Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια αρχες του 2021


Recommended Posts

στις πριν 20 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου, με το καλό ο μπόμπιρας!! Εγώ συνήθως τρώω σαλάτες ενισχυμένες ή γιαούρτι με μέλι φυστικοβουτυρο κλπ ή και τίποτα αν δεν πεινάω καθόλου. Μην ανησυχείς τα μωράκια μας αυτά που χρειάζονται θα τα πάρουν είτε φάμε είτε όχι. Απλά αν δεν τρως σε ξεζουμίζει. Οσον αφορά τα κιλά θεωρώ πως όλα είναι σχετικά. Ανάλογα με το ποσα ξεκίνησες και τι περιθώριο σου έχει δώσει ο γιατρός. Μη συγκρίνεις με τις άλλες. Αν ο γιατρός σου λέει πως είσαι οκ δεν έχεις να αγχώνεσαι για τίποτα !! 

Ρε κορίτσια πως το κάνετε αυτό να μην τρώτε; Όσες φορές προσπάθησα να Μην φάω Καθόλου η να φάω λιγότερο με είχε πιάσει τέτοιος πονοκέφαλος που δεν έβλεπα μπροστά μου! Και μόλις έβαζα έστω μια μπουκιά ηρεμούσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Ρε κορίτσια πως το κάνετε αυτό να μην τρώτε; Όσες φορές προσπάθησα να Μην φάω Καθόλου η να φάω λιγότερο με είχε πιάσει τέτοιος πονοκέφαλος που δεν έβλεπα μπροστά μου! Και μόλις έβαζα έστω μια μπουκιά ηρεμούσα! 

Χαχαχαχα δεν ξέρω τι να σου πω.. Εκεί στην 5η-6η εβδομάδα κύησης μου είχε ανοίξει τρομερά η όρεξη. Ε λοιπόν έτρωγα μόνο αυτά που έπρεπε κ αυτό ήταν μια βδομάδα υπόθεση. Από κει κ πέρα δεν μου άνοιξε παραπάνω η όρεξη. Τώρα κ με τις καούρες δεν μπορώ να φάω πολύ ή κάτι περίεργο, αν το κάνω βλαστημάω την ώρα κ τη στιγμή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Iwannab91 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!έχω καιρό να μπω και αισίως έχω φτάσει στην 23η εβδομάδα και έχω και αγοράκι τελικά ♡♡♡έχω να κάνω ρωτήσω το εξής...αρχικά μόνο εγώ έχω πάρει 8 κιλά έως ώρας;;γιατί όλες διαβάζω ότι τα πάτε πολύ καλύτερα!ηθελε να ρωτήσω αν μπορείτε να μου δώσετε υγιεινές ιδέες για βραδινό που κανουν καλό και για το μωράκι!!με το καλό να μας έρθουν τα μικρουλια μας 😍😍😍😘

Γεια σου κοριτσι μου, με το καλο να ειναι ο μπεμπουλης σου😊 εε μη το λες πανω κατω περιπου εκει ειμαστε, αλλα ειναι κ αναλογα η καθεμια μας παιζουν ρολο πολλα!! Εγω για βραδυ τρωω γιαουρτι η γαλα με κορν φλειξ, καμια σαλατα που μπορει να βαλω κ λιγο κοτοπουλο μεσα καμια φορα, ντακο με νροματα κ φετα τετοια, δεν ξερω αν ειναι τα ιδανικα αλλα προσπαθω να μη τρωω βαρια η κανονικο φαι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Χαχαχαχα δεν ξέρω τι να σου πω.. Εκεί στην 5η-6η εβδομάδα κύησης μου είχε ανοίξει τρομερά η όρεξη. Ε λοιπόν έτρωγα μόνο αυτά που έπρεπε κ αυτό ήταν μια βδομάδα υπόθεση. Από κει κ πέρα δεν μου άνοιξε παραπάνω η όρεξη. Τώρα κ με τις καούρες δεν μπορώ να φάω πολύ ή κάτι περίεργο, αν το κάνω βλαστημάω την ώρα κ τη στιγμή.. 

