Μετάβαση σε περιεχόμενο

Β επιπέδου υπέρηχος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Ειμαι 26 ετων και διανύω την 22η περιπου εβδομαδα. Χτες πηγα για υπερηχος και βρεθηκε υπερηχογενες εντερο και ηχογενεις εστίες (στην καρδούλα). Ολα τα αλλα φυσιολογικοτατα. Ο εμβρυολογος μιλησε για πιθανότητες κυστικης ινωσης και συνδρομου down. Πρότεινε αμνιοπαρακεντηση. Ο γιατρος ο δικος μου ειοε να ξανακανω την β επιπεδου και μετα βλεπουμε. Ειχα κανει εξςτασεις προγεννητικου ελεγχου και κυστικης ινωσης και ολα ηταν φυσιολογικα. Ο γιατρος ειοε θα κανει και ο συζυγος μου προληπτικα για κυστικη ινωση. Το κεφαλι μου παει να σπασει. Κλαιω ολη μερα. Υπαρχει καποια κοπελα που το βιωσε? Ευχομαι καμία, ομως καθε εμπειρία σας καλο δεχόμενη να την μοιραστειτε μαζι μου. Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Noula94 είπε:

Καλησπέρα σας. Ειμαι 26 ετων και διανύω την 22η περιπου εβδομαδα. Χτες πηγα για υπερηχος και βρεθηκε υπερηχογενες εντερο και ηχογενεις εστίες (στην καρδούλα). Ολα τα αλλα φυσιολογικοτατα. Ο εμβρυολογος μιλησε για πιθανότητες κυστικης ινωσης και συνδρομου down. Πρότεινε αμνιοπαρακεντηση. Ο γιατρος ο δικος μου ειοε να ξανακανω την β επιπεδου και μετα βλεπουμε. Ειχα κανει εξςτασεις προγεννητικου ελεγχου και κυστικης ινωσης και ολα ηταν φυσιολογικα. Ο γιατρος ειοε θα κανει και ο συζυγος μου προληπτικα για κυστικη ινωση. Το κεφαλι μου παει να σπασει. Κλαιω ολη μερα. Υπαρχει καποια κοπελα που το βιωσε? Ευχομαι καμία, ομως καθε εμπειρία σας καλο δεχόμενη να την μοιραστειτε μαζι μου. Ευχαριστώ 

Είχες στην αρχή της εγκυμοσύνης μήπως αποκόλληση; μια κοπέλα είχε ένα παρόμοιο πρόβλημα και τελικά ήταν λίγο αίμα από μια αποκόλληση που είχε στην αρχή της εγκυμοσύνης της... Κάτι τέτοιο δλδ γιατί δεν θυμάμαι και πολύ καλά.... Να μας ενημερώνεις να μαθαίνουμε τα νέα σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Είχες στην αρχή της εγκυμοσύνης μήπως αποκόλληση; μια κοπέλα είχε ένα παρόμοιο πρόβλημα και τελικά ήταν λίγο αίμα από μια αποκόλληση που είχε στην αρχή της εγκυμοσύνης της... Κάτι τέτοιο δλδ γιατί δεν θυμάμαι και πολύ καλά.... Να μας ενημερώνεις να μαθαίνουμε τα νέα σου 

Ναι ειχα μικρη αποκόλληση εγινε. Και μερα ειχα αποκολληση υμενων και εγινε και αυτο. Μου το ειπαν οτι καρα πασα πκλιθανοτητα ειναι απο αυτο αλλα δεν αποκλυουν και τα αλλα τα ασχημα και πρότεινε αμνιοπαρακεντηση ο εμβρυολογος. Βεβαια θα ξανακανω σε αλλον β επιπεδου. Μακαρι να μην ειναι τίποτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2020 at 7:43 ΠΜ, ο/η Noula94 είπε:

