Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλω να θηλάσω....


Recommended Posts

Έτσι ακριβώς είναι, και γενικότερα δε γίνεται να επικρίνουμε εύκολα μια μητέρα που δε θηλάζει. Άκουσα τις προάλλες να επικρίνουν μητέρα που είδαν να δίνει μπουκάλι, αλλά αγνοούσαν ότι η συγκεκριμένη είχε κάνει μαστεκτομή! Η κάθε μαμά ξέρει το καλύτερο για το παιδί της και αν ο θηλασμός γίνεται κάτω από πίεση δε νομίζω ότι θα προσφέρει πολλά. Ο θηλασμός δεν είναι απόδειξη καλής μητέρας, όπως επίσης δεν είναι πανάκεια, γιατί, ναι, υπάρχουν παιδιά που δε θήλασαν είτε δε θήλασαν αποκλειστικά και δεν παρουσίασαν προβλήματα. Είναι καλό να γίνεται εφόσον η μητέρα είναι σε θέση να θηλάσει, αλλά δεν μπορούμε να γεμίζουμε με άγχος και τύψεις μια μητέρα που δεν τα καταφέρνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Diwni μου τελείωσαν τα like οπότε θα στο πω εδώ, like σε κάθε ένα σχόλιο σου!

Επίσης σχετικά με το χαρούμενη μαμά κ χαρούμενο μωρό, ισότητα μπορεί όντως να μην είναι, είναι όμως αναγκαία συνθήκη. Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι μια μαμά αγχωμένη, πιεσμένη, στενοχωρημένη (για οποιοδήποτε λόγο) δεν το μεταδιδει αυτό (άθελά της) στο παιδι της (όχι μόνο στο μωρό, σε οποιασδήποτε ηλικίας παιδί). Αν δεν φροντίσεις τον εαυτό σου πως θα βρεις δύναμη να φροντίσεις και άλλον; εγώ τουλάχιστον αυτό εννοούσα όταν το έγραψα... Με το καλό όσες περιμένετε και να χαίρεστε τα παιδάκια σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω ζούμε στην εποχή του διαδικτύου,θεωρώ δεδομένο πως η κοπέλα διάβασε τα οφέλη του θηλασμού και τη διαφορά του μητρικού γάλακτος και της φορμουλας,σχόλια τύπου δεν θηλάζεις για να κάνεις τη ζωούλα σου σου τα θεωρώ ανούσια και ανυπόστατα ,αν ειναι δυνατόν δηλαδή εμείς που δεν θηλασαμε  δεν σημαινει πως δεν άλλαξε η καθημερινότητα μας,δεν είχαμε το μωρό όλη μέρα στην κούνια και απλά το ταιζαμε,και εμείς τα είχαμε με τις ώρε αγκαλιά.στα ξενύχτια που  θα ερθουν αργοτερα που επισεις αναφέρθηκε παραπάνω λογο αλμάτων δοντιών και τα λοιπά νομίζω πως είναι τα ίδια είτε θηλάζει το μωρό είτε όχι,το λέω με βάση αυτά που έχω ζήσει με το γιο μου.εγω θα ξαναπώ η κοπέλα να κάνει όπως θέλει δεν είναι υποχρεωτικό ο θηλασμός,μακάρι να αλλάξει γνώμη και να θηλάσει αλλά και να μην θηλάσει δεν χάλασε ο κόσμος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου. Εγώ δεν θα αναφερθώ στα οφέλη του θηλασμού γιατί είναι περιττό δεν υπάρχει καμία αμφιβολία πως ο θηλασμός είναι προτιμότερος σε όλα τα επίπεδα. Ωστόσο με ξεπερνάει που μερικές νομίζουν πως οσες δεν θβλασαμε αποκλειστικά ή καθόλου ή πολύ λίγο ξαφνικά είμαστε ξεκουραστες άνετες κ κοιμόμαστε 12ωρα....εγώ θήλασα 4μηνες κ έδινα κ συμοληρωμα! Το παιδί μου είναι 14μηνων κ έχει κοιμηθεί σερί ελάχιστες φορές....ξυπνάει από 1 έως 101 φορές το βράδυ...κ για γάλα αλλά κ για αγκαλια κλπ....βγάζει δόντια κ έχει τις ίδιες γκρίνιες που μπορεί να έχουν όλα τα παιδάκια. Είμαι 24 ώρες το 24ωρο μαζί του κ προφανώς έχει αλλάξει όλη η ζωή κ η καθημερινότητα μου κ είναι απόλυτη προτεραιότητα μου....δεν σταμάτησα τον θηλασμό για να επανέλθω στην προ παιδιού ζωή μου θα ήταν χαζό να το πιστέψω αυτό...κ ούτε το ήθελα!! Το γάλα σε σκόνη δεν σου λύνει τα χέρια ούτε κάνει το μωρό σου να μεγαλώνει στον αυτόματο....μπορεί να μην έχω περάσει αυπνες νύχτες με το μωρό στο στήθος....αλλά τις έχω περάσει με το μωρό αγκαλιά δίνοντας μπουκάλι ή νανουριζοντας!!! Και ναι πιστεύω πως το "και εμείς που κάναμε αυτό τι πάθαμε...." Είναι μια τεράστια μπαρουφα έως κ επικίνδυνη....δεν θα μεγαλώσω το παιδί μου όπως μεγάλωσα εγώ πριν 30 χρόνια επειδή απλά δεν έπαθα τίποτα....θα κρατήσω τις συμβουλές της μαμάς μου αλλά θα εναρμονιστω με την σημερινή εποχή κ αυτά που λένε οι παιδίατροι σήμερα.

