Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλω να θηλάσω....


Recommended Posts

@Karmeliet ε πες τα! Με τ καλο τ μωρακι σου!

@Sofi90 καμια μα καμια απολύτως δ ειπε στην κοπελα να μη θηλάσει. Εμενα κανεις ποτέ δ με συμβούλεψε τ ίδιο. Για μενα η τοποθέτηση σου υπέρ τ θηλασμού ηταν πολύ σωστη. Ειπες ολα τ θετικα χωρις να προσβάλλεις καμια. Αλλα να λεει η αλλη κοπελα οτι οποία δ θηλασει ειναι ανευθυνη; οτι λυπάται για τα μωρακια π δ θηλασαν; παμε καλα τωρα; κ γω κανονικά θα ελεγα ότι λυπάμαι ολα τα μωρακια που μεγαλώνουν με στενομυαλες μαμαδες. Που θεωρούν πως ο θηλασμος είναι τ μεγαλύτερο κατορθωμα στη ζωη τους κ ο μόνος τρόπος να ανεβαινει η αυτοπεποίθηση τους! Αλλα δ τα λυπάμαι γτ οσο κ να προσπαθουν να δειχτουν μεσα απο τ θηλασμό πιστευω πως ολες οι μαμαδες τ ιδιο αγαπάνε τα παιδακια τους. Όπως είπες κ συ ναι ο ανθρωπος ειναι ον θηλαστικό κ κάνει αυτο π ορισε η φυση. Οπως ειπε κ η @Anna89 δεν ανακαλυψαμε κ την πυρίτιδα. Απο κει κ περα όμως κ τα θηλαστικά μολις αρχισουν τα τρωνε τα μικρα τους κόβουν τ θηλασμο. Αλλα δ καθομαθ να κρινω αυτες π θηλάζουν τα τρίχρονα ετσι δ κρίνω κ εκεινες π δ θηλασαν ουτε μια μερα.

@Anna89 μα γτ; φυσικα κ είναι ο 2ος Αϊνστάιν 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Η διαφορα ειναι στα μωρα και αυτο που γεννήθηκε φυσιολογικά υπερτερεί..

 

Καλησπερα, δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα και συγνωμη αν ακουστω κακιά.  Μπορεις να μου πεις που ακριβως υστερει το παιδι μου που γεννηθηκε με καισαρικη; (για ιατρικους λογους, οχι απο επιλογη). Είναι λιγοτερο έξυπνο; λιγοτερο όμορφο; τι; καλό θα ήταν πριν γραψουμε κατι, μια λέξη,να ξέρουμε τι σημαίνει. Ναι, τα παιδια που γεννιουνται με καισαρική είναι πιο επιρρεπή σε κάποιες ασθένειες, όπως του αναπνευστικού, πχ άσθμα αλλά δεν υστερούν σε ανάπτυξη σωματική η πνευματικη. Το παιδι μου γεννηθηκε με καισαρική και κόντεψα να το χάσω. Παρόλα αυτά ανέρρωσε, πήρε βάρος, έμαθε να θηλάζει παρόλο που τής έδωσαν μπιμπερό και ειναι ενα πανέμορφο χαμογελαστό μωρό. Κανένα μωρό που γεννήθηκε φυσιολογικά δεν υπερτερεί του δικού μου μικρού θαύματος, λυπάμαι...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/5/2020 at 8:57 ΜΜ, ο/η AnaKok είπε:

Καλησπερα, δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα και συγνωμη αν ακουστω κακιά.  Μπορεις να μου πεις που ακριβως υστερει το παιδι μου που γεννηθηκε με καισαρικη; (για ιατρικους λογους, οχι απο επιλογη). Είναι λιγοτερο έξυπνο; λιγοτερο όμορφο; τι; καλό θα ήταν πριν γραψουμε κατι, μια λέξη,να ξέρουμε τι σημαίνει. Ναι, τα παιδια που γεννιουνται με καισαρική είναι πιο επιρρεπή σε κάποιες ασθένειες, όπως του αναπνευστικού, πχ άσθμα αλλά δεν υστερούν σε ανάπτυξη σωματική η πνευματικη. Το παιδι μου γεννηθηκε με καισαρική και κόντεψα να το χάσω. Παρόλα αυτά ανέρρωσε, πήρε βάρος, έμαθε να θηλάζει παρόλο που τής έδωσαν μπιμπερό και ειναι ενα πανέμορφο χαμογελαστό μωρό. Κανένα μωρό που γεννήθηκε φυσιολογικά δεν υπερτερεί του δικού μου μικρού θαύματος, λυπάμαι...!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Να σου ζησει η μικρη σου μαχητρια!

