Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καμπύλη ζαχάρου


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Έκανα την καμπύλη ζαχάρου και βγήκαν πολύ χαμηλές οι τιμές και κάτω απ’το όριο. Δηλαδή στους χρόνους 0 60 120 και 180 βγήκαν 79 106 84 και 51 αντίστοιχα. Αυτό θεωρείται υπογλυκαιμία; Γιατί διάβασα στο ιντερνετ ότι αιτία και της υπογλυκαιμίας μπορεί να είναι ο διαβήτης κύησης και έχω αγχωθεί αρκετά. Τι τιμές είχατε εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Έκανα την καμπύλη ζαχάρου και βγήκαν πολύ χαμηλές οι τιμές και κάτω απ’το όριο. Δηλαδή στους χρόνους 0 60 120 και 180 βγήκαν 79 106 84 και 51 αντίστοιχα. Αυτό θεωρείται υπογλυκαιμία; Γιατί διάβασα στο ιντερνετ ότι αιτία και της υπογλυκαιμίας μπορεί να είναι ο διαβήτης κύησης και έχω αγχωθεί αρκετά. Τι τιμές είχατε εσείς;

Μόνο το 51 είναι χαμηλό. Ίσως χρειαστεί να κάνεις πιο συχνά γεύματα. Ο διαβήτης κύησης είναι αν περνάς το ανώτατο όριο! Εγώ το πέρασα στα 60' πήγε 225 και το ρυθμίζω με σωστή διατροφή την οποία παρακολουθεί ο διαβητολογος μου. Ίσως πρέπει να κλείσεις και εσύ ραντεβού με κάποιον διαβητολογο να σε βοηθήσει γιατί δεν μπορεί ο γυναικολόγος, εμενα τουλάχιστον μου είπε να κάνω ότι λέει ο διαβητολογος πιστα μήπως και γλιτώσω τις ινσουλινες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Έκανα την καμπύλη ζαχάρου και βγήκαν πολύ χαμηλές οι τιμές και κάτω απ’το όριο. Δηλαδή στους χρόνους 0 60 120 και 180 βγήκαν 79 106 84 και 51 αντίστοιχα. Αυτό θεωρείται υπογλυκαιμία; Γιατί διάβασα στο ιντερνετ ότι αιτία και της υπογλυκαιμίας μπορεί να είναι ο διαβήτης κύησης και έχω αγχωθεί αρκετά. Τι τιμές είχατε εσείς;

Να μιλησεις με το γιατρό σου κοριτσι μου και να σε κατατοπίσει! Ότι κ να σου πούμε εμείς δεν είμαστε γιατροί.. Συγχαρητήρια για το μωράκι σου με το καλό να το δεχτείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Έκανα την καμπύλη ζαχάρου και βγήκαν πολύ χαμηλές οι τιμές και κάτω απ’το όριο. Δηλαδή στους χρόνους 0 60 120 και 180 βγήκαν 79 106 84 και 51 αντίστοιχα. Αυτό θεωρείται υπογλυκαιμία; Γιατί διάβασα στο ιντερνετ ότι αιτία και της υπογλυκαιμίας μπορεί να είναι ο διαβήτης κύησης και έχω αγχωθεί αρκετά. Τι τιμές είχατε εσείς;

Καλημερα γλυκια μου,εγω εχω γεννησω .Ξαναεκανα καμπυλη και εχουμε τις ιδιες τιμες,απλα εγω εκανα την 3ωρη.Οι τιμες μου ηταν 79,106(μα ιδιες ακριβως χαχαχαχ)κ 58.Η δικη μου γιατρος μου ειπε οτι ειναι καλες.Εσυ επειδη εισαι εγκυος ρωτα καλυτερα!Με το καλο το μωρακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ria27 είπε:

Μόνο το 51 είναι χαμηλό. Ίσως χρειαστεί να κάνεις πιο συχνά γεύματα. Ο διαβήτης κύησης είναι αν περνάς το ανώτατο όριο! Εγώ το πέρασα στα 60' πήγε 225 και το ρυθμίζω με σωστή διατροφή την οποία παρακολουθεί ο διαβητολογος μου. Ίσως πρέπει να κλείσεις και εσύ ραντεβού με κάποιον διαβητολογο να σε βοηθήσει γιατί δεν μπορεί ο γυναικολόγος, εμενα τουλάχιστον μου είπε να κάνω ότι λέει ο διαβητολογος πιστα μήπως και γλιτώσω τις ινσουλινες!

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση! Και το 106 είναι κάτω από το όριο, στα 60’ το όριο ήταν 120-170. Κ το 51 φυσικά κάτω απ’το όριο... μου απάντησε ο γιατρός μου και μου είπε ότι είναι χαμηλές κ πρέπει να με δει ενδοκρινολόγος. Οπότε θα πάω κ βλέπουμε!

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τη διατροφή σου κ να μη χρειαστείς ινσουλίνες! Αλλά ό,τι κ να είναι ας κάνουμε το καλύτερο για εμάς κ τα μωράκια μας 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η melodyy είπε:

Να μιλησεις με το γιατρό σου κοριτσι μου και να σε κατατοπίσει! Ότι κ να σου πούμε εμείς δεν είμαστε γιατροί.. Συγχαρητήρια για το μωράκι σου με το καλό να το δεχτείς! 

