πλευρά τους. Ξέρει κάποιος να με κατευθύνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας. Μετά από μια παλλιδρομη τον Ιανουάριο ξανά έμεινα έγκυος. Είμαι στην 6+4 εβδομάδα και την προηγούμενη εβδομάδα είχα αίμα. Πήγα στον γιατρό μου και ενώ δεν είδε αποκόλληση για να είμαστε σίγουροι με βάση το ιστορικό μου και επειδή η εργασία μου απαιτεί βάρη μου έδωσε με μιας 30μερες άδεια. Δεν έχω ξανά πάρει τόσες μέρες αναρρωτική και πλέον δεν ξέρω τι να κάνω για να πληρωθώ. Με ενημέρωσαν από την εργασία μου ότι έχουν έτοιμα τα χαρτιά από την πλευρά τους. Ξέρει κάποιος να με κατευθύνει;

Καλησπερα κοριτσι μου!! Λογικα επειδη θα γραφει οτι πρεπει να παραμεινεις κλινηρης ο γιατρος, πρεπει να κανεις μια εξουσιοδοτηση σε καποιον τον αντρας σου πχ, να παει να καταθεσει την αναρρωτικη στον ασφαλιστικο σου φορεα!! Μετα απο καμια 10αρια μερες σε περνουν τηλ για την επιτροπη, που πλεον λογο κορονοιου δεν παμε, τουλαχιστον εδω Κρητη μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να παω, σου λενε ποτε θα γινει η επιτροπη και ποτε να παρεις τηλ για να σου πουν το αποτελεσμα! Απο κει κ περα λογικα παει παλι καποιος να παρει το χαρτι το πας στην εργασια σου και πληρωνει ο εργοδοτης το ποσο που αναλογει και ο φορεας το υπολοιπο!! Ελπιζω να σε βοηθησα! Αα απο τον εργοδοτη πρεπει να παρεις μια βεβαιωση για τις ημερες τις αναρρωτικης πριν πατε στο ΙΚΑ η οποιον φορεα εχεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης να σου πω οτι πλεον μπορεις να κανεις εξουσιοδοτηση και ηλεκτρονικα απο το gov.gr αν θυμαμαι καλα τη σελιδα του υπουργειου για να μην τρεχεται στα ΚΕΠ, την εκτυπωνεις και εισαι οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας. Μετά από μια παλλιδρομη τον Ιανουάριο ξανά έμεινα έγκυος. Είμαι στην 6+4 εβδομάδα και την προηγούμενη εβδομάδα είχα αίμα. Πήγα στον γιατρό μου και ενώ δεν είδε αποκόλληση για να είμαστε σίγουροι με βάση το ιστορικό μου και επειδή η εργασία μου απαιτεί βάρη μου έδωσε με μιας 30μερες άδεια. Δεν έχω ξανά πάρει τόσες μέρες αναρρωτική και πλέον δεν ξέρω τι να κάνω για να πληρωθώ. Με ενημέρωσαν από την εργασία μου ότι έχουν έτοιμα τα χαρτιά από την πλευρά τους. Ξέρει κάποιος να με κατευθύνει;

Καλησπέρα κορίτσι μου, και γω είμαι με αναρρωτική. Λοιπόν θα πάει ο άντρας σου ή η μαμά σου ή κάποιος δικός σου τέλος πάντων στον ΕΦΚΑ της περιοχής σου και θα πάρει μια βεβαίωση εργοδότη, την πηγαίνουν στη δουλειά σου, τη συμπληρώνουν κ μετά με τη βεβαίωση, τη γνωμάτευση του γιατρού, την ταυτότητα σου και ένα βιβλιάριο τράπεζες που είσαι 1η δικαιούχος πηγαίνουν στον ΕΦΚΑ και τα καταθέτουν. Δε χρειάζεται εξουσιοδότηση. Σε περνάνε επιτροπή, πλέον λόγω κορονοϊού δε παρευρίσκεται κανεις και πληρώνεσαι. Αργούν πολύ όμως λόγω κατάστασης. Εγώ από 19 Μαΐου δεν έχω πληρωθεί ακόμα. Ελπίζω να σε βοήθησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, και γω είμαι με αναρρωτική. Λοιπόν θα πάει ο άντρας σου ή η μαμά σου ή κάποιος δικός σου τέλος πάντων στον ΕΦΚΑ της περιοχής σου και θα πάρει μια βεβαίωση εργοδότη, την πηγαίνουν στη δουλειά σου, τη συμπληρώνουν κ μετά με τη βεβαίωση, τη γνωμάτευση του γιατρού, την ταυτότητα σου και ένα βιβλιάριο τράπεζες που είσαι 1η δικαιούχος πηγαίνουν στον ΕΦΚΑ και τα καταθέτουν. Δε χρειάζεται εξουσιοδότηση. Σε περνάνε επιτροπή, πλέον λόγω κορονοϊού δε παρευρίσκεται κανεις και πληρώνεσαι. Αργούν πολύ όμως λόγω κατάστασης. Εγώ από 19 Μαΐου δεν έχω πληρωθεί ακόμα. Ελπίζω να σε βοήθησα 

Εμενα ζητησαν εξουσιοδοτηση, επισης την βεβαιωση εργοδοτη την ειχε ο εργοδοτης και δεν χρειαστηκε να ξανα παει δευτεργ φορα ο αντρας μου! Ισως αλλαζουν ανα περιοχες καποια πραγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Επισης να σου πω οτι πλεον μπορεις να κανεις εξουσιοδοτηση και ηλεκτρονικα απο το gov.gr αν θυμαμαι καλα τη σελιδα του υπουργειου για να μην τρεχεται στα ΚΕΠ, την εκτυπωνεις και εισαι οκ!

