Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εργασία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Στην αρχή αρχή της εγκυμοσύνης μου δούλευα σε ένα κατάστημα όπου είχα μπει σε αναστολή. Ανακοίνωσα αμέσως την εγκυμοσύνη μου στον εργοδότη μου, θέλοντας να είμαι εντάξει, μη γνωρίζοντας με τι άνθρωπο είχα να κάνω. Με διάφορες προφάσεις με εμπόδισε να πάω στην εργασία μου, αναγκάζοντάς με να παραιτηθώ με ψυχολογικό πόλεμο.

Είχα άμεση ανάγκη από χρήματα και γι αυτό δεν επέλεξα την καταγγελία, κοίταξα την υγεία μας και έψαξα αμέσως άλλη δουλειά. Βρήκα αμέσως για καλή μου τύχη. Δουλειά ξεκούραστη που μπορώ να δουλεύω μέχρι και τελευταία στιγμή. Απλά έχω μικρό συμβόλαιο ορισμένου χρόνου όπου εφόσον είναι όλα καλά, θα ανανεωθεί και η αλήθεια είναι πολύ καλά. Ποτε θεωρείτε πως μπορώ να ανακοινώσω την εγκυμοσύνη; Φοβάμαι πως αν το πω δε θα ανανεωθώ ποτέ, αλλά θέλω να είμαι εντάξει, μου έμεινε τραύμα δυστυχώς. 
 

Ειμαι περίπου στους τρεις μήνες τώρα. Θα με βοηθήσουν πολύ οι συμβουλές σας. Ευχαριστώ...🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνώμη πηγές σε καινούρια δουλειά και δεν τους είπες ότι είσαι έγκυος; 

Συγνώμη αλλά κατά την γνώμη μου εσύ φέρθηκες στα καινούρια σου αφεντικά πιο ύπουλα από ότι ο πρώτος σε σένα... Και αφού σου την έσπαγε ο πρώτος γιατί δεν βγήκες με αναρρωτικη άδεια μέχρι να γεννήσεις; αν είχα μαγαζι και έκανα πρόσληψη σε κάποια κοπέλα που μου έκρυβε κάτι τέτοιο θα ήμουν θυμωμένη... Και είμαι και έγκυος...

Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους αν θέλεις εχθρούς λες ψέματα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν γνωρίζετε τη νομοθεσία περί τα δικαιώματα της εγκυμοσύνης;;; Δεν αποτελεί κριτήριο για πρόσληψη, ειδικά όταν κάνεις τη δουλειά σου κανονικά! 
Προσλήφθηκα και κάνω τη δουλειά μου όπως πρέπει. Η εγκυμοσυνη δεν είναι εμπόδιο για την αποδοση μου και δεν έχω συμβόλαιο αορίστου χρόνου! Έχουν δικαίωμα πολύ απλά μετά το πέρας του συμβολαίου μου να μη με ανανεώσουν εφόσον δεν το επιθυμούν. 

Δεν έκλεισα ακόμα τον τρίτο μήνα και ακόμα δεν έκανα αυχενική. Δεν το έχω ανακοίνωση ακόμα στους δικούς μου, καθώς δεν ξέρω πως θα πάει η έκβαση της εγκυμοσύνης! Γιατί πρέπει να το ανακοινώσω όταν δεν αποτελεί κριτήριο πρόσληψης και είμαι εντάξει στη δουλειά μου για όσο υπέγραψα το συμβόλαιο;;; 
 

Σας εύχομαι να μη σας τύχει ποτέ εγκυμοσύνη με εργοδότη κάθαρμα, να κλαίτε κάθε μέρα και να φοβάστε μη χάσετε το παιδί γι αυτό. Γι αυτό και έφυγα. Και θεωρώ πιο ανέντιμο να «βαράω αναρρωτικές» ενώ είμαι ικανή να δουλέψω. Και επίσης να μην έχετε τόση ανάγκη από χρήματα σε τέτοια φάση! 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lily20 είπε:

Καλημέρα σας,

θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Στην αρχή αρχή της εγκυμοσύνης μου δούλευα σε ένα κατάστημα όπου είχα μπει σε αναστολή. Ανακοίνωσα αμέσως την εγκυμοσύνη μου στον εργοδότη μου, θέλοντας να είμαι εντάξει, μη γνωρίζοντας με τι άνθρωπο είχα να κάνω. Με διάφορες προφάσεις με εμπόδισε να πάω στην εργασία μου, αναγκάζοντάς με να παραιτηθώ με ψυχολογικό πόλεμο.

