Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

@Vasilique, 38 είμαι,μου είπαν πως τα φάρμακα τα δέχτηκε ο οργανισμός ,όπως κατάφερα να μείνω εγκυος απλά στην δεύτερη χοριακη άρχισε να πέφτει και έτσι σταμάτησα την αγωγή.Και εγώ τελη Φεβρουαριου έκανα την πρώτη προσπάθεια και όπως και εσύ θα ξεκουράσω λίγο το σώμα και αρχές Μαίου που περνάω επιτροπή θα ξεκινήσω την δεύτερη προσπάθεια.Εγω μετά την αποτυχία έκανα κάποιες εξετάσεις, καρυότυπος-κυστικη ίνωση και υστεροσκοπηση.Στην υστεροσκοπηση μου αφαίρεσαν κάποιες μικρές συμφυσεις ενδομητρίου και μου έκαναν και επιφανειακό καθαρισμό.Καθε εμπόδιο για το καλό,ελπιζω αυτή η φορά να είναι και για τις δύο μας θετική και το 2022 να κρατάμε τα μπεμπέ μας στην αγκαλιά μας❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Taselena είπε:

@I want a baby μείνε ξαπλωμένη και εύχομαι όλα να πάνε καλά... Μπορεί να είναι μια αποκόλληση, το εχουμε ξαναδεί! Εμένα στη δικιά μου αποβολή πέρυσι δεν είχα καθόλου αίμα! Η αδερφή μου  πριν λίγα χρόνια που είχε πολύ αίμα είχε τελικά μια αποκόλληση και όλα πήγαν καλά με τα ουτροτζεσταν!! Καταλαβαίνω πόσο δυσκολο ειναι να περιμένεις αλλά δε μπορείς να κάνεις κάτι... Μείνε ξαπλωμένη και προσευχησου όλα να πάνε καλά!!! ❤❤❤❤

Μακάρι κορίτσι μου αλλά αυτό που με ανησύχησε ήταν ο πόνος περιόδου για λίγες ώρες κ ότι ο γιατρός δεν είδε τίποτα μέσα στη μήτρα. Πιστεύω κάτι θα φαινόταν. Μακάρι να γίνει το θαύμα αλλά βλέπω ότι όλες οι κοπέλες είχατε τουλάχιστον μια αποβολή μετά απο ετ, όπως φαίνεται έτσι θα πάει κ σε μένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

@I want a baby Καλημέρα κορίτσι μου, πώς είσαι σήμερα; Καταλαβαίνω την αγωνία σου αν κ δεν έχω βρεθεί στη θέση αυτή... Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είναι απλά μια σύντομη περιπέτεια κ να πάνε όλα κατ´ευχήν! 🙏🏻🤞🏻🤗🌺

Καλημέρα κορίτσι μου. Δεν έχω ροή σήμερα, καφέ υπολείμματα απο χθες κ δεν πόνεσε η κοιλιά μου. Αν ήταν αποβολή πάει να πει τελείωσε. 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Θύμισέ μου εσύ τα καταφερες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Δεν έχω ροή σήμερα, καφέ υπολείμματα απο χθες κ δεν πόνεσε η κοιλιά μου. Αν ήταν αποβολή πάει να πει τελείωσε. 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Θύμισέ μου εσύ τα καταφερες;

Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει! Το άγχος μόνο κακό μπορεί να κάνει!

Αν τα κατάφερα; Όχι βέβαια! Έχω ήδη δύο αποτυχημένες ετ... Να μην ταλαιπωρηθώ λιγάκι ακόμη; Ελπίζω η τρίτη μου προσπάθεια όταν γίνει να μην είναι η φαρμακερή που λένε! Τι να πω... Έχει ο Θεός! Ίσως να μας στέλνει ο Θεός τις δυσκολίες για να πεισμώσουμε κ να εκτιμήσουμε περισσότερο ακόμη το δώρο της ζωής... Αρχίζω κ το φιλοσοφώ πλέον! 😃🤪🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Vasilique, 38 είμαι,μου είπαν πως τα φάρμακα τα δέχτηκε ο οργανισμός ,όπως κατάφερα να μείνω εγκυος απλά στην δεύτερη χοριακη άρχισε να πέφτει και έτσι σταμάτησα την αγωγή.Και εγώ τελη Φεβρουαριου έκανα την πρώτη προσπάθεια και όπως και εσύ θα ξεκουράσω λίγο το σώμα και αρχές Μαίου που περνάω επιτροπή θα ξεκινήσω την δεύτερη προσπάθεια.Εγω μετά την αποτυχία έκανα κάποιες εξετάσεις, καρυότυπος-κυστικη ίνωση και υστεροσκοπηση.Στην υστεροσκοπηση μου αφαίρεσαν κάποιες μικρές συμφυσεις ενδομητρίου και μου έκαναν και επιφανειακό καθαρισμό.Καθε εμπόδιο για το καλό,ελπιζω αυτή η φορά να είναι και για τις δύο μας θετική και το 2022 να κρατάμε τα μπεμπέ μας στην αγκαλιά μας❤️❤️

