Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άγχος για το σάκχαρο


Recommended Posts

Κορίτσια μου έχω φοβηθεί πολύ το σάκχαρο!! Θεωρώ ότι είναι πολύ ύπουλο γτ όταν ανεβαίνει δεν νιώθω κάτι όπως αν σου ανέβει η πίεση π.χ . Μετράω δύο φορές την ημέρα το σάκχαρο μου (πρωί , μεσημέρι μετά το γεύμα) και ανεβαίνει μόνο αν φάω μακαρόνια πατάτα και ψωμί. Αν δεν φάω αυτά μέχρι τώρα είχα το πολύ 120 σάκχαρο και το πρωί νηστική είχα το πολύ 86...! Σήμερα όμως το πρωί πήγε 99 μετά έφαγα κουλούρι με χυμό και πήγε 156 😩 Είμαι στην 21η εβδομάδα και αύριο θα κάνω καμπύλη σακχάρου και έχω πολύ άγχος μην μου γράψει ο γιατρός ινσουλίνη...! Ήδη κάνω ενέσεις θρομβοφυλιας κάθε μέρα... 😧 Πείτε μου κορίτσια τι ένδειξη είχατε στην καμπύλη και σας έγραψε ινσουλίνη...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κοριτσι μου το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρος...χαλάρωσε δεν κάνει καλό στο.μωρακι.σου το στρες αναστατώνεται και εκείνο...εχεις προβλήμα γενικά με το σάκχαρο;είχες δλδ και πριν από εγκυμοσύνη;η αναιβηκε τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ria27ειχες κανει καμπυλη σακχαρου πριν μεινεις εγκυος; Μην αγχωνεσαι θα το ρυθμισετε με διατροφή σιγουρα! Θα κανεις και καμπυλη ινσουλινης. Ειδες με το κουλουρι αμεσως ανεβηκε ...εγω εχω 98 και στη μια ωρα 140.κανω μεταγευματικες υπογλυκαιμιες.εγκυος δεν ειμαι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

καλησπέρα κοριτσι μου το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρος...χαλάρωσε δεν κάνει καλό στο.μωρακι.σου το στρες αναστατώνεται και εκείνο...εχεις προβλήμα γενικά με το σάκχαρο;είχες δλδ και πριν από εγκυμοσύνη;η αναιβηκε τωρα

Δεν το είχα ψάξει ποτέ πριν μείνω έγκυος και δεν προσεχα την διατροφή μου...λίγο πριν μείνω έγκυος πήγα σε διατροφολογο και με είχε προειδοποιήσει ότι ίσως κάνω διαβήτη κύησης και μου πρότεινε να μην μείνω έγκυος στα κιλά που είμαι αλλά να περιμένω να χάσω 10 με 15 κιλά αλλά εγώ είχα ξεκινήσει τις προσπάθειες με τον άντρα μου γιατί πίστευα ότι λογο κάποιον ορμονικών που έχω ότι δεν θα μείνω έγκυος σύντομα αλλά τελικά μετά από δύο μήνες έμεινα έγκυος και λόγο οικονομικών σταμάτησα να πηγαίνω και στην διατροφολογο. Από την αρχή όμως μετράω το σάκχαρο μου πρωί και μεσημέρι και αν δεν φάω μακαρόνια και πατάτες είναι φυσιολογικό...χτες και σημερα όμως ήταν τσιμπημενο χωρίς να έχω φάει κάτι από αυτά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

@Ria27ειχες κανει καμπυλη σακχαρου πριν μεινεις εγκυος; Μην αγχωνεσαι θα το ρυθμισετε με διατροφή σιγουρα! Θα κανεις και καμπυλη ινσουλινης. Ειδες με το κουλουρι αμεσως ανεβηκε ...εγω εχω 98 και στη μια ωρα 140.κανω μεταγευματικες υπογλυκαιμιες.εγκυος δεν ειμαι ..

Έκανα όταν ήμουν περίπου 2 μηνών με 50γρ σε μια ώρα ανέβηκε 221 και τώρα είμαι 5 μηνών και 1 εβδομάδα και θα ξανά κάνω αύριο με 75γρ δύο μετρήσεις...μιας ώρας και μετά από δύο ώρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ria27 είπε:

Έκανα όταν ήμουν περίπου 2 μηνών με 50γρ σε μια ώρα ανέβηκε 221 και τώρα είμαι 5 μηνών και 1 εβδομάδα και θα ξανά κάνω αύριο με 75γρ δύο μετρήσεις...μιας ώρας και μετά από δύο ώρες...

