Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τόση προσπάθεια αλλά τίποτα...


Recommended Posts

στις On 8/6/2020 at 2:50 ΜΜ, ο/η despoina46 είπε:

Kαλησπερα!!Κ καλως ηρθες στην πολη μας!Εγω θα σου δωσω θαρρος απλα λεγοντας σου οτι κ μειες προσπαθουσαμε 2 χρονια γεματα ,καναμε ολες τις εξετασεις,ημασταν οκ,αλλα το τοσο αγχος που ειχα δεν εφερνε το επιθυμητο αποτελεσμα.Μολις ξεκινησαμε περσι τις ετοιμασιες του γαμου μας κ εφοσον ειχα αποφασισει οτι θα ξεκινησω διαδικασιες εξωσωματικης μετα απ αυτον,εμεινα εγκυος!Προφανως επειδη χαλατωσα!Τωρα κραταω την 6 μηνων κορη μου αγκαλια!Να εχεις πιστη στο Θεο.Δεν εχω να προτεινω γυναικολογο,απλα σου ευχομαι γρηγορα να πραγματοποιηθει αυτο που τοσο πολυ θελεις!

Είμαι κ εγώ δύο χρόνια προσπάθειας.ολες οι εξετάσεις βγαίνουν καλές έχω πάει σε 3 γυναικολόγους κ μου έδωσα. Έναν χρόνο ακόμα περιθώριο να το προσπαθήσω αλλιώς να μπω για εξωσωματική!!!ελπίζω να εχω την τύχει σου!!!μου έδωσες θάρρος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 11 months later...

Κοριτσια μου επανηλθα 1 χρονο μετα απο αρκετες ανεπιτυχεις παλι προσπαθειες και τον αδελφο μου ευτυχως  για εξτρα ηθικο στηριγμα στην ολη κατασταση η οποια ειναι ιδια μην πω και χειροτερη, καθως ο γυναικολογος με ενημερωσε πως τα ωαρια μου εχουν αρχισει να με χαιρετανε αλλα ευτυχως προλαβανε να σφυριξουν κλεφτικα ''τρεξε να προλαβεις''! Οπωσδηποτε ραντεβου σε 2 τουλαχιστον κεντρα εξωσωματικης για να δω με ποιον γιατρο θα ταιριαζω και θα αισθανθω ασφαλεια για να προχωρησω τη διαδικασια.Μαλλον σπερματεγχυση αρχικα και βλεπουμε.Μειωμενα σπερματοζωαρια ο συζυγος και πανε και πανε με το πασο τους απο οτι μας ειπαν 😂 και τα δικα μου τα ωαρια λιγοστευουν αρα τρεχω!Θα ηθελα εμπειριες σας απο γιατρους σε Emvryolab και ΝewLife αν ξερετε καθως εκει λεω να παω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 21/10/2021 at 11:44 ΠΜ, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Κοριτσια μου επανηλθα 1 χρονο μετα απο αρκετες ανεπιτυχεις παλι προσπαθειες και τον αδελφο μου ευτυχως  για εξτρα ηθικο στηριγμα στην ολη κατασταση η οποια ειναι ιδια μην πω και χειροτερη, καθως ο γυναικολογος με ενημερωσε πως τα ωαρια μου εχουν αρχισει να με χαιρετανε αλλα ευτυχως προλαβανε να σφυριξουν κλεφτικα ''τρεξε να προλαβεις''! Οπωσδηποτε ραντεβου σε 2 τουλαχιστον κεντρα εξωσωματικης για να δω με ποιον γιατρο θα ταιριαζω και θα αισθανθω ασφαλεια για να προχωρησω τη διαδικασια.Μαλλον σπερματεγχυση αρχικα και βλεπουμε.Μειωμενα σπερματοζωαρια ο συζυγος και πανε και πανε με το πασο τους απο οτι μας ειπαν 😂 και τα δικα μου τα ωαρια λιγοστευουν αρα τρεχω!Θα ηθελα εμπειριες σας απο γιατρους σε Emvryolab και ΝewLife αν ξερετε καθως εκει λεω να παω.

