Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Εννοείται πως έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα πρέπει να κάνεις καρυότυπο εμβρύου. Καταλαβαίνω πως είσαι στα χαμένα κ δεν ξέρεις τι να πεις κ εσύ, τι να συμβουλέψεις. Όταν πάρετε αποτελέσματα, ενημέρωσέ μας αν θέλεις. Αυτές οι εμπειρίες εδώ μέσα όλων των κοριτσιών είναι πολύτιμες για όλες μας. Μέχρι τότε τι να σου πω ... Υπομονή θα σου πω για να το ακούω κ εγώ κ όλα τα κορίτσια εδώ μέσα ... Καλημέρα! 💚

Εδω ανοιγουμε τα ματια μας για το τι συμβαινει πραγματικα γιατι οι περισσοτεροι γιατροι δεν μας λενε λεπτομερειες..θα σας ενημερωσω φυσικα. Να σαι καλα κοριτσι μου! Ευχομαι καλο κουραγιο!! Να εχεις μια ομορφη μερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Οι πληροφοριες σου πολυ σημαντικες!! Σε ευχαριστω! Οποτε αυτο που λες για το μωσαικο κ ελεγχο να κανεις δεν ξερεις ποτε πως θα προκυψουν τα πραγματα ειναι καθαρα θεμα τυχης..τι να πω να εχω τοσο χαλια ποιοτητα ωαριων; Ειμαι 37. Κ πως την βελτιωνω; Με πιανει μεγαλη απογοητευση...

Κατέβασε να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" να πάρεις μια ιδέα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Κατέβασε να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" να πάρεις μια ιδέα...

ναι το εχω κατεβασει...θα το μελετησω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η FAITH_ είπε:

Καλημέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση . Εμείς λογικά πρέπει να αποβάλλαμε πάνω κάτω πολύ κοντά [smilie=sad10.gif]

26/03/21 έκανα την απόξεση .. Εμένα θα με δει την άλλη βδομάδα ,αν και ιδανικά θα ήθελε να αδιαθετήσω πρώτα αλλά επειδή πέφτει το Πάσχα θέλει να με δει πριν κλείσει.. κι εμένα προεμφυτευτικό μου είπε για να μην ταλαιπωρούμαι ..Τις λεπτομέρειες θα τις συζητήσουμε από κοντά . 

Εγω εκανα απόξεση στις 6/03! Δυστυχως ναι τον ιδιο μηνα το πάθαμε!!! ☹️☹️
Ναι ιδανικά θα ηταν να σε δει στην περίοδο! Εμενα ετσι μου ειπε! Περιμενω ακομα να μου ερθει για να παω να δούμε τι θα κανουμε απο δω και πέρα... 

Κι εμενα για προεμφυτευτικο μου ειπε αλλα και παλι τιποτα δεν ειναι σιγουρο!! Μακαρι αυτη τη φορα κοριτσι μου, να πέσουμε στη θετική πιθανότητα!!!🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η FAITH_ είπε:

Καλημέρα και από εμένα! Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές ! Ανταποδίδω ! Τι ωραία ,αυτό σημαίνει ότι βρήκαν υγιή μωράκια . Αν θες να μου πεις σε πόσα έκανες προεμφυτευτικό και πόσα τελικά ήταν καλά .. Με το καλό να φωλιάσουν στην κοιλίτσα σου και να βγουν μετά από 9 μήνες !

Εγω είχα 10 βλαστοκυστες και βγηκαν υγιεις 4.(όχι οι άριστες που ειχα.οι καλες και μετριες)αλλα δεν θα βάλω τελικα αυτόν τον μήνα γιατί το ενδομήτριο δεν μας έκανε τη χάρη.εφτασε μεχρι 7,5 και το αφήσαμε για τον επόμενο κύκλο, χωρίς σικλακουρ, να το πάω φυσικά...θα δω.. σου εύχομαι να γίνεις μανούλα κορίτσι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα! Πρωτος υπερηχος για να ξεκινησω διεγερση σημερα κι ειδαμε μονο 3 ωοθυλακια απο τη μια ωοθηκη, η αλλη τιποτα.Απογοητευση! Δε ξερω αν αξιζει να προχωρησω σε διεγερση, εσεις τι γνωμη εχετε? Ειμαι 41 με AMH 1,1ng. Στον υπερηχο πριν κανα μηνα ειχαμε δει 6 ωοθυλακια απο τη μια και 3 απο την αλλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσια καλημερα! Πρωτος υπερηχος για να ξεκινησω διεγερση σημερα κι ειδαμε μονο 3 ωοθυλακια απο τη μια ωοθηκη, η αλλη τιποτα.Απογοητευση! Δε ξερω αν αξιζει να προχωρησω σε διεγερση, εσεις τι γνωμη εχετε? Ειμαι 41 με AMH 1,1ng. Στον υπερηχο πριν κανα μηνα ειχαμε δει 6 ωοθυλακια απο τη μια και 3 απο την αλλη. 

