Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλω να θηλάσω....


Recommended Posts

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Ε μα ναι!!!!! Πόσο δίκιο έχεις! 

Τα ιδια παντελακι μου, τα ίδια παντελή μου κάθε φορά με θηλασμό..

Έχω βαρεθεί να ακούω μαμάδες που επειδή μπόρεσαν/θελησαν/καταφεραν να θηλασουν,  νομίζουν ότι αυτομάτως γίνονται και καλύτερες μαμάδες συγκριτικά με όσες για οποιοδήποτε λόγο δε θηλασαν τα παιδακια τους. Έχω βαρεθεί να ακούω συνεχώς να δίνονται θερμά συγχαρητήρια μόνο σε όσες θηλάζουν ενώ είναι "πτώματα" από τη κούραση, ενώ όσες δε θηλάζουν να τις κοιτάνε με μισό μάτι παρόλο που και αυτές είναι πτώματα από τα ξενυχτια και τόσα άλλα που μπορεί να έχει η κάθε μία στη ζωή της. Μπράβο σε όσες θηλασαν και μπράβο και σε αυτές που δε θηλασαν. Ελεος δηλαδή. 

Δε θηλασα τα παιδιά μου πάνω από 2 μηνες αλλά πραγματικά είναι τόσο δεμένα μαζί μου και τα 2 και εγώ μαζί τους! Η κόρη μου, μέχρι στιγμής χαίρει ακρας υγείας και δε διαφέρει από αλλά παιδιά που θηλασαν μέχρι τα 2 συν. Και πάνω από όλα είναι ήρεμα και χαρούμενα! 

@Angelmammy πραγματικά να μη λυπάσαι για τα παιδάκια μας που δε θηλασαν! Πραγματικά όμως. 

Δε χρειάζεται! Είναι πολύ ευτυχισμένα, πίστεψέ με. Και μια χαρά θα ναι και στην υγεία τους όσο έχουν εμας να είμαστε δίπλα τους και να φροντίζουμε για αυτά. 

Γιατί έχουν μαμάδες που ξέρουν να δίνουν πολύ αγάπη ακόμα και αν δεν θηλασαν. Που ξέρουν να προσφέρουν φροντίδα, αγάπη, γαλήνη, σωματική επαφή κάθε λεπτό παρόλη τη κούραση και οποίες δυσκολίες. Και είμαστε περήφανες για αυτό ακόμα κ αν στην αρχή νιώσαμε ενδεχομένως ενοχές που δε θηλασαμε όσο θα πρότειναν οι επιστήμονες κτλ κτλ κτλ.

Χαλάρωσε λοιπόν λίγο...

 

Ακριβως ετσι οπως τα λες.

Αστους να λυπουνται για τα παιδια π δεν θηλασαν και ας λυπομαστε εμεις για την χυδαιοτητα τους. Ας εχουν αποψαρα για το τι θα κανουμε με το σωμα μας και ας εχουμε αποψαρα για το ποσο μικροι ανθρωποι ειναι.

Δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω πως καποιος διεκδικει το βραβειο του τελειου γονεα χωρις καν να μπορει να θεσει υποψηφιοτητα ως αξιοπρεπες δειγμα ανθρωπου.
Ο θηλασμος ειναι επιλογη αλλα το ιδιο και η κακια!

Ετσι πρεπει να αρχισουμε λιγο να τα λεμε, γιατι εχει ξεφυγει η κατασταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Βρε κοπέλα μου να σε ρωτήσω κάτι γιατί θα σκάσω; 

Στο ενα σου σχόλιο λες να μην κρίνουμε κ η καθεμία να κάνει οτι θελει. Ολα καλα 

 

Το λινκ αυτό πως ακριβώς προσφέρει στην θεματοθετρια κατι; 

 

Τώρα που μου το είπες το είδα..Δεν ξέρω πώς έγινε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μπλε είπε:

Α ηταν οντως κατα λαθος;;; Παλι καλα ! 😁😅😂

Έχω σκασει τόση ώρα που προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε!!!!!😥😥😥😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mariasmommy είπε:

Έχω σκασει τόση ώρα που προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε!!!!!😥😥😥😥

