Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Apol,με το καλό κορίτσι...Όλα καλά να πάνε και με μια τεράστια χοριακη 😘

Ευχαριστώ!!! Με το καλο να έρθει κ η δική σου σειρά 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Apol είπε:

Αυτό είπα κ εγώ για rapid αλλά μου το τόνισε θέλουν pcr δηλ μέχρι τη μέρα της ωοληψιας μαζί με τον σύζυγό είμαστε στα 3 κ αν γινει έμβρυομεταφορά στο ίδιο κύκλο 4 συνεπώς 240 ευρώ μόνο σε τεστ!!! Άμα θες μην τα κανεις όμως, 😂

Και για τον άντρα ζητάνε?εννοείται ότι δεν μπορείς να μην τα κάνεις.αλλωστε αυτοί για καλό τα ζητάνε.απλα είναι πολλά τα χρήματα ρε παιδιά. Πάντως αυτό πρώτη φορά το ακούω Θεσσαλονίκη είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Δηλαδη τι αντισωματα ;αυξημενα ΑΝΑ πχ;κ ποσο;

Ναι κορίτσι μου...τώρα πόσο είναι αυξημένα δεν ξέρω γιατί ακόμη δεν έχω πάρει τα αποτελέσματα στα χέρια μου αλλά ο Ανοσολόγος στο τηλ. μου είπε ότι είναι αρκετά αυξημένα! Γνωρίζεις γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και πως αντιμετωπίζεται; Σίγουρα θα ρωτήσω και τον γιατρό μου... οι εξωσωματικοί το δέχονται ή το θεωρούν βλακεία όλο αυτο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Καλά εννοείται δεν το συζητώ..καλά κάνουν. Απλά βάση νόμου που είχε βγει χρειαζόταν ένα pcr πριν από οποιαδήποτε επεμβατική διαδικασία με νάρκωση και αυτό ακολουθούσαν μπορεί και να άλλαξε δεν ξέρω. Τώρα ειναι και μικρότερο το κόστος και μπορεί να ζητάνε περισσοτερα. Πέρυσι τα κορίτσια το πλήρωναν 120€ ε πόσα τεστ να κάνουν?σκέψου κάποιες κοπέλες που κάνουν φυσικούς κύκλους κάθε μήνα πολλά τα χρήματα..

Εγω δεν ειμαι σε θεση να κανω παραπονα διοτι ειναι του στρατού η κλινικη και δεν εχω πληρωσει τιποτα μεχρι στιγμης.Αλλα 120 ευρω ρε γαμωτο πολλα ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Μπράβο τους, αλλά τουλάχιστον σε εμας που θα τους σκάσουμε τόσα λεφτά θα έπρεπε να μας έκανα έστω μια έκπτωση 

Ναι φυσικα και επρεπε.Τοσα χρηματα τους δινετε.Γενικοτερα μερικες φορες δεν σε σκεφτονται και ας ειναι ιδιωτικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Νικολίνι είπε:

Εγω δεν ειμαι σε θεση να κανω παραπονα διοτι ειναι του στρατού η κλινικη και δεν εχω πληρωσει τιποτα μεχρι στιγμης.Αλλα 120 ευρω ρε γαμωτο πολλα ειναι.

Α μπράβο τους..πολύ καλά κάνουν που δεν σας επιβαρύνουν..ναι ήταν 120 στην αρχή πριν βάλουν πλαφόν στα 60, έκανα πέρυσι πριν μπω για υστεροσκοπηση και το θυμάμαι..τέλος πάντων ότι είναι για καλό θα κάνουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Α μπράβο τους..πολύ καλά κάνουν που δεν σας επιβαρύνουν..ναι ήταν 120 στην αρχή πριν βάλουν πλαφόν στα 60, έκανα πέρυσι πριν μπω για υστεροσκοπηση και το θυμάμαι..τέλος πάντων ότι είναι για καλό θα κάνουμε..