Κατάλαβα!!!  Εγώ για βραδινό τρώω συνήθως σαλάτα με μια φέτα ψωμί ολικής και λίγο τυρί . Η σαλάτα και αυγό! Και πριν τον ύπνο πίνω ένα ποτήρι γάλα και μηλο η λίγα αμύγδαλα! Γενικά δεν ξεφεύγω ! Παραπάνω δεν μπορώ να φάω η αλήθεια είναι γιατί μετά νιώθω το στομάχι ότι δεν χωράει άλλο πραγματικά σαν να τεντώνεται να σκάσει!!! 🤣🤣 πρωινό και απογευματινο φρούτο +ξηρόυς καρπούς και πρωινό έχω διάφορες επιλογές! Έφαγα και μια φορά κρουασάν την μέρα που πήγα στην κλινική μου το πήρε ο άντρας μου να ξεαγχωθω ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Iwannab91 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!έχω καιρό να μπω και αισίως έχω φτάσει στην 23η εβδομάδα και έχω και αγοράκι τελικά ♡♡♡έχω να κάνω ρωτήσω το εξής...αρχικά μόνο εγώ έχω πάρει 8 κιλά έως ώρας;;γιατί όλες διαβάζω ότι τα πάτε πολύ καλύτερα!ηθελε να ρωτήσω αν μπορείτε να μου δώσετε υγιεινές ιδέες για βραδινό που κανουν καλό και για το μωράκι!!με το καλό να μας έρθουν τα μικρουλια μας 😍😍😍😘

Μια χαρά είναι τα 8!εγω πήρα πιο πολλά από εσένα 🤣🤣 Ποσα σου είπε ο γιατρός σου ότι μπορεις να πάρεις; Με το καλό το αγοράκι σου 💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Κατάλαβα!!!  Εγώ για βραδινό τρώω συνήθως σαλάτα με μια φέτα ψωμί ολικής και λίγο τυρί . Η σαλάτα και αυγό! Και πριν τον ύπνο πίνω ένα ποτήρι γάλα και μηλο η λίγα αμύγδαλα! Γενικά δεν ξεφεύγω ! Παραπάνω δεν μπορώ να φάω η αλήθεια είναι γιατί μετά νιώθω το στομάχι ότι δεν χωράει άλλο πραγματικά σαν να τεντώνεται να σκάσει!!! 🤣🤣 πρωινό και απογευματινο φρούτο +ξηρόυς καρπούς και πρωινό έχω διάφορες επιλογές! Έφαγα και μια φορά κρουασάν την μέρα που πήγα στην κλινική μου το πήρε ο άντρας μου να ξεαγχωθω ! 

Βρε κ γω θα φάω γλυκό. Γενικά δεν στερούμαι κάτι όταν θέλω να φάω κάτι θα το φάω τέλος! Απλά έχω κόψει το απ έξω γιατί δε μου κάθεται καλά στο στομάχι. Από κει κ πέρα κοριτσάκι μου εσυ με το διαβήτη δεν κάνει να μείνεις νηστική!! Εγώ τρώω όπως να ναι κ όταν πεινασω γιατί θεωρητικα δεν έχω κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Βρε κ γω θα φάω γλυκό. Γενικά δεν στερούμαι κάτι όταν θέλω να φάω κάτι θα το φάω τέλος! Απλά έχω κόψει το απ έξω γιατί δε μου κάθεται καλά στο στομάχι. Από κει κ πέρα κοριτσάκι μου εσυ με το διαβήτη δεν κάνει να μείνεις νηστική!! Εγώ τρώω όπως να ναι κ όταν πεινασω γιατί θεωρητικα δεν έχω κάτι.

Έχεις ένα δίκαιο!!! Πρέπει να τηρώ τα τρίωρα αυστηρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Μια χαρά είναι τα 8!εγω πήρα πιο πολλά από εσένα 🤣🤣 Ποσα σου είπε ο γιατρός σου ότι μπορεις να πάρεις; Με το καλό το αγοράκι σου 💙💙💙

Ο γιατρός γενικά μου είπε ότι μέχρι 15 του φαίνονται εντάξει αλλά μέχρι 15...εγώ είχα πολύ όρεξη τον πρώτο καιρό πεινούσα πάρα πολύ!Τώρα όσο περνάει ο καιρός δν έχω ούτε λιγουρες ούτε τπτ ..κ δν Ζητάω καθόλου γλυκά..μόνο αλμυρά.. απλά τ βράδυ δεν ξέρω τι μα τρώω...θα δοκιμάσω σαλάτες κι άλλες κ αν έχετε κ άλλες ιδέες να μ.δωσετε πολύ ευχαρίστως...Εσύ πόσα είχες πάρει!?Επίσης τώρα έχεις γεννήσει?γιατί δεν κατάλαβα από το post...Ευχαριστώ πολύ για τομ μπέμπακο τον περιμένω πως κ πως αν και ακόμα δεν το έχω συνειδητοποίησει πλήρως να πω την αλήθεια χιχι 😍😍😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Γεια σου κοριτσι μου, με το καλο να ειναι ο μπεμπουλης σου😊 εε μη το λες πανω κατω περιπου εκει ειμαστε, αλλα ειναι κ αναλογα η καθεμια μας παιζουν ρολο πολλα!! Εγω για βραδυ τρωω γιαουρτι η γαλα με κορν φλειξ, καμια σαλατα που μπορει να βαλω κ λιγο κοτοπουλο μεσα καμια φορα, ντακο με νροματα κ φετα τετοια, δεν ξερω αν ειναι τα ιδανικα αλλα προσπαθω να μη τρωω βαρια η κανονικο φαι!! 