Είχα άμεση ανάγκη από χρήματα και γι αυτό δεν επέλεξα την καταγγελία, κοίταξα την υγεία μας και έψαξα αμέσως άλλη δουλειά. Βρήκα αμέσως για καλή μου τύχη. Δουλειά ξεκούραστη που μπορώ να δουλεύω μέχρι και τελευταία στιγμή. Απλά έχω μικρό συμβόλαιο ορισμένου χρόνου όπου εφόσον είναι όλα καλά, θα ανανεωθεί και η αλήθεια είναι πολύ καλά. Ποτε θεωρείτε πως μπορώ να ανακοινώσω την εγκυμοσύνη; Φοβάμαι πως αν το πω δε θα ανανεωθώ ποτέ, αλλά θέλω να είμαι εντάξει, μου έμεινε τραύμα δυστυχώς. 
 

Ειμαι περίπου στους τρεις μήνες τώρα. Θα με βοηθήσουν πολύ οι συμβουλές σας. Ευχαριστώ...🌸

Καλησπέρα,

Θεωρώ πως πρέπει να το πεις αμέσως μετά που θα κάνεις την αυχενική διαφάνεια! Εφόσον είσαι παραγωγική και δεν έχεις συμπτώματα που σε εμποδίζουν απο το να εργαστείς  μέχρι να βγεις σε αδεια, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης να σου πω ότι κι εγώ είμαι σε μία δουλειά με σύμβαση ορισμένου χρόνου η οποία ανανεώνεται κάθε χρόνο.....Τώρα είμαι 26εβδ και γεννάω Σεπτέμβριο, με το που έκανα την αυχενική τους το είπα αλλά δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα δεδομένου οτι η σύμβασή μου έληγε τον Μάιο. Με την κατάσταση της καραντίνας έχω σύμβαση μέχρι τέλος Ιουλίου (όπου και βγαίνω σε άδεια μητρότητας), αλλά το πρόβλημα μου ήταν ότι δεν μπαίνω ταμείο φέτος (άρα δεν θα έχω εισόδημα απο πουθενα) όμως,  αν συνεχίζει να με ασφαλίζει δικαιούμαι επίδομα ΟΑΕΔ για 6 μήνες -μετά το επίδομα του ΙΚΑ- (κατα το οποίο ο εργοδότης δεν πληρώνει τίποτα για εμένα). Και αυτό που έκανα είναι να τους το πω, αλλά φυσικά τους είπα ότι θα πληρώσω ότι κόστος βγεί για τα ένσημα των 4ων μηνών πριν ξεκινήσει το επίδομα του ΟΑΕΔ.

Οπότε θα σε συμβούλευα γενικά να μην φοβάσαι και να είσαι διαλλακτική. Να πας να τους πεις την αλήθεια σου και να έχεις προτάσεις να τους κάνεις όπως πχ κάτι τέτοιο που είπα εγώ στους δικούς μου! Εσύ ξέρεις τώρα πως θα το χειριστείς! 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο! Με το καλό να κάνεις την αυχενική!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπέρα,

