Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας. Γύρισα από τον πρώτο υπερηχο της διέγερσης. Θα ξανά πάω την Δευτέρα για υπέρηχο. 

Μου είπε ο γιατρός ότι θα εχω καμμία εικοσαρια οωθηλακια. Είναι παρά πάνω μετρησημα αλλά αυτά που είναι πιο μεγάλα και κοντά κοντά σε χιλιοστά ειναι περίπου 20. 

Θα δούμε και την Δευτέρα πως μεγαλώνουν.

Η αριστερή μου οωθηκη που σας είχα πει ότι έχει πρόβλημα δεν έχει κανένα. Όμως η δεξιά έχει κάνει την δουλειά και για τις δύο!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε;; Εγω περιμένω εχω δυο μερες ακόμη να αδιαθετήσω και να ξεκινήσω διέγερση και εγω επιτέλους!!! Είμαστε όλες τόσο κοντα και δίνουμε θάρρος η μια στην άλλη :-) ηθελα να ρωτήσω κατι εμένα ο άντρας μου έκανε βιοψία πριν ενα μήνα. Οταν γινει η ωοληψια μετα απο πόσες ημέρες γίνεται κι η εμβρυομεταφορα; Τα εχω μπερδέψει λιγο στο μυαλο μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Karamela! είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Τι κανετε? 

Ηθελα να σας ρωτησω για τα κατεψυγμενα εμβρυα την διαδικασια και αν υπηρχε κοπελα π δεν αντεξαν. 

Καλησπερα!! Δεν έχω ακούσει ποτέ να συμβεί κάτι μετά την κατάψυξη.. Και εγώ με κατεψυγμένα έκανα και όλα πήγαν καλά σαν διαδικασία οπότε περιμένουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Κορίτσια γεια σας. Γύρισα από τον πρώτο υπερηχο της διέγερσης. Θα ξανά πάω την Δευτέρα για υπέρηχο. 

Μου είπε ο γιατρός ότι θα εχω καμμία εικοσαρια οωθηλακια. Είναι παρά πάνω μετρησημα αλλά αυτά που είναι πιο μεγάλα και κοντά κοντά σε χιλιοστά ειναι περίπου 20. 

Θα δούμε και την Δευτέρα πως μεγαλώνουν.

Η αριστερή μου οωθηκη που σας είχα πει ότι έχει πρόβλημα δεν έχει κανένα. Όμως η δεξιά έχει κάνει την δουλειά και για τις δύο!

 

 

Χαίρομαι τόσο πολυ κοπέλα μου.. ολα θα πάνε τέλεια!ειδες καμια φορά; Έκανε τη δουλίτσα της και με το παραπάνω η μια ωοθηκη☺️☺️☺️ Ειμαι τόσο αισιόδοξη για όλες μας.  🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lily94 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;; Εγω περιμένω εχω δυο μερες ακόμη να αδιαθετήσω και να ξεκινήσω διέγερση και εγω επιτέλους!!! Είμαστε όλες τόσο κοντα και δίνουμε θάρρος η μια στην άλλη :-) ηθελα να ρωτήσω κατι εμένα ο άντρας μου έκανε βιοψία πριν ενα μήνα. Οταν γινει η ωοληψια μετα απο πόσες ημέρες γίνεται κι η εμβρυομεταφορα; Τα εχω μπερδέψει λιγο στο μυαλο μου. 