Ευχαριστώ πολυυυ!!!!♡♡♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια, 

Αυριο θα πάω να κανω καμπύλη... Πριν απο την εξεταση εσεις αποφεύγατε καποια τροφή; 

Επισης εχω αρχισει να βγαζω ελαχιστο διαφανο υγρό απο το στηθος... Ειναι το πρωτογαλα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Kallia13 είπε:

Καλησπερα κοριτσια, 

Αυριο θα πάω να κανω καμπύλη... Πριν απο την εξεταση εσεις αποφεύγατε καποια τροφή; 

Επισης εχω αρχισει να βγαζω ελαχιστο διαφανο υγρό απο το στηθος... Ειναι το πρωτογαλα; 

Ναιιιι.. να μην πειράζεις τις θηλές σου τώρα! Προκαλεί συσπάσεις! 
δεν έκανα καμπύλη τώρα αλλά πολύ νωρίς! Αν μπορώ να σ δώσω μια συμβουλή είναι να μην έχεις πολλές ώρες νηστική αλλά σίγουρα 8. Να πας μια ώρα αφού ξύπνησεις! Και να κοιμηθείς χωρίς άγχος! Το άγχος στις εγκυμονούσες εμφανίζεται στο πρωινό σάκχαρο! Δεν είμαι ειδικός και εννοείται δεν ξέρω αν είναι σωστά αυτά που λέω . Τι έχω προσέξει από τις δικές μου μετρησεις και συζητήσεις με τον γιατρό ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Ναιιιι.. να μην πειράζεις τις θηλές σου τώρα! Προκαλεί συσπάσεις! 
δεν έκανα καμπύλη τώρα αλλά πολύ νωρίς! Αν μπορώ να σ δώσω μια συμβουλή είναι να μην έχεις πολλές ώρες νηστική αλλά σίγουρα 8. Να πας μια ώρα αφού ξύπνησεις! Και να κοιμηθείς χωρίς άγχος! Το άγχος στις εγκυμονούσες εμφανίζεται στο πρωινό σάκχαρο! Δεν είμαι ειδικός και εννοείται δεν ξέρω αν είναι σωστά αυτά που λέω . Τι έχω προσέξει από τις δικές μου μετρησεις και συζητήσεις με τον γιατρό 

Γενικα δεν τις πειράζω... Προχθες παρατήρησα οτι υπάρχει κατι ξεραμενο και απο περιέργεια τη πίεσα να δω αν όντως ειναι αυτο... 

Γενικα εχω ενας αγχος με το ζαχαρο... Λεω να αποφύγω το βραδυ τον υδατανθρακα και να φαω μια ομελετα μονο με αυγα και λιγο Ντομάτα σαλατα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Kallia13 είπε:

Καλησπερα κοριτσια, 

Αυριο θα πάω να κανω καμπύλη... Πριν απο την εξεταση εσεις αποφεύγατε καποια τροφή; 

Επισης εχω αρχισει να βγαζω ελαχιστο διαφανο υγρό απο το στηθος... Ειναι το πρωτογαλα; 

Κ εμενα μου την εγραψε τη Δευτερα που πηγα κ τον ρωτησα και μου ειπε την προηγουμενη μερα να μην φαω υδατανθρακες!! Οσο για το στηθος ναι το πρωτογαλα ειναι μην σε αγχωνει😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κ εμενα μου την εγραψε τη Δευτερα που πηγα κ τον ρωτησα και μου ειπε την προηγουμενη μερα να μην φαω υδατανθρακες!! Οσο για το στηθος ναι το πρωτογαλα ειναι μην σε αγχωνει😊

Γενικά το ζαχαρο σου πως είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Kallia13 είπε:

Γενικά το ζαχαρο σου πως είναι; 

Στην αρχη ειχα 97 νηστειας αλλα μετα εστρωσε και τωρα ειναι νορμαλ!! Εσενα ειναι τσιμπημενο; εγω κατεληξα οτι μου το ανεβαζε το αγχος μου, το επηρεαζει πολυ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Στην αρχη ειχα 97 νηστειας αλλα μετα εστρωσε και τωρα ειναι νορμαλ!! Εσενα ειναι τσιμπημενο; εγω κατεληξα οτι μου το ανεβαζε το αγχος μου, το επηρεαζει πολυ!! 

Εμενα είναι απο 75 εως 78 στις εξετάσεις που έχω κάνει απο την αρχή της εγκυμοσυνης μεχρι σημερα... 

Εκανα και γλυκοζυλιωμενη το προηγούμενο μηνα και ηταν 4.7 με φυσ. Τιμες 4.5 εως 6.2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Στην αρχη ειχα 97 νηστειας αλλα μετα εστρωσε και τωρα ειναι νορμαλ!! Εσενα ειναι τσιμπημενο; εγω κατεληξα οτι μου το ανεβαζε το αγχος μου, το επηρεαζει πολυ!! 