Οπότε στην επόμενη πας πιο οργανωμένη! Είχες παραλείψει σημαντικές εξετάσεις αλλά καθώς φαίνεται τα αποτελέσματα αυτών δείχνουν πως όλα είναι φυσιολογικά. Άρα είσαι ακόμη μια περίπτωση που παίζεις με τις πιθανότητες... Όπως το λες! Κάθε μας εμπόδιο ας είναι για καλό μας! Θα έρθει, δεν μπορεί! 💝💝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει! Το άγχος μόνο κακό μπορεί να κάνει!

Αν τα κατάφερα; Όχι βέβαια! Έχω ήδη δύο αποτυχημένες ετ... Να μην ταλαιπωρηθώ λιγάκι ακόμη; Ελπίζω η τρίτη μου προσπάθεια όταν γίνει να μην είναι η φαρμακερή που λένε! Τι να πω... Έχει ο Θεός! Ίσως να μας στέλνει ο Θεός τις δυσκολίες για να πεισμώσουμε κ να εκτιμήσουμε περισσότερο ακόμη το δώρο της ζωής... Αρχίζω κ το φιλοσοφώ πλέον! 😃🤪🤗

Ρώτησα επειδή μου είπες πως δεν το έχεις περάσει κ δε θυμόμουν σς τι φάση είσαι ακριβώς.

Αυτό προσαθώ να σκέφτομαι κι εγώ. Αν είναι αποβολή για κάποιο λόγο έγινε. Ίσως απο κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία κ να μην έχω τραβήγματα μετά, είναι καλύτερα τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vasilique,όντως τώρα πάω πιο οργανωμένη και αποβάλλοντας και το περισσότερο άγχος.Εννοειται πως θα κρατήσω μικρό καλάθι και τώρα.Απλα μετά από μια αποτυχία πιστεύω ότι εστιάζοντας στη λύση προβλήματος ξεκινάς μετά διαφορετικά.Ευχομαι αυτή η φορά να είναι η δικιά μας και κάθε κοπέλας που βρίσκεται στην ίδια θέση με εμάς.Τα καλύτερα σε όλες μας❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Μακάρι κορίτσι μου αλλά αυτό που με ανησύχησε ήταν ο πόνος περιόδου για λίγες ώρες κ ότι ο γιατρός δεν είδε τίποτα μέσα στη μήτρα. Πιστεύω κάτι θα φαινόταν. Μακάρι να γίνει το θαύμα αλλά βλέπω ότι όλες οι κοπέλες είχατε τουλάχιστον μια αποβολή μετά απο ετ, όπως φαίνεται έτσι θα πάει κ σε μένα. 

Εγώ δεν είχα αποβολή από ετ. Είναι η πρώτη μου εξωσωματικη... Εμένα και ο γιος μου που είναι 8 χρονών αλλά και το μωράκι που έχασα πριν ένα χρόνο είναι από φυσιολογικη σύλληψη... Θεωρώ ότι είναι ξεκάθαρα θέμα τύχης!! Εσύ κανε υπομονή και κουράγιο μέχρι αύριο.... Ειλικρινά παρακαλάω να σου πάνε όλα καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Ρώτησα επειδή μου είπες πως δεν το έχεις περάσει κ δε θυμόμουν σς τι φάση είσαι ακριβώς.

Αυτό προσαθώ να σκέφτομαι κι εγώ. Αν είναι αποβολή για κάποιο λόγο έγινε. Ίσως απο κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία κ να μην έχω τραβήγματα μετά, είναι καλύτερα τώρα.