Δεν μου ακουγεσαι κακιά καθολου.Και η μικρη μου με καισαρική γεννήθηκε οχι απο επιλογη δικια μου,ουτε ομως ηταν αναγκαια.Δεν νιωθω οτι υστερει σωματικα η πνευματικα εναντι καποιου μωρου που γεννηθηκε φυσιολογικά αλλα εχει περισσοτερες πιθανοτητες στο μέλλον να παθει διαβητη,η ασθμα και δεν θυμαμαι τι αλλο.Γι'αυτο ειπα υπερτερει το μωρο που γεννηθηκε φυσιολογικά.Στα ποσοστά.

Σε ευχαριστώ! Η ενσταση μου ηταν στην λέξη "υπερτερεί" 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Να σου ζησει η μικρη σου μαχητρια!

Δεν μου ακουγεσαι κακιά καθολου.Και η μικρη μου με καισαρική γεννήθηκε οχι απο επιλογη δικια μου,ουτε ομως ηταν αναγκαια.Δεν νιωθω οτι υστερει σωματικα η πνευματικα εναντι καποιου μωρου που γεννηθηκε φυσιολογικά αλλα εχει περισσοτερες πιθανοτητες στο μέλλον να παθει διαβητη,η ασθμα και δεν θυμαμαι τι αλλο.Γι'αυτο ειπα υπερτερει το μωρο που γεννηθηκε φυσιολογικά.Στα ποσοστά.

Θα στο ξανα πω. 

Χρησιμοποιείς λάθος την λέξη. Βλέπεις ότι στο ξανα λένε. 

Ας πω κ εγώ τα παιδιά που μεγαλώνουν με σκυλιά υπερτερούν 

Και να σου ποσταρω έρευνες π δείχνουν ότι τα μωρα π μεγαλώνουν με σκυλιά έχουν λιγότερες πιθανότητες να αρρωσταινουν κ ως παιδιά κ ως ενήλικες και χτίζουν καλύτερο ανασοποιητικο. 

Δίκιο θα έχω, υπάρχουν αυτα τα δεδομένα και; 

Υπερτερεί το μωρό με το σκυλι; 

Όχι βέβαια. 

Αν απλά τοσα σχόλια πριν είχες παραδεχτεί ότι ηταν λάθος αυτο οπως το είπες θα είχες γλυτώσει πολυ κόπο. 

 

Σκέψου το για το μέλλον. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η AnaKok είπε:

Καλησπερα, δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα και συγνωμη αν ακουστω κακιά.  Μπορεις να μου πεις που ακριβως υστερει το παιδι μου που γεννηθηκε με καισαρικη; (για ιατρικους λογους, οχι απο επιλογη). Είναι λιγοτερο έξυπνο; λιγοτερο όμορφο; τι; καλό θα ήταν πριν γραψουμε κατι, μια λέξη,να ξέρουμε τι σημαίνει. Ναι, τα παιδια που γεννιουνται με καισαρική είναι πιο επιρρεπή σε κάποιες ασθένειες, όπως του αναπνευστικού, πχ άσθμα αλλά δεν υστερούν σε ανάπτυξη σωματική η πνευματικη. Το παιδι μου γεννηθηκε με καισαρική και κόντεψα να το χάσω. Παρόλα αυτά ανέρρωσε, πήρε βάρος, έμαθε να θηλάζει παρόλο που τής έδωσαν μπιμπερό και ειναι ενα πανέμορφο χαμογελαστό μωρό. Κανένα μωρό που γεννήθηκε φυσιολογικά δεν υπερτερεί του δικού μου μικρού θαύματος, λυπάμαι...!!!

