Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Εγώ μετά την αποτυχημένη ετ του Φεβρουαρίου δειλά δειλά θα ξεκινήσω ξανά το μάζεμα με φυσικό κ ίσως κάποια στιγμή κάνω κ τροποποιημένο. Τι φάρμακα αγόρασες; Πόσες μονάδες κ με τι κόστος; Δυστυχώς μεθαύριο λήγει η απόφαση της επιτροπής κ χάνω το δικαίωμα να πάρω τα φάρμακα της δεύτερης προσπάθειας. Θα χρειαστεί να αγοράσω γι’ αυτό κ σε ρωτάω για να έχω εικόνα...

Εχω πάρει 1100 μονάδες gonal(τις οποίες πλήρωσα 660€) 6 ενέσεις orgalutran και prolutex τις οποίες δεν εχω χρησιμοποιήσει ακομα με συμμετοχή όμως αυτές. Γενικά πάνω κάτω τα φάρμακα μου βγήκαν 760€ αν θυμάμαι καλα. Κάναμε πρωτόκολλο με ανταγωνιστή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα στο πρώτο κέντρο που δεν ήξερα τίποτα απ’ όλα αυτά τότε δεν μου έδωσαν κανένα report για τα έμβρυα τι ποιότητας ήταν. Μου είπαν μόνο πόσα μου έβαλαν χωρίς να με ρωτήσει ή να το συζητήσει μαζί μου ο γιατρός. Στην πορεία που διάβαζα στο Ίντερνετ και έψαχνα διάφορα για την διαδικασία τον ρώτησα και του ζήτησα report ... έκαναν πάνω 2 εβδομάδες να μου το δώσουν μετά από πολλά τηλ και πίεση και ήταν ένα χειρόγραφο χαρτί. Υποχρεούνται κανονικά να σου δώσουν και φωτογραφία των εμβρύων που σου έβαλαν και να στα δείξουν εκείνη την ώρα ότι τοποθετήθηκαν στο μόνιτορ. Εμένα δεν μου έδωσαν τίποτα και γενικά υπήρχε μια μυστικοπάθεια γι’ αυτό έφυγα από εκεί. Δεν εμπιστεύομαι κανέναν όμως να πω την αλήθεια..... 

Μαλιστα, αρα ειναι κατι που ισως καλο ειναι να επιμεινουμε για να μας το δωσουν απ'οτι καταλαβαινω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Εγώ μετά την αποτυχημένη ετ του Φεβρουαρίου δειλά δειλά θα ξεκινήσω ξανά το μάζεμα με φυσικό κ ίσως κάποια στιγμή κάνω κ τροποποιημένο. Τι φάρμακα αγόρασες; Πόσες μονάδες κ με τι κόστος; Δυστυχώς μεθαύριο λήγει η απόφαση της επιτροπής κ χάνω το δικαίωμα να πάρω τα φάρμακα της δεύτερης προσπάθειας. Θα χρειαστεί να αγοράσω γι’ αυτό κ σε ρωτάω για να έχω εικόνα...

Τι εννοείς λήγει; Μπορεί να λήξει η προσπάθεια; Δικαιούμαι κι εγώ μία ακόμη από την επιτροπή γιατί δεν την χρησιμοποίησα αυτή τη φορά λόγω της μικρής δόσης των ενέσεων. Πήρα μόνο 1 menopur. Για ποσο καιρό έχεις δικαίωμα μετά την 1η προσπάθεια; Νομίζω είναι 1χρονος ή κάνω λάθος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Taselena είπε:

Καλησπέρα! Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε εμπιστοσύνη στους γιατρούς μας... Σε αυτούς έχουμε εναποθέσει τις ελπίδες μας... Εγώ την κάνω με αγωγή που μου είχε εγκριθεί για σπερματεγχυση και τα υπόλοιπα ιδιωτικά... Όσο περνάει η ώρα έχω αγωνία και ανυπομονησία ταυτόχρονα... τα συναισθήματα μου είναι σαν rollercoaster. Εκεί που είμαι αισιόδοξη, αμεσως μετά με πιάνει απαισιοδοξία ότι στο τέλος κάτι μπορεί να μην πάει καλά... Μάλλον με έχουν βαρέσει οι ορμονες κατακούτελα! 