Κοπέλα μου εμείς προσπαθούσαμε 2 χρόνια δεν τα καταφέραμε κάναμε εξετάσεις εγώ μια σάλπιγγα κλειστή κ το σπέρμα του συζύγου χάλια πολύ χαμηλή κινητικότητα και λιγότερα σπερματοζωαρια από το φυσιολογικό πήρε βιταμίνες αντιβίωση δεν είδαμε μεγάλη διαφορά. Κάναμε δύο φορές σπερματεγχυση χωρίς αποτέλεσμα.Η εξωσωματικος μας είπε ότι με τόσο χάλια σπέρμα τζάμπα τις κάναμε. Εμάς η εξωσωματική ήταν μονόδρομος τώρα που σου γράφω είμαι 22 εβδομάδων κ περιμένω διδυμακια. Αυτό που σου δίνω σαν συμβουλή είναι μην πας μόνο σε έναν γιατρό να συμβουλευτεις κ άλλον να κοιτάξεις να είναι καλός  επιστήμονας κ όχι κ καλά φίλος(από κάτι τέτοιους χάσαμε κ χρήματα κ δύναμη κ μόνο στεναχώρια πήραμε) Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να γεμίσουν τα χεράκια σου γρήγορα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Νανά22 είπε:

Κοπέλα μου εμείς προσπαθούσαμε 2 χρόνια δεν τα καταφέραμε κάναμε εξετάσεις εγώ μια σάλπιγγα κλειστή κ το σπέρμα του συζύγου χάλια πολύ χαμηλή κινητικότητα και λιγότερα σπερματοζωαρια από το φυσιολογικό πήρε βιταμίνες αντιβίωση δεν είδαμε μεγάλη διαφορά. Κάναμε δύο φορές σπερματεγχυση χωρίς αποτέλεσμα.Η εξωσωματικος μας είπε ότι με τόσο χάλια σπέρμα τζάμπα τις κάναμε. Εμάς η εξωσωματική ήταν μονόδρομος τώρα που σου γράφω είμαι 22 εβδομάδων κ περιμένω διδυμακια. Αυτό που σου δίνω σαν συμβουλή είναι μην πας μόνο σε έναν γιατρό να συμβουλευτεις κ άλλον να κοιτάξεις να είναι καλός  επιστήμονας κ όχι κ καλά φίλος(από κάτι τέτοιους χάσαμε κ χρήματα κ δύναμη κ μόνο στεναχώρια πήραμε) Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να γεμίσουν τα χεράκια σου γρήγορα!!! 

Τι ομορφο και αισιοδοξο το μηνυμα σου.Χαιρομαι πολυ για σενα κοριτσι μου.Μακαρι να πανε ολα καλα και για εμας.. λυπηθηκα πολυ γιατι εκτος απο το πλροβληματικο σπερμα εμαθα πως και εγω εχω χαμηλο αποθεμα ωαριων παρα την ηλικια μου και πρεπει να τρεξω.Πηρα πολυ θαρρος με το μηνυμα σου ομως σε ευχαριστω πολυ  :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Τι ομορφο και αισιοδοξο το μηνυμα σου.Χαιρομαι πολυ για σενα κοριτσι μου.Μακαρι να πανε ολα καλα και για εμας.. λυπηθηκα πολυ γιατι εκτος απο το πλροβληματικο σπερμα εμαθα πως και εγω εχω χαμηλο αποθεμα ωαριων παρα την ηλικια μου και πρεπει να τρεξω.Πηρα πολυ θαρρος με το μηνυμα σου ομως σε ευχαριστω πολυ  :)

Joy έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα κ είδα που είχα απαντήσει πριν 1.5 χρόνο σχεδόν. Κ γω τότε με μειωμένα αποθέματα ωαρίων (ΑΜΗ 0.3) που μου φώναξαν τρέχα κ έτρεξα... Τότε όπως σου είχα πει ήμουν στη διαδικασία εξωσωματικής. Μόλις είχα κάνει την 1η εμβρυομεταφορά (ετ για συντομία) κ σήμερα έχω μια κόρη 8 μηνών ❤️

Θα τη βρεις την άκρη, θα το δεις. Μόνη συμβουλή τρέχα τώρα, τρέχα άμεσα γιατί δίνεται ένα παράθυρο ευκαιρίας που αν το προλάβεις όλα είναι πιο εύκολα. Μη χάσεις χρόνο με υποσχέσεις για φυσική σύλληψη (άλλωστε προσπαθείς πόσο τώρα 3 χρόνια;) κ κανε ό,τι περνάει από το χέρι σου. Κ αν γίνει το θαύμα στο μεταξύ καλώς να ορίσει! 