Είχα ήδη στείλει τα αποτελέσματα στο γιατρό μου αλλά δε μου είχε απαντήσει και όπως καταλαβαίνεις μεγάλωνε το άγχος μου! Σήμερα μου απάντησε κ μου είπε να με δει ενδοκρινολόγος γιατί είναι χαμηλές οι τιμές..οπότε αυτό θα κάνω! Σ ευχαριστώ πολύ!!💞 Σου εύχομαι κ εσύ με το καλό να το δεχτείς αν περιμένεις μωράκι, ή με το καλό να σου έρθει αν είσαι στην προσπάθεια!! 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η despoina46 είπε:

Καλημερα γλυκια μου,εγω εχω γεννησω .Ξαναεκανα καμπυλη και εχουμε τις ιδιες τιμες,απλα εγω εκανα την 3ωρη.Οι τιμες μου ηταν 79,106(μα ιδιες ακριβως χαχαχαχ)κ 58.Η δικη μου γιατρος μου ειπε οτι ειναι καλες.Εσυ επειδη εισαι εγκυος ρωτα καλυτερα!Με το καλο το μωρακι σου!!

Χαχα πολύ παρόμοιες τιμές! Στα πόσα λεπτά ήταν η κάθεμια όμως; Γιατί κ εγώ 3ωρη έκανα, αλλά έχει 4 μετρήσεις. 1 νηστική κ μετά άλλες 3 ανά 1 ώρα..ίσως σε πήγε από το 0 στο 120 κατευθείαν εσένα; Εμένα το 106 ήταν στα 60λεπτά, 84 στα 120λεπτά κ 51 στα 180λεπτά. Κ 79 στην αρχή. Κάτω απ’το όριο πολύ τα 2 κ τα άλλα 2 χαμηλά. Μου είπε ο γιατρός μου ότι είναι χαμηλές οι τιμές κ πρέπει να με δει ενδοκρινολόγος. Οπότε θα πάω τώρα κ βλέπουμε.. Σ ευχαριστώ πολύ σου εύχομαι κ εσένα ό,τι επιθυμείς να σου έρθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Χαχα πολύ παρόμοιες τιμές! Στα πόσα λεπτά ήταν η κάθεμια όμως; Γιατί κ εγώ 3ωρη έκανα, αλλά έχει 4 μετρήσεις. 1 νηστική κ μετά άλλες 3 ανά 1 ώρα..ίσως σε πήγε από το 0 στο 120 κατευθείαν εσένα; Εμένα το 106 ήταν στα 60λεπτά, 84 στα 120λεπτά κ 51 στα 180λεπτά. Κ 79 στην αρχή. Κάτω απ’το όριο πολύ τα 2 κ τα άλλα 2 χαμηλά. Μου είπε ο γιατρός μου ότι είναι χαμηλές οι τιμές κ πρέπει να με δει ενδοκρινολόγος. Οπότε θα πάω τώρα κ βλέπουμε.. Σ ευχαριστώ πολύ σου εύχομαι κ εσένα ό,τι επιθυμείς να σου έρθει!

Συγνωμη,εγραψα 3ωρη καμπυλη,2ωρη εκανα εγω.0' 79,στα 60' 106 και στα 120'  58,εμενα η τριτη τιμη ηταν πολυ χαμηλη.Σου ευχομαι ολα καλα να πανε,ζαχαρο ετσι κ αλλιως δεν εχεις,εγω ειχα στην εγκυμοσυνη και ηταν πολυ δυσκολα γτ επρεπε να προσεχω παρα πολυ,αλλα πηρα λιγα κιλα κ ηταν πολυ θετικο αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Συγνωμη,εγραψα 3ωρη καμπυλη,2ωρη εκανα εγω.0' 79,στα 60' 106 και στα 120'  58,εμενα η τριτη τιμη ηταν πολυ χαμηλη.Σου ευχομαι ολα καλα να πανε,ζαχαρο ετσι κ αλλιως δεν εχεις,εγω ειχα στην εγκυμοσυνη και ηταν πολυ δυσκολα γτ επρεπε να προσεχω παρα πολυ,αλλα πηρα λιγα κιλα κ ηταν πολυ θετικο αυτο