Καλησπέρα σας. Ειμαι 26 ετων και διανύω την 22η περιπου εβδομαδα. Χτες πηγα για υπερηχος και βρεθηκε υπερηχογενες εντερο και ηχογενεις εστίες (στην καρδούλα). Ολα τα αλλα φυσιολογικοτατα. Ο εμβρυολογος μιλησε για πιθανότητες κυστικης ινωσης και συνδρομου down. Πρότεινε αμνιοπαρακεντηση. Ο γιατρος ο δικος μου ειοε να ξανακανω την β επιπεδου και μετα βλεπουμε. Ειχα κανει εξςτασεις προγεννητικου ελεγχου και κυστικης ινωσης και ολα ηταν φυσιολογικα. Ο γιατρος ειοε θα κανει και ο συζυγος μου προληπτικα για κυστικη ινωση. Το κεφαλι μου παει να σπασει. Κλαιω ολη μερα. Υπαρχει καποια κοπελα που το βιωσε? Ευχομαι καμία, ομως καθε εμπειρία σας καλο δεχόμενη να την μοιραστειτε μαζι μου. Ευχαριστώ 

Κάτσε βρε κορίτσι την στιγμή που εσυ είχες κάνει κυστικο ίνωση πως γίνεται αυτό ;;;;;;

η αυχενική πως ήταν ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2020 at 7:43 ΠΜ, ο/η Noula94 είπε:

Καλησπέρα σας. Ειμαι 26 ετων και διανύω την 22η περιπου εβδομαδα. Χτες πηγα για υπερηχος και βρεθηκε υπερηχογενες εντερο και ηχογενεις εστίες (στην καρδούλα). Ολα τα αλλα φυσιολογικοτατα. Ο εμβρυολογος μιλησε για πιθανότητες κυστικης ινωσης και συνδρομου down. Πρότεινε αμνιοπαρακεντηση. Ο γιατρος ο δικος μου ειοε να ξανακανω την β επιπεδου και μετα βλεπουμε. Ειχα κανει εξςτασεις προγεννητικου ελεγχου και κυστικης ινωσης και ολα ηταν φυσιολογικα. Ο γιατρος ειοε θα κανει και ο συζυγος μου προληπτικα για κυστικη ινωση. Το κεφαλι μου παει να σπασει. Κλαιω ολη μερα. Υπαρχει καποια κοπελα που το βιωσε? Ευχομαι καμία, ομως καθε εμπειρία σας καλο δεχόμενη να την μοιραστειτε μαζι μου. Ευχαριστώ 

Υχογενη εστια ειχαμε κ μεις,το λεγομενο κομβιο,αυτο δεν ειναι τιποτα...Συνηθως φευγει ως την 32η βδομαδα,αλλα κ να μεινει δεν ειναι κατι,ειναι πολυ συχνο ευρημα.Οσο για το εντερο,αν κανατε εξετασεις για κυστικη ινωση δες ποιες εχετε κανει?Γιατι αυτο που μας γραφουν οι γυναικολογοι κ ειναι δωρεαν ,καλυπτει ενα 55%,αλλιως πρεπει να κανεις πιο ακριβες εξετασεις.Αυτο γνωριζω εγω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια ειχα καιρό να μπω και δεν ειχα απαντήσει! Ολα καλα τελικά! Εκανα β επιπεδου επανεξέταση και μόνο στην καρδουλα βρεθηκε η λεγομενη μπάλα του γκολφ. Οποτε δεν χρειαστηκε να κανω τίποτα απο περαιτέρω εξετάσεις! :) μια συμβουλή στις μανουλες που τις τρομοκρατούν. Να ψάχνετε περαιτέρω τα ευρήματα! Μην πιστεύετε μονο εναν εμβρυολογο. Πάρτε δεύτερη γνώμη! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Noula94 είπε:

Κορίτσια ειχα καιρό να μπω και δεν ειχα απαντήσει! Ολα καλα τελικά! Εκανα β επιπεδου επανεξέταση και μόνο στην καρδουλα βρεθηκε η λεγομενη μπάλα του γκολφ. Οποτε δεν χρειαστηκε να κανω τίποτα απο περαιτέρω εξετάσεις! :) μια συμβουλή στις μανουλες που τις τρομοκρατούν. Να ψάχνετε περαιτέρω τα ευρήματα! Μην πιστεύετε μονο εναν εμβρυολογο. Πάρτε δεύτερη γνώμη! :)

 

Καλημέρα και πολύ σωστά το λες το γκολφ μπολ το είχε και ο γιος μου μέχρι την 34 βδομάδα που ξανάκανα ντοπλερ είχε εξαφανιστεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...