Το μόνο που θα δώσω σαν συμβουλή στις μέλλουσες μανουλες είναι να κάνουν υπομονή κ όταν γεννηθούν τα μωράκια τους θα δουν τι θα κάνουν με όλα τα θεματα....Αν θελήσετε να θηλασετε ενημερωθείτε καλά κ ζητήσετε βοήθεια αν προκυψουν προβλήματα....αν κ πάλι μετά τη γέννα δεν θέλετε ή δεν μπορείτε τότε συμβουλευτείτε τον παιδίατρο σας για ένα καλό γάλα αγκαλιαστε τα μωρά σας δώστε τους μπιμπερο κ τραγουδήστε τους γλυκά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Για εμένα το σωστό είναι αυτό που συμβαίνει τώρα. Δηλαδή να ακούγονται και οι δύο απόψεις. Η ζυγαριά δεν πρέπει να γέρνει μόνο από την μια πλευρά. Εξάλλου μια λέξη είναι ικανή να αλλάξει μια σκέψη και μια συμβουλή μια ολόκληρη ζωή! Κανένα κορίτσι δεν θεωρώ ότι γράφει κακοπροαίρετα την άποψη του. Αυτά που γράφουμε τα γράφουμε για να βοηθήσουμε. Του δίνουμε τα βαρίδια για να αποφασίσει αυτός σε ποια πλευρά θα γύρει για το δικό του καλό. Γιατί και οι δυο πλευρές έχουν τα δίκαια τους. Κι εγώ θήλασα το παιδί μου 3 χρόνια και πολλές φορές με ειρωνεύτηκαν για αυτό. Μέχρι που μου είπαν ότι μπορεί να του κάνω κακό. Λίγες ημέρες μετά την γέννηση του μικρού μου ανακαλυψαμε ότι έχει δυσανεξία στα γαλακτοκομικά. Μόλις είχα εδραιώσει τον αποκλειστικό θηλασμό και αυτό ναι με βοήθησε πολύ. Όχι μόνο οικονομικά αλλά και σωματικά. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πιο εύκολος. Το γαλατάκι είναι πάντα έτοιμο, στην σωστή θερμοκρασία και απόλυτα θρεπτικό. Δεν είχαμε ούτε κολικούς, ούτε πόνους στα δοντακια. Είναι όμως η δική μου περίπτωση. Πάντα όμως θα παροτρύνω κάποια γυναίκα να στραφεί προς το θηλασμό. Πιστεύω όμως ακράδαντα και σε κάτι άλλο. Ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές για τον α ή τον β λόγο. Ούτε την ίδια ανοχή σε καταστάσεις που μπορεί να αντιμετωπίσουμε. Εγώ είμαι εγώ κι εσύ είσαι εσύ. Αυτό είναι και το ωραίο. Δεν μπορώ να γνωρίζω εγώ τι έχει στην ψυχή του κάθε άνθρωπος ούτε είμαι αξία φυσικά για να τον κρίνω. Δεν σε κάνει λιγότερο ή περισσότερο μητέρα κανένα από τα δύο. Σημασία έχει για εμένα να μεγαλώσεις το παιδί σου με αγάπη και να το εφοδιάσεις με αξίες, σεβασμό, ισότητα και όλα αυτά που περιλαμβάνει η λέξη άνθρωπος. Αν εστιάσουμε σε αυτό σίγουρα θα βάλουμε ένα λιθαράκι κι εμείς ώστε τα παιδιά μας να ζήσουν αργότερα σε έναν ομορφότερο κόσμο.

Συγνώμη για το τόσο μεγάλο κείμενο. Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα πότε έγραψα τόσα!😆😆🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Αγαπητή @Εφη85 με το καλό το μωράκι σου. Θα απαντήσω στο μνμ σου μόνο και μόνο γιατί θα ήθελα να ακουστεί μια διαφορετική φωνή στη συζήτηση και γιατί θα ήθελα το μωρό σου να θηλάσει, όπως και όλα τα μωράκια. Δε θα σου χαϊδεψω τα αφτιά... Δε θα σου πω πράγματα αδιανόητα για την εποχή μας του τύπου "κι εμείς ξένο πήραμε και δεν πάθαμε τίποτα", τη στιγμή που έχουμε πάθει ένα σωρό προβλήματα, ασθένειες, αλλεργίες κλπ. Διαβάστε κι ενημερωθείτε τι πάθαμε που δε θηλασαμε. Ρωτάς αν υπάρχει καμία μαμά που δε θήλασε... Μα ελάχιστες μαμάδες θηλάζουν και αυτές είναι που απολογουνται καθημερινά επειδή κάνουν το αυτονόητο κι όχι οι λοιπές που δίνουν ξένο και μάλιστα χωρίς καν να προσπαθήσουν το θηλασμό. Διαβάζω συνεχώς ότι είναι δικαίωμα της μαμάς να ΜΗ θηλάσει και ότι για να είναι το μωρό καλά πρέπει να είναι και η μαμά και άλλα τέτοια... Με συγχωρείτε αλλά αυτά είναι μπαρουφες. ΚΑΘΕ ΜΩΡΟ, ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΩΡΟ, ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ! Κι καμία μαμά δεν έχει δικαίωμα να του το στερήσει ειδικά επειδή ο θηλασμός δε βολεύει τη νέα τους ζωή και τη νέα τους καθημερινότητα. Να είναι η μαμά καλά, ναι! Φυσικά και να είναι γιατί όντως το μωρό δε θα ειναι καλά αν δεν είναι ο βασικός του φροντιστής καλά αλλά σε τελείως διαφορετικό πλαίσιο από αυτό που εννοούν όσες το γράφουν. Φέρνω έναν νέο άνθρωπο σε αυτόν τον, τόσο δύσκολο, κόσμο δε σημαίνει ότι συνεχίζω τη ζωουλα μου όπως πρίν. Έχω ευθύνη!!! Ξέρω ότι δεν αρέσουν αυτά που λέω αλλά δεν πειράζει. Ας ξανασκεφτείς λοιπόν γιατί δε θες να θηλάσεις και γιατί δε θες καν να το προσπαθήσεις και πες δυνατά στον εαυτό σου τους λόγους χωρίς να προσπαθείς να πάρεις το οκ από άλλες μαμάδες που δε θήλασαν καν. Δε σε κρίνω και δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Έτσι κι αλλιώς ο, τι θες θα κάνεις. Απλά λυπάμαι πολύ.... Ένα ακόμα μωράκι που δε θα θηλάσει. Ένα ακόμα από τα τόσα πολλά... 

Χαίρομαι πολύ που οι υπόλοιπες σου απάντησαν τόσο πολιτισμένα στα κωμικοτραγικα που έγραψες. 

 

Μπράβο τους και ειδικα η diwni με κάλυψε 

 

Θέλω όμως οπωσδήποτε να κατέβεις λίγο απο το καλάμι που έχεις ανέβει. 

Ποια εισαι εσυ που θα πεις σε μια μαμα οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΏΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΘΗΛΆΣΕΙ ή οχι. Μπα; σε όρισε καποιος ανώτερο δικαστή; σου ανήκει το σώμα της μαμας που ρωτάει; 

Ποια εισαι εσυ που θα έρθεις να πεις ότι τα δικαιώματα μας πανω στο σωμα μας ειναι μπαρουφες. Ποια εισαι εσύ που θα έρθεις σε μια ευαίσθητη στιγμή μιας γυναίκας να την ρίξεις χαμηλά;  

Νομίζεις ότι ντύνοντας τα λόγια σου με όμορφες  λέξεις γίνεται λιγότερο αγενές το σχόλιο σου; 

Οποια γουστάρει θα θηλάσει για οσο γουστάρει θα θηλάσει και δεν σε αφορά και καθόλου.  Αυτα τα κόμπλεξ ανωτερότητας τα εχω σιχαθεί. 

