Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νερό με καλαμάκι


Recommended Posts

Καλημέρα,

Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε παιδάκια άνω του έτους τι ποτηράκι χρησιμοποιείται για νερό ή χυμό? 

Έχω ένα θεματακι με το μικρό μου 14μηνων έχω δοκιμάσει από τότε που ξεκινήσαμε στέρεες κ κατά συνέπεια νερό... ποτηράκι με στόμιο (μαλακό ή σκληρό) έχω δοκιμάσει το ποτηράκι 360 αλλά κ με καλαμάκι κ όλα τα δαγκώνει δεν τα ρουφάει....με αποτέλεσμα να καταλήξω σε ποτήρι με μαλακό στόμιο το οποίο άνοιξα αρκετά ώστε να τρέχει νερό αλλά γίνεται μούσκεμα συνέχεια  χωριά που τρέχει νερό ακόμα κ όταν το έχεις κλειστό κ δεν μπορώ π.χ να το βάλω στην τσάντα όταν πάμε βόλτα... Δεν ξέρω πως να του αποβάλλω τη συνήθεια να δαγκωνει κ πως να του μάθω το καλαμάκι.... να πω πως το γάλα το πίνει κανονικά με μπιμπερο 🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Andrianna 13 είπε:

Καλημέρα,

Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε παιδάκια άνω του έτους τι ποτηράκι χρησιμοποιείται για νερό ή χυμό? 

Έχω ένα θεματακι με το μικρό μου 14μηνων έχω δοκιμάσει από τότε που ξεκινήσαμε στέρεες κ κατά συνέπεια νερό... ποτηράκι με στόμιο (μαλακό ή σκληρό) έχω δοκιμάσει το ποτηράκι 360 αλλά κ με καλαμάκι κ όλα τα δαγκώνει δεν τα ρουφάει....με αποτέλεσμα να καταλήξω σε ποτήρι με μαλακό στόμιο το οποίο άνοιξα αρκετά ώστε να τρέχει νερό αλλά γίνεται μούσκεμα συνέχεια  χωριά που τρέχει νερό ακόμα κ όταν το έχεις κλειστό κ δεν μπορώ π.χ να το βάλω στην τσάντα όταν πάμε βόλτα... Δεν ξέρω πως να του αποβάλλω τη συνήθεια να δαγκωνει κ πως να του μάθω το καλαμάκι.... να πω πως το γάλα το πίνει κανονικά με μπιμπερο 🤷

Να σου ζήσει κοπέλα μου! Μια φίλη μου του έδινε νερό με το μπιμπερο. Ο δικός μου επειδή δεν ήξερε από μπιμπερο του αγόρασα ένα ποτήρι από το φαρμακείο το οποίο πραγματικά δεν ξέρω πως να το περιγράψω.😄 Από έξω είναι σκληρό και το καπάκι του είναι μαλακό. Πίνεις κανονικά όπως με ένα ποτήρι απλά πρέπει να ρουφήξεις ελαφρός. Αν το γυρίσεις ανάποδα ή στα πλάγια δεν χύνεται. Βέβαια έπινε και με ποτηράκι αλλά το μισό κατέληγε στην μπλούζα του!💗

Υ.Γ. Ελπίζω να μην με διαγράψουν από το φόρουμ μετά από αυτήν την περιγραφή!😆😆😆😆😆😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Andrianna 13 είπε:

Καλημέρα,

Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε παιδάκια άνω του έτους τι ποτηράκι χρησιμοποιείται για νερό ή χυμό? 

Έχω ένα θεματακι με το μικρό μου 14μηνων έχω δοκιμάσει από τότε που ξεκινήσαμε στέρεες κ κατά συνέπεια νερό... ποτηράκι με στόμιο (μαλακό ή σκληρό) έχω δοκιμάσει το ποτηράκι 360 αλλά κ με καλαμάκι κ όλα τα δαγκώνει δεν τα ρουφάει....με αποτέλεσμα να καταλήξω σε ποτήρι με μαλακό στόμιο το οποίο άνοιξα αρκετά ώστε να τρέχει νερό αλλά γίνεται μούσκεμα συνέχεια  χωριά που τρέχει νερό ακόμα κ όταν το έχεις κλειστό κ δεν μπορώ π.χ να το βάλω στην τσάντα όταν πάμε βόλτα... Δεν ξέρω πως να του αποβάλλω τη συνήθεια να δαγκωνει κ πως να του μάθω το καλαμάκι.... να πω πως το γάλα το πίνει κανονικά με μπιμπερο 🤷

Καλημέρα! Δοκίμασε τα ποτήρια Munchkin Miracle 360° Deco Trainer Cup Blue Bird 177ml. Έκανα αντιγραφή από το Google απευθείας. Είναι ιδανικά για παιδιά που δε δέχονται το καλαμάκι η κάποιο άλλο ποτήρι και αν το γυρίσεις δε χύνεται το νερό. Το παιδί ρουφάει και πίνει νερό. 

