Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Σε καταλαβαινω! Γι αυτο ρωταω τι επιχειρηματα δινουν στο να μην το κανει κανεις..Εμενα ο γυναικολογος μου ειπε ξεκαθαρα να το κανω κ να κανω προσπαθεια μετα απο 3 μηνες..Εγω εχω ετσι κ αλλιως αυτο τον χρονο να περιμενω οποτε κ γι αυτο θα το κανω, ειναι κ η δουλεια μου με παιδακια οποτε αυξανεται ο κινδυνος...

Δεν λεω να το κανεις κ μετα κατευθειαν να ξεκινησεις προσπαθεια. Απλα νομιζω  λενε καλου κακου μην το κανεις για να εισαι σιγουρη, δεν το στηριζουν με αλλο τροπο. Ποσο μαλλον αυτο που λες οτι ενας απλος πυρετος μπορει να προκαλεσει θεματα...Δεν ξερω τι να πω...θα πω ο Θεος βοηθος!

Μα ναι βρε. Και εγώ από όσους άκουσα να λένε να μην το κάνουμε είναι γιατι δεν έχουν αρκετά δεδομένα ακόμα. Και κρατάνε αυτό το τρίμηνο για ασφάλεια και μένα αυτό μου είπε. Εκτός αν σε κάποια κοπέλα είπαν κάτι άλλο δεν ξέρω..εσύ έχεις το χρόνο. τι να πω να κάνουν λάθος τόσοι γιατροί..εννοείται πάντα ο θεός βοηθός λεμε και προχωράμε σε αυτή τη διαδικασία!! Άσχετο..μέσα στην εβδομάδα θα έχεις αποτελέσματα του εμβρύου?πόσο καιρό σου έκαναν?εμένα με πήραν σήμερα τηλ και μου είπαν 3 με 4 εβδομάδες.😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Σε καταλαβαινω! Γι αυτο ρωταω τι επιχειρηματα δινουν στο να μην το κανει κανεις..Εμενα ο γυναικολογος μου ειπε ξεκαθαρα να το κανω κ να κανω προσπαθεια μετα απο 3 μηνες..Εγω εχω ετσι κ αλλιως αυτο τον χρονο να περιμενω οποτε κ γι αυτο θα το κανω, ειναι κ η δουλεια μου με παιδακια οποτε αυξανεται ο κινδυνος...

Δεν λεω να το κανεις κ μετα κατευθειαν να ξεκινησεις προσπαθεια. Απλα νομιζω  λενε καλου κακου μην το κανεις για να εισαι σιγουρη, δεν το στηριζουν με αλλο τροπο. Ποσο μαλλον αυτο που λες οτι ενας απλος πυρετος μπορει να προκαλεσει θεματα...Δεν ξερω τι να πω...θα πω ο Θεος βοηθος!

και μας ο γιατρος περισσοτερο με το σπερμα ελεγε τα ιδια με τον πυρετο ή μια ενδεχομενη λοιμωξη θα πανε οι προσπαθειες πισω τουλαχιστον 6-8 μηνες.Για απλο πυρετο 38.5 δεν επιτρεπεται να δωσεις σπερμα για 3 μηνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Μα ναι βρε. Και εγώ από όσους άκουσα να λένε να μην το κάνουμε είναι γιατι δεν έχουν αρκετά δεδομένα ακόμα. Και κρατάνε αυτό το τρίμηνο για ασφάλεια και μένα αυτό μου είπε. Εκτός αν σε κάποια κοπέλα είπαν κάτι άλλο δεν ξέρω..εσύ έχεις το χρόνο. τι να πω να κάνουν λάθος τόσοι γιατροί..εννοείται πάντα ο θεός βοηθός λεμε και προχωράμε σε αυτή τη διαδικασία!! Άσχετο..μέσα στην εβδομάδα θα έχεις αποτελέσματα του εμβρύου?πόσο καιρό σου έκαναν?εμένα με πήραν σήμερα τηλ και μου είπαν 3 με 4 εβδομάδες.😩