Ο αντρας μου θα κανει μονο την ημερα της ωοληψιας.Την εμβρυομεταφορα οχι.Ναι οτι μας πουν θα το κανουμε...αλλα ξερεις τι καταλαβαινω?Ακριβο σπορ η εξωσωματικη.Εμεις με τα 1000 ζορια επειδη εχουμε ενα μετριο μισθο να πηγαιναμε σε ιδιωτικη κλινικη.Ενα ζευγαρι που παιρνουν 600 ευρω ο καθενας και πληρωνουν νοικι ουτε καν δε θα μπορουσαν να κανουν.Λυπαμαι οταν το σκεφτομαι αυτο και εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι ζευγαρια μεχρι και σπιτια εχουν πουλησει για να κανουν παιδακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Ναι κορίτσι μου...τώρα πόσο είναι αυξημένα δεν ξέρω γιατί ακόμη δεν έχω πάρει τα αποτελέσματα στα χέρια μου αλλά ο Ανοσολόγος στο τηλ. μου είπε ότι είναι αρκετά αυξημένα! Γνωρίζεις γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και πως αντιμετωπίζεται; Σίγουρα θα ρωτήσω και τον γιατρό μου... οι εξωσωματικοί το δέχονται ή το θεωρούν βλακεία όλο αυτο;

Γεια σου! Ούτε εγώ κατάλαβα τι παίζει με αυτά τα ΑΝΑ.. Μου βρέθηκαν ασθενώς θετικά και δεν το έδωσαν σημασία. Μόνο κάτι συμπληρωματικά αντισώματα θυρεοειδή μου έδωσαν να κάνω. Τίποτα παραπάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Γεια σου! Ούτε εγώ κατάλαβα τι παίζει με αυτά τα ΑΝΑ.. Μου βρέθηκαν ασθενώς θετικά και δεν το έδωσαν σημασία. Μόνο κάτι συμπληρωματικά αντισώματα θυρεοειδή μου έδωσαν να κάνω. Τίποτα παραπάνω. 

Ναι δεν ξέρω τι γίνεται με αυτά...ας μας πει κάποια κοπέλα που γνωρίζει περισσότερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anly είπε:

Στην πρώτη απόξεση είχα μόνο 2 μέρες αίμα. Τώρα στην δεύτερη είχα 8 μέρες αίμα αλλά ακόμα μέχρι την 11η δεν είχα "καθαρίσει" σήμερα πήρα στην γιατρό μου μου είπε ότι έχω υγρά και αίμα μέσα ακόμα γι'αυτό έπρεπε να βάλω πάλι εκείνα τα φάρμακα κ να περιμένω να "καθαρίσω"😥

Αχ βρε κορίτσι μου τι ταλαιπωρία και αυτή. Έχουμε να διαχειριστούμε ψυχολογικά την αποβολή έχουμε και αυτά..τι φάρμακα εννοείς να βάλεις πάλι? Εγώ δεν έβαλα τίποτα..κάθε γιατρός έχει την τακτική του βέβαια ανάλογα την ασθενή.ευχομαι να τελειώσει όλο αυτό όσο πιο γρήγορα γίνεται.εμενα ο γυναικολόγος μου έκανε την απόξεση δεν ήθελα να δω κανέναν άλλον εκείνη την ώρα ούτε καν τον εξωσωματικο μου και για το μόνο που νιώθω καλά ειναι ότι σωματικά ξεμπερδεψα γρήγορα για να σχεδιάσουμε την επόμενη προσπάθεια.ελπιζω με αυτά τα χάπια να καθαρίσεις γρήγορα και να ηρεμήσεις και εσύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Και για τον άντρα ζητάνε?εννοείται ότι δεν μπορείς να μην τα κάνεις.αλλωστε αυτοί για καλό τα ζητάνε.απλα είναι πολλά τα χρήματα ρε παιδιά. Πάντως αυτό πρώτη φορά το ακούω Θεσσαλονίκη είσαι?

Ναι και για τον άντρα την ημέρα που θα δώσει σπερμα.. Ναι ναι Θεσσαλονίκη είμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Ο αντρας μου θα κανει μονο την ημερα της ωοληψιας.Την εμβρυομεταφορα οχι.Ναι οτι μας πουν θα το κανουμε...αλλα ξερεις τι καταλαβαινω?Ακριβο σπορ η εξωσωματικη.Εμεις με τα 1000 ζορια επειδη εχουμε ενα μετριο μισθο να πηγαιναμε σε ιδιωτικη κλινικη.Ενα ζευγαρι που παιρνουν 600 ευρω ο καθενας και πληρωνουν νοικι ουτε καν δε θα μπορουσαν να κανουν.Λυπαμαι οταν το σκεφτομαι αυτο και εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι ζευγαρια μεχρι και σπιτια εχουν πουλησει για να κανουν παιδακι.