Καλησπερα!!!! Με το καλό να ξεκινήσεις τη διαδικασία! Μπορεί να γίνει στον ίδιο κύκλο της ωοληψιας 3 ή 5 μέρες μετά αλλά κάποιες φορές γίνεται σε επόμενους κύκλους και μπαίνουν σε κατάψυξη.. Ανάλογα πως θα αντιδράσεις στα φάρμακα και ανάλογα τι θα σου πουν και εκεί στο κέντρο! Συνήθως προτείνουν να υπάρξει μια ξεκούραση ανάμεσα στη διέγερση και στην ετ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εχω μπερδευτεί διοτι οταν είχαμε ρωτήσει τον γιατρό στο πρωτο ραντεβού για σπερματέγχυση μας ειχε πει δεν γίνεται ατη περιπτωςη σας διοτι θα πάρουμε υλικό ιστό δηλαδή. Το σπερμα  Δε θα ειναι ώριμο. 
οποτε τόσο καιρό ας πουμε ωρίμασε κάπως;;κ απ τη στιγμή που μου πάρουν κ εμένα τα ωάρια μετράμε κ ποσο ημερών θα ειναι οταν με το καλο παω για εμβρυομεταφορα. Σωστά;; Συγγνωμη απλά μπερδεύτηκα κάπως. Τα σκέφτομαι ολα ξανά κ ξανά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η melodyy είπε:

Καλησπερα!!!! Με το καλό να ξεκινήσεις τη διαδικασία! Μπορεί να γίνει στον ίδιο κύκλο της ωοληψιας 3 ή 5 μέρες μετά αλλά κάποιες φορές γίνεται σε επόμενους κύκλους και μπαίνουν σε κατάψυξη.. Ανάλογα πως θα αντιδράσεις στα φάρμακα και ανάλογα τι θα σου πουν και εκεί στο κέντρο! Συνήθως προτείνουν να υπάρξει μια ξεκούραση ανάμεσα στη διέγερση και στην ετ.. 

Δεν μου ανέφερε τίποτα τέτοιο ο γιατρός. Δεν μου έδωσε ελπίδες εννοώ οτι δε θα γίνει στον ιδιο μήνα. Ειναι πολυ σίγουρος απ οτι εχω καταλάβει κ λόγω ηλικίας κ επειδή το πρόβλημα το εχει ο σύζυγος. 
δηλαδη γίνεται να πάρω τα φάρμακα κ να μην αντιδράσω σωστά απ τη στιγμή που δεν εχω το πρόβλημα εγω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lily94 είπε:

Και εχω μπερδευτεί διοτι οταν είχαμε ρωτήσει τον γιατρό στο πρωτο ραντεβού για σπερματέγχυση μας ειχε πει δεν γίνεται ατη περιπτωςη σας διοτι θα πάρουμε υλικό ιστό δηλαδή. Το σπερμα  Δε θα ειναι ώριμο. 
οποτε τόσο καιρό ας πουμε ωρίμασε κάπως;;κ απ τη στιγμή που μου πάρουν κ εμένα τα ωάρια μετράμε κ ποσο ημερών θα ειναι οταν με το καλο παω για εμβρυομεταφορα. Σωστά;; Συγγνωμη απλά μπερδεύτηκα κάπως. Τα σκέφτομαι ολα ξανά κ ξανά...

Δε ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό.. Πήρατε με παρακέντηση το σπέρμα; σε εμάς αμέσως κάναν τη γονιμοποίηση... Την ίδια ώρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lily94 είπε:

Δεν μου ανέφερε τίποτα τέτοιο ο γιατρός. Δεν μου έδωσε ελπίδες εννοώ οτι δε θα γίνει στον ιδιο μήνα. Ειναι πολυ σίγουρος απ οτι εχω καταλάβει κ λόγω ηλικίας κ επειδή το πρόβλημα το εχει ο σύζυγος. 
δηλαδη γίνεται να πάρω τα φάρμακα κ να μην αντιδράσω σωστά απ τη στιγμή που δεν εχω το πρόβλημα εγω;

Σωστά θα αντιδράσεις απλά πολλές φορές αντιδράμε κ με το παραπάνω... Δηλ σε μένα λόγω φόβου υπερδιέγερσης από την αρχή ήταν κάθετος στο να πάμε με κατεψυγμένα στον επόμενο κύκλο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Δε ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό.. Πήρατε με παρακέντηση το σπέρμα; σε εμάς αμέσως κάναν τη γονιμοποίηση... Την ίδια ώρα! 