Κανονικα μου ειχαν πει οτι τα πρωτα αποτελεσματα θα τα εχω σε 5 εργασιμες που ηδη εχουν περασει! τους πηρα χθες τηλ κ μου ειπαν οτι μεχρι στιγμης φαινεται οτι ηταν υγιες το εμβρυο...τωρα τι να πω δεν μου εχουν στειλει ακομα κατι με mail οποτε αν δεν το δω δεν μπορω να μαι σιγουρη...κ εμενα παντως μου ειπαν μηνας για ολοκληρα τα αποτελεσματα! Ασε θα μας φαει η αγωνια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Νικολίνι είπε:

και μας ο γιατρος περισσοτερο με το σπερμα ελεγε τα ιδια με τον πυρετο ή μια ενδεχομενη λοιμωξη θα πανε οι προσπαθειες πισω τουλαχιστον 6-8 μηνες.Για απλο πυρετο 38.5 δεν επιτρεπεται να δωσεις σπερμα για 3 μηνες.

Παναγια μου!! Αρα δεν πρεπει να αρρωστησουμε ποτε μεχρι να εχουμε το θετικο αποτελεσμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Νικολίνι είπε:

και μας ο γιατρος περισσοτερο με το σπερμα ελεγε τα ιδια με τον πυρετο ή μια ενδεχομενη λοιμωξη θα πανε οι προσπαθειες πισω τουλαχιστον 6-8 μηνες.Για απλο πυρετο 38.5 δεν επιτρεπεται να δωσεις σπερμα για 3 μηνες.

Δεν το ηξερα αυτό. Σοκαριστικο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η N.Angel είπε:

Κανονικα μου ειχαν πει οτι τα πρωτα αποτελεσματα θα τα εχω σε 5 εργασιμες που ηδη εχουν περασει! τους πηρα χθες τηλ κ μου ειπαν οτι μεχρι στιγμης φαινεται οτι ηταν υγιες το εμβρυο...τωρα τι να πω δεν μου εχουν στειλει ακομα κατι με mail οποτε αν δεν το δω δεν μπορω να μαι σιγουρη...κ εμενα παντως μου ειπαν μηνας για ολοκληρα τα αποτελεσματα! Ασε θα μας φαει η αγωνια!

καλή επιτυχία να έχεις και μακάρι να είναι η τελευταία φορα που ασχολείσαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Δεν το ηξερα αυτό. Σοκαριστικο!!!

Στο σπερμοδιάγραμμα ρωτήσανε τον άντρα μου άν είχε κάνει πυρετό 38 και πάνωτους τελευταίους 3 μήνες.Γιαυτό ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στην κοριτσοκατάσταση.Δεν πρέπει να αρρωστήσουμε με τίποτα,ούτε προτείνεται το εμβόλιο.Χαλια μάυρα.Ωραία ζωή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Δεν το ηξερα αυτό. Σοκαριστικο!!!

Ισχύει ναι μα και τα εργαστήρια που πήγαμε για σπερμοδιαγραμματα το πρώτο που ρωτούσαν ήταν αν έχει κάνει πυρετό το τελευταίο διάστημα. Δεν ξέρω αν πάει πίσω η προσπάθεια 6-8 μήνες πάντως και η εμβρυολογος που μιλήσαμε είπε ότι το σπέρμα έχει πολλές διακυμάνσεις και εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Ειδικά ένα σπέρμα με πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

Στο σπερμοδιάγραμμα ρωτήσανε τον άντρα μου άν είχε κάνει πυρετό 38 και πάνωτους τελευταίους 3 μήνες.Γιαυτό ε?

τι να πω ρε ζουπακι μαλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ισχύει ναι μα και τα εργαστήρια που πήγαμε για σπερμοδιαγραμματα το πρώτο που ρωτούσαν ήταν αν έχει κάνει πυρετό το τελευταίο διάστημα. Δεν ξέρω αν πάει πίσω η προσπάθεια 6-8 μήνες πάντως και η εμβρυολογος που μιλήσαμε είπε ότι το σπέρμα έχει πολλές διακυμάνσεις και εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Ειδικά ένα σπέρμα με πρόβλημα.