Τέλος επειδή ξέρω ότι θα παίξεις το χαρτί "την άποψη μου είπα" θα σου απαντήσω 2 πράγματα. Πρώτον η ελευθερία λόγου εχει όρια. Η αγένεια δεν ειναι θεμιτή και κατα την άποψη μου αξιζει να απαντάται μονο με την ιδια ακριβώς αγένεια. 

Οποτε και εγω την αποψη μου σου είπα. 

Λυπηρο να νοιώθεις έτσι για αλλες μαμάδες. Αι καλη μας συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα αρχικα να σου ευχηθω με εναν πονο γερο δυνατο μωρο και σιδερενια σε σενα !!!

λοιπον οι αποψεις οτι δε εχεις το δικαιωμα να μην θηλασεις και τα κολλημενα πραγματα ειναι αναξια λογου οτι γουσταρεις θα κανεις δικο σου ειναι το σωμα και το παιδι και δε δινεις λογαριασμο και σε κανεναν!!! θα κανεις αυτο που αισθανεσαι εσυ καλα γιατι αν εσυ θηλαζεις αλλα απο πανω τρεχουν τα δακρυα απο την πιεση και την στεναχωρια καμια μας δε θα ειναι εκει να σε στηριξει και αν εσυ δε εισαι καλα δε θα ειναι ουτε το παιδι σου και δε μιλαω εκ του ασφαλους θηλασα το μωρο μου 7 μιση μηνες απο επιλογη και μαρεσε αυτοδε σημαινει οτι αρεσει σε ολες η μπορουν ολες συναοσθηματικα να το κανουν γιατι σωματικα το 95 της εκατο εχει ολα τα προσοντα να θηλασει!!! 

η μανα δε ειναι βυζια ειναι και αυτο αλλα ειναι και παρααααααα πολλα αλλα πραγματα και εδω δε μετραμε ποια ειναι η καλυτερη μανα με το ποσο θηλασε αυτα ειναι γελεια πραγματα και μονο ανθρωποι που στην ζωη τους δ εχουνε τπτ αλλο να ασχοληθουν ασχολουνται με αυτο !!! αν τωρα καποια μεσα απο τον θηλασμο αισθανεται οτι ανακαλυψε την πυριτιδα επι χιλιαες χρονια οι μητερες θηλαζουν φυσικα ειναι κατι σπουδαιο που προσφερει και στην μητερα και στο παιδι αλλα οκ εως εκει δε ειναι ουτε η αρχη ουτε το τελος!!

για αυτο να μην ακους κανεναν και να κανεις αυτο που θα σε κανει να εισαι καλα και να μπορεις να εισαι ηρεμη για να ανταπεξελθεις στον ρολο σου !!

και ειναι ευκολο να κρινεις απεξω εγω πχ ημουνα τυχερη επιασε αμεσως επερνε κιλα δε με εκανε πιπιλα ετρωγε ολα καλα δε πονουσα στο στηθος φυσικα απειρα βραδυα ημουνα καθισμενη να θηλαζω και απειρα βραδυα ειδηκα στην αρχη δε κοιμονουνα ουτε μια ωρα αλλα δε λεει κανεις οτι θα δωσεις μπουκαλι και ολα θα ειναι καλα και θα κοιμαται ολη νυχτα σερι ξερω πολλα μωρα που τρωνε ξενο και δε κοιμουνται ουτε μια ωρα σερι οποτε ολα ειναι στην θεωρια!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anna89 δεν έχω καρδούλες!!!!!με κάλυψες σε όλα με αυτά που έγραψες όπως κ άλλες κοπέλες !!!! 

@Εφη85 κοπέλα μου με το καλό το μωράκι σου!!!Να μην ακούς κανέναν όπως είπαν τα κορίτσια!Το πόσο κ αν θα θηλάσεις δε σε κάνει καλύτερη η χειρότερη μαμά!!!!εγώ δεν θήλασα ούτε ένα δευτερόλεπτο....Δε σου λέω ότι αυτό είναι καλό κ το σωστό αλλά δεν έχω ούτε αλλεργίες ούτε τίποτα....Είναι σαν να ακούω ότι η μαμά που γέννησε φυσιολογικά είναι πιο "μαμα" από αυτή που γέννησε με καισαρική!!!!!σημασία έχει να είσαι καλά για να απολαύσεις Αυτό το υπέροχο ταξίδι που ξεκινάει με το μωράκι σου!!!!Τι να το κάνεις αν θηλάζεις κ είσαι έτοιμη να καταρρεύσεις  ψυχολογικά;;;;Θα είσαι καλύτερη μαμα;;;Δε νομίζω!μη σε απασχολεί ο θηλασμός!ετοίμασε τη φωλιτσα σας κ ετοίμασε τα πραγματακια σας για να υποδεχτείς το μικρακι σου!με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα πίνει γαλατακι το μωρό σου κ δεν έχει τόση σημασία!εύχομαι με το καλό ένα γερό μωράκι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mariasmommy είπε:

@Anna89 δεν έχω καρδούλες!!!!!με κάλυψες σε όλα με αυτά που έγραψες όπως κ άλλες κοπέλες !!!! 

@Εφη85 κοπέλα μου με το καλό το μωράκι σου!!!Να μην ακούς κανέναν όπως είπαν τα κορίτσια!Το πόσο κ αν θα θηλάσεις δε σε κάνει καλύτερη η χειρότερη μαμά!!!!εγώ δεν θήλασα ούτε ένα δευτερόλεπτο....Δε σου λέω ότι αυτό είναι καλό κ το σωστό αλλά δεν έχω ούτε αλλεργίες ούτε τίποτα....Είναι σαν να ακούω ότι η μαμά που γέννησε φυσιολογικά είναι πιο "μαμα" από αυτή που γέννησε με καισαρική!!!!!σημασία έχει να είσαι καλά για να απολαύσεις Αυτό το υπέροχο ταξίδι που ξεκινάει με το μωράκι σου!!!!Τι να το κάνεις αν θηλάζεις κ είσαι έτοιμη να καταρρεύσεις  ψυχολογικά;;;;Θα είσαι καλύτερη μαμα;;;Δε νομίζω!μη σε απασχολεί ο θηλασμός!ετοίμασε τη φωλιτσα σας κ ετοίμασε τα πραγματακια σας για να υποδεχτείς το μικρακι σου!με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα πίνει γαλατακι το μωρό σου κ δεν έχει τόση σημασία!εύχομαι με το καλό ένα γερό μωράκι!!!!

