Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυχενική Διαφάνεια


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!! Θα ήθελα να με διαφωτίσετε λίγο εσείς που γνωρίζετε. Είμαι 13 εβδομάδων και έκανα προχτές αυχενική διαφάνεια!!! Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς η αυχενική τι τιμές είχε;;; Εμένα είναι 2,4mm και έχω αγχωθεί λιγάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

καλησπέρα κοριτσι μου μην αγχώνεσαι ο γιατρός σου τι σου είπε;

Σύμφωνα με την εξέταση αίματος που έκανα μετά την αυχενική ο κίνδυνος συνδρόμου down για τρισωμια 21 βγήκε 1:229. Επομένως, ο γιατρός μου είπε να κάνουμε παραπάνω εξετάσεις. Μου πρότεινε να πάρει αίμα από εμένα την 14η εβδομάδα και να εξεταστεί το περιφερειακό αίμα. Δεν γνωρίζω πως λέγεται αυτή η εξέταση. Παρόλα αυτά έχω αγχωθεί για το μωράκι μου.... Και θα ήθελα να μου κάποια αν της έχει συμβεί κάτι παρόμοιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ririka26 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Θα ήθελα να με διαφωτίσετε λίγο εσείς που γνωρίζετε. Είμαι 13 εβδομάδων και έκανα προχτές αυχενική διαφάνεια!!! Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς η αυχενική τι τιμές είχε;;; Εμένα είναι 2,4mm και έχω αγχωθεί λιγάκι.

Γειά σου κορίτσι! Με το καλό! Είδα στην δικιά μας εξέταση και ήταν 1,80mm αλλά ενώ στις άλλες μετρήσεις έλεγε φυσιολογικά όρια σε αυτό δεν έλεγε. Έτσι το έψαξα λίγο και είδα ότι σε όλα τα σάιτ γράφει ότι μπορεί να σημαίνει κάτι όταν είναι πάνω από 2,5mm ή ακόμα και 3,0mm. Άρα είσαι στα φυσιολογικά όρια. Αν ήταν κάτι θα στο έλεγε ο γιατρός! Όλα μια χαρά είναι! Μην σκέφτεσαι άσχημα πράγματα και αγχώνεσαι άδικα!💗 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι κορίτσι μου καλά λέει η κοπέλα πιο πάνω μην αγχώνεσαι άδικα κάνε πρώτα όλες τις εξετάσεις ότι σου πει ο γιατρός χωρίς άγχος και γω κοίταξα τα χαρτιά μου έλεγε 1,50mm ...αλλά αν δεν σου είπε κάτι ανησυχιτικο ο γιατρός απλά ηρέμησε και εσύ και κάνε ότι σου λέει.χαλαρωσε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου♥️περιμένουμε νέα σου🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ririka26 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Θα ήθελα να με διαφωτίσετε λίγο εσείς που γνωρίζετε. Είμαι 13 εβδομάδων και έκανα προχτές αυχενική διαφάνεια!!! Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς η αυχενική τι τιμές είχε;;; Εμένα είναι 2,4mm και έχω αγχωθεί λιγάκι.

Ποια είναι η ηλικία σ;;; γτ δυστυχώς το 1 προς Χ εξαρτάται πολυ από την ηλικία της γυναίκας κ όταν είναι πάνω των 35 ανεβαίνει πολύ το ποσοστό υπέρ της τρισωμιας χωρίς όμως να σημαίνει ότι εχει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Ποια είναι η ηλικία σ;;; γτ δυστυχώς το 1 προς Χ εξαρτάται πολυ από την ηλικία της γυναίκας κ όταν είναι πάνω των 35 ανεβαίνει πολύ το ποσοστό υπέρ της τρισωμιας χωρίς όμως να σημαίνει ότι εχει.... 

Είμαι 25 χρόνων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ririka26 είπε:

Είμαι 25 χρόνων.

Ξανά συζήτησε το με το γιατρό σου να σου εξηγήσει ακριβώς και να προχωρήσετε πάρα πέρα! Ή πάρε κ άλλη γνώμη αν θες να είσαι σίγουρη... Όλες αυτές οι τιμές είναι σχετικές ανά περίπτωση και είναι δύσκολο να σου πούμε κάτι με ασφάλεια... Ούτε να σε τρομάξουμε χρειάζεται ούτε να σε καθυσηχασουμε.. Αν ο γιατρός προτείνει κι άλλη εξέταση τότε προχώρησε το! Είναι καλύτερα να την κάνεις για να ησυχάσεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

ναι κορίτσι μου καλά λέει η κοπέλα πιο πάνω μην αγχώνεσαι άδικα κάνε πρώτα όλες τις εξετάσεις ότι σου πει ο γιατρός χωρίς άγχος και γω κοίταξα τα χαρτιά μου έλεγε 1,50mm ...αλλά αν δεν σου είπε κάτι ανησυχιτικο ο γιατρός απλά ηρέμησε και εσύ και κάνε ότι σου λέει.χαλαρωσε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου♥️περιμένουμε νέα σου🥰

Βασικά πρέπει να κάνω υπομονή να έρθει η 14η εβδομάδα και να παω να κάνω τις παραπάνω εξετάσεις που μου είπε ο γιατρός μου!!! Αλλά το άγχος  δυστυχώς δεν με αφήνει ούτε να κοιμηθώ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταλάβαινω γλυκιά μου είναι και γενικά οι ορμόνες μας κάπως στην εγκυμοσύνη και το παραμικρό μας κάνει να αγχωνόμαστε αλλά εφόσον δεν δείχνει αναστάτωση ο γιατρός αυτό κάτι καλό δείχνει όποτε υπομονή ως τις εξετάσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι! Σίγουρα όλα είναι καλά! Κ εμένα η τιμή ήταν 2.3 και στον γιατρό μου φάνηκε αυξημένη πολύ , κάναμε λήψη τροφοβλάστης μετά από μια εβδομάδα και ήταν όλα καλά.. είμαι κ εγώ 24 χρ. Και τώρα έχω ένα υγιέστατο μωράκι δίπλα μου.. έχε εμπιστοσύνη στον γιατρό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ιωάννα γερ είπε:

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι! Σίγουρα όλα είναι καλά! Κ εμένα η τιμή ήταν 2.3 και στον γιατρό μου φάνηκε αυξημένη πολύ , κάναμε λήψη τροφοβλάστης μετά από μια εβδομάδα και ήταν όλα καλά.. είμαι κ εγώ 24 χρ. Και τώρα έχω ένα υγιέστατο μωράκι δίπλα μου.. έχε εμπιστοσύνη στον γιατρό σου!

Σ’ ευχαριστω πολύ!!!  Έχω αγχωθεί αρκετά και ίσως αυτό που κάνω να είναι  κάπως παρανοϊκό, όμως γίνεται αυτόματα. Δεν μπορω να διαχειριστώ τα άγχος μου και γι αυτό το λόγο ήθελα και τις δικές σας γνώμες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...