Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δανεικά ωάρια για 2ο παιδί..


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Πολύ ωραία συζήτηση σε ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα.. Συγχωρέστε με που θέλω να αναφερθώ σχετικά.. Αν και συμφωνώ με @Πιου-πιου και @marina22 σχετικά με όσα είπαν στο όλο θέμα.. Έχω την εξής απορία.. γιατί παιδί ήτε με δανεικά ωάρια ήτε καθόλου παιδί;!; Θέλω να πω πως η ιατρική έχει προχωρήσει από τότε που μόνες επιλογές ήταν αυτές.. Υπάρχει μια νέα τεχνική γονιμοποίησης για την υποστήριξη της υπογονιμότητας η οποία εφαρμόζεται και στην Ελλάδα, λέγεται τεχνική MST, στην οποία γυναικες οι οποίες είναι υποχρεωμένες να καταφύγουν στην λήψη ωαρίων από δοτρια (ήτε λόγω ηλικίας ήτε χρωμοσωμικών ανωμαλιών) από το οποίο δανεικό ωάριο αφαιρούν το πυρήνα της δότριας και τοποθετούν το πυρήνα της γυναίκας που θα κυοφορήσει, ο πυρήνας είναι που φέρει το γενετικό υλικό του μωρού. Εν ολίγοις μια γυναίκα για τον α, β λόγο δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει δικά της ωάρια, το παιδί που θα φέρει στη ζωή θα έχει πάλι το δικό της DNA. Παραθέτω ένα σχετικό απόσπασμα από άρθρο του ΙΑΣΩ (δεν μπορώ να βρω πως να επισυναψω όλο το URL του άρθρου). Δεν γνωρίζω πως και δεν έχει αναφερθεί ήδη καμία άλλη κοπέλα σχετικά, σε ένα τόσο σχετικό θέμα, αλλά είπα να το φέρω και αυτό στη συζήτηση αυτή ώστε να μπορέσουμε να ανταλλάξουμε περισσότερες απόψεις πάνω σε αυτό.

Tο DNA του μωρού που γεννήθηκε ανήκει εξολοκλήρου στους γονείς του, γιατί τα γονίδια του πυρήνα είναι αυτά που καθορίζουν τα χαρακτηριστικά και τη λειτουργία ενός ατόμου. Η νέα τεχνική ονομάζεται "Maternal Spindle Transfer" ή «Μεταφορά Μητρικής Ατράκτου». Η επιστημονική ομάδα που πραγματοποίησε τη νέα αυτή τεχνική, αφαίρεσε τον πυρήνα του ωαρίου της μητέρας, τον μετέφερε σε ένα ωάριο δότριας -που είχε αφαιρεθεί ο δικός του πυρήνας- και έπειτα γονιμοποιήθηκε με το σπέρμα του πατέρα. Έτσι, το έμβρυο είχε πυρηνικό DNA μόνο από τους δυο γονείς του και μιτοχονδριακό από τη δότρια.

https://www.iaso.gr/item/215-μεταφορά-μητρικής-ατράκτου-mst

Νομίζω το βρήκα! Αυτό είναι το σχετικό άρθρο όπου αναφέρομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Πολύ ωραία συζήτηση σε ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα.. Συγχωρέστε με που θέλω να αναφερθώ σχετικά.. Αν και συμφωνώ με @Πιου-πιου και @marina22 σχετικά με όσα είπαν στο όλο θέμα.. Έχω την εξής απορία.. γιατί παιδί ήτε με δανεικά ωάρια ήτε καθόλου παιδί;!; Θέλω να πω πως η ιατρική έχει προχωρήσει από τότε που μόνες επιλογές ήταν αυτές.. Υπάρχει μια νέα τεχνική γονιμοποίησης για την υποστήριξη της υπογονιμότητας η οποία εφαρμόζεται και στην Ελλάδα, λέγεται τεχνική MST, στην οποία γυναικες οι οποίες είναι υποχρεωμένες να καταφύγουν στην λήψη ωαρίων από δοτρια (ήτε λόγω ηλικίας ήτε χρωμοσωμικών ανωμαλιών) από το οποίο δανεικό ωάριο αφαιρούν το πυρήνα της δότριας και τοποθετούν το πυρήνα της γυναίκας που θα κυοφορήσει, ο πυρήνας είναι που φέρει το γενετικό υλικό του μωρού. Εν ολίγοις μια γυναίκα που για τον α, β λόγο δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει δικά της ωάρια, το παιδί που θα φέρει στη ζωή θα έχει πάλι το δικό της DNA. Παραθέτω ένα σχετικό απόσπασμα από άρθρο του ΙΑΣΩ (δεν μπορώ να βρω πως να επισυναψω όλο το URL του άρθρου). Δεν γνωρίζω πως και δεν έχει αναφερθεί ήδη καμία άλλη κοπέλα σχετικά, σε ένα τόσο σχετικό θέμα, αλλά είπα να το φέρω και αυτό στη συζήτηση αυτή ώστε να μπορέσουμε να ανταλλάξουμε περισσότερες απόψεις πάνω σε αυτό.