Θεωρώ πως πρέπει να το πεις αμέσως μετά που θα κάνεις την αυχενική διαφάνεια! Εφόσον είσαι πραγωγική και δεν έχεις συμπτώματα που σε εμποδίζουν απο το να εργαστείς  μέχρι να βγεις σε αδεια, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης να σου πω ότι κι εγώ είμαι σε μία με σύμβαση ορισμένου χρόνου η οποία ανανεώνεται κάθε χρόνο.....Τώρα είμαι 26εβδ και γεννάω Σεπτέμβριο, με το που έκανα την αυχενική τους το είπα αλλά δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα δεδομένου οτι η σύμβασή μου έληγε τον Μάιο. Με την κατάσταση της καραντίνας έχω σύμβαση μέχρι τέλος Ιουλίου (όπου και βγαίνω σε άδεια μητρότητας), αλλά το πρόβλημα μου ήταν ότι δεν μπαίνω ταμείο φέτος (άρα δεν θα έχω εισόδημα απο πουθενα) όμως,  αν συνεχίσει να με ασφαλίζει δικαιούμαι επίδομα ΟΑΕΔ για 6 μήνες -μετά το επίδομα του ΙΚΑ- (κατα το οποίο ο εργοδότης δεν πληρώνει τίποτα για εμένα). Και αυτό που έκανα είναι να τους το πω, αλλά φυσικά τους είπα ότι θα πληρώσω ότι κόστος βγεί για τα ένσημα των 4ων μηνών πριν ξεκινήσει το επίδομα του ΟΑΕΔ.

Οπότε θα σε συμβούλευα γενικά να μην φοβάσαι και να είσαι διαλλακτική. Να πας να τους πεις την αλήθεια σου και να έχεις προτάσεις να τους κάνεις όπως πχ κάτι τέτοιο που είπα εγώ στους δικούς μου! Εσύ ξέρεις τώρα πως θα το χειριστείς! 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο! Με το καλό να κάνεις την αυχενική!!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το παράδειγμα και για τη συμβουλή σου. Ότι ακριβώς χρειάζομαι αυτή τη στιγμή για στήριξη! Ήταν μεγάλο το ψυχολογικό σοκ και η αδικία που εισέπραξα αλλά έχω προαίσθημα κι ελπίδα μαζί πως τώρα δεν είναι έτσι. 
 

Είμαι σε μεγάλη εταιρεία που γενικά είναι πολύ τυπική αλλά είναι και δίκαιη και φιλική προς τους εργαζόμενούς της. Το συμβόλαιό μου είναι αρκετά σύντομο καθώς είναι το πρώτο. Αμφιταλαντεύονται αν χρειάζεται να το ανακοινώσω στις επόμενες μέρες ή προς το τέλος του συμβολαίου αν μου προτείνουν ανανέωση. Σε περίπτωση που δεν μπορούν να μου καλύψουν άδειες εγκυμοσύνης δλδ, σκέφτηκα να τους προτείνω να ανανεωθεί το συμβόλαιο μου έστω μέχρι την ημερομηνία που επιτρέπεται να δουλέψω από το νόμο. 

Δυστυχώς δε δικαιούμαι κανένα επίδομα κι εγώ, ούτε τώρα ούτε αργότερα, καθώς δεν έχω περσινά ένσημα, ακόμη κι αν συνεχίσω τη δουλειά μέχρι τελευταία μέρα. Γι’αυτό θέλω να δουλέψω όσο παραπάνω γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Lily20 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το παράδειγμα και για τη συμβουλή σου. Ότι ακριβώς χρειάζομαι αυτή τη στιγμή για στήριξη! Ήταν μεγάλο το ψυχολογικό σοκ και η αδικία που εισέπραξα αλλά έχω προαίσθημα κι ελπίδα μαζί πως τώρα δεν είναι έτσι. 
 

Είμαι σε μεγάλη εταιρεία που γενικά είναι πολύ τυπική αλλά είναι και δίκαιη και φιλική προς τους εργαζόμενούς της. Το συμβόλαιό μου είναι αρκετά σύντομο καθώς είναι το πρώτο. Αμφιταλαντεύονται αν χρειάζεται να το ανακοινώσω στις επόμενες μέρες ή προς το τέλος του συμβολαίου αν μου προτείνουν ανανέωση. Σε περίπτωση που δεν μπορούν να μου καλύψουν άδειες εγκυμοσύνης δλδ, σκέφτηκα να τους προτείνω να ανανεωθεί το συμβόλαιο μου έστω μέχρι την ημερομηνία που επιτρέπεται να δουλέψω από το νόμο. 