Πες τα κορίτσι μου!!! Γιατί αυτούς τους διαχωρισμούς κι εγώ δεν τους μπορώ.. Δεν σε κάνει καλή ή κακή μάνα ο τρόπος που θα τάσεις το παιδί σου και φυσικά ούτε ο τρόπος που θα το γεννήσεις. Όπως έγραψα ποιο πάνω ή αδελφή μου δεν τάισε τον γιο της ούτε με μπιμπερό τι σημαίνει αυτό ότι είναι κακή μάνα ή ότι δεν αγαπάει το παιδί της; αλλά τι έπρεπε να κάνει; να ταΐζει το παιδί και να τρέχει στο μπάνιο για εξαγωγές ή να έχει και μια λεκάνη δίπλα της;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Ρε κορίτσια βγαλατε μαχαιρια και δεν καταλαβαινω το γιατι..Ειπωθηκε καπου οτι οποια δεν θηλαζει δεν ειναι καλη μανα?Γιατι βγαλατε τα μαμαδομετρα?Γιατι το βλεπετε τοσο εγωιστικά το θέμα?Η κοπελα εγραψε σε ενα φορουμ τον προβληματισμό της.Προσπαθειτε ολες να την πείσετε οτι ναι ειναι οκ να μην θηλασει(που ειναι και βεβαια αν αυτο επιθυμει) επειδη και εσεις δεν θηλασατε αλλα σας πείραξε που ακουστηκε και μια αλλη φωνη.Γιατι?Επισης για ποιον λογο αναφέρετε ολες οτι αν θηλασει θα κλαίει πανω απο το μωρο?Γιατί έμμεσα αυτο λέτε σε μια εγκυο που οι ορμονες της δεν ειναι και πολυ νορμαλ?Οι επισημες ερευνες λενε οτι μια μητερα εχει περισσότερες πιθανότητες να παθει επιλοχειο αν ΔΕΝ θηλάζει και αυτο ειναι επειδη στον θηλασμο εκκρινεται ωκιτοκυνη(ορμονη της ευτυχιας).

Επισης κοιτατε ολες την ψυχικη υγεια(λες και ειναι δεδομένο οτι αν θηλασει δεν θα την εχει) αυτης της μητερας.Για την ψυχικη και σωματικη υγεια του βρέφους εθελοτυφλειτε?Ναι οκ η φορμουλα μεγαλωνει τοσα παιδια μια χαρα,δεν φτανει στο ελαχιστο ομως να συγκριθει με το μητρικο γάλα που τα οφέλη του σε ακολουθουν μια ζωη.Και όποια απο σας εχει αντίρρηση σε αυτο απλα κοροιδευει τον εαυτο της.

Και θα το ξαναπω να το διαβασει η ενδιαφερομενη:Με το καλο να ερθει το μωρο σού κοπελα μού!Εχεις ακομα καιρο να διαβασεις και να ενημερωθείς απο ΕΓΚΥΡΕΣ ΠΗΓΕΣ τι ειναι το καλύτερο.Ουτε απο μενα ουτε απο καμια άλλη.Αν παρ'όλα οσα διαβασεις θεωρεις οτι δεν σου ταιριαζει καθολου ο θηλασμος,δεν πειράζει.Θα σε συμβουλευα για το μωρο σου βεβαια να κανεις αντλησεις για λιγο καιρο να πιει λιγο μητρικό γαλα(ειδικα το πρωτογαλα που θεωρειται χρυσος) και αν δεν μπορεις ουτε αυτό υπαρχει σελιδα με μαμαδες που δωριζουν γάλα τους να δινεις για λιγο καιρο στο μωρο σού..

Αν διαβάσεις καλύτερα ειπώθηκε στο σχόλιο μιας κοπέλας πως όσες δεν θήλασαν το έκαναν για να επιστρέψουν στην "ζωουλα" που είχαν προ παιδιού....κ αυτό είναι μια άποψη που έχουν αρκετές....ότι όσες δεν θήλασαν είτε καθόλου είτε λίγο ξαφνικά παράτησαν το παιδί τους σε τρίτους κ έκαναν τη ζωή τους. Εμένα αυτό με ενοχλεί γιατί ξέρω καλά ότι δεν ισχύει...φυσικά υπάρχουν κ τέτοιες περιπτώσεις κ χειρότερες δυστυχώς ....αλλά θεωρώ τουλάχιστον ανήθικο να αφήνεις υπονοούμενα για μια μέλλουσα-νεα μανούλα εκτός κ αν είσαι 100% σίγουρη ότι αυτό  κάνει.

Εγώ θήλασα λίγο κ όχι αποκλειστικά όμως δεν έχω αποχωριστεί το παιδί μου 14μηνες τώρα από επιλογή γιατι έχω βοήθεια αν θελήσω. Και ακόμα κ όταν τάιζα με μπιμπερο 9 στις 10 φορές εγώ το τάιζα (πάλι από επιλογή)εκτός κ αν έπρεπε να κάνω κάποια δουλειά στο σπίτι π.χ Όποτε ας μην κρίνουμε αν δεν ξέρουμε σίγουρα τι ισχύει....

Τώρα αν κάποιος πει ότι ο θηλασμός δεν είναι σπουδαίο πράγμα για το μωρό κ τη μητέρα είναι απλά βλάκας...αλλά μην τα ισοπεδώνουμε ολα!!! Κ τέλος θα ξανά πω κ για την κοπέλα που άνοιξε το θέμα κ για όλες τις μέλλουσες ότι αξίζει να προσπαθήσουν πολύ κ όσο καταφέρουν....καλό θα ήταν να μην παραιτούνται από τον θηλασμό πριν καν γεννήσουν γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στην κάθε περίπτωση μαμάς-παιδιου και πόσο εύκολα ή δύσκολα θα είναι. 

Χρόνια πολλά σε όλες τις μαμάδες θηλάζουσες ή μη.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/5/2020 at 8:37 ΠΜ, ο/η Maritina89 είπε:

Αν διαβάσεις καλύτερα ειπώθηκε στο σχόλιο μιας κοπέλας πως όσες δεν θήλασαν το έκαναν για να επιστρέψουν στην "ζωουλα" που είχαν προ παιδιού....κ αυτό είναι μια άποψη που έχουν αρκετές....ότι όσες δεν θήλασαν είτε καθόλου είτε λίγο ξαφνικά παράτησαν το παιδί τους σε τρίτους κ έκαναν τη ζωή τους. Εμένα αυτό με ενοχλεί γιατί ξέρω καλά ότι δεν ισχύει...φυσικά υπάρχουν κ τέτοιες περιπτώσεις κ χειρότερες δυστυχώς ....αλλά θεωρώ τουλάχιστον ανήθικο να αφήνεις υπονοούμενα για μια μέλλουσα-νεα μανούλα εκτός κ αν είσαι 100% σίγουρη ότι αυτό  κάνει.

