Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτη σπερματέγχυση


Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Ωχ κατάλαβα! Δεν πειράζει ας είναι μόνο αυτή η ταλαιπωρία, εγώ όταν είχα κάνει σπερματέγχυση(3 φορές) υπόθετα πήρα και θυμάμαι στην αρχή δυσκολευόμουν στην τουαλέτα. Εγώ είμαι κουλή περίπτωση, μετά τις σπερμ. έμεινα φυσικά έγκυος και το έχασα από ινωμύωμα γιατί έχω και δίκερη μήτρα, ενώ το σπέρμα έχει χαμηλή κινητικότητα. Τώρα λόγω του αντρκού παράγοντα αφού δεν ήρθε πάλι μόνο του πήγαμε σε εξωσωματική, τι να πω ας είναι ν απετύχει και δεν πειράζει!!! Συγνώμη για το μεγάλο μην. Σε φιλώ και περιμένω τα ευχάριστα νέα σου!!!

Καλημερα κορίτσι μου. Να σε ρωτησω όταν κάνατε σπερματεγχυση εσας μετά την επεξεργασία του σπέρματος ποση ήταν η κινητικοτητα? Εμάς πριν την επεξεργασία ήταν 50% και μετά πηγε 70%. Από ότι μου είπε ο γιατρός ήταν καλό το σπέρμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κορίτσι μου. Να σε ρωτησω όταν κάνατε σπερματεγχυση εσας μετά την επεξεργασία του σπέρματος ποση ήταν η κινητικοτητα? Εμάς πριν την επεξεργασία ήταν 50% και μετά πηγε 70%. Από ότι μου είπε ο γιατρός ήταν καλό το σπέρμα. 

Λοιπόν, εμάς πάντα και στις 3 η αρχική κιν ήταν περίπου 27% σύνολο μετά πήγαινε κοντά στο 35. Αλλά δεν τα καταφέραμε παρόλο που μας είχαν πει ότι υπάρχουν πιθανότητες. Μετά πήραμε απόφαση πέρσι να κάνουμε χαρτιά για εξωσωματική και φαντάσου 3 μέρες πριν την επιτροπή που έκανα χοριακή ήταν θετική. Ωστόσο, το έχασα στον 4 για τους λόγους που σου ξαναείπα. Τώρα άλλαξα γιατρό και πάμε με εξωσωματική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Λοιπόν, εμάς πάντα και στις 3 η αρχική κιν ήταν περίπου 27% σύνολο μετά πήγαινε κοντά στο 35. Αλλά δεν τα καταφέραμε παρόλο που μας είχαν πει ότι υπάρχουν πιθανότητες. Μετά πήραμε απόφαση πέρσι να κάνουμε χαρτιά για εξωσωματική και φαντάσου 3 μέρες πριν την επιτροπή που έκανα χοριακή ήταν θετική. Ωστόσο, το έχασα στον 4 για τους λόγους που σου ξαναείπα. Τώρα άλλαξα γιατρό και πάμε με εξωσωματική!

Τι εχεις περάσει και εσυ.... Ποτε θα την κάνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κορίτσι μου. Να σε ρωτησω όταν κάνατε σπερματεγχυση εσας μετά την επεξεργασία του σπέρματος ποση ήταν η κινητικοτητα? Εμάς πριν την επεξεργασία ήταν 50% και μετά πηγε 70%. Από ότι μου είπε ο γιατρός ήταν καλό το σπέρμα. 

