Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η Cathe4love είπε:

Καλησπέρα στο φορουμ..μας δίνεται ελπίδα και υπομονή..

¨Ηθελα να ρωτήσω έαν έχει κάνει κάποια παράλληλα βιοψία όρχεων και ωοληψία??

Δεν περάσαμε με επιτροπή και επείδη δεν ξέρουμε εαν θα βρούμε σπέρμα, επιθυμούμε το παράλληλο.

Ο ουρολόγος μας δεν είναι υπέρ οπότε καιγόμαστε και ψάχνουμε και ουρολόγο ειδικό σε αζωοσπερμία!!

Παρακαλώ βοηθείστε!!

 

@Kiddo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Cathe4love είπε:

Καλησπέρα στο φορουμ..μας δίνεται ελπίδα και υπομονή..

¨Ηθελα να ρωτήσω έαν έχει κάνει κάποια παράλληλα βιοψία όρχεων και ωοληψία??

Δεν περάσαμε με επιτροπή και επείδη δεν ξέρουμε εαν θα βρούμε σπέρμα, επιθυμούμε το παράλληλο.

Ο ουρολόγος μας δεν είναι υπέρ οπότε καιγόμαστε και ψάχνουμε και ουρολόγο ειδικό σε αζωοσπερμία!!

Παρακαλώ βοηθείστε!!

 

Καλημέρα! Δεν ξέρω αν θα με αφήσει να γράψω αλλά εγώ θα κάνω μια προσπάθεια για να βοηθήσω όπου μπορώ!

Καταρχήν θα πρέπει να βρείτε ουρολόγο ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας ώστε να σας κατευθύνει σωστά.. 

Από εκεί και πέρα, εμείς θα κάνουμε (δεν έχουμε κάνει ακόμα) ταυτόχρονη βιοψία/ωοληψία καθώς δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε εμένα οπότε αν βρεθούν σπερματοζωάρια καλύτερα είναι να χρησιμοποιηθούν φρέσκα γιατί στην απόψυξη είναι πολύ πιθανό να χαθεί μεγάλο μέρος αυτών.. όταν λοιπόν εμείς θα έχουμε να κάνουμε με την ανεύρεση 2-5-10 ώριμων σπερματοζωαρίων (στη καλή περίπτωση) για ποιο λόγο να διακινδυνεύσουμε να χαθεί κάποιο στην απόψυξη; 

Γενικότερα αυτό με την επιτροπή το θεωρώ μεγάλο φάουλ του συστήματος.. τέλος πάντων! 

Ακόμα, καλό θα ήταν πριν προχωρήσετε στην όποια βιοψία να κάνετε ότι μπορείτε ώστε να βελτιώσετε τις πιθανότητες ανεύρεσης σπερματοζωαρίων ή και τη ποιότητα τυχόν σπερματοζωαρίων που μπορεί να υπάρχουν στους όρχεις.. 

Τέλος, από τη στιγμή που θα προχωρήσετε αναγκαστικά σε βιοψία όρχεων κοιτάξτε ο γιατρός να ξέρει να εκτελέσει μικροβιοψία (micro tese) αντί της συμβατικής βιοψίας (tese).

Σαν προσωπική μου άποψη, από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις αζωοσπερμίας ίδιες, η θεραπευτική προσέγγιση της κάθε περίπτωσης εξαρτάται από πολλά.. όπως από τα αποτελέσματα των εξετάσεων, το ιστορικό κτλ.. επίσης επειδή γενικότερα η αζωοσπερμία είναι από τις πιο δύσκολες περιπτώσεις ανδρικής υπογονιμότητας οι περισσότεροι γιατροί δεν θέλουν να ασχοληθούν με τέτοιες περιπτώσεις οπότε μη σου φανεί παράξενο αν οι περισσότεροι σας μιλήσουν για δότη.. από εσάς εξαρτάται πως θέλετε να αποκτήσετε την οικογένεια σας και να μην το βάλετε κάτω μέχρι να τα καταφέρετε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια; Εδώ (Αθήνα) έχει μια μαυρίλα ... Παναγιά μου!

@Nansiκάνε μια επικαιροποίηση στο όμορφο πινακάκι σου! Άντε να παίρνουμε μπρος! Μην μιζεριάζουμε! Πάμεεεεεε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Τι κάνετε κορίτσια; Εδώ (Αθήνα) έχει μια μαυρίλα ... Παναγιά μου!