Κάναμε βιοψία ουσιαστικά πήρε ενα κομμάτι απ τους όρχεις. Λόγω αζωοσπερμιας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lily94 είπε:

Κάναμε βιοψία ουσιαστικά πήρε ενα κομμάτι απ τους όρχεις. Λόγω αζωοσπερμιας. 

Κατάλαβα! Δε ξέρω καθόλου τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις... Ρώτησε τους αναλυτικά να σου πουν.. Ίσως ξέρει κάποια άλλη κοπέλα που αντιμετωπισε αντίστοιχο θέμα.. Αλλά λογικά όταν στα βγάλουν θα πρέπει να είναι κ το σπέρμα έτοιμο... Δηλ θα σ τα καταψυξουν μέχρι να γίνει ώριμο το σπέρμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lily94 είπε:

Κάναμε βιοψία ουσιαστικά πήρε ενα κομμάτι απ τους όρχεις. Λόγω αζωοσπερμιας. 

Η γονιμοποίηση θα γίνει την ίδια μέρα με την ωοληψια. Με το που πάρουν τα ωάρια τα ετοιμάζουν, παίρνουν το σπερμα το διαλέγουν και αν κανεις κλασική ivf βάζουν ωάριο και σπερματοζωάρια μαζί και περιμένουν να γονιμοποιηθεί αλλιώς αν κανεις μικρογονιμοποιηση βάζει ο εμβρυολογος ένα σπερματοζωάριο μέσα σε κάθε ωάριο. Την επόμενη μέρα σε καλούν να σου πουν ποσά γονιμοποιήθηκαν και κάθε μέρα σου λένε πως και ποσά προχωράνε. Συνήθως βάζουν 3ης ή 5ης μέρας.

 

Το αν θα γίνει στον ίδιο κύκλο ή σε άλλο θα στο πει ο γιατρός ανάλογα με το ποσά έδωσες, σε το κατάσταση είναι οι ορμόνες σου το ενδομήτριο κλπ

Αν έχετε κάνει ήδη βιοψία λογικά το σπερμα το έχουν ετοιμάσει ήδη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Η γονιμοποίηση θα γίνει την ίδια μέρα με την ωοληψια. Με το που πάρουν τα ωάρια τα ετοιμάζουν, παίρνουν το σπερμα το διαλέγουν και αν κανεις κλασική ivf βάζουν ωάριο και σπερματοζωάρια μαζί και περιμένουν να γονιμοποιηθεί αλλιώς αν κανεις μικρογονιμοποιηση βάζει ο εμβρυολογος ένα σπερματοζωάριο μέσα σε κάθε ωάριο. Την επόμενη μέρα σε καλούν να σου πουν ποσά γονιμοποιήθηκαν και κάθε μέρα σου λένε πως και ποσά προχωράνε. Συνήθως βάζουν 3ης ή 5ης μέρας.

 

Το αν θα γίνει στον ίδιο κύκλο ή σε άλλο θα στο πει ο γιατρός ανάλογα με το ποσά έδωσες, σε το κατάσταση είναι οι ορμόνες σου το ενδομήτριο κλπ

Μου τα ξεκαθάρισες ολα!!! Χεχε σε ευχαριστω ναι μικρογονοιμοποιηση θα κανουμε. Εκείνη την ημέρα στο ραντεβού με τον γιατρό ημουν στα χαμένα η αλήθεια ειναι κ ευτυχώς τα θυμάται ο σύζυγος μερικά καλύτερα κι απο εμένα. Και τόσες ημέρες τωρα ειδικά που πλησιάζω στη διέγερση αγχώθηκα κάπως παραπάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Lily94 είπε:

