Μετάβαση σε περιεχόμενο

βρεφικος θυμος


Recommended Posts

γεια σας μανουλες, βλεπω οτι η μικρη μου (19 μηνων) εχει πολλα νευρα και εξαρσεις θυμου. δεν εχει δει ενταση ουτε απο εμας ουτε απο γιαγιαδες και παππουδες (ολοι ημαστε κουλ και γενικα γελαει πολυ το παιδι και ειναι πολυ κοινωνικη,ολοι σχολιαζουν οτι ειναι χαμογελαστη και επικοινωνιακη) ομως βλεπω οτι μολις κατι δε της αρεσει η δε το θελει θα το πεταξει, θα θυμωσει, θα τσιριξει, με νευρα. προχθες με "σφαλιαρισε" γτ δεν ηθελε να κοιμηθει αλλο...επαθα σοκ..δεν εχει δει τετοια εικονα ουτε στην τηλεοραση (οταν ειναι ανοιχτει παιζει ΜΟΝΟ disney junior).

Οταν πεταει κατι, πηγαινουμε σοβαρα στο αντικειμενο και της λεω "δως το στο χερακι της μαμας", οταν ριχνει το νερο (αυτο το περναει για παιχνιδι) της δινω σοβαρα ενα χαρτι και το σκουπιζουμε μαζι, πιανουν μαλλον γιατι τα εχει μειωσει παρα πολυ. Ομως η εκρηξη με ανησυχει, οσο για τη "χειροδικια" της ειπα "οχι, ποτε! κανε μα τη μαμα κανε καλο καλο, η μαμα σε αγαπαει κι εσυ πρεπει να την αγκαλιαζεις δεν ειναι σωστο αυτο, κανεναν δε χτυπαμε, τα χερακια μονο χαιδευουν" το εκανε, κουρνιασε και ηρεμησε. δε ξερω αν ηταν σωστο, θα φανει αν το ξανακανει.

πειτε μου σας παρακαλω, σας συμβαινουν αυτα?τι κανουμε?να μιλησω σε καποιον ειδικο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει κορίτσι μου...να σου πω την αλήθεια και η δικιά μου είναι ακριβώς στην ίδια ηλικία κ άρχισε να αλλάζει συμπεριφορά.. κάνει κάποια από αυτά που λες με τις ίδιες ήρεμες  συνθήκες στο σπίτι.. προβληματίζομαι κ αναρωτιέμαι κ εγώ αν είναι κάτι ηλικιακό, καθώς τα 2 δεν τα ονόμασαν κατά τύχη terrible ή αν πρέπει να επέμβω... νομίζω όμως ότι μάλλον είναι το πρώτο καθώς η γενικότερη συμπεριφορά είναι πολύ καλή κ συνεργάσιμη, οπότε αυτά είναι απλά εξάρσεις! Με φίλες που μίλησα μου είπαν ότι τα περισσότερα σ'αυτή την ηλικία αλλά κ μέχρι τα 3,5 παρουσιάζουν αλλαγή στη συμπεριφορά..