Όσο ζω μαθαίνω... 2 εξωσωματικες έχω κάνει, ποτέ δεν μου έχουν κάνει υπερηχο για να ξεκινήσω διέγερση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Όσο ζω μαθαίνω... 2 εξωσωματικες έχω κάνει, ποτέ δεν μου έχουν κάνει υπερηχο για να ξεκινήσω διέγερση.

Μα έτσι ξέρω κι εγώ που έχω κάνει 3... ότι αφού ξεκινήσεις διέγερση κάνεις τον υπέρηχο και βλέπεις πόσα έχεις , μετά από 4-5 μέρες βλέπουν πως πήγε η διέγερση. Δεν είναι δυνατόν να έχεις τόσα χωρίς διέγερση. Ένα, το πολύ δύο έχουμε από μόνες μας κάθε μήνα. Δεν κατάλαβα τι εννοεί η κοπέλα. Μάλλον μας μπέρδεψε.. το μόνο που κοιτάει μόνο ο τελευταίος γιατρός μου είναι μην έχω κάποια κύστη από την περίοδο πριν την διέγερση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω εννοεί τις" καταβολές "που έχουμε κάθε μήνα.ετσι λέγονται τα ανώριμα ωοθηλακια ,απο τα οποία καποιο επικρατεί στο τέλος και μεγαλώνει. Όσο πιο πολλες καταβολές έχουμε τόσο καλύτερα φαίνεται ότι θα πάει η διέγερση σε αυτόν τον κύκλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Dimi1981 είπε:

Νομιζω εννοεί τις" καταβολές "που έχουμε κάθε μήνα.ετσι λέγονται τα ανώριμα ωοθηλακια ,απο τα οποία καποιο επικρατεί στο τέλος και μεγαλώνει. Όσο πιο πολλες καταβολές έχουμε τόσο καλύτερα φαίνεται ότι θα πάει η διέγερση σε αυτόν τον κύκλο. 

Κοριτσια αυτο εννοω τις καταβολες. Ισως εγω δεν το εξηγησα καλα. Νομιζα οτι ολες ξεκιναμε με υπερηχο κι αιματολογικες 2η ημερα περιοδου για να δουμε εαν υπαρχουν κυστικα και ποσες καταβολες εχουμε. Ετσι τουλαχιστον μου ειχαν πει σε 2 κεντρα που ειχα επισκεφτει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσια αυτο εννοω τις καταβολες. Ισως εγω δεν το εξηγησα καλα. Νομιζα οτι ολες ξεκιναμε με υπερηχο κι αιματολογικες 2η ημερα περιοδου για να δουμε εαν υπαρχουν κυστικα και ποσες καταβολες εχουμε. Ετσι τουλαχιστον μου ειχαν πει σε 2 κεντρα που ειχα επισκεφτει.

Εμένα κανείς δεν μου έκανε υπέρηχο ούτε αιματολογικές 2η μέρα περιόδου. Τους τηλεφωνώ ότι μου ήρθε η περίοδος και ξεκινάω διέγερση. Τι άλλο θα μάθουμε πια; Πόσες παραλείψεις...; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Εμένα κανείς δεν μου έκανε υπέρηχο ούτε αιματολογικές 2η μέρα περιόδου. Τους τηλεφωνώ ότι μου ήρθε η περίοδος και ξεκινάω διέγερση. Τι άλλο θα μάθουμε πια; Πόσες παραλείψεις...; 

Εμενα μεχρι να κανω γινει η εμβρυομεταφορα κανω κάθε δυο τρεις μερες αιματολογικές και υπέρηχο στην κλινική. Και μετα την εμβρυομεταφορα μεχρι την πρώτη χοριακη το ιδιο, δλδ αιματολογικές και υπερήχους κάθε δυο τρεις μερες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσια καλημερα! Πρωτος υπερηχος για να ξεκινησω διεγερση σημερα κι ειδαμε μονο 3 ωοθυλακια απο τη μια ωοθηκη, η αλλη τιποτα.Απογοητευση! Δε ξερω αν αξιζει να προχωρησω σε διεγερση, εσεις τι γνωμη εχετε? Ειμαι 41 με AMH 1,1ng. Στον υπερηχο πριν κανα μηνα ειχαμε δει 6 ωοθυλακια απο τη μια και 3 απο την αλλη. 