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω? Με κινητικότητα 50 δεν είναι μια καλή τιμή για φυσιολογικη σύλληψη? Πώς αποφασίσατε την σπερματέγχυση? Ρωτάω γιατί και εγώ τώρα τα ψαχνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η elephant είπε:

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω? Με κινητικότητα 50 δεν είναι μια καλή τιμή για φυσιολογικη σύλληψη? Πώς αποφασίσατε την σπερματέγχυση? Ρωτάω γιατί και εγώ τώρα τα ψαχνω

Κοίτα να δεις το πρωτο σπερμοδιαγραμμα που είχε κάνει ήταν χάλια. 3εκ ανά ml  και ουτε θυμάμαι κινητικότητα.. Αφου έκανε επέμβαση για την Κιρσοκηλη έφτασε τα 20εκ ανα  ml. Η διάγνωση ήταν ολιγοασθενοσπερμεια. Όταν βελτιώθηκε μας είπε ο γιατρός να περιμενουμε κανα εξάμηνο μπας και γίνει φυσιολογικά και μετά θα μπορουσαμε να κάνουμε σπερματεγχυση ή εξωσωματική. Αλλά δεν ήθελα να περιμένω άλλο και έτσι προχωρησαμε στην σπερματεγχυση. 50% κινητικότητα βγήκε στο χθεσινό τεστ δεν είχε τόσο τις άλλες φορές. Το επεξεργάστηκαν το σπέρμα και έφτασε στο 70%. Τωρα τι να πω και γω φυση είναι αυτή κάνει ότι της καπνίσει 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexouli είπε:

Κοίτα να δεις το πρωτο σπερμοδιαγραμμα που είχε κάνει ήταν χάλια. 3εκ ανά ml  και ουτε θυμάμαι κινητικότητα.. Αφου έκανε επέμβαση για την Κιρσοκηλη έφτασε τα 20εκ ανα  ml. Η διάγνωση ήταν ολιγοασθενοσπερμεια. Όταν βελτιώθηκε μας είπε ο γιατρός να περιμενουμε κανα εξάμηνο μπας και γίνει φυσιολογικά και μετά θα μπορουσαμε να κάνουμε σπερματεγχυση ή εξωσωματική. Αλλά δεν ήθελα να περιμένω άλλο και έτσι προχωρησαμε στην εξωσωματική. 50% κινητικότητα βγήκε στο χθεσινό τεστ δεν είχε τόσο τις άλλες φορές. Το επεξεργάστηκαν το σπέρμα και έφτασε στο 70%. Τωρα τι να πω και γω φυση είναι αυτή κάνει ότι της καπνίσει 😅

Κατάλαβα, το θυμάμαι ότι δεν θέλατε να περιμένετε και καλά κάνετε απλά στα νούμερα τα δικά μας το 50 μου φάνηκε υπέροχο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η elephant είπε:

Κατάλαβα, το θυμάμαι ότι δεν θέλατε να περιμένετε και καλά κάνετε απλά στα νούμερα τα δικά μας το 50 μου φάνηκε υπέροχο!!

Και σίγουρα παιζει ρόλο και το ότι τρώει βασιλικό πολτο. Είχε παρει κάτι βιταμίνες τελείωσαν και τωραω πολτο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα ωοληψία στις 2/7 αλλά επειδή έπαθα υπερδιέγερση ωοθηκών ο γιατρός έκρινε καλύτερο την εμβρυομεταφορά να την κάνω σε επόμενο κύκλο ώστε να ηρεμήσω! Έχω 7 βλαστοκύστες που περιμένουν κατάψυξη, για να δούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaounmar είπε:

Έκανα ωοληψία στις 2/7 αλλά επειδή έπαθα υπερδιέγερση ωοθηκών ο γιατρός έκρινε καλύτερο την εμβρυομεταφορά να την κάνω σε επόμενο κύκλο ώστε να ηρεμήσω! Έχω 7 βλαστοκύστες που περιμένουν κατάψυξη, για να δούμε!

Ευχομαι γρήγορα με το καλό να αποκτήσεις αυτό που λαχταράς. 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Alexouli είπε:

Ευχομαι γρήγορα με το καλό να αποκτήσεις αυτό που λαχταράς. 😍

Μακάρι όλες μας!!! Με το καλό να γίνουν όλα!!! Δε σου κρύβω ότι είναι φορές που αγχώνομαι γιατί πια οδεύω και στα 36.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Μακάρι όλες μας!!! Με το καλό να γίνουν όλα!!! Δε σου κρύβω ότι είναι φορές που αγχώνομαι γιατί πια οδεύω και στα 36.