Χαίρομαι τόσο πολυ κοπέλα μου.. ολα θα πάνε τέλεια!ειδες καμια φορά; Έκανε τη δουλίτσα της και με το παραπάνω η μια ωοθηκη☺️☺️☺️ Ειμαι τόσο αισιόδοξη για όλες μας.  🙏🏻

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Μου εφυγε το πρώτο βάρος γιατί φοβόμουν λόγω της μιας οωθηκης που υπολειτουργεί. Αλλά τελικά η φύση προνοεί! Καλή αρχή και σε σένα κορίτσι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Μου εφυγε το πρώτο βάρος γιατί φοβόμουν λόγω της μιας οωθηκης που υπολειτουργεί. Αλλά τελικά η φύση προνοεί! Καλή αρχή και σε σένα κορίτσι μου...

Ετσι ακριβώς ειναι!  ❤️ Σε ευχαριστω πολυυυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.!! Εμένα 2η μέρα περιόδου μου έβαλε να κάνω Προγεστερονη και μετά ξεκίνησα 3 cyclacur την ημέρα όπως και αντιβιοση για 8 μέρες 10η μέρα πήγα για υπέροχο και ξεκίνησα Προγεστερονη από το στόμα 3 την ημέρα και 2 κολπικά μετά 5 prezolon ( μου το σταμάτησε 5 μέρες μετά από την ετ) και παιδική ασπιρίνη όλα αυτά μέχρι την ημέρα που θα έκανα την χοριακη και συνέχισα κανονικά μιας και είχα θετική.! 
η ευριομεταφορα είναι σαν το τεστ παπ δεν καταλαβαίνεις τίποτα.! Εγώ κατά την απόψυξη έχασα ένα αλλά δεν υπήρχε θέμα μιας και βάλαμε δυο 

Ξέρεις πόση πρέπει να είναι η προγεστερόνη για να γίνει η εμβρυομεταφορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Ξέρεις πόση πρέπει να είναι η προγεστερόνη για να γίνει η εμβρυομεταφορά;

Δεν θυμάμαι καθόλου εμένα ήταν 0,06 ng/ml

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Κορίτσια γεια σας. Γύρισα από τον πρώτο υπερηχο της διέγερσης. Θα ξανά πάω την Δευτέρα για υπέρηχο. 

Μου είπε ο γιατρός ότι θα εχω καμμία εικοσαρια οωθηλακια. Είναι παρά πάνω μετρησημα αλλά αυτά που είναι πιο μεγάλα και κοντά κοντά σε χιλιοστά ειναι περίπου 20. 

Θα δούμε και την Δευτέρα πως μεγαλώνουν.

Η αριστερή μου οωθηκη που σας είχα πει ότι έχει πρόβλημα δεν έχει κανένα. Όμως η δεξιά έχει κάνει την δουλειά και για τις δύο!

 

 

Μπράβο πας πολύ καλά!!!! Χαλαρά χωρίς άγχος... Πρόσεχε τη διατροφή όπως σου έχουν πει τα κορίτσια εδώ κι όλα θα πάνε σούπερ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Lily94 είπε:

Και εχω μπερδευτεί διοτι οταν είχαμε ρωτήσει τον γιατρό στο πρωτο ραντεβού για σπερματέγχυση μας ειχε πει δεν γίνεται ατη περιπτωςη σας διοτι θα πάρουμε υλικό ιστό δηλαδή. Το σπερμα  Δε θα ειναι ώριμο. 
οποτε τόσο καιρό ας πουμε ωρίμασε κάπως;;κ απ τη στιγμή που μου πάρουν κ εμένα τα ωάρια μετράμε κ ποσο ημερών θα ειναι οταν με το καλο παω για εμβρυομεταφορα. Σωστά;; Συγγνωμη απλά μπερδεύτηκα κάπως. Τα σκέφτομαι ολα ξανά κ ξανά...