Εσένα τι σου είπε ο γιατρος σου;σου προτεινε να το αφήσεις για τον άλλο κύκλο, μιας και προηγουμένως είχες περισσότερες καταβολές η σου είπε οκ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσια αυτο εννοω τις καταβολες. Ισως εγω δεν το εξηγησα καλα. Νομιζα οτι ολες ξεκιναμε με υπερηχο κι αιματολογικες 2η ημερα περιοδου για να δουμε εαν υπαρχουν κυστικα και ποσες καταβολες εχουμε. Ετσι τουλαχιστον μου ειχαν πει σε 2 κεντρα που ειχα επισκεφτει.

Αν βοηθάει πάντως, εγώ αφού έκανα διεγερση στον πρώτο υπερηχο είχα 14 ωοθυλακια,  στο  επόμενο γύρω στα 19 (2 μέρες μετα) και τελικά στην ωοληψια (2 μερες μετά) έβγαλα 21 ωάρια. Άρα φαντάζομαι ότι με τη διεγερση αυξάνονται και τα ωοθυλακια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @Bonbon! Κι εγώ δεν είχα κάνει υπέρηχο για να ξεκινήσω διέγερση. Έκανα τον 1ο υπέρηχο την 4η-5η μέρα, όπου βλέπαμε 4 ωάρια συνολικά. Είχα στενοχωρηθεί γιατί σκεφτόμουν ότι δεν ξεκινήσαμε καλά. Τελικά μου πήραν 11 ωάρια, από τα οποία τα 8 ήταν ώριμα... Θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι! Καλή επιτυχία!!! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσια καλημερα! Πρωτος υπερηχος για να ξεκινησω διεγερση σημερα κι ειδαμε μονο 3 ωοθυλακια απο τη μια ωοθηκη, η αλλη τιποτα.Απογοητευση! Δε ξερω αν αξιζει να προχωρησω σε διεγερση, εσεις τι γνωμη εχετε? Ειμαι 41 με AMH 1,1ng. Στον υπερηχο πριν κανα μηνα ειχαμε δει 6 ωοθυλακια απο τη μια και 3 απο την αλλη. 

Υπάρχουν γιατροί που όντως κάνουν αυτό το τεστ με τις καταβολές... Στο προηγούμενο κέντρο που ήμουν πήγαινα όντως την 2η ημέρα του κύκλου κ μου κοίταζε τις καταβολές. Σ´αυτό που είμαι τώρα κ κατά βάση μάζευα με φυσικό, ακόμη κ όταν έκανα τον τροποποιημένο κύκλο (ήπια διέγερση) δεν πήγαινα ποτέ παρά ξεκίναγα κατευθείαν τις ενέσεις κ πήγαινα την 8η για να δούμε πόσα έβγαλα. Εξάλλου αυτό κ το νόημα της διέγερσης, να βγάλεις παραπάνω από το ωάριο του μήνα. 

Πώς προσδιορίζεται η καταμέτρηση των καταβολών ωοθυλακίων;

Το τεστ αυτό φιλοδοξεί να βρει τουλάχιστον 8 ή και περισσότερα ωοθυλάκια στις ωοθήκες. Αν τα αποτελέσματα του τεστ δείξουν λιγότερα από 6 τότε αυτό θεωρείται χαμηλή μέτρηση.

Ειδικότερα: 

Χαμηλή μέτρηση: Μια μέτρηση από 3 μέχρι 6 ωοθυλάκια.

Πολύ χαμηλή μέτρηση: Αν ένα υπερηχογράφημα δείξει λιγότερα από 3 ωοθυλάκια, αυτό μπορεί να αποτελεί σημάδι ότι μια γυναίκα που θέλει να μείνει έγκυος ίσως χρειαστεί περισσότερη ιατρική υποβοήθηση. 

