Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τόση προσπάθεια αλλά τίποτα...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια! Είναι η πρώτη φορά που αποφασίζω να γράψω δημοσίως ένα προσωπικό μου θέμα αλλά βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης καλου γυναικολόγου εδώ στη Θεσσαλονίκη. Επειδή δεν μεγάλωσα σε αυτήν την πόλη δεν έχω γνωστούς να μου προτείνουν κάποιον. Από τον Αύγουστο του 18 που παντρεύτηκα με το σύζυγό μου προσπαθούμε να κάνουμε παιδί. Δεν έχω κάνει εξέταση γονιμότητας ούτε εγώ ούτε ο σύζυγός μου γιατί μας βρήκαν αρκετές δυσκολίες ολο αυτό το διάστημα κυρίως οικονομικές αλλα και μια επεμβαση του συζυγου μου στο ποδι και ετσι ήμασταν συνέχεια σε φάση να προσπαθούμε μεν αλλά το αποτέλεσμα στο πηλίκο να είναι μηδέν. Θα μπορούσατε να μου προτεινετε παρακαλω καποιον γυναικολόγο στην Θεσσαλονίκη ο οποίος πάνω απ’ όλα να είναι άνθρωπος να μην αγχώνει και να μη σε ξεπετάει; Θέλω έναν γιατρό που να μπορώ να εμπιστευθώ για όλες μου τις γυναικολογικές εξετάσεις αλλά επίσης και για τεστ γονιμότητας για εμένα και το σύζυγό μου.Ευχαριστω εκ των προτερων και χαιρομαι πολύ που μπήκα στην παρέα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια! Είναι η πρώτη φορά που αποφασίζω να γράψω δημοσίως ένα προσωπικό μου θέμα αλλά βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης καλου γυναικολόγου εδώ στη Θεσσαλονίκη. Επειδή δεν μεγάλωσα σε αυτήν την πόλη δεν έχω γνωστούς να μου προτείνουν κάποιον. Από τον Αύγουστο του 18 που παντρεύτηκα με το σύζυγό μου προσπαθούμε να κάνουμε παιδί. Δεν έχω κάνει εξέταση γονιμότητας ούτε εγώ ούτε ο σύζυγός μου γιατί μας βρήκαν αρκετές δυσκολίες ολο αυτό το διάστημα κυρίως οικονομικές αλλα και μια επεμβαση του συζυγου μου στο ποδι και ετσι ήμασταν συνέχεια σε φάση να προσπαθούμε μεν αλλά το αποτέλεσμα στο πηλίκο να είναι μηδέν. Θα μπορούσατε να μου προτεινετε παρακαλω καποιον γυναικολόγο στην Θεσσαλονίκη ο οποίος πάνω απ’ όλα να είναι άνθρωπος να μην αγχώνει και να μη σε ξεπετάει; Θέλω έναν γιατρό που να μπορώ να εμπιστευθώ για όλες μου τις γυναικολογικές εξετάσεις αλλά επίσης και για τεστ γονιμότητας για εμένα και το σύζυγό μου.Ευχαριστω εκ των προτερων και χαιρομαι πολύ που μπήκα στην παρέα σας!