Εγώ θήλασα λίγο κ όχι αποκλειστικά όμως δεν έχω αποχωριστεί το παιδί μου 14μηνες τώρα από επιλογή γιατι έχω βοήθεια αν θελήσω. Και ακόμα κ όταν τάιζα με μπιμπερο 9 στις 10 φορές εγώ το τάιζα (πάλι από επιλογή)εκτός κ αν έπρεπε να κάνω κάποια δουλειά στο σπίτι π.χ Όποτε ας μην κρίνουμε αν δεν ξέρουμε σίγουρα τι ισχύει....

Τώρα αν κάποιος πει ότι ο θηλασμός δεν είναι σπουδαίο πράγμα για το μωρό κ τη μητέρα είναι απλά βλάκας...αλλά μην τα ισοπεδώνουμε ολα!!! Κ τέλος θα ξανά πω κ για την κοπέλα που άνοιξε το θέμα κ για όλες τις μέλλουσες ότι αξίζει να προσπαθήσουν πολύ κ όσο καταφέρουν....καλό θα ήταν να μην παραιτούνται από τον θηλασμό πριν καν γεννήσουν γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στην κάθε περίπτωση μαμάς-παιδιου και πόσο εύκολα ή δύσκολα θα είναι. 

Χρόνια πολλά σε όλες τις μαμάδες θηλάζουσες ή μη.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την εμπειρία μου θα πω πως αυτή η αντίληψη μωρό που θηλάζει=κολλημένο στο στήθος μωρό που πίνει φόρμουλα=ανεξάρτητο καλύτερος ύπνος όντως δεν ισχύει,ο γιος μου δεν θηλασε ποτέ έπινε φόρμουλα από την πρώτη ημέρα μέχρι 4 μηνών ξυπνούσε κάθε δυο ώρες για να πιεί γάλα,σήμερα που είναι 11 μηνών θα ξυπνήσει σίγουρα 2 φορές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Συμφωνώ σε αυτα που λες αλλα δυστυχώς υπαρχει η αντιληψη οτι θηλασμος=μωρο κολλημενο στο στηθος και φορμουλα=ανεξαρτητο μωρο,καλυτερος ύπνος..Γι'αυτο ειπα να ψαξει η κοπελα μονη της και οχι να ακουει δεξια και αριστερά τι λενε..

Υπαρχει η επισης η αντιληψη οτι οσες δεν θηλασαν το εκαναν για να συνεχισουν την προ μωρου ζωη τους οπως υπαρχει και η αντιληψη οτι οσες θηλασαν μακροχρονια το εκαναν γιατι εχουν καποιο ψυχολογικο προβλημα οι ιδιες😂Δυστυχως ομως υπαρχουν και οι μαμαδες που κανουν το μωρο και τους το μεγαλωνουν τριτοι για να κανουν την ζωη τους.Εχω περίπτωση τετοια στο οικογενειακο μου περιβάλλον.Για την ακριβεια 2 τετοιες περιπτωσεις.Οπως και εχω μαμα που δεν θηλασε και τα μεγαλωνει μονη τής χωρις πατερα κοντα..

Χρονια πολλα σε ολες τις μανουλες,σε οσες ειναι ηδη μανουλες χωρις μωρό,σε οσες προσπαθούν και σε οσες κοντεύουν να γινουν!!Καλη δυναμη💪

Έχω να πω σε όσες πιστεύουν ότι αν δεν θηλάσουν θα κοιμάται το μωρό ή γενικά θα είναι ανεξάρτητο πως είμαι το καλύτερο παράδειγμα πως αυτό δεν ισχύει σίγουρα...ναι αρχικά έδωσα ξένο για να κοιμηθεί λίγο περισσότερο το βράδυ....αλλά δεν έγινε....ανεξάρτητο γενικά δεν ήθελα γιατί μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να θέλουμε ένα βρέφος ανεξάρτητο από τη μαμά...αλλά να κοιμηθεί λίγο παραπάνω ήθελα...κ δεν έγινε ποτέ 😂 σαφώς έχεις περισσότερες πιθανότητες από ότι ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά. Ούτε ανεξάρτητο έγινε γιατί τις περισσότερες φορές αν προσπαθήσει ο μπαμπάς να τον κοιμήσει δεν κάθεται κυρίως αν έχει κάποια ενόχληση θέλει μόνο εμένα. Όπως επίσης τους πρώτους μήνες τους βγάλαμε αγκαλιά όπως σχεδόν όλα τα μωρά. Και έτσι κ αλλιώς όταν θα αρχίσουν τα δόντια, τα άλματα κλπ πάλι θα ξυπνάει ακόμα κ αν τρώει φαγητό κανονικό.

Γι αυτό καλό είναι να περιμένουν όλες να γεννήσουν με το καλό κ βλέποντας κ κάνοντας. Μην θεωρείτε ότι κάτι που έκανε μια μαμά θα γίνει κ με εσάς σίγουρα... Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις ούτε από το πρώτο σου παιδί στο δεύτερο κλπ...Ένα ένα τα βήματα της μητρότητας. Προς το παρόν οι έγκυες κοπέλες να βλέπουν τον τοκετό τους κ να προετοιμάζονται για αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2020 at 5:30 ΜΜ, ο/η Εφη85 είπε:

Σε λιγότερο από ένα μήνα γεννάω και έχω το εξής πρόβλημα ,ξέρω ότι μπορεί κάποιες να με κράξετε ,αλλά δεν θέλω να θηλάσω .περασα δύσκολα στην εγκυμοσύνη για προσωπικούς λόγους .οσο το σκέφτομαι σαν διαδικασία ξέρω ότι με τη ψυχολογία που έχω δεν θα αντέξω και δεν θέλω να είμαι μια τρελή μαμα .....υπάρχει κάποια από εσάς που δεν θήλασε ;