Εγώ στο δικό μου του έμαθα να ρουφάει σχετικά ευκολα με καλαμακι. Έβαζα το καλαμακι στο στόμα μου και έκανα σαν να στέλνω φιλάκι με τα χείλια μου. Μετά το έβαζα να το κάνει ο ίδιος σαν παιχνίδι μια αυτός μια εγώ. Με τα πολλά φιλάκια στο τέλος ανέβασε νερό με το καλαμάκι κ το κατάλαβε ότι έτσι ανεβαίνει το νερό στο στόμα. 

 

Πολύ καθηστερημενα είδα ότι το δοκίμασες το ποτηράκι που σου έλεγα χάχα!!! Το μυαλό μου το έχω χάσει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! Τώρα τα έψαξα στο ίντερνετ @Kostef μου. Κι εγώ αυτά εννοούσα! Δεν είχα ιδέα πως τα έλεγαν!😘

@Andrianna 13Θα το μάθει το μωρό απλά θέλει νομίζω λίγο το χρόνο του. Ίσως να εστιάσεις σε έναν τρόπο και να επιμείνεις. Μπορεί και να μπερδεύετε με τόσους διαφορετικούς.💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσι μου ...λοιπόν είχα και εγώ το ίδιο θεματακι με τη μικρή μου της έδιν σε αυτοτο nuk .και στους 18 μήνες καταφέραμε με το καλαμάκι και της πήρα αυτο...απλά της το δωσα στο χεράκι και το πήρε και άρχισε να πίνει το κάθε παιδάκι θέλεις του χρονου

IMG_20200515_120911.jpg

IMG_20200515_120834.jpg

IMG_20200515_120905.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!!ναι η αλήθεια είναι πως θεωρώ καλό να μην έχω δοκιμάσει όλα αυτά τα ποτήρια όμως αρχικά δεν έπινε καθόλου νερό κ από την απελπισία μου να πίνει με οποιοδήποτε τρόπο νερό τα δοκίμασα όλα μέχρι που κατέληξα να σκίσω την πιπίλα ώστε να βγαίνει νερό όταν τη δαφκωνει....του δίνω το ποτηράκι 360 να παίζει μιας που δεν χύνεται αλλά έτσι όπως το δαγκώνει βγαίνει σταγόνα σταγόνα κ μου μοιάζει μαρτύριο ειδικά τώρα με τη ζέστη να προσπαθεί να ξεδιψάσει έτσι😋βέβαια ίσως έτσι να είναι κ ένας τροπος....από την δίψα του να αρχίσει να ρουφάει 🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Andrianna 13 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!!ναι η αλήθεια είναι πως θεωρώ καλό να μην έχω δοκιμάσει όλα αυτά τα ποτήρια όμως αρχικά δεν έπινε καθόλου νερό κ από την απελπισία μου να πίνει με οποιοδήποτε τρόπο νερό τα δοκίμασα όλα μέχρι που κατέληξα να σκίσω την πιπίλα ώστε να βγαίνει νερό όταν τη δαφκωνει....του δίνω το ποτηράκι 360 να παίζει μιας που δεν χύνεται αλλά έτσι όπως το δαγκώνει βγαίνει σταγόνα σταγόνα κ μου μοιάζει μαρτύριο ειδικά τώρα με τη ζέστη να προσπαθεί να ξεδιψάσει έτσι😋βέβαια ίσως έτσι να είναι κ ένας τροπος....από την δίψα του να αρχίσει να ρουφάει 🤷

Αχ κ εγώ είχα ζοριστεί τόσο πολύ πέρσι τέτοιο καιρό. Το δικό μου ενώ έμαθε το καλαμάκι αμέσως να ρουφάει, το πήρε για παιχνίδι και ανέβαζε νερό και μετά το έφτυνε αμέσως πάνω του. Είχα καταλήξει να του δίνω από μπουκαλάκι πλαστικό νερό, γιατί αυτός έκανε ότι έκανα εγώ. Οπότε έτσι τουλ έπινε λίγο νερό. Μετά από μερικούς μήνες του ξαναδοκίμασα το ποτήρι της nuk όπως το ένα που έχεις στη φώτο κ το πήρε κανονικά ενώ παλιά ούτε να το δει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχουμε κ εμείς τέτοιο ποτήρι nuk αλλά η θηλή είναι διαφορετική κ ποτέ δεν έκανε κίνηση να ρουφήξει....τα μπιμπερο του είναι nuk κ έχουν τέτοια θηλή σαν της εικόνας όποτε βλέποντας την έκανα δοκιμή τωρα κ έβγαλα τη θηλή από το μπιμπερο της nuk κ το έβαλα στο ποτηράκι κ έτσι ρουφηξε.. έχει συνηθίσει τέτοιου είδους θήλες προφανώς κ μόνο έτσι αντιλαμβάνεται να ρουφήξει...έχει αρκετούς μήνες τώρα που ενώ σαν βρέφος έπινε κ από μπιμπερο chicco (τα είχε δώρο ο αποστειρωτης) κάποια στιγμή γύρω στους 6μηνες δεν τα δεχόταν κ ήθελε μόνο nuk....

Κάτι μου λέει ότι θα δυσκολευτει να κόψει το μπιμπερο....😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...