Σε ευχαριστώ πολύ,είναι αρκετά μπερδεμένα πλέον τα πράγματα. Εγώ διάβασα ότι στέλνεις τα δικαιολογητικά μέσω εφκα μένουμε σπίτι αλλά όλα είναι για να τρελαίνεσαι. Τι να πω. Ελλαδιτσα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kalina είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ,είναι αρκετά μπερδεμένα πλέον τα πράγματα. Εγώ διάβασα ότι στέλνεις τα δικαιολογητικά μέσω εφκα μένουμε σπίτι αλλά όλα είναι για να τρελαίνεσαι. Τι να πω. Ελλαδιτσα μου...

Αα δεν το γνωριζω αυτο αν μπορεις δλδ να τα στειλεις ολα ηλεκτρονικα!! Μπορεις να παρεις να ρωτησεις στο ΙΚΑ που ανηκεις αν μπορεις να τους τα στειλεις ολα ηλεκτρονικα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Κατερίνα!!! Τι να πω κάθε υποκατάστημα κάνει τα δικά του. Εμένα ο εργοδότης δεν είχε τίποτα έτοιμο... Αστα κλάμα το λογιστήριο της εταιρίας..

@kalina πλέον δέχονται όλες οι δημόσιες υπηρεσίες χωρίς ραντεβού. Σε κάθε περίπτωση κάνε ένα τηλέφωνο στον ΕΦΚΑ της περιοχής σου να σε κατευθύνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annie! είπε:

@Κατερίνα!!! Τι να πω κάθε υποκατάστημα κάνει τα δικά του. Εμένα ο εργοδότης δεν είχε τίποτα έτοιμο... Αστα κλάμα το λογιστήριο της εταιρίας..

@kalina πλέον δέχονται όλες οι δημόσιες υπηρεσίες χωρίς ραντεβού. Σε κάθε περίπτωση κάνε ένα τηλέφωνο στον ΕΦΚΑ της περιοχής σου να σε κατευθύνουν.

Αστα μονο ταλαιπωρια ειναι να πηγαινεις σε αυτες τις υπηρεσιες!! Λες και δεν μας κρατανε τοσα καθε μηνα για εισφορες!! Τι να πεις!! Υπομονη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά δεν φτάνει που είμαστε σε συνεχώς άγχος λόγω της προσωπικής κατάστασης(ακόμα δεν έχω ακούσει καρδούλα και το άγχος είναι πλέον καθημερινότητα) θα έχουμε και το άγχος για το αν και πως θα πληρωθούμε. Ταλαιπωρία σκέτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kalina είπε:

Πραγματικά δεν φτάνει που είμαστε σε συνεχώς άγχος λόγω της προσωπικής κατάστασης(ακόμα δεν έχω ακούσει καρδούλα και το άγχος είναι πλέον καθημερινότητα) θα έχουμε και το άγχος για το αν και πως θα πληρωθούμε. Ταλαιπωρία σκέτη.

Να μην αγχωνεσαι οσο μπορεις κοριτσι μου γτ δεν κανει καλο κ το αγχος!!ολα καλα θα πανε!! Να σκεφτεσαι θετικα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η kalina είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ,είναι αρκετά μπερδεμένα πλέον τα πράγματα. Εγώ διάβασα ότι στέλνεις τα δικαιολογητικά μέσω εφκα μένουμε σπίτι αλλά όλα είναι για να τρελαίνεσαι. Τι να πω. Ελλαδιτσα μου...

Έστελνες μέιλ στο εφκα μένουμε σπίτι όταν ήταν κλειστές οι δημόσιες υπηρεσίες... Τώρα τις έχουν ανοίξει... 

Πας στο εφκα της περιοχης σου καταθέτεις την άδεια του γιατρού αν είναι ο γιατρό σου στο εοππυ αλλιώς πρέπει να πάρεις από άλλον... Σου δίνουν αυτοί μια αίτηση που την πας στην δουλειά σου,την συμπλήρωνουν και την πας πίσω... 

Όταν περάσεις επιτροπή σε καλούν να πας να πάρεις το χαρτί και θα σε πουν ποτέ θα πληρωθείς... Το χαρτί αυτό το πας στην δουλειά σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Έστελνες μέιλ στο εφκα μένουμε σπίτι όταν ήταν κλειστές οι δημόσιες υπηρεσίες... Τώρα τις έχουν ανοίξει... 

Πας στο εφκα της περιοχης σου καταθέτεις την άδεια του γιατρού αν είναι ο γιατρό σου στο εοππυ αλλιώς πρέπει να πάρεις από άλλον... Σου δίνουν αυτοί μια αίτηση που την πας στην δουλειά σου,την συμπλήρωνουν και την πας πίσω... 

Όταν περάσεις επιτροπή σε καλούν να πας να πάρεις το χαρτί και θα σε πουν ποτέ θα πληρωθείς... Το χαρτί αυτό το πας στην δουλειά σου... 

Αρχικά ευχαριστώ πάρα πολύ. 

Εργάζομαι σε σούπερ μάρκετ. Όταν βγήκα σε άδεια (26/6)μου ζήτησαν να τους στείλω το χαρτί από τον ιατρό και σήμερα με πήραν να μου πουν ότι είναι έτοιμα τα χαρτιά μου. Το ίδιο είχε συμβεί τον Ιανουάριο που λόγω παλλιδρομης είχα πάρει 10 μέρες άδεια και ήταν λίγο πιο απλά τα πράγματα. Φαντάζομαι ότι είναι η βεβαίωση. Θα στείλω τον σύζυγό μου γιατί εγώ δεν μπορώ ακόμα να κινούμαι πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...