εγώ θα μιλήσω πιο ωμά από σένα κορίτσι μου τι ανηκουστα και τι αμορφωτα πράγματα είναι αυτά είναι σαν να ακούω να μιλανε οι γιαγιάδες έλεος πια και εγώ με καισαρική γέννησα και για να το δει αυτό η κοπέλα που μπήκε να γράφει οτι υπερτερεί μια φυσιολογική γέννα απο την καισαρική σε τι ακριβώς υπερτερεί εγώ αν γεννουσα φυσιολογικα θα πέθαινε το παιδου λόγω ενος προβλήματος που Εχω επίσης το μωρό μου γεννήθηκε με καισαρική και λόγω τπυ δικού μου πρόβληματος το τονίζω εκατσε στην Μενν δεν μπόρεσα να θηλάζω διότι σπάθα ρήξη χολής και εκανα δυο χειρουργεια και επίσης σημερα είναι ένας ζωηρός μπομπιρακος και κούκλος έλεος πια @Sofi90ρε κορίτσι εκανες ωρα να το σκεφτείς αυτό να το γράψεις πες μου αλήθεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι πολύ καιρό στο φόρουμ και αποφεύγω τέτοιες συζητήσεις γιατί πάντα γίνεται χαμός και δε νομίζω ότι βοηθάει κανείς τις θεματοθετριες έτσι. 

Γέννησα δυο διδυμακια με καισαρική μετά από εξωσωματική γονιμοποίηση ( γιατί ναι στατιστικά και στην εξωσωματική τα παιδιά έχουν "μειονεκτήματα")  και δεν κατάφερα να τα θηλάσω αποκλειστικά ούτε να δώσω μητρικό πάνω από τρίμηνο αν και το ήθελα. 

Ευχαριστώ όλες τις κοπέλες που μου κοπανανε ότι βάσει στατιστικών τα παιδιά μου θα έχουν μειονεκτήματα σε σχέση με τα παιδιά που γεννήθηκαν με φυσιολογική σύλληψη, φυσιολογικό τοκετό και θήλασαν αποκλειστικά για σεβαστό διάστημα. 

Επίσης τις ευχαριστώ που μου καταδεικνύουν ότι δεν είμαι τόσο καλή μητέρα γιατί δεν θήλασα όσο θα έπρεπε, γιατί φρόντισα και με πήραν τα χρόνια και έκανα εξωσωματική και γιατί δεν κατάφερα να γεννήσω φυσιολογικά. Γιατί μην ξεχνιόμαστε  αλλιώς βιώνεις τη μητρότητα με το φυσιολογικό τοκετό και αλλιώς με την καισαρική. Με το φυσιολογικό τοκετό είσαι πιο "μάνα" τί να κάνουμε;

Ευτυχώς δεν επηρεάζομαι στο παραμικρό. Γνωρίζω αυτές τις στατιστικές τις οποίες μάλλον η χαζουλα αψήφισα και τί κακό θα βρει τα παιδιά μου δεν ξέρω...

Λυπάμαι μόνο τις κοπέλες που κάτω από την πίεση του επερχόμενου τοκετού, της λοχείας και της φροντίδας ενός νεογέννητου θα επηρεαστούν και θα στεναχωρηθουν χωρίς κανένα λόγο. 

Και που κάποιες άλλες ενώ έχουμε περάσει από αυτα τα στάδια και γνωρίζουμε την εύθραυστη ψυχολογία βρίσκουμε αφορμή να τις αγχωνουμε και να τις τρομοκρατούμε. 

Κορίτσια μη μασάτε! Θηλάζοντας ή μη με καισαρική ή με φυσιολογικό τοκετό με εξωσωματική ή με φυσιολογική σύλληψη χαρείτε τα μωρά σας. Έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας και θα είμαστε όλες οι καλύτερες μητέρες για τα παιδιά μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά κατάντησε κ αυτό το forum "μανουλες του φβ...."  Αν μπει μια μαμά ή μέλλουσα μαμά να διαβάσει ορισμένα σχόλια εδώ θέλει πολύ γερό στομάχι , αυτοπεποίθηση κ καλή ψυχολογία για να μην επηρεαστεί αρνητικά!!! Δεν νομίζω ότι πλέον μπορεί να με βοηθήσει σε κάτι το να είμαι μέλος κ να διαβάζω τι γράφεται γενικότερα....το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να απευθυνόμαστε στους ειδικούς γυναικολόγους-παιδιατρους κλπ για ότι μας απασχολεί...αν δεν εμπιστεύεστε τους γιατρούς σας αλλάξτε τους...πίσω από πληκτρολογια μην εμπιστεύεστε κανέναν!!! Μπαίνουν πετάνε την χολή τους κ γεια σας.... Τελευταία επίσκεψη μου σε αυτό το forum κ γενικότερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