Καλε αστο παει, σιγα μην σκασουμε επειδη εστειλες κατα λαθος ενα λινκ. Θα μπορουσε να ειναι τπτ χειροτερο παλι καλα να λες 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα @Εφη85 εγω δεν μπορω να εκφερω ουσιαστικη γνωμη γιατι δεν ειμαι ακομα μαμα, αλλα ειμαι στην προσπαθεια και θελω παρα πολυ να γινω. Αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι κατ’αρχας να ηρεμησεις. Να χαρεις το υπολοιπο της εγκυμοσυνης σου και να κανεις ονειρα για το πλασματακι που θα φερεις στον κοσμο. Επικεντρωσου στο τωρα. Οταν με το καλο γεννηθει το μωρακι σου, απολαυσε ΚΑΙ αυτη την διαδικασια, ακουσε το ενστικτο σου, νιωσε ομορφα, παρ’το στην αγκαλια σου και στο στηθος σου και αφουγκρασου τις αναγκες του αλλα και τις δικες σου. Εχω μαθει στην ζωη μου, πριν απορριψω κατι (ωφελιμο εννοειται) να το δοκιμασω. Μην το λες! Μπορει εκεινη την στιγμη για καποιον ανεξηγηυο λογο, να νιωσεις διαφορετικα για το θεμα που σε απασχολει. Γενικα ασε τα πραγματα να κυλησουν και οπως ερθουν. Μπορει να το θες κ εσυ. Μην αναλωνεσαι απο τωρα σε πραγματα που αυτη την στιγμη εκ των πραγματων δεν μπορεις να κανεις. Πανω απ ολα πρεπει να ειναι το μωρακι σου καλα αλλα κ εσυ! Φυσικα και ειναι στην επιλογη σου ν’αποφασισεις τι θα κανεις, χωρις κανενος την παρεμβαση, παρα μονο τα θελω του παιδιου σου και φυσικα τα δικα σου. Ναι, ειμαι ειδικη παιδαγωγος, εχω παει σε απειρα σεμιναρια ειδικης αγωγης και συνεδρια. Παντου αναφερουν την αξια του θηλασμου και πολλα αλλα που αφορουν το θηλασμο. Πανω απ’ολα ομως πρεπει να εισαι καλα! Για να ειναι καλα και το μωρακι σου! Η δικη μου συμβουλη λοιπον ειναι να αφησεις τα πραγματα να κυλησουν, να απολαμβανεις την καθε στιγμη αυτου του τοσο ομορφου ταξιδιου που διανυεις και να αφησεις τα παντα να κυλησουν μονα τους. Πανω απ ολα, καθε μερα να νιωθεις φοβερα τυχερη που σου εχει τυχει αυτο το θαυμα της ζωης! Εισαι φοβερα τυχερη να το ξερεις! Μακαρι να γινουμε κ εμεις γρηγορα μανουλες που προσπαθουμε! Επικεντρωσου λοιπον σε αυτο! Επισης, υπαρχουν πολλοι συμβουλοι θηλασμου που μπορουν να σε βοηθησουν και να σου λυσουν οποια ιατρικη απορια εχεις, αν θελεις και μια πιο εξειδικευμενη συμβουλη. Να εισαι καλα κοριτσι μου και να εχεις ενα υγιεστατο μωρακι!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν θήλασα, γιατί γάλα δεν είχα,γιατί δεν το πάλεψα ίσως όσο θα έπρεπε, γιατί 2 μέρες που το πάλεψα πλανταξα στο κλάμα από το πόνο και από τον εκνευρισμό του παιδιού μου , γιατί το παιδάκι μου από 20 ημερών χορταινει και δεν ξυπνάει το βράδυ , και είμαι κι εγώ κι αυτή ξεκούραστες και περνάμε πολύ ωραία την ημέρα. Και δεν με νοιάζει αν κάποιος μου πει αν είμαι ή αν δεν είμαι καλή μάνα , ίσως και να μην είμαι , αλλά είμαι και γυναίκα και σύζυγος κι εγώ εκρινα ότι για την ψυχική μου ηρεμία δεν το αντέχω !!!!!  Και επίσης δεν θα κάτσω ένα χρόνο από την δουλειά μου , αλλά στους 3 μήνες θα πάω για δουλειά και θέλω να έχω ξεκουραστεί πριν πάω κι όχι να έχω το θηλαστρο δίπλα μου στο γραφείο να τραβάω γάλα όπως μου πρότεινε η μαία !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!

Εχω κι εγω ενα μωρακι το οποιο θηλαζω αλλα περασα απο μεγακη ταλαιπωρια και πονο μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος αλλα με επιμονη κι υπομονη τα καταφερα , χωρις να αποφυγω να δινω λιγο ξενο γιατι δεν επαρκει το δικο μου 100%..

Διαβαζοντας ολες τις απαντησεις κουνουσα το κεφαλι μου θετικα και στην κοπελα που ανελυσε τα υπερ του θηλασμου κι ελεγα "καλα τα λεει", οπως και στις κοπελες που ελεγαν "κι εμεις μεγαλωσαμε ετσι" κι ελεγα επισης "καλα τα λενε"...

Τι θελω να πω... Ειναι γεγονος πως κανενα μωρο δεν επαθε κατι σοβαρο απο το ξενο, οπως επισης ειναι γεγονος πως το μητρικο γαλα ειναι φαρμακο και το προστατευει και οτι περναει ειναι πιο ανωδυνο και κακα τα ψεματα χτιζει καλυτερο ανοσοποιητικο... 

Εννοειται οτι αυτο δεν σε κανει λιγοτερο καλη μανα ή βολεμενη γιατι μπορει ο θηλασμος για καποιες βδομαδες να ειναι επιπονος αλλα μετα βρισκεις ρυθμο και ειναι σουπερ , ενω η διαδικασια με τα μπιμπερο ειναι πολυ πιο χρονοβορα ειδικα οταν το μικρουλι ουρλιαζει απο πεινα!

Η αποψη μου και μονο ειναι να μην του το αρνηθεις αν εχεις την δυνατοτητα..Προσπαθησε να μην εισαι αρνητικη χωρις να το δοκιμασεις και παλεψε το..Φαντασου να εχεις αφθονο γαλα και να του το στερησεις, ενω υπαρχουν κοπελες και βαζω κι εμενα μεσα που δινουν συμπληρωμα γιατι το δικο τους δεν φτανει!! 

Δυστυχως στην εποχη μας,θες η διατροφη,θες οι συνθηκες και το αγχος, πολλες μανουλες καταληγουν στο ξενο ή στο συμπληρωμα..Αλλα γιατι δεν εχουν κι αλλη επιλογη! 

Εσυ αποφασιζεις και μονο! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Κανεις δεν ειπε οτι εγω επειδή θηλαζω ειμαι καλυτερη μητερα απο καποια που δεν θηλαζει.Αν ειναι δυνατόν!Κακως το πηρατε ετσι.Το να εισαι καλος γονιός δεν ενεργοποιείται αυτόματα με τον ερχομο ενος παιδιου ουτε με τον θηλασμο του.Ειναι αποφαση και απαιτεί κοπο..Θα επρεπε ομως ολες οι γυναικες να στηριζουμε τον μητρικο θηλασμό και ας μην θηλασαμε οι ίδιες γιατι αυτο ειναι το φυσικό.Οπως και να το κανουμε θηλαστικά είμαστε..