Καλημερα κορίτσι μου!!! Δεν μένω θεσαλονικη αλλά μένει η αδερφή μου... αυτή έχει γυναικολόγο τον κύριο πραπα. Είναι 2 αδέρφια. Έχουν μαζί  ιατρείο.,,, θα σου πρότεινα βέβαια να δεις και ενδοκρινολόγο. , να κανείς και έναν ορμονικό έλεγχο. ,, Ελπίζω να βοήθησα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Joy Thessaloniki Κορίτσι μου 2 χρόνια είναι πολύς καιρός για να το θεωρήσεις τυχαίο οπότε καλώς το ψάχνεις... Ρώτα στην ομάδα μανούλες εξωσωματικής 2021 ειναι κορίτσια από Θεσσαλονίκη να σου προτείνουν γιατρό. Μην πας σε απλό γυναικολόγο μπορεί να σε καθυστερήσει χωρίς σωστή καθοδήγηση. Θες ειδικό υπογονιμοτητας. Επίσης έχω ακούσει καλά λογια για το Παπαγεωργίου αν θες για πιο οικονομική λύση. Καλά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω και τις 2 για τις απαντησεις σας.Επομενως  αν καταλαβα σωστα πρεπει να το ψαξω για ειδικο γυναικολογο που να ασχολειται με την υπογονιμοτητα;Νομιζα πως ειναι ενας τομεας που γνωριζουν ολοι οι γυναικολογοι..Επισης ο κυριος Πραπας που διαβασα απο την απαντηση της Ioann88 ασχολειται με εξωσωματικες.Θεωρειτε οτι θα υπαρχει σιγουρα προβλημα και θα πρεπει να μπω σε αυτη τη διαδικασια;Αργησα να το ψαξω το ξερω και ουτε βιταμινες εχω παρει ποτε ουτε λυγαριες εχω πιει..απλα προσπαθουσαμε παντα με τον συζυγο μου τις γονιμες μου ημερες :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Joy Thessaloniki καλημέρα κορίτσι μου. Παιδεύεστε πολύ καιρό με το σύζυγο, συμφωνώ με την @Tokyo. Επειδη από απλό γυναικολόγο είμαι καμμένη.. 2 χρόνια προσπαθούσαμε και μεις θα σου πω ότι είμαι έγκυος από την 1η μου εξωσωματική στην κλινική new life με τον κύριο Παντελή. Η πρώτη επίσκεψη είναι δωρεάν. Το μόνο που μπορώ να σου συστήσω ανεπιφύλακτα αν δεν θες να πας κατευθείαν εκεί είναι ο ανδρολόγος Αβρααμ Δρακοπουλος. Γιατί πέρα από εσένα και ο σύζυγος θα χρειαστεί εξετάσεις και μόνο ένας ανδρολόγος μπορεί να τις ερμηνεύσει σωστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Κοριτσια ευχαριστω και τις 2 για τις απαντησεις σας.Επομενως  αν καταλαβα σωστα πρεπει να το ψαξω για ειδικο γυναικολογο που να ασχολειται με την υπογονιμοτητα;Νομιζα πως ειναι ενας τομεας που γνωριζουν ολοι οι γυναικολογοι..Επισης ο κυριος Πραπας που διαβασα απο την απαντηση της Ioann88 ασχολειται με εξωσωματικες.Θεωρειτε οτι θα υπαρχει σιγουρα προβλημα και θα πρεπει να μπω σε αυτη τη διαδικασια;Αργησα να το ψαξω το ξερω και ουτε βιταμινες εχω παρει ποτε ουτε λυγαριες εχω πιει..απλα προσπαθουσαμε παντα με τον συζυγο μου τις γονιμες μου ημερες :(

Φυσικά κ δεν είμαστε σίγουρες ότι θες εξωσωματική! Αλλοίμονο διάγνωση δια αλληλογραφίας δε γίνεται! Ίσως να υπάρχει κάτι απλό για να λυθεί. Απλά λέμε ότι ένας ειδικός θα ξέρει που να ψάξει κ να σε κατευθύνει. Εγώ είμαι Αθήνα οπότε δεν ξέρω από Θεσσαλονίκη, όμως αν ο γιατρός που λες είναι εξωσωματικος τότε είναι κατάλληλος γιατί θα σε καθοδηγήσει. Ποσών ετών είσαι; γιατί αλλιώς θα καθοδηγήσει αν είσαι 28 αλλιώς 38.

