Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απόκτηση παιδιού


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας ένα θέμα που έχει αρχίσει να με απασχολεί εδώ κ κάποιο διάστημα. Επιθυμώ ένα παιδάκι. Όμως ο σύντροφός μου επειδή δεν έχουμε σταθερές δουλειές δε θελει. Θεωρεί ότι δεν θα μπορέσουμε να ανταπεξελθουμε οικονομικά. Είμαστε κ οι δύο με σύμβαση. Έχουμε ημερομηνία λήξης δηλαδή. Θα ήθελα να μου πείτε κ εσείς τι γνώμη έχετε σχετικά με αυτό το θέμα; Γιατί εγώ καταλήγω σε αδιέξοδο. Ναι μεν με τα τωρινά δεδομένα ένα παιδάκι θα είχε τα απαραίτητα, όμως όταν τελείωνε η σύμβαση τι θα γινόταν.. Από την άλλη πάλι αν περιμένεις όλα να είναι αρμονικά κ στην εν τέλεια για να το κάνεις το πιο πιθανό είναι να μη γίνει ποτέ... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ειπεςκ μονη σου...ποτε δεν θα υπάρχουν οι τελειες οικονομικες συνθήκες....ξεκινα για το πρωτο Γιατί πολλές φορές δεν έρχεται αμεσως δυστυχώς....κ έχει  ο θεος!!! Αλλά όταν παρεις φορα μην γίνεις με τα δεδομένα σου κ πολύτεκνη!!! Χχχχ....βουρ ξεκινα..με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι θα συμφωνήσω με τη @Dimitra75 ποτέ δεν είναι όλα τέλεια, απλά θα κάνεις τον οικογενειακό προγραμματισμό που αντέχεις. Επίσης για να σου πούμε κ καλύτερα την άποψη μας αν θες πες ηλικία. Αν δλδ είσαι κάτω των 30 οκ να δώσεις ένα περιθώριο αν είσαι πχ 35 πόσο να περιμένεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δικιο εχουν τα κοριτσια...Δυστυχως οι εποχες μας ειναι δυσκολες,η αβεβαιοτητα ειναι τεραστια με ολα αυτα που γινονται ειδικα, οποτε αν δεν εισαι επιχειρηματιας με καραβια και δουλευεις για εναν μισθο ποτε δεν θα ειναι καλα...Αλλα ειναι και το οτι δεν ερχεται το παιδακι οποτε το θες παντα...  Μην ανησυχεις και με ενα καλο κουμαντο κατι γινεται.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κοριτσάκια για τις απαντήσεις σας. Εγώ είμαι 26 κ ο σύντροφος 35. Δεν θέλω να τον πιέσω για κάτι τέτοιο. Εκείνος τα βλέπει όλα αρνητικά καθώς ούτε στους δικούς μας θα μπορούσαμε να στηριχτουμε. Όσες φορές το έχουμε συζητήσει είναι σχεδόν ανένδοτος κ πεπεισμένος ότι δε θα βγαίνουμε οικονομικά. Τι να κάνω κι εγώ πως να του το έφερνα μήπως το δει διαφορετικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/5/2020 at 10:07 ΜΜ, ο/η Ρουλα θ. είπε:

Ευχαριστώ κοριτσάκια για τις απαντήσεις σας. Εγώ είμαι 26 κ ο σύντροφος 35. Δεν θέλω να τον πιέσω για κάτι τέτοιο. Εκείνος τα βλέπει όλα αρνητικά καθώς ούτε στους δικούς μας θα μπορούσαμε να στηριχτουμε. Όσες φορές το έχουμε συζητήσει είναι σχεδόν ανένδοτος κ πεπεισμένος ότι δε θα βγαίνουμε οικονομικά. Τι να κάνω κι εγώ πως να του το έφερνα μήπως το δει διαφορετικά; 

Ειμαι με τον άντρα μου 10 χρόνια παντρευτικαμε πριν 1.5χρονο .. όλο αυτό το διάστημα εκείνος  ήθελε παιδάκι αλλά εγώ όχι για οικονομικούς λόγους κυρίως ήθελα να αποκατασταθουμε οικονομικά έπαιρνα και αντισυλληπτικά κιόλας.... Εδώ και ένα χρόνο θέλω να κάνω παιδί, το παιδί όμως δεν έχει έρθει ακόμα , δεν έχω σταματήσει να παίρνω χάπια και να κάνω εξετάσεις... Εγώ αυτο έχω να σου πω, τα παιδιά είναι ευλογία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/5/2020 at 11:01 ΜΜ, ο/η Ρουλα θ. είπε:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας ένα θέμα που έχει αρχίσει να με απασχολεί εδώ κ κάποιο διάστημα. Επιθυμώ ένα παιδάκι. Όμως ο σύντροφός μου επειδή δεν έχουμε σταθερές δουλειές δε θελει. Θεωρεί ότι δεν θα μπορέσουμε να ανταπεξελθουμε οικονομικά. Είμαστε κ οι δύο με σύμβαση. Έχουμε ημερομηνία λήξης δηλαδή. Θα ήθελα να μου πείτε κ εσείς τι γνώμη έχετε σχετικά με αυτό το θέμα; Γιατί εγώ καταλήγω σε αδιέξοδο. Ναι μεν με τα τωρινά δεδομένα ένα παιδάκι θα είχε τα απαραίτητα, όμως όταν τελείωνε η σύμβαση τι θα γινόταν.. Από την άλλη πάλι αν περιμένεις όλα να είναι αρμονικά κ στην εν τέλεια για να το κάνεις το πιο πιθανό είναι να μη γίνει ποτέ... 

 

Ποτέ οι συνθήκες δεν είναι κατάλληλες ειδικά τωρα ποια είμαστε όλοι αναλώσιμοι στις δουλειές μας, από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί να μείνουμε άνεργοι, αυτό δε σημαίνει ότι θα σταματήσουμε να προσπαθούμε για ένα παιδί και δεν είναι δικαίωμα αυτών που έχουν λεφτά και εμάς όχι. Επίσης να σου πω ότι δεν έρχονται τα πράγματα όπως τα θέλουμε, εμείς όλο καθυστερησουσαμε τις προσπαθείες για να είμαστε καλύτερα στα οικονομικά μας βέβαια εγώ ξεκίνησα στα 34, είμαι έγκυος για τρίτη φορά και δε ξέρω αν το μωρό είναι καλά θα πρέπει να κάνω τροφοβλαστη γιατί έχουμε και οι δύο στίγμα, στη πρώτη εγκυμοσύνη μισούσε οπότε διακοπή, στη δεύτερη κενό σάκο και τώρα περιμένουμε.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...