Δες 2 κ 3 γιατρούς να δεις ποιος σου ταιριάζει. Επίσης χωρίς βέβαια να το παίζω γιατρός, θα σου πω το ίδιο που αναφέρθηκε παραπάνω. Η σπερματεγχυση έχει μικρές πιθανότητες... Κ γω ήθελα να κάνω κ με απέτρεψε ο γιατρός μου κ ευτυχώς. Κ είχαμε κ άριστο σπέρμα. Αν κάποιος σας το προτείνει με τα δεδομένα σας καλό θα είναι να είσαι λίγο επιφυλακτικη. 

Σου εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα τέλεια κ σε λίγο καιρό να έχεις το μωρό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Τι ομορφο και αισιοδοξο το μηνυμα σου.Χαιρομαι πολυ για σενα κοριτσι μου.Μακαρι να πανε ολα καλα και για εμας.. λυπηθηκα πολυ γιατι εκτος απο το πλροβληματικο σπερμα εμαθα πως και εγω εχω χαμηλο αποθεμα ωαριων παρα την ηλικια μου και πρεπει να τρεξω.Πηρα πολυ θαρρος με το μηνυμα σου ομως σε ευχαριστω πολυ  :)

Μακάρι να μπορω να βοηθήσω έστω κ στο ελάχιστο. Κανένας δεν μπορεί να σε καταλάβει όσο κάποια που έχει περάσει τα ίδια. Ότι κ να χρειαστείς μην διστάσεις να μου στείλεις. Επίσης μια ακόμα συμβουλή να προσέξεις πολύ τον γιατρο που θα σε αναλάβει. Σου εύχομαι τα καλύτερα κοπέλα μου!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/10/2021 at 11:44 ΠΜ, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Κοριτσια μου επανηλθα 1 χρονο μετα απο αρκετες ανεπιτυχεις παλι προσπαθειες και τον αδελφο μου ευτυχως  για εξτρα ηθικο στηριγμα στην ολη κατασταση η οποια ειναι ιδια μην πω και χειροτερη, καθως ο γυναικολογος με ενημερωσε πως τα ωαρια μου εχουν αρχισει να με χαιρετανε αλλα ευτυχως προλαβανε να σφυριξουν κλεφτικα ''τρεξε να προλαβεις''! Οπωσδηποτε ραντεβου σε 2 τουλαχιστον κεντρα εξωσωματικης για να δω με ποιον γιατρο θα ταιριαζω και θα αισθανθω ασφαλεια για να προχωρησω τη διαδικασια.Μαλλον σπερματεγχυση αρχικα και βλεπουμε.Μειωμενα σπερματοζωαρια ο συζυγος και πανε και πανε με το πασο τους απο οτι μας ειπαν 😂 και τα δικα μου τα ωαρια λιγοστευουν αρα τρεχω!Θα ηθελα εμπειριες σας απο γιατρους σε Emvryolab και ΝewLife αν ξερετε καθως εκει λεω να παω.

Σπερματεγχυση θελει καλό σπερμα ! Μη χανεις χρονο κ απογοητευτείς  ..γιατι σου ειπε για τα ωαρια ;; Εισαι 32 ετων,.δηλαδη  ποσο fsh εχεις και αμη;η μητερα σου ποτε μπηκε σε εμμηνοπαυση; Το σπερμα βελτιώθηκε με διατροφη κ βιταμινες ετων 52 ο αντρας μου κ 42 εγω τα καταφεραμε ,,δεν υπαρχει περιπτωση να μη μας γραψεις συντομα οτι εισαι εγκυος :-) στη θεση σου θα πηγαινα Χριστοφορίδη και μονο!!καλη επιτυχια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Joy έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα κ είδα που είχα απαντήσει πριν 1.5 χρόνο σχεδόν. Κ γω τότε με μειωμένα αποθέματα ωαρίων (ΑΜΗ 0.3) που μου φώναξαν τρέχα κ έτρεξα... Τότε όπως σου είχα πει ήμουν στη διαδικασία εξωσωματικής. Μόλις είχα κάνει την 1η εμβρυομεταφορά (ετ για συντομία) κ σήμερα έχω μια κόρη 8 μηνών ❤️

Θα τη βρεις την άκρη, θα το δεις. Μόνη συμβουλή τρέχα τώρα, τρέχα άμεσα γιατί δίνεται ένα παράθυρο ευκαιρίας που αν το προλάβεις όλα είναι πιο εύκολα. Μη χάσεις χρόνο με υποσχέσεις για φυσική σύλληψη (άλλωστε προσπαθείς πόσο τώρα 3 χρόνια;) κ κανε ό,τι περνάει από το χέρι σου. Κ αν γίνει το θαύμα στο μεταξύ καλώς να ορίσει! 