Tο DNA του μωρού που γεννήθηκε ανήκει εξολοκλήρου στους γονείς του, γιατί τα γονίδια του πυρήνα είναι αυτά που καθορίζουν τα χαρακτηριστικά και τη λειτουργία ενός ατόμου. Η νέα τεχνική ονομάζεται "Maternal Spindle Transfer" ή «Μεταφορά Μητρικής Ατράκτου». Η επιστημονική ομάδα που πραγματοποίησε τη νέα αυτή τεχνική, αφαίρεσε τον πυρήνα του ωαρίου της μητέρας, τον μετέφερε σε ένα ωάριο δότριας -που είχε αφαιρεθεί ο δικός του πυρήνας- και έπειτα γονιμοποιήθηκε με το σπέρμα του πατέρα. Έτσι, το έμβρυο είχε πυρηνικό DNA μόνο από τους δυο γονείς του και μιτοχονδριακό από τη δότρια.

Καλησπέρα! Το γνωρίζω το θέμα. Έχουν ήδη  γεννηθεί κάποια παιδιά έτσι στην Ελλάδα.. "Three parent baby" 
Αλλά ακόμα είναι πειραματική μέθοδος και δεν αποτελεί λύση στην υπογονιμότητα. Σου παραθέτω  τη σχετική σημείωση
"Σημαντική Σημείωση:
Οι γεννήσεις παιδιών με τη μέθοδο της Μεταφοράς Μητρικής Ατράκτου πραγματοποιούνται στο πλαίσιο εξελισσόμενου ερευνητικού πρωτοκόλλου, το οποίο αφορά σε Κλινική έρευνα που οδηγεί σε εγκυμοσύνη και διεξάγεται σύμφωνα με τους όρους και προϋποθέσεις του ν. 3305/2005. Με βάση τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα η μέθοδος Μεταφοράς Μητρικής Ατράκτου δεν αποτελεί καθιερωμένη θεραπεία υπογονιμότητας, ούτε αναγνωρισμένη μέθοδο ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής." πηγή: https://www.athens-gynecology.gr/nea/item/fourth-baby-born-in-14-months-using-the-maternal-spindle-transfer-method

και όπως θα δεις και εδώ: " Ο γενετικός και παιδιατρικός έλεγχος που έγινε στο νεογνό, απέδειξε ότι η όλη διαδικασία ήταν επιτυχής και το νεογνό υγιές. Ωστόσο, όπως σε όλες τις νέες τεχνικές, η μακροχρόνια παρακολούθηση του νεογνού θεωρείται απαραίτητη." πηγή: https://www.iaso.gr/item/215-μεταφορά-μητρικής-ατράκτου-mst

και εδώ:" Παρόλα αυτά, πρέπει να τονισθεί πως η μέθοδος βρίσκεται ακόμα σε πειραματικές δοκιμές και δεν είναι σαφές κατά πόσο είναι, προς το παρόν τουλάχιστον, απόλυτα ασφαλής. " πηγή: https://www.womantoc.gr/life/article/pagosmia-iatriki-protia-stin-ellada-gennithike-to-proto-paidi-me-metafora-mitrikis-atraktou
εχει δρόμο ακόμα για να γίνει αναγνωρισμένη μέθοδος αναπαραγωγής.. Δεν είναι τόσο απλό. Μπορεί να πάρει και χρόνια για να μπει στο πρωτόκολλο.. 
Δεν μπορείς να πας και να πεις "Καλησπέρα σας, θέλω να κάνω παιδί με τη μέθοδο μεταφοράς μητρικής ατράκτου" 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι!!Νομίζω αν μπορείς οικονομικά και απο απόψη διάθεσης να μεγαλώσεις δεύτερο παιδάκι να κάνεις αυτό το βήμα κ να προχωρήσεις με δανεικό ωάριο!!Για μενα πραγματικά δν παίζει κανένα μα κανένα ρόλο!!δν πιστεύω να υπάρχει περίπτωση ποτέ να μετανιώσεις για αυτό κρατώβτας το στην  αγκαλιά σου κ μεγαλωνοντάς το!!ενω υπάρχει μια πιθανότητα περνώντας τα χρόνια να πεις γτ τότε δν προχώρησα σε αυτό!!αν έχεις την στήριξη απο τον σύζυγο το έχετε κουβεντιάσει κ το επιθυμεί κ ο ίδιος να το κάνεις!!Κάπου αυτά τα στερεότυπα έχουν κουράσει!!Σεβαστ΄'ο για τον κάθε άνθρωπό ο ίδος στον εαυτό του τι επιθυμεί αλλά άλλο να το μεταφέρουμε κ στους γύρω μας!!άλωωσε εσύ θα μεγαλώσεις τα παιδιά σου θα τους περάσεις αξίες,να μην έχουν ταμπού κ γενικά με πιά οπτική θα βλέπουν την ζωή !!επειδή κ γω το παιδάκι μου με εξωσωματική το έπιασα αν μάθαινα ότι η μαμα μου με είχε πιάσει με δανεικό ωάριο μόνο περήφανη θα ήμουν για τον αγώνα που έκανε!!κ στην τελική ζωή κ πνοή θα δώσεις κ αργοτέρα εφόδια κ ηθική να προχωρήσει το παιδί αυτό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...