Δυστυχώς δε δικαιούμαι κανένα επίδομα κι εγώ, ούτε τώρα ούτε αργότερα, καθώς δεν έχω περσινά ένσημα, ακόμη κι αν συνεχίσω τη δουλειά μέχρι τελευταία μέρα. Γι’αυτό θέλω να δουλέψω όσο παραπάνω γίνεται.

Δεν κάνει τίποτα, γι αυτό είμαστε εδώ άλλωστε!

Κοίταξε, αν θέλεις να δουλεύεις μέχρι να βγεις σε υποχρεωτική άδεια, μπορείς να προτείνεις αυτό που λες αν και εγώ θα το έλεγα αμέσως μετά την αυχενική που να ήξερα τι θα ακολουθήσει, και αν είναι έτσι όπως τα λες δεν θα σε αφήσουν ξεκρέμαστη. Με τους εργοδότες που είναι ιδιώτες  ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος γιατί "φοβούνται" τις εγκυμονούσες, πράγμα απαράδεκτο.... Με τις εταιρείες είναι διαφορετικά! Συνήθως στηρίζουν και υποστηρίζουν τις εγκυμονούσες! Σου εύχομαι τα καλύτερα ! 

Κρίμα για τα επιδόματα αλλά βέβαια, δικαιούσαι κι εσύ το επίδομα που δικαιούμαστε όλες (και ισχύει από 1.1.2020) τα 2000ευρω από τον ΟΠΕΚΑ. Αν δεν το ξέρεις μπορείς να ρωτήσεις τον λογιστή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ’ευχαριστώ και πάλι @Dimitra91!!!! Να σου πω την αλήθεια, είχα ήδη πάει σε άλλον ιδιώτη, όπου με απέφυγε διακριτικά για πρόσληψη καθώς το είπα και πάλι. Ακόμη κι αν πλήρεις τις προϋποθέσεις αν ξέρουν για την εγκυμοσύνη δεν υπάρχουν ελπίδες.

 Οι εταιρείες όντως σέβονται πιο πολύ τους νόμους και το ότι μια γυναίκα μπορεί και να δουλεύει και φυσικά να κάνει παιδιά και οικογένεια! Επίσης δε θα σου πουν ποτέ, γιατί να μην το έχεις πει κατά την πρόσληψη, καθώς γνωρίζουν πολύ καλά πως ούτε κριτήριο αποτελεί, ούτε σε υποχρεώνει κανείς να το πεις. 
Γι’ αυτό έχω καλό προαίσθημα ευτυχώς. Σε μια εβδομάδα θα γίνει η αυχενική, οπότε έχω και λίγες μέρες περιθώριο να τους δείξω ακόμα ότι είμαι και ικανή στη δουλειά μου, πέραν των άλλων, ώστε να συζητάω για το μέλλον.

Για να δούμε! Καλή συνέχεια με την εγκυμοσύνη σου.. να είναι όλα ρόδινα 🌸❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lily20 είπε:

Σ’ευχαριστώ και πάλι!!!! Να σου πω την αλήθεια, είχα ήδη πάει σε άλλον ιδιώτη, όπου με απέφυγε διακριτικά για πρόσληψη καθώς το είπα και πάλι. Ακόμη κι αν πλήρεις τις προϋποθέσεις αν ξέρουν για την εγκυμοσύνη δεν υπάρχουν ελπίδες.

 Οι εταιρείες όντως σέβονται πιο πολύ τους νόμους και το ότι μια γυναίκα μπορεί και να δουλεύει και φυσικά να κάνει παιδιά και οικογένεια! Επίσης δε θα σου πουν ποτέ, γιατί να μην το έχεις πει κατά την πρόσληψη, καθώς γνωρίζουν πολύ καλά πως ούτε κριτήριο αποτελεί, ούτε σε υποχρεώνει κανείς να το πεις. 
Γι’ αυτό έχω καλό προαίσθημα ευτυχώς. Σε μια εβδομάδα θα γίνει η αυχενική, οπότε έχω και λίγες μέρες περιθώριο να τους δείξω ακόμα ότι είμαι και ικανή στη δουλειά μου, πέραν των άλλων, ώστε να συζητάω για το μέλλον.