Σωστά το σκέφτεσαι κ προετοιμάζεσαι ψυχολογικά αλλά τέλος τώρα οι δυσάρεστες σκέψεις! Αύριο με το καλό θα πούμε περισσότερα! Το έχω ξαναπεί πως κ ανατροπές γίνονται αλλά κ θαύματα μη σου πω! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

@Vasilique Εύχομαι μέσα απο τη καρδιά μου η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σου!

🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Ρώτησα επειδή μου είπες πως δεν το έχεις περάσει κ δε θυμόμουν σς τι φάση είσαι ακριβώς.

Αυτό προσαθώ να σκέφτομαι κι εγώ. Αν είναι αποβολή για κάποιο λόγο έγινε. Ίσως απο κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία κ να μην έχω τραβήγματα μετά, είναι καλύτερα τώρα.

Καλημερα κοριτσι μου!! 
Και παλι σου ευχομαι καλη επιτυχια για αυριο... Κατσε να κανεις τη χοριακη σου και να δεις τι ακριβως εγινε!!! 
Καλα κανεις βεβαια που κρατάς μικρό καλάθι και οντως ισχύει αυτο που λες οτι αν εγινε κατι καλυτερα τωρα παρα αργότερα... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!Ελπίζω να είστε όλες καλα!Να σας ρωτήσω γιατί εχω μπερδευτεί πολύ!Εξετάσεις θρομβοφιλιας και καμπυλη ζακχαρου κάνατε όλες πριν ξεκινήσετε την διαδικασία της εξωσωματικής?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Despina87, καλησπέρα...Εγώ προσωπικά αυτές τις εξετάσεις δεν τις έχω κάνει.Ορμονολογικες, καρυότυπο, κυστική ίνωση, σαλπιγγογραφια,υπέρηχος, υστεροσκοπηση,και ο σύζυγος αιματολογικές και σπερμοδιαγραμμα,αυτές μας έχουν ζητήσει μέχρι στιγμής.Εσενα σου τα ζήτησε ο γιατρός σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Despina87, καλησπέρα...Εγώ προσωπικά αυτές τις εξετάσεις δεν τις έχω κάνει.Ορμονολογικες, καρυότυπο, κυστική ίνωση, σαλπιγγογραφια,υπέρηχος, υστεροσκοπηση,και ο σύζυγος αιματολογικές και σπερμοδιαγραμμα,αυτές μας έχουν ζητήσει μέχρι στιγμής.Εσενα σου τα ζήτησε ο γιατρός σου;

Οχι ο γιατρός μου!Ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι πρέπει πάντα να γίνονται πριν την εξωσωματική!Εγω πρώτη φορά πήγα σε ενδοκρινολογο δεν είχα και δεν έχω κάποιο θέμα με ορμόνες !Αλλα γενικά δεν εχω κάποια κληρονομικοτητα για την καμπύλη ζακχαρου εννοώ που μου ειπε ότι πρέπει να γίνεται σαν εξέταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Despina87,χωρίς να γνωρίζω πολλά έχω ακούσει ότι καμπύλη ζαχάρου κάνει η έγκυος 6 μηνών.Τωρα ίσως κάθε γιατρος λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο.Για να σου τα ζήτησε ο δικό σου να τις κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Despina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Ελπίζω να είστε όλες καλα!Να σας ρωτήσω γιατί εχω μπερδευτεί πολύ!Εξετάσεις θρομβοφιλιας και καμπυλη ζακχαρου κάνατε όλες πριν ξεκινήσετε την διαδικασία της εξωσωματικής?

Εγω ναι! Η καμπυλη σακχαρου κ ινσουλινης χρειαζεται κ για πριν κ μετα.αν ειναι παθολογικη θελει αγωγη πχ γκουκοφαζ για να διορθωθει κ η ποιοτητα ωαριων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/3/2021 at 11:14 ΜΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εμένα πάντως ο γιατρός μου μου είπε ότι η ενδομητρίωση έχει άμεση σχέση με την ποιότητα των ωαρίων, γι αυτό άλλωστε και μπαίνω στη διαδικασία της λαπαροσκόπησης. Καλή τύχη και σε σένα! 