Ο δικός μου γιατρός (επίσης κ γω σε διαδικασία εξωσωματικής) με το newlife συνεργάζεται (τον είχα κάποτε ρωτήσει για μια φίλη από εκεί ) κ είπε ένα γιατρό Δοβα ίσως η @annie! να τον ξέρει... Όμως άποψη προσωπική το ξαναλέω δεν έχω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Φυσικά κ δεν είμαστε σίγουρες ότι θες εξωσωματική! Αλλοίμονο διάγνωση δια αλληλογραφίας δε γίνεται! Ίσως να υπάρχει κάτι απλό για να λυθεί. Απλά λέμε ότι ένας ειδικός θα ξέρει που να ψάξει κ να σε κατευθύνει. Εγώ είμαι Αθήνα οπότε δεν ξέρω από Θεσσαλονίκη, όμως αν ο γιατρός που λες είναι εξωσωματικος τότε είναι κατάλληλος γιατί θα σε καθοδηγήσει. Ποσών ετών είσαι; γιατί αλλιώς θα καθοδηγήσει αν είσαι 28 αλλιώς 38.

Ο δικός μου γιατρός (επίσης κ γω σε διαδικασία εξωσωματικής) με το newlife συνεργάζεται (τον είχα κάποτε ρωτήσει για μια φίλη από εκεί ) κ είπε ένα γιατρό Δοβα ίσως η @annie! να τον ξέρει... Όμως άποψη προσωπική το ξαναλέω δεν έχω! 

Ο Δοβας είναι ο επιστημονικός υπεύθυνος του κέντρου. Το ίδιο είναι αν πας εκεί είτε στο Δοβα είτε στον Παντελή. @Joy Thessaloniki δεν ειπα ότι χρειάζεσαι εξωσωματική κόστους ο μου αν είναι δυνατόν απλά από προσωπική εμπειρία επειδη με παίδεψε απλός γυναικολόγος, γιατί δεν είναι δικά του χωράφια η υπογονιμότητα σου ειπα για το κέντρο. Εσυ ξέρεις καλύτερα τι θέλεις να κανεις. Ναι και οι Πραπες εξωσωματικοί είναι έχουν δικό τους κέντρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια! Είναι η πρώτη φορά που αποφασίζω να γράψω δημοσίως ένα προσωπικό μου θέμα αλλά βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης καλου γυναικολόγου εδώ στη Θεσσαλονίκη. Επειδή δεν μεγάλωσα σε αυτήν την πόλη δεν έχω γνωστούς να μου προτείνουν κάποιον. Από τον Αύγουστο του 18 που παντρεύτηκα με το σύζυγό μου προσπαθούμε να κάνουμε παιδί. Δεν έχω κάνει εξέταση γονιμότητας ούτε εγώ ούτε ο σύζυγός μου γιατί μας βρήκαν αρκετές δυσκολίες ολο αυτό το διάστημα κυρίως οικονομικές αλλα και μια επεμβαση του συζυγου μου στο ποδι και ετσι ήμασταν συνέχεια σε φάση να προσπαθούμε μεν αλλά το αποτέλεσμα στο πηλίκο να είναι μηδέν. Θα μπορούσατε να μου προτεινετε παρακαλω καποιον γυναικολόγο στην Θεσσαλονίκη ο οποίος πάνω απ’ όλα να είναι άνθρωπος να μην αγχώνει και να μη σε ξεπετάει; Θέλω έναν γιατρό που να μπορώ να εμπιστευθώ για όλες μου τις γυναικολογικές εξετάσεις αλλά επίσης και για τεστ γονιμότητας για εμένα και το σύζυγό μου.Ευχαριστω εκ των προτερων και χαιρομαι πολύ που μπήκα στην παρέα σας!