@Nansiκάνε μια επικαιροποίηση στο όμορφο πινακάκι σου! Άντε να παίρνουμε μπρος! Μην μιζεριάζουμε! Πάμεεεεεε!

Λοιπόν ενημερώστε με όλες που βρίσκεστε και αν έχει αλλάξει κάτι να το διορθώσω..όσες θέλουν να τις προσθέσω ας μου στείλουν εδώ!! Περιμένω τα νεακια σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο (μια μέρα νωρίτερα) από την επιτροπή , πέρασα!!

8 Απριλίου έχω Ραντεβού με τον γιατρό μου για να μου γράψει τα φάρμακα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο (μια μέρα νωρίτερα) από την επιτροπή , πέρασα!!

8 Απριλίου έχω Ραντεβού με τον γιατρό μου για να μου γράψει τα φάρμακα!!

Κ μενα σήμερα!!! Ξεκιναμεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα ξέχασα να σας πω, αγχώθηκα τις προάλλες γιαυτα βπου διάβασα για τα cyclacur  και πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου...μου είπε ότι δεν παίρνουν όλες οι γυναίκες αγωγή με αυτά τα χάπια θα δούμε αν θα τα χρειαστείς εσυ...επίσης υπάρχει ενημέρωση ότι από 15 Απρίλιου θα γίνει εισαγωγή στην Ελλάδα και δεν θα υπάρχει έλλειψη ... αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Apol είπε:

Κ μενα σήμερα!!! Ξεκιναμεεεεε

Τι σύμπτωση!!! Εγώ δεν ξέρω πότε θα αρχισω...8απριλιου θα δω τον γιατρό... Περιμένω και να έρθει η περίοδος, και δεν έχω ιδέα πότε θα έρθει γιατί έχει τις ανωμαλίες της και αυτή...😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Nansi,το ραντεβού της επιτροπής ήταν 2 Απριλίου και σε πήραν σήμερα και σου είπαν ότι πέρασες;

Ναι ακριβώς...τώρα το μεσημέρι με πήρε η γραμματέας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Τι σύμπτωση!!! Εγώ δεν ξέρω πότε θα αρχισω...8απριλιου θα δω τον γιατρό... Περιμένω και να έρθει η περίοδος, και δεν έχω ιδέα πότε θα έρθει γιατί έχει τις ανωμαλίες της και αυτή...😂

Εγώ αυτό τον μήνα θα το χάσω γιατί περιμένω αύριο μεθαύριο.. Ν σου πω  πριν ξεκινήσουμε κάνουμε ορμονολογικες την πρώτη μέρα περιόδου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Εγώ αυτό τον μήνα θα το χάσω γιατί περιμένω αύριο μεθαύριο.. Ν σου πω  πριν ξεκινήσουμε κάνουμε ορμονολογικες την πρώτη μέρα περιόδου; 

Δεν έχω ιδέα... πρώτη φορά κάνω κ εγώ .. θα τα μάθω όλα την άλλη βδομάδα που θα πάω γιατρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι σε σχέση με την επιτροπή;έχω μπερδευτεί δεν πας από εκεί δείχνεις τα χαρτιά κι σου απαντάνε;γιατί διαβάζω πτι κάποιες να στέλνουν και του ενημερώνουν μετά από μέρες αν πέρασαν!τελικα τι ισχύει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@geo2222,εμένα Θεσσαλονίκη μου είπαν πως λόγω covid δεν πηγαίνουμε εκεί και τα στέλνουμε με κούριερ.Η επιτροπή ελέγχει κάθε Παρασκευή και άγνωστο σε πόσες μέρες βγαίνει αποφαση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η geo2222 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι σε σχέση με την επιτροπή;έχω μπερδευτεί δεν πας από εκεί δείχνεις τα χαρτιά κι σου απαντάνε;γιατί διαβάζω πτι κάποιες να στέλνουν και του ενημερώνουν μετά από μέρες αν πέρασαν!τελικα τι ισχύει;

Θεσσαλονίκη κατέθεσα τον Μάρτιο βασικά τα έστειλα με κούριερ κ με πήραν σήμερα τηλ ότι πέρασα κ θα πάω την Τρίτη να πάρω την αποφαση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nansi είπε:

Αααα ξέχασα να σας πω, αγχώθηκα τις προάλλες γιαυτα βπου διάβασα για τα cyclacur  και πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου...μου είπε ότι δεν παίρνουν όλες οι γυναίκες αγωγή με αυτά τα χάπια θα δούμε αν θα τα χρειαστείς εσυ...επίσης υπάρχει ενημέρωση ότι από 15 Απρίλιου θα γίνει εισαγωγή στην Ελλάδα και δεν θα υπάρχει έλλειψη ... αυτά!