@Penny89 Κατ'αρχάς να σου ζήσει η μικρη σου!Προσπερνω το οτι ειπες εμενα αμορφωτη αλλα ολη η επιστημονική κοινότητα αναφερεται στις παραπανω πιθανοτητες που εχει ενα μωρο το οποιο γεννηθηκε με καισαρικη να παθει καποιες ασθενειες στο μελλον και δεν νομιζω ολοι αυτοι οι επιστημονες να ειναι γιαγιάδες.Σαφως και η καισαρικη σώζει ζωες και είναι απαραίτητη οπου χρειάζεται γιατι γι'αυτό υπάρχει και εκει δεν σε ενδιαφερουν ουτε ποσοστά ουτε τίποτα,παρα μονο να ειναι ασφαλής μητερα και παιδί.Η δικια μου καισαρικη δεν ηταν σαν την δικη σου και δεν προκειται ποτέ να δεχτώ οτι μπορει το παιδι μου στο μέλλον να εχει καποια παθηση(ακομα και αν ειναι 10% η πιθανότητα) απλα επειδή εμπιστεύθηκα λάθος επιστημονα υγειας.

Λυπαμαι που σας αναστατωσα δεν επρεπε καθολου να αναφερθώ στο συγκεκριμενο θεμα γιατι δεν εχει καμια σχεση με το ποστ αυτό.

Να είστε καλα ολες!

 

Το σταματάω εδώ δεν θα χαλασω ουτε λίγο σάλιο απο αυτά που λες θα επρεπε μόνο να ντρέπεσαι τέλος πάντων καλη συνέχεια και για τους επιστήμονες θα σου έλεγα τιποτα αλλά τέλος πάντων τους είδα εγώ τους επιστήμονες η επιστήμη θα Μαέ φαει εμάς αντε γεια και πολλά σου είπα Εχω σοβαρότερα προβλήματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/c-section/about/pac-20393655

Οποία θέλει μπορεί να διαβάσει απο μια ΕΓΚΥΡΗ πηγή τα ρισκα για το μωρό απο μια καισαρική. 

Τωρα ολα τα υπόλοιπα έρευνες, φαντασιώσεις, υπέροχη του ενός ή του άλλου. Ας τα αφήσουμε για αυτούς π θέλουν να τρομοκρατούν. 

Κάτι π δεν έρχεται ως επιστημονικό δεδομένο απο έγκυρη πηγη και γενικά οταν διαβάζετε να γράφουν "υπάρχουν ενδείξεις" ή "έχει φανεί σε κάποιες περιπτώσεις" καί παρόμοιες φράσεις κλειδια, απ το ενα να σας μπαίνουν απ το αλλο να σας βγαίνουν. 

 

Τα επιστημονικά δεδομένα ειναι δεδομένα. Όχι υποθέσεις. 

Ολα αυτα για άσθμα διαβήτη κλπ ουδέποτε έχουν αποδειχτεί οτι έχουν άμεση σύνδεση με την καισαρική. Κατι π είναι απολύτως λογικό καθώς αυτες οι ασθένειες ειναι ΠΟΛΥΠΑΡΑΓΟΝΤΙΚΕΣ. 

Ελπίζω οι μέλλουσες μαμάδες να μην δίνουν σημασία σε τετοιες μπουρδες. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/c-section/about/pac-20393655

Οποία θέλει μπορεί να διαβάσει απο μια ΕΓΚΥΡΗ πηγή τα ρισκα για το μωρό απο μια καισαρική. 

Τωρα ολα τα υπόλοιπα έρευνες, φαντασιώσεις, υπέροχη του ενός ή του άλλου. Ας τα αφήσουμε για αυτούς π θέλουν να τρομοκρατούν. 

Κάτι π δεν έρχεται ως επιστημονικό δεδομένο απο έγκυρη πηγη και γενικά οταν διαβάζετε να γράφουν "υπάρχουν ενδείξεις" ή "έχει φανεί σε κάποιες περιπτώσεις" καί παρόμοιες φράσεις κλειδια, απ το ενα να σας μπαίνουν απ το αλλο να σας βγαίνουν. 

 

Τα επιστημονικά δεδομένα ειναι δεδομένα. Όχι υποθέσεις. 

Ολα αυτα για άσθμα διαβήτη κλπ ουδέποτε έχουν αποδειχτεί οτι έχουν άμεση σύνδεση με την καισαρική. Κατι π είναι απολύτως λογικό καθώς αυτες οι ασθενείς ειναι ΠΟΛΥΠΑΡΑΓΟΝΤΙΚΕΣ. 