Γι αυτό περνάνε τα χρόνια κ πολλα ζευγάρια δεν κάνουν μωράκι, γιατί πολύ απλα δεν τους περισσεύουν.. Η ταρίφα είναι 3000 κ αν βάλουμε κ όλα τα συν εξετάσεις κλπ 4500 μέσα στο νερό. Πανάκριβο σπορ φιλενάδα, όχι απλά ακριβο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ριρίκα είπε:

Ναι κορίτσι μου...τώρα πόσο είναι αυξημένα δεν ξέρω γιατί ακόμη δεν έχω πάρει τα αποτελέσματα στα χέρια μου αλλά ο Ανοσολόγος στο τηλ. μου είπε ότι είναι αρκετά αυξημένα! Γνωρίζεις γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και πως αντιμετωπίζεται; Σίγουρα θα ρωτήσω και τον γιατρό μου... οι εξωσωματικοί το δέχονται ή το θεωρούν βλακεία όλο αυτο;

Όχι, τα ΑΝΑ δε μπορούν να μην τα δέχονται, δε νομίζω δηλαδή...Αλλά δεν είναι θέμα της ειδικότητάς τους, είναι ανοσολογικό. Απ᾽ όσο ξέρω για τα αυξημένα ΑΝΑ δίνουν (ή αυξάνουν τη δόση) κορτιζόνη. Για να ρίξεις τα ΑΝΑ είναι επίσης αποτελεσματική και η ομοιοπαθητική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Ναι κορίτσι μου...τώρα πόσο είναι αυξημένα δεν ξέρω γιατί ακόμη δεν έχω πάρει τα αποτελέσματα στα χέρια μου αλλά ο Ανοσολόγος στο τηλ. μου είπε ότι είναι αρκετά αυξημένα! Γνωρίζεις γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και πως αντιμετωπίζεται; Σίγουρα θα ρωτήσω και τον γιατρό μου... οι εξωσωματικοί το δέχονται ή το θεωρούν βλακεία όλο αυτο;

Μπορεί να οφείλεται στην ενδομητριωση, ρώτα τον ανοσολογο σχετικά. Μπορεί η ενδομητριωση ακόμα επίσημα να μην κατατάσσεται στα αυτοάνοσα, αλλά αυτό ακόμα είναι υπό συζήτηση. Τσεκαρε πχ αυτό το λινκ:

https://www.myendometriosisteam.com/questions/5c5d871f65df6165698f2677/high-ana-anti-nuclear-antibodies

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Karmeliet είπε:

Μπορεί να οφείλεται στην ενδομητριωση, ρώτα τον ανοσολογο σχετικά. Μπορεί η ενδομητριωση ακόμα επίσημα να μην κατατάσσεται στα αυτοάνοσα, αλλά αυτό ακόμα είναι υπό συζήτηση. Τσεκαρε πχ αυτό το λινκ:

https://www.myendometriosisteam.com/questions/5c5d871f65df6165698f2677/high-ana-anti-nuclear-antibodies

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου κορίτσι μου! Ο γιατρός μου συνέστησε κορτιζόνη για να τα ρίξουμε...ελπίζω να μην κάνει λάθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου κορίτσι μου! Ο γιατρός μου συνέστησε κορτιζόνη για να τα ρίξουμε...ελπίζω να μην κάνει λάθος!

Μακάρι να βοηθήσει, αλλά με την  κορτιζόνη απλά θα αντιμετωπίσεις το σύμπτωμα, αλλά όχι την αιτία, που είναι και το ζητούμενο. Ψάξτο όσο μπορείς, για πιθανές αιτίες (εστίες ενδομητριωση πχ, πριν πόσο καιρό είχες κάνει την τελευταία επέμβαση; Ή κάποιο άλλο αυτοάνοσο; Χασιμοτο έχεις αποκλείσει σίγουρα;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Μακάρι να βοηθήσει, αλλά με την  κορτιζόνη απλά θα αντιμετωπίσεις το σύμπτωμα, αλλά όχι την αιτία, που είναι και το ζητούμενο. Ψάξτο όσο μπορείς, για πιθανές αιτίες (εστίες ενδομητριωση πχ, πριν πόσο καιρό είχες κάνει την τελευταία επέμβαση; Ή κάποιο άλλο αυτοάνοσο; Χασιμοτο έχεις αποκλείσει σίγουρα;)