Kαλησπερα!!Κ καλως ηρθες στην πολη μας!Εγω θα σου δωσω θαρρος απλα λεγοντας σου οτι κ μειες προσπαθουσαμε 2 χρονια γεματα ,καναμε ολες τις εξετασεις,ημασταν οκ,αλλα το τοσο αγχος που ειχα δεν εφερνε το επιθυμητο αποτελεσμα.Μολις ξεκινησαμε περσι τις ετοιμασιες του γαμου μας κ εφοσον ειχα αποφασισει οτι θα ξεκινησω διαδικασιες εξωσωματικης μετα απ αυτον,εμεινα εγκυος!Προφανως επειδη χαλατωσα!Τωρα κραταω την 6 μηνων κορη μου αγκαλια!Να εχεις πιστη στο Θεο.Δεν εχω να προτεινω γυναικολογο,απλα σου ευχομαι γρηγορα να πραγματοποιηθει αυτο που τοσο πολυ θελεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/6/2020 at 4:21 ΜΜ, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια! Είναι η πρώτη φορά που αποφασίζω να γράψω δημοσίως ένα προσωπικό μου θέμα αλλά βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης καλου γυναικολόγου εδώ στη Θεσσαλονίκη. Επειδή δεν μεγάλωσα σε αυτήν την πόλη δεν έχω γνωστούς να μου προτείνουν κάποιον. Από τον Αύγουστο του 18 που παντρεύτηκα με το σύζυγό μου προσπαθούμε να κάνουμε παιδί. Δεν έχω κάνει εξέταση γονιμότητας ούτε εγώ ούτε ο σύζυγός μου γιατί μας βρήκαν αρκετές δυσκολίες ολο αυτό το διάστημα κυρίως οικονομικές αλλα και μια επεμβαση του συζυγου μου στο ποδι και ετσι ήμασταν συνέχεια σε φάση να προσπαθούμε μεν αλλά το αποτέλεσμα στο πηλίκο να είναι μηδέν. Θα μπορούσατε να μου προτεινετε παρακαλω καποιον γυναικολόγο στην Θεσσαλονίκη ο οποίος πάνω απ’ όλα να είναι άνθρωπος να μην αγχώνει και να μη σε ξεπετάει; Θέλω έναν γιατρό που να μπορώ να εμπιστευθώ για όλες μου τις γυναικολογικές εξετάσεις αλλά επίσης και για τεστ γονιμότητας για εμένα και το σύζυγό μου.Ευχαριστω εκ των προτερων και χαιρομαι πολύ που μπήκα στην παρέα σας!

Καλησπέρα!Προσπαθουμε και εμείς 2 χρόνια και ο γυναικολόγος μου (μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία του) είναι πολύ καλός.Εμεις τώρα απευθυνθήκαμε σε εξωσωματικό και θα ξεκινήσουμε τον Ιούλιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, εγώ μετά από δύο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις, αποφάσισα να δοκιμάσω κ με άλλον γιατρό. Αυτή τη φορά την τρίτη προσπάθεια θα την κάνω με την κυρία Κύρου Δήμητρα. Προς το παρόν όσο έχουμε συνεργαστεί είμαι ευχαριστημένη. Είναι προσεκτική με συχνούς ελέγχους κ πολύ διαφορετικά φάρμακα από τις άλλες δύο φορές.....είναι εξειδικευμένη σε θέματα υπογονιμότητας.....τώρα το αποτέλεσμα.....θα φανεί σε κανένα μήνα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου ειμαι 32 χρονων.Αυτη την εβδομαδα θα κανω καποιες εξετασεις αιματος και θυροειδη να σιγουρευτουμε οτι δεν τρεχει τιποτα απο εκει και μετα θα παω σε καποιον γυναικολογο με εξειδικευση σε υπογονιμοτητα και ευχομαι να με κατευθυνει σωστα.Απλα σκεφτομουνα και πειτε μου αμα κανω λαθος, οτι αμα παω κατευθειαν σε γιατρο που ειδικευεται στην εξωσωματικη μπορει να με παει κατευθειαν σε αυτο το μονοπατι πριν εξαντλησουμε αλλους τροπους/εξετασεις κλπ.Περασε ο καιρος και τιποτα δε καταλαβα..εχω και τη πιεση απο παντου που μονο εγω δεν εχω κανει παιδι ακομα και ωρες ωρες φοβαμαι μην ακουσω τιποτα κακο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Κοριτσια μου ειμαι 32 χρονων.Αυτη την εβδομαδα θα κανω καποιες εξετασεις αιματος και θυροειδη να σιγουρευτουμε οτι δεν τρεχει τιποτα απο εκει και μετα θα παω σε καποιον γυναικολογο με εξειδικευση σε υπογονιμοτητα και ευχομαι να με κατευθυνει σωστα.Απλα σκεφτομουνα και πειτε μου αμα κανω λαθος, οτι αμα παω κατευθειαν σε γιατρο που ειδικευεται στην εξωσωματικη μπορει να με παει κατευθειαν σε αυτο το μονοπατι πριν εξαντλησουμε αλλους τροπους/εξετασεις κλπ.Περασε ο καιρος και τιποτα δε καταλαβα..εχω και τη πιεση απο παντου που μονο εγω δεν εχω κανει παιδι ακομα και ωρες ωρες φοβαμαι μην ακουσω τιποτα κακο..