Καλημέρα κορίτσι μου.Γέννησα πριν 2 μήνες και από πριν έλεγα ότι ήθελα να θηλάσω αλλά αν για κάποιο λόγο δεν μπορούσα δεν θα τρελαινόμουν κιόλας. Λόγω μιας περιπέτειας στην γέννα δεν μπόρεσα να έχω το μωρό για 5 μέρες. Πίστεψα ότι έχασα τον θηλασμό και το είχα αποδεχθεί αφού προτεραιότητα είχε η υγεία του μωρού. Ξεκίνησα να δίνω μπιμπερό με φόρμουλα αλλά και δικό μου που έβγαζα με το θήλαστρο. Παράλληλα έβαζα το μωρό στο στήθος όσο συχνά μπορούσα. Βλέποντας οτι το μωρο πνιγόταν με το μπουκάλι αλλα έκανε και εμετούς ήμουν χάλια ψυχολογικά, φοβόμουν να την ταίσω. Έτσι πείσμωσα και με μεγάλη προσπάθεια μπόρεσα να θηλάσω εδώ και ένα μήνα αποκλειστικά. Ένιωσα μεγάλη ανακούφιση ψυχολογικά γιατί κατάφερα να προσφέρω κάτι σημαντικό στο παιδί μου μετά την περιπέτεια του, από την οποία δεν μπορεσα να το προστατέψω. Δεν ξέρω για πόσο καιρό θα τα καταφέρω αλλα είμαι πολύ περήφανη για αυτό και ας ξυπνάω μια φορά παραπάνω την νύχτα, και ας την έχω όλη μέρα αυτοκόλλητο πάνω μου. Που θέλω να καταλήξω; είναι δικαίωμα σου και επιλογή σου να μην θέλεις να θηλάσεις. Δεν χρειάζεται να απολογηθείς και να λογοδοτήσεις σε κανέναν αλλά θα σου πρότεινα να μην προτρέχεις. Κοιτα να γεννήσεις με το καλό, να πάνε όλα καλά, που στο ευχομαι, και θα δεις μετά πως θα είσαι. Πίστεψε με είναι τόσα πολλά τα καθημερινά άγχη που ο θηλασμός δεν κάνει μεγάλη διαφορά. Αν κατι έμαθα απο αυτή την ιστορία είναι ότι όσο και να προετοιμαστείς δεν μπορείς να προβλέψεις τα πάντα. Για αυτό ένα βήμα τη φορά...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αν θηλασεις ή όχι δεν σε κανει καλύτερη μάνα ή το αντίθετο. Να κανεις αυτο που νιώθεις αλλα στο πίσω μέρος του μυαλού σπυ εχε υπ όψιν οτι μολις το δεις μπορει εσυ η ίδια να το θελήσεις.

μην σκας οτι κ αν γίνει και δεν χρειαζετε να δώσεις αναφορά σε κανεναν 

Με το καλο να αγκαλιάσεις το μωρακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Ρε κορίτσια βγαλατε μαχαιρια και δεν καταλαβαινω το γιατι..Ειπωθηκε καπου οτι οποια δεν θηλαζει δεν ειναι καλη μανα?Γιατι βγαλατε τα μαμαδομετρα?Γιατι το βλεπετε τοσο εγωιστικά το θέμα?Η κοπελα εγραψε σε ενα φορουμ τον προβληματισμό της.Προσπαθειτε ολες να την πείσετε οτι ναι ειναι οκ να μην θηλασει(που ειναι και βεβαια αν αυτο επιθυμει) επειδη και εσεις δεν θηλασατε αλλα σας πείραξε που ακουστηκε και μια αλλη φωνη.Γιατι?Επισης για ποιον λογο αναφέρετε ολες οτι αν θηλασει θα κλαίει πανω απο το μωρο?Γιατί έμμεσα αυτο λέτε σε μια εγκυο που οι ορμονες της δεν ειναι και πολυ νορμαλ?Οι επισημες ερευνες λενε οτι μια μητερα εχει περισσότερες πιθανότητες να παθει επιλοχειο αν ΔΕΝ θηλάζει και αυτο ειναι επειδη στον θηλασμο εκκρινεται ωκιτοκυνη(ορμονη της ευτυχιας).

Επισης κοιτατε ολες την ψυχικη υγεια(λες και ειναι δεδομένο οτι αν θηλασει δεν θα την εχει) αυτης της μητερας.Για την ψυχικη και σωματικη υγεια του βρέφους εθελοτυφλειτε?Ναι οκ η φορμουλα μεγαλωνει τοσα παιδια μια χαρα,δεν φτανει στο ελαχιστο ομως να συγκριθει με το μητρικο γάλα που τα οφέλη του σε ακολουθουν μια ζωη.Και όποια απο σας εχει αντίρρηση σε αυτο απλα κοροιδευει τον εαυτο της.

Και θα το ξαναπω να το διαβασει η ενδιαφερομενη:Με το καλο να ερθει το μωρο σού κοπελα μού!Εχεις ακομα καιρο να διαβασεις και να ενημερωθείς απο ΕΓΚΥΡΕΣ ΠΗΓΕΣ τι ειναι το καλύτερο.Ουτε απο μενα ουτε απο καμια άλλη.Αν παρ'όλα οσα διαβασεις θεωρεις οτι δεν σου ταιριαζει καθολου ο θηλασμος,δεν πειράζει.Θα σε συμβουλευα για το μωρο σου βεβαια να κανεις αντλησεις για λιγο καιρο να πιει λιγο μητρικό γαλα(ειδικα το πρωτογαλα που θεωρειται χρυσος) και αν δεν μπορεις ουτε αυτό υπαρχει σελιδα με μαμαδες που δωριζουν γάλα τους να δινεις για λιγο καιρο στο μωρο σού..

Ειναι σαφες οτι διάβασες επιλεκτικά τα σχόλια. 

Δεν βγήκε κανένα μαχαίρι. Όταν γυρνάει κάποιος να πει σε άλλη μαμα τι εχει δικαίωμα να κάνει κ τι όχι με το σώμα της πρέπει να τον βάζουμε στην θέση του. 

 

Δεν νομίζω ότι είμαστε υποχρεωμένοι να δεχόμαστε τέτοια αστεία σχόλια. 

"μαχαίρια" έβγαλε αυτή π ήρθε να μας υποδείξει τι έχουμε δικαίωμα να κάνουμε. 

Α και δεν θυμάμαι να ρώτησε η θεματοθετρια αν πιστεύουμε ότι πρέπει να θηλάσει ή όχι. Ουτε κ έχει οποιαδήποτε σημασία τι θέλουμε εμείς να κάνει. 

Οποτε οι "συμβουλές" π δεν εχουν ζητηθεί είναι ωμή αγένεια. 

Η κοπέλα ρώτησε κατι ΠΟΛΥ διαφορετικό. Δεν θέλει να θηλάσει, φοβάται ότι θα την κρίνουν κ εσείς έρχεστε κ κανετε ακριβώς αυτό που φοβάται κάθε νεα μαμα. Δλδ την κρίνετε. 

Ε καπου η αγένεια έχει κ τα όρια της. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!!!!

