Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια αρχες του 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dona90 είπε:

Κορίτσια μου πήγα ενδοκρινολόγο επιβεβαίωσε ότι έχω διαβήτη κύησης . τελικά κατάλαβα ότι τα μεταγευματικα κάπως τα στρώνω με διατροφή αλλά της νηστείας απλα πρέπει να είναι κάτω από 95αμα ξεφύγει πάνω από 4 μέρες την εβδομάδα που είπε για ινσουλίνη.ευχομαι να μην φτάσουμε εκεί.αλλα δεν φταίει η διατροφή είναι στον οργανισμό είπε .. ελπίζω να πάνε όλα καλά να μην επιρεαστει η μικρή!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κοριτσάκι μου!!! 😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Στη β επιπέδου γράφει κάπου για τον πλακούντα grade ? Εγώ είχα θέμα με αντίσταση στην ινσουλίνη πριν την εγκυμοσυνη.  Και γι αυτό δεν θέλει τα πρωινά νηστείας να τα μετράω , από 95-105 δείχνει πως υπάρχει κάτι παθολογικό, και εγώ όταν έκανα καμπύλη είχα κάπου εκεί στο νηστείας. Επίσης μου ανέφερε πως Τις περισσοτερεσ εγκυμοσύνες εμφανίζεται αντίσταση στην ινσουλίνη αν δεν υπάρχει σωστή διατροφή,,, Και το άγχος να ξέρεις επηρεάζει.,, να ξέρεις! Προσπάθησε να έχεις ρυθμισμένα τα μεταγευματικα και βλέπετε.,, σου έβγαλε κάτι από την διατροφή; 

Στην διατροφή τις μονές φορές που αναιβηκε ήταν στα μακαρόνια σκέτα η 2 φέτες ψωμι.ποτε ποτέ ξανά .της νηστείας δεν έχει μόνο σχέση με το φάι αλλά με τις ορμόνες οπότε βλέποντας κ κάνοντας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κοριτσι μου ευχομαι κ εγω να μη φτασεις εκει αλλα και να γινει θα ειναι για καλο οποτε μην σε αγχωνει, μολις γεννησεις θα εισαι μια χαρα!! Καλα θα ειναι η μπουμπουκα σου μην φοβασαι αφου το βλεπεις θα το ρυθμισεις!!

Ευχαριστώ.πολυυ κορίτσι Μ μακάρι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dona90 είπε:

Στην διατροφή τις μονές φορές που αναιβηκε ήταν στα μακαρόνια σκέτα η 2 φέτες ψωμι.ποτε ποτέ ξανά .της νηστείας δεν έχει μόνο σχέση με το φάι αλλά με τις ορμόνες οπότε βλέποντας κ κάνοντας.

Καλημερα!!! Θα δεις κορίτσι μ όλα καλά θα πάνε! Δεν πιστεύω πως επηρεάζει το μωράκι σου!!! 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι; Όσες κάνετε αντιπηκτικές ενεσεις έχετε κάποιο θέμα; 2 μέρες τώρα με πονάνε σαν μελανιές και πρηζετει ελαφρα γύρω γύρω το σημείο,,, κάνω κάτι λάθος! Τις κάνω όπως τις έκανα στην αρχή δεν ξέρω τι έχει αλλάξει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!εκανα χτες την Β επιπεδου!ολα ητανε τέλεια με την μπουμπου αλλα οταν έφτασε στις μητριαιες αρτηρίες μου αναστέναζε!ειμαι πάνω από το όριο αντίστασης και μου είπε οτι έχω κίνδυνο για προεκλαμψία και υπολειπομενη ανάπτυξη εμβρύου και να ελέγχω συχνά πίεση και γενική ούρων για την ύπαρξη πρωτεινουριας και λευκώματος!σκωτσεζικο ντους καθε φορά!εκει που πάω να χαρώ πάντα μια σκιά!!!!τι να πω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι; Όσες κάνετε αντιπηκτικές ενεσεις έχετε κάποιο θέμα; 2 μέρες τώρα με πονάνε σαν μελανιές και πρηζετει ελαφρα γύρω γύρω το σημείο,,, κάνω κάτι λάθος! Τις κάνω όπως τις έκανα στην αρχή δεν ξέρω τι έχει αλλάξει 