Αν χάσουμε και τις ελπίδες μας και την πίστη μας δεν παμε πουθενά. Θετική σκέψη μόνο και όλα θα τα καταφέρουμε 💪🏼. Μια γνωστή μου είπε μόνο νεκρή γυναίκα δεν μπορει να αποκτήσει παιδί στις μερες μας! Το κακό ειναι το οικονομικό κομμάτι.. πιστεύω όλα τα υπόλοιπα αργα ή γρήγορα θα έρθουν. Have faith 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bonbon είπε:

Μαλιστα, αρα ειναι κατι που ισως καλο ειναι να επιμεινουμε για να μας το δωσουν απ'οτι καταλαβαινω....

Εξαρτάται που θα κάνεις την διαδικασία. Κανονικά σου δίνουν υποτίθεται.. κάποιοι όμως δεν σου δίνουν απ’ ότι βλέπω γιατί έχει συμβεί και σε άλλες κοπέλες, εκτός αν επιμείνεις και δείξεις ότι ξερεις. Εγώ που έκανα στο μητέρα μετά μου τα έδωσαν όλα αναλυτικά. Στα κέντρα επικρατεί μήπως κάποια μυστικοπάθεια; Δεν ξέρω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bonbon είπε:

Μαλιστα, αρα ειναι κατι που ισως καλο ειναι να επιμεινουμε για να μας το δωσουν απ'οτι καταλαβαινω....

Είναι υποχρέωση τους να σου δίνουν όλες τις πληροφορίες και μάλιστα γραπτώς!Να επιμείνεις σε κάθε προσπάθεια να τις λάβεις.Εμένα μου έδωσαν έγγραφο για την κρυοσυντήρηση και σε κάθε ετ εκτός από τη φωτογραφία μου έγραφαν και ποιες βλαστοκυστες έβαλαν και πόσες έχουν απόμεινει.Κορίτσια πρόκειται για γενετικό υλικό και να ζητάτε να σας στέλνουν γραπτώς τα πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Εγώ μετά την αποτυχημένη ετ του Φεβρουαρίου δειλά δειλά θα ξεκινήσω ξανά το μάζεμα με φυσικό κ ίσως κάποια στιγμή κάνω κ τροποποιημένο. Τι φάρμακα αγόρασες; Πόσες μονάδες κ με τι κόστος; Δυστυχώς μεθαύριο λήγει η απόφαση της επιτροπής κ χάνω το δικαίωμα να πάρω τα φάρμακα της δεύτερης προσπάθειας. Θα χρειαστεί να αγοράσω γι’ αυτό κ σε ρωτάω για να έχω εικόνα...

Βασιλική μου γιατί δεν μπορείς να πάρεις τα φάρμακα;Έχεις κάνει διέγερση τους 4 τελευταίους μήνες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Είναι υποχρέωση τους να σου δίνουν όλες τις πληροφορίες και μάλιστα γραπτώς!Να επιμείνεις σε κάθε προσπάθεια να τις λάβεις.Εμένα μου έδωσαν έγγραφο για την κρυοσυντήρηση και σε κάθε ετ εκτός από τη φωτογραφία μου έγραφαν και ποιες βλαστοκυστες έβαλαν και πόσες έχουν απόμεινει.Κορίτσια πρόκειται για γενετικό υλικό και να ζητάτε να σας στέλνουν γραπτώς τα πάντα.

Εχεις απολυτο δικιο κοριτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Εγώ μετά την αποτυχημένη ετ του Φεβρουαρίου δειλά δειλά θα ξεκινήσω ξανά το μάζεμα με φυσικό κ ίσως κάποια στιγμή κάνω κ τροποποιημένο. Τι φάρμακα αγόρασες; Πόσες μονάδες κ με τι κόστος; Δυστυχώς μεθαύριο λήγει η απόφαση της επιτροπής κ χάνω το δικαίωμα να πάρω τα φάρμακα της δεύτερης προσπάθειας. Θα χρειαστεί να αγοράσω γι’ αυτό κ σε ρωτάω για να έχω εικόνα...

Οταν ληγει η Επιτροπή δεν εχεις δικαιωμα να ξαναπερασεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bonbon είπε:

Εχεις απολυτο δικιο κοριτσι μου!