Αρχικά να κάνω μια διευκρίνηση ότι εγώ δε θήλασα σαν μωρό,όχι ότι δε θήλασα το παιδι μου.ειναι 11μιση μηνών κ θηλάζει ακόμα αποκλειστικά.δεν ήμουν φανατική με το θηλασμό ποτέ ούτε πρόκειται να γίνω!μου ήρθε πολύ βολικά και εύκολα και το έκανα!

@Sofi90 αναφερθηκα στην ψυχολογία της μαμάς γιατί η θεματοθετρια είπε πως για αυτό το λόγο δε θέλει να θηλάσει..επίσης θεωρώ πως η ψυχική και σωματική υγεία του βρέφους δεν εξαρτάτε αποκλειστικά από το θηλασμό..

Όσο για το ξένο μητρικό γάλα εγώ δε θα έδινα στο παιδί μου....Δεν ξέρω τι έλεγχοι γίνονται στο γάλα ή στη μανούλα που το χαρίζει αλλά ξέρω ότι μέσα από το γάλα μπορεί να μεταδοθεί κάτι στο μωρό (πχ ασθένεια..)

Τέλος να πω ότι το θέμα ύπνος δεν έχει να κάνει με το τι γάλα θα πιει το μωρό αλλά με το μωρό!!!Εμείς πχ με αποκλειστικό θηλασμό και κοιμόταν μέχρι και 8ωρο σερί η μικρή!κάθε μανούλα ξέρει να κάνει το καλύτερο για αυτήν και το παιδί της...ας μην κρίνουμε καμία μαμά για να μην κριθούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2020 at 5:30 ΜΜ, ο/η Εφη85 είπε:

Σε λιγότερο από ένα μήνα γεννάω και έχω το εξής πρόβλημα ,ξέρω ότι μπορεί κάποιες να με κράξετε ,αλλά δεν θέλω να θηλάσω .περασα δύσκολα στην εγκυμοσύνη για προσωπικούς λόγους .οσο το σκέφτομαι σαν διαδικασία ξέρω ότι με τη ψυχολογία που έχω δεν θα αντέξω και δεν θέλω να είμαι μια τρελή μαμα .....υπάρχει κάποια από εσάς που δεν θήλασε ;

Γεια σου κορίτσι!!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Δεν εχω διαβάσει τα μηνύματα των υπόλοιπων μελών και ίσως επαναλάβω μια γνώμη που έχει ήδη ειπωθεί. Λίγο πολύ γνωρίζουμε όλοι τα ωφέλη του θηλασμού αλλά δεν παυει να είναι κάτι πολύ προσωπικό για την κάθε γυναίκα και η κάθε μία να το βιώνει διαφορετικά. Εγώ θα σου πω την δική μου εμπειρία. Ήμουν από τα κορίτσια που αρχικά δεν ήθελε να θηλάσει αλλά ήθελε τουλάχιστον να ενημερωθεί. Στον όγδοο περίπου μήνα έκανα μαθήματα προετοιμασίας και συναντήσεις με σύμβουλο θηλασμού. Έλυσε τις απορίες μου, τόνιζε κάθε φορά ότι ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολος αλλά δεν είναι και πυρηνική φυσική και την κοροιδευα οπότε μου έλεγε κάτι τρελά ότι άλλες θηλάζουν τα παιδιά τους μέχρι να φτάσουν τα δύο έτη. Μετα από αυτές τις συναντήσεις άρχιζα να σκέφτομαι ότι θα μπορούσα τουλάχιστον να δοκιμάσω αλλά μέχρι και την ώρα που με έπιασαν οι πόνοι δεν είχα αποφασίσει. Όταν λοιπόν είδα το μωρό μου ειπα ότι θα το προσπαθήσω. Τώρα μερικούς μηνες μετά πιστεύω ότι πήρα την καλύτερη απόφαση για το μωρό και για εμένα... Για το μωρό όσον αφορά τα οφέλη του μητρικού γάλακτος και για μένα φυσικά που γλίτωσα αποστειρωσεις, κλάματα μέσα στην νύχτα μέχρι να φτιάξω το γάλα και στην βόλτα μανταψε! κουβαλάω μόνο το στήθος μου! Μην ξεκινάς με αρνητισμο αλλά ούτε υπεραισιόδοξα. Ενημερωσου σωστά και στο τέλος θα πάρεις την σωστή απόφαση για εσένα και το μωρό σου. Δεν πιστεύω ότι το να θηλάσεις είναι η σωστή επιλογή, πιστεύω όμως ότι ο θηλασμός αξίζει μια προσπάθεια και ότι γίνει... όσο για αυτούς που σε κατακρίνουν η θα σε κατακρίνουν-Αυτά ποτέ δεν τα Καταλαβα. Από την στιγμή που είναι  δική σου απόφαση όλες οι υπόλοιπες γνώμες περισσεύουν. Μην ξεχάσεις οποίος σε κρίνει να τον ευχαριστείς πολύ για την συμβουλή του αλλά να του υπενθυμίζεις οτι δεν ζητησες την γνώμη του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Mariasmommy είπε:

Βρε κοπέλα μου να σε ρωτήσω κάτι γιατί θα σκάσω; 

Στο ενα σου σχόλιο λες να μην κρίνουμε κ η καθεμία να κάνει οτι θελει. Ολα καλα 

 

Το λινκ αυτό πως ακριβώς προσφέρει στην θεματοθετρια κατι; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/5/2020 at 12:30 ΜΜ, ο/η Μπλε είπε:

Χαίρομαι πολύ που οι υπόλοιπες σου απάντησαν τόσο πολιτισμένα στα κωμικοτραγικα που έγραψες. 

 

Μπράβο τους και ειδικα η diwni με κάλυψε 

 

Θέλω όμως οπωσδήποτε να κατέβεις λίγο απο το καλάμι που έχεις ανέβει. 

Ποια εισαι εσυ που θα πεις σε μια μαμα οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΏΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΘΗΛΆΣΕΙ ή οχι. Μπα; σε όρισε καποιος ανώτερο δικαστή; σου ανήκει το σώμα της μαμας που ρωτάει; 

Ποια εισαι εσυ που θα έρθεις να πεις ότι τα δικαιώματα μας πανω στο σωμα μας ειναι μπαρουφες. Ποια εισαι εσύ που θα έρθεις σε μια ευαίσθητη στιγμή μιας γυναίκας να την ρίξεις χαμηλά;  

Νομίζεις ότι ντύνοντας τα λόγια σου με όμορφες  λέξεις γίνεται λιγότερο αγενές το σχόλιο σου; 

Οποια γουστάρει θα θηλάσει για οσο γουστάρει θα θηλάσει και δεν σε αφορά και καθόλου.  Αυτα τα κόμπλεξ ανωτερότητας τα εχω σιχαθεί. 