τρομαζω.Αγχωνομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Νικολίνι είπε:

τρομαζω.Αγχωνομαι.

Μην αγχώνεσαι. Εμείς είχαμε κάτι χιλιάδες σπερματοζωάρια μόνο και έκανα 5 βλαστοκυστες από 7 γονιμοποιημενα αν το εμβρυολογικο σου είναι καλό όλα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Sandyb είπε:
στις πριν 40 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Κοριτσια λιγο προσοχη!Να μην κολλησουμε!Το λεω για να τα ακουω και γω.

 

Δηλαδή αν έχουμε χρόνο μπροστά μας πιστεύετε ότι πρεπει να το κάνουμε το εμβόλιο; Εγώ επειδή αναρρωνω από απόξεση έχω μπροστά μου 3 μήνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Anly είπε:

Δηλαδή αν έχουμε χρόνο μπροστά μας πιστεύετε ότι πρεπει να το κάνουμε το εμβόλιο; Εγώ επειδή αναρρωνω από απόξεση έχω μπροστά μου 3 μήνες. 

καλύτερα να στο απαντήσει ο γιατρός σου,αλλά για να σου πώ τη γνώμη μου ακόμα και 1 χρόνο να ειχα μπροστα μου δε θα το έκανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

καλύτερα να στο απαντήσει ο γιατρός σου,αλλά για να σου πώ τη γνώμη μου ακόμα και 1 χρόνο να ειχα μπροστα μου δε θα το έκανα.

Καλησπέρα κορίτσια και καλή επιτυχία σε ότι κάνετε! Ήθελα να ρωτήσω το εξης: έχει τύχει σε κάποια κοπέλα να κάνετε ανοσολογικό έλεγχο και να σας βρούνε αυξημένα αντισώματα και αν ναι τι σας πρότεινε ο γιατρός σας; Μπορει να επηρεάζει αυτό την έκβαση του αποτελέσματος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ριρίκα είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή επιτυχία σε ότι κάνετε! Ήθελα να ρωτήσω το εξης: έχει τύχει σε κάποια κοπέλα να κάνετε ανοσολογικό έλεγχο και να σας βρούνε αυξημένα αντισώματα και αν ναι τι σας πρότεινε ο γιατρός σας; Μπορει να επηρεάζει αυτό την έκβαση του αποτελέσματος;

Δηλαδη τι αντισωματα ;αυξημενα ΑΝΑ πχ;κ ποσο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια... Τελικά δεν τα καταφέραμε, η χοριακη σε 2 μέρες πήγε μόνο 12,5. Τι να πω, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε, έχω κουραστεί πάρα πολύ και δεν ξέρω πως να το ξανά αντιμετωπίσω και τι να κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Anly είπε:

Δηλαδή αν έχουμε χρόνο μπροστά μας πιστεύετε ότι πρεπει να το κάνουμε το εμβόλιο; Εγώ επειδή αναρρωνω από απόξεση έχω μπροστά μου 3 μήνες. 

Καλημέρα κορίτσι μου! Βασικά ότι σου πει ο γιατρός σου. Και εγώ απόξεση έχω κάνει αλλά με άφηνει σε 2 κύκλους να κάνω έμβρυομεταφορά οπότε είπε να μην εμβολιαστω προς το παρόν. Όπως βλέπεις για καθεμία μας υπάρχει μια διαφορετική οδηγία.

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι όσες έχετε κάνει απόξεση. Πόσες μέρες είχατε μετά αίμα? Γιατί εμένα στις 2 μέρες σταμάτησε και τώρα δεν έχω καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μαρία 93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... Τελικά δεν τα καταφέραμε, η χοριακη σε 2 μέρες πήγε μόνο 12,5. Τι να πω, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε, έχω κουραστεί πάρα πολύ και δεν ξέρω πως να το ξανά αντιμετωπίσω και τι να κάνω.