Αυτό το άγχος θα μας φάει όλες μας!! Τα λέω σε εσένα για να τα ακουω και γω κατάλαβες? Χαλάρωσε ηρεμησε και όλα θα γίνουν. Γιατί μας αξίζει, γιατί σε όλες μας αξίζει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις πριν 10 ώρες, ο/η elephant είπε:

@Alexouli, κορίτσι μου τι κάνεις? Πώς περνάς τις ώρες σου μέχρι να κάνεις χοριακή??

Καλημερα κοριτσάκι μου. Οι ώρες ειδικά αυτή την εβδομάδα περνανε αργά και βασανιστικά! Τα νευρα μου εχουν φτάσει στον Θεό! Πλέον έχω σιγουρευτεί ότι δεν είμαι έγκυος και τσαμπα θα κάνω και την χοριακη. Δεν έχω κανένα συμπτωμα, μόνο πρησμενο στήθος που και αυτό θα είναι από την προγεστερονη. Και κάτι πονακια χαμηλά που έρχονται και φευγουν that's it. Εκανα και ένα τεστ χθες το πρωι αρνητικό. Αυτό που πηρα έλεγε ότι δείχνει από τη μια μέρα καθυστέρησης εγώ δεν έχω ακόμα καθυστέρηση. Σήμερα ήταν να αδιαθετησω κανονικά. Τώρα βέβαια δεν ξέρω ίσως καμια μερα μετά δυο λόγω της ημέρας που έγινε η ωορρηξία. Αλλά έχω φουλ απογοήτευση παρολο που  και γω η ίδια δεν περιμενα να είμαι τοοοσσσοοο τυχερή και να μείνω με την πρωτη.  Εσυ τι κάνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κοριτσάκι μου. Οι ώρες ειδικά αυτή την εβδομάδα περνανε αργά και βασανιστικά! Τα νευρα μου εχουν φτάσει στον Θεό! Πλέον έχω σιγουρευτεί ότι δεν είμαι έγκυος και τσαμπα θα κάνω και την χοριακη. Δεν έχω κανένα συμπτωμα, μόνο πρησμενο στήθος που και αυτό θα είναι από την προγεστερονη. Και κάτι πονακια χαμηλά που έρχονται και φευγουν that's it. Εκανα και ένα τεστ χθες το πρωι αρνητικό. Αυτό που πηρα έλεγε ότι δείχνει από τη μια μέρα καθυστέρησης εγώ δεν έχω ακόμα καθυστέρηση. Σήμερα ήταν να αδιαθετησω κανονικά. Τώρα βέβαια δεν ξέρω ίσως καμια μερα μετά δυο λόγω της ημέρας που έγινε η ωορρηξία. Αλλά έχω φουλ απογοήτευση παρολο που  και γω η ίδια δεν περιμενα να είμαι τοοοσσσοοο τυχερή και να μείνω με την πρωτη.  Εσυ τι κάνεις? 

Βρε κορίτσι μου γιατί τόση απαισιοδοξια?? Μη το κάνεις αυτό στον εαυτό σου, θα έρθει η μέρα θα κάνεις τη χοριακή σου κ ανάλογα το αποτέλεσμα θα προχωρήσεις. Έχε θετική διάθεση και μη στενοχωριέσαι. Συμπτώματα μη ψάχνεις ούτως η άλλως κ το τεστάκι το έκανες νωρίς. Δώσε το χρόνο που πρέπει και όλα θα γίνουν . Εύχομαι να είναι όλα ευχάριστα ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elephant είπε:

Βρε κορίτσι μου γιατί τόση απαισιοδοξια?? Μη το κάνεις αυτό στον εαυτό σου, θα έρθει η μέρα θα κάνεις τη χοριακή σου κ ανάλογα το αποτέλεσμα θα προχωρήσεις. Έχε θετική διάθεση και μη στενοχωριέσαι. Συμπτώματα μη ψάχνεις ούτως η άλλως κ το τεστάκι το έκανες νωρίς. Δώσε το χρόνο που πρέπει και όλα θα γίνουν . Εύχομαι να είναι όλα ευχάριστα ❣️