Καλημέρα κορίτσι μου. Είσαι μικρούλα και οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου!!! Τώρα αν πετύχεις σωστό γιατρό και έχετε κάποιο θέμα που λύνεται εύκολα δε θα σε πάει για εξωσωματική κατευθείαν. Επισης πολύ σημαντική εξέταση για σένα είναι η σαλπιγγογραφια.  Στο ξανά λέω και ας γίνω γραφική ανδρολογο οπωσδήποτε!!! Γιατί αν είναι το σπερμα τις περισσότερες φορές λύνεται με μια απλή αντιβίωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες σας κορίτσια για τις απαντήσεις. Σε όσες έχουν παιδάκια να τα χαρείτε και να είστε ευτυχισμένες και υγιεις και όσες ακόμα προσπαθειτε εύχομαι να σας χαρίσει ο θεός αυτό που θέλετε συντομα. Προχωράω αυτή την εβδομάδα την διαδικασία και επανέρχομαι με νεότερα. Να είστε καλά ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρόλο που δεν ειμαιαπό την όμορφη Θεσσαλονίκη.....Έχω ακούσει τα καλύτερα για γυναικολόγο Κυριάκος Παπανικολάου κάπως έτσι....τρομερός και πάνω απ όλα άνθρωπος.....γνωρίζει απόλυτα για τη  υπογονιμότητα δεν εκμεταλλεύεται καταστάσεις.....Και Θ σε καθοδηγήσει απόλυτα.....Επίσης για έναν πλήρες έλεγχο....θα μπορούσες άνετα να επισκεφτείς την Λευκού....Αιματολογος Θεσσαλονικια μια από τις καλύτερες στο ειδος.....Φυσικά και καλά κάνεις και δεν αφήνειςάλλο χρόνο να περνά.....παρόλο που είσαι μικρούλα.....Και εύχομαι σύντομα να έρθει το μωράκι.....

Ο συζηγος όπως σου είπαν καλό είναι να κάνει ένα πλήρες σπέρμα....Και κατάτμηση που παίζει πολύ σημαντικό ρόλο 

Καλή επιτυχία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/6/2020 at 12:35 ΠΜ, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Κοριτσια μου ειμαι 32 χρονων.Αυτη την εβδομαδα θα κανω καποιες εξετασεις αιματος και θυροειδη να σιγουρευτουμε οτι δεν τρεχει τιποτα απο εκει και μετα θα παω σε καποιον γυναικολογο με εξειδικευση σε υπογονιμοτητα και ευχομαι να με κατευθυνει σωστα.Απλα σκεφτομουνα και πειτε μου αμα κανω λαθος, οτι αμα παω κατευθειαν σε γιατρο που ειδικευεται στην εξωσωματικη μπορει να με παει κατευθειαν σε αυτο το μονοπατι πριν εξαντλησουμε αλλους τροπους/εξετασεις κλπ.Περασε ο καιρος και τιποτα δε καταλαβα..εχω και τη πιεση απο παντου που μονο εγω δεν εχω κανει παιδι ακομα και ωρες ωρες φοβαμαι μην ακουσω τιποτα κακο..