Καμία φορά ξεχνιόμαστε από την επιθυμία να γίνουμε μανούλες και δείχνουμε τυφλή εμπιστοσύνη.Δε λέω είναι σημαντικό να νιώθουμε καλά με τον γιατρό αλλά όπως είδες και παραπάνω υπάρχουν και αλήτες στο χώρο όποτε καλό είναι να προσέχουμε  κορίτσια γιατί καταθέτουμε ψυχή και σώμα σε αυτή την προσπάθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Τι εννοείς λήγει; Μπορεί να λήξει η προσπάθεια; Δικαιούμαι κι εγώ μία ακόμη από την επιτροπή γιατί δεν την χρησιμοποίησα αυτή τη φορά λόγω της μικρής δόσης των ενέσεων. Πήρα μόνο 1 menopur. Για ποσο καιρό έχεις δικαίωμα μετά την 1η προσπάθεια; Νομίζω είναι 1χρονος ή κάνω λάθος; 

@Fotinible @Xrisa127Η απόφαση είναι για ένα χρόνο αλλά τον Ιούλιο έστειλαν νέα εγκύκλιο όπου αναφέρει πως πρέπει να περάσουν 4 μήνες από την ωοληψία για να σου χορηγήσουν κ πάλι φάρμακα. Εγώ την έκανα τον Φεβρουάριο κ η απόφασή μου λήγει 13/3... Να σκάσω είμαι! Όλο εμπόδια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mari84πω πω εχω κουφαθει με αυτα που λες!! Κανουν τετοια τραγικα πραγματικα;;; Εγω ειμαι στη μια προσπαθεια κ δεν αντιμετωπισα ουτε στο λιγο κατι τετοιο, σε ολα ενιωσα οτι  υπηρχε διαφανεια! Μετα απο καθετι μου εδιναν την αντιστοιχη αποδειξη, αναφορα κλπ. Τι τραβηξες κοπελα μου κ εσυ!! Το κεντρο αυτο που βρισκεται Αθηνα; Ευχομαι καλυτερη τυχη την αλλη φορα! 
 

@Σταυρι Με εναν πονο!! Με το καλο να υποδεχτεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Fotinible είπε:

Οταν ληγει η Επιτροπή δεν εχεις δικαιωμα να ξαναπερασεις?

Έχεις δικαίωμα να περάσεις δύο φορές. Αλλά πρέπει να μαζέψω από την αρχή όλα τα δικαιολογητικά συν ότι τα ρνβ λόγω covid αργούν... Πήρα χθες τηλ. να κλείσω ρνβ κ κράτησαν τα στοιχεία μου για να μου τηλ. αυτοί λέει... Χέσε ψηλά κ αγνάντευε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

@Fotinible @Xrisa127Η απόφαση είναι για ένα χρόνο αλλά τον Ιούλιο έστειλαν νέα εγκύκλιο όπου αναφέρει πως πρέπει να περάσουν 4 μήνες από την ωοληψία για να σου χορηγήσουν κ πάλι φάρμακα. Εγώ την έκανα τον Φεβρουάριο κ η απόφασή μου λήγει 13/3... Να σκάσω είμαι! Όλο εμπόδια! 

εσύ έχεις  πάρε φάρμακα ξανά το τελευταίο 4μηνο;Αν δεν έχεις κάνει διέγερση δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα.

Η ωοληψια αν γίνεται  σε φυσικό κύκλο τι τους απασχολεί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

εσύ έχεις  πάρε φάρμακα ξανά το τελευταίο 4μηνο;Αν δεν έχεις κάνει διέγερση δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα.

Η ωοληψια αν γίνεται  σε φυσικό κύκλο τι τους απασχολεί;

Εγώ έκανα τροποποιημένο φυσικό τον Φεβρουάριο κ έτσι δεν τα δικαιούμαι πριν περάσει τι 4μηνο όπου στο μεταξύ λήγει κ η απόφαση οπότε δεν τα δικαιούμαι κ μετά το 4μηνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bonbon είπε:

Καλη μου εχεις απολυτο δικιο... για το θεμα της κοροϊδιας και μονο εγω θα τους εκανα μεγαλη φασαρια!! Μα δεν καταλαβαινω... δεν υποχρεουνται ολα τα κεντρα να μας τα δινουν γραπτως καποια πραγματα ειτε ποσα ωαρια πηραν και ποσα γονιμοποιηθηκαν ειτε φωτογραφιες των εμβρυων πριν την μεταφορα?? Ρωταω εδω κ τις πιο εμπειρες κοπελες τι γινεται συνηθως μιας κι εγω δεν ξερω καθολου.... αν επιτρεπεται σε ποιο κεντρο εγιναν αυτα? Στειλε μου και σε πμ αν θες

Επισης @Nefeliap τι ειναι αυτη η κολλα που λες? Ειναι καποια ουσια που χρησιμοποιειται στη διαδικασια ετ?