Υπογλυκαιμίες έχω τελικά, και θα πάω στην ενδοκρινολόγο να μου πει περαιτέρω..όπως μου είπαν στο μικροβιολογικό η καμπύλη μου ουσιαστικά είναι σα να είναι μία φλατ καμπύλη, και μετά να πέφτει..κ μου είπαν ό,τι είναι κάτω από το φυσιολογικό ή πάνω από το φυσιολογικό ενέχει κινδύνους..κ οι φυσιολογικές τιμές είναι διαφορετικές στην εγκυμοσύνη..ίσως χρειαστεί να κάνω κάποια διατροφή μου είπαν ή κάποιες παραπάνω εξετάσεις..θα δούμε..ελπίζω να φτιάξει να μην κάνω κακό στο μωράκι μου δε θέλω μόνο, αυτό φοβάμαι! Θα πάω στην ενδοκρινολόγο κ θα κάνω ό,τι μου πει. Σ ευχαριστώ πολύ κ να σου ζήσει το παιδάκι σου. Όπως λες αφού δεν είναι πολύ ανεβασμένο το σάκχαρο ίσως είναι πιο εύκολο να φτιάξει..θα δούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Υπογλυκαιμίες έχω τελικά, και θα πάω στην ενδοκρινολόγο να μου πει περαιτέρω..όπως μου είπαν στο μικροβιολογικό η καμπύλη μου ουσιαστικά είναι σα να είναι μία φλατ καμπύλη, και μετά να πέφτει..κ μου είπαν ό,τι είναι κάτω από το φυσιολογικό ή πάνω από το φυσιολογικό ενέχει κινδύνους..κ οι φυσιολογικές τιμές είναι διαφορετικές στην εγκυμοσύνη..ίσως χρειαστεί να κάνω κάποια διατροφή μου είπαν ή κάποιες παραπάνω εξετάσεις..θα δούμε..ελπίζω να φτιάξει να μην κάνω κακό στο μωράκι μου δε θέλω μόνο, αυτό φοβάμαι! Θα πάω στην ενδοκρινολόγο κ θα κάνω ό,τι μου πει. Σ ευχαριστώ πολύ κ να σου ζήσει το παιδάκι σου. Όπως λες αφού δεν είναι πολύ ανεβασμένο το σάκχαρο ίσως είναι πιο εύκολο να φτιάξει..θα δούμε

επειδη πριν λιγους μηνες ηρθα αντιμετωπη με το διαβητη κυησης,να ξερεις οτι δεν ειναι κατι,απλα θελει προσοχη,το μωρακι σου θα ναι μια χαρα!!Τα δυσκολα ερχονται μετα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλησπεερα κορίτσια 

Βρίσκομαι στην 23η εβδομάδα κυησης. Στις πρώτες εξετάσεις που έκανα το ζαχαρο νηστείας ήταν 76. Μετά από λίγες εβδομάδες η γυναικολογος μου μου ζήτησε να το επαναλάβω και ήταν 86. Είπαμε Οκ.  Η κοιλίτσα όμως του εμβρύου ήταν στα ανώτατα μεν φυσιολογικά δε όρια.  Εν τέλει με έπιασαν και κάτι ζαλαδες μεσα στη μερα, τρεμουλο στα χέρια, πονοκεφαλοσ και μια θολούρα με ένα χάσιμο απότομα αλλά μόλις έτρωγα μια καραμέλα πχ ή κάποιο μπισκότο ηρεμουσα.  Υποθεσαμε ότι έχω υπογλυκαιμια.  Έτσι πήγα και έκανα καμπυλη νωρίτερα από το αναμενόμενο.  Πήγα λοιπόν και εκανα τη 2 ωρη με 75γρ γλυκοζης και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής :

0' 81.0

60' 81

120' 111 

τα έστειλα στη γιατρό μου και μου είπε ότι δεν τίθεται θέμα διαβήτη.  Και ναι Οκ.  Σίγουρα δεν τίθεται αλλα δε θα έπρεπε να ανέβει λίγο στη μία ώρα?  Έμεινε ακριβώς ίδιο με ανώτατο όριο 180. Έχει αντιμετωπίσει καμία κάτι παρόμοιο?  Τζάμπα ανησυχώ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2021 at 11:57 ΠΜ, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπεερα κορίτσια 

Βρίσκομαι στην 23η εβδομάδα κυησης. Στις πρώτες εξετάσεις που έκανα το ζαχαρο νηστείας ήταν 76. Μετά από λίγες εβδομάδες η γυναικολογος μου μου ζήτησε να το επαναλάβω και ήταν 86. Είπαμε Οκ.  Η κοιλίτσα όμως του εμβρύου ήταν στα ανώτατα μεν φυσιολογικά δε όρια.  Εν τέλει με έπιασαν και κάτι ζαλαδες μεσα στη μερα, τρεμουλο στα χέρια, πονοκεφαλοσ και μια θολούρα με ένα χάσιμο απότομα αλλά μόλις έτρωγα μια καραμέλα πχ ή κάποιο μπισκότο ηρεμουσα.  Υποθεσαμε ότι έχω υπογλυκαιμια.  Έτσι πήγα και έκανα καμπυλη νωρίτερα από το αναμενόμενο.  Πήγα λοιπόν και εκανα τη 2 ωρη με 75γρ γλυκοζης και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής :

0' 81.0

60' 81

120' 111 

τα έστειλα στη γιατρό μου και μου είπε ότι δεν τίθεται θέμα διαβήτη.  Και ναι Οκ.  Σίγουρα δεν τίθεται αλλα δε θα έπρεπε να ανέβει λίγο στη μία ώρα?  Έμεινε ακριβώς ίδιο με ανώτατο όριο 180. Έχει αντιμετωπίσει καμία κάτι παρόμοιο?  Τζάμπα ανησυχώ? 

Όχι ε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...