Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η FAITH_ είπε:

Καλημέρα ! Εγω τα πήρα μέχρι την ωοληψία και σταμάτησα ..Ούτως ή άλλως μου τελείωσε το κουτί οπότε δε προμηθεύτηκα καινούριο .Μου τα έδωσαν για να βοηθήσουν και στον κύκλο .. Τώρα μετά την ατυχία που είχα θα τα ξαναξεκινήσω πάλι μέχρι την ωοληψία . Έχω ραντεβού και με τον γιατρό μου τέλος της εβδομάδας οπότε θα τον ρωτήσω πάλι .. Πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι !

Ναι αν θες καντου μια ερωτηση σχετικα με το φαρμακο ποτε ειναι καλυτερα να σταματησει καποιος να το παιρνει κ μου λες. Καλη επιτυχια και σε εσενα κοπελα μου, να σας ερθουν ολα βολικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Εχω κλεισει ηδη ραντεβου για την Δευτερα σε μια αλλη την Σαουλη, μου ειπαν οτι ειναι επισης πολυ καλη..αν χρειαστει θα παρω κ δευτερη γνωμη απο την Λευκου.

Θα έλεγα κι εγώ να πας στη Λευκού. Έχεις και την τύχη να είσαι Θεσσαλονίκη, οπότε δεν τίθεται θέμα να μην σε δεχτεί. Θα πρότεινα να πας στα σίγουρα σε κάποια που ξέρουμε ότι ειδικεύεται σε αυτά διότι σε αυτή τη φάση δεν θέλεις καν έναν αιματολόγο ειδικό στα της αναπαραγωγής, θέλεις έναν που να ειδικεύεται και στα ανοσολογικά, όπως η Λευκού. Έχοντας ακούσει συγκρίσεις για αιματολόγους εδώ στην Αθήνα, έχω να πω ότι οι 2 προσεγγίσεις είναι αρκετά διαφορετικές. Θα εκπλαγείς όταν θα δεις πόσο πολυπαραγοντικό είναι το θέμα και πόσες πολλές εξετάσεις θα σου κάνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η dimi.mar είπε:

Να σε ρωτησω κατι? Αυτες τις εξετάσεις τις εκανα περισυ και εδειξε οτι δεν εχω θεμα. Πρεπει να ξαναγινουν φετος? Εγω τις εκανα ενα χρονο μετα την αποβολη, λες να δειχνουν ψεθες αποτελεσμα?

 

Οι εξετάσεις της κληρονομικής θρομβοφιλίας γίνονται μία φορά στη ζωή μας, ενώ αυτές της επίκτητης επαναλαμβάνονται, καθώς η επίκτητη θρομβοφιλία μπορεί να εμφανιστεί ανά πάσα στιγμή στη ζωή μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Zoupaki είπε:

Καλημερα κοριτσια.Ειμαι πολυ αγχωμενη με το θεμα σικλακουρ.Τι θα γινει δηλαδη βρηκα μετα βιας 2 κουτια.Ο γιατρος δε μου χει πει τιποτα γι αυτα επιτροπη περναω τον ιουνιο.Αν δεν τα βρω δεν υπαρχει τιποτ αλλο δηλαδη δε θα κανω εξωσωματικη?Κατ αρχας το δινουν σε ολες?Μηπως ειναι αναλογα με το θεμα που εχει καθε μια απο μας?

Δεν το δίνουν σε όλες, όχι. Εγώ έχω κάνει 2 εμβρυομεταφορές και δεν πήρα ποτέ. Ακόμα και κατεψυγμένα έμβρυα να βάλεις, υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις σε φυσικό κύκλο και τότε δεν παίρνεις. Βέβαια όλα αυτά υπό προυποθέσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Για να δουμε...σε ευχαριστουμε γιατι την πληροφορια πολυ σημαντικη! 