Για να δούμε! Καλή συνέχεια με την εγκυμοσύνη σου.. να είναι όλα ρόδινα 🌸❤️

Εφόσον έχεις καλό προαίσθημα όλα θα πάνε καλά, είμαι σίγουρη!!!!! Οι ιδιώτες δεν ξέρω τι ζόρι τραβάνε με τις έγκυες, δεν το έχω καταλάβει! Δηλαδή θα πρέπει οι γυναίκες ή ν κάνουν οικογένεια ή να δουλευουν; Και τα 2 δεν γίνεται; Λες και ζούμε στο 1821. Αλλά ο φόβος τους όλος είναι τα οικονομικά. Πως θα πληρώσουν 4-5 μήνες και κάτι έγινε.... Τέλοσπάντων!!!!

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις κι εσύ! Θα είναι Χριστουγεννιάτικο το μωρό σου ε;;;; Υπέροχα!!!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ :D :D :D 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra91 είπε:

Εφόσον έχεις καλό προαίσθημα όλα θα πάνε καλά, είμαι σίγουρη!!!!! Οι ιδιώτες δεν ξέρω τι ζόρι τραβάνε με τις έγκυες, δεν το έχω καταλάβει! Δηλαδή θα πρέπει οι γυναίκες ή ν κάνουν οικογένεια ή να δουλευουν; Και τα 2 δεν γίνεται; Λες και ζούμε στο 1821. Αλλά ο φόβος τους όλος είναι τα οικονομικά. Πως θα πληρώσουν 4-5 μήνες και κάτι έγινε.... Τέλοσπάντων!!!!

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις κι εσύ! Θα είναι Χριστουγεννιάτικο το μωρό σου ε;;;; Υπέροχα!!!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ :D :D :D 

Έτσι ακριβώς.... όπως τα λες!!!!

σ’ευχαριστώ... ναι μωρέ 🎄 χαχαχαχα.. ο γιατρός μου λέει 30 Δεκεμβρίου για την ώρα.. μετά την αυχενική θα μου το σιγουρέψει! Εσένα πότε είναι;; Τι φύλο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Lily20 είπε:

Έτσι ακριβώς.... όπως τα λες!!!!

σ’ευχαριστώ... ναι μωρέ 🎄 χαχαχαχα.. ο γιατρός μου λέει 30 Δεκεμβρίου για την ώρα.. μετά την αυχενική θα μου το σιγουρέψει! Εσένα πότε είναι;; Τι φύλο;;

Πωωωωωω καλε τι τέλειο!!!! Πρωτοχρονιάτικο δώρο θα είναι το μικρό σου!!!! Εγώ έχω ΠΗΤ 25/9 και είναι μπεμπα!!!! Όλα καλά να πάνε στην αυχενική!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κοριτσι μου με το καλό το μωράκι σου...θα σου πω και εγώ την γνώμη μου μια εγκυμοσύνη είναι κάτι πολύ προσωπικό οπότε θα το πεις όπου και όποτε το θες εσύ και καλά έκανες και δεν το είπες στη δουλειά έχω περάσει από κάθαρμα αφεντικό και γω μεγαλοοοοοο μπορώ να πω και ξέρω τι εννοείς...δεν ήμουν έγκυος όμως εγώ τότε απλά λόγο τις ώρες που δούλευα τις πολλές δεν έβλεπα το μωρό που είχα ήδη...να το πεις όποτε νιώθεις εσύ καλά και όχι τα πρέπει και τα μη τον γυρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αφεντικά γίνονται καθάρματα γιατί υπάρχουν κάποιες έξυπνες που τους εξ απατούν και θα πρέπει να πληρώσει τζάμπα και να πάρει και άλλο άτομο μετά για να καλύψει εμάς που θα έχουμε άδεια... Για αυτό σας λέω οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους....οτι δεν σας αρέσει να σας κάνουν μην το κάνετε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