Και επειδη ειπώθηκε παραπάνω.Φυσικα και δεν ειναι καλύτερη μητερα αυτη που γέννησε φυσιολογικα απο αυτην που γεννησε με καισαρική.Η διαφορα ειναι στα μωρα και αυτο που γεννήθηκε φυσιολογικά υπερτερεί..

@MariasmommyΜα η κοπελα δεν μπορει να ξερει απο τωρα πως θα ειναι η ψυχολογια της.Ουτε και ολοι εμείς..Ας ειναι ενημερωμένη και οταν ερθει η ωρα αποφασίζει.Μην προδικαζουμε.Αλλο η ψυχολογια μιας εγκυου και αλλο μιας λεχωνας.Αλλο να το εχουμε στην κοιλια και αλλο διπλα μας!

@Μπλε Ναι η κοπελα δεν ρωτησε την γνωμη μας,έχεις δικιο σε αυτο.Επειδη ειμαστε ομως σε ενα δημοσιο φορουμ και μπορεί να διαβαζουν και αλλες κοπελες που βρισκονται στην ιδια φαση αξίζει να ειπωθεί ενημερωθουν και να το προσπαθησουν και οπου τις βγάλει!!

Συγνώμη τι λεμε; σε τι υπερτερεί ενα μωρό π γεννήθηκε φυσιολογικά.; τι αλλο θα διαβάσω! 

Οσο για την ενημέρωση π λες ότι θες να προσφέρεις πρώτον είναι παρα πολυ προσβλητικο να θεωρείς πως οποια δεν θέλει να θηλάσει είναι ανενημερωτη. 

Δλδ σκέψου λίγο πρώτα πριν γράψεις κάτι. 

 

Δεύτερον αν αντιστρεψουμε την κατάσταση κ η θεματοθετρια ελεγε ότι ΘΕΛΕΙ να θηλάσει κ καποια απο κάτω της έγραφε να ΜΗΝ ΘΗΛΆΣΕΙ ή αν ερχόμουν κ ελεγα για τις περιπτώσεις που ο θηλασμός δεν επαρκει, τι θα μου κάνατε; αστο απαντάω εγώ, θα με κρεμουσατε στο σύνταγμα. 

Δεν γίνεται να μην καταλαβαίνετε πότε απλα πρέπει να σεβαστείτε τι λέει ο απέναντι σας. 

 

Εγω εχω θηλάσει για όσο θέλησα και ΔΕΝ υποστηρίζω τον θηλασμό, υποστηρίζω την μητέρα. 

Τελειώσετε επιτέλους με την σταυροφορία ενημέρωσης γιατί μοιαζετε περισσότερο σαν αίρεση παρα σαν συμπονετικες μητέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Κανεις δεν ειπε οτι εγω επειδή θηλαζω ειμαι καλυτερη μητερα απο καποια που δεν θηλαζει.Αν ειναι δυνατόν!Κακως το πηρατε ετσι.Το να εισαι καλος γονιός δεν ενεργοποιείται αυτόματα με τον ερχομο ενος παιδιου ουτε με τον θηλασμο του.Ειναι αποφαση και απαιτεί κοπο..Θα επρεπε ομως ολες οι γυναικες να στηριζουμε τον μητρικο θηλασμό και ας μην θηλασαμε οι ίδιες γιατι αυτο ειναι το φυσικό.Οπως και να το κανουμε θηλαστικά είμαστε..

Και επειδη ειπώθηκε παραπάνω.Φυσικα και δεν ειναι καλύτερη μητερα αυτη που γέννησε φυσιολογικα απο αυτην που γεννησε με καισαρική.Η διαφορα ειναι στα μωρα και αυτο που γεννήθηκε φυσιολογικά υπερτερεί..

@MariasmommyΜα η κοπελα δεν μπορει να ξερει απο τωρα πως θα ειναι η ψυχολογια της.Ουτε και ολοι εμείς..Ας ειναι ενημερωμένη και οταν ερθει η ωρα αποφασίζει.Μην προδικαζουμε.Αλλο η ψυχολογια μιας εγκυου και αλλο μιας λεχωνας.Αλλο να το εχουμε στην κοιλια και αλλο διπλα μας!

@Μπλε Ναι η κοπελα δεν ρωτησε την γνωμη μας,έχεις δικιο σε αυτο.Επειδη ειμαστε ομως σε ενα δημοσιο φορουμ και μπορεί να διαβαζουν και αλλες κοπελες που βρισκονται στην ιδια φαση αξίζει να ειπωθεί ενημερωθουν και να το προσπαθησουν και οπου τις βγάλει!!

επειδη αναφερθηκες σε ενα σχολιο οτι δε θηλασαμε κανεις μεγαλο λαθος προσωπικα θηλασα πολυ καιρο !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το μόνο που σκέφτηκα λόγω κ της χθεσινής ημέρας είναι ότι την ώρα που εμείς "μαλώνουμε" εδώ μεταξύ μας για θηλασμό κ ξένο γάλα....υπάρχουν εκεί έξω γυναίκες που θα έδιναν τα πάντα να αποκτούσαν μωράκι κ ας μην το θηλαζαν ποτέ...κ μωράκια που θα έδιναν τα πάντα να είχαν τη μαμά τους αγκαλιά κ έπιναν γάλα σε σκόνη....