Καλέ σώπα που είσαι 32 χρονών και μόνο εσύ δεν έχεις κάνει παιδί!! Μπορεί η καθημερινότητα που βίωνες αυτόν τον καιρό να μην βοηθούσε το άγχος σου και το άγχος παίζει τεράστιο ρόλο δυστυχώς. Και μόνο που το έχεις στο μυαλό σου, είναι τροχοπέδι... Και γω πιστεύω πάντως ότι αν πας σε γιατρό που εξειδικεύεται στις εξωσωματικές, θα σε σπρώξει προς τα εκεί..

Εγώ ήμουν 36 χρονων όταν παντρεύτηκα και ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για παιδάκι. 15 μήνες προσπαθούσαμε και τίποτα. Εκανα μία σαλπιγγογραφία ημέρα Τρίτη και ημέρα Κυριακή εκείνης της εβδομάδας έμεινα έγκυος, όντας μάλιστα σε ταξίδι στο εξωτερικό με τον άντρα μου. Τώρα έχω μία κορούλα σχεδόν 2 χρονών! Αλλά την ιστορία της δεν βαριέμαι ποτέ να την λέω. 

Εύχομαι να συμβεί και σε σένα το ίδιο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξέρω πως να απαντήσω σε κάθε μία ξεχωριστά διαβάζω στα μηνύματα σας πανω απο 2 φορές και μαζεύω πληροφορίες γιατί πραγματικά είναι πολύ χρήσιμες οι απόψεις σας. Έκανα εξετάσεις αυτή την εβδομάδα αίματος και ούρων και είπα να βάλω μέσα και τον θυροειδή καθώς τον κοιτάζω ανά δύο χρόνια καθώς πάντα ήμουν στα όρια.Το αποτέλεσμα του θυροειδή είναι 5,7 ενώ το όριο είναι έως 4,7 επομένως τώρα πρέπει να κλείσω ενδοκρινολόγο γιατί από οτι διάβασα επηρεάζει και ο θυροειδής το κομμάτι της υπογονιμότητας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/6/2020 at 11:10 ΜΜ, ο/η Kikip είπε:

Καλησπέρα, εγώ μετά από δύο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις, αποφάσισα να δοκιμάσω κ με άλλον γιατρό. Αυτή τη φορά την τρίτη προσπάθεια θα την κάνω με την κυρία Κύρου Δήμητρα. Προς το παρόν όσο έχουμε συνεργαστεί είμαι ευχαριστημένη. Είναι προσεκτική με συχνούς ελέγχους κ πολύ διαφορετικά φάρμακα από τις άλλες δύο φορές.....είναι εξειδικευμένη σε θέματα υπογονιμότητας.....τώρα το αποτέλεσμα.....θα φανεί σε κανένα μήνα.....

Αλήθεια; Είσαι ευχαριστημένη δηλαδή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/6/2020 at 12:35 ΠΜ, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Κοριτσια μου ειμαι 32 χρονων.Αυτη την εβδομαδα θα κανω καποιες εξετασεις αιματος και θυροειδη να σιγουρευτουμε οτι δεν τρεχει τιποτα απο εκει και μετα θα παω σε καποιον γυναικολογο με εξειδικευση σε υπογονιμοτητα και ευχομαι να με κατευθυνει σωστα.Απλα σκεφτομουνα και πειτε μου αμα κανω λαθος, οτι αμα παω κατευθειαν σε γιατρο που ειδικευεται στην εξωσωματικη μπορει να με παει κατευθειαν σε αυτο το μονοπατι πριν εξαντλησουμε αλλους τροπους/εξετασεις κλπ.Περασε ο καιρος και τιποτα δε καταλαβα..εχω και τη πιεση απο παντου που μονο εγω δεν εχω κανει παιδι ακομα και ωρες ωρες φοβαμαι μην ακουσω τιποτα κακο..