Εννοείται το άγχος ανεβάζει πολύ το σάκχαρο! Δεν ξέρω αν είναι σωστό να μην τρως καθόλου υδατάνθρακα πριν την μέτρηση, γιατί τις άλλες μέρες θα τρως πως θα ξέρεις τι γίνεται; Σκοπός είναι να είναι καλές οι τιμές με κανονική  διατροφή ! Αλλά εννοείται θα ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας!!! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ioann89 είπε:

Εννοείται το άγχος ανεβάζει πολύ το σάκχαρο! Δεν ξέρω αν είναι σωστό να μην τρως καθόλου υδατάνθρακα πριν την μέτρηση, γιατί τις άλλες μέρες θα τρως πως θα ξέρεις τι γίνεται; Σκοπός είναι να είναι καλές οι τιμές με κανονική  διατροφή ! Αλλά εννοείται θα ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας!!! 
 

Αυτο σκεφτομουν και εγω.. Τις καθημερινες τρωω στανταρ ενα τοστ.. Μαυρο ψωμι βεβαια (δεν ξερω αν βοηθάει στο ζάχαρο )... Απλα ειπα απο το μεσημέρι και μετα να μην φαω υδατανθρακα... Στο δεκατιανο εφαγα κανονικά το τοστακι μου πάντως... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kallia13 είπε:

Εμενα είναι απο 75 εως 78 στις εξετάσεις που έχω κάνει απο την αρχή της εγκυμοσυνης μεχρι σημερα... 

Εκανα και γλυκοζυλιωμενη το προηγούμενο μηνα και ηταν 4.7 με φυσ. Τιμες 4.5 εως 6.2.

Ουυ μια χαρα εισαι πολυ καλα!! Μην σε αγχωνει καθολου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Εννοείται το άγχος ανεβάζει πολύ το σάκχαρο! Δεν ξέρω αν είναι σωστό να μην τρως καθόλου υδατάνθρακα πριν την μέτρηση, γιατί τις άλλες μέρες θα τρως πως θα ξέρεις τι γίνεται; Σκοπός είναι να είναι καλές οι τιμές με κανονική  διατροφή ! Αλλά εννοείται θα ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας!!! 
 

Να σου πω κ εγω το σκεφτηκα αυτο που λες, γτ οκ ζυμαρικα κτλ τρωμε σπανια και ολικης ολα, αλλα κανα παξιμαδακι με το φαι θα το φαω η κανα τοστακι!! Τι να πω κ εγω δεν ξερω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ουυ μια χαρα εισαι πολυ καλα!! Μην σε αγχωνει καθολου!!

Με αγχωνει γιατί μπορει να φαινεται καλες οι τιμες αλλα κάποιες φορες οταν κανεις καμπύλη δείχνει και προδιάθεση στο διαβητη.. Είχα κανει και πριν 6 χρόνια στα 19 μου καμπυλη αλλα ηταν καλη.. Ελπίζω να ειναι και αυτη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Να σου πω κ εγω το σκεφτηκα αυτο που λες, γτ οκ ζυμαρικα κτλ τρωμε σπανια και ολικης ολα, αλλα κανα παξιμαδακι με το φαι θα το φαω η κανα τοστακι!! Τι να πω κ εγω δεν ξερω!

Παξιμαδι τρωω και εγώ καθε βραδυ... Το εχω καθιερωση.. Ντοματα, παξιμαδι, φετα και ελιτσες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kallia13 είπε:

Με αγχωνει γιατί μπορει να φαινεται καλες οι τιμες αλλα κάποιες φορες οταν κανεις καμπύλη δείχνει και προδιάθεση στο διαβητη.. Είχα κανει και πριν 6 χρόνια στα 19 μου καμπυλη αλλα ηταν καλη.. Ελπίζω να ειναι και αυτη... 

Οχι αγαπη μου νομιζω καποιο δειγμα θα ειχες, μην το πολυ σκεφτεσαι γτ το αγχος το αυξανει το σαγχαρο!! Εγω κ πριν την εγκυμοσυνη ειχα καποιες φορες τσιμπημενο, κ μια προδιαθεση στην αντισταση ινσουλινης κ με αγχωνε κ εμενα στην αρχη! Αλλα εφοσον οι εξετασεις ειναι καλες ελπιζω οτι κ η καμπυλη θα ειναι καλη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kallia13 είπε:

Παξιμαδι τρωω και εγώ καθε βραδυ... Το εχω καθιερωση.. Ντοματα, παξιμαδι, φετα και ελιτσες... 

Ναι κ εγω το τρωω αυτο συχνα, σαν ντακακια με ντοματα κ φετα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...