Ο δεσμός μαμάς-παιδιου είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από θηλασμό ή σκόνη κ από καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό!!! Κ για να προλάβω κάποιες προφανώς κ δεν μειώνω τη σημασία ούτε του θηλασμού ούτε του φυσιολογικού τοκετού...απλά δεν κολλάω το μυαλό μου εκεί.

Ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος αλλά δεν διάβασα κάποια μαμά που δεν θήλασε να λέει εδώ ότι καλά κάνουν όσες δεν θηλάζουν ή ότι δεν αξίζει ο θηλασμός....κουράγιο σε μια μέλλουσα μαμά προσπάθησαν να δώσουν που εκεί κάποια προβλήματα ήδη όπως η ίδια είπε ...ίσα ίσα που οι περισσότερες της είπαν να κάνει υπομονή κ όταν γεννήσει θα δει τι θα κάνει. Η μόνη που μίλησε απαξιωτικά ήταν εκείνη η μανούλα που κατά τα άλλα την ενοχλεί να μιλάνε άσχημα για όσες θηλάζουν...αλλά κάνει ακριβώς το ίδιο απ' την αντίθετη πλευρά... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δε ειπανε οτι επειδη δε θηλασαμε τα λεμε και αμα κατσει καποιος να δει οι μισες ειμαστε μητερες που θηλασαμε και μαλιστα για πολλους μηνες αυτο δε σημαινει οτι οποια κοπελα δε το εκανε δε την κανουμε παρεα οπως καναμε στο δημοτικο !!! και πλεον κουραστικα με αυτες τις συζητησεις γεννησες με καισαρικη δε θηλασες δε δινεις στο παιδι σου μονο βιολογικα και γιαουρτια με την πετσα δε εισαι μανα σωστη !!!! ολα εχουνε ενα οριο πλεον !!! και πραγματικα ειμαι μια γυναικα που αγαπησε πολυ τον θηλασμο και μου αρεσε πολυ!! αλλα αυτο δε σημαινει οτι αρεσει και στους αλλους !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/5/2020 at 10:19 ΠΜ, ο/η Μπλε είπε:

Συγνώμη τι λεμε; σε τι υπερτερεί ενα μωρό π γεννήθηκε φυσιολογικά.; τι αλλο θα διαβάσω! 

Οσο για την ενημέρωση π λες ότι θες να προσφέρεις πρώτον είναι παρα πολυ προσβλητικο να θεωρείς πως οποια δεν θέλει να θηλάσει είναι ανενημερωτη. 

Δλδ σκέψου λίγο πρώτα πριν γράψεις κάτι. 

 

Δεύτερον αν αντιστρεψουμε την κατάσταση κ η θεματοθετρια ελεγε ότι ΘΕΛΕΙ να θηλάσει κ καποια απο κάτω της έγραφε να ΜΗΝ ΘΗΛΆΣΕΙ ή αν ερχόμουν κ ελεγα για τις περιπτώσεις που ο θηλασμός δεν επαρκει, τι θα μου κάνατε; αστο απαντάω εγώ, θα με κρεμουσατε στο σύνταγμα. 

Δεν γίνεται να μην καταλαβαίνετε πότε απλα πρέπει να σεβαστείτε τι λέει ο απέναντι σας. 

 

Εγω εχω θηλάσει για όσο θέλησα και ΔΕΝ υποστηρίζω τον θηλασμό, υποστηρίζω την μητέρα. 

Τελειώσετε επιτέλους με την σταυροφορία ενημέρωσης γιατί μοιαζετε περισσότερο σαν αίρεση παρα σαν συμπονετικες μητέρες. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Μα εγω δεν ειπα οποια δεν θελει να θηλασει ειναι ανενημερωτη.Που το διαβασες αυτό?Ειπα να ενημερωθει και να διαλεξει οτι πιστευει καλυτερο για τον εαυτό της και το παιδι της.

Εσυ να ξανακοιταξεις τα σχολια σου γιατι βγαζεις μεγαλη επιθετικότητα και δεν υπαρχει λόγος..Δεν νομιζω να μιλησα ασχημα σε καμία κοπέλα προσωπικά.Αν δεν αντεχεις καποιος να εχει διαφορετική αποψη απο σενα ειναι δικο σου θέμα

Αν ενδιαφερεσαι να μαθεις σε τι υπερτερει ενα μωρο που γεννηθηκε φυσιολογικα ψαξτο..

 

Εφόσον θεωρείς ότι πρέπει νσ έρθεις να ενημερώσεις αυτόματα πιστεύεις ότι δεν έχει ηδη ενημερωθεί. 

 

Τωρα νταξει αμα θες να το παίξεις ότι δεν το καταλαβαινεις, οπως βολεύεσαι. 

Η αλήθεια παραμένει ότι είναι αγενές αυτό π κανεις. 

Εσυ εισαι αυτη π δεν αντέχεις στην ιδέα να μην θέλει κάποια μαμα να θηλάσει. 

Εγω οπως κ εσύ λεω την αποψαρα μου πάνω στην αποψαρα σου. Τωρα την επιθετικοτητα δεν καταλαβαίνω γτ την σχολιάζεις. Μάλλον επειδή δεν έχεις καταλάβει ακόμα τις χοντράδες π λες. 

 

Τωρα για το "ψάξιμο" επειδή είμαι πολυ πιο ενημερωμένη απ οσο νομίζεις προφανώς, δεν υπάρχει αυτό π λες. 

Εσυ κάνεις έναν ισχυρισμό. Λες "τα μωρά π γεννήθηκαν με φυσιολογικό υπερτερούν" εσύ εισαι αυτή π πρέπει να στοιχειοθετησει τον ισχυρισμό. 