Τέλος επειδή ξέρω ότι θα παίξεις το χαρτί "την άποψη μου είπα" θα σου απαντήσω 2 πράγματα. Πρώτον η ελευθερία λόγου εχει όρια. Η αγένεια δεν ειναι θεμιτή και κατα την άποψη μου αξιζει να απαντάται μονο με την ιδια ακριβώς αγένεια. 

Οποτε και εγω την αποψη μου σου είπα. 

Λυπηρο να νοιώθεις έτσι για αλλες μαμάδες. Αι καλη μας συνέχεια.

Ε μα ναι!!!!! Πόσο δίκιο έχεις! 

Τα ιδια παντελακι μου, τα ίδια παντελή μου κάθε φορά με θηλασμό..

Έχω βαρεθεί να ακούω μαμάδες που επειδή μπόρεσαν/θελησαν/καταφεραν να θηλασουν,  νομίζουν ότι αυτομάτως γίνονται και καλύτερες μαμάδες συγκριτικά με όσες για οποιοδήποτε λόγο δε θηλασαν τα παιδακια τους. Έχω βαρεθεί να ακούω συνεχώς να δίνονται θερμά συγχαρητήρια μόνο σε όσες θηλάζουν ενώ είναι "πτώματα" από τη κούραση, ενώ όσες δε θηλάζουν να τις κοιτάνε με μισό μάτι παρόλο που και αυτές είναι πτώματα από τα ξενυχτια και τόσα άλλα που μπορεί να έχει η κάθε μία στη ζωή της. Μπράβο σε όσες θηλασαν και μπράβο και σε αυτές που δε θηλασαν. Ελεος δηλαδή. 

Δε θηλασα τα παιδιά μου πάνω από 2 μηνες αλλά πραγματικά είναι τόσο δεμένα μαζί μου και τα 2 και εγώ μαζί τους! Η κόρη μου, μέχρι στιγμής χαίρει ακρας υγείας και δε διαφέρει από αλλά παιδιά που θηλασαν μέχρι τα 2 συν. Και πάνω από όλα είναι ήρεμα και χαρούμενα! 

@Angelmammy πραγματικά να μη λυπάσαι για τα παιδάκια μας που δε θηλασαν! Πραγματικά όμως. 

Δε χρειάζεται! Είναι πολύ ευτυχισμένα, πίστεψέ με. Και μια χαρά θα ναι και στην υγεία τους όσο έχουν εμας να είμαστε δίπλα τους και να φροντίζουμε για αυτά. 

Γιατί έχουν μαμάδες που ξέρουν να δίνουν πολύ αγάπη ακόμα και αν δεν θηλασαν. Που ξέρουν να προσφέρουν φροντίδα, αγάπη, γαλήνη, σωματική επαφή κάθε λεπτό παρόλη τη κούραση και οποίες δυσκολίες. Και είμαστε περήφανες για αυτό ακόμα κ αν στην αρχή νιώσαμε ενδεχομένως ενοχές που δε θηλασαμε όσο θα πρότειναν οι επιστήμονες κτλ κτλ κτλ.

Χαλάρωσε λοιπόν λίγο...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • κι εμένα μέχρι στιγμής είναι πολύ καλά το αμνιακό υγρό και τα κιλά του μωρού, στον μέσο όρο μας είπε! εγώ έχω το contour ascensia.. για να δούμε τ θα δείξει.. εσύ ποιο έχεις? οπότε υπολογίζεις με αφαίρεση πόσο έχεις θεωρώντας ότι δείχνει 16 μονάδες πάνω?
    • Εγω θα πω μην κοιτάτε πως ήταν η περίοδο πριν την γεννά και πως τώρα όλα αλλάζουν εκεί μέσα δεν είναι τίποτα πλέον ίδιο μετά από μια γεννά.. ειδικά στις πρωτες περιόδου μας καμία σχέση.. θέλει χρόνο να στρώσει πάλι το πράγμα ☺️ εγω παράδειγμα είχα πάντα καφέ υγρά πριν έρθει η περιοδος.. μετά την γεννά αυτό σταμάτησε είχα αμέσως αίμα 
    • Είχα θέμα και εγω με προλακτινη άλλοι λένε εμποδιζει στην σύλληψη άλλοι λένε όχι από την δικιά μου εμπειρία θα πω εμποδίζει… η αγωγή που σου έδωσε 2 χάπια την εβδομάδα ήταν μεγάλη έπρεπε με πιο μικρή δόση κάνετε επανέλεγχο και αν δεν είχε αποτελέσματα τότε αυξάνουν την δόση σιγά σιγά.. αυτά ξέρω εγω από την δίκη μου εμπειρία  τωρα όσο για τους γιατρους αυτό γινόταν και θα γίνετε πάντα,υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν τι τους γίνετε και κοιτάνε να αρπάξουν και κάποιοι καλοί γιατροί μου προσπαθούν να βοηθήσουν πρέπει να έχουμε και μια άλφα αντίληψη μην καταπίνουμε αμάσητο ότι μας πασάρουν  Καλά εκανες και πήρες δεύτερη γνωμη και αν χρειαστεί και τριτη να πας ☺️
    • Ελπίζω να μην φτάσετε μέχρι την ρήξη κορίτσι μου θα είναι δύσκολο για όλους σας κάτι τέτοιο 
    • Από τιμές πάνω κάτω ο Ενδοκρινολογος τα ίδια μας έδωσε 120 μετά το φαγητό και το νηστείας κάτω από 95 εμένα τώρα τα είπε ο γυναικολογος αυτά γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πήρε θέση για το ζαχαρο αλλά επειδή είχα θεματάκι και στη πρώτη και το μωρο γεννήθηκε με καλά κιλά το αμνιακό ήταν φυσιολογικό και εγω δεν πήρα πολύ βαρος 12,5 κιλά ούτε είχα παραπανίσια κιλά όταν άρχισε η εγκυμοσύνη τώρα σε αυτήν είπε και λίγο πιο πανω πηγαίνεις μια στο τόσο δεν πειράζει μόνο να μην τρώω κάθε μέρα γλυκά μου λέει πες πχ κάθε Σάββατο θα τρώω ένα παγωτο και τέλος  εμενα το Μηχανάκι μου με τις μετρησεις από την μικροβιολογικό είναι ότι να ναι είχε 16 μονάδες διαφορά πάνω το μηχανάκι από το μικροβιολογικό εχτές πήγα έκανα πάλι εξετάσεις να δω τι θα με στείλουν σήμερα  Αλλά τώρα αλλαξα γυναικολόγο όποτε ο καινούργιος δεν ξέρω τι γνωμη έχει για το ζαχαρο περιμενει την καμπύλη μου 😬
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...