Άρα καταλαβαίνεις πως όλα έχουν να κάνουν με το πόσο θα σε μπουστάρει με φάρμακα κ όχι ότι ο κύκλος είναι κακός.

Παρόλα αυτά γιατί δεν έκανες διέγερση στον προηγούμενο κύκλο που είχες παραπάνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η JNtina είπε:

Εγω εκανα απόξεση στις 6/03! Δυστυχως ναι τον ιδιο μηνα το πάθαμε!!! ☹️☹️
Ναι ιδανικά θα ηταν να σε δει στην περίοδο! Εμενα ετσι μου ειπε! Περιμενω ακομα να μου ερθει για να παω να δούμε τι θα κανουμε απο δω και πέρα... 

Κι εμενα για προεμφυτευτικο μου ειπε αλλα και παλι τιποτα δεν ειναι σιγουρο!! Μακαρι αυτη τη φορα κοριτσι μου, να πέσουμε στη θετική πιθανότητα!!!🍀

Μακάρι η επόμενη φορά να είναι αυτή που θα μας φέρει το ή τα μωράκια μας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimi1981 είπε:

Εγω είχα 10 βλαστοκυστες και βγηκαν υγιεις 4.(όχι οι άριστες που ειχα.οι καλες και μετριες)αλλα δεν θα βάλω τελικα αυτόν τον μήνα γιατί το ενδομήτριο δεν μας έκανε τη χάρη.εφτασε μεχρι 7,5 και το αφήσαμε για τον επόμενο κύκλο, χωρίς σικλακουρ, να το πάω φυσικά...θα δω.. σου εύχομαι να γίνεις μανούλα κορίτσι μου!!

Ευχαριστω! Και σε σένα εύχομαι σε αυτές τις 4 βλαστοκυστες να βρίσκονται τα παιδάκια σου! Με το καλό να προχωρήσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2021 at 7:28 ΜΜ, ο/η JNtina είπε:

Κορίτσια καλησπερα!! 
Βγηκε το αποτέλεσμα καρυοτυπου εμβρύου και έδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλία... ☹️

Οποτε την επόμενη φορα απο οτι μου ειπε ο εξωσωματικός μου θα κανουμε προεμφυτευτικο έλεγχο... 

Λυπαμαι πολύ κορίτσι μου... Όπως λες και εσύ τουλάχιστον ξέρεις το έγινε... Ο Θεός είναι μεγάλος την επόμενη φορά θα κάνεις προεμφυτευτικό και θα πάνε όλα καλά!!!!! Μην χάνεις το χαμόγελο σου 🙏🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Εμένα κανείς δεν μου έκανε υπέρηχο ούτε αιματολογικές 2η μέρα περιόδου. Τους τηλεφωνώ ότι μου ήρθε η περίοδος και ξεκινάω διέγερση. Τι άλλο θα μάθουμε πια; Πόσες παραλείψεις...; 

Δε ξερω κοπελα μου....εμενα ετσι μου ειχαν πει και στα 2 κεντρα που ειχα ρωτησει οτι αυτο κανουν ως μεθοδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Λυπαμαι πολύ κορίτσι μου... Όπως λες και εσύ τουλάχιστον ξέρεις το έγινε... Ο Θεός είναι μεγάλος την επόμενη φορά θα κάνεις προεμφυτευτικό και θα πάνε όλα καλά!!!!! Μην χάνεις το χαμόγελο σου 🙏🌺

Εισαι πολυ γλυκια σε ευχαριστω πολυ!!! Μακαρι ο Θεός να εχει για ολες μας!!! 🥰🙏
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimi1981 είπε:

Εσένα τι σου είπε ο γιατρος σου;σου προτεινε να το αφήσεις για τον άλλο κύκλο, μιας και προηγουμένως είχες περισσότερες καταβολές η σου είπε οκ?