καλησπέρα κοριτσι μου με το καλό το μωράκι σου...θα σου πω και εγώ την γνώμη μου μια εγκυμοσύνη είναι κάτι πολύ προσωπικό οπότε θα το πεις όπου και όποτε το θες εσύ και καλά έκανες και δεν το είπες στη δουλειά έχω περάσει από κάθαρμα αφεντικό και γω μεγαλοοοοοο μπορώ να πω και ξέρω τι εννοείς...δεν ήμουν έγκυος όμως εγώ τότε απλά λόγο τις ώρες που δούλευα τις πολλές δεν έβλεπα το μωρό που είχα ήδη...να το πεις όποτε νιώθεις εσύ καλά και όχι τα πρέπει και τα μη τον γυρω

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Να είσαι καλά.. χαίρομαι που με νιώθεις... Βασικά κι εμένα είχε δείξει το πρόσωπό του νωρίτερα, αλλά με τόσα που είχα προσφέρει και τόσες υπερωρίες που έκανα τζάμπα, νόμιζα θα εκτιμήσει. Είχε απολύσει όλες τις υπόλοιπες πωλήτριες πριν από μένα χωρίς την προειδοποίηση που του επέβαλε ο νόμος. Έπρεπε να καταλάβω πως δε θα ήταν διαφορετικά για μένα. 
Αλλά δύσκολα τα πράγματα, όταν υπάρχουν ακόμα και γυναίκες που δε συνειδητοποιούν τα δικαιώματά τους. Η νομοθεσία για να είναι όπως είναι, έχει κάποιο λόγο! 
Σ’ευχαριστώ και μην αφήνεις κανέναν να σου στερεί το παιδάκι σου... ❤️🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Πωωωωωω καλε τι τέλειο!!!! Πρωτοχρονιάτικο δώρο θα είναι το μικρό σου!!!! Εγώ έχω ΠΗΤ 25/9 και είναι μπεμπα!!!! Όλα καλά να πάνε στην αυχενική!!!!!

Ναι ναι!!! Από το στόμα σου και στου Θεού τ’αυτί!!! Σε ευχαριστώ ❤️ Εγώ έχω αγωνία να μάθω το φύλο... θα φάω σοκολάτα πριν την αυχενική να το δούμε καλά 😁 άντε με το καλό, δεν αργεί η μπεμπούλα σου 🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lily20 είπε:

Ναι ναι!!! Από το στόμα σου και στου Θεού τ’αυτί!!! Σε ευχαριστώ ❤️ Εγώ έχω αγωνία να μάθω το φύλο... θα φάω σοκολάτα πριν την αυχενική να το δούμε καλά 😁 άντε με το καλό, δεν αργεί η μπεμπούλα σου 🌸

Εχετε προτίμηση στο φυλο? εμας να σου πω, δεν μας ενοιαζε το φύλο πιο πολυ αγχος ειχαμε για να δουμε τις τιμες για τα σύνδρομα !! Παντως να φας μια ολοκληρη σοκολατα γιατι εμεις στην Β επιπεδου που δεν ειχα φαει πολυ σοκολατα ζοριστηκαμε παρα πολυ να ολοκληρωσουμε τις μετρησεις! 🤣🤣🤣🤣

Ναι δεν αργούμε! Αντε με το καλο να ειναι ολα καλα και το μπουμπουκι σας να εχει ανοιχτα ποδαρακια ωστε να σας πει φυλο! 😊😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra91 είπε:

Εχετε προτίμηση στο φυλο? εμας να σου πω, δεν μας ενοιαζε το φύλο πιο πολυ αγχος ειχαμε για να δουμε τις τιμες για τα σύνδρομα !! Παντως να φας μια ολοκληρη σοκολατα γιατι εμεις στην Β επιπεδου που δεν ειχα φαει πολυ σοκολατα ζοριστηκαμε παρα πολυ να ολοκληρωσουμε τις μετρησεις! 🤣🤣🤣🤣