Συμφωνώ απόλυτα! Γι᾽αυτό πρότεινα την ομοιοπαθητική, για να ισορροπήσει ο οργανισμός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Μακάρι να βοηθήσει, αλλά με την  κορτιζόνη απλά θα αντιμετωπίσεις το σύμπτωμα, αλλά όχι την αιτία, που είναι και το ζητούμενο. Ψάξτο όσο μπορείς, για πιθανές αιτίες (εστίες ενδομητριωση πχ, πριν πόσο καιρό είχες κάνει την τελευταία επέμβαση; Ή κάποιο άλλο αυτοάνοσο; Χασιμοτο έχεις αποκλείσει σίγουρα;)

Μου εχει κάνει πολλές εξετάσεις για αυτοάνοσα και δεν βρέθηκε κάτι...επίσης έχω πάει τελευταία σε ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι χασιμότο δεν έχω...τι να πω δεν ξέρω...συνεχώς κάτι βγαίνει! Αν εννοείς επέμβαση για την ενδομητριωση έχω πάνω από 10 χρονια που έκανα και μου είπαν ότι δεν είναι καλό να ξανά κάνω πάλι επέμβαση αν δεν υπάρχει κάποια μεγάλη κυστη! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ειλικρινά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Ναι κορίτσι μου...τώρα πόσο είναι αυξημένα δεν ξέρω γιατί ακόμη δεν έχω πάρει τα αποτελέσματα στα χέρια μου αλλά ο Ανοσολόγος στο τηλ. μου είπε ότι είναι αρκετά αυξημένα! Γνωρίζεις γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και πως αντιμετωπίζεται; Σίγουρα θα ρωτήσω και τον γιατρό μου... οι εξωσωματικοί το δέχονται ή το θεωρούν βλακεία όλο αυτο;

Ειναι αυτοανοσο και λογος μη εμφυτευσης αν εχεις υψηλο οπως πχ 1/670 που ειχε  μια φιλη ..εγω ειχα 1/120  2 μερες πριν την ετ και η αιματολογος ειχε πει οκ να μην ανησυχω.συνήθως κορτιζονη δινουνε αλλα αν ειναι πολυ υψηλο κατα τη γμωμη μου ουτε η κορτιζονη δρα.η κοπελα το αντιμετώπισε με ομοιοπαθητικη(περιμενω νεα της με εξετασεις) .για ανοσολογο ποιος σου προτινε; Ο εξωσωματικος; Ή απο μονη σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ειναι αυτοανοσο και λογος μη εμφυτευσης αν εχεις υψηλο οπως πχ 1/670 που ειχε  μια φιλη ..εγω ειχα 1/120  2 μερες πριν την ετ και η αιματολογος ειχε πει οκ να μην ανησυχω.συνήθως κορτιζονη δινουνε αλλα αν ειναι πολυ υψηλο κατα τη γμωμη μου ουτε η κορτιζονη δρα.η κοπελα το αντιμετώπισε με ομοιοπαθητικη(περιμενω νεα της με εξετασεις) .για ανοσολογο ποιος σου προτινε; Ο εξωσωματικος; Ή απο μονη σου;

Από μόνη μου πήγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Μου εχει κάνει πολλές εξετάσεις για αυτοάνοσα και δεν βρέθηκε κάτι...επίσης έχω πάει τελευταία σε ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι χασιμότο δεν έχω...τι να πω δεν ξέρω...συνεχώς κάτι βγαίνει! Αν εννοείς επέμβαση για την ενδομητριωση έχω πάνω από 10 χρονια που έκανα και μου είπαν ότι δεν είναι καλό να ξανά κάνω πάλι επέμβαση αν δεν υπάρχει κάποια μεγάλη κυστη! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ειλικρινά!

Ειλικρινά, με υψηλά ΑΝΑ, αν έχεις αποκλείσει αυτοάνοσο, ίσως πρέπει να μιλήσεις με κάποιον γιατρό, ειδικό σε ενδομητρίωση. Η απουσία κύστης δε σημαίνει κι απαραίτητα απουσία ενδομητριακών συμφύσεων. Εμένα, στη 2η επέμβαση μου αφαίρεσαν συμφύσεις κι από την ουρήθρα, πάνω στο έντερο, όλα ήταν μεταξύ τους κολλημένα. Ετυχε να έχω και 2 μικρές κύστες στην ωοθήκη που φαινόντουσαν στον υπέρηχο, αλλά τπτ άλλο. Δυστυχώς, μόνο λαπαροσκοπικα μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει, και μετά απο μια δεκαετία το θεωρώ πολύ πιθανό να ξαναέχεις εστίες. Μήπως, λοιπόν, το πρόβλημα δεν είναι τα ωάρια αλλά το περιβάλλον της μήτρας που αποτρέπει την εμφύτευση ( παρουσία συμφύσεων, τοξικό μητρικό περιβάλλον). Μήπως να έκανες και εξέταση για τον δείκτη ca125; Υψηλές τιμές σχετίζονται συχνά με ενδομητρίωση νομίζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Apol είπε:

Γι αυτό περνάνε τα χρόνια κ πολλα ζευγάρια δεν κάνουν μωράκι, γιατί πολύ απλα δεν τους περισσεύουν.. Η ταρίφα είναι 3000 κ αν βάλουμε κ όλα τα συν εξετάσεις κλπ 4500 μέσα στο νερό. Πανάκριβο σπορ φιλενάδα, όχι απλά ακριβο

Και μιλαμε για 4500-5000 τα εξοδα της κλινικης.Βαλε τις εξετασεις ζευγους.1000 τουλαχιστον.Ασχετα δηλαδη αν θελει η επιτροπη 2 σπερμοδιαγραμματα μεχρι στιγμης 7 εχει κανει ο αντρας μου συν dfi κτλ...Και φτανουμε στο 6χιλιαρο.Βαλε και τη γεννα.Γιαυτο λοιπον πολλοι δεν εχουν.Ειναι δραμα.Καλημερα ειπαμε?Καλημερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια χθες μου ήρθε μήνυμα για να κάνω το εμβόλιο πήρα την γιατρό και η γραμματέας της μου είπε ότι θέλει η γιατρός όλες οι κυρίες που βρισκόμαστε στην ίδια κατάσταση να κάνουμε το εμβόλιο για να μην έχουμε πρόβλημα μετά στην εγκυμοσύνη να κολλήσουμε και δεν μπορούμε να το διαχειριστούμε. Και επίσης η εμβρυομεταφορα θα γίνει 2μηνες μετά την πρώτη δόση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ειναι αυτοανοσο και λογος μη εμφυτευσης αν εχεις υψηλο οπως πχ 1/670 που ειχε  μια φιλη ..εγω ειχα 1/120  2 μερες πριν την ετ και η αιματολογος ειχε πει οκ να μην ανησυχω.συνήθως κορτιζονη δινουνε αλλα αν ειναι πολυ υψηλο κατα τη γμωμη μου ουτε η κορτιζονη δρα.η κοπελα το αντιμετώπισε με ομοιοπαθητικη(περιμενω νεα της με εξετασεις) .για ανοσολογο ποιος σου προτινε; Ο εξωσωματικος; Ή απο μονη σου;

@ΡιρίκαΔεν πιστεύω να πήγες στον Τσιλιβάκο ή στο Δανιηλίδη...Ανοσολόγοι είναι αυτοί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Ειλικρινά, με υψηλά ΑΝΑ, αν έχεις αποκλείσει αυτοάνοσο, ίσως πρέπει να μιλήσεις με κάποιον γιατρό, ειδικό σε ενδομητρίωση. Η απουσία κύστης δε σημαίνει κι απαραίτητα απουσία ενδομητριακών συμφύσεων. Εμένα, στη 2η επέμβαση μου αφαίρεσαν συμφύσεις κι από την ουρήθρα, πάνω στο έντερο, όλα ήταν μεταξύ τους κολλημένα. Ετυχε να έχω και 2 μικρές κύστες στην ωοθήκη που φαινόντουσαν στον υπέρηχο, αλλά τπτ άλλο. Δυστυχώς, μόνο λαπαροσκοπικα μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει, και μετά απο μια δεκαετία το θεωρώ πολύ πιθανό να ξαναέχεις εστίες. Μήπως, λοιπόν, το πρόβλημα δεν είναι τα ωάρια αλλά το περιβάλλον της μήτρας που αποτρέπει την εμφύτευση ( παρουσία συμφύσεων, τοξικό μητρικό περιβάλλον). Μήπως να έκανες και εξέταση για τον δείκτη ca125; Υψηλές τιμές σχετίζονται συχνά με ενδομητρίωση νομίζω. 

Μα και την ενδομητρίωση στα αυτοάνοσα δεν την κατατάσσουν; Εσύ που έχεις εμπειρία, τι γνώμη έχεις επ' αυτού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...