Διαφορετικα το μόνο π δείχνεις είναι ότι ποσώς σε ενδιαφέρει οποιαδήποτε μαμά μας διαβάσει. Ποσώς σε ενδιαφέρει αν λες την αποψαρα σου και ας τρομοκρατεις μελλουσες μαμάδες ή λεχωνες. 

Αυτα για εσενα ειναι λεπτομερειες. Το μόνο που σε νοιάζει ειναι να πεις το κήρυγμα της αίρεσης σου. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/5/2020 at 11:09 ΠΜ, ο/η Μπλε είπε:

Εφόσον θεωρείς ότι πρέπει νσ έρθεις να ενημερώσεις αυτόματα πιστεύεις ότι δεν έχει ηδη ενημερωθεί. 

 

Τωρα νταξει αμα θες να το παίξεις ότι δεν το καταλαβαινεις, οπως βολεύεσαι. 

Η αλήθεια παραμένει ότι είναι αγενές αυτό π κανεις. 

Εσυ εισαι αυτη π δεν αντέχεις στην ιδέα να μην θέλει κάποια μαμα να θηλάσει. 

Εγω οπως κ εσύ λεω την αποψαρα μου πάνω στην αποψαρα σου. Τωρα την επιθετικοτητα δεν καταλαβαίνω γτ την σχολιάζεις. Μάλλον επειδή δεν έχεις καταλάβει ακόμα τις χοντράδες π λες. 

 

Τωρα για το "ψάξιμο" επειδή είμαι πολυ πιο ενημερωμένη απ οσο νομίζεις προφανώς, δεν υπάρχει αυτό π λες. 

Εσυ κάνεις έναν ισχυρισμό. Λες "τα μωρά π γεννήθηκαν με φυσιολογικό υπερτερούν" εσύ εισαι αυτή π πρέπει να στοιχειοθετησει τον ισχυρισμό. 

Διαφορετικα το μόνο π δείχνεις είναι ότι ποσώς σε ενδιαφέρει οποιαδήποτε μαμά μας διαβάσει. Ποσώς σε ενδιαφέρει αν λες την αποψαρα σου και ας τρομοκρατεις μελλουσες μαμάδες ή λεχωνες. 

Αυτα για εσενα ειναι λεπτομερειες. Το μόνο που σε νοιάζει ειναι να πεις το κήρυγμα της αίρεσης σου. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Μου αρεσει που συνεχιζεις την επίθεση.Εγω δεν ενημερωσα,ειπα απο την αρχη η κοπελα και η καθε κοπελα να διαβασει μονη της.Ουτε να ακουσει εμενα,ουτε εσενα,ουτε κανεναν άλλον.

Και δεν εχω κανενα θεμα αν καποια μαμα δεν θηλάσει.Δεν ξερω που το διαβασες αυτο.Το τι κανει καθε οικογενεια με το παιδι τους ειναι επιλογη τους και μόνο.Και εχω πολλες φιλες που δεν θηλασαν τα παιδια τους. 

Θελω να μου πεις ποια ακριβως χοντραδα είπα να το συζητήσουμε γιατι δεν νομιζω να ειπα καποια.Ειλικρινα

Περι αιρεσεων απλα γελαω να ξερεις😂😂Φτασαμε στο 2020 να θεωρειται αιρετικο το να πεις οτι ο θηλασμος ειναι η καλυτερη τροφη που μπορει να παρει ενα μωρό.

Μα δεν τρομοκρατω κανέναν.Και εγω με καισαρικη γέννησα.Σε πολλες περιπτώσεις σωζει ζωες(η δικια μου ηταν αναίτια) αλλα οχι οτι ειναι αθωα.https://www.nature.com/articles/s41586-019-1560-1 

https://www.athens-gynecology.gr/nea/item/vaginal-seeding-c-section-babies-microbiome

Εντεχνως αγνοείς τα μισα απο αυτα π σου γράφω. (βλέπε, το ότι αν ελεγα σε μια κοπέλα π θέλει να θηλάσει, να μην θηλάσει, θα ειχε γίνει χαμουλης και διάφορα άλλα) 

Έχεις μπερδευτεί παρα πολυ με τον φ.τ και την κ.τ και προφανως δεν το έχεις συζητήσει με κάποιον γιατρό. 

Ενα μωρό που γεννιέται με κ.τ έχει καποια ρίσκα και ενα μωρό π γεννιέται με φ.τ έχει κάποια άλλα ρίσκα. 

Φεύγοντας απο την γεννα τα περισσότερα μωρά που γεννιούνται με καισαρική σκοράρουν άψογα στην αξιολόγηση των πνευμόνων κ απο εκει κ περα δεν υπάρχει τπτ στο οποίο θα υπερτερεί το μωρό π γεννήθηκε με φυσιολογικό. Υπερτερεί σημαίνει ότι αυτό το μωρό έχει κάτι παραπάνω απο το αλλο. Αρα μάλλον έχεις κάνει λάθος χρήση της λέξης. 

 

Ήθελες ισως να πεις ότι έχει λιγότερο ρίσκο για το μωρό. 

Το οποίο ακομα κ αυτό είναι εντελώς σχετικό. 

Ρίσκο έχουν ολες οι γέννες είτε φ.τ ειτε κ.τ

 

Οποτε η δήλωση "τα μωρα π έχουν γεννηθεί με φ.τ υπερτερούν" οχι, δεν στέκει. 

 

Απορείς επίσης τι αλλες χοντράδες ειπες κ παλι εντεχνως ξεχνάς ότι ήρθες να μας μαλώσεις π "βγάλαμε τα μαχαίρια" σε μια κοπελα π ήρθε να μας πει ότι το δικαίωμα στο σώμα μας είναι μπαρούφες.... 