@Σταυριμε το καλο να υποδεχτεις το/τα μωρακι/α σου!!!

Εχει υαλουρονικο και ειναι σαν την οβιτρελ καπως αλλα δε ξερω παραπανω.ειναι η μονη φορα που δε ρωτησα λεπτομερειες..ελαχιστοι  γιατροι την κανουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Εγώ έκανα τροποποιημένο φυσικό τον Φεβρουάριο κ έτσι δεν τα δικαιούμαι πριν περάσει τι 4μηνο όπου στο μεταξύ λήγει κ η απόφαση οπότε δεν τα δικαιούμαι κ μετά το 4μηνο...

Κρίμα ρε κορίτσι μου,μεγάλη ταλαιπωρία η επιτροπή κυρίως λόγω της αναμονής.Καλή δύναμη και υπομονή!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

@Fotinible @Xrisa127Η απόφαση είναι για ένα χρόνο αλλά τον Ιούλιο έστειλαν νέα εγκύκλιο όπου αναφέρει πως πρέπει να περάσουν 4 μήνες από την ωοληψία για να σου χορηγήσουν κ πάλι φάρμακα. Εγώ την έκανα τον Φεβρουάριο κ η απόφασή μου λήγει 13/3... Να σκάσω είμαι! Όλο εμπόδια! 

Κααι εγω το.ιδιο θεμα περιπου εχω..

Πηρα την απόφαση απο την Επιτροπή τον Ιούλιο 2020 απλα αργησα να ξεκινησω.. ξεκινησα μολις χτες την πρωτη ένεση..αν αποτύχει νομίΖω οριακά προλαβαινω να παρω τα φαρμακα για τη δεύτερη φορά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Fotinible είπε:

Κααι εγω το.ιδιο θεμα περιπου εχω..

Πηρα την απόφαση απο την Επιτροπή τον Ιούλιο 2020 απλα αργησα να ξεκινησω.. ξεκινησα μολις χτες την πρωτη ένεση..αν αποτύχει νομίΖω οριακά προλαβαινω να παρω τα φαρμακα για τη δεύτερη φορά.. 

Αν η απόφαση βγήκε αρχές Ιουλίου τότε δεν προλαβαίνεις δυστυχώς... 😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Έχεις δικαίωμα να περάσεις δύο φορές. Αλλά πρέπει να μαζέψω από την αρχή όλα τα δικαιολογητικά συν ότι τα ρνβ λόγω covid αργούν... Πήρα χθες τηλ. να κλείσω ρνβ κ κράτησαν τα στοιχεία μου για να μου τηλ. αυτοί λέει... Χέσε ψηλά κ αγνάντευε! 

ειχα παρει 23-24 γεναρη και μου κλεισανε μεσα μαίου.Σε νιωθω.Και τωρα λενε οτι η αποφαση βγαινει μετα απο ενα μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Fotinible είπε:

Κααι εγω το.ιδιο θεμα περιπου εχω..

Πηρα την απόφαση απο την Επιτροπή τον Ιούλιο 2020 απλα αργησα να ξεκινησω.. ξεκινησα μολις χτες την πρωτη ένεση..αν αποτύχει νομίΖω οριακά προλαβαινω να παρω τα φαρμακα για τη δεύτερη φορά.. 

Εαν λήξει μετά πότε ξαναπερναμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

ειχα παρει 23-24 γεναρη και μου κλεισανε μεσα μαίου.Σε νιωθω.Και τωρα λενε οτι η αποφαση βγαινει μετα απο ενα μηνα.

Το ξέρω κ είμαι προετοιμασμένη γι’αυτό κ ρωτάω τι παίζει με το κόστος των ενέσεων... Μόνη μου θα το καλύψω είναι βέβαιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...