Αυτες ειναι οι εξετασεις που πρεπει να τσεκάρονται στη κυηση κοριτσια μου κ δυστυχως εχουν χαθει πολλα μωρακια :-( δεν ειναι συχνο αλλα συμβαινει κ φυσικα κ στις φυσιολογικες συλληψεις Aptt,ινωδογονο , D-dimmer ,apc resistance ,δρασρικοτητα πρωτεινης c  και s ,δραστικοτητα ολικης πρωτεινης s,αντιγονο ελευθερης πρωτεινης s,δραστικοτητα αντιθρομβινης ΙΙΙ,αντιπηκτικα λυκου IgG και IgM, αντισωματα καρδιολιπινης,αντισωματα αντι ενα,αντισωματα β2 γλυκο πρωτεΐνης,χρονο προθρομβινης,χρονος μερικης θρομβοπλαστινης ΑPT

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Αυτες ειναι οι εξετασεις που πρεπει να τσεκάρονται στη κυηση κοριτσια μου κ δυστυχως εχουν χαθει πολλα μωρακια :-( δεν ειναι συχνο αλλα συμβαινει κ φυσικα κ στις φυσιολογικες συλληψεις Aptt,ινωδογονο , D-dimmer ,apc resistance ,δρασρικοτητα πρωτεινης c  και s ,δραστικοτητα ολικης πρωτεινης s,αντιγονο ελευθερης πρωτεινης s,δραστικοτητα αντιθρομβινης ΙΙΙ,αντιπηκτικα λυκου IgG και IgM, αντισωματα καρδιολιπινης,αντισωματα αντι ενα,αντισωματα β2 γλυκο πρωτεΐνης,χρονο προθρομβινης,χρονος μερικης θρομβοπλαστινης ΑPT

Καλησπέρα, είδα ότι γράφεις κάποιες εξετάσεις και πρόσεξα την 𝗗-𝗱𝗶𝗺𝗺𝗲𝗿. Την οποία εγώ έκανα τυχαία 2 μηνες περίπου πριν κάνω την τελευταία εξωσωματική γιατί με είχε πιάσει πόνος στο στήθος στο άσχετο και πήγα στα επείγοντα - μου την είχαν βρει υψηλή πάνω από από το όριο. Φαντάσου ότι με έβαλαν να κάνω αξονική τομογραφία για να δουν ότι δεν παθαίνω πνευμονική εμβολή!! 🙄 Εν τω μεταξύ είμαι αθλήτρια όλη μου την ζωή. Τι μπορεί να σημαίνει αυτή η εξέταση αν είναι ανεβασμένη; Ξέρεις; Γιατί δεν το ξανά έψαξα από τότε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Αυτες ειναι οι εξετασεις που πρεπει να τσεκάρονται στη κυηση κοριτσια μου κ δυστυχως εχουν χαθει πολλα μωρακια :-( δεν ειναι συχνο αλλα συμβαινει κ φυσικα κ στις φυσιολογικες συλληψεις Aptt,ινωδογονο , D-dimmer ,apc resistance ,δρασρικοτητα πρωτεινης c  και s ,δραστικοτητα ολικης πρωτεινης s,αντιγονο ελευθερης πρωτεινης s,δραστικοτητα αντιθρομβινης ΙΙΙ,αντιπηκτικα λυκου IgG και IgM, αντισωματα καρδιολιπινης,αντισωματα αντι ενα,αντισωματα β2 γλυκο πρωτεΐνης,χρονο προθρομβινης,χρονος μερικης θρομβοπλαστινης ΑPT

Αυτές είναι εξετάσεις θρομβοφιλίας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Fotinible είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...χάθηκα λιγο η αληθεια είναι..έκανα χοριακη δυο μέρες πριν την αναμενόμενη ημερομηνία γιατι δεν αντεχα...και ναιιιιιι ειχαμε θετικό αποτέλεσμα...ειμαι σε γενικη ανάπαυση εχουν αρχίσει οι αδιαθεσιες..και αυτη τη βδομαδα θα το.δουμε σίγουρα..ευχομαι για ολες πραγματικά αυτος ο.δρομος να.ειναι συντομος και ευκολος..Ευχαριστώ παρα πολυ όλες για τη δυναμη

Μπραβο κοριτσι μου! Συγχαρητηρια!! Να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου εγω εκανα την εμβρυομεταφορα κ περιμενω πως κ πως να κανω τη χοριακη τη δευτερα....δεν εχω κανενα συμπτωμα😪😪😪 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Αυτές είναι εξετάσεις θρομβοφιλίας; 

Δε ξερω ακριβως τι σημαινει η ντιμερ..ναι ειναι εξετάσεις της επικτητης θρομβοφιλιας που μοορει να σκασει στη κυηση κ θελει προσοχη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimi1981 είπε:

Εγω είχα κάνει το πακέτο της θρομβοφιλιας σε άσχετο χρόνο. Μου το ειχε βάλει ο γυναικολόγος μου.ειχε δείξει μόνο ότι έχω κληρονομική θρομβοφιλια και έτσι εκανα αντιπηκτικες ενέσεις. Η επίκτητη που ευθύνεται για τις αποβολές κτλ.  ήταν μια χαρά .ένα μήνα όμως μετα την παλινδρομη εκανα ραντεβου με την Λευκού και μου ξαναβαλε μόνο τις επίκτητης.και όπως μου είπε εκείνη χαρακτηριστικα "εχω να σας πω σημαντικά νεα" (ήταν πολύ αυξημένο το αντιπηκτικο λύκου) μου είπε εχει την τάση να αυξάνεται στην κυηση και μετα απο κάνα τρίμηνο περίπου τείνει να πέφτει πάλι. 

Πολυ χρησιμο να το ξερουμε αυτο. Ευχσριστουμε για την πληροφορια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Αυτες ειναι οι εξετασεις που πρεπει να τσεκάρονται στη κυηση κοριτσια μου κ δυστυχως εχουν χαθει πολλα μωρακια :-( δεν ειναι συχνο αλλα συμβαινει κ φυσικα κ στις φυσιολογικες συλληψεις Aptt,ινωδογονο , D-dimmer ,apc resistance ,δρασρικοτητα πρωτεινης c  και s ,δραστικοτητα ολικης πρωτεινης s,αντιγονο ελευθερης πρωτεινης s,δραστικοτητα αντιθρομβινης ΙΙΙ,αντιπηκτικα λυκου IgG και IgM, αντισωματα καρδιολιπινης,αντισωματα αντι ενα,αντισωματα β2 γλυκο πρωτεΐνης,χρονο προθρομβινης,χρονος μερικης θρομβοπλαστινης ΑPT

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση! εισαι πολυ ψαγμενη! θα δω τι εξετασεις θα μου δωσει κ θα κανω αντιπαραβολη μηπωσ αφησε καποια απ'εξω..εγω εκανα καποιες λιγες απο αυτες πριν την εγκυμοσυνη και ηταν καλες, αλλα αν μου λες οτι αλλαζουν μετα ειναι σημαντικο να το τσεκαρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Θα έλεγα κι εγώ να πας στη Λευκού. Έχεις και την τύχη να είσαι Θεσσαλονίκη, οπότε δεν τίθεται θέμα να μην σε δεχτεί. Θα πρότεινα να πας στα σίγουρα σε κάποια που ξέρουμε ότι ειδικεύεται σε αυτά διότι σε αυτή τη φάση δεν θέλεις καν έναν αιματολόγο ειδικό στα της αναπαραγωγής, θέλεις έναν που να ειδικεύεται και στα ανοσολογικά, όπως η Λευκού. Έχοντας ακούσει συγκρίσεις για αιματολόγους εδώ στην Αθήνα, έχω να πω ότι οι 2 προσεγγίσεις είναι αρκετά διαφορετικές. Θα εκπλαγείς όταν θα δεις πόσο πολυπαραγοντικό είναι το θέμα και πόσες πολλές εξετάσεις θα σου κάνει!

κ η Σαουλη μου ειπαν ειδικευεται στην θρομβοφιλια κυησης και οτι ειναι πολυ καλη αλλα σκεφτομαι να παω για δευτερη γνωμη κ στην Λευκου. εχω ακουσει αρκετα αρνητικα απο κοσμο εδω στην Θεσσαλονικη αλλα δεν θα την αμφισβητησω φυσικα, απλα ηθελα να κανω γρηγορα τις εξετασεις. Χρειαζεται κ ο ενδροκρινολογος να ειναι αναπαραγωγης η παω σε εναν οποιοδηποτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως βρε κορίτσια σκέφτομαι το εξής:γιατι όταν ξεκινάμε μια κυηση ή μια εξωσωματικη μας αφήνουν οι γιατροί χαλαρές...πρεπει να περάσουμε τα πανδεινα για να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις?η πρεπει να τα μαθαίνουμε απ τα φόρουμ ή το ίντερνετ μονες μας;εγω που ρώτησα τον πρωτο γιατρό μετα την πρώτη παλινδρομη λέει τυχαίο γεγονός.. με άφησε στην τύχη μου για να μη με βαραίνει με εξετάσεις και καλά...μετα ηρθε η άλλη,η άλλη και το τυχαίο έγινε συστηματικό..και πέρασαν τα χρόνια και μολις πριν 2 μήνες ανακάλυψα την επίκτητη θρομβοφιλια. Τώρα παρακαλάω να ευθύνεται αυτή για τις αποτυχίες και να δω επιτέλους φως στο τούνελ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά!! Είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες και μεγάλη απογοήτευση.. ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία από τον Γ.Χριστόπουλο? Θα μπορούσατε να μου στείλετε πμ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ντοναλτ είπε:

Κοριτσια μου εγω εκανα την εμβρυομεταφορα κ περιμενω πως κ πως να κανω τη χοριακη τη δευτερα....δεν εχω κανενα συμπτωμα😪😪😪 

Και εγώ δεν ειχα και ειχα διδυμα.7η ενδομαδα ξεκινησανε τα συμπωματα ! Με το καλό κοπελα μου να πανε ολα τελεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Dimi1981 είπε:

Πάντως βρε κορίτσια σκέφτομαι το εξής:γιατι όταν ξεκινάμε μια κυηση ή μια εξωσωματικη μας αφήνουν οι γιατροί χαλαρές...πρεπει να περάσουμε τα πανδεινα για να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις?η πρεπει να τα μαθαίνουμε απ τα φόρουμ ή το ίντερνετ μονες μας;εγω που ρώτησα τον πρωτο γιατρό μετα την πρώτη παλινδρομη λέει τυχαίο γεγονός.. με άφησε στην τύχη μου για να μη με βαραίνει με εξετάσεις και καλά...μετα ηρθε η άλλη,η άλλη και το τυχαίο έγινε συστηματικό..και πέρασαν τα χρόνια και μολις πριν 2 μήνες ανακάλυψα την επίκτητη θρομβοφιλια. Τώρα παρακαλάω να ευθύνεται αυτή για τις αποτυχίες και να δω επιτέλους φως στο τούνελ...

Φοβερό !Αυτα λεω συνεχως και εγω και χιλιες φορες εχω γραψει τις εξετασεις που πρεπει να γινονται πριν την εξωσωματικη κ πολλες γραφονται! τις γραφω άλλη μια φορα.σορυ οι παλιες αν σας κουραζω αλλα ας δουνε και οι νεες κοπελες που δε ξερουνε. 
Για τον αντρα 
1)HIV/HCV Κλπ (4 αφροδισια ειναι) 
2)Καρυοτυπος  
3)Σπερμοδιαγραμμα μετα απο 2-3 μερες αποχης 
4)Καλλιεργεια σπερματος 2-3 αποχη 
5)DF1,Dna Fragmentation 
(3 μερες αποχη

για γυναικα 
1)ορμονολογικες 3η μερα κυκλου αμη,fsh,Lh,προγεστερονη,προλακτικη,ε2 
2)καρυοτυπος ζευγους  
3) κυστικη ινωση (κανει μονο η γυναικα κ αν εχει ,τοτε πρεπει να κανει κ ο αντρας) 
4)σαλπιγγογραφια 
5)πακετο θυροειδή tsh,ft3 κλπ και υπερηχος θυροειδη  
6)καμπυλη ινσουλινης και σακχαρου 
7)αν εχεις πολυποδες/κυστες(τις βλεπουν στον υπερηχο -μπορει ομως κ να μη φαινονται) κανεις υστεροσκοπηση οπωσδηποτε για να φυγουν αλλιως δεν προχωρας με τιποτα γιατί εμποδιζει τη συλληψη. 
8)μαστογραφια ή υπερηχο. 
9)γενικη αιματος,ομαδα αιματος ,ca 125,crp,βιταμινη D ,b12 ,φυλικο οξυ,φεριτινη σιδηρο ομοκυστεινη. 
10) θρομβοφιλια επικτητη και κληρονομικη για να δει η αιματολογος τι αγωγη θα δωσει στη γυναικα μετα την εμβρυομεταφορα απο αντιπηκτικες ή σαλοσπιρ πχ μετα τη θετική χοριακη ουτως ή αλλως καλο ειναι να μας παρακολουθει στενα αιματολογος γιατί με τη κυηση μπορει να σκασει επικτητη μαιευτικη θρομβοφιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Φοβερό !Αυτα λεω συνεχως και εγω και χιλιες φορες εχω γραψει τις εξετασεις που πρεπει να γινονται πριν την εξωσωματικη κ πολλες γραφονται! τις γραφω άλλη μια φορα.σορυ οι παλιες αν σας κουραζω αλλα ας δουνε και οι νεες κοπελες που δε ξερουνε. 
Για τον αντρα 
1)HIV/HCV Κλπ (4 αφροδισια ειναι) 
2)Καρυοτυπος  
3)Σπερμοδιαγραμμα μετα απο 2-3 μερες αποχης 
4)Καλλιεργεια σπερματος 2-3 αποχη 
5)DF1,Dna Fragmentation 
(3 μερες αποχη