Καλημέρα κορίτσι μου... Ειλικρινά λυπάμαι πολύ... Ήταν η πρώτη προσπάθεια; Επειδή δεν μπορώ να βρω παλαιότερες συζητήσεις , τι πρόβλημα υπάρχει και κάνατε εξωσωματική; Μίλησες καθόλου με τον γιατρό σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Μαρία 93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... Τελικά δεν τα καταφέραμε, η χοριακη σε 2 μέρες πήγε μόνο 12,5. Τι να πω, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε, έχω κουραστεί πάρα πολύ και δεν ξέρω πως να το ξανά αντιμετωπίσω και τι να κάνω.

Καλημερα κοριτσι μου! Προφανως ηταν βιοχημικη κυηση, τωρα οι λογοι που συνεβη μπορει να ειναι πολλοι....ο γιατρος σου τι λεει? Ειναι λογικο να απογοητευσαι κ να εισαι στα χαμενα, οσες εχουμε αποτυχιες σε καταλαβαινουμε απολυτα...θα περασεις πολλα σταδια μεχρι να αποδεχτεις αυτο που εγινε (δεν ξερω αν ηταν η πρωτη σου φορα) αλλα μετα σε πιανει ενα πεισμα κ λες θα τα καταφερω που θα παει κ παιρνεις δυναμη να συνεχισεις!! Εχεις αλλα εμβρυακια στην καταψυξη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Μαρία 93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... Τελικά δεν τα καταφέραμε, η χοριακη σε 2 μέρες πήγε μόνο 12,5. Τι να πω, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε, έχω κουραστεί πάρα πολύ και δεν ξέρω πως να το ξανά αντιμετωπίσω και τι να κάνω.

Κρίμα κοριται μου... λυπάμαι πολύ...θα δεις ότι σιγά σιγά θα αναρτήσεις τις δυνάμεις σου. Λογικό είναι να αισθάνεσαι έτσι. Πάρε τον χρόνο σου να ξεκουραστείς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Βασικά ότι σου πει ο γιατρός σου. Και εγώ απόξεση έχω κάνει αλλά με άφηνει σε 2 κύκλους να κάνω έμβρυομεταφορά οπότε είπε να μην εμβολιαστω προς το παρόν. Όπως βλέπεις για καθεμία μας υπάρχει μια διαφορετική οδηγία.

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι όσες έχετε κάνει απόξεση. Πόσες μέρες είχατε μετά αίμα? Γιατί εμένα στις 2 μέρες σταμάτησε και τώρα δεν έχω καθόλου.

Σαντυ μου εχω διαβασει 7-10 μερες συνηθως αλλα εσενα μπορει απλα να ηταν τοσο μικρη που να κρατησε τοσο λιγο...δεν το βρισκω απαραιτητα κακο! Χοριακη εχεις κανει? Για να δεις αν εχει μηδενισει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Δηλαδη τι αντισωματα ;αυξημενα ΑΝΑ πχ;κ ποσο;

Νεφελη να σε ρωτησω αν γνωριζεις...τα ΑΝΑ υπαρχει περιπτωση να ανεβουν μονο κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης? Εγω ειχα κανει την εξεταση πριν την διαδικασια κ ηταν φυσιολογικα, μηπως πρεπει να κανουμε κ μια εξεταση τωρα μετα την αποβολη να δουμε αν ηταν αυξημενα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Βασικά ότι σου πει ο γιατρός σου. Και εγώ απόξεση έχω κάνει αλλά με άφηνει σε 2 κύκλους να κάνω έμβρυομεταφορά οπότε είπε να μην εμβολιαστω προς το παρόν. Όπως βλέπεις για καθεμία μας υπάρχει μια διαφορετική οδηγία.

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι όσες έχετε κάνει απόξεση. Πόσες μέρες είχατε μετά αίμα? Γιατί εμένα στις 2 μέρες σταμάτησε και τώρα δεν έχω καθόλου.

Καλημέρα! Και εγώ τόσες μέρες είχα αίμα και στις 2 αποξεσεις που είχα κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...