Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Από το 2017 μέχρι και το 2019 είχα 3 παλινδρομες και 1 εξωμητρο κυηση. Έχω και τις δύο μου σάλπιγγες καθώς έκανα την μεθοτρεξατη,το είχαμε εντοπίσει πολύ νωρίς. η πρώτη παλινδρομη ας πούμε ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Στη δεύτερη βρήκαμε ότι έχω θρομβοφιλια και στην τρίτη είχα πολύ αυξημένη την tsh. Έχω υποθυρεοειδισμο χασιμοτο. Την Δευτέρα είχα στα χέρια μου θετικο τεστ εγκυμοσυνης. Μίλησα με τον γιατρό και ξεκίνησα κατευθείαν ενεσεις,χάπια όλα. Τελευταία περίοδο είχα 10 Απριλίου. Χτες είχα πάει στο γιατρό (4εβδ και 6ημ) και δεν είδε τίποτα στον.υπερηχο Ούτε σακο μικρούλι. Μου είπε ότι ήταν νωρίς και Μπορεί να σύλληψη να άργησε να γίνει. Σήμερα περιμένω και την χοριακη να δούμε που είμαστε. Έχω διαφορά πονακια στην κοιλια. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Έχουν αρχίσει και κάποια κλασσικά συμπτώματα. Φοβαμαι πολύ κορίτσια και στενοχωρήθηκα που δεν είδε κάτι στον υπέρηχο. Είδε μόνο το ενδομήτριο που ήταν πολύ παχύ. 4εβδ και 6ημε δεν έπρεπε να είχε φανεί κάτι έστω πολύ μικρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για το θετικό τεστ εγκυμοσύνης και εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!

Από αυτά που έχω διαβάσει, στον υπέρηχο αρχίζει και φαίνεται σάκος όταν έχουμε χοριακή πάνω από 1000-2000. Και εξαρτάται και από τις δυνατότητες του κάθε μηχανήματος. Νομίζω κακώς πήγες πρώτα για υπέρηχο, χωρίς να έχεις μια χοριακή στα χέρια σου, να ξέρετε τι να περιμένετε. Πρώτα κάνεις δύο χοριακές με διαφορά δύο ημερών μεταξύ τους να δεις αν διπλασιάζονται και υπέρηχο όταν είσαι 5-6 εβδομάδων.

Εννοείται δε σε κρίνω και καταλαβαίνω απολύτως γιατί πήγες τόσο νωρίς για υπέρηχο, αλλά μπορεί να είναι όλα τέλεια και να έχεις αγχωθεί και στεναχωρηθεί και απογοητευτεί τσάμπα γιατί πήγες υπερβολικά νωρίς.

Επίσης, πόσο σίγουρη είσαι για το πότε έγινε η σύλληψη; Έκανες τεστ ωορρηξίας ή παρακολούθηση ωορρηξίας; Μπορεί να είσαι ακόμα λιγότερο έγκυος.

Πες μας όταν έχεις νέα από τη χοριακή. Μακάρι να πάει καλά και να έρθει το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 σ'ευχαριστώ Για την απάντηση. Ήθελα να κάνω χοριακη Αλλά όταν μίλησα με το γιατρό στο τηλέφωνο μου είπε έλα να σε δω,λογικά δεν θα δούμε τίποτα και μα σου γράψω τις εξετάσεις και τη χοριακη μαζί. Για τη σύλληψη δεν ξέρω Όχι. Την εβδομάδα την υπολογίσαμε βάση τελευταίας περιόδου. Γι αυτό γράφω και στο αρχικό ποστ ότι μππρει να είναι μικρότερη η κυηση και να μην είδαμε κάτι. Επειδή έχω και το ιστορικό του εξωμητριου Ίσως γι αυτό ο γιατρός μου είπε να πάω μήπως και μπορούσε να δει κατι αν είχε γίνει κανονικα η σύλληψη και όχι αργότερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η mariatzo είπε:

 σ'ευχαριστώ Για την απάντηση. Ήθελα να κάνω χοριακη Αλλά όταν μίλησα με το γιατρό στο τηλέφωνο μου είπε έλα να σε δω,λογικά δεν θα δούμε τίποτα και μα σου γράψω τις εξετάσεις και τη χοριακη μαζί. Για τη σύλληψη δεν ξέρω Όχι. Την εβδομάδα την υπολογίσαμε βάση τελευταίας περιόδου. Γι αυτό γράφω και στο αρχικό ποστ ότι μππρει να είναι μικρότερη η κυηση και να μην είδαμε κάτι. Επειδή έχω και το ιστορικό του εξωμητριου Ίσως γι αυτό ο γιατρός μου είπε να πάω μήπως και μπορούσε να δει κατι αν είχε γίνει κανονικα η σύλληψη και όχι αργότερα. 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου ❤️ Είμαι πολύ κοντά στις ημερομηνίες που αναφέρεσαι και ο γιατρός μου είπε ακόμα να μην πάω για υπέρηχο γιατι δε θα φανεί κάτι ακόμα. Θα κάνω χοριακή πάλι μέσα στην εβδομάδα και τότε θα μου πει ποτε να πάω για να μπορέσουμε να δούμε κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια η χοριακη μου βγήκε 454.2 σήμερα είμαι στην 7 η μέρα καθυστέρησης. 5η εωδομαδα από την τελευταία περίοδο. Πώς σας φαίνεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η χωριάκη σου ειναι τελεια. Πριν τις 1500 μοναδες δ φαίνεται τ παραμικρό οποτε μην ανησυχεις. Οι περισσότεροι γιατροι δεν κάνουν καν υπερηχο πριν τις 15 μερες απο την καθυστερηση. Εύχομαι για καλη ,τελειομηνη εγκυμοσύνη κ ενα γερο μωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Σήμερα επανέλαβα χοριακη. Τα αποτελέσματα θα τα έχω το απόγευμα. Πήρα όμως τα αποτελέσματα από την καλλιέργεια και βγήκα θετική στο ουρεοπλασμα. Ο γιατρός μου εδώ αντιβίωση για 14 μέρες. Θα την ξεκινήσω τι μεσημέρι. Μου είπε ότι καλά θα πάει για τι το βρήκαμε νωρίς. Φοβαμαι ρε κορίτσια γιατί διάβασα κάτι για αποβολές. Έχετε εμπειρία σ αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η mariatzo είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Σήμερα επανέλαβα χοριακη. Τα αποτελέσματα θα τα έχω το απόγευμα. Πήρα όμως τα αποτελέσματα από την καλλιέργεια και βγήκα θετική στο ουρεοπλασμα. Ο γιατρός μου εδώ αντιβίωση για 14 μέρες. Θα την ξεκινήσω τι μεσημέρι. Μου είπε ότι καλά θα πάει για τι το βρήκαμε νωρίς. Φοβαμαι ρε κορίτσια γιατί διάβασα κάτι για αποβολές. Έχετε εμπειρία σ αυτό?

Καλημέρα κορίτσι μου, είχε ο άντρας μου και κάναμε θεραπεία και οι 2 για να είμαστε καλυμμένοι. Λοιπόν αυτό που μου είπε ο γυναικολόγος είναι πως αναφέρεται στη βιβλιογραφία ότι προκαλεί αποβολές παρόλα αυτά έχει ξεγεννήσει πάνω από 8 κοπέλες θετικές στο ουρεόπλασμα και δεν του έτυχε καμία αποβολή που να σχετίζεται με αυτό. Όλα καλά θα πάνε θα το δεις!!!! Σου εύχομαι μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά αποτελέσματα κορίτσια μου! Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι έχει πλέον απενοχοποιηθει στο οτι προκαλεί αποβολή. Αποβολές συμβαίνουν πολύ συχνά και είναι λογικό να συνυπάρχει και ουρεοπλασμα κάποιες φορές αφού κι αυτό είναι κάτι συνηθισμένο. Δεν ξέρω τι πραγματικά ισχύει αλλά εγώ τον εμπιστεύομαι πολύ σαν γιατρό. Η κουμπάρα μου πάντως που είχε στην εγκυμοσύνη τής γέννησε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σήμερα είμαι 6 εβδομαδων και 2 ημερων. 5εβδομαδων και 6 ημερων πήγα στο γιατρό όπου είδε το σακο και το έμβρυο μέσα πολύ μικρό βέβαια. Την Πέμπτη έχω πάλι ραντεβού. Το θέμα είναι ότι έχω πονακια κυρίως κάτω δεξιά στην κοιλια. Είναι το έντερο,όπως μου είπε και ο γιατρός.αλλα με χτυπάει και σε ολη την κοιλια και στο κέντρο και αριστερά παντού. Οι πονοι που νιώθω στην υπόλοιπη κοιλια λέτε να είναι από 5ο έντερο η από τη μητρα? Έχω αγχωθεί πολύ πάλι ρε κορίτσια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...