για γυναικα 
1)ορμονολογικες 3η μερα κυκλου αμη,fsh,Lh,προγεστερονη,προλακτικη,ε2 
2)καρυοτυπος ζευγους  
3) κυστικη ινωση (κανει μονο η γυναικα κ αν εχει ,τοτε πρεπει να κανει κ ο αντρας) 
4)σαλπιγγογραφια 
5)πακετο θυροειδή tsh,ft3 κλπ και υπερηχος θυροειδη  
6)καμπυλη ινσουλινης και σακχαρου 
7)αν εχεις πολυποδες/κυστες(τις βλεπουν στον υπερηχο -μπορει ομως κ να μη φαινονται) κανεις υστεροσκοπηση οπωσδηποτε για να φυγουν αλλιως δεν προχωρας με τιποτα γιατί εμποδιζει τη συλληψη. 
8)μαστογραφια ή υπερηχο. 
9)γενικη αιματος,ομαδα αιματος ,ca 125,crp,βιταμινη D ,b12 ,φυλικο οξυ,φεριτινη σιδηρο ομοκυστεινη. 
10) θρομβοφιλια επικτητη και κληρονομικη για να δει η αιματολογος τι αγωγη θα δωσει στη γυναικα μετα την εμβρυομεταφορα απο αντιπηκτικες ή σαλοσπιρ πχ μετα τη θετική χοριακη ουτως ή αλλως καλο ειναι να μας παρακολουθει στενα αιματολογος γιατί με τη κυηση μπορει να σκασει επικτητη μαιευτικη θρομβοφιλια.

Σε ευχαριστούμε πολύ για μια ακόμη φορά! Ειλικρινά με συγκινεί πολύ το γεγονός που ενώ έχεις ήδη τα παιδάκια σου, συνεχίζεις και μπαίνεις στο φόρουμ και μας προσφέρεις απλώχερα την πολύτιμη βοήθειά σου. Να σαι καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

κ η Σαουλη μου ειπαν ειδικευεται στην θρομβοφιλια κυησης και οτι ειναι πολυ καλη αλλα σκεφτομαι να παω για δευτερη γνωμη κ στην Λευκου. εχω ακουσει αρκετα αρνητικα απο κοσμο εδω στην Θεσσαλονικη αλλα δεν θα την αμφισβητησω φυσικα, απλα ηθελα να κανω γρηγορα τις εξετασεις. Χρειαζεται κ ο ενδροκρινολογος να ειναι αναπαραγωγης η παω σε εναν οποιοδηποτε?

Μα δεν χρειάζεσαι κάποιον να ειδικεύεται μόνο σε θρομβοφιλία κύησης, δεν είναι της παρούσης μόνο αυτό. Τώρα θέλεις κάποιον να σε ψάξει, να σου κάνει ένα μεγάλο πακέτο εξετάσεων και να σου βρει τι φταίει ή τι έφταιξε. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω προσωπική εμπειρία με τη συγκεκριμένη, απλώς έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια από άλλες κοπέλες εδώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Dimi1981 είπε:

Πάντως βρε κορίτσια σκέφτομαι το εξής:γιατι όταν ξεκινάμε μια κυηση ή μια εξωσωματικη μας αφήνουν οι γιατροί χαλαρές...πρεπει να περάσουμε τα πανδεινα για να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις?η πρεπει να τα μαθαίνουμε απ τα φόρουμ ή το ίντερνετ μονες μας;εγω που ρώτησα τον πρωτο γιατρό μετα την πρώτη παλινδρομη λέει τυχαίο γεγονός.. με άφησε στην τύχη μου για να μη με βαραίνει με εξετάσεις και καλά...μετα ηρθε η άλλη,η άλλη και το τυχαίο έγινε συστηματικό..και πέρασαν τα χρόνια και μολις πριν 2 μήνες ανακάλυψα την επίκτητη θρομβοφιλια. Τώρα παρακαλάω να ευθύνεται αυτή για τις αποτυχίες και να δω επιτέλους φως στο τούνελ...