Μετα αναρωτιέσαι γτ σε βάζω σε καποια αίρεση... 

Μαλλον πρέπει να σκέφτεσαι λίγο καλύτερα τι λες αν σε έχω παρεξηγήσει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. (Κ όχι μονο εγώ απ ότι φαίνεται...) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό πάλι ότι το μωρό που γεννήθηκε φυσιολογικά υπερτερεί από πού προκύπτει; Τώρα θα φορτώσουμε με ενοχές και τις μητέρες που έκαναν καισαρική;;; Δεν το πιστεύω ότι λέγονται τέτοια πράγματα, ειλικρινά.

Νομίζω ότι καμία δεν αποθάρρυνε την κοπέλα να θηλάσει, όλες προσπαθούμε να εξηγήσουμε ότι είναι υπερβολή να πιέζουμε μια γυναίκα να θηλάσει εφόσον κρίνει για τους δικούς της λόγους ότι δεν μπορεί να το κάνει. Επίσης κανείς δε λέει μη θηλάζεις για να κοιμάσαι καλύτερα για να κάνεις τη ζωή σου κλπ. Λέμε ότι αν ο θηλασμός είναι κάτι που μια γυναίκα δεν το καταφέρνει υπάρχουν εναλλακτικές έτσι ώστε να έχει τη δυνατότητα να επικεντρωθεί στο να μεγαλώσει το παιδί της σωστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/5/2020 at 11:50 ΠΜ, ο/η Μπλε είπε:

Εντεχνως αγνοείς τα μισα απο αυτα π σου γράφω. (βλέπε, το ότι αν ελεγα σε μια κοπέλα π θέλει να θηλάσει, να μην θηλάσει, θα ειχε γίνει χαμουλης και διάφορα άλλα) 

Έχεις μπερδευτεί παρα πολυ με τον φ.τ και την κ.τ και προφανως δεν το έχεις συζητήσει με κάποιον γιατρό. 

Ενα μωρό που γεννιέται με κ.τ έχει καποια ρίσκα και ενα μωρό π γεννιέται με φ.τ έχει κάποια άλλα ρίσκα. 

Φεύγοντας απο την γεννα τα περισσότερα μωρά που γεννιούνται με καισαρική σκοράρουν άψογα στην αξιολόγηση των πνευμόνων κ απο εκει κ περα δεν υπάρχει τπτ στο οποίο θα υπερτερεί το μωρό π γεννήθηκε με φυσιολογικό. Υπερτερεί σημαίνει ότι αυτό το μωρό έχει κάτι παραπάνω απο το αλλο. Αρα μάλλον έχεις κάνει λάθος χρήση της λέξης. 

 

Ήθελες ισως να πεις ότι έχει λιγότερο ρίσκο για το μωρό. 

Το οποίο ακομα κ αυτό είναι εντελώς σχετικό. 

Ρίσκο έχουν ολες οι γέννες είτε φ.τ ειτε κ.τ

 

Οποτε η δήλωση "τα μωρα π έχουν γεννηθεί με φ.τ υπερτερούν" οχι, δεν στέκει. 

 

Απορείς επίσης τι αλλες χοντράδες ειπες κ παλι εντεχνως ξεχνάς ότι ήρθες να μας μαλώσεις π "βγάλαμε τα μαχαίρια" σε μια κοπελα π ήρθε να μας πει ότι το δικαίωμα στο σώμα μας είναι μπαρούφες.... 

Μετα αναρωτιέσαι γτ σε βάζω σε καποια αίρεση... 

Μαλλον πρέπει να σκέφτεσαι λίγο καλύτερα τι λες αν σε έχω παρεξηγήσει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. (Κ όχι μονο εγώ απ ότι φαίνεται...) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω που δυο μερες σχεδον ποναγα για να γεννησω φυσικα απο διαστολη 6 εβαλα επισκλειριδιο και αυτο κακο και αυτο καποιες το κρινουν λεει δε πρεπει να βαζουμε γιατι αμα βαλεις δε καταλαβαινεις οτι γεννας ο θεοι του ολυμπου δλδ !!!!! και γεννησα λοιπον με φυσιολογικο διπλα μου μια κοπελα ποναγε 20 ωρες και το μωρο δεν εβγαινε πηγε με καισαρικη αρα το δικομου μαλλον ειναι υπερηρωας προφανως που τα καταφερε ενω το αλλο μω  μωρο χαζο !!! η αναιτια καισαρικη φυσικα και ειναι απαραδεχτει και φυσικα δυστηχως στην ελλαδα πολλοι γιατροι την χρησιμοποιουν για να τελειωνουν αυτο ομως δε καθιστα κανενα μωρο με φυσιολογικο τοκετο κατι ιδιαιετερο!!! αρα εμενα που και θηλασε και γεννηθηκε με φυσιολογικο ειναι ο δευτερος αισταιν !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νταξει τουλάχιστον να μην καταπιεζομαι. 

 

Την εμπειρία μ με τον θηλασμό δεν την λέω για να μην επηρεαζω μητέρες π θέλουν να θηλάσουν.

 

Αλλα με αυτα π βλέπω εδω μεσα δεν καταλαβαίνω γτ να μην πω και εγώ την αποψαρα μου απο την προσωπική μου εμπειρία. 

 

Λοιπόν ο γιος μ τωρα ειναι 20 μηνών 

Οταν γέννησα ήθελα παρα πολυ να θηλάσω. Έπιασε αμέσως στήθος, δεν με πόνεσε ποτέ, δεν με πλήγωσε ποτέ. Ολα καλα. 

Ομως ηταν ολη μερα κρεμασμένος σε ενα στήθος. Φτάσαμε στον μηνα κ δεν βελτιωνοταν η κατάσταση. 