Λογικό να μην μπορεί να γίνει σπερματέγχυση μιας και δεν περνούν σπερμα αλλά περνούν ιστό και κάνουν την γονιμοποίηση με αυτό (λογικά θα σας τα έχουν εξηγήσει) (επίσης λέγετε κάπως αλλιος αλλά δεν το θυμάμαι καθόλου μιας και έχει περάσει και ένας χρόνος) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

Και εγω πηγα για τεστ παπ κ καλλιεργεια κ περιμενω τα αποτελεσματα. Ευτυχως τα ειδε ολα καλα μεχρι στιγμης. Εγω εκανα κ ελεγχο θρομβοφιλιας, ευτυχως δεν ειχα θεμα κ πληρη αιματολογικο ελεγχο κ μου βρηκαν φεριττινη 6 και ξεκινησα και σιδηρο. 

Ολα καλα θα βγουν κοριτσι μου! Μην αγχωνεσαι!

Εχεις ξανακανει εξωσωματικη? Εμενα ειναι η πρωτη μου φορα και εχω αγχος γιατι θελω πολυ να πετυχει! Δεν ξερω αν θα κανω εμβρυομεταφορα στον ιδιο κυκλο. Περιμενω τι θα μου πει ο γιατρος και να δουμε πως θα αντιδρασω με τις ορμονες. Αν κ μου πεταξε οτι οι γυναικες με πολυκυστικες συνηθως κανουν μεταφορα σε αλλο κυκλο.  Εμενα μου εχει πει οτι εχω τον τυπο των πολυκυστικων. Δεν ξερω τι θα γινει! Δεν ξερω τι ειναι κ καλυτερο να σου πω. Εχω ψαξει κ στο ιντερνετ γιαυτο κ ειναι αναλογως τι θα σου πει ο γιατρος. Αλλοι αποφασιζουν να βαλουν φρεσκα κ αλλοι κατεψυγμενα!

Απλα ειπα να παω τωρα, ωστε σε περιπτωση που γινει η μεταφορα σε αλλο κυκλο να παω τον Ιουλιο. Απο Σεπτεμβριο θα ειναι κ πιο δυσκολο να λειψω απο τη δουλεια μου. Δεν με ενδιαφερουν οι διακοπες, αρκει να πετυχει κ να εχω το μωρακι μου! Ας μεινω εγκυος και ας μη παω διακοπες. Δεν πειραζει! Και φυσιολογικα να πιαναμε αυτους τους μηνες, παλι δεν θα πηγαιναμε διακοπες. 

Ναι έχω ξανακάνει εξωσωματική. Τώρα θα είναι η 5η φορά. Τις 3 πρώτες προσπάθειες τις έκανα με δανεικά ωάρια. Είχα 2 Βιοχημικές κυήσεις και μια αρνητική. Μετά έκανα προσπάθεια με δικά μου ωάρια . Τον Φεβρουάριο διέγερση έκανα εμβρυομεταφορά και έμεινα έγκυος αλλά στραβωσε στην πορεία και κάναμε διακοπή. Έχω μια βλαστοκύστη καταψυξη και τώρα Ιούνιο θα κάνω πάλι διέγερση για τελευταία φορά. Αν στραβωσει και τώρα θα τα παρατήσω. Θα πάω πάλι με δανεικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Λογικό να μην μπορεί να γίνει σπερματέγχυση μιας και δεν περνούν σπερμα αλλά περνούν ιστό και κάνουν την γονιμοποίηση με αυτό (λογικά θα σας τα έχουν εξηγήσει) (επίσης λέγετε κάπως αλλιος αλλά δεν το θυμάμαι καθόλου μιας και έχει περάσει και ένας χρόνος) 

Ναι μας το έχουν εξηγήσει αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lily94 είπε:

Ναι μας το έχουν εξηγήσει αυτο!

Σας βρήκαν στην βιοψία..; Επίσης σας ήταν από τι μπορεί να έγινε.; Συγνώμη αν έχεις ξανά πει αλλά δεν τα έχω διαβάσει όλα τα μνμ σας.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...