Δες 2 κ 3 γιατρούς να δεις ποιος σου ταιριάζει. Επίσης χωρίς βέβαια να το παίζω γιατρός, θα σου πω το ίδιο που αναφέρθηκε παραπάνω. Η σπερματεγχυση έχει μικρές πιθανότητες... Κ γω ήθελα να κάνω κ με απέτρεψε ο γιατρός μου κ ευτυχώς. Κ είχαμε κ άριστο σπέρμα. Αν κάποιος σας το προτείνει με τα δεδομένα σας καλό θα είναι να είσαι λίγο επιφυλακτικη. 

Σου εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα τέλεια κ σε λίγο καιρό να έχεις το μωρό σου! 

 

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Σπερματεγχυση θελει καλό σπερμα ! Μη χανεις χρονο κ απογοητευτείς  ..γιατι σου ειπε για τα ωαρια ;; Εισαι 32 ετων,.δηλαδη  ποσο fsh εχεις και αμη;η μητερα σου ποτε μπηκε σε εμμηνοπαυση; Το σπερμα βελτιώθηκε με διατροφη κ βιταμινες ετων 52 ο αντρας μου κ 42 εγω τα καταφεραμε ,,δεν υπαρχει περιπτωση να μη μας γραψεις συντομα οτι εισαι εγκυος :-) στη θεση σου θα πηγαινα Χριστοφορίδη και μονο!!καλη επιτυχια!!!!

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τα μηνυματα σας.Τokyo πηρα πολυ δυναμη σε ευχαριστω.Νεφελη μετα απο 2 ραντεβου που πραγματοποιησα οντως μου ειπαν πως ειναι μονοδρομος η εξωσωματικη για την περιπτωση μας.Εχουμε και οι 2 προβλημα.Στην μια κλινικη μαλιστα μου ειπαν πως εχω 25% πιθανοτητες να μεινω εγκυος με εξωσωματικη και αν τα καταφερω εχω 60% πιθανοτητα να το αποβαλλει ο οργανισμος μου.Απογοητευτηκα τοσο πολυ που τα μηνυματα σας τωρα ειναι βαλσαμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

 

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τα μηνυματα σας.Τokyo πηρα πολυ δυναμη σε ευχαριστω.Νεφελη μετα απο 2 ραντεβου που πραγματοποιησα οντως μου ειπαν πως ειναι μονοδρομος η εξωσωματικη για την περιπτωση μας.Εχουμε και οι 2 προβλημα.Στην μια κλινικη μαλιστα μου ειπαν πως εχω 25% πιθανοτητες να μεινω εγκυος με εξωσωματικη και αν τα καταφερω εχω 60% πιθανοτητα να το αποβαλλει ο οργανισμος μου.Απογοητευτηκα τοσο πολυ που τα μηνυματα σας τωρα ειναι βαλσαμο

Να το αποβαλλει ο οργανισμος που σου ειπε δε το καταλαβα πραγματικα...για το 25% οκ τα ποσοστό να πετυχεις εκει παιζει κ εγω στη  3ετ κ γω τα καταφερα.. ετσι παει 3η 4η ή αν εισαι τυχερη κ με τη πρωτη..παντως καταλήγουμε στο συμπερασμα ολες οι γυναικες πρεπει να κανουν εξετασεις ανεξαρτητωσ Ηλικιας κ προσπαθειας που στη τελικη γραφονται ή ακομα και 50€ στοιχιζουν αλλα βγαινει ενα συμπερασμα ρε παιδι μου απο την αρχη.κοπελες στα 30 εχουν πωα κ δεν εχουν ιδέα ,καμια ενημερωση δυστυχως κ εκτος απο αυτο ποσοι άχρηστοι ασχετοι γυναικολογοι που μας πανε πισω οπως στη δικη μου περιπτωση στα 41 με πολυποδες κ να μου λεει οτι ειμαι μια χαρα απο τα 36 μου..& να ξερει οτι προσπαθω για παιδι και να μη μου μιλαει για καμια εξεταςη ,τιποτα;;;!!δηλ επρεπε να παω στον εξωσωματικο να μου πει για fsh σπερμα κλπ τοσο δυσκολο ειναι να ενημερωνουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Να το αποβαλλει ο οργανισμος που σου ειπε δε το καταλαβα πραγματικα...για το 25% οκ τα ποσοστό να πετυχεις εκει παιζει κ εγω στη  3ετ κ γω τα καταφερα.. ετσι παει 3η 4η ή αν εισαι τυχερη κ με τη πρωτη..παντως καταλήγουμε στο συμπερασμα ολες οι γυναικες πρεπει να κανουν εξετασεις ανεξαρτητωσ Ηλικιας κ προσπαθειας που στη τελικη γραφονται ή ακομα και 50€ στοιχιζουν αλλα βγαινει ενα συμπερασμα ρε παιδι μου απο την αρχη.κοπελες στα 30 εχουν πωα κ δεν εχουν ιδέα ,καμια ενημερωση δυστυχως κ εκτος απο αυτο ποσοι άχρηστοι ασχετοι γυναικολογοι που μας πανε πισω οπως στη δικη μου περιπτωση στα 41 με πολυποδες κ να μου λεει οτι ειμαι μια χαρα απο τα 36 μου..& να ξερει οτι προσπαθω για παιδι και να μη μου μιλαει για καμια εξεταςη ,τιποτα;;;!!δηλ επρεπε να παω στον εξωσωματικο να μου πει για fsh σπερμα κλπ τοσο δυσκολο ειναι να ενημερωνουν;