Εγω με 75 γλυκοζη μου ειπαν οταν μεινω εγκυος θα το ρυθμισουμε με διατροφη αυτο δεν πρεπει να το φοβασαι .κανε και καμπυλη ινσουλινης αφου θα παρεις που θα παρεις γκυκοζη τσεκαρε  και τις 2 καμπυλες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου απλά θέλει λίγο προσοχή τσεκαρε με τι αναιβαινει πιο πολύ και μετά πρόσεχε σε αυτά να μην τα πολύ τρωως...εγώ είχα εντελώς το αντίθετο ήταν καταιβασμενο πιο κάτω και από το φισιολογικο και μου έλεγε ο γιατρός φαεεεε γλυκά ευκαιρία 🤣🤣🤣κάθε φορά που έφευγα μου έδινε δύο γλυκά...με το καλό το μωράκι σου💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικά θα σε στείλει σε ενδοκρινολόγο για διατροφή..δεν είναι κάτι.. ρυθμίζεται!! απλά θέλει προσοχή στο τι τρως..αυτά που βλέπεις να στο ανεβάζουν να τα αποφεύγεις κ γενικά προσπάθησε να μην τρως πολλά ψωμιά κ μακαρόνια κ αν φας να είναι μικρή μερίδα ολικής!συνδύασε περισσότερη προτεΐνη κ λιγότερο υδατάνθρακα κ απέφευγε τα γλυκά..τα φρούτα 2 ώρες μετά το γεύμα..αυτά είχε πει σε μένα!πχ το πρωί έτρωγα μια μικρή φέτα ψωμί με μια φέτα κασέρι κ μισό ποτήρι γάλα ή γιαούρτι..το ψωμί σίκαλης ήταν αυτό που δεν με ανέβαζε.. γενικά είχα θέμα μόνο με το πρωινό..οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν καλές πάντα κ σκέψου ότι μπήκα στη διαδικασία απλά κ μόνο επειδή είχα στην καμπύλη το νηστείας μια μονάδα ανεβασμένη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ έκανε αντιπηκτικες και ήθελα να αποφύγω την ινσουλίνη και τα κατάφερα,μην αγχώνεσαι με την διατροφή μπορείς να το ρυθμίσεις,θα σε παρακολουθεί κάποιος ενδοκρινολογος και όλα Καλά,Θα βλέπεις και εσύ τι σου το ανεβάζει και θα προσέχεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/5/2020 at 8:28 ΜΜ, ο/η Ria27 είπε:

Κορίτσια μου έχω φοβηθεί πολύ το σάκχαρο!! Θεωρώ ότι είναι πολύ ύπουλο γτ όταν ανεβαίνει δεν νιώθω κάτι όπως αν σου ανέβει η πίεση π.χ . Μετράω δύο φορές την ημέρα το σάκχαρο μου (πρωί , μεσημέρι μετά το γεύμα) και ανεβαίνει μόνο αν φάω μακαρόνια πατάτα και ψωμί. Αν δεν φάω αυτά μέχρι τώρα είχα το πολύ 120 σάκχαρο και το πρωί νηστική είχα το πολύ 86...! Σήμερα όμως το πρωί πήγε 99 μετά έφαγα κουλούρι με χυμό και πήγε 156 😩 Είμαι στην 21η εβδομάδα και αύριο θα κάνω καμπύλη σακχάρου και έχω πολύ άγχος μην μου γράψει ο γιατρός ινσουλίνη...! Ήδη κάνω ενέσεις θρομβοφυλιας κάθε μέρα... 😧

K

Επεξεργάστηκε από Sofi90
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Ria27 είπε:

Κορίτσια μου έχω φοβηθεί πολύ το σάκχαρο!! Θεωρώ ότι είναι πολύ ύπουλο γτ όταν ανεβαίνει δεν νιώθω κάτι όπως αν σου ανέβει η πίεση π.χ . Μετράω δύο φορές την ημέρα το σάκχαρο μου (πρωί , μεσημέρι μετά το γεύμα) και ανεβαίνει μόνο αν φάω μακαρόνια πατάτα και ψωμί. Αν δεν φάω αυτά μέχρι τώρα είχα το πολύ 120 σάκχαρο και το πρωί νηστική είχα το πολύ 86...! Σήμερα όμως το πρωί πήγε 99 μετά έφαγα κουλούρι με χυμό και πήγε 156 😩 Είμαι στην 21η εβδομάδα και αύριο θα κάνω καμπύλη σακχάρου και έχω πολύ άγχος μην μου γράψει ο γιατρός ινσουλίνη...! Ήδη κάνω ενέσεις θρομβοφυλιας κάθε μέρα... 😧 Πείτε μου κορίτσια τι ένδειξη είχατε στην καμπύλη και σας έγραψε ινσουλίνη...?

Καλησπέρα. Κατ αρχήν όντως το ζάχαρο κ να ανέβει λίγο δν το νιώθεις. Εγώ γέννησα Πέιν 5 μήνες. Από την 27η βδομάδα ξεκίνησα διατροφή, στην 32η άρχισε να ανεβαίνει το νηστείας, έφτασε μέχρι 100,γενικα έπαιζε από 92-97,η γιατρός μου δώσε ινσουλίνη αν και μου είπε ότι δν ει ακ κ τραγικές οι τιμές μου. Μεταγευματικα σπάνια είχα ξεφύγει. Μην ανησυχείς δν είναι κάτι απλά πρόσεχε τι τρως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...