Εγώ δεν εχω κανενα θεμα ρε κοριτσι κ αν θυμαμαι καλα τις ιδιες κανουμε;clexane..εχω παρει κ το κολλαι κ ολα μια χαρα...3 δακτυλα απο τον αφαλο τις κανω κ απλα τωρα ο αφαλος ανεβηκε.εχω 2/3 μελανιες το πολυ..δε πονεσα ποτε,ουτε οταν τη κανω.δε θυμαμαι αν στο ειχα πει παλια σε μια ετ  εκανα ιβορ κ ειχα πεθανει...μηπως ειναι και το σημειο που επανελαβες;!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamaa35 είπε:

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!εκανα χτες την Β επιπεδου!ολα ητανε τέλεια με την μπουμπου αλλα οταν έφτασε στις μητριαιες αρτηρίες μου αναστέναζε!ειμαι πάνω από το όριο αντίστασης και μου είπε οτι έχω κίνδυνο για προεκλαμψία και υπολειπομενη ανάπτυξη εμβρύου και να ελέγχω συχνά πίεση και γενική ούρων για την ύπαρξη πρωτεινουριας και λευκώματος!σκωτσεζικο ντους καθε φορά!εκει που πάω να χαρώ πάντα μια σκιά!!!!τι να πω.....

Οπα ! :-( Θα χεις τρελαθει.ποσο σου εβγαλε οριο;δε κανεις γενικη ουρων κ αιματος καθε μηνα;θα τσεκαρεις κ πιεση..σαλοσπιρ δε παιρνεις; Μηπως να πας και σε δευτερο γιατρο;εγω θα κανω σε 2 γιατρους.αυτο το ζητα ο εξωσωματικος μου απο ολες του τις γυναικες.αλλα κ να μη το ζηταγε απο μονη μου θα το εκανα οπως κ στην αυχενικη..οποτε 1η οταν θα ειμαι 20+3 κ 2η 21+5 θελει αυτη τη διαφορα για να δει αναπτυξη και επισης αν δε δει κατι ο ενας γιατρος να το δει ο αλλος,να γινει κ συγκριση τελοσπαντων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Εγώ δεν εχω κανενα θεμα ρε κοριτσι κ αν θυμαμαι καλα τις ιδιες κανουμε;clexane..εχω παρει κ το κολλαι κ ολα μια χαρα...3 δακτυλα απο τον αφαλο τις κανω κ απλα τωρα ο αφαλος ανεβηκε.εχω 2/3 μελανιες το πολυ..δε πονεσα ποτε,ουτε οταν τη κανω.δε θυμαμαι αν στο ειχα πει παλια σε μια ετ  εκανα ιβορ κ ειχα πεθανει...μηπως ειναι και το σημειο που επανελαβες;!!

Τις inohep κάνω εγώ.,, γενικά με πονούσε το φάρμακο μόνο στην αρχή αλλά μετά το έκανα πιο αργά και ήμουν κομπλέ δεν είχα θέμα,,, δεν ξέρω γιατί αυτές τις μέρες,,, σκέφτομαι μήπως έτυχε και έπεσα  σε κανένα Αγγειακι ,,, αλλά δυο μέρες σερί; Και κάνω εναλλάξ μια από την μια μια από την άλλη!!! Ελπίζω απλά να έτυχε και να περάσει!!! Σ ευχαριστώ για την απάντηση ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mamaa35 είπε:

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!εκανα χτες την Β επιπεδου!ολα ητανε τέλεια με την μπουμπου αλλα οταν έφτασε στις μητριαιες αρτηρίες μου αναστέναζε!ειμαι πάνω από το όριο αντίστασης και μου είπε οτι έχω κίνδυνο για προεκλαμψία και υπολειπομενη ανάπτυξη εμβρύου και να ελέγχω συχνά πίεση και γενική ούρων για την ύπαρξη πρωτεινουριας και λευκώματος!σκωτσεζικο ντους καθε φορά!εκει που πάω να χαρώ πάντα μια σκιά!!!!τι να πω.....

Σοκ!!!! Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Επειδή είχαμε πει που θα πας Σε κοίταξαν και οι 2 και συμφώνησαν; Σου έδωσαν μεγάλο ποσοστό να συμβεί αυτό; Γενική ούρων θέλει πιο συχνά από μήνα; Θα πάρεις και ένα πιεσόμετρο και θα μετράς.,, σου είπε να προσεχείς κάτι να το αποφύγεις; Τι να πω βρε κοριτσάκι μου.,,, υπομονή,,, ελπίζω να μην συμβούν αυτά που είπε και να είναι απλά ένα ποσοστό που σε βάζει  σε διαδικασία Άγχους βέβαια αλλά να το αποφύγεις! Εύχομαι τα καλύτερα για εσένα και το μπεμπακι σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι; Όσες κάνετε αντιπηκτικές ενεσεις έχετε κάποιο θέμα; 2 μέρες τώρα με πονάνε σαν μελανιές και πρηζετει ελαφρα γύρω γύρω το σημείο,,, κάνω κάτι λάθος! Τις κάνω όπως τις έκανα στην αρχή δεν ξέρω τι έχει αλλάξει 