Ελπίζω οι μέλλουσες μαμάδες να μην δίνουν σημασία σε τετοιες μπουρδες. 

 

 

Θα το ξαναπω και αν μια γυναικα εξαναγκάζεται να γεννήσει με καισαρική γιατί δεν υπάρχει άλλο τρόπος εκεί τι γίνεται της λιθοβολουμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Penny89 είπε:

Θα το ξαναπω και αν μια γυναικα εξαναγκάζεται να γεννήσει με καισαρική γιατί δεν υπάρχει άλλο τρόπος εκεί τι γίνεται της λιθοβολουμε;

Μήπως δεν ήθελες να κάνεις παράθεση το δικό μου; 

Εγω δεν είπα ποτέ τέτοιο πράγμα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μπλε είπε:

Μήπως δεν ήθελες να κάνεις παράθεση το δικό μου; 

Εγω δεν είπα ποτέ τέτοιο πράγμα. 

 

Ναι κόλλησε η παράθεση επειδή ήθελα να διαβάσω το αθρο αλλά ήθελα να γράψω αλλου χαχα συγνώμη το αυτό τι λέει επειδή δεν ξέρω καλά αγγλικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Penny89 είπε:

Ναι κόλλησε η παράθεση επειδή ήθελα να διαβάσω το αθρο αλλά ήθελα να γράψω αλλου χαχα συγνώμη το αυτό τι λέει επειδή δεν ξέρω καλά αγγλικά

Ναι αμε θα σου πω

Λεει ότι τα ρισκα για το μωρό απο την καισαρική είναι 

1)αναπνευστικά προβλήματα (κατι το οποιο ειναι γνωστό σε όλες μας νομίζω γι αυτό και συνήθως στις προγραμματισμενες κ.τ κάνουν κ ενεσεις κορτιζόνης πρώτα) τα οποία υπάρχουν για τις πρωτες μερες ζωής αν υπάρξουν 

2)τραυματισμός του μωρού (με το νυστέρι, σπάνιο αλλα συμβαίνει) 

 

Δεν υπάρχει κανένα αλλο ρίσκο για το μωρό απο την καισαρική. 

Κανένα μακροπροθεσμο μειονέκτημα. 

Πολλες έρευνες υπάρχουν το πρόβλημα είναι ότι σε ενα δείγμα 600 μωρών αν απ τα 300 της καισαρικής τα 100 ειχαν αργότερα άσθμα και απ τα 300 του φυσιολογικού είχαν άσθμα τα 30 αυτοι το μεταφράζουν ότι α η καισαρική έχει μεγαλύτερο ρίσκο να εμφανίσει άσθμα το παιδί. Όμως δεν υπάρχει απόδειξη ότι ο λόγος π αυτα τα παιδιά έχουν άσθμα είναι η καισαρική. 

Ομως αυτό να το ξέρετε πάντα. 

Οι έρευνες ειναι αριθμοί οι οποίοι πολλες φορες παρερμηνευονται.

Γι αυτό κ αν δεν είμαστε γιατροί καλύτερα να διαβάζουμε κ μετα να ρωτάμε τον γιατρό μας. 

Ελπίζω να το έκανα κατανοητό γτ κολλάει κ το κινητό μου αχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Ναι αμε θα σου πω

Λεει ότι τα ρισκα για το μωρό απο την καισαρική είναι 

1)αναπνευστικά προβλήματα (κατι το οποιο ειναι γνωστό σε όλες μας νομίζω γι αυτό και συνήθως στις προγραμματισμενες κ.τ κάνουν κ ενεσεις κορτιζόνης πρώτα) τα οποία υπάρχουν για τις πρωτες μερες ζωής αν υπάρξουν 

2)τραυματισμός του μωρού (με το νυστέρι, σπάνιο αλλα συμβαίνει) 

 

Δεν υπάρχει κανένα αλλο ρίσκο για το μωρό απο την καισαρική. 

Κανένα μακροπροθεσμο μειονέκτημα. 

Πολλες έρευνες υπάρχουν το πρόβλημα είναι ότι σε ενα δείγμα 600 μωρών αν απ τα 300 της καισαρικής τα 100 ειχαν αργότερα άσθμα και απ τα 300 του φυσιολογικού είχαν άσθμα τα 30 αυτοι το μεταφράζουν ότι α η καισαρική έχει μεγαλύτερο ρίσκο να εμφανίσει άσθμα το παιδί. Όμως δεν υπάρχει απόδειξη ότι ο λόγος π αυτα τα παιδιά έχουν άσθμα είναι η καισαρική. 