Ο γιατρος αρχικα μου ειπε οτι και με 3 να προχωρησουμε κανονικα και να μη περιμενω και πολλα ωοθυλακια ακομα και με διεγερση, αλλα δεν μπορει να ειναι και σιγουρος εφοσον κανω πρωτη φορα εξωσωμ. Επειδη με ειδε ομως σκεπτικη μου το αφησε να το αποφασισω μονη μου. Αργοτερα που επικοινωνησα με παροτρυνε να το αφησουμε για επομενο κυκλο για να μην ειμαι λεει αγχωμενη.... Ομως δεν θεωρω οτι ειναι θεμα αγχους, απλα ζητησα την επαγγελματικη αποψη του με βαση την υπερηχογραφικη εικονα κ τις εξετασεις, για να μη φορτωθω με φαρμακα αν ειναι απλα ενας κακος κυκλος και μπορω ισως σε εναν αλλο κυκλο να ξεκινησω με καλυτερες προυποθεσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

Καλησπέρα @Bonbon! Κι εγώ δεν είχα κάνει υπέρηχο για να ξεκινήσω διέγερση. Έκανα τον 1ο υπέρηχο την 4η-5η μέρα, όπου βλέπαμε 4 ωάρια συνολικά. Είχα στενοχωρηθεί γιατί σκεφτόμουν ότι δεν ξεκινήσαμε καλά. Τελικά μου πήραν 11 ωάρια, από τα οποία τα 8 ήταν ώριμα... Θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι! Καλή επιτυχία!!! ☺️

Κοριτσι μου αυτο ειναι πολυ αισιοδοξο που μου λες! Αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι? Ισως παιζει ρολο και η ηλικια. Παντως εμενα οταν ρωτησα δεν φανηκαν αισιοδοξοι οτι μπορει να προχωρησουμε και να παρουμε και πολλα παραπανω απο 3.Μου κοπηκαν λιγο τα φτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Υπάρχουν γιατροί που όντως κάνουν αυτό το τεστ με τις καταβολές... Στο προηγούμενο κέντρο που ήμουν πήγαινα όντως την 2η ημέρα του κύκλου κ μου κοίταζε τις καταβολές. Σ´αυτό που είμαι τώρα κ κατά βάση μάζευα με φυσικό, ακόμη κ όταν έκανα τον τροποποιημένο κύκλο (ήπια διέγερση) δεν πήγαινα ποτέ παρά ξεκίναγα κατευθείαν τις ενέσεις κ πήγαινα την 8η για να δούμε πόσα έβγαλα. Εξάλλου αυτό κ το νόημα της διέγερσης, να βγάλεις παραπάνω από το ωάριο του μήνα. 

Πώς προσδιορίζεται η καταμέτρηση των καταβολών ωοθυλακίων;

Το τεστ αυτό φιλοδοξεί να βρει τουλάχιστον 8 ή και περισσότερα ωοθυλάκια στις ωοθήκες. Αν τα αποτελέσματα του τεστ δείξουν λιγότερα από 6 τότε αυτό θεωρείται χαμηλή μέτρηση.

Ειδικότερα: 

Χαμηλή μέτρηση: Μια μέτρηση από 3 μέχρι 6 ωοθυλάκια.

Πολύ χαμηλή μέτρηση: Αν ένα υπερηχογράφημα δείξει λιγότερα από 3 ωοθυλάκια, αυτό μπορεί να αποτελεί σημάδι ότι μια γυναίκα που θέλει να μείνει έγκυος ίσως χρειαστεί περισσότερη ιατρική υποβοήθηση. 

Άρα καταλαβαίνεις πως όλα έχουν να κάνουν με το πόσο θα σε μπουστάρει με φάρμακα κ όχι ότι ο κύκλος είναι κακός.

Παρόλα αυτά γιατί δεν έκανες διέγερση στον προηγούμενο κύκλο που είχες παραπάνω;

Αααχ τωρα μουντζωνομαι! Γιατι ειχα θεμα με μικροβιο κι εκανα αγωγη με αντιβιωση και ηθελα να εχει περασει πρωτα για να ξεκινησω....πφφ τελικα οσο το ψαχνεις μου φαινεται ειναι χειροτερα! Τεσπα θα δω τι θα κανουμε...σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες κοπελα μου! Να εισαι καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Εισαι πολυ γλυκια σε ευχαριστω πολυ!!! Μακαρι ο Θεός να εχει για ολες μας!!! 🥰🙏
 

Και εσύ πολύ δυνατή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και θα είσαι πολύ καλή μανούλα..... 😘

Αντε μετά το Πάσχα ξεκίνησε δυναμικά όλα καλά θα πάνε......

Εγώ σήμερα πήγα για τον πρώτο μου υπέρηχο,είχα κάνει 4 ενεσεις και είχα 6 οωθιλακια....δεν το πιστευωωωωω....🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...