Καλησπέρα, σε ενημέρωσε ο γιατρός ότι θα γίνει εισαγωγή κάποιου άλλου σκευάσματος ή για τα cyclacur? Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nansi είπε:

Αααα ξέχασα να σας πω, αγχώθηκα τις προάλλες γιαυτα βπου διάβασα για τα cyclacur  και πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου...μου είπε ότι δεν παίρνουν όλες οι γυναίκες αγωγή με αυτά τα χάπια θα δούμε αν θα τα χρειαστείς εσυ...επίσης υπάρχει ενημέρωση ότι από 15 Απρίλιου θα γίνει εισαγωγή στην Ελλάδα και δεν θα υπάρχει έλλειψη ... αυτά!

Αχ Μακαρι!!! 🙏

Ευχαριστουμε για τα νεα!!! 
Διάβασα και τα νεα σου για την επιτροπή! Με το καλο να ξεκινήσεις!!! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι σε σχέση με την επιτροπή;έχω μπερδευτεί δεν πας από εκεί δείχνεις τα χαρτιά κι σου απαντάνε;γιατί διαβάζω πτι κάποιες να στέλνουν και του ενημερώνουν μετά από μέρες αν πέρασαν!τελικα τι ισχύει;

Εγώ Περασα επιτροπή στα Ιωάννινα...μου είπαν να τα στείλω με κούριερ και την ημέρα που βγήκε η απόφαση με ειδοποίησε η γραμματέας τηλεφωνικά και μου είπε ότι θα μου στείλει με ταχυδρομείο την απόφαση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elephant είπε:

Καλησπέρα, σε ενημέρωσε ο γιατρός ότι θα γίνει εισαγωγή κάποιου άλλου σκευάσματος ή για τα cyclacur? Ευχαριστώ

Νομίζω μου είπε για cyclacur ...αλλά μου είπε ότι μην αγχώνεσαι υπάρχει και υποκατάστατο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακόμα στην κλινική είμαι. Δεν σας ενημέρωσα γιατί ακόμα περιμένω τον γιατρο να με δει. Μου είπαν σε γενικές γραμμές ότι όλα πήγαν καλά, μου καυτηριασαν κάποιες εστίες ενδομητριωσης, μου αφαίρεσαν μια μικρή κύστη.  Αυτά ξέρω προς το παρόν. Όταν δεηθει και μάθω περισσότερες λεπτομέρειες θα σας κάνω το update 😁

Πονάω αρκετά στις τομές, έχω σηκωθεί όμως και έχω πάει στο μπάνιο.  Γενικά σε καλό δρόμο είμαι.

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ακόμα στην κλινική είμαι. Δεν σας ενημέρωσα γιατί ακόμα περιμένω τον γιατρο να με δει. Μου είπαν σε γενικές γραμμές ότι όλα πήγαν καλά, μου καυτηριασαν κάποιες εστίες ενδομητριωσης, μου αφαίρεσαν μια μικρή κύστη.  Αυτά ξέρω προς το παρόν. Όταν δεηθει και μάθω περισσότερες λεπτομέρειες θα σας κάνω το update 😁

Πονάω αρκετά στις τομές, έχω σηκωθεί όμως και έχω πάει στο μπάνιο.  Γενικά σε καλό δρόμο είμαι.

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Μπραβο κοριτσι μου!! Σουπερ! Περαστικα σου! 
Αντε να ερθει και ο γιατρος να μάθεις και καλυτερα... 

Θα μείνεις αποψε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nansi είπε:

Λοιπόν ενημερώστε με όλες που βρίσκεστε και αν έχει αλλάξει κάτι να το διορθώσω..όσες θέλουν να τις προσθέσω ας μου στείλουν εδώ!! Περιμένω τα νεακια σας!!!!!

7/4 χοριακηηηηη!!!😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...