Ομως αυτό να το ξέρετε πάντα. 

Οι έρευνες ειναι αριθμοί οι οποίοι πολλες φορες παρερμηνευονται.

Γι αυτό κ αν δεν είμαστε γιατροί καλύτερα να διαβάζουμε κ μετα να ρωτάμε τον γιατρό μας. 

Ελπίζω να το έκανα κατανοητό γτ κολλάει κ το κινητό μου αχαχαχα

ναι σε ευχαριστώ δεν ξςρω αγγλικα καλά βθελα να διαβάσω τι λέει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

Το σταματάω εδώ δεν θα χαλασω ουτε λίγο σάλιο απο αυτά που λες θα επρεπε μόνο να ντρέπεσαι τέλος πάντων καλη συνέχεια και για τους επιστήμονες θα σου έλεγα τιποτα αλλά τέλος πάντων τους είδα εγώ τους επιστήμονες η επιστήμη θα Μαέ φαει εμάς αντε γεια και πολλά σου είπα Εχω σοβαρότερα προβλήματα

Συγγνώμη που επεμβαίνω στη μεταξύ σας συζήτηση, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Η επιστήμη έχει δώσει τη δυνατότητα σε γυναίκες με προβλήματα γονιμότητας να αποκτήσουν παιδιά, να υπάρχει η δυνατότητα της καισαρικής, το τεστ Παπ και πόσα ακόμα. Φυσικά και υπάρχουν επιστήμονες, ερευνητες κλπ που στο βωμό του χρήματος παραποιούν δεδομένα, προωθούν συγκεκριμένα φάρμακα κλπ κλπ και γι αυτό πρέπει να είμαστε πάντα επιφυλακτικές και να ελέγχουμε διάφορες πηγές και με κριτική σκέψη να φιλτράρουμε όλες αυτές τις πληροφορίες που μπορούμε να βρούμε στο ίντερνετ. Αλλά μην είμαστε αχάριστες, ζούμε σε μια εποχή που ευτυχώς πολλά από τα προβλήματα που χρόνια/αιώνες πριν κόστιζαν πολύ εύκολα ζωές τώρα πλέον είναι αντιμετωπίσιμα, με διαδικασίες-ρουτίνα πχ καισαρική, και όλα αυτά χάρη στην επιστήμη, ας μην το ξεχνάμε 🙂

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Συγγνώμη που επεμβαίνω στη μεταξύ σας συζήτηση, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Η επιστήμη έχει δώσει τη δυνατότητα σε γυναίκες με προβλήματα γονιμότητας να αποκτήσουν παιδιά, να υπάρχει η δυνατότητα της καισαρικής, το τεστ Παπ και πόσα ακόμα. Φυσικά και υπάρχουν επιστήμονες, ερευνητες κλπ που στο βωμό του χρήματος παραποιούν δεδομένα, προωθούν συγκεκριμένα φάρμακα κλπ κλπ και γι αυτό πρέπει να είμαστε πάντα επιφυλακτικές και να ελέγχουμε διάφορες πηγές και με κριτική σκέψη να φιλτράρουμε όλες αυτές τις πληροφορίες που μπορούμε να βρούμε στο ίντερνετ. Αλλά μην είμαστε αχάριστες, ζούμε σε μια εποχή που ευτυχώς πολλά από τα προβλήματα που χρόνια/αιώνες πριν κόστιζαν πολύ εύκολα ζωές τώρα πλέον είναι αντιμετωπίσιμα, με διαδικασίες-ρουτίνα πχ καισαρική, και όλα αυτά χάρη στην επιστήμη, ας μην το ξεχνάμε 🙂

 

 

Μα δεν διαφωνω αλλά ο θέμα λέμε μήπως μπερδεύτηκες και λες κάτι σε άλλο άτομο εγώ Συμφωνώ οτι οι καισαρικές σώζουν ζωές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απαντάς σε μένα Συμφωνώ οτι η επιστήμη κάνει πολλά πρώτον καταλαβες καν γιατί λέμε η ετσι απλα μπηκες να μου την πεις η κοπελα λέει ότι ενα παιδι που γεννιέται φυσιολογικά από οτι με καισαρική υπερτερεί απο οτι ενα παιδι με καισαρική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Penny89 είπε:

Μα δεν διαφωνω αλλά ο θέμα λέμε μήπως μπερδεύτηκες και λες κάτι σε άλλο άτομο εγώ Συμφωνώ οτι οι καισαρικές σώζουν ζωές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απαντάς σε μένα

Όχι δεν μπερδεύτηκα, απλά θέλησα να απαντήσω στο σχόλιό σου περί επιστημόνων, γι αυτό και έκανα παράθεση το συγκεκριμένο ποστ σου όπου αναφέρεις: ''και για τους επιστήμονες θα σου έλεγα τιποτα αλλά τέλος πάντων τους είδα εγώ τους επιστήμονες η επιστήμη θα Μαέ φαει εμάς''. Γι αυτό και σχολίασα πως καλό είναι να μην τα ισοπεδώνουμε όλα έτσι. Μπορεί να εννοούσες κάτι συγκεκριμένο, αλλά έτσι γενικά το θεώρησα λίγο απαξιωτικό και το σχολίασα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Όχι δεν μπερδεύτηκα, απλά θέλησα να απαντήσω στο σχόλιό σου περί επιστημόνων, γι αυτό και έκανα παράθεση το συγκεκριμένο ποστ σου όπου αναφέρεις: ''και για τους επιστήμονες θα σου έλεγα τιποτα αλλά τέλος πάντων τους είδα εγώ τους επιστήμονες η επιστήμη θα Μαέ φαει εμάς''. Γι αυτό και σχολίασα πως καλό είναι να μην τα ισοπεδώνουμε όλα έτσι. Μπορεί να εννοούσες κάτι συγκεκριμένο, αλλά έτσι γενικά το θεώρησα λίγο απαξιωτικό και το σχολίασα.

Ναι θεωρούσα κάτι συγκεκριμένο και το έλεγα για ενα θέμα δικο μου που και που πήγα σε επιστημονες μονο λάθος έκαναν και πριν ξέρουμε τι μπορεί να έχει περασει ο άλλος να μην λέμε απαξιωτικά σε τι δεν απαξίωση τιποτα και ναι ακριβώς αυτό είπα τέλος πάντων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλες ξέρουμε πολύ καλά ποιο είναι το σωστό, όλες μας ανεξαιρέτως! 

Τη σταυρώσατε την @Sofi90. Βέβαια, γιατί ενοχλεί να λέει ένας άνθρωπος το αυτονόητο! Όποιος έχει τη μύγα... 

Σας θίξαμε την πολυαγαπημένη σας καισαρική και τρελαθηκατε όλες μαζί. Αντί να αναρωτηθείτε γιατί έχουμε τόσο υψηλά ποσοστά στην Ελλάδα και στην Κύπρο;; Γιατί καθημερινά τρώνε μαχαίρι τόσες μανουλες, με λίγες περιπτώσεις που πραγματικά είναι αναγκαίο και σωτήριο. 

Θεωρείτε αιρετικές όσες είναι υπέρμαχες του θηλασμού και τους επιστήμονες γιαγιάδες που πληρώνονται να αλλάζουν τις έρευνες. 

Ξέφυγε τελείως η συζήτηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Όλες ξέρουμε πολύ καλά ποιο είναι το σωστό, όλες μας ανεξαιρέτως! 

Τη σταυρώσατε την @Sofi90. Βέβαια, γιατί ενοχλεί να λέει ένας άνθρωπος το αυτονόητο! Όποιος έχει τη μύγα... 

Σας θίξαμε την πολυαγαπημένη σας καισαρική και τρελαθηκατε όλες μαζί. Αντί να αναρωτηθείτε γιατί έχουμε τόσο υψηλά ποσοστά στην Ελλάδα και στην Κύπρο;; Γιατί καθημερινά τρώνε μαχαίρι τόσες μανουλες, με λίγες περιπτώσεις που πραγματικά είναι αναγκαίο και σωτήριο. 

Θεωρείτε αιρετικές όσες είναι υπέρμαχες του θηλασμού και τους επιστήμονες γιαγιάδες που πληρώνονται να αλλάζουν τις έρευνες. 

Ξέφυγε τελείως η συζήτηση. 