Σε γενικές γραμμές πάντως δε με έχει δυσκολέψει καθόλου σαν παιδί, παρά μόνο λίγο στον ύπνο οπότε δε νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό..κ από αυτά που λες κ εσύ τα ίδια καταλαβαίνω κ για τη δική σου ζουζούνα.. οπότε οπλιζομαστε με παραπάνω υπομονή κ επιμονή κ συνεχίζουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xanthoula_knkt τα κάνεις όλα πολύ σωστά, μην ανησυχείς καθόλου. Η συντριπτική πλειοψηφία των μωρών θα περάσουν από αυτή τη φάση, είναι αναπτυξιακό στάδιο. Τα συναισθήματα είναι πολύ έντονα και ο λόγος ακόμα δεν είναι επαρκής για να εκφράσουν και να τα διοχετεύσουν με άλλον τροπο. Έχει αρχισει κι ο δικός μου 17 μηνών να έχει εκρήξεις και το μόνο που με κάνει να διατηρώ την ψυχραιμία μου είναι ότι πρόκειται για μια φάση που όλοι λίγο πολύ θα την περάσουμε. Εγω να σου πω την αλήθεια τον αφήνω να τα κάνει πχ να ρίχνει πράγματα, να λερωνεται κλπ. Επεμβαινω μονο όταν κάνει κάτι πολύ επικίνδυνο. Πράγμα όμως πολύ συχνό. Κι εκεί γίνεται χαμός. Τσιρίζει, χτυπιέται και μου τραβάει τα μαλλιά. Σήμερα το έκανε πρώτη φορά δημοσίως. Ηθελε να ανέβει σε ένα μηχανάκι ξένο που ειδε στο δρομο και δεν τον αφησα, προσπαθούσα να του αποσπασω την προσοχή με άλλα και να του εξηγήσω ότι δεν είναι δικό μας αλλά αυτός εκεί. Τον πήρα με το ζόρι να χτυπιέται και πρέπει να μας άκουσε όλο το τετράγωνο... ημουν να ανοιξει η γη να με καταπιει. Να πω ότι αυτό το κανει κυρίως σε εμένα. Όσοι τον βλέπουν λένε τι καλό παιδί, με ωραιους τροπους, πολύ επικοινωνιακό και χαρούμενο. @Smurf88 να που συναντιόμαστε κι εδώ! Πώς το βλέπεις θα την παλέψουμε δεύτερη εγκυμοσυνη και terrible twos μαζι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Xanthoula_knkt τα κάνεις όλα πολύ σωστά, μην ανησυχείς καθόλου. Η συντριπτική πλειοψηφία των μωρών θα περάσουν από αυτή τη φάση, είναι αναπτυξιακό στάδιο. Τα συναισθήματα είναι πολύ έντονα και ο λόγος ακόμα δεν είναι επαρκής για να εκφράσουν και να τα διοχετεύσουν με άλλον τροπο. Έχει αρχισει κι ο δικός μου 17 μηνών να έχει εκρήξεις και το μόνο που με κάνει να διατηρώ την ψυχραιμία μου είναι ότι πρόκειται για μια φάση που όλοι λίγο πολύ θα την περάσουμε. Εγω να σου πω την αλήθεια τον αφήνω να τα κάνει πχ να ρίχνει πράγματα, να λερωνεται κλπ. Επεμβαινω μονο όταν κάνει κάτι πολύ επικίνδυνο. Πράγμα όμως πολύ συχνό. Κι εκεί γίνεται χαμός. Τσιρίζει, χτυπιέται και μου τραβάει τα μαλλιά. Σήμερα το έκανε πρώτη φορά δημοσίως. Ηθελε να ανέβει σε ένα μηχανάκι ξένο που ειδε στο δρομο και δεν τον αφησα, προσπαθούσα να του αποσπασω την προσοχή με άλλα και να του εξηγήσω ότι δεν είναι δικό μας αλλά αυτός εκεί. Τον πήρα με το ζόρι να χτυπιέται και πρέπει να μας άκουσε όλο το τετράγωνο... ημουν να ανοιξει η γη να με καταπιει. Να πω ότι αυτό το κανει κυρίως σε εμένα. Όσοι τον βλέπουν λένε τι καλό παιδί, με ωραιους τροπους, πολύ επικοινωνιακό και χαρούμενο. @Smurf88 να που συναντιόμαστε κι εδώ! Πώς το βλέπεις θα την παλέψουμε δεύτερη εγκυμοσυνη και terrible twos μαζι;

Τι ωραία που συναντιόμαστε κ σε τέτοια θέματα!!! όλα τα παιδιά σ αυτή την ηλικία τα ίδια κάνουν...κάτι παρόμοιο μου έκανε κ εμένα χθες το απόγευμα σε δημόσιο χώρο..τι να κάνουν κ αυτά.. δέχονται πολλές πληροφορίες μαζεμένες!!

Αχ μακάρι να έρθει κ η δεύτερη εγκυμοσύνη κ θα αντέξουμε μωρέ!!δε θα μπορούμε να κάνουμε κ αλλιώς.. εμένα έχει κ έντονη προσκόλληση μαζί μου οπότε είναι ακόμα πιο ζορικο!! ευτυχώς ακόμα την καταφέρνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α κοριτσια εμενα δε με νοιαζει πως φαινεται στον κοσμο, γιατι λιγο πολυ οσοι εχουν παιδια ξερουν και ολοι οσοι δεν εχουν παιδια ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ χααχαχαχαχα...με ανησυχει ομως να μη παει σε βρεφικο, παιδικο κτλ και χτυπησει κανενα παιδι (αμεσα) και τις συνεπειες στην εξελιξη του χαρακτηρα της (πιο βραχυπροθεσμα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...