Κορίτσι μου καλησπέρα! Προσπαθούσαμε και εμείς 2 χρόνια σχεδόν με γιατρούς που δεν ειδικεύονται στην υπογονιμότητα και ακούγαμε μόνο "είστε μικροι ακόμη" και "φταίει το άγχος" Όταν πήρα την απόφαση να προχωρήσω με γιατρό που ειδικεύεται στην υπογονημότητα έκανα τεράστια πρόοδο.. Αρχικά, έμαθα τι εμπόδιο υπάρχει, κάναμε στοχευμένες προσπάθειες και το παλεύουμε ακόμη (1 χρόνο μετά) για φυσική σύλληψη! Επομένως δεν ισχύει πως επειδή ειδικεύεται στην υπογονημότητα θα σε στείλει απευθείας για εξωσωματική (εννοείται όμως εξαρτάται και από τον γιατρό ως άνθρωπο). Θα βγάλεται μαζί πλάνο για το πώς θα προχωρήσετε και πότε θα είναι η ώρα της εξωσωματικής, γιατί έχετε εξαντλήσει όλες τις άλλες προσπάθειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η ViKcy είπε:

Αλήθεια; Είσαι ευχαριστημένη δηλαδή;

Vicky μου ναι είμαι προς το παρόν. Δεν έχω καιρό που ξεκίνησα μαζί της. Πιο πολύ με τράβηξε η εξειδίκευση της. Οπότε τη δοκίμασα. Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kikip είπε:

Vicky μου ναι είμαι προς το παρόν. Δεν έχω καιρό που ξεκίνησα μαζί της. Πιο πολύ με τράβηξε η εξειδίκευση της. Οπότε τη δοκίμασα. Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις?

Εγώ έχω κάνει ήδη μια προσπάθεια με την συγκεκριμένη γιατρό δυστυχώς δεν πήγε καλά και τώρα από Σεπτέμβριο θα δοκιμάσω σε άλλο κέντρο!!!Σου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια και πετύχει με την πρώτη!!!😘😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξέρω πως να απαντήσω σε κάθε μία ξεχωριστά διαβάζω στα μηνύματα σας πανω απο 2 φορές και μαζεύω πληροφορίες γιατί πραγματικά είναι πολύ χρήσιμες οι απόψεις σας. Έκανα εξετάσεις αυτή την εβδομάδα αίματος και ούρων και είπα να βάλω μέσα και τον θυροειδή καθώς τον κοιτάζω ανά δύο χρόνια καθώς πάντα ήμουν στα όρια.Το αποτέλεσμα του θυροειδή είναι 5,7 ενώ το όριο είναι έως 4,7 επομένως τώρα πρέπει να κλείσω ενδοκρινολόγο γιατί από οτι διάβασα επηρεάζει και ο θυροειδής το κομμάτι της υπογονιμότητας.

Γεια σου κ από μένα κορίτσι μου...εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τον κ. Χριστοφορίδη..πολύ καλή προσέγγιση κ γενικά θέλει να πετύχεις με τον πιο ανώδυνο τρόπο!! του χρωστάω την κόρη μου!! επίσης πολύ καλή αιματολογος η Λευκού που σου είπαν κ τα κορίτσια.. καλύτερα να πας πριν αποφασίσεις με το πώς θα προχωρήσεις καθώς σου δίνει γενικότερες οδηγίες κ έχει πολλές γνώσεις!!

Ο θυρεοειδής είναι όντως τσιμπημένος αλλά λύνεται με αγωγή.. αν χρειαστείς κάτι άλλο στείλε μου πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Κοριτσια μου επεστρεψα μερικους μηνες μετα.Καναμε ολες τις εξετασεις και εγω και ο συζυγος και απο οτι φαινεται δυστυχως υπαρχει καποιο προβλημα με το σπερμα του συζυγου μου.Ο ανδρολογος μας εγραψε μια τριμηνη αγωγη με βιταμινες και μια αντιβιωση αλλα απο οτι ειπε δεν ξερουμε αν θα επιστρεψει στο φυσιολογικο μετα απο αυτη την αγωγη.Θα ηθελα να ρωτησω για την εξωσωματικη αν καλυπτεται απο το ικα και αν υπαρχει κεντρο εξωσωματικης που να ειναι συμβεβλημενο με τον εοππυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Κοριτσια μου επεστρεψα μερικους μηνες μετα.Καναμε ολες τις εξετασεις και εγω και ο συζυγος και απο οτι φαινεται δυστυχως υπαρχει καποιο προβλημα με το σπερμα του συζυγου μου.Ο ανδρολογος μας εγραψε μια τριμηνη αγωγη με βιταμινες και μια αντιβιωση αλλα απο οτι ειπε δεν ξερουμε αν θα επιστρεψει στο φυσιολογικο μετα απο αυτη την αγωγη.Θα ηθελα να ρωτησω για την εξωσωματικη αν καλυπτεται απο το ικα και αν υπαρχει κεντρο εξωσωματικης που να ειναι συμβεβλημενο με τον εοππυ