@twinkletwinlkleΚαλησπέρα, παρακολουθώ όσα λέτε...και ήθελα να ρωτήσω υστεροσκοπηση κ λαπαροσκοπιση το διαφορά έχουν; το 2 είναι πιο καλό;μονο σε ιδιωτικό γίνετε και κοστίζει τόσο πολύ χωρίς ασφάλεια;! Όπως λες κ εσύ κάθε φορά μαθαίνουμε κάτι καινούργιο. 

Ευχαριστώ 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Despina87,χωρίς να γνωρίζω πολλά έχω ακούσει ότι καμπύλη ζαχάρου κάνει η έγκυος 6 μηνών.Τωρα ίσως κάθε γιατρος λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο.Για να σου τα ζήτησε ο δικό σου να τις κάνεις.

ΚΑΙ εγω αυτο ήξερα!Η αλήθεια είναι ότι ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του τι να πω πια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Εγω ναι! Η καμπυλη σακχαρου κ ινσουλινης χρειαζεται κ για πριν κ μετα.αν ειναι παθολογικη θελει αγωγη πχ γκουκοφαζ για να διορθωθει κ η ποιοτητα ωαριων.

Ναι κατάλαβα!Άλλοι τελικά ζητάνε αλλοι παλι όχι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Despina87 είπε:

Ναι κατάλαβα!Άλλοι τελικά ζητάνε αλλοι παλι όχι 

Για μενα ειναι σωστοτερο να τα ζητανε απο την αρχη για να ξερουμε τι γινεται κ να μη κανουμε τζαμπα ετ και μετα να μη πετυχαινει κ να ψαχνομαστε..εξαλλου δωρεαν ειναι οι πιο πολλες ..στο παντο ειμαι εγώ,ημουν μαλλον γιατι με βοηθησε και πετυχα τα διδυμακια  μου ειμαστε 50 ημερων .οτι θες μου λες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Despina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Ελπίζω να είστε όλες καλα!Να σας ρωτήσω γιατί εχω μπερδευτεί πολύ!Εξετάσεις θρομβοφιλιας και καμπυλη ζακχαρου κάνατε όλες πριν ξεκινήσετε την διαδικασία της εξωσωματικής?

Καλησπέρα, ναι εγώ τις έχω κάνει ίσως γτ έχω θυρεοειδή;! Ο εξωσωματικος μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής πριν ξεκινήσεω εξωσωματική. Με συμβουλέψε κ έκανα πολλές εξετάσεις και για καλσιτονινη όσο για την καμπιλη ζαχάρου και την αντίσταση της ινσουλίνης το κάνουν αν έχεις προδιάθεση για ζαχαρο να το αντιμετωπίσουμε ανάλογα με αγωγή στην εγκυμοσύνη, α κάτι δείχνει και για την  καλή ποιότητα των ωαρίων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Για μενα ειναι σωστοτερο να τα ζητανε απο την αρχη για να ξερουμε τι γινεται κ να μη κανουμε τζαμπα ετ και μετα να μη πετυχαινει κ να ψαχνομαστε..εξαλλου δωρεαν ειναι οι πιο πολλες ..στο παντο ειμαι εγώ,ημουν μαλλον γιατι με βοηθησε και πετυχα τα διδυμακια  μου ειμαστε 50 ημερων .οτι θες μου λες.

Κοριτσι μου πως εισαι; Πως είναι τα μωράκια σου; Ο Πάντος σου είχε ζητήσει καμπύλη σακχάρου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Δεν έχω ροή σήμερα, καφέ υπολείμματα απο χθες κ δεν πόνεσε η κοιλιά μου. Αν ήταν αποβολή πάει να πει τελείωσε. 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Θύμισέ μου εσύ τα καταφερες;

Πιστεύω δεν ήταν αποβολή.... Η αποβολή δεν τελειώνει έτσι μέσα σε λίγες ώρες .... Πιστεύω αν ήταν αποβολή θα είχες και σήμερα αίμα....τους πόνους μην τους φοβάσαι πολλές έγκυες πριν την πρώτη τους καθυστέρηση έχουν όλα τα συμπτώματα περιόδου μαζί με αυτά του πόνου επίσης!! Ξεκουράσου όλα καλά θα πάνε ... Είμαι σίγουρη ότι είσαι έγκυος και θα συνεχίσεις να είσαι για τους επόμενους 9 μήνες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...