Ναι δεν αργούμε! Αντε με το καλο να ειναι ολα καλα και το μπουμπουκι σας να εχει ανοιχτα ποδαρακια ωστε να σας πει φυλο! 😊😊😊😊

Καμία προτίμηση κι εμείς.. ο άντρας μου δεν ήθελε καν να μάθει το φύλο! Εγώ δεν είμαι της υπομονής όμως 😆 Όσο για τα σύνδρομα, όντως αυτό είναι το σημαντικό, αλλά οι πιθανότητες κλείνουν πάντα θετικές. Αυτό σκέφτομαι και ηρεμώ ❤️

Να φάω λες εε;; Νομίζω πρώτη φορά στη ζωή μου θα φάω τόση σοκολάτα χωρίς τύψεις 🤣 και μάλιστα θα ζοριστώ, γιατί παρόλο που τρελαίνομαι, μετά την εγκυμοσύνη δε μου κάνει και τόση όρεξη....

Σ’ευχαριστώ, όλα καλά και για σας λοιπόν 🌸🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και εμένα άρρωστος είναι ο μικρός !!! Μάλλον για γαστρεντερίτιδα το βλέπω… Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει η τι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα ! Πηγαινετε σχολείο; Πως είσαι κορίτσι μου; Την παλεύεις με τα μικρά; 
    • Καλησπέρα!  Δυστυχώς εγώ δεν είμαι καλά, έχω μαστιτιδα... Ανέβασα πυρετό, έχω ρίγη, πονάει όλο μου το κορμί, ξεκίνησα σήμερα και αντιβίωση. Έχει κολλήσει ο δεξιός μαστός και δε βγάζει γάλα... Κυριολεκτικά υποφέρω..  Ο μικρός δόξα τω θεώ είναι καλά! Προσπαθεί να μπουσουλησει... Σέρνεται πιο πολύ το σκουληκακι μου αλλά πλέον γρήγορα 😂 Έχει βγάλει 4 δόντια ήδη... Το πέρασε δύσκολα όλο αυτό...  Τις τελευταίες μέρες είναι κολλημένος πάνω μου... Όλο αγκαλίτσα θέλει και όπου πάω από πίσω μου ❤️  Γυρίζω μέσα Σεπτέμβρη στη δουλειά... Πφφφφφ ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Τον γράψαμε σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και τις πρώτες δύο εβδομάδες του Σεπτέμβρη θα τον βοηθήσω να προσαρμοστεί κι έπειτα θα γυρίσω κανονικά στη δουλειά.  Εσύ πότε επιστρέφεις; 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει κι η γυναικολόγος, κι η ενδοκρινολόγος αλλά κι η αιματολογος που πήγα πρόσφατα! 2 απ' τα 3 για να αποφανθούν ότι έχει κάποια γυναίκα ΣΠΩ. Εγώ έχω μόνο την μορφολογία που φαίνεται στους υπερήχους αλλά τίποτα απ' τα άλλα δύο. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν μόνο μυο-ινοσιτολη για να βελτιώσουμε την ποιότητα της ωορρηξίας αλλά και τη συχνότητα μιας και υπερηχογραγικά ανακαλύψαμε τλχ 2 κύκλους ανωορρηκτικους. Γι'αυτό και μου πρότειναν την πρόκληση ωορρηξίας. Βέβαια 2/2 συλλήψεις που είχαμε τις πετύχαμε εντελώς φυσιολογικά μόνο με τη λήψη βιταμινών. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει και μ αυτό τον κύκλο που είχαμε τη διέγερση και πρόκληση με γονοδοτροπινες.
    • Θα βρούμε..!! Και όλα θα πάνε δεξιά αυτή τη φορά!! Θα έχω και εγώ το νου μου αν δω κάτι θα σου στείλω! 
    • μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...