Γεια σου κορίτσι! Καταρχάς μπορεί η αγωγή να έχει καλά αποτελέσματα, μην προδικαζεις 😉σε ό, τι αφορά την εξωσωματικη, το ΙΚΑ καλύπτει το κόστος των φαρμάκων (κοντά στα 1000 ευρώ) περνώντας από επιτροπή του εοπυυ κι εφόσον έχεις προσκομίσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Επίσης, υπάρχει ένα επίδομα για εξωσωματικη αφού την κάνεις, αλλά δεν γνωρίζω τι και πώς. Στα ιδιωτικά το κόστος κυμαίνεται 2800-3000 Θεσσαλονίκη τουλάχιστον, στο Παπαγεωργίου είναι 350 περίπου η κλασική εξωσωματικη και 1350 η μικρογονιμοποιηση, αλλά έχει αρκετούς μήνες αναμονή. Ό,τι κι αν επιλέξεις στο τέλος, που εύχομαι να μην χρειαστεί, καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Γεια σου κορίτσι! Καταρχάς μπορεί η αγωγή να έχει καλά αποτελέσματα, μην προδικαζεις 😉σε ό, τι αφορά την εξωσωματικη, το ΙΚΑ καλύπτει το κόστος των φαρμάκων (κοντά στα 1000 ευρώ) περνώντας από επιτροπή του εοπυυ κι εφόσον έχεις προσκομίσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Επίσης, υπάρχει ένα επίδομα για εξωσωματικη αφού την κάνεις, αλλά δεν γνωρίζω τι και πώς. Στα ιδιωτικά το κόστος κυμαίνεται 2800-3000 Θεσσαλονίκη τουλάχιστον, στο Παπαγεωργίου είναι 350 περίπου η κλασική εξωσωματικη και 1350 η μικρογονιμοποιηση, αλλά έχει αρκετούς μήνες αναμονή. Ό,τι κι αν επιλέξεις στο τέλος, που εύχομαι να μην χρειαστεί, καλή επιτυχία! 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Πολλες νεες λεξεις θα ψαξω να δω τι ειναι ολα αυτα 😋.Ευτυχως περασε και ο αδελφος μου Θεσσαλονικη και ετσι αλλαξε και η διαθεση μου προς το καλυτερο!Ειπα να το παω με εξωσωματικη παντως για να μη χανω χρονο γιατι ο ανδρολογος μας ειπε πως παρολη τη θεραπεια 3 μηνων του αντρα μου δεν νομιζει να επιστρεψει η κατασταση ποτε προς το φυσιολογικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Joy Thessaloniki είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Πολλες νεες λεξεις θα ψαξω να δω τι ειναι ολα αυτα 😋.Ευτυχως περασε και ο αδελφος μου Θεσσαλονικη και ετσι αλλαξε και η διαθεση μου προς το καλυτερο!Ειπα να το παω με εξωσωματικη παντως για να μη χανω χρονο γιατι ο ανδρολογος μας ειπε πως παρολη τη θεραπεια 3 μηνων του αντρα μου δεν νομιζει να επιστρεψει η κατασταση ποτε προς το φυσιολογικο!

Αρχικά βρες, αν δεν έχεις ήδη, έναν καλό γυναικολόγο, που να τον εμπιστεύεσαι και να έχει εμπειρία στην υποβοηθουμενη. Αυτός θα σε πάει βήμα βήμα. 

Συγχαρητήρια στον αδερφό σου! 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...