Μακάρι τι να πω. Υπομονή 2 μέρες ακόμα. Σε ευχαριστώ πολυ για την εμψύχωση 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Μακάρι τι να πω. Υπομονή 2 μέρες ακόμα. Σε ευχαριστώ πολυ για την εμψύχωση 😘

Αγάπη μην αγχωνεσαι τόσο πολύ, δε βοηθά! Καταλαβαίνω ότι δύσκολο είναι να περιμένεις αλλά θα δεις ότι καλά θα πάνε όλα! Κάνε τη χοριακή κανονικά, ποτέ δεν ξέρεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Αγάπη μην αγχωνεσαι τόσο πολύ, δε βοηθά! Καταλαβαίνω ότι δύσκολο είναι να περιμένεις αλλά θα δεις ότι καλά θα πάνε όλα! Κάνε τη χοριακή κανονικά, ποτέ δεν ξέρεις! 

Είναι πολυ αγχωτική η όλη η κατάσταση. Όσο πλησιαζουν οι μέρες το άγχος πιανει κόκκινο. Θα σας ενημερώσω την Δευτέρα. 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κοριτσάκι μου. Οι ώρες ειδικά αυτή την εβδομάδα περνανε αργά και βασανιστικά! Τα νευρα μου εχουν φτάσει στον Θεό! Πλέον έχω σιγουρευτεί ότι δεν είμαι έγκυος και τσαμπα θα κάνω και την χοριακη. Δεν έχω κανένα συμπτωμα, μόνο πρησμενο στήθος που και αυτό θα είναι από την προγεστερονη. Και κάτι πονακια χαμηλά που έρχονται και φευγουν that's it. Εκανα και ένα τεστ χθες το πρωι αρνητικό. Αυτό που πηρα έλεγε ότι δείχνει από τη μια μέρα καθυστέρησης εγώ δεν έχω ακόμα καθυστέρηση. Σήμερα ήταν να αδιαθετησω κανονικά. Τώρα βέβαια δεν ξέρω ίσως καμια μερα μετά δυο λόγω της ημέρας που έγινε η ωορρηξία. Αλλά έχω φουλ απογοήτευση παρολο που  και γω η ίδια δεν περιμενα να είμαι τοοοσσσοοο τυχερή και να μείνω με την πρωτη.  Εσυ τι κάνεις? 

Το τεστ ειναι ακυρο..ξεχασε το..δεν ειχα κανενα συμπτωμα απολυτως μεχρι και την 7η βδομαδα κυησης που ξεκινησανε κ αυτα λιγα και με 2 μωρα.ευχομαι οτι καλυτερο!! Να σκεφτεσαι θετικα για να ελκεις το ΚΑΛΟ!!κανεις δεν ξερει τη μοιρα του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου είπα έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι αγχωνόμουν και εγώ τις πρώτες 2 φορές! Την τρίτη πιο λίγο αλλά δεν έπαυα να το σκέφτομαι! Και τώρα μη νομίζεις που μπήκα στην εξωσωματική, τα ίδια επίπεδα άγχους έχω. Χαλάρωσε όσο μπορείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaounmar είπε:

Για αυτό είμαστε εδώ, να βοηθάμε η μια την άλλη!!! Περνάμε περίπου τα ίδια οπότε καταλαβαινόμαστε!

Έχεις δίκιο η μια για την άλλη☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Alexouli είπε:

Έχεις δίκιο η μια για την άλλη☺

Μακάρι όλα τα κορίτσια σε λίγο καιρό να μιλάμε για πιο ευχάριστα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπερα. Εγώ σήμερα από το πρωί έχω καφέ. Ε φαντάζομαι αυριο θα αδιαθετησω. Θα παω να κάνω και την Χοριακη για επιβεβαίωση πιο πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...