Και εγω καπως ετσι νιωθω να σου πω την αληθεια καθως οχι μονο δεν μου ειχαν πει οτι εχω προβλημα με χαμηλο αποθεμα ωαριων (και μαλιστα απο οτι ειπαν απο παλαιοτερα θα φαινοταν αυτο), αντιθετως καθε φορα που πηγαινα για τον τακτικο ελεγχο τεστ παπ και υπερηχο  με ενημερωναν πως ειμαι σε πολυ καλη κατασταση, η μητρα οι σαλπιγγες ο τραχηλος οι ωοθηκες μπραβο μου λεγαν μπραβο.Που να ξερω εγω πριν παω στον τελευταιο μου γυναικολογο οτι θα χρειαστει να κανω την ΑΜΗ για να δω την κατασταση των ωαριων μου?Με το που βγηκαν τα αποτελεσματα γκρεμιστηκε ο κοσμος μου.Ειχα την εντυπωση πως επειδη προερχομαι απο γονεις που οι οικογενειες τους εκαναν απο 6 παιδια,δεν θα ειχα ποτε τετοιο θεμα αλλα εσυ το λες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/11/2021 at 7:48 ΠΜ, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Και εγω καπως ετσι νιωθω να σου πω την αληθεια καθως οχι μονο δεν μου ειχαν πει οτι εχω προβλημα με χαμηλο αποθεμα ωαριων (και μαλιστα απο οτι ειπαν απο παλαιοτερα θα φαινοταν αυτο), αντιθετως καθε φορα που πηγαινα για τον τακτικο ελεγχο τεστ παπ και υπερηχο  με ενημερωναν πως ειμαι σε πολυ καλη κατασταση, η μητρα οι σαλπιγγες ο τραχηλος οι ωοθηκες μπραβο μου λεγαν μπραβο.Που να ξερω εγω πριν παω στον τελευταιο μου γυναικολογο οτι θα χρειαστει να κανω την ΑΜΗ για να δω την κατασταση των ωαριων μου?Με το που βγηκαν τα αποτελεσματα γκρεμιστηκε ο κοσμος μου.Ειχα την εντυπωση πως επειδη προερχομαι απο γονεις που οι οικογενειες τους εκαναν απο 6 παιδια,δεν θα ειχα ποτε τετοιο θεμα αλλα εσυ το λες..

Το ίδιο πράγμα κ εγώ ή μητέρα μου εκανε  5 παιδιά πολύ εύκολα οι θείοι μου το ίδιο πρώτες ξάδερφε επίσης γιαγιάδες όλες πολυτεκνες μόνο εγώ είχα θέμα από όλα το σόι. Πότε δεν πίστευα ότι θα είναι τόσο δύσκολο να αποκτήσεις παιδάκι όταν ξεκινήσαμε προσπάθειες ήμουν 27 χρόνων αλλά πέσαμε σε εκμεταλευτες(ποντάρουν στην λαχτάρα σου να γίνεις μανούλα) φάγαμε πολύ χρόνο κ χρήμα μέσα στο άγχος την στεναχώρια. Ευτυχώς βρέθηκε στον δρόμο μου η Κ. Κύρου (η οποία δεν μου χαιδεψε τα αυτιά  ότι μου είπε αυτό έγινε ήταν ειλικρινής από την αρχή κ μου άρεσε) και τώρα στα 33 περιμένω τα διδυμακια μου. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια που ταλαιπωρουντε να γεμίσουν τα χεράκια τους γρήγορα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...