Κι εγώ όλο μελανιές είμαι κ όντως πονάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mamaa35 είπε:

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!εκανα χτες την Β επιπεδου!ολα ητανε τέλεια με την μπουμπου αλλα οταν έφτασε στις μητριαιες αρτηρίες μου αναστέναζε!ειμαι πάνω από το όριο αντίστασης και μου είπε οτι έχω κίνδυνο για προεκλαμψία και υπολειπομενη ανάπτυξη εμβρύου και να ελέγχω συχνά πίεση και γενική ούρων για την ύπαρξη πρωτεινουριας και λευκώματος!σκωτσεζικο ντους καθε φορά!εκει που πάω να χαρώ πάντα μια σκιά!!!!τι να πω.....

Έχεις κίνδυνο είπε, όχι ότι θα συμβεί. Μην αγχώνεσαι, ακολούθησε πιστά τις οδηγίες του γιατρού και όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι; Όσες κάνετε αντιπηκτικές ενεσεις έχετε κάποιο θέμα; 2 μέρες τώρα με πονάνε σαν μελανιές και πρηζετει ελαφρα γύρω γύρω το σημείο,,, κάνω κάτι λάθος! Τις κάνω όπως τις έκανα στην αρχή δεν ξέρω τι έχει αλλάξει 

Και μένα κάποιες φορές έχει κάνει μελανια, αλλά δε με πόναγε, μόνο όταν την κάνω κάποιες φορές. Ίσως έχεις πετύχει κανένα αγγειακό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Τις inohep κάνω εγώ.,, γενικά με πονούσε το φάρμακο μόνο στην αρχή αλλά μετά το έκανα πιο αργά και ήμουν κομπλέ δεν είχα θέμα,,, δεν ξέρω γιατί αυτές τις μέρες,,, σκέφτομαι μήπως έτυχε και έπεσα  σε κανένα Αγγειακι ,,, αλλά δυο μέρες σερί; Και κάνω εναλλάξ μια από την μια μια από την άλλη!!! Ελπίζω απλά να έτυχε και να περάσει!!! Σ ευχαριστώ για την απάντηση ! 

Ε ναι ετυχε μαλλον αγγειο που λες..αν συνεχισει ...(γιατί εχουμε ακομα καιρο) ρωτα μηπως αλλαξεις κ κανεις  τις clexane?! Ειναι σαν να μη κανω ,φοβερο πραγμα..καλημερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ioann89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Πως είστε ; Τ κάνετε; 

Καλησπερα κοριτσι μου!! Καλα μια χαρα, εσυ; πως εισαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου!! Καλα μια χαρα, εσυ; πως εισαι;

Καλά είμαι και εγώ!!! Ήσυχα στο σπίτι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ioann89 είπε:

Καλά είμαι και εγώ!!! Ήσυχα στο σπίτι!!! 

Κ εγω το ιδιο!! Περιμενω τον αντρα μου να σχολασει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κ εγω το ιδιο!! Περιμενω τον αντρα μου να σχολασει!

Εμένα σχόλασε νωρίς .,, φάγαμε και κοιμάται.,,! Πάλι τηλεόραση βλέπω 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ioann89 είπε:

Εμένα σχόλασε νωρίς .,, φάγαμε και κοιμάται.,,! Πάλι τηλεόραση βλέπω 😂😂

Χαχα αστα αυτη η τηλεοραση πια εχει γινει κολλητη😜 τι να κανουμε; μετα δεν θα χουμε χρονο λογικα με τα μπεμπακια μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Χαχα αστα αυτη η τηλεοραση πια εχει γινει κολλητη😜 τι να κανουμε; μετα δεν θα χουμε χρονο λογικα με τα μπεμπακια μας!!

Ναι μωρε!!!!  Αλλά καλύτερα απασχολημένες !!! ❤️❤️❤️❤️Ανυπομονώ για αυτήν την μωρουδιλα!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Ναι μωρε!!!!  Αλλά καλύτερα απασχολημένες !!! ❤️❤️❤️❤️Ανυπομονώ για αυτήν την μωρουδιλα!!  

Πωπω κ εγω απο τωρα ανυπομωνω😊🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...