Η απάντηση είναι ότι ο χώρος των εξωσωματικών είναι βρωμικος και το πλέον συμφέρον γι᾽αυτούς είναι να το ρίξουν στην ποιότητα των ωαρίων μας. Μόνες μας πρέπει να ψαχνόμαστε πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες και οι ίδιοι οι εξωσωματιστές είναι εξαιρετικά ανεπαρκείς για τη διερεύνηση. Εμπλέκονται πολλές ειδικότητες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimi1981 είπε:

Πάντως βρε κορίτσια σκέφτομαι το εξής:γιατι όταν ξεκινάμε μια κυηση ή μια εξωσωματικη μας αφήνουν οι γιατροί χαλαρές...πρεπει να περάσουμε τα πανδεινα για να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις?η πρεπει να τα μαθαίνουμε απ τα φόρουμ ή το ίντερνετ μονες μας;εγω που ρώτησα τον πρωτο γιατρό μετα την πρώτη παλινδρομη λέει τυχαίο γεγονός.. με άφησε στην τύχη μου για να μη με βαραίνει με εξετάσεις και καλά...μετα ηρθε η άλλη,η άλλη και το τυχαίο έγινε συστηματικό..και πέρασαν τα χρόνια και μολις πριν 2 μήνες ανακάλυψα την επίκτητη θρομβοφιλια. Τώρα παρακαλάω να ευθύνεται αυτή για τις αποτυχίες και να δω επιτέλους φως στο τούνελ...

Συμφωνω απόλυτα με αυτα που λες! Ειναι λες και εισαι μεσα στο κεφαλι μου και ακους αυτα που σκεφτομαι!!! 
Αυτο λεω κι εγω συνεχεια!! Μετα απο πόσες αποτυχίες θα κανουμε ολες τις απαραίτητες εξετασεις και τις κατάλληλες για την καθεμία μας;;; 
Ασε γιατι τα εχω παρει στο κρανίο 😱😱!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2021 at 10:19 ΜΜ, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

Κορίτσια,όσες βρίσκεστε στη διαδικασία της εμβρυμεταφορας τι σας είπε ο εξωσωματικος σας για την έλλειψη cyclacur?

Ότι 15 Απρίλιου γίνεται εισαγωγή μεγάλης ποσότητας ίδιου χαπιού με τα cyclacur στην χώρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Zoupaki είπε:

Καλημερα κοριτσια.Ειμαι πολυ αγχωμενη με το θεμα σικλακουρ.Τι θα γινει δηλαδη βρηκα μετα βιας 2 κουτια.Ο γιατρος δε μου χει πει τιποτα γι αυτα επιτροπη περναω τον ιουνιο.Αν δεν τα βρω δεν υπαρχει τιποτ αλλο δηλαδη δε θα κανω εξωσωματικη?Κατ αρχας το δινουν σε ολες?Μηπως ειναι αναλογα με το θεμα που εχει καθε μια απο μας?

Δεν το παίρνουν όλες οι κοπέλες...εγώ ας πούμε ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε προς το παρόν ότι δεν το χρειάζομαι...θα γίνει εισαγωγή 15 Απρίλιου στην Ελλάδα άλλο χάπι σαν το cyclacur

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Δεν το παίρνουν όλες οι κοπέλες...εγώ ας πούμε ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε προς το παρόν ότι δεν το χρειάζομαι...θα γίνει εισαγωγή 15 Απρίλιου στην Ελλάδα άλλο χάπι σαν το cyclacur

Τελεια! 
Σας εχω πει κι εγω κορίτσια, σας το εχω ξανά γράψει, οτι σε μεγάλο φαρμακείο διπλα στην κλινική που παω θα φέρνουν και τα αντίστοιχα απο το εξωτερικό και κατι αλλα αντίστοιχα με τα cyclacur αλλα μονο το άσπρα. Οποτε δεν υπαρχει περίπτωση να μην μπορουμε να συνεχίσουμε λόγω χαπιών... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ντοναλτ είπε:

Κοριτσια μου εγω εκανα την εμβρυομεταφορα κ περιμενω πως κ πως να κανω τη χοριακη τη δευτερα....δεν εχω κανενα συμπτωμα😪😪😪 

κοριτσι μου υπομονη μεχρι την Δευτερα, να σου πω κ εγω δεν ειχα κανενα συμπτωμα κ ειχα θετικη χοριακη ασχετα με την εξελιξη.. σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να δεις μια μεγαλη χοριακη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...