Αρχικά να πω ότι η θεματοθετρια μίλησε για τον θυλασμο τώρα πως το θέμα πήγε στον τρόπο που θα γεννηθεί ένα παιδί δεν κατάλαβα... Και τι ακριβώς μου λέτε;; ότι εγώ που έχω ήδη ένα χειρουργείο με καισαρική δεν πρέπει καν να προσπαθήσω να κάνω παιδί; ή μήπως να μην το προσπαθήσω επειδή κάποιες έρευνες λένε ότι μια εγκυμοσύνη μετά τα 40 μπορεί να έχει επιπλοκές;; Να σοβαρευτούμε λίγο... Στην τελική θέλατε μπορέσαμε να γεννησετε φυσιολογικά θέλατε μπορέσαμε να θυλασετε  με γεια σας με χαρά σας δεν αξεζετε τίποτα παραπάνω από τις γυναίκες που γέννησαν με καισαρική ούτε από τις γυναίκες που επέλεξαν ή δεν μπόρεσαν να θυλασουν. Γιαυτό κατεβείτε από το καλάμι γιατί από ότι φαίνεται έχει πολύ αέρα εκεί πάνω και σας επειρεαζει τον εγκέφαλο όσο έχετε τέλος πάντων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Όλες ξέρουμε πολύ καλά ποιο είναι το σωστό, όλες μας ανεξαιρέτως! 

Τη σταυρώσατε την @Sofi90. Βέβαια, γιατί ενοχλεί να λέει ένας άνθρωπος το αυτονόητο! Όποιος έχει τη μύγα... 

Σας θίξαμε την πολυαγαπημένη σας καισαρική και τρελαθηκατε όλες μαζί. Αντί να αναρωτηθείτε γιατί έχουμε τόσο υψηλά ποσοστά στην Ελλάδα και στην Κύπρο;; Γιατί καθημερινά τρώνε μαχαίρι τόσες μανουλες, με λίγες περιπτώσεις που πραγματικά είναι αναγκαίο και σωτήριο. 

Θεωρείτε αιρετικές όσες είναι υπέρμαχες του θηλασμού και τους επιστήμονες γιαγιάδες που πληρώνονται να αλλάζουν τις έρευνες. 

Ξέφυγε τελείως η συζήτηση. 

Μπραβο αυτό λέω και εγώ οτι ξέφυγε εντελώς η συζήτηση απο οτι κατάλαβα εδώ γενικά έχουμε χούντα και κυριαρχεί οτι η γνώμη του άλλου επειδή δεν είναι σωστη πρέπει να κανει και τουμπεκί Οχι έχουμε ελευθερία λόγου σε οποίον δεν αρέσει τι λέμε κλείνει ματάκια και δεν βλέπει επισης να πω οτι κανεις δεν είπε ότι είναι υπέρ της καισαρικής και πως δεν σταυρωσαμε κανέναν εκτός του Χριστού εκτός αυτου ναι Συμφωνώ ότι οι περισσοτεροι γιατροί κάνουν καισαρική για ψηλού τώρα εκτός αυτου όμως σας αρεσει δεν σας αρέσει πρέπει και κάπου αναγκαστικά να γίνεται η καισαρική τώρα αν κάποιος δεν θέλει η δεν θέλει να θηλάσει είναι δικαίωμα του δεν καταλάβα τι είμαστε εμείς εδώ μέσα δικαστες θεοί οι καλύτεροι για να κατσουμε να πούμε τι είναι σωστό η λάθος εγώ απο γεννησα Σεπτεμβριο και μέχρι τον Οκτώβριο δεν είχα γάλα τι να κάνω δηλαδή να το γέννησω το γάλα ελάτε ρε κορίτσια έλεος ετσι λίγο κατανόηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι πάει να πει "πολυαγαπημένη καισαρική"; Εγώ από όσες κοπέλες ξέρω στις περισσότερες περιπτώσεις έγινε από ανάγκη, αλλά και αυτές που το επέλεξαν με γεια τους με χαρά τους. Ξέρω και μάνες που γέννησαν φυσιολογικά και μετά παράτησαν τα παιδιά τους να τα μεγαλώσει ο ένας κι ο άλλος. Το να κρίνουμε μια μητέρα απ' το αν γέννησε φυσιολογικά ή από το αν θήλασε και πόσο καιρό είναι τεράστια μπαρουφα. Εγώ γέννησα φυσιολογικά αλλά θαυμάζω τις γυναίκες που έκαναν καισαρική για όλο το ζόρι που τραβάνε μέρες ολόκληρες μετά τον τοκετό, έχοντας στην αγκαλιά ενα νεογέννητο που πρέπει να φροντίσουν παράλληλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...