Έχουμε κάνει 24ωρο θηλασμό. Δεν ξέρω αν αυτό το χωράει ανθρώπινος νους. 

Σίγουρα ο δικός μ δεν το χωρούσε ότι έχει περάσει παραπάνω απο μια μερα που δεν έχει σταματήσει να είναι στο στηθος ουτε 10 λεπτά. 

Και; δεν έπαιρνε. Δεν έπαιρνε καλο βάρος. 

Τα δοκίμασα ολα λιγο να ξεκουραστώ πιπιλα δεν έπαιρνε ακόμα με τπτ. 

Ο άντρας μου τότε δούλευε ολη μερα κ ήμουν ολη μερα μόνη μου. Ειχα μολις γεννήσει κ δεν μπορούσα ούτε να φτιάξω κάτι να φάω. Απο καισαρική δεν υπήρχε για εμένα η επιλογή να μαγειρεύω με το μωρό αγκαλιά. 

Και; και υποσιτιζομουν. Περνούσα μέρες π έτρωγα 2 μπισκότα. Αυτό. Έκλαιγα απ το πρωί μέχρι το βράδυ. 

Και εδωσα ξένο και ήταν το καλύτερο πράγμα π έκανα ποτε για τον εαυτό μ κ φυσικά για το παιδί μου. 

Η συγκοιμηση συνέχισε μέχρι π δεν ήθελε αλλο ο μικρός απο μόνος του. 

Σταμάτησε κ να ξυπνάει τα βράδια γτ το δικό μ το παιδί έτυχε να είναι απ τα παιδιά π ξυπνάνε απλα επειδή πεινάνε και με την σκόνη ναι, δεν ξυπνούσε. Κοιμάται απο 6 μηνών μέχρι σήμερα 10- 12 ωρες σερί. Κράτησα μικτή διατροφή για κάποιους μήνες κ τέλος. 

 

Οποτε για εμένα ναι το ότι έκοψα τον θηλασμό ήταν το καλύτερο πράγμα. 

 

Γτ δεν γυρνάω να το γράφω; 

Γτ απλα δεν συμβαίνει πάντα αυτο. Για καποιες ο θηλασμος ειναι πιο εύκολος για καποιες πιο δύσκολος 

Κάποια κοιμούνται περισσότερο με ξένο, σε καποια αλλα δεν κάνει καμία διαφορά. 

Εγω προσαρμοζομαι στο κοινό στο οποίο απευθύνομαι και δεν γυρνάω να λεω τι συνέβη σε εμενα ώστε να μην αποθαρρύνω κάποια π θέλει να θηλάσει. 

Αν έκανα δεύτερο παιδι; ναι πάλι θα προσπαθούσα να θηλάσω. 

 

Αλλα επιτέλους ας καταλάβουμε ότι τα προσωπικά μας πιστεύω σε ενα θεμα δεν έχουν θέση όταν κάποιος μας ζητάει την βοήθεια μας. Δεν μπορούμε να του λέμε τα αντίθετα απλα επειδή εμεις πιστεύουμε τα αντίθετα. 

 

Η συζήτηση εδω δεν είναι ανάλυση της σύστασης του μητρικού κ της σκόνης. Η συζήτηση εδω είναι η επιλογή της μητέρας να μην θηλάσει. 

Την σεβόμαστε κ το βουλωνουμε. 

Εγω δεν θα ασχοληθώ άλλο. 

Κουράστηκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Εφη85 Ήδη στον τίτλο του θέματος λες οτι δεν θελεις να θηλασεις και δεν υπάρχει κανένας λογος να δικαιολογείσαι, γιατι αυτη είναι η επιθυμία σου. Θα σταθω σε ενα επόμενο post σου, που λες οτι εχουν πεσει ολοι πάνω σου. Απο εμπειρια δικη μου και φιλων, ειδα οτι οι παρεμβασεις σε μια νεα μανουλα ειναι απειρες απο τη στιγμή που θα γεννησει. Απο τον πιο στενο συγγενη μέχρι τον ασχετο στο δρομο, ο καθενας πάντα εχει κάτι να σου πει για το πως ταιζεις, πως κοιμιζεις, πως ντυνεις κ.ο.κ. το μωρο σου, αν θα μείνει σπίτι ή αν θα παει παιδικό κ.λπ. ... και οσο καλοπροαίρετη κι αν ειναι η εκαστοτε παρεμβαση-κριτικη-συμβουλή, συνήθως μας κανει να αισθανόμαστε πίεση και ενοχές. Στη θεση σου θα προσπαθουσα με ευγενικο τροπο να βαλλω τα όριά μου στους τριτους απο τωρα. Δεν σου λεω να κλεισεις τα αυτια σου, εκτός κι αν το επιθυμεις, γιατι μπορει να ακουσεις και κατι χρησιμο. Μπορεις να φιλτραρεις ο,τι ακους και να κρατάς μονο αυτο που σου κάνει. Το μωρο σου οπως και να το ταΐσεις και όπως και να το κοιμισεις, θα σε αγαπαει ανευ ορων, γιατί του αρκει απλα η υπαρξη σου. Έτσι κι αλλιώς ειστε ηδη δεμενοι, γιατι το κουβαλας τοσο καιρο και στην αρχη μονο εσενα θα καταλαβαίνει γιατι θα αισθάνεται τη μυρωδιά σου και θα αναγνωρίζει τη φωνη σου. Σου ευχομαι να πανε ολα κατ' ευχην και να το υποδεχτείς με χαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρακολουθώ από την αρχή το συγκεκριμένο θέμα, αλλά δεν θέλησα να γράψω κάτι νωρίτερα γιατί ακόμα δεν έχω προσωπική εμπειρία από θηλασμό, τώρα περιμένω το πρώτο μου παιδάκι και ελπίζω να καταφέρω να θηλάσω, γιατί φυσικά και ο θηλασμός υπερτερεί της όποιας σκόνης, κι επειδή στο μυαλό μου θα είναι και πιο εύκολο- αγχώνομαι και μόνο στην ιδέα αποστειρωτών, και κουβάλημα εξοπλισμού για μια απλή έξοδο.

Αφου λοιπόν δήλωσα πως είμαι υπέρ του θηλασμού, να πω επίσης ότι σιχαίνομαι σαν άνθρωπος ο,τιδήποτε ακραίο και στη συγκεκριμένη περίπτωση τις μανούλες που βγαίνουν, χωρίς κανένα δικαίωμα, να δικάζουν έτσι απλά γυναίκες που δε θήλασαν ή δεν γέννησαν φυσιολογικά. Δε θυμάμαι ποια κοπελα το ανέφερε ότι θυμίζουν αίρεση, και συμφωνώ απόλυτα. Και απλά θα αναφέρω μια ιστορία για να δείξω που οδηγεί αυτό ο φανατισμός, που για κάποιο λόγο μου ήρθε στο μυαλό διαβλαζοντας τα διάφορα σχόλια:

Η ιστορία λοιπόν πολύ συνοπτικά, γιατί δε γνωρίζω λεπτομέρειες, αφορά μια έγκυο γυναίκα που την παρακολουθούσε ο γυναικολόγος της κολλητής μου, και της το ανέφερε ο ίδιος, όταν είχαν μια συζήτηση σχετικά με τον φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική-να τονίσω εδώ, μιας και ζω χρόνια στο εξωτερικό πως αυτό που γίνεται στην Ελλάδα με τι καισαρικές και τα ποσοστά είναι εξωφρενικά, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. Η γυναίκα λοιπόν αυτή είχε δηλώσει πως θα πάει για φυσιολογικό τοκετό, αφού δεν υπήρχε κάποια ένδειξη για τυχόν επιπλοκές. Στη διάρκεια του τοκετού όμως ο γιατρός πρότεινε να πάνε για καισαρική γιατί το μωρό είχε πάρει περίεργη θέση και θα ήταν πολύ δύσκολο να γεννηθεί φυσιολογικά. Η γυναίκα όμως επέμεινε για φυσιολογικό- γιατί ποιος ξέρει πόσες τέτοιες ''καλοθελήτριες'' είχε ακούσει για το πόσο καλός είναι ο φυσιολογικός τοκετός και πόσο κατακριτέο να γεννήσεις με καισαρική, ο εύκολος δρόμος και καλά.... αποτέλεσμα; το μωρό σε πλάγια θέση κόλλησε και δε μπορούσε να βγει, είχε σφηνώσει ο αγκώνας και δεν μπορούσαν με τπτ να το ξεκολλήσουν. Αναγκαστικά λοιπόν πάνε για καισαρική αλλά ήταν αργά, το μωρό δεν άντεξε και πέθανε πριν προλάβουν να το ξεσφηνώσουν. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε έπειτα και πόσο κινδύνευσε η μητέρα, αλλά ξέρω, και προφανώς και αυτή πλέον, πως αν είχε συμφωνήσει στην καισαρική τώρα θα είχε το παιδάκι της αγκαλιά. 

Ναι, υπάρχουν ανώριμες μανούλες, που έκαναν παιδί απλά επειδή έτυχε ή επειδή είχαν κάνει οι φίλες της ή οι αδερφές της ή δεν ξέρω κι εγώ γιατί, ναι υπάρχουν κι αυτές δυστυχώς που δεν είναι σε καμία θέση να μεγαλώσουν σωστά ένα παιδί. Και υπάρχουν κι αυτές που συνειδητοποιημένα επιλέγουν το δρόμο τη μητρότητας, όσες δυσκολίε κι αν κρύβει αυτό ο δρόμος για την κάθε μία, και θα κάνουν τα πάντα για να το μεγαλώσουν σωστά. Κι αν δεν καταφέρουν να το γεννήσουν φυσιολογικά, θα υπομένουν καρτερικά τους πόνους από την τομή και τα ράμματα για να κρατήσουν το μωράκι τους αγκαλιά, κι αν δε καταφέρουν να θηλάσουν φυσιολογικά, θα είναι μόνιμα στο πόδι με έναν αποστειρωτή και ένα μπουκάλι για να μη μείνει νηστικό το μωράκι τους.

Ας σταματήσει αυτός ο φανατισμός, δεν βοηθάει καμιά απολύτως και μπορεί να οδηγήσει σε επικίνδυνα μονοπάτια γυναίκες που είναι ευάλωτες και προσπαθούν να αποφασίσουν το καλύτερο γι'αυτές και τα μωράκια τους. Οι γνώμες φυσικά ποικίλλουν, και είναι ένα φόρουμ όπου ο καθένας μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα. Απόψεις όμως του στυλ '' Απλά λυπάμαι πολύ.... Ένα ακόμα μωράκι που δε θα θηλάσει. Ένα ακόμα από τα τόσα πολλά... '' είναι απίστευτα αγενές και προσβλητικό! ΈΛΕΟΣ! Παραθέτεις τη γνώμη σου και αφήνεις την ενδιαφερόμενη να αποφασίσει πως θα χρησιμοποιήσει όλες αυτές τις διαφορετικές απόψεις.

Εύχομαι σε όλες μας υγιή μωράκια, και καλή δύναμη, μυαλό και υπομονή να τα μεγαλώνουμε με πολλή αγάπη και σύνεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...